pleizier te doen. De Kantonrechter merkte op dat hij zeer dankbaar was niet tot beklaagde's vrienden te behooren, want dat het niet van groote vriendschap getuigt als men zijn vrienden zelfs nog water duur laat betalen. Voorts kreeg beklaagde een flink standje en de Kantonrechter noemde het opzettelijk toevoegen van water bij melk met de bedoeling om dat water mede als melk te verkoopen, bedrog van het laagste soort. Beklaagde kreeg f 30.00 boete subsidiair 15 dagen hechtenis en de belofte er bij, dat, als hij weer melk met toegevoegd water voor volle melk verkocht, geen boete meer zou worden gegeven, doch slechts principale hechtenis. Tegen geknoei met levensmiddelen kan niet te streng worden opgetreden, aldus de Kan tonrechter. W. J. S., scheepsbewerker te Wyk, had zich op zyn rijwiel gezeten zynde, vastgehouden aan een autobus, terwijl deze in flinke vaart reed. Beklaagde be kende. De Kantonrechter zeide zulks zeer gevaarlijk te vinden en veroordeelde be klaagde tot f 5.00 boete of 3 dagen naar 's Bosch. H. J. H., arbeider te Drunen, had het zelfde uitgehaald als de vorige beklaagde, maar dan niet aan een autobus, maar aan den stoomtram. Ook deze beklaagde moest zich tot f 5,00 boete of 3 dagen hechtenis hooren veroordeelen. BINNENLAND Geen waarde meer In het Gooi zyn de peren zoo goed als niets waard. De kweekers begraven mud den ooft in den tuin, daar het de moeite niet loont, ze naar de veiling te brengen. o— Verzuimde aangifte De rechtbank te Middelburg heeft den 57-jarigen landbouwer P. J. der W. uit Drieschor wegens het niet aangeven van mond- en klauwzeer bij zyn vee, veroor deeld tot f 100 of 50 dagen. De kanton rechter te Zierikzee had hem vrijgesproken. o Van de ladder gevallen De 68-jarige P. uit Hilversum stond op een hoogen ladder ramen schoon te maken, toen plotseling de ladder uitschoot en P. op de straat smakte. De toestand van den bejaarden man is ernstig. ——o Ren droevig aageval Het 2-jarig kind van den heer J., in de Van Dyckstraat, trok een pan met ko kende melk over het lichaampje. Deerlyk verbrand werd de kleine naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Hetzelfde gezin verloor drie jaar geleden een kind van gelyken leeftyd door ver drinking. —o lit een boom gevallen Te Laren viel de fruithandelaar Joh. Vos by het peren plukken uit een hoogen boom. Ernstig gewond aan hoofd, rug en beenen, werd hy opgenomen en naar het St. Jans ziekenhuis overgebracht. Gewand Men seint uit Batavia. Een Madoeres heeft den administrateur van de suikerfabriek Pleret, den heer Jager, na een woordenwisseling zwaar gewond. n Autobui In brand Onder de gemeente Nieuwenhagen ge raakte een autobus van een ondernemer uit Schaesberg in brand. De passagiers konden gelukkig uit de auto springen en het vuur werd met vereende krachten gebluscht De motor had zooveel avery bekomen, dat de auto door een andere auto naar de garage moest gebracht worden. Noodlottig auto-ongeluk Donderdagavond omstreeks half acht reed te Arnhem een kleine Ford-vracht-auto van de firma Kievit en Aalbers, groentenhandel, waarmede militairen van het kamp op den Galgen berg naar het Velperplein waren vervoerd, langs den Klarendalschen weg in de richting van de Menno van Coehoom- kazerne. Ter hoogte van het hellende gedeelte in den weg by de Catharynestr. reed de chauffeur in zeer matigen gang en gaf signalen. Plotseling