Keelontsteking «a Abdijsiroop m—J lasting drukken. Ik wil nu ook by wijze van voorbeeld eenige getallen noemen, die de mindere belasting van Heusden demon- streeren. Bij een geschat inkomen van 500 a 600 gulden betaalt men hier met een vermenigvuldigingscyfer van 4 aan be lasting f 26.40, in Heusden met 2| een bedrag van f 15.75, met 12 het volgend jaar f 9.45. Voor een inkomen van f 900 tot f 1000 hier f 47.20, nu in Heusden f 16.17. Voor een inkomen van 12000 tot f2500 hier f 117.60, nu in Heusden f69.52, volgend jaar f41.47|. Ik zou zoo kunnen doorgaan, doch uit deze cijfers blijkt reeds duidelijk, dat het met Heusden niet zoo schrikkelijk gesteld is, om daar voor te annexeeren. Er wordt in Heusden ook absoluut niet voor geijverd, dat denk beeld zou ik allemachtig graag uit de we reld hebben. Nu heeft mijnheer Van Herpt gezegd, dat het verschil in bevolking zoo buitengewoon groot is, want Heusden heeft een stadsbevolking en Herpt een boeren bevolking. Of dit verschil nu toch wer kelijk zoo groot is, dat meen ik sterk te moeten betwijfelen. Heusden toch is een plattelandsstadje. Wat nieuwen en ouden tijd betreft, dit is toch zeker niet als minste motief tegen vereeniging aan te voeren. Dat gemeenten wel meer uit een landelijk en stedelijk geheel bestaan, daarvan getuigt toch Stad en Ambt Doetinchem, Stad en Ambt Almelo en, om meer in de omgeving te blijven, Orthen bij den Bosch. Heeft men ooit gehoord, dat Orthen zoo onder drukt wordt en den Bosch is tegenover Orthen toch zoo overwegend, dat Orthen hier heelemaal in het niet zinkt, In Heus den zitten ook boeren er zit zelfs een boer die heel hoog wordt gewaardeerd en zelfs lid is van het College van Regenten der Godshuizen. Dan hecht ons medelid, Van Herpt, groot gewicht aan het nieuwe kerkgebouw dat wordt voltrokken. Hoe hoog men dit feit ook moge aanslaan, ik meen toch, dat men dit buiten beschouwing moet laten. Al had Herpt altijd bij Heus den gehoord en wil het een eigen kerk gaan bouwen, dan is dit een kwestie van de parochie Herpt en staat dit geheel buiten de vereeniging. Ik meen het hiermede te kunnen laten. v. Bokhoven. Met deze aanhaling is alleen bedoelt aan te toonen, dat Herpt zich op financieel gebied zelf goed kan redden, v. Herpt. Wat, de kwestie Voorzitter. Wij moeten niet door elkaar praten, het woord is aan den heer v. Bok hoven, wenscht U dadelijk daaraan iets ter verduidelijking toe te voegen, dan zal ik U daarvoor gaarne gelegenheid geven. De heer v. Bokhoven verklaart verder niets in het midden hebben te brengen. De heer v. Herpt wil eerst eenige woorden richten tot Wethouder Verhoeven, waar deze den overleden Burgemeester verwijt voor zyn weduwe voor pensioen te hebben gezorgd, met ieder anderen burgemeester was dit feit hetzelfde geweest. De heer Verhoeven merkt op, dat de Burgemeester het dan niet steeds had moeten laten voorkomen dat hij de ge meente dezen last niet zou opleggen. De Voorzitter verzoekt hierop niet verder in te gaan. v. Herpt. De Voorzitter heeft aange haald, de openbare school alhier, dat daarin aan het Hoofd staat iemand met een salaris van f 3500.acte Fransch, Duitsch en Engelsch dit laatste pleit niet voor den man zelf. Doch als ik nu naga dat thans de kinderen in Heusden reeds in de voor malige botermijn zitten, waar moeten de kinderen van Herpt dan blijven. Voorzitter. Mag ik mynheer v. Herpt even interrompeeren. Laat mij dèt nu eens zeggen mijnheer v. Herpt, deze komen in een nieuwe school. v. Herpt. Als die in Heusden komt krijgt men die ook niet cadeau. Voorzitter. Nee natuurlijk niet, die moet Herpt dan meebetalen. v. Herpt. Het advies van B. en W. is