Eerste Blad Getuigschriften van mtroonsten behoeve van arbeiders. COUPONS Cosinus vanaf f 24,50. RAAMSDONKSVEER. van ALTH^ Firma JOH. DE MOL. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4438 Vrijdag 3 October Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525 Heusden. 1924 Wij bieden U aan nog een partij voordeelige voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. 1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën meer 15 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is wel een merkwaardig verschijn sel dat men over het algemeen zoo weinig op de hoogte is van de bepalingen van het z.gn. Arbeidscontract d.z. de bepa lingen in het Burgerlijk Wetboek, rege lende de rechtsverhouding tusschen werk gever en werknemer. En we mogen zeggen dat zulks nog in het bijzonder geldt ten opzichte van het punt, dat we aan het hoofd van dit artikel noemen Het is daarom zeker niet ondienstig om juist over dit punt eens 't een en ander te zeggen, wijl het bekend zijn er mede meermalen veel onaangenaams zoowel voor werkgever als werknemer kan voor komen. Ingevolge het Burgerlijk Wetboek is de werkgever verplicht bij het eindi gen der dienstbetrekking den arbeider op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken. Aan deze verplichting kan de werkgever zich niet onttrekken. Zelfs is elk beding, waardoor deze verplichting zoude worden uitgesloten of beperkt, nietig. Het is voor den werkgever van groot belang zich omtrent den omvang van deze verplichting op de hoogte te stel len, omdat hij bij niet-nakoming zijner ^ettelijke verplichting zoowel jegens den arbeider als jegens derden voor de daar door veroorzaakte schade aansprakelijk is Allereerst willen we de vraag beant woorden wanneer de werkgever verplicht is het getuigschrift uit te reiken. De wet legt hem die verplichting alleen op, indien de arbeider een getuigschrift ver langt, terwijl het pas behoeft te worden uitgereikt bij het eindigen der dienstbetrek king. Zegt de werkgever de dienstbetrek king tegen een bepaalden dag op, dan kan de arbeider eerst op dien dag een getuig schrift vragen en niet reeds terstond bij opzegging. De verplichting bestaat bij het eindi gen der dienstbetrekking, zoodat, indien ie arbeider op dat oogenblik geen ge tuigschrift heeft gevraagd, de werkgever later geen getuigschrift behoeft uit te reiken. Het getuigschrift moet onvoorwaarde lijk en terstond worden verstrekt d.w z dat de werkgever niet eenige dagen met de uitreiking mag wachten. Weigert de werkgever een getuigschrift af te geven dan blijft afgescheiden van de gevolgen dier weigering de verplichting tot uitreiking bestaan. Het getuigschrift moet in ieder geval bevatten een juiste opgave omtrent: 1°. den aard van den verrichten arbeid. 2°. den duur der dienstbetrekking. In enkele gevallen kan het nog andere opgaven inhouden. Op bijzonder verzoek van hem, aan wien hét moet worden uitgereikt, moet ook opgave worden gedaan omtrent de wijze, waarop de arbeider aan zijne verplichtingen heeft voldaan, zoomede omtrent de wijze, waarop de dienstbetrekking geëindigd is Voorzichtigheid zij hier aanbevolen. In de eerste plaats verdient het aanbe veling in het getuigschrift uitdrukkelijk te vermelden, dat de opgave geschiedt op bijzonder verzoek van den arbeider en geen toevoegingen op te nemen dan op zijn uitdrukkelijk verlangen In de tweede plaats zorge men er voor om persoonlijke opvattingen ook als zoodanig mede te deelen Indien men b.v. iemand ontslaat, omdat zijne be kwaamheid te wenschen overlaat en de arbeider wenscht opgenomen te zien eene opgave omtrent dé wijze, waarop hij aan zijne verplichtingen heeft vol daan, dan neme men deze toevoeging aldus op op bijzonder verlangen van den arbeider wordt medegedeeld dat de wijze waarop hij aan zijne verplichtingen heeft voldaan naar het oordeel van den werkgever wegens mindere bekwaamheid niet in alle opzichten ongunstig is of iets dergelijks en niet ronduit dat hij de bekwaamheid voor het verrichten van zijn arbeid miste. De wet bevat ten opzichte van dit onderwerp