te kleinzielig in deze moet zijn. Al zouden er slechts 10 leerlingen uit deze gemeente en 15 van buiten aan deelnemen, dan zou spr. het verzoek nog willen toestaan, want de landbouwcursus is een belang voor de geheele streek, en als zoodanig dient men die te steunen. Bovendien acht spr. het van groote beteekenis en een eer voor Andel, dat die hier wordt gehouden. De heer Naayen vreest dat dan ook andere vereenigingen, als zangvereeniging enz. met hetzelfde verzoek zullen komen, waartegen de Voorzitter inbrengt dat het hier betreft een inrichting voor onderwijs, het zijn hier geen leden, doch leerlingen. Het onderwys dat wordt gegeven mag als een zegen worden beschouwd voor de land bouwbevolking. Al brengen slechts weini gen de nuttige lessen in praktyk, reeds meermalen is gebleken, dat juist deze enkelen een goed voorbeeld geven aan de gemeenschap en deze een voorbeeld worden voor de geheele streek. Spr. acht het onderwijs van practisch groot belang en als zoodanig dient men het te bevorderen en ligt het naar zyn meening op den weg der gemeente het te steunen. De heer Naaijen verklaart gesn be zwaar te hebben thans een besluit te nemen, waarop met algemeene stemmen het verzoek wordt ingewilligd* Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Ytyfreudige motrd In het dorpje Wehner (Duitschland) heerschte Donderdag groote opschudding door de ontdekking van een vijfvoudigen moord. Buren vonden een geheel huisgezin, bestaande uit de ouders en drie kinderen, door bijlslagen gedood. Van enkele der slachtoffers was de hals doorgesneden. Men vermoedt, dat de afschuwelijke mis daad door een waanzinnige gepleegd is. o— Buitengewone haringvangst Terwijl de reden van onze visschery- plaassen gedurende den laatsten tijd niet op buitengewone vangsten kunnen noemen, meldt de «Daily Maik, dat er in de af- geloopen vier a vyf dagen ontzagelijk veel haaring gevangen is. Zaterdag kwamen te Lowestoft 240 schepen met 15 000 ton haring, dus 15 millioen haringen binnen. Maandag werd weer 14.000 ton aan den wal gebracht. Verscheidene loggers besomden voor 9600 gulden aan visch, welke in één nacht ge vangen was. Te Yarmouth kwamen Maandag de log gers binnen met gemiddeid 800 ton aan boord. Verschillende schepen rapporteer den netteeverlies. De netten waren door het gewicht van de daarin aanwezige visch afgescheurd. o Een kraukzlnuigel Donderdag werd te Gasgow in een der volksbuurten een afschuwelijke moord ger pleegd. Vrouwen zagefl drit hun woning op straat een man die een kind van vier jaar een stoot met een mes in den nek gaf en het toen nog levend in een vuilnisbak stapte. De vrouwen gaven al arm, maar de man van wien zij een tamelyk nauwkeurige beschrijving konden geven was verdwenen. Het kind werd naar het ziekenhuis ge- XL. Jean de Kerlor. Georges de Kerlor ging den stoet vooraf, die mijnheer de Saint-Hyrieix meenam. De graaf verkeerde in een zeer overspannen toestand. Hoe zou hij aan zijn moeder en zijn vrouw het verschrikkelijk ongeluk mee- deelen Het was onzinnig er aan te twijfelen Carmen was in de golven omgekomen Georges was versuft van smart. Hij dacht aan de wanhoop van zijn moeder, aan de verschrikkelijke droefheid, waar aan Hélène ter prooi zou zijn. In de positie van de jonge vrouw zou zulk een verschrikkelijke tijding gevol gen kunnen hebben, waaraan de echtge noot niet denken kon zonder ineen te krimpen. De afstand tsschen hem en het kasteel werd steeds kleiner.- Hij kwam er zwaar ademhalend aan en vroeg den bediende die hem de deur opende Mevrouw de Saint-Hyrieix? En zeer bleek leunde hij tegen een boom. De knecht antwoordde met nadruk, want hij had van het ongeluk gehoord De zuster van mijnheer den graaf is aangekomen. Gezond en wel? Ja, mijnheer de graaf. Georges slaakte een vreugdekreet. Wordt vervolgd). bracht, maar stierf nog denzelfden dag. Vrijdagavond gebeurde in dezelfde buurt een tweede gruweldaad. Een vrouw zag een man met een zakmes een kind de keel afsnijden. Zy volgde hem en liet hem arresteeren. Misschien is het dezelfde mis dadige krankzinnige. BINNENLAND. Bestek koning en ktnhgin van Engeland In Den Haag nog niets van bekend. Bij informatie aan het departement van buitenlandsche zaken vernam het Hbl., dat daar nog niets bekend was van een bezoek van het Engelsche Koningspaar in het voorjaar van 1925, gelyk door een Engelsch blad was bericht. o Een nieuwe juttepeer I Zooals men wel zal hebben opgemerkt, ziet men tegenwoordig heel weinig