Tweede Blad io. 4442. Vriidao 17 Oct C. DE KEMP. I ABDIJSIROOP Firma JOH. DE MOL, Jan Gserizen voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. Engstraat HEUSDEN. Die erge verkoudheid Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeeren- de hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeid heid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelyke afwykingen kunnen aan an dere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rygpijn Nieren Pillen ver beteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rygpijn, duizeligheid, rheuma tische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben dui- zende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k fl.75 per flacon (geel etiket met zwar ten opdruk). Bietenmoeheid. Hoe meer aandacht men schenkt aan het voorkomen van plantenziekten bij onze land- gewassen, hoe meer men tot de conclusie komt, dat onze akkervoortbrengselen veel vaker door ernstige ziekten worden geteis terd dan men bij een meer oppervlak kige beschouwing zou denken. En wan neer men dit bedenkt dan is het ook dui delijk, dat nooit genoeg gedaan kon wor den aan verspreiding van kennis omtrent ziekten verschijnselen bij onze landbouw gewassen en dat ook steeds met ijver voortgegaan moet worden aan het maken van propaganda voor het bestrijden van plantenziekten. Gedachtig aan deze waarheden meen ik over bovenstaand onderwerp i og eens iets te moeten schryven. Ik zeg uitdrukkelijk nog eens, want in de almanak der N. Br. Mij. v. L. van het jaar 1914 schreef ik ook reeds over deze aangelegenheid. Het toenmaals door mij geschreven artikel be gon als volgt Het is mij in de laatste jaren eenige keeren voorgekomen dat mij door land bouwers in myn ambtsgebied gevraagd werd hoe het toch kwam dat op verschil lende perceelen land de suikerbieten niet voldoende willen groeien ondanks het feit, dat de groeivoorwaarden, voor zoover men kan nagaan, niets te wenschen overlieten. Deze zelfde opmerking kan ik ook thans nog maken. Ook heden ten dage worden nog af en toe dergelijke vragen tot mij gericht. En gelijk vroeger moet dan ook thans de oorzaak van het niet groeien of van het onvoldoende willen groeien van de bieten in bietenmoeheid van den grond worden gezocht, welke bodemziekte dan I feitelyk niets anders is als het in den grond aanwezig zijn van zeer vele bietenaaltjes, waar de bieten door worden aangetast. Deze aantasting heeft den slechten groei van bieten tot gevolg. Alleen dit jaar zag ik zelfs op verschillende plaatsen vrij ern stige gevallen van bietenmoeheid, en het is om deze reden, datnk den lezers van dit blad zou willen verzoeken vooral by het oogsten van hunne bieten eens op het al of niet voorkomen van deze ziekten te willen letten. In verband hiermee zij nog even in herin- GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers a fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. nering gebracht, dat de ziekteverschijnselen in hoofdzaak de volgende zijn 1. De bieten blijven klein, ook dan, wanneer de grond voldoende rijk is aan plantenvoedsel enz. 2. Dikwijls zijn de bieten misvormd. Ze hebben vaak geen duidelijk pin wortel, maar zijn sterk vertakt en deze vertak kingen dringen natuurlijk ook niet diep in den grond door. 3. Het is bekend, dat elke normale biet aan weerszijden voorzien is van een rij fijne zijworteltjes. By de zieke bieten aijn deze zijwortels vaak vooral in verhou ding tot de grootte van de biet, byzonder sterk ontwikkeld, inzonderheid wat het aantal van deze worteltjes betreft. De bie ten hebban