Eerste Blad C. DE KEMP. Hel debal ran Eiden-Siiers, S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4490 Vrijdag 10 October 1924 Drogisterij Een pot Kloosterhalsem in Auis is een groot gemak Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. II. J ABBINK. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. I Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. In een der zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage heeft op Dinsdag 30 September j 1. een openbaar debat plaats gehad tusschen den gepensioneerden generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht en professor Dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer, zulks naar aanleiding van de rede, door laatstgenoemde in April en Mei 1924 in die Kamer gehouden en sedert gepubliceerd onder den titel „Nationale Ontwapening of Volksver delging." Voor dat wij iets omtrent het debat gaan zeggen willen we vastleggen dat we bij onze beschouwingen geheel zake lijk willen blijven en de aangelegenheid door geen enkelen politieken bril willen bekijken. Over één punt waren de beide debaters het eens n.l. dat zij beiden verlangen de onafhankelijkheid voor Nederland bewaard te zien, dat beiden gedreven worden door liefde voor hun land en dat zij daarvoor offers willen brengen. Het verschil tusschen hen is evenwel gelegen in de beantwoording der zake lijke vraag of het offer der gewapende verdediging nog doeltreffend is. Generaal Snijders nu beantwoordt deze vraag toe stemmend, terwijl Prof. van Embden er een ontkennend antwoord op geeft. Het komt ons voor dat het betoog van Prof. van Embden door zijn argu mentatie wat meer indruk heeft gemaakt dan dat van Generaal Snijders en ook wij gevoelen in' de tegenwoordige om standigheden wel meer voor de meening van den Professor dan voor die van den Generaal, ook al scharen wij ons aller minst onder de anti-militairisten. De bovengestelde vraag zouden wij in 1914 bij het begin van den wereldoorlog evenals de Heer Snijders thans doet, stellig toestemmend hebben beantwoord, doch het karakter van den oorlog is de laatste jaren dermate veranderd dat wij in een hoogst gebrekkige bewapening voor ons kleine landje niet veel heil meer zien. Wanneer een nieuwe wereldoorlog mocht uitbreken zal die in hoofdzaak gevoerd worden met chemische middelen. Het zal worden een gassenoorlog met stikgassen als hoofdwapen. En zoo'n oorlog maakt geen onderscheid tusschen soldaten en burgerbevolking. De moderne landsverdediging wordt een stelsel van massawoorden op de meest afschuwelijke wijze. Nu kan men wel zeggen dat van dit alles nog niets in de praktijk is gebleken en zulks is volkomen juist, maar gelet op de ontwikkeling der chemie voor oorlogsdoeleinden kan men toch wel met absolute zekerheid zeggen dat in een toekomstigen oorlog chemische ap paraten een buitengewoon belangrijke rol zullen spelen. Een flink leger, uitgerust op eene wijze als door de tegenwoordige oorlog voering wordt geëischt, zou misschien beter kunnen zijn om onze onafhanke lijk te bewaren dan ontwapening, maar zulks is voor ons landje niet wel mogelijk. Immers hoe zou dat betaald kunnen worden. Wanneer we nu al eens zien op welke wijze bezuinigd moet worden en hoe hoog onze belastingen reeds zijn opgevoerd, dan kan men toch op zijn vingers natellen dat er geen geld beschikbaar is om leger en vloot in een geheel modernen gevechtstoestand te brengen. En wanneer we dan de ver halen hooren over de kortelings in Noordbrabant gehouden manoeuvres en over den toestand, waarin onze vloot verkeert, dan moeten we wel tot de conclusie komen dat onze huidige lands verdediging niet veel beteekent in ver gelijking met hetgeen andere landen ons op het gebied van krijgvoering kunnen toonen. Bij ons te lande moeten we o.i kiezen tusschen een groot, flink uit gerust leger, of een zeer