Aan OEFENING EN UITSPANNING te Wijk en Aalburg. 19Q4—1924-. J maanden geleden, dat het laatste proces voor den krijgsraad, die over genoemde gebeurtenissen licht had te verspreiden en de verantwoordelijken voor het échec te straffen, plaats had. Het Spaansche volk in het algemeen en met name de partijen, die zich het meest links oriënteeren dringen er sinds jaren op aan, dat het leger uit Marokko wordt teruggetrokken, dat men af zal zien van veroveringen en het grondgebied slechts economisch exploiteeren op den grondslag van verdragen met de bewoners. Zelfs komt nfeermalen den wensch tot uiting, dat men Noord-Afrika maar geheel opgeeft. Tot dusver hebben de Spaansche regee ringen en de personen, die een voorname rol spelen in het leger verklaard, dat de eer van Spanje niet gedoogt, dat Marokko wordt opgegeven en dat dit eerst in de handen der militairen moet zijn, voordat met de Rif-bewoners, wier verraderlijk karakter* wordt onderstreept, verdragen kannen worden gesloten. De groote offers aan geld en bloed zijn, naar velen van oordeel zijn, volkomen nutteloos, omdat, zelfs al werden de schatten, die de Marot» kaansche bodem bevat, naderhand nog zoo best geëxploiteerd, de voordeelen hiervan nooit meer zouden kunnen opwegen tegen de bovengenoemde offers. Bovendien is er in het moederland zelf ook nog heel wat te doen uitgestrekte gebieden liggen nog op ontginning te w^phten er heerscht in Spanje veel armoede. Er dienen hoog noodig meer scholen te komen en onder wijzers te worden opgeleid. Meer dan de helft van het volk kan lezen noch schrijven. Er zijn zelfs provincies, waar het aantal analphabeten ongeveer drie kwart der bevolking uitmaakt. Inmiddels vertrekt het eene troeptrans port na het andere naar Marokko. Er zijn^izelfs ah lichtingen der reserve opge roepen en generaal Primo de Rivera, die vroeger een tegenstander was van de Ma- rokko-politiek, is thans genoodzaakt alle krachten in te spannen om den thans vrywel algemeenen opstand der Marokkanen te bestrijden. Opjjjhet oogenblik zijn verscheidene ver sterkte posities volkomen afgesneden en er schijnt voorloopig geen kans te bestaan deze te ontzetten, hoewel er 150 000 man in Marokko moeten staan. Mijnhardt's Tabletten £enuwtabletten Per koker 75 ct. Hoofdpijntabletten Maagtabletten Laxeertabletten Staaltabletten WAARSCHUWINQ. PharmFabr.A.MDNHARDTZeist BUITENLAND. Fascisten vermoord Naar de iCorriere d'Italia* uit Mistretta (provincie Messina) meldt, werd door on bekenden geschoten op den secretaris der plaatselijke fascistische afdeeling en twee zijner partijgenooten, van wie een werd gedood de secretaris werd zwaar gekwetst. Negen personen werden gearresteerd. Een rreeselfjke misdaad Een vreeselijke misdaad die in heel de streek de grootste opschudding verwekt heeft, werd te Noordschoote gepleegd. Twee meisjes, de gezusters Hallemeersch, waren naar de kermis van Merckem ge weest en keerden 's avonds huiswaarts in gezelschap van een soldaat, evenals zij te Noordschoote woonachtig. Gekomen op het gehucht Poezels, tusschen Noordschoote en Steenstraete, werd het groepje aange vallen door een kerel die verscheidene revolverschoten lostte. De soldaat werd aan den voorarm getroffen. De twee meisjes vluchtten, maar een harer werd door een kogel geraakt en viel De moor denaar sprong op haar toe en maakte haar af met messteken. Het arme slachtoffer was slechts 18 jaar oud. Hare zuster had zich intusschen in een gracht gewor pen en moest machteloos toezien hoe het monster zijn razerny bot vierde. De