De Opening der Staten-Generaal. TROONREDE: De heer de Waard vraagt, of er voor gezorgd kan worden, dat het onderwijs op de openbare school in den Biesbosch weer zijn geregelden loop zal krijgen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat a.s. Maandag les wordt gegeven door 3 sollicitanten. Hierop gaat de Raad over in vergadering met gesloten deuren. Vergadering van de Commissie die ingevolge art. 131 der gemeentewet advies heeft uit te brengen over de voorgestelde vereeniging der gemeenten Heusden, Herpt met een gedeelte van Oudheusden, op Vrijdag 12 Sept. nm. half acht. Voorzitter Edel Ach tb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig zijn alle leden. Nadat besloten is de vergadering in het openbaar te houden, wordt deze met een kort woord door den Voorzitter ge opend, waarin hij de heeren welkom heet en geïnstalleerd verklaart. Spr. meent dat hij geen uiteenzetting behoeft te geven van het doel dezer vergadering. In de raadsvergadering is dit zeer breed voerig besproken, zooals men uit het verslag in het Nieuwsblad v. Heusden heeft kunnen lezen. Hij zou de com missieleden dan ook willen verzoeken, niet in herhaling te vallen en alleen nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen. De heer Leenhouts meent dat het toch zijn nut kan hebben, dat de commissie met dezelfde feiten komt als de raads leden zwijgt de commissie daarover dan zou het misschien de meening wekken, dat zij deze niet in aanmerking neemt. De Voorzitter zegt geen invloed te willen uitoefenen op de besprekingen, doch naar zijne meening heeft het echter geen zin dezelfde feiten nogeens te gaan uitpluizen, die reeds door de raadsleden zoo breedvoerig zijn bespro ken, wil men er echter nog iets over zeggen, dan wil hij daartoe gaarne gele genheid geven. De heer Kleijn-Loeff zegt dat volgens het verslag de gemeente door de voor gestelde vereeniging slechts een 800 zie len meer zal tellen dan thans. Dit acht hij een vermeerdering die van weinig invloed kan zijn. Wil men de gemeente grooter maken, dan moet zij minstens boven de 3000 zielen komen en zouden Hedikhuizen en Luttelherpt ook in de vereeniging opgenomen moeten worden, men kreeg dan ook meer raadsleden en een betere vertegenwoordiging. Ook de heer Leenhouts kan geen heil zien in de thans voorgestelde vereeni ging, deze heeft geen zin. Voert men tot vereeniging aan het natuurlijk ge heel, dat de voorgestelde vereeniging vormt, dan behoort daarbij toch zeker Heesbeen en Doeveren te worden ge nomen, het komt spr. vreemd voor dat Ged. Staten de voorgestelde vereeniging uitsluitend hebben beperkt tot Herpt en Oudheusden. Om aan te toonen dat Hees been, Doeveren en zelfs Luttelherpt en Hedikhuizen een natuurlijk geheel vor men met Heusden, heeft hij een kaartje ontworpen, waarop deze gemeenten zijn aangegeven. Ook de memorie van toe lichting acht spr. zeer vaag, de bewering dat aard en opvatting van de bevolking gelijk zijn moet hij op zijn minst in twijfel trekken. De heer Mr. Ruitinga wijst op de grootere belastingdruk van Herpt, daar is het vermenigvuldigingscijfer bepaald op 4 terwijl het hier in Heusden slechts 2Vj, en voor het volgend jaar 1V9 is. Herpt moet heften f9000 om rond te komen om zijn schuld 6 pCt. af te lossende toe stand is in Herpt heel wat ongunstiger dan hier. Herpt kan zich zelf niet bedruipen, de bestuurskosten gaan tegenwoordig boven de krachten van zoo'n kleine ge meente, hiervoor schuilt echter de fout in den Haag, men kan hierop echter wel wijzen, doch het blijft vechten tegen de bierkaai. Wat de vereenvoudiging van administratie betreft hiervan ver wacht spr. ook niet veel. Mocht de ver eeniging echter toch worden doorgedre ven, dan zou hij meer gevoelen voor een combinatie waarin ook Luttelherpt, Doeveren en Heesbeen werden opgeno men. Voordeel schuilt naar zijn meening alleen in vereeniging tot heel groote ge meenten, zoo zou bv. het