Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4433. Woensdag 17 September BEHOORENDE BIJ HET Openbare Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Vrydag 12 September 4924, n.m. 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. heer D. A. van der Schans. Tegenwoordig alle leden. Na de vergadering te hebben geopend, zegt de Voorzitter dat bij de leden een afschrift der notulen van de vorige ver gadering is thuis bezorgd en vraagt of iemand op- of aanmerkingen op deze notulen heeft. Daar dit niet het geval is, worden de notulen met algemeene stemmen overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Een adres van de afd. Langstraat van den Ned. R. K. Politie-Bond »St, Michaël*, strekkende om aan den veld wachter Van der Pol, evenals aan zyn collega in deze gemeente, vrije woning of vergoeding voor huishuur toe te kennen. Aangezien dit verzoek eerst heden is inge komen en daarom nog niet in de vergadering van B. en W. kon worden behandeld, wordt het op voorstel van den Voorzitter in handen van dit college gesteld ter fine van advies. b. Schryven van de vereeniging »ons Middelbaar Onderwijs in N.-Brabant* te Tilburg met verzoek alsnog eene subsidie te verleenen voor hare scholen, met name de Handelsschool te Waalwijk, welke door leerlingen uit de gemeente Eethen wordt bezocht, daar anders tot verhooging van schoolgeld moet worden overgegaan. Burg. en Weth. stellen voor het eenmaal genomen besluit, dat geen subsidie zal worden toegekend, te handhaven en ook op dit verzoek derhalve afwyzend te be schikken. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. c. Een besluit van Ged. Staten van Noordbrabant, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening van hoogstens f 13.000, in de vorige vergadering genomen. d. Een besluit van Ged. Staten van Noordbrabant, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van een perceeltje gemeentegrond aan J. Thur te Genderen, aan de Hoefstraat aldaar. e. Een Schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant, ten geleide van een Kon. Besluit, waarby goedkeuring wordt ver leend aan het Raadsbesluit, tot vaststelling van het heffingspercentage der gem.- inkomstenbeslasting op 5. De stukken c. d. en e. worden aange nomen voor kennisgeving. Door Burg. en Weth. worden aan den Raad aangeboden de rekeningen der voor malige gemeenten Genderen, Meeuwen en Drongelen over 1923 (tijdvak 1 Jan.1 Mei) en die der gemeente Eethen (tijdvak 1 Mei31 Dec. 1923). Deze rekeningen wyzen aanGenderen in ontvangst f 20434.42, in uitgaaf f 20259.36®, batig slot f 175.056 Drongelen ontvangst f7594.42, uitgaaf f9168.915, nadeelig slot f1574.495; Meeuwen ontvangst f 11832.40®, uitgaaf f 13305.86, nadeelig slot f 1473.46®en de rekening van Eethen ontvangst f 57948.99®, in uitgaaf f57640.85, alzoo met een batig slot van f30814®. De Voorzitter zegt, dat deze rekeningen overeenkomstig het wettelijk voorschrift, gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage liggen en stelt voor deze in handen te stellen van eene commissie van onder zoek bestaande uit de heeren Smits en Van den Heuvel. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Thans wordt door den Voorzitter, namens B. en W. eveneens aangeboden de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 4925, aanwijzende de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf f77677.18 en de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf t f 13325.95. Deze begrooting wordt op voorstel van den Voorzitter in handen gesteld van de zelfde commissie, welke met het nazien der rekeningen is belast. Aan de orde is het opmaken eener voordracht ter benoeming van twee leden in bet College van Zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren J. A.v.d. Schans en J. P. Smits. Door B. en W. worden ter plaatsing op de voordracht aanbevolen Vacature Van der Schans: lecandidaat J. A. van