een baard, zooals men dit wel eens zegt. 4. Aan de zoo juist bedoelde zijwor teltjes ziet men de eigenlijke ziekteverwek kers. Dit zijn namelijk, zooals aan vele lezers bekend zal zijn, de z.g. bietenaaltjes, 't Is niet mijne bedoeling uitvoerig over de levensgeschiedenis van deze diertjes te schryven. Ik wil slechts opmerken, dat ze als kleine witte puntjes, die nog iets kleiner zijn dan een speldeknop aan de zijworteltjes zichtbaar zijn. 5. De loofontwikkeling, van zieke bie ten laat vaak ook te wenschen over en soms hangt het loof ook min of meer slap. Wanneer men over het algemeen op deze punten heeft gelet en men staat dan in bepaalde gevallen in twijfel of de ziekte in zijn gewas voorkomt of niet, dan ben ik gaarne bereid behulpzaam te zijn bij het instellen van een onderzoek, wan neer men dit wenscht. De zaak is het wel waard, dat men er wat moeite voor doet, en de hulp, die van mijn kant ge geven kan worden, kan op tweeërlei wij zen worden verschaft, t. w. a. Ik kan persoonlijk komen, daar waar men zulks in mijn ambtsgebied wenscht om 't gewas te bezichtigen. b. Men kan mij 'n paar bieten, toezen den waarvan men denkt, dat ze door de bietenaaUjes zijn aangetast. Wanneer men den laatsten weg wil bewandelen, dan is het noodig op het vol gende te letten 1. De bieten moeten voorzichtig uit den grond getrokken worden zoodat er zoo veel mogelijk zyworteltjes aanzitten. 2. Na het uit den grond trekken van de bieten moet men de eraanhan- gende aarde er niet opzettelijk afschudden of afslaan. Men moet de bieten met de aarde eraan in papier wikkelen en daarna verder op een zoodanige wijze verpakken, dat ze aan mij gezonden kunnen worden. 3. Het loof kan men er gerust af snijden. Uit 't voorgaande blijkt dus, dat men de te verzenden bieten (b.v. 24 stuks, die men ervan verdenkt ziek te zijn) eenigs- zins voorzichtig moet behandelen zoodat er tijdens de verzending zoo weinig mogelijk zijworteltjes afbreken. Met dit verloren gaan van zij worteltjes zouden ook de even tueel aanwezig zijnde bietenaaltjes verdwij nen en zou men dus de ziektenoorzaak minder goed kunnen ontdekken. Ten slotte zij nog even het volgende m^gedeeld. Zoo pas werd door mij ge zegd dat deze aangelegeeheid wel de moeite waard is er behoorlijk aandacht aan te schenken. Wanneer men land heeft, dat bietenmoe is dan zal men goed doen daar voorloopig geen bieten op te verbouwen, want men zal zich telkens bloot stellen aan 't gevaar, dat de oogst zeer onvoldoende wordt, of beter gezegd de oogst zal regel matig achteruit gaan omdat de ziekte in den grond steeds toeneemt. Het aantal aaltjes zal n.l. by het op regelmatige wijze voortzetten van de bietencultuur, steeds grooter worden. Het is echter niet alleen hieraan, dat men moet denken, men moet niet vergeten, dat er ook verschillende andere gewassen zijn, die eveneens door de bietenaaltjes kunnen worden aangetast. Dit zijn o.a. voederbieten, alle verschillende koolsoorten, haver mosterd, herik, bolderik melde, erwten, bitterkers en meer andere. Al deze gewassen worden in vrij ernstige mate door de bietenaaltjes, aangetast, maar dit beteekent niet dat ze allemaal teri gevolge van de aantassing spoedig sterk in op brengst zullen achteruitgaan. Men moet er dus aan denken dat van bietenmoe land de onkruiden over 't algemeen zoo goed mogelijk worden verwijderd, en in de eerste plaats die W6lke door bietenaaltjes aange tast kunnen worden. En bovendien moet men er ook voor zorgen op zulk land geen landbouwgewassen te telen dia door deze aaltjes ziek gemaakt worden. Men moet