Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKBUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J, VEERMAN, Heusden. No4432 Vrijdag 12 September 1924 Drogisterij Int Telefoon no* 19. Postrekening no 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te -abonneeren, ontvangen de tot 1 Octo ber verschijnende nummers GRATIS De Forensenbelasting 1 Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Gem.- wet met betrekking tot de plaatselijke belastingen. In de memorie van toelichting merkt de Regeering op, dat de betrekkelijk weinige jaren, welke zijn verloopen sedert de totstandkoming der Wet van 1920, be kend als de wet tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, duidelijk aan het licht hebben gebracht, dat de bepalingen der Gemeentewet inzake de plaatselijke belastingen op enkele voorname en een aantal bijkomstige punten dringend her ziening behoeven. Het voornaamste van deze punten is de zgn. forensenbelasting, waarover we iets willen zeggen. Algemeen bekend is de onderscheiding tusschen de bedrijfsforensen en de woon- forensen. Al gebruikt de wet deze woorden niet, onder de eerste categorie bracht men op grond van deze bepalingen der Gem.- wet hen, die 1. buiten hun hoofdverblijf op meer dan 90 dagen van het belasting jaar over een vaste inrichting, zooals kan toor, winkel of werkplaats, tot persoonlijke uitoefening van een betrekking, beroep of bedrijf de beschikking hebben, of 2. er op meer dan 90 dagen aanwezig zijn, hetzij tot uitoefening van een beroep of bedrijf in zoodanige inrichting, hetzij tot vervulling van een betrekking. In het eerste geval wordt dus géén persoonlijke aanwezigheid op ten minste 90 dagen in de forensaal- gemeente gevorderduit de beschikking over de vaste inrichting voor de persoon lijke uitoefening van betrekking, beroep of bedrijf, put de wetgever het vermoeden van een belastingplichtige aanwezigheid, zonder dat bewijs van het tegendeel is toegelaten. Alle bedrijfsforensen worden voor 2/3 van hun geheele inkomen in de plaatselijke inkomstenbelasting aangeslagen. In de gemeente van hoofdverblijf wordt hun aanslag thans tot 2/3 teruggebracht. De woonforensen vallen totnogtoe in de forensaalgemeenten slechts voor 1/3 van hun inkomen in de plaatselijke inkomsten belasting in de gemeente van hoofdverblijf blijven zij echter voor hun volle inkomen belastingplichtig. Overigens heeft men ook hier de twee criteria van 1. gedurende meer dan 90 dagen voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar houden (zonder dat derhalve persoonlijke aanwezigheid gedurende ook maar 1 dag vereischt wordt) en 2 meer dan 90 malen nachtverblijf. Wij zien dus, dat het begrip forens, krachtens de bestaande bepalingen zijn in houd niet alleen vindt in de persoonlijke aanwezigheid gedurende een bepaalden tijd in de forensaal-gemeente, doch zich verder uitstrekt naar een persoonlijke betrekking tot die gemeenten van bepaalden aard, hetzij dat deze (voor de bedrijfsforensen( bestaat in de beschikking over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening van betrekking, beroep of bedrijf, hetzij (woonforensen) in het beschikbaar houden voor zich of hun gezin van een gemeubileerde woning, beide gedurende meer dan 90 dagen. Tot dusver bleef de forensenbelasting onderdeel van de naar het volle inkomen geheven plaatselijke inkomstenbelasting, doch de laatste jaren hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat aan dit systeem bezwaren kleven van dien aard, dat eene ingrijpende wijziging der desbetreffende bepalingen niet langer achterwege mag blijven en een nieuw stelsel moet worden ingevoerd. De gemeentelijke inkomstenbelasting is ten onzent bij uitstek de heffing, welke strekt om de leden der plaatselijke ge meenschap in de kosten dier gemeenschap te doen bijdragen. Zij is eene zuivere belasting naar draagvermogen,' welk draag vermogen gemeten wordt naar het volle inkomen, onverschillig