uitgebracht met twee tegen een stem. Waar de Burgemeester en onze Wethouders een zaak hebben uit te maken als deze, om twee gemeenten bij elkaar te voegen waarover U burgemeester is, dan zou ik zeggen dat U als Burgemeester daar beter buiten had kunnen blijven, hoewel ik U daar geen verwijt van wil doen. Voorzitter. Maar u zegt het toch. v. Herpt. Als u spreekt van salarissen dan moet daarbij niet worden vergeten de wachtgelden en pensioenen die de eerste 10 jaar moeten worden uitbetaald, die moet men ook niet uitpoetsen. Voorzitter. Pensioenen krijgen we niet ten laste der gemeente. v. Herpt. De kosten van ons raadhuis zyn ook niet zoo hoog. Wat de kwestie voor het oogenblik aangaat, ik geloof wel, dat zoo lang wij onzen tegenwoordigen Burgemeester hebben, dat men dan geen buitensporige sprongen zal maken, krygen we, wat niet te hopen is, een Burgemeeter die van de gedachten uitgaat, Heusden is een stad, ja wat zal er dan van de be zuiniging overblijven. U zegt zelf wel dat U dat aan onzen Lieven Heer wilt over laten, doch ik zou hier wel in de toekomst willeu zien. Aard en bevolking zyn ver schillend, dit weet ieder die op de hoogte is met den toestand. Hier heeft men een nijvere landbouwbevolking, wat voelt men in de stad voor de boerenbeweging, deze moet niets hebben van het moreele slechte wat men in de steden vindt. Nu kunt u wel zeggendat in Heusden ook boeren wonen, doch dan is dit een zeer klein ge deelte. Vermenging van boeren met stede lijke bevolking moet ten verderve lijden, een boer moet boer blijven. Voorzitter. Wel ja, die zullen wel blijven werken. v. Herpt. U spreekt dat er wel meer stedelijke en landbouwbevolking wordt saam- gevoegd, doch dan wil ik even zeggen dat het in den zelfden tijd in Ambt Almelo een poppenkast was. Verhoeven. Dat is hier ook wel eens gebeurd. v. Herpt. Dan de kerk, die is hier ge komen uitsluitend voor het gemak der in gezetenen van Herpt, omdat zij totaal van Heusden wilden gescheiden zijn. Mijn collega kerkmeester vertelde mij nog laatst hoe men indertijd met het aanleggen voor het kerkhof in Heusden de boeren van Herpt alles voor niets wilde laten doen, ik haal dit alles maar aan, omdat er iets inzit hoe men ons graag zou behandelen. Voorzitter. Dit is te ver gedreven, het betrof toen een zuiver kerkelijke zaak, als u geen andere argumenten naar voren kunt brengen dan bederft u, uwe zaak. v. Herpt. Het zijn nog dezelfde men- scheri, dt kan in Burgelijke zaken ook voor komen. Voorzitter. Ik zou daar overheen stap pen, toen waren er heel andere motieven in 't spel. v. Herpt. Door den Voorzitter worden alleen de voordeelen aangehaald, doch waar blijft hij dan met zijn uitlating van 16 Maart '21 dat Heusden sterk achteruit gaat. Voorzitter. Sindsdien zijn 3 jaren ver- loopen. v. Herpt. U sprak toen in de toekomst. Voorzitter. Wellicht heb ik toen de toekomst wel wat donker ingezien. v. Herpt. De vereeniging zie ik ook donker in. Ik zou nog even dit willen aanhalen. Als er weer veel werkloozen in Heusden komen, op 't oogenblik zorgen de godshuizen daarvoor, wat dan Voorzitter. U weet misschien, dat in 4922 en 1923 er veel werkloozen zyn geweestdit heeft bedragen gevorderd, die niet zoo klein waren. Het heeft de gemeente echter geen cent gekost. De Godshuizen zijn kapitaalkrachtig en hebben de ondersteuning geheel gedragen. Toen lag de werf geheel stil tengevolge van het feit van de na oorlogsperiode. Het moet al vreeselijk loopen, als het zoo erg wordt als toen. v. Herpt. Dan nog dit. Men roept in Heusden om woningbouw de gemeente tracht wel, dit van zich af te schuiven, maar op den duur zal ze er niet buiten