Zenuwen MIJMHARDT5 Waag vooral de echte Vragen op rechtskundig gebied Broeders de school gaat verlaten, hij doet dit, (aldus spreker) niet direct en zal ons zoolang dit noodig is ter wille zijn. Ook doet spreker nog opmerken dat er naast die school nog kinderen wonen, die in een andere gemeente de school bezoeken en daar deze school in hoofdzaak gebouwd is voor de Protestantsche bevolking en de ge meente alhier dit f 50.000 gekost heeft en daar spreker eenige personen gesprokeD heeft, die hem mede deelde dat dit tot een goede oplossing zou kunnen komen, hoopt daarom dat de leden hierop eenige invloed zullen uitoefenen. Niets meer aan de orde sluit de Voor zitter^ deze^openbare vergadering. Uw komen tot rush door'i gebruik van Zenuw-tabletten Koker75ch voorzien van de naam mumhardt BINNENLAND. Fabrieksbrand. Er is brand uitgebroken in de houten loods met balen jute der firma Ter Horst en Co., te Rijssen. De brandweer der firma en de stoomspuit der gemeente hebben het vuur, aangetast met het gevolg,'dat het gevaar voor de belendende perceelen is geweken. De loods staat echter nog in vlammen enj kan als verloren worden beschouwd. Auto tegen den tram. Bij de Blauwebrug te Heemstede is Zaterdagavond de automobiel van» dr. Th. Lens uit Aerdenhout in botsing gekomen met een electrische tram. De auto werd geheel vernield. Dr. Lens wist nog tijdig uit den auto te springen en bleef onge deerd. Het ongeluk ontstond, doordat de heer Lens links hield, wijl bij een bocht twee automobielen naderden. Juist op dat moment kwam er een tram aan en was een botsing niet te voorkomen. o Een bejaard man overreden. Zondagmiddag is in de Roetersstraat te Amsterdam een 64-jarige man, die slecht van gezicht en gehoor was, aangereden door een personenauto. Hij liep heen en weer en werd hierdoor door den wagen gegrepen en overreden. Toen men hem opnam, bleken de levensgeesten geweken te zijn. Het lijk werd per autobrancard naar het Israëlietisch Ziekenhuis verioerd. De zoon van den eigenaar \an den auto, die achter het stuur zat, heeft geen schuld aan het gebeurde. o Schommel tegen de borst. Een 14-jarig meisje G. uit Benzenrade, gem. Heerlen, dat op de Kermis te Schinveld een schommel tegen de borst had gekregen, is in het ziekenhuis te Heeilen overleden. met zijn zeemansoog de duisternis van den nacht te doordringen. Robert d'Alboize was, na de hand van Carmen en haar echtgenoot te heb ben gedrukt, niet naar zijn hut gegaan, maar had zich aan dek begeven, waar hij zeker was, alleen de mannen van de equipage te ontmoeten. De jonge man rookte zijn sigaar, heen en weer loopend, met onregelmatige, koortsachtige schreden. Dikwijls stond hij plotseling stil, en eens zonder acht te geven op de vochtigheid van het dek, knielde hij neder op de plek, waar hij Carmen in tranen had verrast. Opstaande boog hij zich over de ver schansing en staarde in het bruisende water. Onbeweeglijk, als een standbeeld bleef hij daar staan. Wat zou hem toch schelen? vroeg zich de oude bootsman af, die hem be schouwde. En waarom gaat hij niet slapen als de andere passagiers, maar blijft hij daar hangen over de verschan sing? 't Is alsof hij den drommel in het lijf heeft. De tijd vloog voorbijde uren volg den op elkander en de dageraad verscheen, zonder dat Robert d'Alboize er iets van scheen te bemerken. Plotseling weerklonk er een doordrin gend gefluit van den commandant, een verschikkelijk, beangstigend geluid, dat in de stilte van den nacht weerklonk. Aan bakboord het roer I schreeuwde de officier van de wacht. Een groote wolk van stoom hield de brug in een blauw waas, nog dikker dan de geelachtige mist. Wordt vervolgd). Be vliegtocht tiaar Indié. Het Fokker-vliegtuig, bemand met de vliegeniers Van der Hoop en Van Weerden Poelman en den mecanicien Van den Broeke, is, zooals we reeds melden, Woensdag middag te Praag aangekomen. De reis, dien eersten dag, was heerlijk, vertelden ze aan een correspondent van het »Hbld.