waar ter plaatse het wordt verdiend. Vandaar dat zij te gelijk met en volgens dezelfde grondslagen als de Rijksinkomstenbelasting kan worden geheven. Tusschen den forens en de forensaal- gemeente nu bestaat evenals tusschen in gezetenen en gemeenten, een zeker per soonlijk contact van dien aard, dat het heffen van een bijdrage in de lasten dér gemeente gerechtvaardigd is, doch aan den band tusschen forens en forensaalgemeentee ontbreekt juist dat element, hetwelk een heffing naar het volle inkomen rechtvaar digt. De forens verschilt immers daarin van den ingezetene, dat hij niet tot de gemeente behoort. In het ingediende wetsontwerp nu wordt de forensenbelasting beschouwd als eene afzonderlijke heffing, los van de gemeent. inkomstenbelasting, terwijl de gemeenten worden vrijgelaten in de beslissing of zij ze al dan niet wenschen te heffen. Voorts wordt voor de bedrijfsforensen als basis voor de heffing aangenomen het ter plaatse genoten inkomen, voor zoover dit boven eene zekere, niet belastbare som komt. De belasting wordt gesteld op een zeker per centage van de belastbare opbrengst, met dien verstande, dat het nimmer hooger mag zijn dan de helft van het percentage dat in de betrokken gemeente over eene zekere belastbare som van de belasting plichtigen, die in de gemeente hoofdverblijf hebben, geheven wordt. Practisch beteekent dit dus, dat de be drijfsforensen nooit meer belasting kunnen betalen dan de helft van het bedrag, het welk zij, die in de gemeente hoofdverblijf hebben, verschuldigd zijn. Wat de woon forensen betreft, deze kunnen worden aangeslagen naar de huurwaarde hunner woning of naar andere bij gemeentelijke ver ordening vast te stellen grondslagen. Overigens strekt het wetsontwerp tot herziening van de bepalingen betreflende de plaatselijke inkomstenbelasting, met met name om de bezwaren te ondervangen, welke de vrijheid, die de wet den gem.- besturen laat inzake den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud, voor de admini stratie der directe belastingen bij de regeling van den aanslag oplevert. Op het eerste gezicht lijkt ons het wetsontwerp een wezenlijke verbetering van den thans bestaanden toestand en we kunnen dus de aanneming ervan slechts als aanbevelenswaard beschouwen. Het tijdstip van inwerkingtreding der wet is gesteld op 1 Mei 1925, opdat de tijd voor vaststelling en goedkeuring van de ver- eischte verordeningen niet ontbreke. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers et fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Engstraat HEUSDEN. Ziet mijne etalage met prijzen. BUITBNLANDSCH OVBR5SICHT In het Chineesche Rijk is weer eens een burgeroorlog ontbrand. Uit Londen wordt gemeld aan het Hbl. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in Sjanghai de staat van beleg is afgekondigd door de militaire en marine commandanten der mogendheden. Er wordt thans tot op een afstand van 8 mijlen van Sjanghai gevochten. Het schijnt, dat de troepen van de provincie Kiangsoe zich op de forten van Woosoeng concentreeren. Honderdduizenden vluchte lingen komen uit de inlandsche dorpen in de omgeving naar Sjanghai. De toegangen van de stad worden door de buitenlandsche troepen bewaakt. Een afdeeling Ameri- kaansche marine-troepen is in de nabijheid van het front by Woosoeng geland. In het geheel zijn thans geland 360 man Britsehe, 400 Japansche, 250 Amsrikaan- sche en 100 man Italiaansche marine troepen. Bovendien zijn 1000 vrijwilligers gemobiliseerd. De verzekeringsmaatschappijen berekenen thans 3 pCt. voor 3 maanden en 2 pCt. voor één maand, voor de verzekering van eigendommen, die zich binnen de buiten landsche kolonie te Sjanghai bevinden en 4 pCt. voor bezittingen, welke zich be vinden te Poo Toerg, aan de overzijde van de rivier. Voor eigendommen buiten de beschermde zóne worden in het geheel geen verzekeringen meer afgesloten. Nanking en de geheele provincie