Und van altena los iets over He KantBnaereflilen PEUILLETOlit „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma Lu J. VEERMAN, Heusden. No. 4491 Woensdag 15 October 1924 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eenigen tijd geleden schreven we voor ons blad een hoofdartikel, waarin we eenige beschouwingen gaven betreffende de wetsontwerpen tot opheffing van 34 der 101 in ons land bestaande Kanton gerechten. Sinds dien zijn op deze wets ontwerpen verschenen het Voorloopig Verslag der 2e Kamer, de Memorie van Antwoord van den Minister en het Eind verslag der 2e Kamer en over deze drie willen we thans wat zeggen. Vooraf zij opgemerkt dat wij in geen enkel groot Blad redactioneele artikelen betreffende genoemde wetsontwerpen heb ben kunnen vinden, met uitzondering dan van een zeer sympathiek hoofd artikel van de hand van Mr. G. Kolfif, Kantonrechter te Geldermalsen, hetwelk de Nederlander een paar maanden ge leden gaf en van een paar artikelen in de Residentiebode. Een en ander verwondert ons ten zeerste wanneer we letten op de vele artikelen, die de groote bladen in 1923 bevatten, toen het betrof de voorgenomen opheffing der Rechtbanken te Zierikzee en te Heerenveen. Moeten we uit het zwijgen der groote bladen eene mindere sympathie voor het platteland afleiden Het is maar eene vraag, die wij stellen. En wat nu het Voorloopig Verslag betreft, dit geeft ons den indruk dat het gros der Tweede Kamerleden öf geen kennis draagt varv de toestanden ten plattelande öf de belangen van het plat teland als van zeer secundajr belang beschouwt en de belangen der stadsge meenten in de allereerste plaats wil voor staan. Zeker is, dat het platteland tegen woordig door allerlei drastische bezuini gingsmaatregelen in hooge mate en niet het minst door eene eventueele ophef fing van 33 Kantongerechten (immers alleen ten aanzien van het Kanton Steen- wijk is de Minister van zijn aanvankelijk voornemen teruggekomen) wordt gedu peerd. En welke is daar de reden van? De Minister noemt als motief voor die opheffing „bezuiniging". In tot-aal zal er op 33 Kantongerechten f225,000 a f250,000 bezuinigd kunnen worden, al dus de Minister, d. i. dus gemiddeld f7000 per Kantongerecht. Hierbij zijn de wachtgelden buiten beschouwing ge laten en als men nu het wachtgeld per Kantongerecht van Kantonrechter en Griffier te zamen berekent op gemiddeld f7000, hetgeen heusch niet te ruim is genomen, dan blijkt wel dat van finan- cieele bezuiniging, althans voorloopig, geen sprake is en dat bezuiniging pas over jaren verkregen kan worden. Maar gesteld nu eens, dat er werkelijk direct 72 Mevrouw Crépin, een bloedverwante van Monique Aubierge de gouver nante van Yolande de Guidelvinec was op Kerlor gekomen, toen graaf Georges trouwde met Hélène. Zij was voorgesteld en aanbevolen door Mariana. Wij zullen weldra zien, hoe zeer mevrouw Crépin het vertrouwen verdiende, dat men haar schonk. De gravin-weduwe leed geenszins door de financieele ramp, die zoovelen zoo zwaar had getroffenhet doel gedroomd door Georges, Hélène en Carmen was bereikt. Intusschen was de heer de Kerlor veel minder tevreden dan hij zich voordeed. In zijn hoedanigheid van edelman verachtte hij de fortuin, maar hij wilde gaarne veel geld hebben voor zijn vrouw, voor den erfgenaam, dien hij verwachtte. Daarom had hij ook besloten om krach tig partij te trekken van ff e gelegenheid, zoodra de omstandigheden hem toelieten zijn plannen tot uitvoering te brengen. Deze plannen waren nu uitgesteld Georges maakte daarvan gebruik om ze ernstiger te bestudeeren. Hij wilde tot eiken prijs het