geheele Land van Heusden, vanaf de groote brug tot Sleeuwijk best tot een gemeente zijn te vereenigen. Aan een vereeniging zooals die thans wordt voorgesteld, kan hij zijn stem niet geven. De heer Roza acht het overbodig er lang over te spreken. Uit de cijfers die door den Voorzitter in de raadsvergade ring van Herpt en Heusden zijn aange voerd, blijkt voldoende, dat in vereeni ging zooals die door Ged. Staten wordt voorgesteld, voor Heusden geen voordeel is te bespeuren en deze zelfs de eerste 10 jaren voor deze gemeete een verhoo ging van belasting tengevolge zal hebben. Wil men vereenigen, goed, maar dan op een ruimere schaal. De heer Schmiehausen gaat geheel met het gesprokene door den heer Roza accoord Wordt ook wel gedacht aan onder houd der wegen van Herpt vraagt dezen spreker. De Voorzitter merkt op, dat de wegen van Herpt voor het meerendeel in on derhoud bij £de"""polders zijn en dit trouwens toch*'ook geen verschil zou uitmaken of deze door Herpt alleen of door de vereenigde gemeenten moeten worden onderhouden. De heer de Koning vraagt of de ge meente Hedikhuizen veel eigendommen bezit en in vereeniging met deze ge meente dus wel voordeel kan schuilen. De Voorzitter zegt dat de vereeniging met Hedikhuijzen niet aan de orde is, spr, kan echter wel zeggen dat die ge meente nog al eenige eigendommen heeft. De heer de Koning zou er alleen een gemeente bij willen hebben daar wat aanzit. De heer Vermeulen verklaart zich eveneens tegen de voorgestelde vereeni ging ook hij ziet alleen heil in een groo tere vereeniging. De Voorzitter zegt, dat hij zooals hij in de raadsvergadering ook reeds heeft verklaard voor de vereeniging is, omdat het naar zijne meening niet anders kan, of in het algemeen moet in veree niging tengevolge van vereenvoudiging van administratie enz. voordeel schui len. Spr. zegt de door Ged. St. voorge stelde vereeniging zoo objectief mogelijk te hebben voorgelicht, hij heeft geen invloed hoegenaamd ook willen uitoe fenen. De heer Ruitinga vraagt nog of de notulen van de vergaderingen van Heus den en Herpt gelijktijdig weggaan. Niet tegenstaande men zich in Herpt met 4 tegen 2 stemmen tegen vereeniging heeft verklaard zijn er onder de ingezetenen toch nog verscheidenen die wei voor vereeniging zijn, en dat men er rekening mede houdt blijkt uit het feit, dat men in de nieuwe kerk die wordt gebouwd, reeds de leiding laat leggen voor elec- trisch licht, men beweert Heusden zal dat wel betalen. De Voorzitter antwoordt dat de notu len aan Ged. St. worden gezonden zoodra ze gereed zijn. De bewering dat in Herpt meerdere inwoners voor vereeniging zijn, geeft spr. toe, dit is uit verschillende feiten te constateeren. De heer Leenhouts vraagt of er niet een bepaling kan worden opgenomen, waardoor de strop die Heusden krijgt door de vereeniging met Herpt, minder wordt gemaakt, bijv. door opcenten op de belasting. De Voorzitter zegt dat die mogelijkheid wel zou bestaan, indien in Herpt deze opcenten niet reeds tot het hoogste peil waren opgevoerd. De heer Ruitenga vraagt nog hoe het met de schulden van Oudheusden zal gaan en hoe of die verdeeld zullen wor den. De Voorzitter kan hierop geen ant woord geven, zeer waarschijnlijk zullen deze in verhouding van het zielental worden verdeeld. Spr. acht de zaak thans voldoende besproken, stemming acht hij niet noodig, uit de besprekin gen blijkt duidelijk dat alle leden tegen de vereeniging zijn, zooals die door Ged. Staten wordt voorgesteld. Hij brengt dank aan de Commissie voor de za kelijke wijze waarop zij de zaak heeft behandeld en sluit de vergadering, nadat de heer Mr. Ruitinga den Voor zitter namens de geheele Commissie heeft dank gebracht voor zijn uitste kende leiding. BUITENLAND. De burgeroorlog in China De troepen van Woe-pei-foe blijven op trekken uit Pao-ting-foe. Zij zijn volledig uitgerust met artillerie en vliegtuigen en een firma te Tientsin heeft