Eerste Blad COUPONS Minims vanaf f 24,50. A. Verschuur-Baert RAAMSDONKSVEER. Firma JOH. DE MOL. land van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Vo. 4492 Vrijdag 17 October 1924 voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen Ftil iLLETOX. „Het Kasteel van Kerlor." Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Wij bieden U aan nog een partij voordeelige Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCJH OVERZICHT In verband met de veelbesproken kwestie van Mosoel dreigt er ernstige oneenigheid te ontstaan tusschen Enge land en Turkije. Er gaan geruchten dat in Turkije de algemeene mobilisatie is ge last en volgens uitlatingen van Thomas, den Engelschen minister van Kol. zijn er in Irak dingen gebeurd die zeer ver ontrustend zijn. Even willen wij herinneren aan de oorzaak van het geschil dat in het ergste geval aanleiding kan geven tot een ge wapend conflict, waarvan de gevolgen niet zouden zijn te overzien. Zooals men weet, werd in 1923 ter gelegenheid van de vredesonderhandelingen te Lausanne door Turkije eenerzijds, Engeland ander zijds een voorloopige grenslijn aangege ven tusschen het Turksche gebied en de streek van Mosoel, die een betwist terrein vormt, hetgeen niet behoeft te verwonderen, daar er enorme petroleum- voorraden in den grond zitten. Te Lau sanne hebben Turkije en Engeland, dat in Irak zijn mandaatsverplichtingen zoo gretig nakomt, getracht het onderling over het bewuste gebied eens te worden. Overeengekomen werd door de beide partijen, dat, mocht het onmogelijk blijken óm tot een accoord te komen, bij den Volkenbond zou worden aange klopt om een scheidsrechtelijke uitspraak te vellen. Toen de bepaalde tijd, bin nen welken overeenstemming tusschen Angora en Londen zou moeten zijn be reikt, verstreek, zonder dat men het eens werd, werd een Volkenbonds-commissie benoemd, wier taak het zal zijn in de naaste toekomst ter plaatse de toestan den na te gaan en op grond van haar bevindingen advies te geven. 73 Geen levende? Geen enkele van de aangespoelden heeft men tot het leven kunnen terugbrengen Tot nog toe geen enkele Die men vond waren goed en wel dood, zeidede man. Mijn God 1 riep Georges uit. Juliaan hernam Zeker zullen de golven er nog meer op het strand werpen Men bereidt zich voor om hulp te brengen, om draagbaren bij de hand te hebben Ik zal je helpen, zeide Georges. En de teugels aan Toussaint toewer pend, sprong de graaf uit het rijtuig. Keer naar het kasteel terug, beval hij zijn bediende. Zeg aan de dames, waar om ik wegblijf Zij zullen mij ver geven, zij zullen begrijpen, dat ik mis schien een of meer der ongelukkigen het leven kan redden. En dan zend hier zooveel mannen heen als je maar kunt vinden. Vervolgens, terwijl het rijtuigje weg reed, liep Georges op de groep aan het strand toe en riep uit: Komaan mannen, vooruit 1 Aan 't werk I De mannen van Bretagne kennen den jongen graaf en begroetten hem met geestdrift, terwijl zij zich gereed maak- f ten om hem te gehoorzamen. Onder zijn leiding vormden er zich Ondertusschen is de situatie nog veel gecompliceerder geworden, omdat beide partijen elkaar voor de voeten werpen, dat zij de grenslijn, welke voorloopig was vastgesteld, niet eerbiedigen, maar in tegendeel door troepen laten over schrijden en gewapende afdeelingen zenden naar de betwiste zone. Engeland heeft zelfs verschillende nota's naar An gora gezonden, waarin het zijn bevreem ding en ontstemming uit in verband met het feit, dat Turkije maling zou hebben aan den status quo. Tenslotte heeft Turkije de Brilsche nota's beantwoord, maar in Engeland achtte men het ant woord onbevredigend, omdat het, volgens het Britsche inzicht allerlei leugenach tige uitvluchten bevatte. De ernst van den toestand