halve miljoefci terugwinnen, dat Jacques Ronan- Guinec hem had ontroofd. k Overigens wilde de jonge edelman niet ledig blijven. Beter dan iemand reeds een weinig bezuinigd k<?n worden, dan vragen wij of de geringe materieele bezuiniging inderdaad wel opweegt tegen de groote möreele nadeelen, aan eene massa-opheffing van Kantongerechten verbonden De Minister zegt ons ook dat de plat telands-kantonrechter gewoonlijk niet meer is de algemeene vertrouwensman in moeilijke omstaudigheden. Ook hier slaat de Minister de plank mis, want al mogen vele gedeelten van het platteland niet meer zoo geisoleerd zijn als vroeger, toch bestaat nog in tal van kantons ten plattelande de oude toestand n.l. dat de kantonrechter, bij gebreke van rechts geleerden, in allerlei kwesties adviezen geelt en wel voornamelijk in familieza ken en tevens dat de kantonrechter van zeer velen de vertrouwensman is bij uitnemendheid, wijl men weet dat hij geheel belangeloos van raad dient. Wat het Kanton Heusden betreït merkt de Minister naar aanleiding van opmerkin gen van kamerleden op, dat een groot deel der inwoners van dat kanton te Gorinchem ter markt gaat. Zeker be zoeken des Maandags vele personen uit het Land van Altena te Gorinchem de markt, maar nog veel grooter is het getal personen dat uit het Kanton Heus den des Woensdags de markt te's Bosch bezoekt. En buiten den Maandag is er tusschen Gorinchem en het Land van Heusden en Altena o zoo weinig contact (uitgezonderd de Noordelijkste gemeen ten Werkendam, de Werken c.a. en Woudrichem). geheel anders dus dan in vroeger jaren. De autobussen toch heb ben het verkeer uit het Land van Heus den en Altena geheel naar 's Bosch ver legd, zoodat 's Bosch ook op niet-markt- dagen door inwoners van het Kanton Heusden druk wordt bezocht, hetgeen met Gorinchem niet het geval is. De autobussen rijden des morgens alle in de richting 's Bosch over Heusden, terwijl naar Gorinchem pas later op den dag wordt gereden. Dat een aanmerkelijk deel van het Land van Altena dichter bij Dordrecht ligt dan bij 's Bosch moge waar zijn als men den afstand hemels breedte neemt, maar niet als men de verkeersgelegenheden beschouwt. Uit een en ander blijkt wel dat de Minister met de locale toestanden niet bijster goed op de hoogte is. De kantons in hun geheel te laten en de waarneming op te dragen aan de rechters van aangrenzende kantons acht de Minister niet doeltreffend, o. i. is zulks juist wel doeltreffend, daar men dan de bestaande kantons intact laat en de mogelijkheid opent om er later weer titularissen te benoemen, zoodra 's lands anders in de wereld, waarin hij verkeerde, begreep hij de noodzakelijkheid om al de krachten, die in een mensch sluime ren, aan het werk te stellen, hoe hoog hij ook geplaatst zij. Niemand mag nutteloos wezen op de wereld. Hélène zou er nooit aan hebben ge dacht om deze prijzenswaardige plannen van haar echtgenoot tegen te werken zij bestreed alleen soms de geschiktheid der maatregelen, die hij wilde nemen De moeder en de jonge vrouw waren met groote voldoening weer teruggekeerd in Bretagne, en Ceorges zou daarin zeker hebben gedeeld, indien hij zich na en kele dagen niet eenigszins had verveeld. Hij had geen gezelschap meer op zijn lange tochten te paard door veld en beemd, of op zijn uitstapjes langs het strand van de zee. Indien Carmen er geweest was, zouden de broeder en zuster althans samen deel hebben genomen aan het vroeger zwervend leven. Maar Georges bleef nu alleen. Behalve enkele tochtjes in een rijtuig, die hem niet voldeden, en enkele wan delingen onder de hooge boomen van het park van