Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat I en de Bommelerwaard. lo. 44^0. Vriidig IS October COUPONS Costuums vanaf f 24,50. Firma JOH. DE MOL, Speciaal adres voor Werkmansgoederen. „Het Kasteel van Kerlor." Firma JOH. DE MOL. HIIIIIÏOV Wij bieden U aan nog een partij voordeelige voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen BEHOORENDE BIJ HET landbouw rubriek. Snper en Slakkenmeel! II. Het vorig artikel eindigden we met te I zeggen, dat de reactie van den grond dik wijls aanwijzing kan geven, waarmee men moet bemesten met Super of met Slak kenmeel I De vaststelling van die reactie, en vooral de vaststelling van de hoe grootheid daar van is voor vele praktijk menschen, niet altijd even gemakkelijk. Daar zijn enkele scheikundige stoffen in enkele toestellen voor noodig. Het is heelemaal geen heksen werk, en het wordt door sommige landbouwers dan ook wel gedaan, maar we weten wel, wat daar in de groote praktijk van terecht komt. Het blijven slechts enkelingen. We zullen ons verder dan ook maar van dat reactie-terrein afhouden De boer, die daar iets meer van wil weten, raad ik aan stel U in verbinding met een landbouwonderwijzer in uwe om geving, en die zal U wel nader op weg willen helpen In het slot van het voorafgaande artikel, haalde ik ook even aan, het feit, dat men op sommige stukken land, van Super be mesting waarneemt. De eerste maal dat men Super strooit ziet men er soms wel wat van en volgende jaren geeft het schijn baar geen resultaat. Vooral op weilanden heb ik daar meermalen van gehoord. Een onderzoek naar de bodem-reactie, zal ook hiervan misschien eenigszins een antwoord kunnen geven I Doch wat nu te doen, als men dat op zijn akkers heeft waargenomen en men is niet in staat de bodemreactie vast te stel len, of die geeft geen voldoende verklaring De fosforzuurbemesting achterwege laten, zooals .sommigen dan doen Ik geloof niet, dat dat in deze omgeving de ge- wenschte weg is Van nature bevat onze bouwgrond geen goote voorraad fosforzuur. En jaren lang wordt er geregeld fosforzuur aan den bo dem onttrokken. En hoeveel wordt daar, vooral de weilanden voor teruggegeven De opfok van jong vee, dat als kalfkoe of als slacht-os verkocht wordt kost het bedrijf hier in de omgeving heel veel fos forzuur. Het houden van melkvee, doet ook dagelijks een gedeelte fosforzuur het land verlaten. In elke K.G melk komt gemiddeld 2 G. fosforznnr 71 Het ffuiten werd herhaald, steeds doordringender, steeds sneller op elkaar volgend. Vervolgens hoorde men uitroepen, kreten, zag men troepjes matrozen, ver nam men een ontzaglijken kreet van de passagiers die naar boven kwamen stor men, verschrikt, gek van angst. Op twintig meter, op tien meter, op L vijf meter afstand verscheen, ondanks de duisternis, een donkere, reusachtige, fantastische massa, uit alle macht voor waarts stoomende, recht op de paketboot aankomende als een groote bal Geen tijd om te schreeuwen Het was de dood Een schok, een vreeselijk gekraak, die het bloed in de aderen doet stollen. Het andere vaartuig gaat door, in de duisternis een medeplichtige zoekend voor zijn onbewuste misdaad. Men hoort nog een geluid van gebro ken touwwerk, van verbrijzelde ijzeren platen Dat was bijna alles. De „Prins Hendrik" was in tweeën ge spleten. Het andere schip vluchte weg in den nacht, stil, verschrikt door de lijken, die hij