der Schans, 2e candidaat L. G. van der Beek. Vacature Smits le candidaat J. P. Smits, 2e candidaat J. J. Brouwers. Uit de ge houden stemmingen blijkt, dat ter benoe ming worden voorgedragen Vacature Van der Schans le candidaat J. A. v. d. Schans met 6 stemmen, (en 1 blanco) en 2e candidaat L. G. v. d. Beek met 7 stemmen. Vacature Smitsle candidaat J. P. Smits met 6 stemmen (en 1 blanco) en 2e candidaat J. J. Brouwers met 7 stemmen. Komt in behandeling een verzoek van N. de Graaf te Genderen, om een stukje gemeentegrond aan te koopen, gelegen te Drongelen, groot 10 are. De Voorzitter zegt, dat dit perceel door 3 schatters, J. de Haan, G. Nieuwkoop en A. Vos, is geschat op eene waarde van f400.-. B. en W. stellen voor het stukje grond voor dien prijs aan den verzoeker in eigen dom over te dragen. Het lid Van den Heuvel vraagt, waar de grond precies is gelegen. Het lid Van der Schans geeft daarop eene aanwyzing. Enkele leden meenen dat de grond aan den hoogen kant is geschat. De Voorzitter merkt op, dat het land moet dienen voor bouwterrein. Het werd tot heden verhuurd en das is dit meer waard dan b.v. een stuk van den openbaren weg, zooals de laatste keeren verkocht is. Het lid Van der Beek vindt den prijs voor bouwterrein niet te hoog. Het lid Van der Schans merkt op, dat er echter nog heel wat kosten bij komen voor dat de grond voor bouwterrein ge schikt is. Het voorstel van B. en W. daarna in stemming gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter vraagt, of een der leden nog het woood verlangt. Daar geen der leden iets heeft voor de openbare zitting, zegt de Voorzitter deze te sluiten om over te gaan in geheime vergadering, ter be handeling van eventueele overdracht der vroegere openbare school te Genderen aan de kerkeraad der Geref. Kerk en bestuur Bijzondere School, te Genderen. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Donderdag 11 September nam. half drie O. T. Voorzitter Edel Achtb. Heer C. v. Ommeren. Aanwezig de beide Wethouders en de heeren v. d. Kolk, v. Ooijen en de Gaaij. Afwezig de heeren v. d. Werken en Peereboom. Om 2 45 opent de Voorzitter de verga dering met gebed en leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken De goedkeuring van het Raadsbesluit waarbij het vermenigvuldigingscijfer voor 2425 voor de plaatselijke inkomstenbe lasting is bepaald op 2,2 wordt aange nomen voor kennisgeving. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning '23. Deze rekening is in onderzoek geweest by een commissie bestaande uit de heeren v. Ooijen en Peereboom. De heer v. Ooyen verklaart, dat de commissie geen op of aanmerkingen heeft en dus adviseert tot goedkeuring. De reke ning aangevende een ontvangst van f 29.221.28 en een uitgaaf van f 26.652.91 sluitende alzoo met een batig slot van f 2568.37 wordt hierop met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Aanbieding gemeentebegrooting 1925. Deze begrooting wordt voor de leden ter visie gelegd en zal in de volgende verga dering worden behandeld. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van het vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat Gedep. Staten het raadsbesluit tot opheffing van het ver volgonderwijs niet hebben willen goed keuren en dientengevolge deze verorde ningen moeten worden gemaakt. De heer v. Ooyen vraagt of Ged. Staten den raad kunnen dwingen om vervolgonder wijs te doen geven, waarop de Voorzitter antwoordt dat Gedep. Staten een begrooting waarop geen post is uitgetrokken voor vervolgonderwijs zullen goedkeuren. De heer v. Ooijen vraagt hoeveel leer lingen het vervolgonderwijs bezoeken. De Voorzitter kan hierop geen juist ant woord geven, doch meent dat het vorig jaar het getal 25 bedroeg. De heer v. Ooijen vraagt of er geen absentielijst is bijgehouden door het hoofd der school waarop dit getal is na te gaan. De Voorzitter zegt, dat de bijgehouden