kunnen. Voorzitter. U hebt er groot gelijk in, dat er gevraagd is om woningen te bouwen; men kan ten slotte wel alles vragen. Wordt er gebouwd door de gemeente, dan ver strekt het Rijk voorschotten, doch ik ge loof niet dat men te Heusden aan een dergelijk verzoek zal voldoen. Ik geloof, dat men teo opzichte daarvan gerust mag zijn. Wat de heer v. Herpt nog aanvoert, dat het hem beter voorkwam, dat de Bur gemeester in de vergadering van B. en W. bij het uitbrengen van advies buiten stem ming was gebleven, hiertegen wil ik in brengen, dat ik het kinderachtig zou vinden dat de Burgemeester in zoo'n zaak van groot belang voor de gemeente, zijn mee ning niet zou mogen zeggen. Ik hoop nooit de gevoeligheden der leden te kwetsen, doch men mag niet eischen dat ik mijne meening over zaken van het algemeen belang voor mij houd. Hierop wordt tot stemming overgegaan. Tegen stemden de heerenv. Herpt, v. d. Broek, de Wilt en v. Bokhoven. Voor de heeren Couwenberg en Ver hoeven. De Voorzitter drukt zijn genoegen uit over de zakelijke wijze, waarop dit onder werp is behandeld. Verder wordt B. en W. machtiging verleend tot verkoop van het houtgewas, waarop de Voorzitter de vergadering sluit, o Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIJZEN op Vrijdag 29 Augustus v.m. 10 uur. Dit is de 3e maal dat de vergadering is uitgeschreven, de eerste vergadering was uitgeschreven op Dinsdag 26 Aug. v.m. 10 uur, de tweede op Woensdag 27 Aug. n.m. 2 uur, doch deze verga deringen konden wegens onvoltalligheid, slechts 3 leden waren tegenwoordig, niet doorgaan. Thans zijn met den Voorzitter en den Secretaris alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer v. Hemert zegt dat hij wel degelijk van de zijde van den Secretaris aan misleiding heeft gedacht en hij heeft verklaard dit onder eede te willen be vestigen, dit zag hij alsnog gaarne in de notulen opgenomen. De Voorzitter zegt, dat met deze aan merkingen rekening zal worden gehou den bij de notulen voor de volgende vergadering. Ingekomen stukken Schrijven van de Kroon, waarbij het beroep tegen het raadsbesluit van 27 Mei, waarbij was besloten tot verkoop van een stukje gemeentegrond achter het gemeentehuis aan het R.K. Kerkbe stuur niet ontvankelijk is verklaard. De heer Dobbelsteen vraagt afschrift van het schrijven en vraagt welk com mentaar de Voorzitter bij zijn beroep heeft bijgevoegd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij niets heeft bijgevoegd, het raadsbesluit waarbij tot vernietiging van den verkoop was besloten, heeft hij alleen ter ver nietiging voorgedragen als zijnde in strijd met het algemeen belang en de wet. Het contract was reeds door den notaris opgemaaktzoodat hij het in strijd achtte met het gemeentebelang en de gevolgen die er voor de gemeente uit voort kon den vloeien, immers het kerkbestuur kreeg hierdoor het recht een eisch in te stellen tegen het gemeentebestuur. Dobbelsteen. Goed en wel, doch in het eerste schrijven van Ged. Staten werd door B. en W. gesproken van boschkant. Voorzitter. Dat heeft er niet in ge staan. Dobbelsteen. Er is ons medegedeeld door iemand die het zelf heeft gelezen, dat er dit in stond. De Secretaris haalt het schrijven dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat niet van boschkant wordt gesproken. Ook het schrijven van het Kerkbestuur wordt voorgelezen. De heer Dobbelsteen zegt dat hij niet begrijpt hoe Ged. St. dan aan boschkant komen. Verder is ingekomen Proces-verbaal van kasopneming electr. bedrijf. Goedkeuring door Ged. Staten raads besluit tot verkoop stukje bouwgrond aan v. Beijnen. Goedkeuring door Ged. Staten af- en