blijkt vooral uit de Passage waarin de Engelsche mi nister van koloniën opmerkt, dat de Engelsche regeering niet zal nalaten om een oorlog met Turkije te voorkomen In den politieke toestand van Duitsch- land is een plotselinge en verrassende wending gekomen door een niet ver wacht besluit van de Centrum-fractie. De Centrum-lractie heeft zich name lijk met meerderheid van stemmen er voor uitgesproken mee te gaan meteen verbreeding der regeeringsbasis naar rechts. Uit den tekst der beslissing blijkt, dat het Centrum niet de voorwaarde stelt, dat de democraten tot een rechts bloc moeten toetreden, doch al leen dat de democraten hun ministers niet uit het kabinet terugtrekken. Daar slechts twee democratische ministers tot het kabinet behooren en de een, dr. Hamm, bij een reconstructie van de regeering toch zou aftreden, blijft prac- tisch slechts over dr. Gessier, die in de laatste tijd als vakminister was te be schouwen, doch tot de democraten wordt gerekend. Het centrum is bij zijn be slissing van het denkbeeld uitgegaan, dat dr. Gessier ook dan in het kabinet zal blijven, als de democraten zich uit de regeering mochten terugtrekken. Ook in de kringen van de Duitsche Volkspartij rekende men niet op een wending van het centrum, want toen dr. Stresemann de bijeenkomst van zijn fractie verliet, uitte hij zich in dien zin, dat een ontbinding van den Rijksdag niet meer te mijden zou zijn. De ochtendbladen bespreken het on verwachte besluit van de Centrumfractie en wijzen er op, dat de democraten het laatste woord hebben. De Vos8i8che Zeiting merkt op, dat door het genoemde besluit het Centrum verschillende afdeelingen, die zich ver spreidden langs de rotsachtige kust om de minste boekjes te onderzoeken. Het somber werk duurde reeds ver scheidene uren. Vijf andere lijken waren gevoegd bij die, welke de golven reeds hadden terug gegeven. Wat de naam van net verloren schip betreit, uit geen enkele aanduiding van hetgeen aan 't strand spoelde, kon men dien opmaken. Het bericht van de ramp was spoedig door den geheelen omtrek verspreid en van alle kanten kwamen nieuwe helpers. De dag begon reeds ten einde te nij gen. De geheele bevolking der kust was op het strand bijeen en doorzocht daar de kleinste hoekjes en gaatjes. Vooraan was steeds Georges de Ker lor, de meest ijverige, de moedigste, de meest ondernemende onder al deze vis- schers en zeelieden. Angstig onderzocht zijn oog telkens opnieuw den horizon. Hij vroeg zich telkens af, of hij geen ongelukkigen zou zien, die zich vast klemden aan stukken hout en die hij zou kunnen redden juist op het wreede oogenblik als de schipbreukelingen de laatste hoop verliezen. Hij kon zich niet voorstellen, hoe het mogelijk was, dat dit onbekende schip met man en muis was vergaan. De golven hadden alleen dooden aan land geworpen, maar er moesten toch ook passagiers en matrozen zijn, die zich in de booten hadden geworpen, en de verantwoordelijkheid voor de beslis sing over een rechtsch bloc en voor de ontbinding van den Rijksdag op de de mocraten wil laden. Overigens zegt het blad, dat door het besluit van het Cen trum een kritieke toestand is geschapen De Vorwiirts spreekt van een sensati- oneele wending in de onderhandelingen en zegt dat, wanneer de democraten mpchten besluiten tot het burgerlijk bloc toe te treden, de republiek in de sociaal democratie haar eenigen steun zal heb ben. Het blad waarschuwt de burger lijke partijen niet naar het kamp der reactie over te loopen en zet uiteen, dat zulks niet in het belang van Duitschland zou zijn. Overigens kondigt de Vorwarts nu reeds scherpe oppositie van de zijde der sociaal-democratie aan tegen een eventueel burgerlijk bloc. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. l)ROG ISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. BUITENLAND. Groote orcrstrooining in Oost-SIbcflë 400 slachtoffers. In de nabijheid van Nikolaijefsk is de rivier de Amour buiten hare oevers getre den. Hierdoor is aan de visschery groote schade toegebracht, terwijl bericht wordt, dat 400 menschen zijn verdronken. De succesvolle tocht der Z. R. III Het schip boven New-York De duur der reis. De enthousiaste ontvangst in Amerika. Een stroom van telegrammen van gelukwensch. Telegrammen van president Coolidge, president Ebert en dr. Eckener. Uit nadere berichten uit New-York blijkt, dat de Z. R. III vijfmaal een lus boven New-York heeft beschreven, alvorens de reis voort te zetten. Het luchtschip ging zoo laag dat het Woolworth-gebouw scheen te zullen raken. Het weer was uitstekend en het luchtschip bevond zich in uitste kenden staat. De reis van de Z R. III van Friedrichs- hafen naar Lakehurst heeft 81 uur en 25 minuten of 3 dagen, 9 uur en 25 minuten geduurd. bij deze kalme zee hadden zij niet allen kunnen omkomen. Zelfs bij de grootste zeerampen zijn er nog altijd menschelijke wezens, die met een bovenmenschelijke kracht zich vastklampen aan een ^overblijfsel van het wrak. Indien het ongeluk niet al te ver van de kust was gebeurd, zou er ten slotte wel een levend wezen aan het strand moeten aankfmen. Zou- de zee ten minste niet een der schipbreukelingen weer levend terug geven De heer de Kerlor had zich, in zijn ijver, langzamerhand verwijderd van de groote menigte op het strand, die hij leidde. Zoo kwam hij bij een soort van na tuurlijk havenhoofd, opgebouwd uit rot sen, die zich als een onoverkomelijke hinderpaal stelden tusschen de zee en het strand. Georges deed een heftige poging, hij heesch zich op bij dezen muur van graniet. Toen wierp hij blikken om zich heen. De golven, hier plotseling tegengehou den, klotsen met wild gebruis tegen de rotsen, alsof zij woedend waren over de belemmering. Daar eenig overblijfsel te zoeken, zou zeker verloren moeite zijn. Het zou zelfs gevaarlijk zijn zich in deze branding te wagen. Niettemin drong Georges de Kerlor, aan een onbewusten drang gehoorza mend, verder voorwaarts. Het werd meer en meer donker. President Coolidge heeft den kapitein van het lichtschip een groet gezonden, waarin hij zegt: »ik verheug mij eiin, dat de vreedzame betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver. Staten volkomen hersteld zijn en dat het groote bestuurbare luchtschip de eerste rechtstreeksche ver binding door de lucht tot stand heeft gebracht. o Geweldige brand Te Parijs brandde 't oude door Lode wijk XIV gestichte kasteel de Cherapine geheel af. Alle reddingspogingen waren tever geefs. Het kasteel behoorde vroeger toe aan den kroonprins van Frankrijk te Origny-le-Roux. De schade beloopt vier millioen. o Pabrieksongevallen in Duitschland Naar de Vorwarts* meldt, zijn Maandag in de chemische fabriek van Julius Jacob te Ammendorf 9 arbeiders door uitstoo- mende gassen bewusteloos geraakt. Zeven hunner Vzyn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. In een fabriek van fotografische artikelen te Frankfort is de hlikseralichtafdeeling in de lucht gevlogen. Drie arbeiders werden gedood. Twee arbeidsters kregen levens gevaarlijke wonden. Een harer is op weg naar het ziekenhuis overleden. Door bandieten neergeschoten Gewapende gemaskerde bandieten hebben in het bosch van Vincennes bij Parijs 2 Zwitsers overvallen. Zij poogden hen te berooven, doch toen do Zwitsers zich ver zetten, maakten zij van hun wapens gebruik en schoten de beide vreemde lingen i eer. Lynchparty Volgens een bericht uit Chicago is daar een jonge neger, die een blank meisje zou hebben mishandeld, door een groote menigte doodgeknuppeld. Later ontstond twijfel