nog twee bepalingen 1°. de werkgever is, indien hij de dienstbetrekking zonder het aanvoeren van redenen heeft doen eindigen slechts gebonden zulks te vermelden, zonder verplicht te zijn de reden daarvan op te gevenen 2°. de werkgever is, indien de arbeider de dienstbetrekking onrecht matig heeft doen eindigen, gerechtigd zulks in het getuigschrift te vermelden. Dat bij het eischen van eene op gave van de wijze, waarop de dienstbe trekking geëindigd is, de werkgever, indien de arbeider haar onrechtmatig heeft doen eindigen, zulks mag vermel den, spreekt wel van zelf. De vraag heeft zich voorgedaan of de arbeider, aan wien een getuigschrift is uitgereikt, het recht heeft later aanvul ling daarvan te verzoeken met opgave omtrent de wijze van vervulling en be ëindiging der dienstbetrekking. Naar onze meening kan de arbeider verzoeken aanvulling óf met de wijze van vervul ling der dienstbetrekking, óf met de wijze van beëindiging er van óf met beide. Welke zijn nu de gevolgen van de weigering om een getuigschrift af te geven De wet bepaalt, dat de werkgever, die weigert het gevraagde getuigschrift af te geven, die in het getuigschrift tegen beter weten onjuiste mededeelingen op neemt of die het van een kenmerk voor ziet, bestemd om aangaande den arbeider eenige mededeeling te doen, welke niet in de bewoordingen is vervat, zoowel jegens den arbeider als jegens derden, aansgrakelijk is voor de daardoor ver oorzaakte schade. De aansprakelijkheid van den werk gever bestaat derhalve niet alleen bij weigering om een getuigschrift af te geven maar ook bij onjuiste invulling tegen beter weten en bij het voorzien van het getuigschrift van een kenmerk, bestemd om aangaande den arbeider eenige mede deeling te doen. Werkgevers mogen dus niet onderling afspreken voor de ge tuigschriften verschillende modellen van verschillende kleur te gebruiken teneinde daardoor mededeelingen aangaande den- gene, aan wien het getuigschrift is uit gereikt, te geven. Niet verboden is het, dat werkgevers elkander geheel onaf hankelijk van het getuigschrift omtrent bij hen in dienst zijnde of geweest zijnde arbeiders inlichten. Aanvankelijk werd door de rechtelijke macht de bevoegdheid ontkend om voor den rechter de afgifte van een getuig schrift te vorderen. In later tijd is men van deze opvat ting meer en meer teruggekomen en er zijn vonnissen gewezen waarbij afgifte van een getuigschrift werd bevolen en wel met de bepaling dat de werkgever als schadevergoeding voor eiken dag dat hij in gebreke mocht blijven een getuigschrift af te geven, aan den arbei der een bepaald bedrag zal moeten be talen. Uit het bovenstaande blijkt wel dat de verplichting om op verzoek een ge tuigschrift af te geven, onomwonden in de wet is neergelegd en het dus ieder werkgever is aan te raden, daartoe bij verzoek onverwijld over te gaan. BUITENLANDSCH OVERZICHT De vereeniging van den Volkenbond is Woensdag begonnen met de behandeling van het ontwerp tot vreedzame regeling van internationale geschillen, waartoe Her- riot en MacDonald den stoot hadden ge geven. Politis (Griekenland), de rappor teur over het ontwerp voor het deel, dat betrekking heeft op de verplichte arbitrage, heeft uiteengezet, dat verplichte arbitrage het eenige middel is gebleken om het doel te bereiken, dat de Volkenbond nastreeft, n.l. de vreedzame en wettelijke regeling in de betrekkingen der volken. Het alge meen beginsel van het protocol is het ver bod van den aanvalsoorlog. Dit beginsel is alleen te aanvaarden als men een vreed zame oplossing mogelijk maakt van alle belangengeschillen zonder onderscheid. Men heeft dit bereikt door ten eerste een grootere uitbreiding te geven aan de ver plichte bevoegdheid van het internationaal gerechtshof en door vervolgens de maat regelen te verstrekken, welke het bonds- verdrag voorziet, nl. de bemiddeling van den Raad, de arbitrage en de rechtspraak. Indien een partij zich niet wenscht te onderwerpen aan uitspraak van een dezer instanties, schendt zij de verplichtingen, welke zij jegens de andere onderteekenaars