^nd van altena Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No. 4433. Woensdag 17 September 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Octo~ ber verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BTTITENLANDSCB OVERZICHT Het staat thans wel vast, dat de kans op toetreding van Duitschland tot den Volkenbond nog tijdens deze zitting van de Volkenbondsvergadering verkeken is, aldus wordt uit Genève aan de »Tel.« gemeld. De Duitsche regeering heeft het inderdaad klaargespeeld, zich voorloopig onmogeljjk te maken en de sympathie, welke Duitschland te Genève had, zeer te verzwakken, zoo niet in het tegendeel te doen verkeeren. Men komt tot de conclusie, dat Duitsch land eigenlijk niets minder verlangt, dan als triumfator den Volkenbond binnen te trekken, terwijl sommigen meenen dat deze houding een manoeuvre is van zekere krin gen uit de Duitsche regeering om te ont komen aan een toetreding tot den Volken bond. Men is dan ook tot het inzicht gekomen, dat het zoowel voor den Vol kenbond als voor de toekomstige positie van Duitschland in den Volkenbond maar beter is, dat de tegenwoordige Duitsche regeering voorloopig althans de positie blijft innemen van tot nog toe, d. w. z. bij be paalde gelegenheden aan den arbeid van den Volkenbond deelnemen, maar de aan sluiting by den haar naar het schijnt zoo onsympathieken boqd nog maar wat uit te stellen. Men hoopt dat de Volkenbond bij een volgende Duitsche regeering meer sympathie en inzicht zal vinden of misschien ook nog wel bij deze regeering, als het haar ten minste gelukken mag, zich van den natio- nalistischen druk vrij te maken. Bovendien heeft Duitschland <Jpor opwer ping van de kwestie van een permanenten zetel in den Raad moeilijkheden geschapen, in de eerste plaats van technischen aard, daar men in sommige delegaties die zelf aspiraties koesteren naar een permanenten zetel niet geneigd is Duitschland toe te staan wat zijzelf niet kunnen krijgen. Om Duitschland tegemoet te komen was men erin geslaagd, deze moeilijkheden vrij- 64 Zij had hem gehuwd zonder veel na te denken, meest uit medelijden, en uit liefde voor haar moeder. Maar van het oogenblik af, dat zij had toegestemd hem haar hand te reiken, was zij volkomen eerlijk, wilde zij trachten hem te be minnen en al haar herinneringen aan een ander uit haar hart rukken. Zij vroeg aan God als een genade om dat dat te mogen doen. Zij begreep, wat haar plichten waren. De Kerlor's kwamen altijd hun plichten na. Bij het begin der reis scheen de Saint- Hyrieix steeds vol oplettendheden, vol voorkomendheid en teederheid, Carmen een lieve vriend toe, een kiesche metgezel, Het verschil in leeftijd gaf aan Firmin iets overtuigends iets hoogerstaands, waaraan een vrouw zich gaarne onder werpt. Zij meende een oogenblik dat zij de diplomatie nooit op haar juiste waarde had geschat. Zij zeide tot zich zelf, dat zij in hem den zachten maar sterken steun zou vinden, welke de man moet wezen voor de vrouw, zal het leven niet somber en donker voorbij gaan. Maar die illusie duurde niet lang. De menschenkenners beweren, dat men elkander nooit beter leert kennen dan op reis, dat dan het ware karakter te voor wei te overwinnen. Ten gevolge van de zonderlinge houding der Duttsche regeering in zake de oorlogsschuldkwestie duiken deze moeilijkheden thans evenwel weer op. Dat de Volkenbond voor Duitschland zijn statuten zou wijzigen, om Duitschland een permanenten zetel in den raad te geven, daarvan is natuurlijk geen sprake. Toen Herriot zeide dat Duitschland onderworpen was aan dezelfde voorwaarden als de an dere staten die tot den Bond toetreden, was dat geen onvriendelijke anti-Duitsche uiting. Hij heeft daarmede weergegeven de gedachten van bijv. de Scandinaafsche, Nederlandsche en Zwitsersche delegaties die op zichzelf, tie toetreding van Duitsch land krachtig bepleiten maar aan den anderen kant het democratisch beginsel van gelijk recht voor alle leden van den Bond gewaarborgd wenschen te zien. Of Duitsland door het innemen van zijn standpunt in deze een verstandigen zet doet moge men in twijfel trekken. Wanneer toch Duitschland ooit een kans heeft, om op aannemelijke