of hij wel de juiste persoon was. De Wembley-tentooustelling. Indien er w. rdt besloten de Rijksten- toonstelling te WemMey het volgend seizoen niet meer te houden er is nog steeds geen besluit genomen zal onmiddelhk met de afbraak worden begonnen. Alleen de paviljoens der koloniën en Dominions echter zullen worden afgebroken, terwijl De graaf ging langzaam vooruit om niet uit te glijden op de kleine rotsen, die boven het water uitstaken. Eensklaps bleef hij staan. Tusschen twee ketens van rotsen had de zee een 'nauw kanaal gegraven, eeni- ge meters lang en uitloopend in een soort van kom, geheel aan het oog ont trokken door de rotsen, die er om heen lagen. Er was weinig kans op, dat hij daar iets vinden zou van het gestrande schip, slechts door een wonder zou daar een stuk van het wrak of een boot kunnen zijn ingedreven. En dit wonder was gebeurd. Georges, met groote verschrikte oogen voor zich kijkende, bleef bewegingloos staan. De adem stokte hem, bij hetgeen hij zag. Aan een der kanten van het nauwe kanaal lag een stuk van een sloep. Dat wrakstuk droeg met witte letters het opschrift: PRINS HENDRIK. Plotseling herinnerde Georges zich dezen naam het was dezelfde, dien Car men aan de boot had gegeven, waarmee zij zich te Amsterdam had ingescheept met haar echtgenoot. Georges uitte een kreet van smart en hij drukte krampachtig de handen op zijn borst. Neen, hij had zeker verkeerd gelezen. Hij was onder den indruk van een vreeselijken droom. Zoo'n ongeluk kon G ©y estigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, de gebouwen, waar de kunst- en industrieele tentoonstellingen zijn gehouden, alsmede het regeeringspaviljoen slechts zullen wor den ontruimd. Zij blyven het eigendom van de Britsch Empire Exhibition Assets Compagy, die ze voor tentoonstellingen van grooten omvang, zooals de automobielen show, beschikbaar zal stellen. De verschillende overzeesche inzendingen zullen, voor zoover zij aan bederf onder hevig zijn, in het openbaar worden ver kocht. Artikelen, die niet bederven, zuilen naar de bureax van de hooge commis sarissen der Dominions te Londen worden overgebracht. Waarschijnlijk zullen zij als Dominiontentoonstellingen in tal van steden wor den geëxposeerd, o.a in Parys en Berlijn. BINNENLAND Een aardschtiiriiig op Billiton Tien dooden en elf gewonden. Bij een aardschuiving in een tinmijn op Billiton zijn 10 Chineezen gedood en 11 gewond. niet gebeurd zijn. Zou hij dan niet eensklaps onder de lijken, die de golven aan zijn voeten neerwierpen, dat van Carmen ontdek ken Zijn zuster, zijn geliefde zuster Een vreeselijke angst perste hem het hart samen. Hijgende van emotie ging hij nog verder vooruit. Plotseling bleef hij echter weer staan, en dezen man, die nog nooit voor eenig gevaar was teruggedeinsd, stolde thans het bloed in de aderen. De nacht was gekomen, een stille, heldere nacht. Aan den hemel schitterden ontelbare sterren en wierpen haar licht over de rotsen. Vastgeklemd tusschen twee steenen, half in het water, lag daar een groot stuk van een mast. Aan dit armzalig overblijfsel zag men tal van menschelijke gestalten, die er hun handen en armen omheen hadden geslagen. De maan, die te voorschijn kwam, verhelderde dit verschrikkelijk tooneel. Onder haar mat licht zag hij de ver trokken gezichten der verdronkenen, hun dooreengestrengelde ledematen. Dertig meters afstand scheidde Geor ges nog van de lijken en evenwel scheen het hem, alsof hij op het gelaat van ieder hunner de uitdrukking kon lezen van hun laatste gedachte een uitdruk king van woede, van doodsangst, van groot verlangen om te leven. {Wordt vervolgd). voor Del Laiö fan Htislfi ti Altsia,dgLaigstraal ei in Bom el email ->•

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1