absentielijst een voldoend aantal leerlingen aangeeft, dit heeft Gedep. Staten er ook toe geleid om opheffing van het vervolg onderwijs niet goed te keuren. De heer v. Vliet merkt op dat in het begin van den cursus daaraan wel een 25 leerlingen deel nemen doch dat aan het eind het getal leerlingen zeer gering is. De heer v. Ooijen heeft wel eens hooren beweren, dat er op het eind van den cursus er slechts 2 leerlingen meer waren. Op de vraag van den heer v. Ooyen hoeveel leerlingen er noodig zijn om het onderwijs te doen geven, antwoordt de Voorzitter van minstens 6. De gemeente is verplicht er een bedrag voor uit te trekken op de begrooting en moet ook deze verordeningen maken. Het schoolgeld was anders geregeld in de zelfde verhouding waarin het gewone school geld is geregeld. De Voorz. stelt voor het schoolgeld thans te bepalen voor de laagste klasse, dit is voor een inkomen van 6004100 gulden op f 3 en voor de aanslagen boven de f 5000 op f 15, hooger schoolgeld laat de Wet niet toe. De kosten worden geraamd op plm. f 500 per jaar. Verder licht de Voor zitter nog toe, dat bij een getal leerlingen boven de 24 de cursus in tweeën moet worden gesplitst blyft het getal hier beneden, dan zou dit f 150 kunnen schelen. Op de vraag van den heer Smits hoeveel uren vervolgonderwijs moet worden gegeven, antwoordt de Voorzitter van 150. De heer v. Ooijen zou by het genomen raadsbesluit willen blyven om geen ver volgonderwijs te geven. Ook de heer v. Vliet voelt hiervoor veel, deze spr. gelooft ook niet, dat alle ge meenten er toe zullen overgaan het te doen geven. De heer v. Ooijen noemt het een ingrijpenden maatregel van Gedep. Staten, nu de ge meente zelf de kosten moet betalen. De Voorzitter zegt dat Gedep. Staten het aantal leerlingen dat aan den cursus deelneemt, groot genoeg achten om het be drag er voor uit te geven. Misschien is het aantal leerlingen minder en kan er met meer grond by Gedep. Staten worden aangedrongen om er van ontheven te worden. De heer v. Vliet zou het schoolgeld voor de laagste klasse, waaruit de meeste leer lingen komen, iets hooger willen stellen, ook de heer de Gaaij acht f 3 laag, als men prys stelt op het onderwijs moet men er ook maar wat voor over hebben en raag het gerust voor de laagste klasse ge steld worden op f 5. Met algemeene stemmen wordt hierop het schoolgeld aldus vastgesteld. Verordening belooning voor het geven van vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat vroeger f 2 per lesuur werd betaald en het Hoofd 50 ct. extra er bij kreeg, waarvan voor Ne- derhemert als een gemeente in de 3de klasse 8 pCt. af ging. De heer van Ooyen vraagt of de raad thans zelf naar willekeur deze vergoeding kan vaststellen. De Voorzitter zegt dat dit op zekere hoogte wel het geval is, als men maar weer niet te laag gaat, want dan zullen Ged. Staten dit niet goedkeuren. De heer v. Vliet meent dat het toch wel minder zal kunnen als vroeger. De heer de Gaaij merkt op, dat hierop Ged. Staten in hun schrijven zelf hebben gewezen. De Voorzitter merkt verder op dat 8 uur per week wordt les gegeven en de cursus loopt van begin October tot eind Februari. De heer de Gaaij meent dat het bedrag wel op de helft kan worden gebracht, f 1 per uur acht hy voldoende. Ook de heer Smits acht dit voldoende, de onderwijzers hebben dan nog een aar dige bijverdienste van f 8 per week. De heer van Ooijen vraagt wat er zal gebeuren als het hoofd der school er niet op ingaat en bij Ged. Staten gaat klagen dat het te weinig is. De heer Smits meent dat er twee Hoof den zijn en als het Hoofd het niet doet er dan nog een onderwyzer is. De heer van Vliet merkt op dat er dan nog vier zijn die het onderwijs kunnen geven. Met algemeene stemmen wordt hierop de vergoeding gesteld op f 1 per lesuur. Da Voorzitter zegt dat nog is ingekomen de begrooting 1925 van den Vleeschkeu- ringsdienst Kerkwijk. Uit deze