afschuwelijke moordenaar is een zekere Jules Desramant, van Merckem, die ïn 1912 reeds tot 20 jaar opsluiting werd veroordeeld voor een moord, nage noeg -in dezelfde omstandigheden begaan. Hij kwam los is 1919, krachtens de wet Vandervelde op de voorwaardelijke in vrij heidstelling. Griezelige ontdekking In het paleis van justitie te Parjjs heeft een beambte een akelige vondst gedaan. De man, die de vlag op den toren van het gebouw door een nieuwe wilde gaan vervangen, zag in het bovenste trapportaal een halt vergaan lijk aan de balken hangen. Vastgesteld werd, dat het lijk zich daar reeds sinds Juli moest bevinden. In genoemde maand verdween een ar beider van het paleis van het paleis van justitie, die tot taak had, gebroken venster ruiten te vernieuwen. Thans is het geheim van zijn verdwijnen opgehelderd. o Ileisjesmoerd Onder de spoorovergang in de Berkmer- straat in Leipzig vonden spelende kinderen het lyk van een jong meisje. De politie stelde vast, dat het een sedert Donderdag vermist meisje was. Na onderzoek van het lichaam kon men vaststellen, dat het meisje door een harde slag op het achterhoofd gedood was. De moordenaar heeft na zijn daad het slacht offer beroofd en van het viaduct geworpen. Van de dader tot heden geen spoor. Een moordgeschiedenis Een 31-jarig arbeider wierp zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, in de Elbe. De vrouw wist zich echter boven water te houden en riep om hulp. Het onmensch nam toen twee planken en wilde met be hulp daarvan de vrouw onder water duwen, wat hem niet gelukte. Toen eenige schippers op het geroep der vrouw met hun boot nabij kwamen, sloeg de dader op de vlucht. In den loop van den nacht meldde hij zich bij de politie aan. o Vier jongens vermorzeld Nabij het station Matzenheim was een overweg onafgesloten gebleven. Een voer tuig, bespannen met twee paarden, waarin vier leerlingen van het bisschoppelijk college zaten, reed over de rails op het oogenblik dat de sneltrein Straatsburg Lyon, met een snelheid van 80 K.M. per uur, naderde. Het voertuig werd door den trein mee gesleurd en verbrijzeld. De lijken van de vier jongens vond men later tusschen de rails. Evenals de paarden, v aren zij ver morzeld. o Beursspeculanten gearresteerd Op verzoek van den beurscommissaris te Parijs zijn een tiental buitenlandsche »koersspeculanten« aangehouden. Nadat een proces-verbaal tegen hen was opge maakt, werden zij weer in vrijheid gesteld. "IHFneï^ND" Vader en zoon. Te Noordbarge (Gron.) genieten L. D. en W. D., vader en zoon, beiden ouder domspensioen. Ze zyn resp. 91 en 65 jaar. o De opbrengst der rywielbeiasting. De rijwielbelasting heeft tot 1 October opgebracht f 5.233.008. De raming voor het geheele jaar was 3 millioen gulden. In het totaal zijn dus verkocht 1.744,336 belastingplaatjes. Het zwakke geslacht. Een 45-jarige koopman heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in den sneltrein van Amsterdam naar Rotterdam mishandeld is door een vrouw. Ze hadden twist gekregen om het al of niet open zetten van het raampje, en toen ze het niet eens konden worden, vloog ze hem in de haren. Toen zich dit spelletje op het station Nieuwersluis herhaalde, en de conducteur tusschenbeide kwam, verloochende zy haar sexe niet langeren viel in zwijm. Smaadschrift. Naar het Tielsch Nieuwsblad mededeelt, heeft de officier van justitie te Tiel ambts halve een klacht wegens laster (smaadschrift) ingesteld tegen den heer O. de Beus te Culemborg, naar aanleiding van diens artikelen in »De Arbeid* over den