voorwaarden een plaats in de Volkenbondsvergadering in te nemen, dan is het wel op dit oogen blik, nu onder den invloed van Macdonald en Herriot een zeer democratische en vre delievende sfeer is geschapen. De stemming ten opzichte van Duitschland was werkelijk gunstig te noemen, wat ook uit de diverse redevoeringen i3 gebleken. Maar de Rijks- regeering beschouwt den Bond blijkbaar nog te zeer als een kind van geallieerde ouders, of wenscht de niet-toetreding zich voor te behouden als een cadeautje, om de lastige rechts-radicale elementen in eigen land te paaien. Hoe dit ook zy, Stresemann heeft voor de toetreding een voorwaarde gesteld, die op het moment niet vervuld kan worden eerst de schuld aan den oorlog geregeld en dan de toetreding tot den Volkenbond. En hij schijnt dus niet te willen grijpen de hand, die Macdonald hem toestak, toen hij zeide »De schuldvraag van den oorlog zal eerst door de historici over jaren volledig kunnen worden beantwoord*. Hy heeft dezen middenweg niet willen inslaan, klaar blijkelijk met voorbedachte rade. Dus mag men ook veilig concludeeren, dat de bin- nenlandsche politieke toestanden daaraan niet vreemd zullen zijn. o schijn komt. De heer de Saint-Hyrieix gaf eens te meer een bewijs, dat dit spreekwoord waarheid bevat. De heer de Saint-Hyrieix beminde oprecht en warm Carmen. Hij liep naar de veertig, de jeugd en bevalligheid van Carmen hadden hem altijd aange trokken, en hij koesterde werkelijk de gevoelens, die hij uitdrukte in woorden. Maar de Saint-Hyrieix leefde vooral voor zijn betrekking. De diplomaat prac- tisch tot in het uiterste had besloten, om van zijn huwelijksreisje partij te trekken ten gunste van zijn bevordering. Hij bleef altijd heel gematigd, hij gaf zich nooit over aan bittere kritieken van regeerende personen, maar toch meen de hij soms wel, dat men een beetje meer gebruik had kunnen maken van zijn bekwaamheden. Nooit kwam er een hard woord over zijne dunne lippen, maar zijn koelheid werd wel een beetje norsch, wanneer hij moest zien, hoe verscheidene zijner vrien den geroepen werden tot posten, waar voor hij als 't ware de aangewezen man was. Het groote vermogen, dat hij onlangs had geërfd, zijn huwelijk met een jong meisje, dat een der edelste namen van Bretagne droeg, hadden hem toegesche nen hem recht te geven op een bevor dering binnen korten tijd. Hij was eerzuchtig geworden. Hij, wilde gezant worden. Had de jonge mevrouw de Saint-Hy rieix niet al de hoedanigheden om de mooiste en bevalligste en deftigste van alle ambassadeurs vrouwen te worden? Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Als dit niet geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs perflacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Verslag van de Gemeenteraadsver gadering, gehouden te SLEEU- WIJK, Donderdag 4 September. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de heerenDe Boon, Rosier, Van 't Sant en Walraven. Voorzitterde heer W. Beukenkamp, Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend leest de secretaris de notulen der vergaderingen van 20 en 22 Augustus j.l. welke onveranderd wor den vastgesteld. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken t. w. Kennisge ving van W. P. van Beest en G. Pelli- caan, dat zij hunne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onder wijs aannemen. 2. Voorloopige vaststelling der reke ning over 1923. De commissie met het onderzoek der rekening belast, bestaande uit de heeren Gulden en Van 't Sant, deelt bij monde van den heer Gulden mede, dat de reke ning in orde bevo:.Jen is. De rekening wordt daarna voorloopig vastgesteld in uit gaaf op f 87962.31, in ontvangst op f 87742.09, alzoo met een nadeelig slot van f 220 22. 3. Wordt vastgesteld de verlies- en winstrekening van het Gemeentelijk Elec- triciteits-Bedrijf over 1923 met een ver- liessaldo van f 6694.85. 