opdracht ge kregen om gasmaskers te vervaardigen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de spoorweg aan den Mantsjereeschen kant van den grooten muur is afgesneden om een inval van de strijdkrachten van Tsjili te verhinderen. De botsingen tusscbeu hindoes en moslims in Britsch-Indiv Te Ivohat is het Dinsdag tot een botsing gekomen tusschen hindoes en mohamme danen, waarbij gebruik werd gemaakt van vuurwapens en op verschillende plaatsen brand is gesticht. Troepen werden te hulp geroepen en zijn ter plaatse aangekomen. De nacht ging kalm voorbij, doch de schiet partijen en brandstichtingen begonnen Woensdag opnieuw. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Er zijn 10 dooden en 20 gewonden. De opstand in Georgië De geheele Kaukasus is thans in opstand tegen de bolsjewistische overheersching. De kleine opstand, welke 28 Augustus j.l. in Georgië is begonnen, heeft zich als een vliegend vuur over den geheelen Kaukasu uitgebreid en de bolsjewistische regeering heeft eenige duizenden manschappen en de geheele Zwarte Zee vloot naar het terrein van den opstand gezonden om de revolutie te onderdrukken. o Nieuwe opstaed in Rusland Een opstand brak uit in Daghestan, waar de bevolking, grootendeels bestaande uit Mohammedanen, verwoeden weerstand biedt aan de roode troepen, met spoed uit den Kaukasus daarheen gezonden om den opstand te smoren, voordat deze grooter uitbreiding krijgt in dit gebied, dat zich zoozeer eigent voor den guerilla-krijg. Gevangen genomen De Syrische rooverhoofdman Milhem Quassem is volgens de »Times« door Fran- sche troepen gevangen genomen. Hij zal waarschijnlijk voor den krijgsraad worden gebracht, daar hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de jongste grensinci denten. Brand in de Ver. Staten De bliksem is in een tank geslagen, waarin 55.000 ton ruwe olie was waar door een brand ontstond. Vier soldaten, die het vuur bestreden, vonden den dood. De schade wordt reeds geschat op 3 bil- lioen dollar. De oude stad Monterey, die de zetel was van de eerste regeering van Californië, wordt met verwoesting bedreigd. BINNENLAND II. M. de Koningin heeft gisterenmiddag om halt twee met den gebruikelijken staat de nieuwe zitting van de Staten Generaal geopend met het uitspreken der volgende Het verheugt Mij, leden der Staten- Generaal, weder in uw midden te ver schijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weg genomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zei het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's lands financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk dreigend gevaar voor 's lands financiën zal zijn ge stuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden ge streefd, ten einde mede daardoor de nood zakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart on misbaar zijn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschapprlijken aard. Andermaal zullen u voorstellen worden gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de Staatsbe- grooting en de begrooting van Nederlandsch- Indië. Wetsontwerpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe be lastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte en ongevallen verzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ont werpen van wet betreffende de herziening van de sociale verzekering in voorbereiding zijn. In den financieelen en economischen toe stand van Nederlandsch-Indië valt vooruit gang te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebieds deel, welke u eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de ver wachting, dat het tijdpeik der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die begroeting zullen voorstellen aan uw oordeel worden onderworpen, strekkende om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtspersonen aan de bestaande belastingregelingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van