«. Een beetje heiig in den aanvang, maar later prachtig weer. Gemiddeld werd 105 K.M. per uur gevlogen. Van Praag zou Donderdag naar Belgrado worden gevlogen, maar over die vlucht zyn berichten uitgebleven, hoeveel moeite men daarvoor ook vati verschillende kanten heeft gedaan. Ongerustheid kwam over velen, tot Zaterdagavond het volgende telegram ontvangen is van Van der Hoop uit Philippopel (Bulgarije) »By het volbrengen van de derde étappe, BelgradoKonstantinopel, heeft de F. VII by Philippopel (ongeveer 135 K.M. ten zuid-oosten van Sofia en 370 K M. ten noordwesten van Konstantinopel) een landing moeten maken. De oorzaak was gelegen in het lek worden van den reservewatei- koeler, waardoor de motor onklaar geraakte Daar by Philippopel geen landingsterrein is, werd de landing op onvoorbereid ter rein uitgevoerd, waarby het landingsgestel van het vliegtuig werd beschadigd. De bemanning is ongedeerd.® Uit de latere berichten blijkt, dat het vliegtuig belangryke schade opliep en aan verder vliegen voorloopig niet kan worden gedacht. o Botsing. Tijdens de 3-Octoberfeesten zijn J. Hen driks en W. Tienstra, op een motor gezeten, in volle vaart gereden tegen den afsluit boom aan de Wilhelminebrug bij den Hooge Rijndijk te Leiden. In hoogst ernstige» toestand zyn beiden naar het Elisabeth's gesticht overgebracht. o Als 't hart nog jong is 1 In de gemeente Dreumel is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de man, een vrijgezel, 67 jaar oud is en de bruid, een weduwe, 77 jaar. Oplichterij Te Hengelo zijn twee Amsterdammers aangehouden, die bij verschillende ingeze tenen kolen verkochten tegen den lagen p?ys van f 2.50 per H.L. Bij den een verkochten ze 10 H L. en brachten 5 H.L., die voor 10 H.L. in rekening werden ge bracht bij een ander 6 in plaats van 10 H.L. Ze gaven voor te handelen voor een Arnhemsche firma. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. zijn in een spoorwagen, staande bij het Weesperpoortstation te Amsterdam, 16 portierriemen afgesneden en ontvreemd. o Prof. IHr. J. Oppeuheini f Te 's-Gravenhage is Maandag in den ouderdom van ruim 75 jaren overleden Prof. Mr. J Oppenheim. Verdronken Te Sliedrecht is het 4-jarig zoontje van den heer D. K. bij het spelen te water geraakt en verdronken. Te Aduard (Gr.) is het 2-jarig meisje van J. W. in een sloot verdronken. Te Dinteloord is de 10-jarige L. K. bij het spelen te water geraakt en verdronken. Op de Waal vóór Nijmegen heeft Zater dagavond een met een sleepboot opvarende ro iboot, waarin twee personen zaten, water geschept, waardoor een hunner, de 25-jarige B. R., baas op een baggermolen, in de rivier viel en verdronken is. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor de^e Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Naar we vernemen zal in het café sden Gouden Leeuwalhier, op 1 November a.s. een Duettisten-Wedstrijd gehouden worden, uitgeschreven door de »Heusdensche Harmonie®. De prijzen die hiervoor uitgeloofd worden zijn te bezich tigen in de etalage van den heer C. de Kemp, Engstraat, Heusden. Van de Werf der firma De Haan Oerlemans alhier werd gisteren met goed gevolg te water gelaten het stalen Rijnschip genaamd Josephine®, gebouwd voor rekening van den heer F. Pecher te Roosendaal (N.B.) De hoofdafmetingen van het schip zijn, lengte 50 M., breedte 6.60 M, en holte 2.27 M., terwijl het laadver mogen c.a. 550 Ton bedraagt. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een dito schip, even eens voor_Nederlandsche rekening. De dienstbode van den heer V. had het ongeiuk te vallen, waardoor zij (zich zoodanig aan het hoofd verwondde, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Aalburg en Heesbeen. Ds. E. Schimmel te Jaarsveld heeft voor het be roep naar de Ned. Herv. Gem. alhier be dankt. Almkerk. Op de j.l. Vrijdag gehou den najaarspaardenmarkt werden ongeveer 360 stuks aangevoerd. Handel levendig. Naar wij vernemen hoopt het fan farecorps ^Crescendo® te Nieuwendijk (gem. Almkerk) op 24 October a.s. een openbare uitvoering te geven in het Instituutlokaal aldaar. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is het levendig en de persen werken druk. De prijs van het hooi loopt ge stadig op en voor goed handelshooi be steedt men f 23 f 24, vrij in de pers. De weiden bieden nog volop gras en men is nog steeds in de weer met het inzamelen der toemaat. Capelle. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 1 dezer, G. no. 345, werd aan den dienstplichtige C. Kom- mers alhier, no. 7 der lichting 1923, voor goed vrystèlling van den dienstplicht ver leend. Genoemde vrijstelling berust op art. 15 der Dienstplichtwet. Mej. D. Rijken behaalde bij het dezer dagen gehouden examen haar diploma voor het knippen en naaien van dames en kinder-, onder- en bovengoed. Zij genoot haar opleiding by de Eerw. Zusters te Waspik. J.l. Zaterdag nam een twaalftal van de korfbalclub »Juliana« alhier deel aan den seriewedstryd te Tilburg. Er werd gespeeld tegen een twaalftal van »Volt«, welke wedstrijd eindigde in een 4lover winning voor Juliana, 's Gravenmoer. In de afgeloopen maand zijn door het hulptelegraafkantoor behandeld 49 telegrammen, waarvan 14 verzonden 9n 35 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 291. Op de Rykspostspaarbank werden 21 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2646.08, terwijl 17 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1159,14. De WEerw. heer Ds. H. G. de Jonge, sedert 1 October 1922 emeritus predikant der Gereformeerde kerk van Dor drecht en sedert dien nog steeds voor gaande in de Gereformeerde kerk alhier, hoopt op 29 November a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren zijne ambtsbediening te Driesum (Friesland) aan vaardde. Achtereenvolgens stond hij te Niezijl (1877-1880;, te Enkhuizen (1880 1886) en te Dordrecht (1886-1922). Nederhemert. Door den Bietencon troleur Vos uit Hedel zijn Dinsdag alhier aanbesteed het scheepkruien van bieten voor den prijs van 24, cent de 1000 K G. Raamsdonksveer. Naar wij vernamen werd voor de restauratie van de Dorpsche toren op de begrooting van den Min. van O. K. en W. f 5000 uitgetrokken. De heer Kool, machinist aan het Zuiderstoomgemaal, werd overgeplaatst naar Linnen bij Roermond De heer C. Prins heeft met pen sioen den Rijksdienst verlaten. Hij was bij den Rijkswaterstaat. De markt beteekende Zaterdag niet veel wat den aanvoer van granen betreft. Voor geschoten tarwe werd 10| cent ge boden, voor Eigenheimers f 4 en voor Roode Ster f 5 per H L. Sleenwijk. De op Donderdag alhier gehouden collecte voor het Roode Kruis« heeft opgebracht f 17,63. In de afgeloopen maand zyn op het postkantoor alhier 281 telefoongesprekken gevoerd en 21 telegrammen behandeld. Verder werd in de Rykspostspaarbank in gelegd f 614.50 en terugbetaald f 565. Sprang. A.s. Vrijdagavond zal in de Chr. school alhier een ouderavond gehou den worden. Bij deze gelegenheid zal door het hoofd der school en haar voorzitter het woord gevoerd worden. Ds. C. Bouthoorn te Dordrecht voorheen predikant bij de Ned. Herv. ge meente alhier, heeft met ingang van 22 Dec. e.k. zijn emerietaat aangevraagd. Zaterdagavond reed een motorrijder eeri hooikar achterop waai mede hij in bot sing kwam. Wonder boven wonder kwam hij met eenig averij aan zijn motor en ontvellingen aan zyn hoofd vry. Waspik. Op Zaterdag 11 October zal des namiddags 2 uur in de openbare school de kostelooze inenting of herinenting plaats hebben. Met 1 Nov. zal de nieuwe zuster- wijkverpleegster zich vestigen by den heer B. Rovers, waar tevens de verplegingg- artikelen zullen worden ondergebracht. Een gedeelte van het Kerkpad, dat vanaf het dorp tot het afwateringskanaal met klinkers was bestraat, zal van