Kerlor, in de nabijheid van het kasteel, moest Georges steeds thuis blijven, iets, waaraan hij volsterkt niet gewoon was. Het was Hélène die hem verzocht om zijne vroegere gewoonten te herne men, in afwachting, dat zij hem weer zou kunnen vergezellen, wat niet zoo heel lang meer duren zou, zeide zij met een glimlach. Maar Georges wilde zich in de tegen- financiën zulks toelaten. Schept men de mogelijkheid om een kanton te laten waarnemen door rechter en griffier van een naburig kanton, dan wordt het noo- dige toch bespaard, terwijl geen wrevel wordt gewekt. Het kanton Gorinchem wordt thans waargenomen door den kantonrechter te Heusden, terwijl er nog 7 zoodanige gevallen in den lande zijn en dat zulks best gaat blijkt wel hieruit dat er geen enkele klacht wordt ver nomen. Onze Minister van Justitie bezit eene groote mate van handigheid en weet de Kamerleden immer op bewonderens waardige wijze voor zijne plannen te winnen. Dit blijkt ook nu weer uit de Memorie van Antwoord, waarin hij aan meerdere geuite wenschen tegemoet komt op eene wijze, die getuigt van een aller merkwaardigst doorzicht om de Kamer leden aan zijn zijde te krijgen* Wat wil de Minister dan? Wel Zijne Exellentie wenscht dat de 33 door hem voorgestelde kantons zullen worden ontbonden en dat dan in de daardoor te ontstane veel grootere kantons, behalve in de hoofd plaats ook nog zitting zal kunnen worden gehouden in eene andere gemeente van het vergroote kanton, indien de Koningin zulks noodig mocht oordeelen en het bij Algemeenen Maatregel van Bestuur be paalt. Daarbij rekent de Minister dan op de medewerking der gemeentebesturen, die dan de noodige localiteit gratis be schikbaar moéten stellen. Ongetwijfeld zullen meerdere gemeentebesturen een localiteit ten gebruike willen afstaan, maar wat voor localiteit zal dat in vele gevallen zijn Hier wellicht een afge keurd schoollokaal, daar een voormalig distributievértrek, elders een verlaten onderwijzerswoning enz. enz. En dan vragen wij ons af of door het zitting houden in dergelijke ruimten de eerbied voor de rechterlijke macht er niet op zal achteruitgaan. Maar de ingediende wetsontwerpen hebben ook nog in andere opzichten hun nadeelige gevolgen. Denkt maar eens aan de notariaten. Zou Heusden b.v. ooit weer een Notaris krijgen als de thans aldaar resideerende weg mocht gaan Neen stellig niet, want de op volger van den tegenwoordigen functio naris mag zijn praktijk ten Noorden der Maas alleen maar uitoefenen in de ge meente Eethen, zoodat dan een groot gedeelte der Heusdensche praktijk ver loren gaat en hij te Heusden geen be staan meer kan vinden. Gevolg zal dan zijn opheffidg van het notariaat. Zoo zal het ook gaan met Vianen, waar thans twee notarissen gevestigd zijn. De op heffing van dat kanton en de wijze van woordige omstandigheden niet ver van huis begeven. Terwijl men op het kasteel in een tijdperk van afwachting verkeerde, was er een brief van Carmen gekomen, waarin deze haar spoedige aankomst met haar man aankondigde. De juiste datum was evenwel niet meegedeeld. Waarom niet? Had de schrijfster dat vergeten in een oogenblik van ver strooidheid Zeker wel, vooral omdat zij niet vergat den naam van het schip te noemen, Carmen had van die oogenblikken van verstrooidheid. Maar hoe dat zij, deze brief werd met genoegen ontvangen op het kasteel. De Saint-Hyrreix en zijn vrouw zouden juist bijtijds te Kerlor komen. Zij zou den aan den doop deelnemen en bij het kleintje als peetoom en peettante optre den. Na het ontbijt hadden Hélène en haar schoonmoeder aan Georges meegedeeld, dat zij niet zouden uitgaan. De