Kiangsoe zijn in staat van beleg verklaard. De buitenlandsche consuls zien den toe stand voor de vreemdelingen niet ernstig in. Wel is de toestand gecombineerd door inmenging van den militairen dictator van Moekderi, maar ook diens troepen zullen geen gevaar voor de vreemdelingen opleve ren, indien de contingenten der mogend heden zich tod de bescherming der buiten landsche kolonie bepalen. Een interventie der mogendheden op groote schaal wordt trouwens niet waarschijnlijk geacht, daar de Vereeriigde Staten vreezen, dat Japan daarby uiteraard de voornaamste rol zou spelen. Men gaat echter voort met het nemen van veiligheidsmaatregelen, ofschoon het te Sjanghai rustig is. In elk geval wil men een herhaling van de gebeurte nissen van 1913 voorkomen, toen de Chi neesche troepen vier dagen lang door de stad rondzwierven. Verscheidene honderden politie-agenten zijn uit Tientsin naar Sjanghai gezonden. Woe Pei Foe is op het slag veld aangekomen om persooniijk het bevel over de troepen op zich te nemen. De kans, dat de mogendheden er in zullen slagen de verschillende Chineesche machthebbers, die elkander thans bestrijden, er toe te brengen op een conferentie bijeen te komen, ten einde te beraadslagen over de instelling van een federalen staat in China, wordt zeer gering geacht, daar alle betrokkenen zich zelf als de aangewezen persoon beschouwen om van China weer een eenheidstaat te maken. Woensdagmiddag is geheel midden- en Zuid-Duitschland door een windhoos ge teisterd, die overal geweldige schade beeft aangericht en zoo goed als zeker het lucht schip, zoo het ware uitgevaren, zou hebben vernietigd. De windhoos duurde slechts ongeveer drie minuten, maar heeft in dien korten tijd een enorm deel des lands ver woest, vooral het Kinzig-dal en een deel van het Nordrach-dal hebben zeer zwaar te lijden gehad. De steden Reichenbach, Lahr, Kippenheim en verschillende anderen zien er uit alsof ze gebombardeerd zijn. Het gebied tusschen deze steden lijkt we! een slagveld. Geheele gebouwen zijn van den aardbodem weggevaagd, honderden daken weggeslingerd, tal van schuren, boerderijen en dergelijken ingestort of zwaar beschadigd. Een sanatorium in de nabijheid van Fussbach, dat eerst verleden jaar was gebouwd, had geducht te lijden. Een der muren stortte geheel in, een andere muur is 15 c.M. naar buiten ge drukt, de daken zyn geheel weggewaaid. Een groot aantal verpleegden werd ernstig gewond. In Reichenbach werd een boer onder de puinen van zijn huis begraven, van een eenzame boerderij in het Kinzig-dal werd een vrouw gedood. In alle deelen van Zuid- en Midden-Baden is de schade zeer aanzienlijk en duizenden vruchtboomen zijn ontworteld. Ook in de bosschen heeft, de windhoos verschrikkelijk huisgehouden. Duizenden boomen zijn ontworteld of af geknapt. Het telefoonverkeer is bijna overal gestoord en ook het telegraafverkeer heeft ernstige schade geleden door het af breken van honderden telegraafpalen. HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, VICT0R1AWATER - DRACHENQUELLE. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 -4. Zaterdags van 9 -12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnls). Prjjzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. SST" Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE H. J ABBINK. BUITENLAND. Lord Parmoor heeft verklaard, dat En geland al zijn zeestrijdkrachten ter be schikking van den Volkenbond zal stellen, indien een land z u weigeren zich aan arbitrage te onderwerpen. Ernstig ongeluk bij een film-opname Bij het opnemen van een film op het Tegelermeer by Berlyo, is een ernstig on geluk gebeurd. Men had 200 liter benzine op het water gegoten en in brand gesto ken. Een film-opnémer moest in een snelle motorboot door deze vuurzee varen. Door het weigeren van den motor kon de boot niet spoedig genoeg door de vlammen ko men en geraakte in brand. De operateur kreeg zware brandwonden, zyn