keien worden voorzien. Deze bestrating schijnt, met het oog op de zware vrachten, sterker en voordeeliger te zijn dan die met klinkers. Werkendam. Vorige week Vrijdag is voor deze gemeente van een sleepkast in de rivier gevallen een 2|-jarig jongetje. Hoewel het knaapje direct uit het water gehaald werd, mocht het niet meer ge lukken de levensgeesten op te wekken. De collecte in deze gemeente, ge houden voor het onlangs afgebrande blindeninstituut »Barthimëus® te Zeist heeft f 93.02 opgebracht. De collecte in de Ger. Kerk bracht op f 82. Woensdag 5 Nov. hoopt voor de Herv. Chr. Jongel.- en Jongem.-vereen. »Maranatha« alhier te spreken in de Ned. Herv. Kerk de WelEerw. Heer Ds. Voor- steeg van Katwijk aan Zee. Op 28, 29 en waarschijnlijk ook nog op 30 October a s. zal vanwege de Herv. Chr. Meisjes-, Jongel.- en Knapen- vereen. een bazar worden gehouden in de oude Herv. School alhier. Voor attracties is gezorgd, deze zullen o.a. bestaan uittombola, grabbelton, draaibord, chocoladetent en fruittent, als bijzondere attracties kunnen vermeld worden een postkantoor en een museum. Bovendien bestaat er gelegenheid voor het gebruiken van ververschiogen. Na afloop van deze bazar zal de uitslag der spreiverloting worden bekend gemaakt. Wij twijfelen niet, of het zal die dagen niet aan belangstelling ontbreken. Beroepen bij de Chr. Ger. Kerk alhier Ds. K. Groen van Zwijndrecht. Wijk. Zaterdagavond had alhier de aangekondigde 'humoristenwedstrijd plaats, onder ontzaglyk groote belangstelling. Des middags bij het plaatsbespreken was de zaal reeds zoo goed als uitverkocht, zoodat des avonds dan ook velen teleurgesteld moesten huiswaarts keeren. De groote ruime zaal was tot in alle hoeken bezet en naar schat ting waren een 400-tal bezoekers aanwezig. Het tooneel was voor deze gelegenheid in het rond afgezet met gekleurde electrische lampen, wat een heel mooi effect maakte. Nadat de Voorzitter de aanwezigen, hu moristen en jury had welkom geheeten en had medegedeeld dat de vereeniging een kleine wijziging zou brengen in het regle ment voor den wedstrijd en de jury de macht werd toegekend meerdere prijzen toe te kennen dan oorspronkelijk waren uitgeloofd, indien de humoristen door het behalen van hun punten daarvoor in aan- meiking kwamen, iets wat zoowel door het publiek als door de heeren humoristen met gejuich werd begroet, nam de wedstrijd een aanvang en gaven de verschillende humoristen hunne voordrachten ten beste. De jury had een moeilijke task, die wel iets verlicht was, doordat meerdere prijzen konden worden toegekend, doch zij vervulde die taak tot aller tevredenheid. De uitslag was dat de heer C. J. Didde te Waalwijk een eersten prijs verwierf met 144 punten, het vereischt aantal was 120, het maximum 150. De heer A. van Keulen verkreeg een tweeden prijs met 114 punten. Verder werden nog toegekend een tweeden prijs aan den heer W. Kuis te Herpt en A. van Wordragen uit Ammerzoden, een derden prijs aan den heer H. v. Hofwegen te Zuilichem en een vierden prijs aan den heer H. Gouda te Waalwijk. Het publiek scheen het volkomen met de uitspraak der jury eens te zyn, want 206 stemmen werden uitgebracht op den heer C. J. Didde te Waalwijk, zoodat deze ook de publieksprijs verwierf, een fraaie Iedere zak-portefeuille. De avond was voor Oefening en Uit spanning een schitterend succes, alle hue moristen waren vol lof over de regeling en over het dankbare publiek, tijdens de voordrachten kon men een speld hooren vallen. Ook het publiek keerde hoogst voldaan huiswaarts. Wij vertrouwen dan ook de tolk van vele te zijn als wij den wensch uitspreken dat vOefening en Uit spanning® het bij deze eerste proefneming niet zal laten en ons nog meermalen op een dergelijken mooien avond zal vergasten. Kan een raadslid, dat door ziels- of lichaamsgebreken ongeschikt is om het ambt van raadslid te bekleeden, ontslagen worden