klein legertje dat slechts dienen moet om, waar noo- dig, orde en rust in eigen land te helpen handhaven. Dit laatste staat dan naar onze meening gelijk met ontwapening tegenover vijanden van buiten. Een slecht uitgerust leger te hebben is geldverspilling en daaraan mag niemand meedoen en vooral tegenwoor dig niet nu het met onze financiën alles behalve rooskleurig is gesteld. Eene hoogst onvoldoende troepenmacht in een klein landje als het onze kan nimmer iets uit richten tegen een in aantal en in oorlogs materiaal misschien honderdmaal sterke ren vijand, zelfs niet als ook slechts de fensief wordt opgetreden. En wat vroeger nog mogelijk was is thans niet meer mogelijk door de absolute gedaantever wisseling van den oorlog in de laatste jaren. Tegenover de ernstige bezwaren van Prof. van Embden tegen den gassen oorlog stelt Generaal Snijders de vraag: is en was dan niet altijd de geheele oorlog wreed, gruwelijk en onmensche- lijk Met den Generaal beantwoorden wij deze vraag gaarne toestemmend, maar wij voegen er aan toe dat de oor log van vroeger toch op geert stukken na zóó gericht was op massamoord van soldaten en burgerbevolking als de oorlog van thans. En als wij als kleine natie, nu met een slecht toegerust legertje staan tegenover een uitste kend toegerust leger eener groote mogendheid, welks doel niet anders is dan zooveel mogelijk Nederlanders om zeep te helpen, dan kan ieder toch be grijpen dat wij daartegen niets kunnen uitrichten. Goed of niets, daartusschen heeft een klein volk te kiezen. Vroeger hadden we altijd nog een verdedigings middel in het water, maar met den huidigen luchtoorlog kan onder water zetting ons ook al niet zooveel meer helpen. 't Lijkt ons twijfelachtig of de ge- dachtenwisseling tusschen Prof. van Embden en Generaal Snijders voor een der partijen bepaald succes heeft opge leverd. Een debat is het feitelijk ook niet geweest, want de Heer Snijders begon reeds met te verklaren, dat hij zich door zijn tegenstander niet kon laten voor schrijven over welke onderwerpen hij zou spreken. Daarmede was het debat vrijwel omgezet in een tweetal redevoe ringen, die voor een goed deel langs en over elkaar heengingen. Bepaald groot nieuws hebben de sprekers ons overigens geen van beiden gebracht. Betreurenswaardig is het feit, dat vele toehoorders zich schandelijk hebben ge dragen, door met rumoer, spektakel en geschreeuw hun meeningsverschil met Generaal Snijders te kennen te geven. Veel van wat de Generaal heeft gezegd was evengoed als vele der argumenten van den Professor, overdenking ten volle waard en daarom juist is het zoo jam mer, dat de medestanders van Professor van Embden zich tegenover Generaal Snijders deden kennen als minderwaar dige schreeuwers. Mogen zij er nog eens van overtuigd worden, dat men ook eer lijke tegenstanders behoort te respecteeren HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, VICT0R1AWATER - DRACHENQUELLE. buitenlandsch overzicht Woensdag 8 October is voor de parle mentaire geschiedenis van Engeland een belangrijke dag geweest. Immers de regeering, Macdonald, is toen door het Lagerhuis verslagen. Koesterde men oorspronkelijk de verwachting dat de regeering een nederlaag zou worden be spaard, deze verwachting is niet bewaarheid. Eerst werd gestemd over de conserva tieve motie, waarin werd te kennen ge geven, dat het gedrag der Labourregeering met betrekking tot het instellen en daarop weer intrekken van een strafrechterlijke vervolging tegen den hoofdredacteur van de Workers Weekly, de afkeuring van het Huis verdient. Met een overgroote meerderheid werd deze motie echter ver worpen, zoodat alleen nog overbleef het amendement der liberalen, dat de benoe ming voorstelde van een speciale commissie, wier taak het zou zyn na te gaan welke omstandigheden ertoe hebben geleid de vervolging, die