overschrijving gemeentebegrooting. Bericht van Ged. St. dat zij hunne beslissing over het raadsbesluit van 2 Juli, tot verkoop van een stukje ge meentegrond verdagen. Verzoekschrift om ontheffing van schoolgeld door A. v. d. Wielteliedik- huijzen over het tijdvak 1 April 1923 1 April 1924. De Voorzitter zegt dat dit verzoek een jaar te laat is gedaan, weshalve B. en W. voorstellen er niet op in te gaan. Dobbelsteen. Dergelijke gevallen heb ben wij al meer gehad, wordt de men- schen hier wel voldoende op gewezen? Voorzitter. Het staat op het briefje gedrukt. Dobbelsteen. Ja hoe gaat dat, men moest de menschen er meer op wijzen. Voorzitter. Men kan ze toch niet ge regeld naloopen. v. Hemert. Bij de inning van school geld kan het toch wel worden gezegd. v. Engelen. Hoe komt het toch, dat het maar geregeld verzoekschriften blijft regenen. De een volgt den ander, ik zou er een eind aan maken. Dobbelsteen. Ik zou dit verzoek nog inwilligen en het daarmee uitlaten zijn. v. Vrede. En dit kenbaar maken. Voorzitter. Dit is kenbaar gemaakt. v. Vrede. Ik weet niet op welke ma nier. Hierop wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen om het verzoek in te wil ligen aangenomen. Verslag bewaarschool. Op voorstel wordt besloten dit verslag te behande len bij de gemeentebegrooting. Het blijkt dat met het oog op vergrooting der speel plaats en aankoop van leien eengrooter bedrag zal noodig zijn als het vorig jaar. Schrijven van Ged. St. waarin wordt bericht dat niet meer dan 372 pCt. van de pensioensbijdragen op de jaarwedde der gemeenteambtenaren mag worden verhaald. De datum van inwerking stelling van dit besluit moet worden ge wijzigd. Dobbelsteen. Er zal niets anders op zitten dan te wijzigen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van Ged. St. over een even- tueele vereeniging der gemeente Vlijmen, Nieuwkuijk en Hedikhuizen. In dit schrijven geven Ged. St. te kennen, dat naar hunne meening thans meer gevoeld wordt voor vereeniging, zooals hen uit een een gesprek met twee raadsleden is gebleken en zouden daarom gaarne het gevoelen van den geheelen raad verne men. v. d. Heijden. Volgens dat schrijven zijn er dus twee leden naar den Bosch geweest om voor de vereeniging te plei ten, naar ik op straat gehoord heb zullen Dobbelsteen en consorten hiervoor een flinke som judasgeld ontvangen. v. Hemert. Ik verzoek hiervan aan- teekening en zal dat voor den officier van Justitie brengen. Voorzitter. Dat kunt U niet voor den officier brengen. v. d. Heijden. Ik heb het van nabij gehoord. Voorzitter. Ik verzoek den heer v. d. Heijden niet met praatjes van de straat in de vergadering te komen. Dobbelsteen. Werd er reeds geant woord op dat schrijven? De beslissing van den Raad werd gevraagd voor den 28en en U belegt de vergadering juist anderhalven dag van te voren. Nu be grijpt toch ieder direct, dat maar niet zoo plotseling een gedocumenteerd ant woord kan worden gegeven. Waarom is deze vergadering niet eerder belegd Waarom is de leden geen afschrift thuis gezonden? Dit is toch een besluit van de vorige vergadering. Voorzitter. U was er wel mede be kend. Dobbelsteen. Dit doet niets terzake. Er was besloten om van alle stukken van eenig belang aan de leden een afschrift thuis te zenden. U heeft zich daaraan niet gehouden, evenmin als u zich aan andere dingen houdt. Waarom hebt u dat niet gedaan. Waarom ook geen af schrift gegeven van het wetsontwerp tot vereeniging van een paar jaar geleden, dan hadden wij daarvan een studie kun nen maken. v. Hemert. Er wordt gezegd dat wij er mede bekend zijn, doch wij zijn er heelemaal onbekend mede. Wij zijn wel op audentie