schoot uit de tegen over de Gatharijnstraat gelegen Oogstraat een vierwielig sportwagentje, waarop twee kinderen gezeten waren. Het wagentje reed de auto in de fllank aan tusschen de voor- en achterwielen. Tengevolge van den schok sloeg de 8 jarige jongen, die achterop het wagentje zat, op den grond, doch be kwam geen letsel van beteekenis. Het jongentje, dat voor op het wagentje zat, de vijfjarige G. uit Agnietenwyk, geraakte noodlottigerwyze onder de auto het linker achterwiel ging hem over het hoofd. Het ventje werd opgenomen en naar het Kinder ziekenhuis gebracht. Nog voor het daar aankwam was het kind reeds overleden. Den chauffeur van de auto treft geener lei schuld. Tegen den eerleg In 10 steden van ons land werd Zondag een demonstratie tegen den oorlog gehouden. Die te Amsterdam werd bijgwoond door 35000 personen uit geheel Noord-Holland. 80 Organisaties met 150 vaandels namen er aan deel, alsmede 12 muziekkorpsen en 5 zangvereenigingen. Te Arnhem namen 5000 personen aan den stoet deel. Aan militairen was ver boden om mee te demonstreeren. Te Utrecht bedroeg het aantal deelnemers 10.000 met 130 vaandels en opschriften en 5 muziekkorpsen. In den stoet te Rotterdam liepen circa 20.000 betoogers mee. Te Assen waren 4000 deelnemers. De Zondag heeft ook te Parijs en Brussel groote manifestaties gebracht tegen den oorlog. Te Parijs had de betooging, ge organiseerd door de vakverbonds-interna tionale, in het Trocadéro plaats. Noch in de Fransche, noch in de Bel gische hoofdstad leidde de manifestatie tot incidenten. Ook in verscheidene Belgische provincie contra werd betoogd. De hengst „Artist de Laboureur" Men bericht uit Nieuw-Vosmeer Eindelijk is er een uitspraak in het proces over sArtist de Laboureurc en deze uitspraak is voor de aandeelhouders niet gunstig. Voor de lezers, die de kwestie niet goed kenneD, het volgende De associatie alhier kocht een hengst, genaamd Artist de Laboureurc, voor de kapitale som van f 110.000.dus geen peulschilletje. Het dier werd voor dit bedrag verzekerd en jammer genoeg al spoedig afgekeurd. De verzekeringsmaatschappij weigerde betaling en er volgde natuurlijk een proces, en dat procedeeren in ons land lang kan duren, bleek ook hier weer. Vele jaren was het proces aanhangig, de advocaat van de eene party vertelde dit en die van de andere weer dat, doch tenslotte beeft ons hoogste rechtscollege uitgemaakt, dat de maatschappij tot geen uitkeering verplicht is en veroordeelde de aandeelhouders tot betaling der proces kosten, die waarschijnlijk niet zoo laag zullen z|jn. Voor de aandeelhouders is dit een tegen valler. Zij hadden dit grootsche plan op gezet om verbetering te brengen in het paardenras en nu valt het tegen. Verleden week is de veelbesproken hengst te Bergen op Zoom ter keuring aangeboden en goedgekeurd, wat niet alleen voor de eigenaars een voordeel is, doch ook voor hen, die belang stellen in de verbetering van het paardenras, want Artiste is en blijft een eerste klas paard, wat thans reeds zjjne afstammelingen bewjjzen en wat in de toekomst nog meer zal blyken. Verzet tegen Militaire politie Naar men verneemt, heeft Vrijdagavond te Ede eenig verzet tegen de militaire politie plaats gehad er is een schot ge vallen, waardoor een militair in de borst werd gewond. Tegen den nacht heerschte volkomen rust. Het verzet ging niet tegen de