4. Wordt vastgesteld eene herziene verordening tot heffing van leges ter Se cretarie. Bij de rondvraag brengt de heer Gulden nogmaals de rioleering van de slooten aan den Ouden weg ter sprake. Op zijn ver zoek om plaatsing van een lantaarn nabij C. van Pelt, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voornemens zijn de straat verlichting aan den rijksstraatweg nog meer uit te breiden. Ten slotte wijst hij op de noodzakelijk heid van herstel der vloeren van de school Firmin haalde dus zijn vrouw over on hun reis te verlengen, teneinde de vreemde gezantschappen te bezoeken, waar hij betrekkingen trachtte aan te knoopen, teneinde zoo spoedig mogelijk zijn doel te bereiken. Hij scheen den verloren tijd te willen inhalen. Carmen werd ontevreden over deze berekeningen van haar man. In den loop dezer bezoeken, bovendien al niet belangwekkend voor een jonge vrouw, leerde de zuster van Georges, die eerst nog van een zoet geluk had gedroomd, zien in het hart van haar echtgenoot. Zij schreef de plannen, waarvan Fir min haar op de hoogte hield, toe aan een persoonlijk egoisme, ofschoon hij haar zwoer, dat hij alleen aan hun bei der geluk dacht. Zij doorzag dat karakter, dat alles aan zijn zelfzucht ten offer bracht en zich steeds boog voor de grootheden van den dag. Bovendien begon de toon van meer derheid, van neerbuigendheid soms, die haar echtgenoot aansloeg in alle om standigheden des levens, haar te mis hagen. Carmen, zoo goedhartig, zoo liefheb bend. zoo toegevend in gewone gevallen, gevoelde zich gekrenkt, als zij zich moest laten bevelen, zij had een afkeer van die lange bezoeken, die haar onge duldig maakten. Een twijfel aan iets was haar niet meer toegestaan, vernederd zenuwachtig ge maakt door haar echtgenoot, moest zij ten slotte toegeven, dat zij haar man nooit had bemind, en hem nooit be te Sleeuwijk. De heer v. d. Straaten informeert naar de steeg bij Ritmeester. De Voorzitter deelt mede, dat de voor bereidende werkzaamheden voor het in erfpacht geven van gronden der gedempte haven bijna gereed zijn. De heer v. Arkel vraagt of de bij J. Colijn geborgen kruiwagens en planken niet verkocht kunnen worden, aangezien hij anders huur in rekening zal brengen. De Voorzitter deelt mede, dat getracht wordt deze onderhands te verkoopen. De heer Gulden deelt mede, dat de op berging desnoods in zijne schuur kan ge schieden. De heer Pellikaan wijst nog op het ge vaar, verbonden aan den lantaarn welke bij v. d. Nat is geplaatst, als men van de richting Woudrichem komt. De Voorzitter zegt, zich persoonlijk te zullen overtuigen. De heer Dekker vraagt, of aan De Heus een stuk grond van het terrein nabij de veldwachterswoning zal worden verkocht of verhuurd. De Voorzitter zegt dat hierover in eene volgende vergadering zal worden beslist. De heer Dekker informeert verder, voor wiens rekening de aanlegkosten van den tuin van de burgemeesterswoning komt. De Voorzitter zegt, voor rekening van de gemeente. De heer Dekker vraagt, of hiervoor eene inschrijving wordt gehouden. De Voorzitter zegt, dat zulks niet in de bedoeling van B. en W. ligt, doch per soonlijk daar niets tegen heeft. B. en W. stellen voor, een eenvoudig schuurtje achter de woning te bouwen als bergplaats. De heer Dekker stelt voor, den aanleg van den tuin te doen aanbesteden. De heer Gulden zegt, in het belang der gemeentefinanciën, wel voor eene aanbe steding te voelen. Indirect is hij er niet voor. Hij is er voor, dat B. en W. des kundig advies nemen. Overigens wordt deze aangelegenheid aan B. en W. over gelaten. Nadat de heer Dekker nog heeft gein- formeerd of hij ook aanspraak kan makon op de vergoeding voor 2 lichtpunten voor zijne herbouwde woning, gaat de Raad in geheime zitting over, ter vaststelling van staten van oninbare en nog te verhalen posten van ontvangst. minnen zal. Zij kreeg een aanval van wanhoop en beschuldigde eerst zich zelf van ondank baarheid, maar veroordeelen kon zij zich zelf toch niet. Dus het was toch waar Wat zij zoo lang had gevreesd, werd vervuld. Haar voorgevoelens hadden haar niet bedrogen. Zij was nauwelijks twintig jaar en voor altijd was zij verbonden aan een man, bijna tweemaal zoo oud, aan een man, dien zij reeds met onverschilligheid beschouwde, aan een man, die nooit den weg zou weten te vinden tot haar hart. Ondanks haar geringe ondervinding had Carmen toch al heel gauw opge merkt, wie Firmin de Saint-Hyrieix ei genlijk was, hoe onbeteekenend met zijn