door het Openbaar Ministerie tegen den hoofdredacteur Campbell was ingesteld, weer ongedaan te maken. Dit amendement werd na de verwerping van de motie der conservatieven met een groote meerderheid aangenomen. Daar de Britsche premier Macdonald in den loop der dis cussies duidelijk had doen uitkomen, dat aanvaarding hetzij van de motie, hetzij van het amendement voor de regeering aanleiding zou zijn heen te gaan, was over het lot van het Labour-kabinet na de tweede stemming beslist. De crisis heeft zich inmiddels verder ontwikkeld Macdonald heeft den koning de ontbinding van het parlement verzocht en deze laatste heeft aan de ontbinding zijn goedkeuring gehecht. Zelfs werd de 8ste November reeds als waarschijnlijke datum der nieuwe verkiezingen genoemd, Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Moeilijk valt nu reeds te voorspellen, weike resultaten de nieuwe verkiezingen voor de Labour Party zullen oplevereren. Mag men Macdonald en Clynes gelooven, dan zal de arbeiderspartij versterkt uit den verkiezingsstrijd treden. De gunstige uit slag, dien genoemde Britsch ministers ver wachten, baseeren zij reeds bij voorbaat op de door het kabinet sinds Januari ge voerde polkiek, die h. i. de algemeene in stemming van een groot deel van het En- gelsche volk heeft verworven. Inderdaad kunnen aan het kabinet dat nu heengaat, bepaalde verdiensten niet worden ontzegd en het is vooral de Engeleche premier ge weest, die door zyn verzoeningsgezindheid en redelijkheid veel heeft bijgedragen tot prettiger politieke verhoudingen in Europa. In dit verband behoeven wij slechts aan de Londensche conferentie, waar het wel bekende pact tot stand kwam, fen aan de Volkenbondsvergadering te Genève, die in het teeken der ontwapening en de toela ting van Duitschland stond, te herinneren. Maar aan den anderdn kant heeft de re geering-Macdonald groot misnoegen gewekt door het sluiten van het verdrag met Rus AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9 -12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Iobraakvrjje Lipskinis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. SW Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE land, dat in uitgebreide kringen als een onnationale daad wordt gekarakteriseerd. Juist dit verdrag is één van de voornaamste oorzaken van haar val geweestde kwestie- Campbell was slechts vari ondergeschikte beteekenis en niet meer dan een aanleiding om zich tegen de regeering te keeren. De Duitsche rijkskanselier heeft een aan tal punten aan de verschillende fracties voorgelegd, vormende het regeeringsprogram waarop uitbreiding der regeeringsbasis mogelyk zou zyn. Deze punten zyn de volgende 1. De grondwet van Weimar wordt als basis van het staatsleven erkend. Alle gewelddadige pogingen, haar te wijzigen, behooren als hoogverraad gestraft te worden; 2. Het pact van Londen is de leidraad voor de buitenlandsche politiek. Zijn be palingen moeten loyaal uitgevoerd worden. De uitwerking ervan wordt nauwkeurig nagegaan en eventueele nadere wijzigingen zullen nagestreefd worden. Naar opneming in den volkenbond zal gestreefd worden, in overeenstemming met den inhoud van het Duitsche memorandum. 3. De lastenverdeeling van het Londen sche pact zal plaats hebben in overeen stemming met de eischen van staatshuis houdkunde en overeenkomstig de gerechtig heid. De bestaande financieele wetten zullen hieraan aangepast worden, 4. De regeering beschouwt het als één harer voornaamste plichten, de sociale voorzorg uit te breiden, zoodra de kas zulks toe zal staan. 