meerderen en vond geen aanleiding in voeding of ligging- Door den Minister van Oorlog is terstond opdracht gegeven tot het insteiïen van een onderzoek. o— Be relletjes te Breda; hoe het buiten- laad orer «na wordt ingelicht Het »8 Uhr Abendblattc geeft eiken dag een sensationeel artikel op de eerste bladzyde en dit heet deze maalEen mui- terij in het Nederlandsche leger. Het blad vertelt, dat in de laatste dagen in ver schillende steden ernstige muiteryen heb ben plaats gehad. Te Breda hebben 4000 man dienst geweigerd, wat tot een bloe dig gevecht met de militaire politie heeft geleid, tydens hetwelk een aantal officieren en agenten der militaire politie werden gewond. Het blad weet voorts te vertel len, dat versterkingen naar Breda zjjn ge zonden, doch voegt er evenwel aan toe, dat de Nederlandsche regeering het besluit heeft genomen geen bjjzondere maatregelen te treffen. Het »8 Uhr AbendblatU is naar het iVad.c meldt het eenige Berlynsche blad, dat de incidenten ter sprake brengt. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Op de najaarskeuring voor springstieren, Vrijdag 19 dezer alhier ge houden, werden 37 stieren aangeboden, waarvan de volgende 14 werden goedge keurd Een roodbonte van H. v. d. Leeden te Bokhoven, een zwartbonte van I. A. Buys te Hedikhuizen, een roodbonte van J. C. Winkel te Hedikhuizen, een rood bonte van A. Nieuwkoop te Heesbeen, een zwartbonte van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, een zwartbonte van L. van der Beek Jz. te Gendereu, een zwartbonte van Wed. Bleyberg te Wyk, een zwartbonte van D. Hoeflaken te Wyk, een zwartbonte van W. Hendriks te Wjjk. een zwartbonte van Van der Staak te Oud- Heusden, een zwartbonte van Chr. A. J. van Herpt te Herpt, een zwartbonte van Klyn te Elshout, een zwartbonte van Ver hoeven te Herpt en een zwartbonte van Jac. Buys te Herpt. Almkerk. Het mond- en klauwzeer is naar w|j vernemen vrywel uit deze ge meente geweken. Op de j.l. gehouden Land- en Tuin bouw tentoonstelling te Zevenbergen, be haalde de Coöp. Stoomzuivelfabriek ïAltena* te Nieuwendjjk (gem. Almkerk) 3 eerste pryzen en 2 tweede prijzen. Toen mej. v. H. alhier per fiets een boodschap moe9t doen in een winkel bemerkte zy bij het naar huis gaan dat haar rywielplaatje was verdwenen. Beneden-Langstraat. Tengevolge het ongestadige najaarsweder is de oogst van het nagras eene mislukking, terwijl ook de naschaar van den akker weinig belooft. Een en ander wordt van grooten invloed op den hooiprys. Voor eerste soort han- delshooi besteedt men reeds van f22 tot f24 per 500 K.G. De handel wordt bepaald vlug. Drimmelen. Zondagavond is de groote landbouwersschuur van A. v. D. in vlammen opgegaan. De geheele oogst van hooi en granen ging verloren, terwijl ook nog 2 varkens omkwamen. De oorzaak van den brand is nog on bekend. Drnnen. Voor het examen van Kom mies is geslaagd onze dorpsgenoot de heer W. Klerks. Hij heeft zijn aanstelling ontvangen en is benoemd ter standplaats Stampersgat. Hij genoot zjjne opleiding bjj den heer J. H. van den Vliet Zeist, voorheen Hoofd der school. De trekking der loterij ten bate van den verbouw van het Jongenspatronaat, georganiseerd door diens bestuur, zal a.s. Zondag plaats hebben. De prachtige prijzen zijn vanaf heden geëtaleerd bij W. Brok alhier. A.s. Zondag zal in de zaal der Jongelingen-Congregatie een uitvoering wor