-Een negen-- f1400. Vereeniging met 1 Januari '25 is niet meer mogelijk, naar spr. heeft vernomen zal dit, al komt ze tot stand, nog wel wat langer aanloopen. De am bachtslui die het werk uitvoeren op hun geld laten wachten gaat ook niet, mag men een andere leverantie al eens op het jaar stellen, het geldt hier een bijzonder geval, is het werk opgeleverd, dan dient ook direct betaling te volgen. Nu staan twee wegen open, het geheele tekort te leenen en dan afwachten wat het'kerk bestuur later zal doen of eerst nog eens aan het kerkbestuur vragen of dit zijn besluit zou willen herzien en een afdoend bericht zou willen zenden. Spr. voelt voor het laatste het meest, men weet dan ook ineens wat er tekort komt en wat er geleend moet worden. De heer Jiskoot acht dit de geschikste manier. De heer v. d. Pol vindt het beter te besluiten om hetgeen aan de subsidie van de vereeniging voor Monumenten zorg tekort komt, te leenen voor het volle bedrag, mocht dan later nog een subsidie van het kerkbestuur inkomen, dan kan het bedrag daarvan toch nog aangewend worden tot aflossing van deze leening. De heer 't Lam zegtgesteld Veen komt niet bij Wijk, waar moeten wij dan die f1400 vandaan halen? De Voorzitter meent dat het met kleine bedragen wel door den dienst 1925 kan worden gedragen. Eischt de Boerenleen bank niet dat de raadsleden zich voor het bedrag aansprakelijk stellen, dan zou spr. de leening wat langer willen doen loopen, indien dit echter wel het geval is, zou hij op zoo kort mogelijken termijn willen leenen. De Secretaris merkt op dat de Cen trale Bank te Utrecht goedkeurt, het geld te leenen op een gewoon raadsbe sluit dat door Ged. Staten is goedgekeurd, doch dat de tegenkanting hier schuilt De heer van Ballegooijen zou het be drag willen leenen bij de Boerenleenbank te Wijk en Aalburg, daar krijgt men het zeker. De heer v. d. Pol zou het eerst hier nog eens probeeren en willen leenen op termijn van 10 jaren. De Voorzitter gaat hiermede accoord, wil de Boerenleenbank hier dan niet, dan kan men het nog te Wijk of te Aalburg vragen. De heer 't Lam meent, dat als het kerkbestuur nog iets geeft, daarmee dan kan afgelost worden. De heer van Ballegooien zegt dat het kerkbestuur niet van plan is te betalen voor Wijk. De heer v. d. Pol merkt op, dat de ontvangsten van de kerk nn niet zoo rooskleurig zijn, de uitgaven worden maar net door de inkomsten gedekt. De Voorzitter zou met het niet ver- leenen eener subsidie accoord kunnen gaan, als die gebaseerd was geweest op dit motief, doch hierbij de vereeniging aan te voeren acht spr. niet goed Met algemeene stemmen word hierop besloten f1400 te leenen, zonder borg stelling. Nog is ingekomen een schrijven van den landeigenaar Bax over den prijs van den bouwgrond voor de te bouwen wo ningen, hij vraagt daarvoor f6000. De heer Jiskoot noemt het duur, de heer 't Lam veel te duur. De Voorzitter zegt dat B. en W. bij het Rijksbureau voor woningbouw advies hebben gevraagd op welke manier de aanvrage moet worden gericht tot het Rijk ter verkrijging van het benoodigde bedrag. Eerst als men zekerheid heeft, dat het geld voor den bouw beschikbaar is, zouden B. en W. met onderhandelen over den grond willen verder gaan. De beer van Andel zegt dat het bedrag voor den bouw er wel zal komen, men heeft dit toch overal gekregen. Voorzitter. Jawel, doch er zijn nogal voorwaarden. De Secretaris leest hierop het schrijven van het Bureau voor. Hieruit blijkt dat moet worden overlegd een raadsbe sluit, waarbij tot aanvrage is besloten, eenteekeningvande te bouwen woningen, benevens een begrooting der bouwkosten en een exploitatierekening. Het Bureau geeft verder den raad, zich te wenden tot den Inspecteur voor de Volkegezond heid te 's Bosch. B, en W. stellen voor een commissie uit den raad te benoemen die bij ge noemden Inspecteur advies gaat inwin nen en zou daarvoor willen aanwijzen de heeren v. d. Pol en 't Lam. De raad gaat hiermede accoord, terwijl de aangewezen heeren verklaren de op dracht te