heer Blok, commissaris van politie aldaar, in verband met den dubbelen moord te Culemborg. —o Vermindering van het nationaal vermogen. De Septemberaflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft de laatstbekende cijfers betreffende de vermogensbelasting. Ze be treffen het belastingjaar 1923/1924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaande jaar een vermindering van het totaal der door deze belasting getroffen vermogens aanwijst van pl.m. 140 millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1915/'16 7.3 milliardgulden, i\de volgende jaren is het allengs gestegen tot bijna 13.6 milliard, welk hoogste cijfer werd bereikt over het belastingjaar 1920/1921. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen ge daald tot 13.3 milliard 1922/1923 en bijna 12.2 milliard over 1923/1924. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden m4k de verandering die de waarde van den gulden in den gulden in den loop der jaren heeft ondergaan. Het vergeten Kind Tegen een persfotograaf, die zonder toe stemming der ouders een foto heeft ge maakt van het dezer dagen in een kast op school opgesloten meisje te Delft, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Auteurswet, In een plaatselijk blad te Delft, hebben de ouders van het kind verzocht, niet meer in de pers over het geval te schryven. Een citybag met f68.000 gestoleu In den trein RotterdamAmsterdam, die 6 29 uur aan het Centraal Station te Amsterdam aankomt, verwyderde Vrydag- avond een reiziger, die een citybag met f 60.000 bij zich had, zich nabij Haarlem even uit den coupé en begaf zich naar het toilet. Hij liet zijn tasch in den coupé achter. Toen hij terug kwam, was de tasch verdwenen. Vermoedelijk is de dief uit den trein gesprongen, daar in den wagen niets werd ontdekt. Waarschuwing De commissaris van politie der gemeente Velsen waarschuwt in het algemeen belang tegen het aankoopen van Fortuna-briefjes, uitgegeven door de N. V. Handels My. Fortuna te Velsen. o Onder zand bedolven Vrijdag stortte by de zandgravery aan den Grindweg naar Markelo een groot brok zand naar beneden, met het gevolg dat de arbeider M. en een 13-jarige jongen onder het zand werden bedolven. Nadat het zand was weggegraveo, bleek, dat de jongen reeds was overleden. De toestand van den arbeider M. is levensge vaarlijk. Droevig ongeval. Zaterdagavond kreeg het een-jarig kindje M. Overwijn, dat in de ouderlijke woning aan de Adriaan Nieuwlandstraat te Rotter dam zat te spelen, plotseling een pot kokende koffie, welke zyn drie-jarig broertje van tafel trok, over het lichaam. Het jongetje bekwam ernstige wonden over het geheele lichaam en overleed spoedig na het ongeval. LANDBOUWRUBRIEK. In het artikeltje Super of Slakkenmeel II van l.l. Vrydag geeft de voorlaatste zin, door een paar drukfouten een verkeerde conclussie weer. Er staat: Gelooft men dus te moeten aannemen dat Super op zijn landeryen voldoende werkt, dan kan men zelfs met minder kosten geen fosfoizuurbemesting geven in den vorm van 5 k 8 balen slakkenmeel per H.A. Dat moet zijn Gelooft men dus te moeten aannemen dat Super op zijn landerijen onvoldoende werkt, dan kan men zelfs met minder kosten een fosferzuurbemesting geven in den vorm van 5 8 balen slakkenmeel per H.A. Tevens maak ik van deze gelegenheid gebruik de belanghebbende lezers er op te wijzen, dat de prijsverhouding zich de laatste weken nog meer bewogen heeft in het voordeel van het Slakken meel. Het Centraal Bureau te Rotterdam ver meldde in het Marktoverzicht van 8 Octo ber 1.1, Super 17 pCt. af diversefabriek 3.32, Slakkenmeel 17 pCt. af Belg.