den gegeven door de aldaar gevestigde Harmonie, onder leiding van den Directeur H. Brok, en met medewerking der Lieder tafel. Een prachtig programma belooft weer veel te genieten. Zaterdagvoormiddag brak er plot seling brand uit in de woning van den landbouwer W. Smits, In enkele oogen- blikken stond alles in lichte laaie. De brandspuit was spoedig ter plaatse, en door kranig optreden, vooral door het toe- 8troomende publiek, wist men den brand te beperken tot een pand. Vele personen liepen brandwonden op en kregen ver schroeide kleeren het vee behalve enkele kippen werd gered. Ook een gedeelte van den inboedel werd gered, doch veel rogge- koren werd een prooi der vlammen ook gedeeltelijk de inboedel van den heer P. Smits v. Wezel, die hier inwoonde. Verzekering dekt gedeelteljjk de schade. Herpt. Zaterdag had alhier een onge val plaats, dat vrjj goed is afgeloopen. De landbouwer H. K. ging met een koe naar de weide. Doordat het beest schrok van een hond, sprong het op zjjn geleider, hem zoodanig kwetsend dat hij op den grond viel en bewusteloos bleef liggen, toen eenigen tjjd daarna iemand passeerde vond men H. K. nog steeds buiten kennis. Inmiddels arriveerde de autobus aOnzen dienst* uit Genderen, die uit 's Bosch kwam. Deze bracht H. K. thuis, waarna de ge neesheer hem onderzocht. Deze verklaarde dat niets gebroken was, alleen zjjn aange zicht is gewond en de rechterarm doet pijn. Heden was hy bjj kennis en was de toe stand nog al wel. Naar wij vernemen zal het famelie- 8trjjken8emble v. d. Akker uit 's Bosch in het café van J. Verhoeven alhier op Zater dag 10 October a.s. een concert geven. Ond-Heusden. De gemeenteraad heeft zich uitgesproken tegen vereeniging met de gemeenten Drunen en Heusden. Waalwijk. Op 19 September des voormiddags had de najaarskeuring van springstieren plaats. Aangeboden werden 14 stieren, waarvan 7 werden goedgekeurd Deze 7 alle zwartbonte stieren behoor den toe aan W. de Wit te Drunen, A, P. Timmermans te Sprang, L. Smits te Waspik, A. C, Gronenweg te Waspik, S. Vos te Waalwjjk, L. Th. van der Broek te Waalwijk en B. van der Laan te Waal wjjk. Alhier is Zaterdagmiddag de heer M., candidaat-notaris te Kaatsheuvel met zjjn motor tegen een kar gereden met het gevolg dat hy zeer ernstige wonden opliep. Men vreest voor het behoud van zjjn leven. Het 3-jarig zoontje van den heer C. trok Donderdag in een onbewaakt oogen- blik een waterketel van een gasconfoor met het ongelnkkig gevolg dat het kereltje het kokende water over het lichaam kreeg, waardoor hij ernstige brandwonden opliep. Geneeskundige hulp moest aanstonds wor den ingeroepen. Waspik. Op Zondag 28 Sept. a.s. zal hier een bloempjesdag gehouden worden ten bate der R. K. drankbestrijding. Zondag j.l. werd hier in de kerk v. d. H. Bartholomeo8 die kinderzsgen ge geven ter eere van de H. Cornelius. Van deze gelegenheid werd door honderden, ook van naburige plaatsen gebruik gemaakt. Heden Woensdag zal hier eene ten toonstelling gehouden worden van goede ren, dezen zomer vervaardigd op den naai cursus, door de Eerw. Zusters gegeven. Op Zondag 5 Oct. zal de R.K. Leesbibliotheek geopend worden. Het mag een verblijdend verschijnsel heeten, dat het aantal abonné's dezen winter bjjna dubbel zoo groot is als het vorig jaar. Werkendam. De Voetbalvereniging »W. V. V.