achterliet. Het is een Engelschman, had de oude bootsman nog juist den tijd om te zeggen. voor. Kan het gras uit de weide dat niet geven, dan onttrekt de koe aan zijn lichaamverzwakking moet daarvan dan op den duur het gevolg zyn. De fosforzuurbemesting achterwege laten, is dus beslist niet gewenscht. Alle land, en alle wei- en hooiland zeker, moest elk jaar fosforzuur ontvangen. Hoeveel Dat hangt van verschillende omstandigheden af, (Daarover van den winter ook nog een paar artikeltjes.) De fosiorznnrbemesting dus nooit en op geen enkel stukje land ge heel nalaten I Heeft men de overtuiging, dat Super op zyn land niet helpt, probeer het dan eens met slakkenmeel. Desnoods met Super om den anderen akker Men muet er dan echter aandenken, dat men slakkenmeel niet op gelijke wijze be handelen kan als Super. Slakkenmeel is een heel fijn, sterk stui vende, zwartachtige zware stof. Door ver menging kort voor het zaaien met kalizouten, nat zand of wat water kan men dat lastige stuiven grootdeels voorkomen. Het is echter een eerste vereischte, dat men Slakkenmeel vroeg zaait December is een geschikte maand 1 Zonder bezwaar kan men het zelf in November al uit strooien Spoelt het dan niet uit Ab soluut niet Het is juist noodzakelijk, dat het langen tijd met het bodem vocht in aanraking komt, om de eerstvolgende groei periode, als opneembaar plantenvoedsel dienst te kunnen doen. Het moet in den grond een verandering ondergaan. Super-, fosfaat behoeft dat nietdat bevat het fosforzuur in een direct voor de plant op neembaren vorm. Zaait men Slakkenmeel pas in het voorjaar uk, dan ziet men er vaak in den zomer nog niets van, maar begint het pas werking te vertoonen in den herfst. Daarom vóór Nieuwjaar in aïlen gevalle Slakkenmeel gestrooid Dat men deze meststof evenals alle an dere soorten aan moet koopen onder a. h. y. en op onderzoek Proef station Maastricht, mag als over bekend worden verondersteld. Slakkenmeel be haalt men meestal per pCt fosforzuur in 100 K.G. Super daarentegen meestal tegen vaste prijs per 100 K.G. De prijzen van deze twee meststoffen zijn momenteel in het voordeel van Slak kenmeel 17 pCt. Super komt op f 3.20 af di verse fabrieken. 17 pCt. Slakkenmeel komt op f 2.55 af Belg-Ned. grens. Gelooft men dus te moeten aannemen, dat Super op zijn landerijen voldoende werkt, dan kan men zelfs metmirder kosten geen fosforzuurbemesting geven in den vorm van 5 k 8 balen slak kenmeel per h.a. Geeft men de hoogste (of een nog hoo- gere) gift, dan kan men zelfs nog gerust op eene nawerking rekenen, als men zorgt, dat men het vroeg strooit, en wat bouw land betreft, het zoo goed mogelyk met den grond vermengt. F. C. HUYSER, Landbouwonderwijzer Woudrichem. Het voorste gedeelte van de „Prins Hendrik" zonk reeds. Vijf minuten I Toen, bij het licht van de overal aan gestoken fakkels verschenen er groepen van menschen, die zich vasthielden aan het touwwerk, opklauterden tegen de masten, zich vastklemden aan de losge rukte stukken van de verschansingen en het dek, terwijl het eene deel van het schip langzaam neerzonk in de diepte, in de zee, wier golven zachtkens sche nen te ruischen, alsof zij, als een moeder, haar kinderen in slaap zong Toen ineens een ontzaglijke kreet uit tweehonderd kelen, een uitbarsting van smart, één ontzaglijke gil van wanhoop. En daarna, niets neer De zee ging voort te ruischen, thans het achterste