EEN TROUWE VRIEND VOOR ALLE ZWAKKE MENSCHEN. de SANGUINOSE V DROGISTERIJ L. GOOPS W m (7? Onze Meubelen gte Ét W. A. V. II. IIOiNK Bijbels en Kerkboeken 7) ANT. REMIE, 'Jr. LEVERTRAAN. LEVERTRAAN-EMULSIE. ara Heden Ontvangen Bestel spoedig DAM RUBRIEK. I. ÏRhllM, Drogisterij' Gasthuisstraat 507 - GORINCHEM. Wij brengen het beste 'M fabrikaat in Groote verscheidenheid. leveren wij in uitsluitend eigen werk. Met onze AUTO'S worden HHI dezen franco aan huis bezorgd. II Arkelstraat 20-21 GORCUM Firma L. J VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN II. B. n n"\ Een trouwe vriend voor alle zwakken en lijdenden is de SANGUINOSE. Voor allen die door geestelijke of li chamelijke inspanning [uitgeput zijn, voor alle overver- moeiden, voor herstellenden uit typhus of influènza, voor allen die niet goed op krachten kunnen komen, is een vertrouwde vriend, die hun spoedig de verlorene krach ten hergeeft. De SANGUINOSE is een beproefd middel bij honderden doctoren in binnen- eo buitenland gunstig bekend. In al die gevallen waarin een mensch behoefte heeft van een tonicum, is de Sanguinose het aangewezen middel. Want de Sanguinose is zuiver plantaardig, wordt door de zwakste gestellen verdragen, versterkt, verrijkt en zuivert het bloed, wekt den eetlust op, overwint vermoeid» heid en zenuwachtigheid en bevordert eene algemeene levensopgewektheid. SANGUINOSE kost per flacon f 2.—, 6 fl. f 11,— 12 fl. f 21.—. Probeert de SANGUINOSE I Wacht voor namaak. Te verkrijgen by de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Bloemtafels, Bioemhangers, Kraiitenhangers, Waschmanden, Waschverzendmanden, Reisman den, Boodschapmanden, Honden manden. Bazaar „DE POTTEMAN" Eind Langendijk Gorinchem. in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel van de SN L. B. Wijken Aalburg Rentevergoeding voor inlagen 4# pCt. A, MICHAËLi Kassier. nieuwe collectie Winterstoffen uw WINTERJASSEN, MANTELS of COSTUUMS Spoedige bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevelend. Dames- en Heerenkleermakery, Breestraat 74, HEUSDEN. Redacteur M. J. L. BÊNEKER, Andel (N.B.) Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Met ingang van heden, Vrijdag 3 Oct., zal wekelijks in ons blad eiken Vrijdag een damrubriek geplaatst worden. De komende lange winteravonden bieden voor iederen bewonderaar en liefhebber van dit schoone spel voldoende gelegenheid zich verder te bekwamen. By 't oplossen van een probleem vliegt zoo'n avond om I Degenen die 't echter nog niet zoo ver gebracht hebben dat ze een probleem kunnen oplossen, laten zich echter niet afschrikken. Ook voor hen is wat in onze rubriek te vinden. Wij willen hen dammen lééren. Lijkt het in 't begin wat saai en stug, bij eenige vordering zal men spoedig inzien, dat het damspel eene schoone kunst is. Een kunst, die tot genot van zyn trouwe beoefenaars in zijn oneindige diepten schatten verbergt aan zuivere schoonheid. Met belangstelling dus de theorie van dit ongeëvenaard schitterend spel gevolgd en bestudeerd Wij zullen de rubriek verdeelen in Klasse A en B. Klasse A is voor meer gevorderde, die wij wekelijksch een pro bleem, vraagstuk, eindspel enz. ter oplossing aanbieden. Bij genoegzame deelname stellen wij zéér in 't kort een wedstrijd in 't zicht, waaraan enkele pryzen zyn verbonden voor de hoogst uitkomenden. Klasse B is voor beginners. Door het oplossen van gemakkelijker vraagstukjes zullen ook zij in de gelegenheid gesteld worden een prijs:e te bemachtigen. Vol moed aan 't werk dus I Klasse A. Voor hen, die wel een goede partij spelen, doch zich tot heden niet met de fraaie, oneindig schoone problematiek bezig hielden, diene 't volgende by het oplossen van een probleem Wit aan zet zijnde, móét steeds zoo zetten, dat zwart gedwongen spel krygt, dus slaan moet in een bepaalde richting. Dus nooit willekeurig spel van zwart. In een probleem zitten steeds één of meer diepe slagzetten, die wit de winst aan brengen. 