« alhier speelde Zaterdag j.l. op haar terrein in den Sleeuwijkschendjjk een vriendscbappeljjken wedstrijd tegen »De Giessenboys* van Giessendam. Na afloop van het spel was de stand 52 in het voordeel der a Giessenboys*. Door een onwillig verzuim was vergeten op te geven, dat eveneens slaagde voor Commies bjj de Directe Belastingen, onze dorpsgenoot de heer J. Bleijenberg. Hem werd als standplaats aangewezen Stampersgat. Vrijdag a.s. des avonds 7.30 uur, hoopt in haar gebouw voor de Chr. Jongel.- vereen. aAndreas* op te treden de Wel- Eerw. Heer Ds. P. Zandt, Herv. Pred. te Delft. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R. Mag ik U beleefd verzoeken mij nog maals een plaatsje te willen vergunnen in Uw veelgelezen blad. U bjj voorbaat dankend. Mhr. Carpay, Uw Fransch spreekwoord all faut laver sa linge sale en familie* was mjj bekend maar of dit hier nu wel juist op z'n plaats is betwjjfel ik ten zeerste. Volgens mij mag de buitenwereld gerust weten wat er in de R.K. Kies vereeniging te Heusden omgaat, welke fouten er zoo al gemaakt worden en welke lakschheid er bestaat. Ik heb daarom gedacht goed te doen hier over een ingezonden stukje te plaatsen in 't Nieuwsbl. van Heusden enz. om er mo gelijk voor goed een einde aan te maken. En ik geloof dat de spreukaDoor wrjjving ontstaat licht* hier ook van toe passing kan zijn. We mogen toch zeker onze meening wel vrijuit spreken. We zjjn immers niet meer in den tjjd dat we geen aboeh* of 1 a bah* mogen zeggen. Om echter niet te veel in herhaling te vallen wil ik U dit toch even zeggen, dat de Bestuursverkiezing, die in 1923 heeft plaats gehad, niet in den haak was. Lees artikel 9 van het Reglement maar. Daar staat»De Algemeene vergadering kiest voor vier jaren een Bestuur, bestaande uit 7 leden, enz. Verder kunt U nergens meer iets vinden dat het bestuur bjj gedeelten aftreedt. Is het dus niet duideljjk dat het geheele be stuur om de 4 jaren aftreedt Of leest U daar nog wat anders uit Maar in art. 6 van het Reglement der Kiesvereeniging »Recht voor allen* zit de knoop. Hiernaar is gehandeld en dit Re glement is nooit vastgesteld. Dit artikel luidt:, o Het Bestuur wordt gekozen voor 8 jaren. Om de 4 jaren vóór de candidaatstelling op de groslijst treedt een gedeelte af volgens rooster de eerste maal de Voorzitter en de Commis sarissen en de tweede maal de tweede voorzitter en de Secretaris-Penningmeester. Voor de eerste maal treedt het eerste ge deelte af in 1923.* Is het nu niet erg duidelijk dat het Bestuur niet eens meer wist welk Regle ment het toch wel bezat en verwondert het U dan zóó dat ik hierover een aan merking maakte. Had ik daar niet hét volste recht toe Mij dunkt dat dergelyke zaken gerust onder ieders oog gebracht mogen worden. In de laatste vergadering vond U het blykbaar niet eens zoo erg en durfde U gerust te verklaren dat de zaak in orde was. Echter uit Uw voorbeeld, dat U in 't Heusdensch Nieuwsblad geeft, erkent U wel degelijk dat 't maar een brandvlek van een strykyzer blijkt te zyn. Dus toch wel een vlek. Verder kan ik me maar niet indenken dat ik een blonder in 't publiek geslagen heb, zooals U pleegt te zeggen. Zoover ik kan nagaan hebt U die geslagen. Eerstens door Uwe bewering dat de Bestuursver kiezing in orde was en tweedens door in de laatst gehouden vergadering te zeggen dat ik U indertyd vlak in 't gezicht voor leugenaar heb uitgemaakt en naderhand te