de provincie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. De aanstaande opening der rechtshooge- school te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikkeling van Indië. In Suriname blijft de staat der lands- financiën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tyden door. De gang van zaken in Curasao stemt daarentegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God Zijn zegen schenken aan uwen arbeid I Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. ——o Militaire relletjes te Breda Ter gelegenheid van de herhalingsoefe ningen van 1526 Sept., die in de om streken van Breda gehouden worden, moesten Maandag eenige duizenden soldaten onder de wapenen komen. Dit heeft aan leiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Reeds Maandagmiddag werd in de Molen straat hevig gevochten, waarbij de militaire politie in moest grijpen om erger te voor komen. Des avonds tegen acht uur slen terden groote troepen soldaten, waarvan velen in beschonken toestand, joelend en tierend door de binnenstad. Zij werden door burgerlijke en militaire politie uit elkaar gedreven. Naar gemeldt wordt, zijn verschillende dames door hen lastig gevallen. Gehoor zaamheid en militaire groet aan officieren werden bruutweg geweigerd. By een poging om in een lunchroom te worden binnengelaten, is van de deur een koperen deurspijler afgebroken. Om kwart over tien wandelde over de Markt een reserve-luitenant. Groote troepen soldaten, die eveneens daar aanwezig waren, weigerden hem te salueeren. Integendeel zij beletten hem meerdere malen den door tocht. Toen de luitenant zich in het nauw gedreven zag, trok hy zijn sabel om zich te verdedigen. Inplaats van echter een militair te treffen, r&akte hij een oude dame. Natuurlijk keerden alle aanwezigen zich hierna tegen den luitenant, die zich verstandig terugtrok. Even later werd de Markt, waar zich de ongeregeldheden concentreerden, afgezet. Toen eenige soldaten toch wilden pas- seeren, werd door de militaire politie met de blanke sabel ingegrepen. Ditmaal werd weer een burger de dupe. Een lantaarn werd afgeslagen en geheel vernield. Twist Twee 16-jarige jongens uit Meerkerk kregen te Gorinchem twist om een meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de een den ander met een mes in de borst stak, waar door de longen geraakt werden en de knaap nu in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Vermist De 21 -jarige J. J. P., letterzetter te Kampen, heeft in den avond van 2 Sep tember zijn kosthuis verlaten en is sinds dien spoorloos verdwenen. Gevreesd wordt, dat den man een ongeluk is overkomen. Twee huizen afgebrand Zondagnacht is te Schinveld, vermoede lijk door het broeien van stroo, brand uit gebroken in de schuur van den heer B. Spoedig sloeg de brand over naar het woonhuis van R. en vervolgens naar het belendende perceel, bewoond door zekeren L. Voor de brandweer aanwezig was, ston den beide woningen in lichte laaie. Met groote moeite wist men verdere uitbreiding te voorkomen. De beide huizen met net grootste ge deelte van den inboedel gingen in de vlam men op. Verzekering dekt de schade. Na den storm De stoomboot Heerenveen te Harlingen aangekomen, rapporteerde tusschen Har lingen en de Boontjes een mijn te hebben zien drijven. Noodlottig schot Door een ongelukkig toeval ging het geweer van dr. R. te Roermond, toen deze in gezelschap op jacht was, af, met het gevolg, dat de heer Stapper, eigenaar van het Posthotel te Roermond, de lading in zijn oog kreeg. S. is in de oogenkliniek te Maastricht ter verpleging opgenomen. Doodelijk gewond Bij een vechtpartij in een café te Rum- pen is zekere V. met een mes zoodanig in den buik gestoken, dat hy naar het hospitaal te Heerlen moest worden over gebracht. Men vreest voor zyn leven. De dader is aangehouden. o Branden Te Beekbergen ontstond Zaterdagmorgen brand in de boerderij van J. Ribbink