't Doel is dan, deze slagzetten op te zoeken, 't geen soms lang niet ge- makkeiijk is. Een voorbeeld ter verduidelijking Zet den volgenden stand op het bord (voor hen die niet met de nummering bekend zijn, zie klasse B). Stand Zwart schijven op 5, 6, 7, 8, 9, 10 en dam op 27. Wit schijven op 17, 21; 24, 29, 32, 38 en 39. In dezen stand is Wit aan zet en kan nu als volgt spelen WitZwart 2923 27X16 (gedwongen) 17—11 6X17 3833 I Zwart móét nu 4 schijven slaan, n.l. over 32, 39, 24 en 23. Zwart mag niet verder, daar schijf 32 reeds eens geslagen is en dus niet voor de tweede maal geslagen mag worden. Dus zwart 16X28. wit33X15 en wint. hooren klotsen tegen de rotsen van ons land, zeide de Saint-Hyrieix In elk geval, beloof ons, om als het geval zich voordoet, onze uitnoodiging niet te ver geten. Dat beloof ik u, antwoordde de offi cier. Toen zij afscheid moesten nemen, de den Carmen en Robert een beroep op al hun wilskrachtzij verrieden niet hun gevoelens. Zij wisselden een langen blik, welke scheen te zeggen Is het mogelijk, dat wij elkaar ooit terugzien? Tot ziens, binnen korten tijd, zeide de Saint-Hyrieix, in den wagon stij gende. Carmen en Robert drukten nog een maal elkaar de handzij vroegen zich af, of deze woorden van den toekomsti- gen gezant geen voorspelling bevatten. De trein vertrok. Te Kopenhagen ging Carmen maar weinig uit^ Zij bleef ongevoelig voor de schoonheden der Deensche hoofdstad en haar bloemrijke omstreken. Robert d'Alboize was er niet. De Saint-Hyrieix was zeer bezet; hij bracht zijn tijd door met visites afleg gen en met brieven schrijven, of tele grammen wisselen met zijn vrienden. Carmen verkeerde steeds in een soort van verdooving, die haar noch aan den tijd noch aan iets anders deed denken. Zij bracht zich de woorden en de minste gebaren van den officier voor den geest. Zij sloot menigmaal de oogen om hem Probeer nu onderstaand probleem zelf eens op te lossen Probleem no. 1. De stand isZwart (7 schijven en 1 dam) op4, 7, 8, 9, 13, 14, 26 en dam op 47. Wit(9 schijven) op 17, 20, 22, 24, 29, 34, 37, 46 en 48. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot uiter lijk 14 October a.s. De namen der goede oplossers worden gepubliceerd in het num- mer van 17 October. Klasse B. Artikel 4 van het Damreglement luidt ïHet dambord wordt tusschen de spelers geplaatst zóó, dat de Enge lijn van de bespeelde velden uitgaat van de linker: zijde van den speler. In 't kort dus: de lange zwarte lijn, links, 't Gemakkelijkste is de zwarte vakken te nummeren. De nummering is als volgt Boven links het zwarte vak is 1, verder naar rechts 2, 3, 4 en 5. Tweede lijn links 6, 7 enz., zoodat 50 onderaan rechts eindigt. Eenvoudig is 't nu 't onderstaande te volgen. Wij willen beginnen met u de voor naamste slagzetjes en »valletjes« in de opening van 't spel te leeren. Staat er: Wit speelt 2328, dan fee teekent dit, dat de witte schyf die op ruit 23 staat, naar ruit 28 gaat. Leest ge b.v., Wit 50X39, dan is dat de nog eenmaal in gedachten te zien, De dagen gingen voorbij. De heer de Saint-Hyrieix scheen steeds belast met de regeling van het lot van Europa, zoo druk had hij het. Eindelijk, op een mooien morgen, zeide hij tot zijn jonge vrouw Ik geloof geslaagd te zijn wij hebben niets meer te doen te Kopenhagen Nu naar Amsterdam. De jonge vrouw richtte zich op. Wat verandering, wat beweging zou haar ge ruster maken. Bovendien dacht zij aan haar beminde moeder, aan haar broeder, aan Hélène, die zij allen weldra zou terugzien en omhelzen. De heer de Saint-Hyrieix, die aan Robert d'Alboize gevraagd had om hem te schrijven en hem op de hoogte te houden van hetgeen er voorviel, had nog geen brief van den officier ontvan gen. Hij klaagde bij zijn vrouw