-Ned. grens f 2.55. De Super is dus aanmerkelijk gerezen, het Slakkenmeel stond nog op dezelfde prys. F. C. HUYSER, Landbou wonder wyzer, Woudrichem. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 16 October 1924, des namiddag 7.30 uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeentebegrooting en be grooting voor den vleeschkeuringsdienst beiden voor 1925, 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring der woning gemerkt wijk N no. 99. Benoemd tot Ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten te 's Herto genbosch, Oss, Heusden, Waalwijk, Veghel, Boxmeer en Tilburg, ter standplaats 's Hertogenbosch jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, thans idem bij de Kantongerechten te Almelo, Enschedé en Ommen, ter standplaats Almelo. Almkerk. 16 October a.s., hoopt de Geref. Bondsring »Altena-Noord« in de Geref. Kerk te Waardhuizen eene ver gadering te houdeD. J.l. Zondag maakte Ds. Röth, Ned. Herv. pred. alhier, vanaf den kansel, (tot blijdschap zijner Gemeente) bekend, dat zijn Eerw. had bedankt voor 't beroep naar Lage-Zwaluwe. Beneden Langstraat. Het rooien der aardappelen, thans nog begunstigd door mooi weder, schied hard op. De klachten over verrotting zijn echter groot en dit is dan ook wel de reden van de opgaande prijzen. Wat de goede kleisoorten betreft besteedt men voor eigenheimers tot f 4. en voor bravo's tot f 5.per H.L. Brakel Door den heer M. v. Dalen, kantoorhouder alhier, is een reuzen-pompoen of wel kalabas geteeld, wegende 66, pond. Dassen. J.l. Zaterdag zou de zoon van den heer v. K., op last van zijn vader eenige fuiken gaan lichten. Maar het duurde niet heel lang, of al heel gauw waren de mannen der »Wet« er bij, om zoo noodig (indien bovengenoemde geen akte had gehad) deze te verbaliseeren. Een der politiedienaren (zeker een lief hebber van water) kon het niet na laten, wat te dicht aan den slootkant te komen, met 't gevolg dat hij by de fuik (natuur lijk in 't water) terecht kwam, hetgeen de lachspieren van de omstanders zeer in be weging bracht, gelukkig wist hij zich spoedig op 't droge te werken, en kon zijn reis met een nat pak verder voortzetten. Wondrichem. Zaterdagmiddag had in café Van Gooi een druk gezochte ver gadering plaats van den Bond >an muziek- en zangver. uit het Land van Heusden en Altena en de Bommelerwaard. De Voorz., de heer Roza, opende de vergadering, waarna de Secr., de heer Honcoop, de notulen der vorige vergadering las, welke onveranderd werden goedgekeurd. De Penningm. van het gehouden festival te Oudendijk, de heer de Lorm, deed daarna rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de inkomsten hebben bedragen f 2437.55, de uitgaven f 2088.30, 2oodat een batig saldo viel te boeken van f349.25. Nadat de rekening door een tweetal heeren was gecontroleerd en in orde bevonden, werd deze in zijn geheel zonder aanmer kingen goedgekeurd. De Voorz. was zeer tevreden over de correcte wijze, waarop door den Penningm. de geldzaken zijn be handeld, en verzocht namens het Bonds- bestuur den dank te willen overbrengen aan het Uitv. Comité met hunnen Voorz., voor de wijze waarop zij de zaak hebben behartigd. De Penningm. dankte het Bonds- bestuur voor het vertrouwen in hem ge- s'eld en wenschte hun verder veel succes toe. Bij de loting, die daarop volgde, werd voor 1925 de Gem. Zangver. »T.0.G.I.D,0.