gedeelte van 't schip grij pend, het overschot van de prooi. De kapitein had bevolen De booten in zee I En zoo groot was de tucht aan boord van dit schip, dat de matrozen, die nog in leven ware, eenvoudig gehoorzaam den aan de bevelen, zonder meer, koel bloedig, ofschoon zij onder hun voeten den brozen grond voelden wegzinken. De kapitein stond met opgeheven hoofd en vasten blik op de brug, als een moedig soldaat tegenover de vijand. Hij ging sterven Goed, maar hij zou beproeven hen te redden, voor wier leven hij verantwoordelijk was. Hij was bleek, maar onwrikbaar. Het was nochthans een vreeselijk schouwspel. Voor de passagiers op het voorschip Burgerlijke Stand. ALMKERK, over Sept. Geboren: Cornelis z. v. W. Sterken- burg en P. den DekkerGerrit z. v. G. Pruisen en J. Verhoeven Bastiaan z. v. G. v. d. Oven en H. Teuling f Anna d. v. J. Teuling en A. Sprangers Gerrit z. v. J. C. Schermert en J. H SmitCornelis z. v. G. Kant. en J. H. Teuling Teuntje Elizabeth d. v. J. Koekkoek en G. v, Vuu- ren Jacoba Maria d. v. P. J. Fasen en J. Schilders Pieternella d. v. A. Nieuwen- huizen en J. Jungeiius Anneke d. v. S. Verlee en A. de Joode. Overleden: G. Sterkenburg 65 j. J. Dekker 63 j.W. Groeneberg 6 j. EETHEN, over Sept. Geboren: Simon z. v. M. v. d. Pol en T. KwettersJohanna Cornelia d. v. H. v. d. Steenhoven en C. H. van Zanten Hendrik z. v. G. Branderhorst en S. van Wijlen Martinus Hendrikus z. v. J. van Bommel en C: A. de Bodt Peterke d. v. A. Hagen en J. P. de JongAryaantje Maria d. v. J. Zaanen en M. E. Houtkamp Hendrika d. v. H. J. Vos en E. M. van Meel. Gehuwd: T. van Herwijnen 23 j. met A. R. van Herwynen 19 j. Overleden: J. H. Schoondermark 68 j.W. Schreuders 77 j.F. de Wind 31 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Marinus Adrianus z. v £L van der Bend en H. A. van DelftBas tiaan z. v. G. Verschoor en F. Stout Willem z. v. G. C. van der Wiel en A. Pruissen Anneke d. v. R. van Andel en F. Schoenmakers. Ondertrouwd: M. Vos 50 j., wedn. van A. van der Schuit met A. E. Lagrouw 32 j., wed. v. J. A. den Hol lander. Getrouwd: J. de Keizer 27 j. met W. van Burgel 23 j.R. van Arkel46j. met D. A. Bras 28 j. Overleden: J. van der Stelt 51 j., echtgn. v. H. van de Koppel. SPRANG-CAPELLE, over Sept, Geboren: Antonia Cornelia d. v. J. Heurter en A. A. van Peer Andries z. v. J. Meulman en H. M. van Tilborgh Hen drikus Hubertus z. v. C. H. v. Boxtel en C. v. GooiCatharina Elisabeth Jacomyna d. v. J. Nieuwkoop en C. J. de Rooij Anna Wilhelmina d. v. A. J. v. d. Waals en T. PaansEmma d. v. C. KruifMathys Gerritt z. v. H. Waarts en H. PolTho mas z. v. Th. v. d. Schans en E. Tactor. Gehuwd: W. J. Pruissers 28 j. en P, A. voor de Poorte 25 j. A. P. v. Vel den 22 j. en T. H. Wagemakers 23 j. Chr. QuirijDS 55 j. en S. M. Hoefnagel 54 j. was er niets geweest dan de verschrik king des doods, het onafwijsbare nood lot, het onverbiddelijke Zij hadden slechts den korten doods angst gekend van den ter dood veroor deelde, die het mes der guillotine voelt neervallen. De meer bevoorrechte passagiers van het achterschip hadden den tijd om ten volle den doodsstrijd te ondervinden. Het instinct van het zelfbehoud deed hun dien in alle schakeeringen gevoelen. Het eene gedeelte van het schip zonk maar heel langzaam, alsof de zee, ver zekerd van haar prooi, wilde uitrusten voor zij het overschot verslond. En in de