geweest, doch dit ging over persoonlijke feiten. Voorzitter. In dezen brief staat toch dat twee raadsleden zich hebben uitge laten dat er op 't oogenblik meer voor vereeniging wordt gevoeld. Ged. Staten zullen toch met geen leugens komen. v. Hemert. Het is direct geen leugen, maar er is toen over dingen gesproken, mijnheer Voorzitter. Daar heb ik niets mee noodig, het gaat over dezen brief, daarop vragen ze antwoord en verder niets. v. Hemert. Hoe kwam dat ze in den Bosch zeiden het is bij jullie een on- houdbaren toestand, vergeet niet dat hier altijd nog een plan van 3 jaar terug ligt, tot vereeniging. Voorzitter. Dat is de vraag niet, doe maar niet of je van niets weet. v. Hemert. U laat me niet uitspreken, v. d. Heijden zegt dat wij om annexatie hebben gevraagd. Voorzitter. U hebt met u collega meegedeeld dat er meer voor vereeniging werd gevoeld. v. Hemert. Deh HoogEdelGestr. heer Kip heb ik gezegd, dat ik in principe niet voor vereeniging was, doch als de toestand. V oorzitter. Daarmede hebben we niets te maken. v. Engelen. Wij hebben met uw twist gedingen niets te maken. De annexatie wordt voorgesteld omdat twee personen daarom hebben gevraagd. Als wij met andere gemeenten worden vereenigd dan zijn wij onze geheele zelftandigheid kwijt. Wij kunnen met Vlijmen nooit samen werken, dat heeft Wijk E ondervonden en ik heb dit zelf ook bij ondervinding. Wij komen in een achterafhoek en worden stiefmoederlijk behandeld. En als wij ons afvragen heeft de gemeente geen reden van zelfstandigheid, dat moet ik zeggen even goed als een ander. De laatste jaren zijn er drukkende belastin gen, doch deze zijn het gevolg van de crisisschuld van f40.000.Verder het licht, waarvan de helft is afgelost. Raad huisverbouwing f 6000.waarvan de helft afgelost. Als na verloop van 5 jaren als deze schulden zijn afgelost komt de gemeente er heel anders voor te staan. Nu komt op de begrooting een aflossing van een bedrag van f8885. Na 1 Januari 29 van f1185.Nu be draagt de schuld f29400.dan f3450.—. Het electrisch licht bedruipt zich zelf, na verloop van deze jaren krijgt men dus f7700.minder aflossing, die op de begrooting drukt. Thans zijn er nog twee veldwachters, in de toekomst zou men met één kunnen volstaan, wat ook een voordeel geeft van f 1500.per jaar. De inkomstenbelasting bedraagt nu f9000.die dan door de voordeelige verschillen geheel kan verdwijnen. De gemeente bezit veel goede landerijen, de opbrengst moge nu dit jaar iets zijn tegengevallen, doch deze brengen gere geld veel geld in de gemeentekas, ik zou dus niet weten waarvoor wij moeten worden geannexeerd. Er is op gewezen, dat het in den gemeenteraad slecht toegaat, die kan soms spoedig veranderen, doch als wij worden vereenigd dan blijft het zoo. Al is de gemeente klein ze kan zich zelf bedruipen en als men daarom wil vereenigen, waarom ons land, dat op de wereldkaart niet is te vinden, dan maar niet bij Duitschland gevoegd, doch aan deze annexatie durven Wijnkoop of Troelstra zich niet te wagen, hoewel zij dan meer steun zouden hebben. Wat is er niet veel stof opgegaan, toen eenige jaren geleden een Kamerlid Limburg bij België wilde hebben. Wij moeten in het belang der ingezetenen tegen vereeniging zijn en begrijp ik niet hoe men een dergelijk voorstel kan doen. Dobbelsteen. Ik zou ook wel wat wil len zeggen. Van Engelen geeft daar wel mooie cijfers en een heel relaas, hij vindt het vanzelf sprekend, dat we over 5 jaren van de schuld af zijn, doch hier mede ben ik het niet eens. Ik zou willen vragen, als er 5 jaar verloopen zijn, welke schulden zijn er dan weer bijgekomen? Vanaf het begin zijn we steeds voor