« te Veen als feestvierende vereeniging aan gewezen, zoodat, wanneer de vereischte vergunning daartoe wordt verkregen, in Veen a.s. Zomer het Bondsfestival zal plaats hebben. Nadat in de rondvraag nog eenige huis houdelijke zaken waren besproken; sloot de Voorzitter, onder dank voor de ,tronwe opkomst, de vergadering. Werkendam. Werkliedenvereniging ïde Eendrachthoopt op Donderdag 16 Oct. a.s. een vergadering te houden in 't café van de Wed. H. J. v. d. Steenhoven, 's avonds om 7.30 uur. Te behandelen zaken. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording. 4. Rondvraag en sluiting. INGEZONDEN. Toen twintig jaar geleên door enk'le wakk're mannen Het woord gesproken was„in Wijk hoort óók muziek Toen leek 't een heele durf „'t zou maar mislukking geven „En herrie in het dorp en onrust" vond 't publiek. Wat bleek nochtans alras? Dat op het goede streven Iets goeds wel volgen zou Daar stonden kerels klaar, Die 't werk aanpakten en bezwaren liefst niet telden, Verdiend is hun succes, geoogst in twintig jaar. Eerst hinkte 't maar zoowat, doch Jonker leerd' u loopen, Het loopen op dien langen, langen weg naar eer Eerst op de vlakke baan, toen tegen steiler helling En struikelde j' al eens, „omhoog" klonk 't telkens weer. „Omhoogdat werd de leus van leiders en geleiden In eendracht immers vond uw werk zijn eerste loon Wat werd tot stand gebracht, toont trotsch Fanfare's vaandel 't Stelt oogst van noeste vlijt uw lauweren ten toon. Hoe heeft het als symbool van vruchtbaar samenwerken, Als wachter voor uw eer al meermaal post gevat, Dat vaandelen daarom verkreeg het op uw feestdag De hulde in den vorm van rijken bloemenschat. 'tWas toch zoo dikwijls al getuige van den zege, Bevochten in den kamp, wel vreedzaam maar soms zwaar Die d' eindverwinning bracht met fijnen tact en kunde, Dat was uw generaal, 't was onze Baselaar Terecht naamt gij éérst hem op in uw dank'bre hulde Ontslui'ren kon hij u 't geheim van 't mooie spel, Bezielend, wie te zeer de moeilijkheden duchtte Als gij dacht: „'tzal niet gaan" met Baselaar ging 't wel! Meer namen staan omkranst in uw bestaansperiode Van mannen van de daad, van leden, in wier trouw 't Vereenigingsleven stut en steun vermocht te vinden, Als wankelmoedigheid mislukking brengen zou. Die waren en zijn nóg een sieraad der fanfare En deelen ruim in d' eer van 't nu bereikt succes, Ook dat bleek op uw feest uit hun gebrachte hulde Zoo zit in kern de kracht heel 't leven leert die les Maar lóf, hoe goed bedoeld, hoe zoet soms om te hooren, Loopt 't werken achterna, de stuwkracht gaat het vóór Als d i e verflauwen zou, verbleekt vanzelf uw lauwer Weetals de voerman dut, de wagen gaat uit 't spoor. Dus blijve wakkerheid van Directeur en Leden Een waarborg, dat de eer, door 't Vaandel ons getoond. Niet als de lofspraak zijwel streelend, maar ook vluchtig Maar prijst uw werk zichzelf, dan zijt gij 't rijkst beloond! WIJK EN AALBURG, October 1924. I Zuiver en wetenschappelijk samengesteld. brengen overspannen zenu wen tot rust, nemen de slape loosheid weg en verdrijven examenvrees. stilten de ergste hoofdpijn. Per koker 60 ct. tegen maagstoornissen. - Per koker 75 ct. Zachtwerkend laxeermiddel. Per doosje 60 ct. bij bloedarmoede en zwakte. flaconsf0.90j1.75 f3.40 Deze tabletten worden evenals alle goede artikelen veelvuldig nage maakt. Uiterlijk gelukt dit wel, maar innerlijk nooit. De namaaksels mis- fe sen altijd de goede uitwerking dezer echte en oorspronkelijke tabletten. Eisch dus op de verpakking den naam M IJ N H A R D T. Bij Apoth. en Drogisten. M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2