hemel was bewolkt en er dreigde boos weer te komen. De jonge vrouw wendde zich tot haar man Wij zullen je echter niet veroordeelen om op het kasteel te blijven. Neen, zeker niet, voegde de moeder er bij, wij eischen, dat jij je gewone wandeling doet. Georges was eerst van plan om zijn paard te doen zadelen, toen bedacht hij i zich echter en beval aan Toussaint om S zijn tentwagentje aan te spannen. De heer de Kerlor zou mennen, zijn bedien- indeeling der gemeenten over twee arrondissementen maken dat de opvol gers der tegenwoordige notarissen geen droog brood kunnen verdienen dus beide notariaten er na verloop van tijd moeten verdwijnen. Is nu een en ander niet vreeselijk voor het platteland Nimmer hebben wij gesympathiseerd met eene politieke partij, die beoogde de belangen van een bepaald deel der bevolking meer (g be hartigen dan die van de andere deelen, maar als de belangen van het platte land zóó ze«r worden achtergesteld als tegenwoordig geschiedt dan hopen we van harte dat de plattelandspartij, 't zij links 't zij rech'ts, zoodanig in macht moge toenemen dat de belangen van het platte land niet meer zoodanig in het gedrang komen als thans het geval is. Moge echter de Tweede Kamer toonen een geopend oog te hebben voor het welzijn van het platteland door de in gediende wetsontwerpen tot opheffing van 33 kantongerechten met groote meer derheid van stemmen te verwerpen 1 Het betreft hier geen politieke strijd, maar eene zakelijke aangelegenheid van het hoogste belang, wijl een goede recht spraak eene van de beste waarborgen is voor een goede staatsorde. P. S. Nadat wij vorenstaande hadden geschreven, vernemen wij dat meerdere gemeenten, in welke het Rijk het kan tongerechtsgebouw van de gemeente huurt, aangeboden hebben, bedoeld ge bouw voortaan gratis beschikbaar te zullen stellen, indien het kantongerecht niet wordt opgeheven. En onder deze gemeenten behoort ook Heusden. Dat zulks bezuiniging voor het Rijk geeft is duidelijk. Wees liever verstandig dan spijtigwaarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de in gewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. BTTITENLANDSCH OVERZICHT De verkiezingscampagne is in Engeland geopend, de strijd belooft feller te worden dan nimmer te voren. Maandagochtend heeft de premier de staatszaken irt handen gegeven van lord Haldane, den lord-kanselier, tot de verkiezingsstrijd gestredeD is. Maan de zou hem vergezellen. Na zijn móeder en zijn vrouw te heb ben omhelsd, vertrok hij, meedeelende dat hij niet langer dan twee uur zou wegblij ven. In het rijtuig dacht Georges aan den brief van Carmen. Hij verlangde zijn zuster terug te zienzonder twijfel was zij nu niet ver meer van Bretagne. Hij herinnerde zich dat de boot, waar op de echtgenooten den overtocht de den, de „Prins Hendrik" heette. Georges zou zich eenvoudig naar Brest begeven en daar in de scheepvaart-kan toren vragen, wanneer men het stoom schip kon verwachten, dat misschien reeds in 't zicht was. Welk een verrassing, zeide hij tot zich zelf, indien ik Carmen en Firmin meenam naar het kasteel. Hij voegde er echter bij Maar dat is nauwelijk, wantdeSaint- Hyrieix zou ons wel bebben getelegra feerd bij zijn aankomst Maar het is waar, dat de oude looper van het tele graafkantoor niet zoo gauw te Kerlor zou kunnen komen Als ik weer thuis komt ligt er misschien een telegram. Het rijtuigje nam den weg langs het strand. Plotseling werd Georges de Kerlor in zijne overdenkingen gestoord. Bij een kromming van den weg be merkte hij een groep mannen en vrou wen, die druk in de weer waren. Eenigen hieven de handen in