minstens 5-8 jaar lang op bietenmoe land geen suikerbieten, voederbieten (of mangelwortels) gerst, erwten, koolsoorten, haver, mosterd of bitterkers verbouwen. Gedurende deze periode moet men zich op dien zieken bodem liefst uitsluitend bezig houden met den verbouw van aardappelen, karwij, rogge, klaver, vlas, uien en des noods ook met tarwe, welk laatstgenoemd gewas slechts bij uitzondering door bieten aaltjes aangetast wordt. Andere eenigszins afdoende maatregelen om bietenmoeland te genezen, eri die door den praktischen landbouwer toegepast kun nen worden zijn niet bekend. Wel wordt vaak gezegd dat het diep omploegen en sterk bemesten van den grond maatregelen zijn, waardoor de schade die door de bie tenaaltjes kan worden veroorzaakt misschien iets vermindert maar de kwaal wordt er toch niet door genezen. Voorts heeft men ook wel middelen aanbevolen die of te kostbaar zyn of in sommige gevallen de kwaal nog kunnen verergeren. Wij zullen hier dus verder niet over spreken, maar ons artikel eindigen met het uitspreken van de hoop, dat wy meer belangstelling voor deze zaak hebben gewekt door er nog eens opnieuw de aandacht op te vestigen. De Rijkstand bouwcorisuient H. E. HUIZENGA. Breda, 23/9 '24. H. fj 1» tl AKKER's PLAATSELIJK NIEUWS. Druilen. De heer F. van Drunen, meer dan 40 jaren gemeente-ontvanger alhier, heeft, vooral uit hoofde zijner hooge jaren, met ingang van 1 Nov. a.s. als zoodanig zijn ontslag genomen. Met buitengewone nauwkeurigheid en steeds behulpzaam en gedienstig jegens iedereen, heeft hij al dien tijd zijn ambt tot ieders genoegen vervuld, waarom wij hem nog vele jaren eene welverdiende rust toewenschen. De tuinbouw-cursus, onder leiding der heeren J. P. van Rooij, tuinbouwleeraar alhier, en v. Esch te Vught,-is weder onder flinke deelneming begonnen. Elshout. Begunstigd door prachtig mooi weer hield de handboogschutterij Victoria® haar jaarlyksche prijs verschieting tot sluiting van het seizoen, in de tuin bij den heer J. Klerks. Talrijk waren de belangstellenden, die er lust in hadden, deze kloeke mannen gezellig samen te zien. De leden waren allen precent en iedereen was in volle actie om den mooisten prys machtig te worden. Voor de prijzen werden uitgereikt, door den Voorzitter J. Muskens, richtte deze een woord van dank aan de leden, voor hun ijver dit jaar getoond, in het bijzonder aan die leden, welken dikwijls gelauwerd uit den strijd zijn gekomen. Daarna volgde de uitdeeling der prijzen. Eethen. Van de eenige maanden ge leden alhier gehouden verloting ten bate van »Het Groene Kruis®, zijn de volgende prijzen nog niet afgehaald Groene loten: No. 239, 1 paar sokjesno. 455, 3 matjes; no. 348, half pond thee no. 448, een schortje no. 320, 4 paar kousen Witte loten: No. 52, 4 cape; no. 34,4 wollen jurk no. 379, 4 schemerlamp no. 446, matten. Deze prijzen kunnen alsnog, op vertoon van het lot, aan de school te Eethen af gehaald worden en wel voor 27 Oct. a.s. Raamsdonksveer. Door het Man nenkoor >Oefening baart Kunst® werd een prachtig Vaandel aangekocht. Tot Afgevaardigde naar de Jaar vergadering van de Chr. Werkm. Bond te Utrecht werden gekozen de heeren D. de Rooij en F. J. Schott. De alhier gehouden Unie-collecte bracht 33 gulden op. Sprang. Maandagavond 20 October zal de lees- en ontspanningszaal van den Chr. Volksbond alhier geopend worden. Van 6—9 uur zal deze dagelijks behalve Zondags voor een ieder toegankelijk zijn. Daar thans voor djt doel een apparte zaal is ingericht zal dit de gezelligheid zeker verdubbelen. Het bestuur van deD Volks