duisternis, slechts tot een halve schemering door het licht van eenige flikkerende fakkels, liepen de vrouwen, half naakt, krankzinnig in 't rond, zij huilden, schreiden, smeekten, vroegen genade De mannen waren wreedaards gewor den, alleen strijdende voor hun eigen leven. Zij drongen naar voren, zij sloegen elkander met de vuisten, zij schopten elkaar. En van het dek sprongen zij van bo ven neer in de zee, zij stieten de vrou wen, de kinderen weg, om het eerst bij de booten te komen, om gered te worden. Plotseling sloeg een boot om, te zeer aan één zijde beladen. Er ontstond een nieuwe strijd, een strijd in het water, een vreeselijke wor steling, wie zich zou vasthouden aan de omgekeerde boot. En tegelijkertijd draaide, hetgeen er Overleden: A. Hoefnagel 65 j., wedn. v. J. Verhagen J. van Pas 43 j., ecbtg. v. GJ M. de BieA. P. Vos 76 j,, wed. v. A. Chabot. Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende DUSSEN, over Sept. Geboren: Cornelia Clementia d. v. P. de Gast en C. M. van Dinteren Ad rians Allegonda d. v. M. Stevens en G. J. van der Pluijm Johannes Cornelius z. v. R. Tijken en J. van Eijk Adriana Maria d. v, F. van den Bosch en H. van Sunten- maartensdijk Gerardus Cornelis z. v. C. W. Schalken en G. A. de GastTheodorus Antonius z. v. H. G. Olislagers en C. M. RibbersJacobus Antonius z. v. G. v. d. Pluym en A. G. van DortmontJan Wil lem z. v. B. de Rooy en M. M. Schreu ders Arie z. v. M. C. de Rooy en C. van Dijk; Evert Johannes Maria z- v. P. W. Heymans en H. A. LeeggangersGodefri- dus Cornelis z. v. W. van der Pluijm en W. van OlstCornelis Johannes z. v. C. de Ronde en J. N. Heimans. Gehuwd: G. J. van Mersbergen 30 j. met W. C. van der Stelt 26 j.M. A. Wuijten 25 j. met A. H. Sanner 27 j. J. G. Heymans 32 j. met E. M. Akker man 23 j. NEDERHEMERT, over Sept. Gehuwd: B. Volbeda 30 j. en A. Bouwmeester 26 j. VEEN, over Sept. Geboren: Maria d. v. C. Sack en G. Verbeek Jacob z. v. J. C. Sonneveld en G. Vos Alida d. v. G. Verbeek en W. Viveen. Ondertrouwd: W. Heystek 63j. en G. Kamerman 44 j. Getrou wd: H Ophorst 25 j. en P. v. d. Velden 23 j. ANDEL, over Sept. 1924. Geboren: Gysbert Johan z. v. C. B. Visser en M. J. Snoek Clara Huiberdina overbleef van de „Prins Hendrik" om zich heen als een tol. Er scheen zich een draaikolk te vor men. Daarop een gorgelend, een klokkend geluid, het tweede bedrijf van het drama had nauwelijks tien minuten ge duurd. Eenige stukken en brokken, heen en weer drijvend, eenige hoofden van zwem mers, die nog wanhopig streden tegen het element, dat was alles, wat de plaats aanduidde, waar zoo pas het schip lag. En daarna zag men lijken, heen en weer geslingerd door de golven. Maar op het verheven oogenblik, toen het schip zonk, kon men, rechtop staan de daarop een lichte gestalte zien, met glimlachend gelaat, glimlachend tegen den dood, die zoo dicht bij was, zij glimlachte als in een droom, zij glim lachte tegen de sterren, die nu schitter den aan den hemel, want de mist was opgetrokken, en die zoo droef geestig neerzagen op de aarde. Niemand was bij haar "Het was Carmen Zij had het roepen van haar echtge noot niet gehoord, en deze, een der eersten, die naar de booten liep, en die gezien had dat zijn vrouw voor hem liep, daarom meende haar wel in de booten te zullen vinden Gehuld in een langen peignoir van wit cachemire, wachtte Carmen bedaard den dood af, niet