de hoogte, andere liepen haastig naar een punt in de zee, kortom, het bleek duidelijk, dat er iets ongewoons plaats dagavond heeft hy te Glasgow zijn campagne ingeluid. Ook de liberale leiders zijn Maandag het land ingegaan. Labour zal meer dan 500 candidaten stellen, de con servatieven hopen eveneens dit getal te be reiken. De liberalen echter zullen zich slechts bepalen tot het verdedigen van hetgeen zij hebben en tot het aanvallen, waar zij eenigen kans hebben te winnen. Zij zullen in geen geval 500 candidaten stellen. De Labour Party is veel beter voorbereid dan alle andere partijen. Dit is het gevolg van het feit, dat de partij haar organisatie versterkt heeft in den tijd, dat zij aan het bewind was. De parlementsleden, die een rondreis maakten in Zuid-Afrika, zijn thans op de thuisreis. Zy zullen 27 October in het land terugkeeren, dus net twee dagen voor de verkiezingen. Op de »verkiezingsbeurs« stijgen de cijfers van Labour. De stand was aan vankelijk 197202, doch momenteel no teert men reeds 205. Conservatieven no- teer«n« 300, terwijl de liberalen niet in tel zijn en slechts 100 halen. Lloyd George zal waarschijnlijk dr. Ad dison of Prof. Zimmern als Labourman tegenover zich krijgen. Mr. Austin Jones is zijn conservatieven tegen candidaat. Welk een enorme hoeveelheid drukwerk gebruikt wordt, blijke uit het feit, dat de fabrikanten te Birmingham niet aan de vraag naar enveloppen kunnen voldoen De bekende eigenaar van de reederij D. and T. G. Adams te Newcastle heeft zich van de liberale partij afgemaakt en is overgegaan tot Labour. In een brief geeft hy al zyn vrienden den raad zyn besluit te volgen en zich aan te sluiten bij Labour. In Londen zijn de Labourmannen de andere partyen voor geweest. Een plamfïet, waarin de kiezers worden opgewekt op Labour te stemmen, is in honderdduizenden verspreid. Spanje gaat nog steeds gedrukt onder de moeilijkheden in Marokko., Het conflict in Noord-Afrika is voor Madrid sinds jaren een bron van ellende. In Juli 1921 werd bijna het geheele Afrikaansche leger van Spanje bij Melilla vernietigd. Er vielen ongeveer 14000 Spanjaarden. Uitstekend gewapend en voorzien van moderne tech nische strijdmiddelen hadden de Noord- Afrikanen plotseling de Spanjaarden geducht klop gegeven. In enkele dagen tijds ver loren de Spanjaarden meer grondgebied dan zij na jarenlangen strijd hadden weten te veroveren. En het is nog maar enkele had, want de boeren van Bretagne zijn in den regel zeer kalm, om niet te zeg gen onverschillig. Georges werd opmerkzaam. Zie je dat, Toussaint? vroeg hij. Wel zeker, meneer de graaf, ik denk, dat daar wat te doen is. De menschen zijn heelemaal wild. Wat kan er wezen? vroeg de heer de Kerlor zich zelf af. Hij hield de teugels in en wendde zich tot een man, die zoo hard hij kon naar een dorpje liep, dat in het dal lag verscholen op eenigen afstand van de zee. He, JuliaaD, riep Georges hem toe, wat is er toch? Juliaan hield eensklaps op in zijn loop. Hij hijgde zwaar en antwoordde Ach, meneer de graaf wat een on gelukWat een ongeluk! De ontroering van Georges verdubbel de. Ach, meneer de graaf! Kom, kom, begin nu maar eens te vertellen Een zeeramp Hier dicht bij vroeg Georges. Ja, verklaarde Juliaan, dezen nacht. Het weer was mooi, het moet dus be paald een aanvaring zijn. Zeker niet zoo heel ver weg De zee heeft reeds heel wat op het strand geworpen. Er zijn reeds drie lijken aangespoeld. Maar de vloed stijgt nog en men verwacht er nog meer. Wordt vervolgd). t Land in Heisden ti AlteiarltLiiistrait si It BoiDinelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1