bond is steeds in de weer, het den bezoe kers zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij verwachten even als den vorigen win ter een zeer druk bezoek. Zaterdagavond kwam de afdeeling «Patrimonium® alhier in goed bezochte vergadering byeen. Na opening door den Voorzitter, volgde de lezing der notulen en passeerden de vele ingekomen stukken de revue. Besloten werd f5.op te zenden aan de afd. Patrimonium te Zaandam, ter ondersteuning vari het fonds voor de stich ting van een Vereenigingsgebouw. Tot afgevaardigde naar de op 30 October te Rotterdam te houden vergadering van de gewestelijke organisatie werd Joh. Frings benoemd. Besloten werd deze winter-compagne geregeld eenmaal per maand een leden vergadering te houden. Door den heer J. Frings werd als onderwerp ter bespreking ingeleid »De ongelijkheid in de schepping gegrond®. Aan het slot sprak de Voor zitter een woord van opwekking, hierbij de leden op haar roeping wijzend en hen aanspoorde tot trouw bezoek der vergadering. Vrijdagavond werd in de Chr. School alhier een zeer druk bezochte ouderavond gehouden, van 5 -6 uur was gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der kin deren, van 6-7 uur was men gezellig met de kinderen der hoogste klasse bijeen, daarna werd den meer officieelen ouder avond door Ds. Wothers geopend, die de aanwezigen een hartelyk welkom toeriep. Door den Voorzitter eri het Hoofd der School de heer Dijk werd een referaat geleverd. Het schoolpersoneel zorgde voor afwisseling voor muziek en zang, terwijl eenige dames melk met koekjes rond diende. Om circa 40 uur sloot de Voor zitter deze vergadering. Waspik. De gemeente-veldwachter, de He'er de Moor, in den nacht van Zater dag op Zondag op surveillance vond een luchtballonnetje, waaraan een kaart ver bonden. Het bleek afkomstig van een wedstrijd uit Parijs. De kaart werd naar de plaats van afzending terug gezonden. Van Zaterdag 48 Oct. tot Donder dag 20 Nov. zal in het café van den Heer Chr. Montens door de daar gevestigde biljart club «Krijt op tijdot een concours gehouden worden. Wegens overtreding der politie verordening werd bij het niet voldoen aan het zuiver maken der raderen van uit het veld komende wagens en karren tegen verschillende boeren door de marechaussee proces-verbaal opgemaakt. Bij onderhandsche aanbesteding werd het bouwen van een woonhuis voor rekening van den Heer Chr. Montens op gedragen aan den Heer P. de Graauw voor f2795. Naar vette varkens komt meer vraag. Men besteedt thans 50 cent per pond schoon gewicht. Waalwijk. Naar wij vernemen stel len Burg. en Weth. bij de behandeling van de politieverordening voor om de ma ximum-snelheid voor auto's inplaats van 20 op 25 K.M. te bepalen. Thans is bepaald dat de groote nationale pluimvee-tentoonstelling, uitge schreven door de Waalwijksche Pluimvee- vereeniging, zal worden gehouden op 3 en 4 Januari in de groote zaal van den Gil denbond. Werkendam. Door de Meisjes- vereeniging «De Vreeze des Heeren is het beginsel dei Wijsheid van de Ned. Herv. kerk alhier, zijn de in het afgeloopen jaar gemaakte goederen aan den armen uitgerikt' Vele gezinnen waren er door verblijd. Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Interc. 436 Station N.A.B.O. fij SLEEUWIJK-'sBOSCH Burgerlijke Stand. 