over dit gebrek aan berichten, Carmen antwoordde er niet op. Toen riep de echtgenoot uit Het is niet mooi van onzen vriend Robert. Hij weet toch, waar wij zyn Ja, 't is heel leelijk van hem Indien hij er ons ten minste niet mee verrast, dat hij tegelijk met ons te Kerlor aankomt. Carmen voelde dat haar voorgevoelens terugkwamen. Zij huiverde Maar toen spotte zij met zich zelf en haar voorstelling van denkbeeldige gevaren. Zij was ontevreden op haar man, die haar ontroering weer wakker riep, een ontroering zoo beangstigend en zoo zoet witte schijf op 50 gaat naar 39. Het X teeken beteekent, ïslaaU. Bij 50X39 moet dus op 44 een zwarte schyf staan. Nu alle schijven op het bord. Wit speelt 3328 en Zwart antwoordt met 1822, heel gewoon; Wit speelt nu 3933, mis Als volgt profiteert Zwart nu van deze foutieve zet. Zwart 2227. Wit moet nu slaan 31X22 (of 32X21, Zwart 16X27, Wit 31X22, blyft dus gelijk). Zwart speelt nu 19 23, wit 28X19. Zwart slaat 3 schijven, n.l. 17X30. Wit 35X24 en deze schyven gaan ook nog voor Wit verloren. Deze slag wordt »de Haarlemmer-slag« genoemd. Dat 't nu speciaal de Haarlemmers zijn, die er inloopen, is amper te gelooven. Speel dezen zet nu enkele malen na tot ge hem van buiten kent, en ge weet dat ge er op zekeren dag tegen een of anderen dammer, die hem kent, er niet inloopt. In 't kort volgt hij hier nogmaals Wit33—28, 39-33, 31X22, Zwart: 18—22, 22—27, 19X23, Wit: 28X19, 35X24 Zwart: 17X3Ö, 20X29 Volgende week een andere. PLAATSELIJK NIEUWS. Druilen. Zondag werd in de zaal der Jongelingencongregatie, by gelegenheid der trekking van de loterij, georganiseerd ter verbouwing van het patronaat, een uitvoe- tegelijkertijd. Carmen verborg zich zelf niets indien zij Robert nooit terugzag, zou zij in het diepst van haar hart als in een taber nakel, het beeld bewaren van den ee- nigen man, die ooit haar hart heftiger had doen slaan, die haar hart geheel bezat. De jaren zouden voorbijgaan en de innigste herinneringen zouden langzamer hand als in een nevel verdwijnen, maar de heugenis aan de stille liefde voor Robert d'Alboize zou eeuwig blijven. Indien zij echter binnenkort Robert terugzag, in zijn nabijheid leefde, zou zij niet durven zeggen, waarheen de harts tocht haar zou voeren. Hoe moedig zij was in haar tegen stand, zij voelde, dat het einde harer krachten zou komen. Zij was bang. XXXVIII. Vertrek. Den 20 Juli hadden de heer en me vrouw de Saint-Hyrieix zich ingescheept op het Nederlandsche stoomschip de „Prins Hendrik", een der mooiste booten van de Nederlansche Stoomvaartmaat schappij, die van Amsterdam vertrok met bstemming naar het eiland Java. De „Prins Hendrik" legde, zooals wij weten te Brest aan. Firmin en zijn vrouw hadden dan maar enkele kilome ters af te zeggen om Kerlor te bereiken. De jonge vrouw gevoelde behoefte ring gegeven, zulks onder leiding van den directeur, den heer H. Brok. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. de Wel- Eerw. Heeren Kapelaans Goosens en De Vocht, Pater Deckers, de ZeerEerw. Heer Pastoor en WelEerw. Heer Kapelaan van den Elshout, de Eerw. Heer Welting en Prof. Van Welie, wethouders en raadsleden. De harmonie bracht een mooi program ten gehoore. Het duo v. d. Wiel gaf een paar komische scènes ten beste. Ook de liedertafel, onder leiding van den heer J. P. van Rooij, h. d, s., liet zich in een paar mooie zangnummers hooren. Er was op instrumentaal en vocaal gebied veel te genieten. Na de uitvoering bracht Kapelaan Goosens namens den Pastoor dank aan den architect, den heer De Bont, de aannemers en timmerlieden Herrijgers en de metselaar v. Iersel, alsmede aan v. Dommelen en allen die aan de verbouwing hebben mee gewerkt. Daarna had de verloting plaats, waaraan mooie prijzen waren verbonden. In de enkele weken dat alhier op het kasteel te Dru nen de familie de Graven d'Oultremont