begrooting blykt dat de keurloonen worden geraamd op f4107 en de ontvangsten in totaal worden geraamd op f 4396 evenals de uitgaven. Voor het salaris van den keurings- veearts is uitgetrokken een bedrag van f 1600 en voor den hulpkeurmeester f 1500, voor den administrateur f 300, terwijl voor onvoorziene uitgaven is uit getrokken een bedrag van f 69. De heer Smits zegt dat er wel eens geklaagd wordt dat men zoo lang laat wachten eer men komt keuren. De Voorzitter zegt dat Jdit vroeger wel eens het geval was, doch in den laat- sten tijd niet meer. De keurmeester kan niet overal tegelyk zijn, daarmede dienden de slachters ook wel wat rekening te houden. De heer de Gaaij meent dat men ook hier wat moet geven en nemen, de slachters zouden willen, dat het altjjd maar gebeurde zooals zij het wenschen. Spr. gelooft niet dat zy altijd gelijk hebben. Ook volgens den Voorzitter zit de fout niet altijd bij den keurmeester, vroeger moest men wel eens wachten, doch thans komt dit niet meer voor. De heer van Ooijen vindt de salarissen nogal hoog en vraagt wie die vaststelt, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze salarissen vastgesteld zijn in een kring vergadering, waarop alle burgemeesters tegenwoordig waren. Het bedrijf bedruipt zich zelf, vorig jaar was er een klein batig saldo, wordt dit grooter, dan kunnen ver moedelijk de keurloonen omlaag. Ontslag onderwijzeres. Met algemeene stemmen wordt mej. Jupses op haar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Noordzijde. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim wegens het ontslag nemen van den heer van Stigt. B. en W. bevelen voor benoeming aan de heeren C. Sprong en P. v. Ooyen. De heer C. Sprong wordt met algemeene stemmen benoemd. Bij de rondvraag informeert de heer de Gaaij of voor de verlegging van het pad bij S. v. Meijden geen bepaling is gemaakt hoe breed of dit moet zijn. De Voorzitter zegt dat was bepaald dat de breedte 2 meter moest blyven, waarop de heer Smits opmerkt dat de breedte slechts 1 meter is en het pad heelemaal is afgeheind, waardoor het verkeer gevaar oplevert. De Voorzitter belooft een kijkje te zullen gaan nemen en maatregelen te zullen nemen dat het pad breeder wordt gemaakt. De heer v. Ooijen vraagt op wiens eigen dom het putje ligt by de Wed. E. Oomen, is dit op gemeentegrond of op poldergrond? Het is noodzakelijk dat het putje van een deksel wordt voorzien, Hedenmorgen was een kind er voorover ingevallen en werd er gelukkig, hoewel reeds bewusteloos nog bijtijds uitgehaald. De Voorzitter zegt, dat het daar is openbaren weg, hij zal opdracht geven dat het putje van een deksel wordt voorzien. Niemand verder het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 5 Sept. 1924. JachtwetM. P., DeWerken, f 15 of 10 d.J. A. v. d. H., W'dam, 2XH5 of 2 X 10 d. en bij niet uitlevering van geweer f25 sub 10 d. ArbeidswetE. v. d. K., Almkerk en W. v. d. H. W'dam, ieder f3 of 2 d. C. d, B., Almkerk, f2 of 1 d.P. D., Sleeuwijk, 4 X f 1 of 4 X 1 d.A. P. K., B.-Broek, P. v. d. W., A'kerk, ieder 2 X f2 of 2 X 1 d.W. V., W'dam, 2 X f3 of 2X2 d.idem 2 herh., M. J. v. O., W'dem, 9 X 1 d. h. met proeftijd van 6 mnd. VisscherijwetP. A. B., W'chem, f20 of 10 d.J. V., idem, J. A., C. v. K. en T. C., allen te Tilburg, ieder f 1 of 1 d. v. v. PatentwetA. J. d. B., Sleeuwyk, 110 of 5 d. Springstierenregl,P. I., Waalwyk, f3 of 2 d. LeerplichtA. S., Haarsteeg, vrjjspr. J. v. d. L. en M. v. B. te idem, f 3 of 2 d.G. v. R., te idem, f5 of 3 d. Wet openb. midd. van vervoer A. P, E., Giessen, G. v. d. M., Wijk, f 10 of 5 d. Motor- en RijwielwetM. R., Schiedam, f 50 of 1 mndH. M. G.. zwervende, f 10 of 5 d.C. v. O., Sprang-Capelle, H. V. en J. v. d. W. Wijk, H. V., A'kerk, A. R. DeWerken, M. S., Vljjmen, ieder f3 of 2 d. f|Motor- en Rywielregl.A. L. v. W., Genderen, (2X) f 10 of f5 en 5X3d.; H. J. D., Zwolle, C. B., Meeuwen, ieder