van het protocol op zich heeft genomen en deze schending brengt economische, finariciëele en militaire straffen met zich welke afhangen van de beteekenis van het geval. Ten einde aan de vreedzame pro cedures de vereischte sancties te kunnen verbinden, moest men duidelijk vaststellen welke staat schuldig is aan een aanval, waartegen de sancties moeten worden toe gepast. Te dien einde zyn in het protocol be paalde veronderstellingen opgenomen, welke het mogelijk maken den aanvaller aan te wijzen. Ingeval geen der veronderstellingen aanwezig is, is de Raad geroepen den aanval vast te stellen. Als de aanval zal zijn vastgesteld, hetzij krachtens eenstem mig besluit van den Raad, hetzij tengevolge van een weigering of schending van den verplichten wapenstilstand, zullen de sancties automatisch in werking treden. Onder geestdriftige toejuichingen van de vergadering kwam Briand verklaren, dat Frankrijk bereid is het protocol te teekenen. Onder nieuwe toejuichingen verklaarde hij, dat eigenlijk Bourgeois, die door den staat van zijn gezondheid verhinderd is, deze verklaring had moeten afleggen, daar die zijn heele leven heeft gewyd aan het tot stand brengen van den vrede. Briand herinnerde eraan, dat deze vyfde Volkenbondsvergadering haar werkzaam heden begonnen is in een verontrustende stemming daar velen zich afvroegen of de Volkenbond in staat zou zyn de zware taak te volbrengen, welke zij voor zich had. Men kan zich zijn verwondering niet ontveinzen voor het by na bo venmenschel yke werk, dat volbracht is. Wat een ramp ware het geweest als een dergelijk resultaat niet bereikt was en welk een slag zou dan aan het moreel gezag van den Bond zijn toegebracht. Als de menigte vernemen zal, dat 54 staten zich bij het protocol aansluiten, zal er een geestdrift ontstaan welke elke sceptisrne, elke critiek zal wegvagen. Bijgedachten beletten enkele landen dit gevoelen te deelen en zich bij het werk van den Bond aan te sluiten. Niettemin maakt de vredes- gedachten groote vorderingen. Frankrijk is geen land, dat ten prooi is aan militarisme en tracht een soort wereldheerschappij uit te oefenen ter ver wezenlijking van afschuwelijke imperialis tische droomen. Dat Frankrijk sinds den jongsten oorlog gewapend bleef, komt door dat het in de wel gewettigde zorg ver keerde nogmaals overweldigd en uitge moord te zullen worden. Het aarzelde ech ter niet gevolg te geven aan den oproep van den Volkenbond toen het te doen was om een stelsel van veiligheidsverdragen en deed al het mogelijke d-or zijn bewape ning te verminderen en wel voor de helft wat betreft den militairen dienst, een kwart ten aanzien van het effectief en de helft voor de vloot. Het zal straks meewerken aan de ontwapeningsconferentie, zoodra men het zal aantoonen, dat alle voorzorgen genomen zijn voor de verzekering van zijn veiligheid. Het voorgestelde protocol vol doet Frankrijk ten volle. Het betreurt slechts, dat het niet onmiddellijk tot ver wezenlijking kan worden gebracht. Briand is ervan overtuigd, dat zoodra het eenstemmig door de te Genè^e ver gaderde landen zal zijn aangenomen er door alle volken een stroom van vertrouwen en geestdrift zal gaan. Het mooie in het verdrag, aldus besloot Briand, is dat het geen onderscheid maakt tusschen kleine en groote volken. Allen verbinden zich elkaar de hand te reiken en bij te staan als het gevaar voor een hunner aanbreekt. Frankrijk zal de eerste blijven om met de andere volken aan het werk van den Raad mee te werken. De Franschen verlangen vurig naar verlichting van de militaire last; die hen drukt en zijn bereid die te verminderen, zoodra zij zekerheid van veilgheid hebben. Volgens de laatste berichten heeft de Volkenbondsvergadering in haar zitting het protocol in zake arbitrage, veiligheid en ontwapening met eenparigheid van stemmen aangenomen. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BINNENLAND. Vee roor België De invoer van melkkoeien, kalf koeien en vaarzen is toegestaan over de tolkanto ren de Clinge (station) en de Clinge (dorp). Schapen en geiten zijn ook toegelaten tot den quarantaine-stal van Achel en Selzaete. o Vissehen op grondel De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat; in af- wyking in zoover van het voorgeschrevene in art. 4; tweede lid, letter c. en art. 9, eerste lid, van het Riviervisschery-regle- ment, aan de visschers, die in het bezit zyn van een hun daartoe door het districts hoofd af te geven schriftelijk bewijs, ver- gunnirg wordt verleend op Gronde! te vissehen met een vischzegen met een klei nere maaswijdte dan 45 m.M., in welk bewijs worden aangegeven de rivier of het riviervak, het tijdvak tusschen 1 en 31 October 1924, waarvoor het geldt en de voorwaarden, die bij het vissehen moeten worden in acht genomen. De dubbele moord te Wychen De Arnhemsche Rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. v. Munster en C. v. d. Broek, die terecht hebben gestaan terzake van den dubbelen moord te "Wychen. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd beklaagde v. Munster veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het plegen van moord en Corn. v. d. Broek, wegens medeplichtigheid eveneens conform den eisch tot 7 jaar gevangenisstraf. Na het uitspreken van het vonnis ging beklaagde v. Munster zeer te keer en be tuigde onder vloeken, dat hy in hooger beroep zou gaan. De NederlandIudië-vlucht Woensdagmorgen om 8 45 uur is het Fokkervliegtuig F VII, bemand, met de vliegers A. V. J, Thomassen Thuessink v. d. Hoof, H. v. Weerden, Poelman en P. A. v. d. Broeke (mecanicien) van Am sterdam vertrokken om het eerste traject af te leggen van de vlucht naar P^tavia. Het vliegtuig werd uitgeleide gedaan door een drietal escadriiles uit Soesterberg en een escadrille van de marine, benevens een tweetal verkeerstoestellen. Taliyk belangstellenden woonden het vertrek by en reeds vroeg in den morgen begaf zich een lange ry van auto's naar het vliegveld Schiphol. Toen het vliegtuig en zijn begeleiders boven de stad vlogen, lieten vele sirenes van schepen en fabrieken zich hooren. o De Biue-Band-reclame verdwijnt uit de poststempels. Naar van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de N. V. v. d. Bergh's Fabrieken te Rotterdam, daartoe officieel aangezocht, zich bereid verklaard om, on afhankelijk van nadere procedures, afstand te doen van hare rechten inzake de Blue- Band-reclame in de poststempels. Met waardeering zal van de houding dier firma kennis worden genomen, te meer waar het contract destijds op initia tief der Posteryen werd afgesloten en annuleering geschiedt zonder dat de N. V. op eenigerlei schadevergoedieg aanspraak maakt. Droevig Zondagmiddag iu de 4:jarige A. F. Th. v. d. W. in de Noordvestgracht te Schiedam verdronken. Een boerenknecht zag dat het kind te water was geraakt op zijn hulpgeroep kwam een man aange- loopen, die onmiddellijk in de gracht sprong en het kind naar den kant bracht. Het bleek toen diens eigen kind te zijn. Zeven hinderen onder zand bedolven Nabij Manchester zijn zeven kinderen onder zand bedolven. Een werd gedood en twee kregen ernstige verwondingen. Lading projectielen uit Engeland De Nederlandsche zeelichter »Frede- rika« is Zaterdag met een volle lading- projectielen, bestemd voor onze Regee ring, van Londen te Amsterdam aange komen. Nog een tweede zeelichter wordt binnen enkele dagen met een dergelijke lading verwacht. Een buitenkansje. De belastingbetalers in de gemeente Den Dam ontvingen 48 pCt. van de gemeente lijke inkomstenbelasting dienst 1923 ter^g. Deze meevaller is een gevolg van het dat circa f 15.000 boven de begrootinj werd ontvangen. De Ontvanger heeft ij extra zitdagen gehouden om het te vei 4 betaalde terug te geven. Iu het hooi gestikt. Zaterdag geraakte de 46-jarige W. K. te Wilsum bij Kampen onder een voer - hooi, doordat de wagen kantelde. Toen men den ongelukkige onder het hooi van daan haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Hy laat een weduwe met 4 kinderen acher. NIEUWSBLAD voor liet Land ui Heuslen en AltsiaJeLaiistraat ti le Bommelerwaarfi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1