op het Witteveen. Tengevolge van gebrek aan water konden de brandspuiten niets uitrichten. De boerderij brandde geheel uit, waarby ongeveer 10.000 pond hooi verloren ging. Verzekering dekt de schade. Lijk geraidea. Nabij de mijn Juliana te Eygelshoven werd Zondagmorgen het lijk gevonden van een steenbakker. Waarschijnlijk is hij in slaap gevallen en heeft hy door uitwase mende gassen den dood gevonden. Meisje orerreden. Zatei dagmiddag is te St. Maailansdijk een 14-jarig dochtertje van J. Geldhof aangereden door de motorfiets van D. Koeman uit Stavenisse. Het meisje weid bewusteloos en is Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. In een emmer verdronken. Te Nieuw-Vosmeer is een jeugdig knaapje met het hoofdje in een emmer ra^t zeep sop gevallen en toen de moeder er bij kwam, was het reeds overleden. (Hbl.) o Ernstig motor-ongeluk te Vtelsum Twee personen verdronken. Maandagavond heeft nabij Wolsum een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schilder Tj. Spoelstra wilde nog even op zijn mo torfiets een toertje maken. Hy nam zijn buurmeisje I. de Boer mee op de duo. Buiten Wolsum werd de vaart er flink ingezet en men bereikte spoedig de brug. Deze was echter opgehaald Blijkbaar heeft Spoelstra dit niet gezien en is hij in volle vaart te water gereden. Onmiddellijk werd met dreggen begonnen, doch men kon geen van beiden spoedig ophalen. Eerst na een kwartier werd Spoelstra opgehaald en daarna raej. De Boer. Dr. Van Veen was onmiddellijk ter plaatse, maar kon slechts den dood constateeren. Beide lijken waren vreeselijk verminkt. Het dorp is zeer onder den indruk. o Ongeval bij kortsluiting Vrijdag hebben de electriciens De B. en De J., beiden werkzaam aan de electrische centrale te Geertruiden! erg, tengevolge van door de B. veroorzaakte kortsluiting, waar door een groote vlam ontstond, zulke ern stige brandwonden bekomen, dat zy naar het R. K. Gasthuis moesten worden over gebracht. Belasting op lucifers Naar de »Meierijsche Ct.« verneemt zou de regeering voornemens zijn een belasting op lucifers in te voeren van 1 ct. per doosje. In de betrokken lucifersindustrieën zou deze belasting geen verzet ontmoeten. Ook zouden deze zich niet verzetten tegen een monopolie. Uitvoer vee naar België Volgens mededeelingen in den Belgischen »Moniteur« is de invoer vau herkauwende dieren over de douane-kantoren Maaseick, Weelde en Santvliet verboden. De invoer is toegestaan over dn douane-kantoren Esschen (station) en Esschen (dorp). Onweer Te Eemnes is bij een kort toch hevig onweder de bliksem in het postkantoor geslagen. Alleen de telefoonleiding werd getroffen, waardoor eenige storingen ont stonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Begunstigd door prachtig weer hadden Zaterdag de feestelijkheden plaats, uitgeschreven door de Oranjeveree- niging met het oog op den verjaardag van H. M. de Koningin. Om half tien werd het feestlied door de schoolkinderen voor het stadhuis gezongen onderleiding van heer Carpay, waarbij de Burgemeester met de Wethouders en de leden der Oranjevereni ging op het bordes van het stadhuis versche nen. Van 10-12 hadden kinderspelen plaats op het feestterrein aan de Prins Hendrik kade, waarby de kleinen zich zeer vermaak ten. Van 3-4 uur werd een optocht gehouden van versierde fietsen enz. Hiervan was zeer veel werk gemaakt, er waren ruim 60 deel nemers. Wij zagen verschillende aardige ver sieringen, de eene al mooier als de andere. Het was dan ook niet zonder reden, dat de jury langen tijd noodig had eer zy met haren uitslag gereed was. Na den optocht waarby de Fanfare hare medewerking verleende, werden er volks spelen gehouden, waarvoor ook veel animo was en waarby de Harmonie voor de noo- dige afwisseling zorgde, terwijl van 6g-7| onze beide muziekgezelschappen een concert op de Vischmarkt gaven. Om 8 uur had —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2