bezuiniging geweest. Voorzitter. Nog nooit. Dobbelsteen. Als wij hier niet hadden gezeten, dan zou de gemeente nu reeds een 4 5000 gulden meer schuld hebben gehad voor het bijzonder onderwijs. Voorzitter. Jullie Dobbelsteen. U moet me laten uit spreken. U moet een feit aanwijzen, dat wij niet voor bezuiniging waren. Als wij het verzoek van het kerkbestuur om een subsidie voor verbouwing hadden ingewilligd, dan was het wel goed ge weest, dan had men weer meer moeten betalen. De menschen willen geen an nexatie, omdat ze niet met den toestand op de hoogte zijn waren zij dit wel, dan zouden ze er wel voor zijn. v. d. Heijden. De ingezetenen zijn toch zeker zoo goed op de hoogte als een vreemde, die er inkomt. Dobbelsteen. Ik blijf er bij, als het blijft als tot heden, dan worden de schul den grooter. Alles wordt hier eenzijdig behandeld. Voorzitter. Ja, alles wordt met 4 tegen 3 aangenomen of verworpen, dat is een zijdig. Dobbelsteen. Zoolang er geen veran dering komt, zullen wij ons lijdelijk verzet handhaven. In een commissie vergadering heeft de Secretaris gezegd, lijdelijk verzet te zullen plegen, dat pas sen wij nu ook toe. Voorzitter. Geen persoonlijke zaken bespreken, zonder machtiging van den Raad. Verschillende leden spreken thans ge lijk. v. Vrede, U moet een spreker niet in de rede vallen. Voorzitter. U hebt niet het woord. Ik schors de vergadering voor 15 mi nuten, ik kan er zoo niet wijs uit worden. De Voorzitter en Secretaris verlaten de raadzaal, terwijl de leden op hun plaats blijven zitten. (Of deze 15 minuten zeer tot kalmee ring der gemoederen hebben medege werkt, moet men sterk betwijfelen. Het geen zich daarin afspeelde, leverde schit terende stof voor een spectakel scène). Na heropening der vergadering zegt de heer DobbelsteenIk geloof, dat ik aan het spreken was over de cijfers door v. Engelen genoemd. Wij hebben aan getoond op welke manier f1400 bezui nigd kon worden, maar daar is ook niets van gekomen. Wij hebben onzen eed afgelegd, in het belang van de gemeente te handelen en dit zullen wij doen, hier en overal. Wat het onvangen Judasloon aangaat Voorzitter. Hierover niet in de ver gadering, Als je daar niet over zwijgt, schors ik weer direct de vergadering; er moet orde zijn en die wil ik hand haven. Heeft nog iemand iets te zeggen of vragen te stellen v. d. Brand. Kan een beslissing niet worden aangehouden, moet dit ineens beslist worden Voorzitter. Dat hoeft niet te worden aangehouden. U hebt heel de week al vergaderd met z'n vieren. v. d. Brand. Dat kunt u wel meenen, maar dat weet je niet. v. Hemert. Daar weet U niets van. Er is voor 3 jaar een plan ingediend, zoolang ik dat niet ken, kan ik niet beslissen. Voorzitter. Dat plan is vervallen. Ged. Staten komen nu met een nieuw plan. v. Hemert. Ik wil het eerst kennen. Winkel. Er is genoeg over gesproken. Voorzitter. Het gaat er maar over, of je er voor bent of niet. Hierop wordt het schrijven van Ged. Staten in stemming gebracht. Voor ver eeniging verklaren zich de heerenv. Vrede, v. Hemert, Dobbelsteen en v. d. Brand. Tegen vereeniging de heeren: v. Engelen, Winkel en v. d. Heijden. Winkel. Verder behoeft men niets meer te zeggen. Nu kun je in eens zien, van wien het uitgaat. Aanbieding gemeenterekening 1923, die aangeeft een nadeelig slot van f6595; rekening G.E.B. met een batig slot van f 954 rekening Burg. Armbestuur met een batig slot van f 19.64. De heer Dobbelsteen vraagt, of ook de rekening van het Armbestuur wordt gecontróleerd. Voorzitter. Dit doen B. en W., terwijl Ccatarrh, bronchitis, schorheid, g Gebruik AKKER's I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6