vertoeven, wordt er bijna dagelijksch jacht gehouden op patrijzen Er zijn dagen dat men er 50 tot 60 neerschiet. Op de gehouden Vokfeedag te Waalwijk behaalden onze dorpsgenooten, de heeren A. v. Hullen den 2en prijs en Chr. Muskens den 4en prijs in de afd drachtige koeien. om alleen te zijn, niets dringt zoozeer tot droomerij als de beschouwing der zee. Zij werd naar wensch bediend, want haar echtgenoot trok zich weldra terug in zijn hut om, zooals hij verklaarde, zijn reisaanteekeningen in orde te bren- gen. Vervolgens stelde hij zich voor om wat te praten met de officieren van het schip. Hij wilde hun doen weten, dat zij de eer hadden om een passagier van den eersten rang over te voeren, genaamd Firmin de Saint-Hyrieix, toekomstig ge zant, dit scheen hem noodwendig. Daarna verwaardigde hij zich met hen te spreken over zijne groote internatio nale betrekkingen. Eindelijk hield hij zelfs voor hen een alleenspraak over de rol die Frankrijk speelde, uit drieërlei oogpuntpolitiek, economisch en maatschappelijk. De verwaandheid van haar man deed de jonge vrouw glimlachen, maar zij genoot van de begeerde rust. Na aan mevrouw de Saint-Hyrierx te hebben meegedeeld, dat zij elkaar in het salon eerste klasse zouden terugzien, ging hij naar beneden. Eindelijk moest hij bekennen, dat hij niet al te wel was, dat kwam van het stampen van het schip, ofschoon de zee buitengewoon kalm bleef. Hij wilde niet dat zijn vrouw daar van iets zou bemerken. Hij schaamde zich voor deze, die, uit een geslacht van zeelieden stammende, niets van eenige ongesteldheid wist. Begunstigd door prachtig weer, hield de voetbalvereen. »D. V. O alhier een vriendschappelyken match tegen het sterke elftal ïJuliana 2« uit Baardwijk, Voor de rust was de stand ten gunste van »D. V. 0.« met 10. Daarna begon »Juliana« flink aan te vallen en werd er hard gekampt, doch er werden geen punten meer behaald, zoodat het slot was 1 0 voor »D. V. 0.«. Een aansporing om ijverig te blyven oefenen. Door de Maria-vereeniging alhier is besloten a.s. Zondag een bloemendag te houden. Er zullen verschillende dames hiervoor collecteeren. Werkendam. Uitslag wedvlucht van de Postduiven-vereen. »Wilhelmina« ge houden Zaterdag j.l. vanuit Chimaay. Ie pr. A. Bakker, 2e pr. C. A. v. d. Straaten, 3e pr. Mej. v. Dortmond, 4e pr. G. v. Doesburg, 5e pr. C. B. v. d. Straaten, 6e pr. J. Zwets, 7e pr. A. Bak ker, 8e pr. D. Groeneveld, 9e pr. W. Paans, 10e pr. Mej. v. Dortmond, 11e pr. H. Visser. HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, VICT0R1AWATER - DRACHENQUELLE. Steeds voornaam, deftig, wilde hij niets van zijn waardigheid verliezen in het oog zijner vrouw. De zon ging onderhet weer was heerlijk. Carmen genoot van haar alleen-zijn zij haalde diep adem. Die frissche zeelucht, de koelte, die om haar gelaat ruischte, deed haar goed. Zij ging over de verschansing leunen en den blik verloren in de oneindigen horizon, die het schip omringde, dacht zij na. Eerst waren haar gedachten nog on duidelijk; zij kwamen en verdwenen als de golven die tegen het schip sloegen en die in schuim uiteenspatten. Vervolgens kwam de naam van Robert weer op haar lippentoen kwam ook het gelaat van den kapitein voor haar oog. Zij herinnerde zich hun gesprekken te Kerlor, den huwelijksdag van Geor ges en Hélène, zij dacht er aan, hoe hij toen de vergelijking maakte van twee wezens, die elkander aanzien en dan voor altijd van elkaar gaan, maar in dat oogenblik hun ideaal hebben ont moet. Had Robert niet gesproken over zulk een plotselinge ontmoeting op zee? Op elk schip, dat midden in den Oceaan, een ander kruiste, wisselden een man en een vrouw een blik, waarin zij, plotseling in een oogenblik, elkan der duidelijk zeiden, dat zij geschapen waren om elkaar lief te hebben. r WM - - 'm&mm Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6