willen uitvoeren. Aanbieding gemeente-begrooting. Deze begrooting geeft in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van f 29307.67 en wordt voor de leden ter visie gelegd, terwijl een commissie, bestaande uit de heeren v. Ballegooijen, v. Andel en Jiskoot, dezelfde zullen onderzoeken. Bij de rondvraag informeert de heer 't Lam of de vergaderingen in 't vervolg niet 's avonds gehouden kunnen worden, overdag komt het voor velen slecht uit. De Voorzitter zegt dat hij er over ge dacht heeft deze vergadering 's avonds te houden, doch familieomstandigheden maakten hem dit onmogelijk. De heer v. Ballegooijen vraagt of reeds aan Bax is teruggeschreven over den hoogen prijs van den bouwgrond. De Voorzitter antwoordt ontkennend. B. en W. hebben gemeend eerst de re geling van de geldkwestie te moeten af wachten. De heer v. Ballegooijen meent dat ook in deze eencommissie uit den raad misschien meer zou uitrichten dan al het schrijven. De Voorzitter beaamt dit, doch zou willen wachten tot de commissie in den Bosch is geweest, in den loop van een 14 dagen moet er weer een raadsverga dering zijn en kan men hierover nader beslissen. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK op Dinsdag 14 October nam. 2 uur. Afwezig de heeren Ottevanger, Van Leeuwen en Snoek met kennisgeving. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer J. W. Egberts. Secretarisde WeiEd. Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van H. H. Schatters, aan gesteld om ten behoeve van de Herv. Schoolvereeniging 3 en 2 lokalen van de O. L. School alhier te schatten, waaruit blijkt dat 3 lokalen geschat zijn opt44.648, en 2 lokalen op f 10.175. De heer De Jong vraagt hoe of het dan gaat met de speelplaats, waarop de Voorz. antwoordt dat de Herv. school de beschik king krygt over de speelplaats tot de pomp. Eenige leden vragen nog inlichtingen aangaande deze schatting, welke door den Voorzitter naar voldoening worden beant woord. Een schrijven van den Algem. Nederl. Wielrydersbond, waarin den Raad verzocht wordt, in deze gemeente rijwielpaden aan te leggen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Koekoek vindt het zeer nood zakelijk dat met het oog op de veiligheid van het verkeer, op verschillende plaatsen in deze gemeente borden worden geplaatst met het opschrift^gevaarlijkeb.v. by van Iperen, bij van Alphen en aan de Korn. Spreker zou dit de A. N. W. B. onder de aandacht willen brengen. De heer De Jong zegt dat men daar weinig mee op zal schieten, daar over deze gevaarlijke bochten al eens meer is ge sproken. De Voorzitter zegt, wat de »Bochtc by van Iperen betreft, daar kan men elkander tusschen de huizen door zien aankomen. De heer De Jong zegt, men kijkt tegen woordig maar net zoo ver als zijn neus lang is. De heer Koekoek bespreekt nu het geval dat rog maar kort geleden heeft plaats gehad aan den hoek by bakker van Iperen, wat betreft de aanrijding met >Onzen Dienst® en een auto van den heer Rosier uit Werkendam. Spreker zegt dat het onverantwoordelijk is, als hier niet opgelet wordt. De Voorzitter zegt dat niet te kunnen begrijpen, daar men toch elkaar kan zien aankomen. De heer De Jong meent wel eens te hebben hooren zeggen, dat, wanneer men in gevaar is, vergeten wordt te remmen. De heer Verschoor zegt en als ze dan een jonge dame zien, laten ze dat ding los, (hier wordt zeker door spr. het stuur der auto bedoeld. Corr.) en dan hebben ze de wagen (auto) niet in hun macht. Spreker vindt het ook onverantwoordelijk. Ook de heer De Jong bespreekt dat het zeer gevaarlijk is hard te ryden. De Voorzitter zegt, er moest feitelijk daar een spiegel staan, bijv. bij den Secr. in den tuin, zoodat ze elkander konden zien aankomeu spr. zal den gem. veldwachter met een en ander in kennis stellen. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de geldleening groot f18000,een vlot verloop heeft gehad. De Commissie belast met het nazien der gemeenterekening 1923 brengt bij monde van den heer Walraven verslag uit van hare werkzaamhehen, welke na een paar opmerkingen accoord worden bevonden. De Voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeiingen, waarna de rekening voorloopig wordt vastgesteld. De kosten voor onderwijs worden hierna vastgesteld op f 40.31 per leerling. Thans wordt den Raad aangeboden de begrooting der gemeente, dienstjaar 1925, alsmede die van 't Gemeentelijk Electrici- teitsbedryf, Burgerlijk Armbestuur en Vleeschkeuringsdienst. Deze stukken zullen aldus spreker gedurende 14 dagen ter inzage worden gelegd. De Voorzitter doet ook opmerken, uit eigen beweging een post groot f 1500. op de begroeting der gemeente geplaatst te hebben voor watervoorziening in de gemeente. Spr. wil de volle verantwoor delijkheid op de schouders van de heeren Raadsleden leggen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Koekoek de prijs van 't electrischt licht in deze gemeente, met 't oog op de goedkoope petroleum, vindt spr. 60 cent per K.W. te hoog. De heer De Jong zegt niet voor ver mindering der lichtprys te zijn. Spr. heeft nog maar kort geleden een onderhoud gehad met een deskundige der P.N.E.M. welke vermindering der lichtprijs zeer ont raadde. De heer Koekoek vraagt aan den heer De Jong op welke gronden hij dat zeide, want als de ingezetenen die aangesloten zijn toch petroleum gebruiken, is dit schade voor de gemeente. De heer De Jong zegt dit doen zy niet, want electrisch is nog goedkooper, als men maar tevreden is met een klein lampje, of een redelyk licht. De heer Koekoek zegt, wanneer de prys eens met 10 cent verlaagd werd, dan zou er wel meer licht gebruikt worden. De heer Verschoor vindt dat de heer De Jong zoo schermt met verklaringen van Ingenieurs [deskundigen] en zou liever een voorstel hooren van B. en W. De heer De Jong zegt niet te schermen met verklaringen van Ingenieurs, maar dit alleen zegt ter waarschuwing. De heer Koekoek zegt er geen voorstel van te maken om de lichtprys te vermin deren, maar blyft toch bij zijn meening. Spreker vraagt ook hoe of de lichtprys in Dussen is, waarop de Voorzitter zegt dit niet te weten. Ten slotte hoopt den Voorzitter binnen kort betreffende deze aangelegenheid met andere maatregelen te komen, en sluit daar niemand meer 't woord verlangt deze openbare vergadering, en gaat de Raad over in geheime zitting. Marktberichten. 's BOSCH, 15 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 1868 stuks. 1150 stuks hoornvee, 620 biggen, 8 zeugen, 25 schapen en lammeren, 65 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 345 f460, kalfvaarzen f300 a f440, magere ossen en koeien f 180 f 285, vette ossen en koeien 4 e kw. 60, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f145 k f215, zeugen f 65 k f 100, biggen fl.50 k fl.75p. w. schapen f 25 f 40, lammeren f 20 a f 32. Aanvoer ruim. Handel traag. GORINCHEM, 13 Oct. Op de vee markt waren aangevoerd 550 runderen, 3 nuchtere kalveren, 178 overloopers, 602 biggen, schapen, lammeren en 2 geiten of bokken. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 360f450 melkkoeien f250f350; kalfvaarzen f250f325; guiste vaarzen f 180f230; pinken f f graskalveren f50f90, nuchtere kalveren f 16f 22, overloopers f 25f 45, biggen f 8f 16; schapen f f lammeren f f ZALTBOMMEL, 14 Oct. Óp de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 173 biggen, prys van f6 tot f14. 26000 eieren, prys p. st. 41 a 12 ct. 780 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.45, boerenb. fl.50 a f 440. De Kotterdansche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe zenierstraat 37 39, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 8.80f 12.60 Eendeieren f8.10f 880 Aanvoer 88000 stuks. ROTTERDAM, 14 Oct. Aanvoer 239 paarden, 11 veulens, 1992 magere en 610 vette runderen, 160 vette kalveren, 937 graskalveren, 348 nuchtere kalveren, 243 schapen of lammeren, 517 biggen, 12 bokken of geiten, 75 varkens. Koeien f 0.37| a f 0.62JOssen f 0.50 a f 0.59 stieren Ö.37| a f 0.53kalveren f 0.65 a f 0.90, alles per kilo. Melkkoeien f 325 a