5. Opvoering der productie en intensi- veering van den arbeid moet nagestreefd worden, teneinde daardoor het Duitsche staatshuishouden op voet van gelijkheid met het buitenland te brengen. Staatsbemoeiing in het bedrijfsleven wordt tot een minimum beperkt. De handelsverdragen zullen steunen op de beginselen van wederkeerigheid en rneest- begunstiging. De fractiezitting der democraten in den rijksdag heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, volgens welke zij een wijziging in de rijksregeering bij den huidigen politieken toestand niet gewenscht acht. Wanneer echter een veranderde samenstellirg der regeering door de houding der andere fracties niet kan vermeden worden, zal zij overeenkomstig het voorstel van den kanselier een volgens recht en plicht uitgebreide regeering haar steun niet weigeren. binnenland"" De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 3e groep, bedoeld in lid III, onder b. van de be schikking van den minister van Waterstaat d.d. 24 September (de nummers 20,000 t.m. 29.999), de postchéque- en girodienst weer wordt open gesteld met ingang van 13 October. Ken predikantenbond tegen den oorlog. In een te Utrecht op initiatief van Ds. J. B. T. Hugenholz gehouden bijeenkomst van predikanten, evangelisten en godsdienst onderwijzers is opgelicht een groep van godsdiesstige voorgangers tegen den oorlog en oorlogstoerusting. Ineutiiig tegen de pokken De Nederlandsche Vereeniging voor Kin dergeneeskunde heeft zich met een adres gewend tot de 2e Kamer, waarin zij naar aanleiding van de wetsvoorstellen, welke een beperking van de thans geldende verplichting tot voorbehoedende inenting tegen de pokken ten gevolge kunnen heb ben, de leden der volksvertegenwoor diging met nadruk wijst op de groote ge varen voor de volksgezondheid, welke zij als een gevolg van een, zij het ook ge deeltelijke, ontheffing van vaccinatieplicht vreest. De vrees bestaat, dat het aantal niet- gevaccineerden onder de beschutting van de vrystellirg in den loop der jareri be- langryk zal toenemen, en het behoeft geen betoog, dat het schrikbeeld van de vroegere epidemische verbreiding van de pokken tot weikelijkheid zal kunnen worden. Het is daarom, dat de vereeniging aan haar bestuur heeft opgedragen, met klem, ook tegen een gedeeltelijke ontheffing van den vaccinatieplicht nadrukkelijk te waar schuwen. Werkgelegenheid in Frankrijk De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling (departement van Arbeid, Handel en Nijverheid) vestigt er de aandacht op, dat voor Frankrijk worden gevraagd bank werkers, draaiers, ketelmakers, vormers en klinkers in den scheepsbouw. Voorts, dat voor Noord-Frankrtjk voort durend worden gevraagd melkers-veever zorgers (loon 250—300 francs per maand, met kost en huisvesting), en voerlieden, vertrouwd met akkerarbeid met paarden (loon hetzelfde). Inlichtingen by de arbeidsbeurzen en de correspondenten der arbeidsbemiddeling, en voor zoover deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verkregen, bij voor melden Rijksdienst, doch dan alleen schrif telijk. De vliegtocht Nederlandlndië Het weekblad »Het Leven* heeft aan het comité vliegtocht AmsterdamBatavia aangeboden een Rolls-Royce-motor ter waarde van f 12.000 voor de F. VII, on- der voorwaarde o.m. dat de reis binnen een maand zal worden voortgezet. Het persbureau Van Dias te Arasterdam heeft aan personen, die geacht kunnen worden tot een oordeel daaromtrent be voegd te zijn, gevraagd of het mogelijk is, dat aan de gestelde voorwaarden za! kun nen worden voldaan. Men verzekerde het bureau, dat, als het toestel bij het trans port goed overkomt, er ongetwijfeld groote NIEUWSBLAD vnr let Land m Heisden u IlimjeLamtmi nu Boneierwaarij Akker's Klooster balsem is door zijn bijzondere eigen schappen onover troffen bij ontvel lingen, schrammen brandblaren, puis ten, wonden, zwe ren, insectenbeten, win tervoeten.Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rheumatiek Groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten 50 gr. f 1.—100 gr. f 1.75, nog voordeellger,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1