verklaren dat het U bleek alsof ik U voor een lengenaar hield. Hiervan kan toch iedereen, die op deze vergadering aanwezig was, en rechtuit spreekt, getuigen. Bleek uit mijn eerste ingezonden stuk bo vendien niet duidelyk dat ik gegronden twijfel had om niet te gelooven dat er een Reglement bestond Ook haalt U in Uw tegenberichtje aan dat U my de notulen niet liet zien omdat ik U niet geloofde. Juist dit was een reden te meer voor U geweest om mij daarmee te overtuigen. Op slot van re kening kwam ik daar ook om. Dat 't U bleek, dat U me daarvoor voor een leuge naar hield is een verkeerde opvatting, want dan zou 't wel ongelukkig zijn dat iedereen, die men niet geloofde, voor een leugenaar moest houden. U schynt het woord leu genaar wel wat licht te schatten. De leger-Manoeurres De verpleging der troepen. In verband met in verschillende bladen verschenen berichten omtrent de verpleging der troepen, is door de hoogste leger- autoriteiten in de verschillende garnizoenen, waar belangryke troepenconcentraties heb ben plaats gehad, een onderzoek ingesteld, hetwelk tot uitkomst had, dat de geest van de troepen goed was en dat er al gemeene tevredenheid bestond over ligging, enz. o Het Koninklijk bezoek De Koningin gaat, naar het aVad*. nader meldt, heden Woensdag 's avonds 7 uur 43 min. per trein van Den Haag over Rotterdam en Eindhoven naar America aankomst aldaar 10 uur 50 min. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag 4 unr 57 min. nm. gaat H. M. van America over Eindhoven naar Tilburgaankomst aldaar 3 uur 50 min.vertrek 6 uur 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo aankomst aldaar 9 uur 15 min. Ken jongen ran IS jaar doodgestoken Zaterdagnacht is de 18 jarige Albert v. d. Laan, arbeider te Musselkanaal, op het kermisterrein aan de Brugstraat te Stads kanaal, doodgestoken. De vermoedelijke dader, H. S. uit Musselkanaal, is gearres teerd. Het dure land In 1897 werd in de gemeente Winsum (Gr.) een boerdery, groot ruim 49 H.A. en bezwaard met een beklemrecht van f512, verkocht voor een bedrag van slechts ruim f 19.000, Dezer dagen werd dezelfde boerderij weer in publieke veiling verkocht, en wel in vier perceelen, totaal bezwaard met bovengenoemd bedrag van f512 aan beklemrecht. Thans beliep de opbrengst in totaal bijna f117.000 of on geveer het zesvoudige van de in 1897 be dongen koopsom. Paardenmarkt te Geldermalsen Zaterdag waren ter markt aangevoerd ongeveer 650 paarden en 150 veulens. De prijzen varieerden als volgtUitge- fokte paarden f 425 a f 625, werkpaarden f 325 a f 475, 2j-jarige paarden f 300 k f450, lj-jarige paarden f180 f325, hitten f120 f275, fokveulens f100 k f 260 slachtpaarden tot f 90. Handel redelijkweinig buitenlandsche kooplieden. Er waren geen Israëlietische kooplieden wegens Sabbath, wat van merk baren invloed was. o— Ontrouw postambtenaar Voor de rechtbank te Dordt heeft te rechtgestaan M. v. N., assistent by de pos terijen aldaar gedetineerd, beklaagd van verduistering van f 1000 ten nadeele van het Rijk. Hy had 16 Aug. j.l. f 500 op een spaar bankboekje terugbetaald en op de uitbe- talingslijst f 1500 ingevuld. Later is een en ander uitgekomen en is bekl. aan het zwerven gegaan, waarna hij zich in den nacht van 19 op 20 Aug. j.l. bij de politie heeft aangemeld. Beklaagde bekende. Eisch IJ jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2