beide han den verbrandden. Scheepsramp 1 De Engelsche motor-schoener Doris Cranef, 30 Juni vertrokken van Tarawa (Gilbert eilanden) raar Farming eiland met 422 arbeiders aan boord, is tot op heden nog niet op zijn bestemming aangekomen. De langste reis van dit schip voor dit tra ject is geweest 52 dagen en nu heeft het bijna 70 dagen reis, zoodat men zich ern stig ongerust begint te maken over het lot van schip en bemanning. Juweelenilief-bommenwerper Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar een Russisch individu een Arrneesch juwelier voor 300.000 francs aan juweelen heeft afgeperst, onder bedreiging hem door mid del van een bom te dooden. Eten van champignons blijft gevaarlijk Uit Metz wordt gemeld dat een mijn werker met zyn vrouw Zondag j.l. cham pignons waren gaan zoeken, 's Avonds werden de shampignons toebereid en ge geten. Bij de vyf leden van het gezin en bij twee gasten deden zich na het maal vergiftigingsverschijnselen voor. On- middelyk werd een geneesheer gehaald. De vrouw van den mijnwerker en zijn jongste dochter overleden echter na hevige pijnen te hebben geleden. Men hoopt de anderen in het leven te kunnen houden, hoewel de toestand van hen ook zorg baart. o In het Luxemburgsche grensplaatsje Rumelingen, is een moordaanslag gepleegd op den fascist Anniballetti. Hij was met een aantal zijner geestverwanten op weg naar Rumelingen, toen zij plotseling door een bende werden overvallen. Anniballetti werd ernstig door messteken verwond, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De daders wisten te ontko men. BINNENLAND Verdronken Het ij-jarig kind van den landbouwer K. Fernhout te Smilde is in het kanaal geraakt en verdronken. Autobus omgeslagen Tusschen Rijssen en Wierden is de autobus van M. te Almelo omgeslagen, doordat een boer, die met vee midden op den weg liep, niet uitweek. M. wilde om den man heenryden, met het gevolg, dat het voertuig kantelde. De inzittende passagier bekwam een ernstige wonde aan de hand. De bus is deerlijk gehavend. o— Ernstig ongeluk Aneta seint uit Palembang (Indië) Een teersproeimachine is tengevolge van nalatigheid van een inlandschen machinist lek gesprongen. De kokende teer massa besproeide vyftien personen. Twee inlan ders waaronder de machinist werden ge dood twee inlanders weiden zwaar, de overigen licht gewond. Messengevecht tusschen broeders De gebroeders W., te Rijssen, die onder invloed van sterken drank aan het kaar ten waren, kregen 's nachts hevigen twist. Al gauw werden de messen getrokken en J. W. bracht zyn broer M. W. een diepe snede achter het oor toe, waardoor laatst genoemde zeer veel bloed verloor. De dader is gearresteerd. flijuontploffiiig iu Indië Bij een ontploffing in de steenkolenmijn Poeloe Laoet zijn veertig inlanders gedood of gewond. Lichten op De heer E. Einserink, hoofdopzichter der gemeentelanderijen te Zutphen, is bij avond te Brummen met zijn motorfiets tegen een paar wielrijders opgereden, die geen licht op hadden. Hij werd bewusteloos opge nomen en is per auto naar Zutphen ver voerd, Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Gesmokkelde koffie Te Goch hebben de Duitsche kommiezen een pakhuis ontdekt, waar eenige honderd duizenden ponden koffie in blikken bussen waren geborgen uit Holland gesmokkeld. De kommiezen werden dat gewaar door de helpers van een groothandelaar, die met zijn helpers een loon-'quaestie had gekregen en uitbetaling van het smokkelloon wei gerde. Inbraak tc Pjjnacker Te Pynacker is ingebroken bij den land bouwer J. Sonneveld. Er is f 8000 aan contanten uit de brandkast, waar men den sleutel op had laten zitten, gestolen. o Zakkenrollerij Op aanwijzing heeft een politie-agent op de Noordenmarkt te Amsterdam een 74-jarige vrouw aangehouden, verdacht van zakkenrollerij. - - voor liet Laid m Heusóon ti AlteiajeLaiostraat ti it Biiitltuur ir-Baer,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1