f 530, kalfkoeien f375 a f520, stieren f130 a f480, pinken f160 a f220, graskalveien f65 a f 140, vaarzen f190 a f270, werkpaar den f200 a f375, slachtpaarden f 100 a f230, hitten f130 a f340, veulens f60 a f 100, biggen f8 a f 16, varkens f 17 a f36, 8lachtkalveren f 17 a f 20, fokkal veren f24 a f38. o oog in den nek, by den Heer J. A. HORN, te Adorp [Gr.], werd spoe dig genezen, door aanwending van de Oprechte Winsumer Zalf. Negenoogen, bloedvinnen, steen puisten, brand-, snij- en andere won den, ring-, baard- en dauwworm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden genezen vlug en vol komen door de Oprechte Winsu- mer Zalf. Alleen eeht wanneer ieder bus roer- zien is van oase bandteekeniag J. C. DE VRIES. Verkrygbaar p. bus k 75 cent en fl,35. Bij Apoth. en Drogisten en Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co., Apothekers, Hoogstraat. BINNENLAND. De vliegtocht NederlandIndië De heer Van der Hoop heeft uit Plov div geseind Hoezee, Guilonard acht afdoende en snelle reparatie van het toestel ter plaatse mogelijk. Indien het vóór half November gereed is, kan ik starten voor Batavia. Het terrein is geschikt voor het vertrek. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, in overleg met het comité vliegtocht Nederland—Indië, besloten, even eens inschryving te openen teneinde het voorzetten of hervatten van den vliegtocht AmsterdamBatavia mogelijk te maken. Blykens een door het Haagsche Aneta- kantoor van het comité vliegtocht Neder land —Indië ontvangen communiqué heeft de heer Guilonard uit Philippopel geseind, dat de reparatie van het vliegtuig ter plaatse mogelyk is (vermoedelyk is bedoeld te Sofia) en eveneens vertrek naar Batavia na reparatie. Hij verzoekt ten spoedigste de benoodigdheden en het noodige perso neel te zenden en geeft daartoe een ge- specifieerde opgaaf. Hy meldt voorts, dat het vliegtuig vier dagen na aankomst van het materiaal ter plaatse gereed kan zyninmiddels wordt al het mogelijke voorbereid. Van het tydig gereedkomen van de be noodigde onderdeelen alsook van het vlotte beloop van het transport daarvan zal het afhangen of de vliegtocht nog dit jaar kan worden voortgezet. Als men by de fabri cage en bij het vervoer geen tegenslagen ondervindt, zal nog vóór 15 November de tocht naar Indië kunnen worden voortge zet. Deze datum moet als grens worden beschouwd met het oog op het klimaat in Britsch- en Nederl.-Indië. De te Baarn verhongerde zwerver Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den agent van politie, aan wien men 't weet, dat de in een der cellen van het arres tantenlokaal te Baarn opgesloten zwerver Pieter Rigter geheel vergeten werd en daardoor (tusschen 26 Maart en 10 April 1924) den hongerdood stierf. De Recht bank te Utrecht had den beklaagde vrij gesproken zoowel van het veroorzaken van dood door schuld als van het door schuld veroorzaken van wederrechtelijke vrijheids- berooving, terwyl het O. M. zijn veroor deeling tot één maand hechtenis had ge vorderd. Het Gerechtshof bevestigde het vrijsprekend vonnis. Ook de advocaat- generaal had bevestiging daarvan geëischt. o Brandbiusehapparaten veer autobussen Het uitvoerend bestuur der Kon. Ned. Brandweervereniging heeft een adres gericht tot de commissarissen der Koningin in de verschillende provincies, waarin ver zocht wordt, het advies dier vereeniging in te winnen omtrent soort eu fabrikaat der aanbevelenswaardige toestellen alsook omtrent de plaats, waarop deze in de autobussen behooren te worden aangebracht. o tiereciasseerd. Een gehuwde vrouw te Arnhem, die zich met reclasseeringswerk bezig hield, strekte haar zorgen ook uit over een man, die zich telkenmale aan sterken drank te buiten ging. Wanneer zij hem in een kroeg zag zitten, wist zy hem te bewegen, dat hij zyn borrel liet staan en heenging. Onver moeid bleef zy er voor waken, dat de man goed oppaste. Tot dat hij zonder week zijnde op een goeden dag naar ern andere plaats zou reizen, waar hy werk hoopte te vinden. Zy bracht hem