's-GRAVENMOER. Geboren: Marinus Jacobus, z. van A. v. Gooi en J. W. Heijblom Pieternella, d. van W. H. Heijblom en G. P. v. d. PotAntonia, d. van J. Borstlap en H. de GeusFransusca Catharina, d. van H. J. de Geus en G. v. d. Laar. Ondertrouwd: Dirk Branderhorst, 57 j., en Davida Johanna Baronesse van Heukeren van Brandsenburg, 44 j. Gehuwd: Marinus Mouthaan, 52 j., en Huiberta Geertruida Versteeg, 45 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Anneke d. van R. van Andel en F. Schoenmakers. Getrouwd: M. Vos 50 j wedn. van A. v. d. Schuit met A. E. Lagrouw 32 j,, wed. van J. A. den Hollander. Waalwijk. Het hoofdbestuur der In ternationale Tentoonstelling voor Schoen en Lederindustiie Waalwijk 4925 hield eene zeer belangrijke vergadering. Na behandeling der ingekomen stukken en der verschillende door de subcomité's ingeleverde begrootingen werd na ernstige en breedvoerige discussie de algemeene be grooting van inkomsten en uitgaven der tentoonstelling vastgesteld en bespreken en stichting van een garantiefonds, waarvoor de noodige stappen zullen worden gedaan. Om een bewijs te geven van welk een omvang de tentoonstelling worden zal, moge dienen, dat alleen voor huur en aanleg ter reinen is uitgetrokken de somma van f 47500. Inzake de kermis te Waalwijk werd be sloten het advies te volgen, uitgebracht door de algemeene vergadering van «Waal- wijks Belang® en de gemeenteraad te ver zoeken de kermis in 4925 te houden den 2en Zondag in Juli en wel alleen den eer sten Zondag en dan vanaf Donderdag dier week en de fabrikanten uit te noodigen de 3 laatste dagen dezer Vveek vrij te geven en de drie overige vrije dagen in 't begin der teritoonstellingsweek.: Wat de officieele reclame-plaat der ten toonstelling betreft; werden uit 't groot aantal ontwerpen dat door 't comité voor Pers en Reclame werd voorgelegd, twee projecten gekozen, waarvan de ontwerpers zullen uitgenoodigd worden geheel afge werkte teekeningen in te dienen, om daar na definititief een keuze te doen. Besloten werd het prospectus der ten toonstelling in boekformaat te doen ver schijnen in vier talen en dit zeer ruim te verspreiden in binnen- en buitenland. Het zal bevatten o.a. de namen der leden van eere-comitè, comité's enz., een beschrij ving der tentoonstelling, de platte grond, een vogelvlucht-teekening van 't geheele complex in kleuren, de standsindeeling enz, enz. Tenslotte werd aangenomen geen be kroningen aan de tentoonstelling te ver binden, waar vooral ook hier het beurs- idée naar voren komt, en om alle gevoelig heden te ontzien. Mogelyk is dat een herirneringsdiploma of herinneringspenning wordt aangeboden. Wij kunnen voorts nog mededeelen dat reeds verschillende en zeer belangrijke in schrijvingen zijn binnengekomen. Tenslotte zij nog vermeld, dat het groot concours voor Muziek- en Zanggezelschap pen der Liedertafel «Oefening en Ver maak®, ter gelegenheid van haar 65-jarig bestaan, gedurende drie dagen op het ten toonstellingsterrein zal worden gegeven, waarvoor schitterende prijzen worden uit geloofd. Tot administrateur der Tentoonstelling is benoemd de heer Schlüser, te Amster dam, die in dezelfde functie aldaar werk zaam is aan de Schoen- en Leder-jaarbeurs. Nieuwsblad NaschriftIk denk, dat in bepaalde deelen van mijn ambtsgebied het onvol doende zich ontwikkelen van de suikerbie ten vaker aan de bietenaaltjes is toe te schrijven dan men vermoedt en daarom moge ik nog met nadruk de lezing van het bovenstaande aanbevelen. v. moogt U niet laten voortwoekeren tot eene aandoening van borst of keel. Bestrijdt dat gevaarOntsmet verzacht en versterkt de pijnlijk ontstoken slijmvliezen niet de slym- oplossende, zuiverende, genezende Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram ƒ1.50, 550 gram ƒ2,75 en 1000gram/4,50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5