willende strijden, waar zij onmogelijk kon overwinnen, vastbe sloten om te sterven. d. v. G. J. Verbeek en J. m. Jonkers Johannes Gerdinus z. v. A. J. A. Smits en J. Verhoeven. Overleden: J. Snoek 80 j. wed. van Z. den Outer. WOUDRICHEM. Geboren: Jacobus z. v. D. v. Vuuren en J. de Kloe. Overleden: L. de Kriek 91 j., wedn. v. A: Pruiling. WASPIK, over Sept. Geboren: Cornelis Antonius i. v. A. J. van Iersel en A. P. van Dongen Cor nelis z. v. L. Rekkers en M. van Gils Thomas Marinus z. v. A. Smits en M. M. van Delft Elizabeth A. M. d. v. L. J. J. van Iersel en A. M. Coeraans Adrianus Lambertus z. v. B. J. Zijlmans en M. J. van Rooy Johannes Cornelis d. v. J. D. Ruytenberg en A. C. Dank Wouterius z. v. J. de Jong en A. de WitGeerdina Maria d. v. H. J. IJpelaar en G. de Rooy Jan Cornelis z. v. A. Walst en J. F. van der Pluym Johannes Cornelis Antonius z. v. M. C. J. Berkelmans en J. M. van Don gen Johanna Catharina d. v. M. J. Ver schuren en M. P. de Jong. Ondertrouwd: H. J. Guns 27 j. en M. A. Heerten 27 j.A. de Klyn 28 j. en C. A. C. Zwaan 26 j. Getrouwd: W. P. van Beers 30 j. en A. Bruynenbaard 26 j.P. Hendriks 27 j. en W. van de Wiel 25 j. H. J. de Bot 33 j. en A. C. Vermeeren 26 j. Overleden: J. van der Velden 61 j., echtg. van A. Biekens. BRAKEL, over September. Geboren: Hendrika Magrieta Jacoba d. v. J. v. Anrooy en A. v. Dalen Wil lem z. v. J. Schreuders en A. Versteeg Hendrika d. v. A. Schreuders en C. van Tongerlo. Overleden: Adriana de Graaf, 47 j.Dirk Kanselaar 84 j., wedn. v. J. Gybens Willem Schreuders 3 d.Catrinus v. Gelder 48 j., echtg. v. J. W. Mydam. Levenloos aangegeven kind van J. v. d. Wetering en M. v. d. Linden en van S. Ermstrang en J. v. Willigen. POEDEROIJEN, over September. Geboren: Tysiena d. v. A. ten Hagen en A. ten Hagen Peter z. v. B. v. Drlel en G. v. d. Laar Johanna Ca tharina d. v. J. v. d. Laar en A. v. Veen. Gehuwd: Cornelis v. d. Steeg 34 j. met Klara Koolhaas 32 j. Overleden: Elske de Jong 78 j., echtg. v. A. v. Willigen. Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 Evenwel, op het oogenblik, waarop zij begreep, dat alles gedaan was, toen de zee, de laatste wijkplaats der jonge vrouw bestokend en hare bloote voeten bevochtigend, ontvlood een naam, een kreet aan de lippen van Carmen. Daarna sloot zij de oogen en gaf zich over aan het onvermijdelijke. .Eensklaps voelde zij hoe twee armen haar omvatten. De golven namen haar opzij voelde hoe zij beiden neervielen in de zee als in een diepte zonder bodem. Eenige oogenblikken bleef zij als ver lamd het was haar, alsof zij niet meer leefdedaarnk werd zij minder gevoel loos. Zij giste, meer dan zij begreep, dat de beide armen haar op een vlot tiiden en haar daaraan stevig vastbonden met het zijden koord van haar peignoir. Vervolgens begreep zij, dat zij op de baren wegdreef, als gewiegd door een langzamen, gematigden golfslag. Een krachtige gelijkmatige beweging stiet haar vooruit. Zij gaf er zich rekenschap van, dat de arm van iemand, die achter haar zwom, aan het broze vlot zijn. richting gaf. Carmen kon de trekken van haar red der niet onderscheiden, maar zij voelde zich geheel veilig, zij glimlachte zelfs. Plotseling, ondanks haar bewusteloos heid, bemerkte zij een afgebroken ge fluit, zooals de wind maakt, wanneer deze door de lange gangen van een oud JtimiïM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5