geheimzinnig diplomatenhoofd, hoe in zijn borst reeds bedekt met ridderorden, een hart klopte, dat boven alles ver langde naar nog meer schitterende en nog voornamer sterren en lintjes. Voor Carmen was Firmin inderdaad niets meer dan een zeer alledaagsch eerzuchtig man, geen vurige, hartstochte lijke eerzuchtige met grootsche ideeën, maar een vol ijskoude berekening, voor zichtig, bekrompten, voor wien er in de wereld maar één woord waarde had Belang. Wat tot het gebied van het gevoel behoorde, had voor hem geen waarde. Ja, zij had hem begrepen; langzaam, stap voor stap, toen hij zich had ont maskerd als den man, die hij werkelijk was, toen hij allengs aan haar zijn denk beelden omtrent het leven had geopen- Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrijdag 42 September. Afwezig was de heer C. H. Hakkers. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat bij missive van den Minister, van Augustus j.l. het nog altijd bestaande verschil van een dis tributieschuld tusschen Werkendara en deWerken is verminderd met f 6400. Ingekomen is 4. Een schrijven van mej. Piek, waarin zij verzoekt een meter te krijgen op de waterleiding, daar zij het onbillijk vindt naar de huurwaarde van haar huis het waterleidinggeld te moeten betalen. Door haar wordt van de waterleiding geen ge bruik gemaakt. Zij heeft pompwater dat z voor de gezondheid absoluut onschadelijk is. Dit schryven wordt in handen gesteld van B. en W. 2. De goedkeuring van Ged. Staten om het huis, wearin het kantoor der Registratie is gevestigd, te verhuren aan den heer Schippers. 3. Goedkeuring van Ged. Staten, be treffende de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente. 4. Schrijven der heeren Knoot en Vos, waarin zij den Raad bedanken voor de toegekende belooningen, respect, als corres pondent der arbeidsbemiddeling en voor het ophalen van schoolgelden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De commissie, belast met het onderzoek voor de vaststeiling der rekeningen Burg. Armbestuur dienst 4923, Electriciteitsbedrijf dienst 4923 en gem.-rekening dienst 4923, zegt deze in orde te hebben bevonden en brengt een woord van dank aan den Secretaris voor de verstrekte inlichtingen, Eenige posten schoolgeld worden onin baar verklaard. Door het Burgerlijk Armbestuur is om een verhooging van f 800 subsidie gevraagd, later is deze post verhoogd tot f 4400. De post onvoorziene uitgaven zal met het zelfde bedrag worden verminderd. Vervolgens werd nog besloten om t 45524,52 van het batig saldo der water leiding dienst 4923 over te brengen op de begrooting 4924. Uitgeloot werden de aandeelen no. 40, 460 en 464, elk groot f500, der geid- leening 4900 en no. 42 der geldieening 4920, groot f 500. baard, haar had gevraagd om hem te steunen in zijn plannen, om zich leer zaam te toonen in het onderricht, dat hij haar gaf, hoe te komen tot eer en aanzien in de wereld. Carmen zou niet langer de gezellin, de medeplichtige van dezen man zijn, wiens doeleinden zoozeer haar afkeer opwekten. Dus zou het heel gauw gedaan zijn I Zij herhaalde steeds opnieuw, dat zij hem nooit, nooit zou liefhebben. Een trek van smart kwam op het ge laat der jonge vrouw. En al haar geestdriftige droomenvan wederkeerige liefde, haar hersenschim men van een groot geluk, dat ze zich als jong meisje had voorgesteld, die teederheid tusschen man en vrouw, die innigheid in het echtelijk leven dat alles vervloog tegenover de koude wer kelijkheid. De Saint-Hyrieix en zijn vrouw waren te St. Petersburg. Firmin, gehoorzamende aan een wenk van hoogerhand en we tende, dat de regeering hechtte aan een verbond tusschen Frankrijk en Rusland, was van plan eenige weken aan de oevers van de Newa door te brengen. Carmen verveelde zich niet al te zeer in Rusland, en dat om twee redenen vooreerst omdat het leven te St. Peters burg haar beviel, waar men haar buiten gewoon vierde, en dan omdat dit het laatste uitstapje op hun tocht was, en zij daarna naar Parijs zouden terugkeeren. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor het Lanfl ui Heisdei en AlteiajeLaigstnat en ie BiHiiterviiri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1