naar den trein. Bij het afscheid verklaarde de man, dat hij niet alleen zou gaan, hij trok zijn beschermvrouw ondanks haar tegen stribbelen in de coupé en beiden deden samen de reis. Zij keerde niet terug, maar schreef aan haar echtgenoot en kin deren een brief waarin zij meedeelde, dat zij voortaan blijven zou bij den man dien zij gereclasseerd had. o Autobug omgeslagen Een autobus uit Vreeswijk, gaande in de richting Utrecht, is Maandagmiddag onder de gemeente Jutfaas omgeslagen en op het Jaaapad terecht gekomen, doordat de bestuurder van een hondenkar niet voldoende uitweek. Twee dames werden ernstig in het gezicht verwond en een meisje kreeg van schrik een zenuwtoeval. De auto is nagenoeg geheel vernield, de bestuurder kreeg geen letsel. Dr. v. d. Lugt verleende de eerste hulp. Per auto en den tram- en bargedienst werden de reizigers naar de plaats hunner bestemming vervoerd. o Ernstig auto-ongeluk Zondagavond heelt op den Amsterdam- schen weg ter hoogte van La Cabine, het pompstation der Arnhemsche Water leiding-Maatschappij, een ernstig auto-on geluk plaats gehad. De heer A. L. Seeuwen uit Diemen reed met zijn auto, waarin zijn vrouw en zes kinderen gezeten waren, in de richting van Ede, toen ter hoogte van het pomp station plotseling een herdershond, die een kat nazat, voor de auto schoot. De heer S. week uit, doch overreed den hond, terwijl de auto tegen een boom terecht kwam. Twee kinderen, meisjes van 4J en 6 jaar, werden uit den wagen geslingerd en vielen zóó noodlottig, dat het eerste hersen schudding, het tweede schedelbreuk be kwam. In bewusteloozen toestand werden de kinderen in het huis naast het pomp station opgenomen. Door dr. Van Maa- nen uit Oosterbeek, die juist met zijn auto passeerde, werden beide kinderen en mevrouw Sdie kneuzingen aan de beenen had bekomen, naar het St. Eiisa- bethgasthuis te Arnhem vervoerd. De ove rige inzittenden hadden alleen lichte schram men opgeloopen. De auto werd nagenoeg geheel vernield. Het rechter voor- en achterwiel braken bij de botsing af, het voorste gedeelte van den wagen is verbrijzeld. De toestand van de kinderen is nog ernstig. De postcheque- eu girodienst De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 4de en 5de groep, bedoeld in lid III, onder b. van de beschikking van den minister van water staat d.d. 24 September (de nummers 30.000 tol en met 49.999), de postcheque- en girodienst weder v orden opengesteld met ingang van 20 October. De diefstal van de posttroniMel te Amsterdam. Het O. M. bij de Amsterdarnsche Recht bank eischte Dinsdag wegens diefstal van een posttrommel, inhoud f 20.000 en wegens diefsfal van kleedingstukken ten nadeele der firma Elias, tegen J. C. een gevangenis straf van twee jaar en tegen E. J. M. O. drie jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Wondrichem. Op 23 Oct. des avonds te half acht, hoopt voor de damclub »Altena« alhier op te treden als simultaan-speler, de in de damwereld zéér bekende meester- dammer Herman de Jongh uit A'dam. Ook niet-clubleden kunnen medespelen of zijn als toeschouwer ten zeerste welkom. De fraaie stukjes van den heer De Jongh dwingen bewondering at. In elk geval is 't geen schande wanneer men de partij verliest, te meer eer wanneer men wint. De Ned. Dambord stelt voor de winnaars prysjes beschikbaar. Opgave van deelname zoo mogelijk vóór bovengenoemden datum by den heer Van Krieken te Woudrichem. De séance wordt gegeven in 't clublokaal by Wilhelm, Zaltbommel. Maandagavond ongeveer te 6 uur is een werkman, komende van de Ijzergieterij op den Stationsweg, door een der \an het station komende auto's aangereden, zoo ernstig, dat de man in 't Gasthuis moest worden opgenomen. Daar hij tot heden niet gehoord kon worden, is nog niet vastgesteld kunnen worden welke der auto's dit ongeval veroorzaakt heeft. De politie doet in dezen onderzoek. Znilichem. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier ds. H. Brouwer te Borssele.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 10