f5 of 3 d. Max.snelheid Almkerk N. J. R., A'dam, f 40 of 10 d. W. S., A'kerk, A. M. Z., Schelluinen, N. d. G. Gorinchem, S. S., Hardinxveld, f 5 of 3 d.M. R., Conchil (B.) f 20 of 10 d.J. S. en B. H. N., A'dam, G. J. G., Leiden, f10 of 5 d. 427 Sr.W. H. d. G., A'kerk, M. H., Wijk, J. v. d. M., Genderen, f3 of 2 d. 424 Sr.M. K., Veen, f10 of 5 d. 431 Sr. A. S. e.a., W'dam, ieder f 3 of 2 d. 423 Sr.A. S. W'dam, f3 of 2 d. 459 Sr.J. N., Eethen, f 3 of 2 d. Pol.verord.N. v. B., Oudheusden, f 10 of 5 d. WapenwetJ. v, d. S., Heusden, f 10 of 5 d. Rijw. z. belC. L. K., f 2 of 1 w. T.S. C. D., 's Bosch f 2 of 1 d. TrekhondenwetG. V., Rijswijk, f 3 of 1 w. T.S. Rijw. z. licht: M. G. G„ c.a. Almkerk, ieder f 3 of 1 w. T.S. Als voorJ. V., Wijk, e.a. ieder f 3 of 2 d., met toewijzing der civiele akte ad f 13,35 in de zaak van J. V. Voertuig z. lichtA. T. d. S., W'dam, f3 of 2 d. 453 Sr., 3e herh. (verzet) T. M. B., W'dam, thans 3 w. h. voorw. met proef tijd van 1 jaar. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Heusden, 45 September 1924. M. d. R., Wil U zo goed zyn, me een plaatsje in Uw geëerd Blad toe te staan ter be antwoording van de heer Van Dijk Bij voorbaat m'n hartelike dank. U veroor looft me wel, de aansprekende vorm te gebruiken ik vind dat wel zo eenvoudig. Mhr. Van Dijk, Als U 't spreekwoord *11 faat laver son linge sale en familie* kende, zou U 't geschryf, waarvan U geen liefhebber zegt te zyn, wel nagelaten hebben. Als by mij een van de kinderen 't bed bevuild heeft, dan loopt m'n vrouw hiermee niet naar Juffrouw Van Dijk, op gevaar af, dan misschien nog te ontdekken, als 't in 't volle daglicht komt, dat, wat een vuile plek leek, op slot van rekening een brand- vlek blijkt te zijn van 't strijkijzer. Zo heeft met wat er in de R. K. Kies- vereeniging voorgevallen is, half Heusden, en heel Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard niets te maken. U had dus die zaak niet in 't Nieuwsblad van Heusden er: Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard moeten bespreken. Boven dien had U dan in 't publiek geen blunder gemaakt. Ik zal dan ook op Uw geschryf niet ingaan, maar even iets recht op z'n poten zetten, dat U in 't publiek scheef gezet hebt. Toen U zich persoonlijk bij mij kwam overtuigen omtrent 't al of niet goedkeuren van 't Reglement, zei ik U, dat 't op de genoemde datum goedgekeurd was, en dat ik U dat uit de notulen zou laten zien. U had toen op Z'n minst zo beleefd moeten zyn, af te wachten wat ik U zou laten zien. Maar toen U me zei, dat U 't niet geloofde, bleek 't mij, dat U me voor een leugenaar hield, en daarom wenste ik U niet met de notulen te overtuigen. Toen moest U me maar op m'n woord geloven of niet. De rest in de R. K. Kiesvereeniging en nergens anders. Hoogachtend, G. G. CARPAY. Sekr. R.-K. K. afd. Heusden. Burgerlijke Stand. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: George Frans z. v. L. van 't Sant en G. van Wijgerden Alida d. v. J. Ouwerkerk en J. H. van Anrooij. Getrouwd: L. van der Brugge 28 j. met H. J. van Driel 26 j. DUSSEN, over Augustus. Geboren: Andreas Joannes z. v. P. F. v. d. Pluijm en C. A. van DelftBas- tina d. v. A. Verhoeven en A. v. d. Assem Bernardus Leonardus z. v. P. v. Bavel en C. F. van Dinteren Petrus Wilhelmus z. v. P. P. Hejjmans en C. M. Prinsen Geertrudis Johannes z. v. J. H. Heijmans en C. M. HakkelJosefina Maria d. v. J. A. Stael en J. E. P. v. d. Piuijm Elisa beth Sara d. v. S. Hoevenaren en W. Marits Adriana Cornelia d. v. A. A. van Vlugt en G. A. Konings Hendrika d. v. A. Groeneveld en H. Verhoeven. Gehuwd: W. H. van Balkom 24 j. met D. A. J. v. d. Pluijm 25 j.J. J. F. A. U. Ruijgrok 29 j. met L. Rietra 23 j. G. H. Kerkhof 31 j. met A. D. van Luxemburg 33 j. Overleden: W. de Peuter 7 m. C. Verhoeven, echtg. van J. de Graaf 57 j. Kicuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5