P. d. B. Vervallenverklaring van het raadslid maatschap kan uitsluitend worden uitgesproken in de gevallen, in de wet genoemd. Hieronder wordt niet genoemd het geval dal een raadslid door ziels- of lichaamsgebreken ongeschikte is geworden om het ambt van raadslid te bekleeden. Een raadslid, dat krankzinnig wordt, ver liest derhalve zijn lidmaatschap niet en ook kan een dergelijk raadslid geen ontslag nemen, omdat aangenomen wordt dat hij niet bekwaam is zijn wil te uiten. Deze week werd mij de huur van mijn huis, dat ik per maand huur, door den eigenaar per deurwaardersexploit opgezegd. Nu wil de eigenaar het huis bestormen voor een zijner kinderen, die gaat trouwen. Ik zelf kan geen ander huis vinden dat ook maar eenigszins geschikt is voor mijn affaires. Hoe lang kan ik nu u i t e r I ij k uitstel krijgen wanneer ik voor het Kan tongerecht word gedagvaard W. v. K. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Fosters's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R. Mijn aandacht werd gevestigd op een ingezonden stuk in Uw blad, waarin de bakkers in Uw landstreek nogal hardhandig werden aangepakt. Nu bestaat er sinds Mei 1922 een Koninklijk Besluit opgrond van de artt. 14 en 15 der Warenwet t.a.v. brood (Broodbesluit), dat eischen stelt o.a. aan de bereiding, verpakking, bewaring, behandeling en het vervoer van brood. De keuringsdienst voor Waren is belast met de handhaving van dit Besluit, waarin ook eischen zijn gesteld aan de bereidplaatsen en aan de personen, met de behandeling van het brood belast. De keurmeesters komen bij hunne dagelijksche inspecties in het keuringsgebied in zeer veel bakke rijen en de zindelijkheid van bakkeryen en personen laat zeker wel eens te wenschen over, doch de ondervinding leert ons, dat deze juist in Heusden en in het Land van Heusden en Altena het grootst is, hoewel het gebruik van mengmachines e.d. in die streken nog niet geheel is door gedrongen (of heeft kunnen doordringen). Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat mengmachines niet noodig zijn. Machinale bewerking zal in de meeste gevallen meer hygiënisch zijn dan bewerking met de hand. De meeste aanmerkingen in het ingezon den stuk zijn echter schromelijk overdreven en zouden even goed betrekking kunnen hebben op de coöperatieve bedryven. Het aangegeven geneesmiddel zal dan ook dik wijls blijken te falen. Want zoowel in groote als in kleine bedrijven zullen mis standen kunnen voorkomen. Alles komt aan op de leiding van het bedryf. Dddr ligt het zwaartepunt. Tot eer van de bakkers zij hier mede gedeeld, dat de toestanden in broodbakke rijen in deze streek over het algemeen ten volle voldoen aan de eischen van het Brood- besluit. De Directeur-Scheikundige van den Keuringsdienst voor Waren voor het keuringsgebied 'sHer- togenbosch. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 3 October 1924. Kantonrechter Mr. C.W. van Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie (waarnemend) Mr. P. van Meerwijk, Griffier Mr. W. Ruitinga. Eerst worden 9 kinderzaken met gesloten deuren behandeld, waarna 76 gewone zaken aan de beurt komen. Alvorens met de behandeling dezer laatste te beginnen richt de kantonrechter eenige vriendelijke woor den tot Deurwaarder Friedli, die jl. Zater dag zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. De in de vorige zitting aangebrachte zaak contra S. J. v. D. leerhandelaar te Utrecht, wier verdere behandeling tot heden werd uitgesteld werd het eerst uitge roepen. Als getuige werd nu gehoord de veldwachter van Elzelingen te Sleeu- wijk, die verklaarde dat beklaagde eenige weken geleden, op zijn motorrywiel ge zeten in vliegende vaart op den Sleeu- wijkschen straatweg had gereden, ter wijl op dien straatweg toen een druk verkeer was. Het krankzinnige rijden moet er uit, zei de Kantonrechter en veroordeelde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2