jutte- peren meer. De boom is door ouderdom en ziekten zoodanig verzwakt, dat men kan zeggen dat de soort uitgeleefd is. Het schijnt nu dat het iemand te En schedé gelukt is, een nieuwe juttepeer te kweeken uit een kruising van de Beurré Hardy en de gewone jut. De uit zaad verkregen jonge boom, thans 44 jaar oud, is een flinke, gezonde groeier met donker groen blad, dat in fijnere ontwikkeling op dat van Beurré Hardy gelykt, terwijl groei en vorm de afstamming van beide soorten weergeven. De boom is voorts zeer vrucht baar en telde gedurende de 10 jaren dat hij draagt, geen enkel onvruchtbaar jaar. De vrucht maakt den indruk van een zuivere jut, is alleen iets grooter, minder steenig en later rijp. Uit deze gegevens zou men afleiden met een nieuwe soort te doen te hebben, die veel overeenkomst vertoont met de oude juttepeer. Om weer een nieuwe juttepeer te kweeken, zou men moeten weten op welke wijze de oude ontstaan is. Boeten wegens het ontbreken van het kwitantiezegel op uitbctalingsstaten De leden der veilingvereeniging te Wa teringen zijn door den ontvanger tb Delft beboet wegens het ontbreken van het kwitantiezegel op de uitbetalingsstaten. De gezamelyke boeten beloopen f 692.500 sommige tuinders moeten f 8800 boete betalen. De uitbetaling had wekelijks plaats. De tuinder teekende een presentielijst, waarop de betaalmeester achter eiken naam het uitbetaalde tegoed noteerde. Deze regeling werd al verscheidene jaren gevolgd. o Een eervolle onderscheiding. Zaterdagmorgen zijn door den gezant en gevolmachtigd minister van de Republiek Polen, professor W. de Kowalski, aan den heer A. F. Philips, directeur van de N. V. Philips' Gloeilampen-fabrieken te Eindhoven, uitgereikt de versierselen van officier in de orde Polonia Restituta (Orde van de wedergeboorte van Polen). Onder de auspiciën van den heer Philips is destijds te Polen een gloeilampenfabriek gesticht, onder den naam Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznyck Philips, die zich als een waardige dochteronderne ming van onze nationale industrie heeft ontplooid tot een Poolsche nijverheid van beteekenis. De orde Polonia Restituta is een zeer hooge Poolsche onderscheiding, die slechts aan enkele hooggeplaatste landgenooten tot nog toe verleend is. Yahch bankpapier. Te Nieuwland, bij Gorinchem, zijn vier personen gearresteerd. Twee van hen, de gebroeders Van B. aldaar, hebben valsch bankpapier uitgegeven de beide anderen zijn Rotterdammers, die het valsche bank papier aldaar vervaardigden. Bezoek van Koning Albert aan Gent. Op Zondag 26^ Oct. a.s. zal Koning Albert van Belgié een officieel bezoek brengen aan de stad Gent, de hoofdstad der provincie Oost-Viaanderen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant Mr. A. baron van Voorts tot Voorts benoemd om den Koning van België bij die gelegenheid namens H. M. te gaan begroeten. Juist bytyds. Zondagmorgen omstreeks tien uur kwam een klein-dochtertje aan haar bejaarde grootouders, die op den hoek van de Westerstraat en de Violettenstraat te Amsterdam wonen, een pannetje met pap brengen. De kleine klopte een paar maal, doch kreeg geen gehoor. Daarop trapte de caféhouder, die beneden woont, de deur in. Hij vond het echtpaar bewusteloos op bed liggen. Met een zuur- stnfapparaat wist men de levensgeesten weer op te wekken. Uit het onderzoek bleek, dat een gas- kraantje in het vertrek aanstond. Daar het kraantje gemakkelyk te bewegen is wordt vermoed, dat de man of de vrouw er tegen gestooten hebben. Met dat al hebben zy hun leven aan het kleindochtertje te danken, want wanneer de ontdekking niet zeer spoedig had plaats gehad zou het te laat geweest zijn. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmid del tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De heer F. Jansen, onder officier-wachtgelder, is benoemd tot sluis wachter aan de Helsluis onder Sliedrecht. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie d.d. 15 October 4924 G. no. 262 is de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1923 vast gesteld in ontvangst op f 73047.47, in uit gaaf op f 61454.07J, alzoo met een goed slot van fll593.39j. De verlegging van den Maasmond. De heer Van Sasse van Ysselt heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het aan den minister bekend, dat bij de behandeling van het wetsontwerp, dat geworden is de wet van 26 Januari 1883, Stbl. no. 4, door de toemalige regeering is verklaard, dat de verlegging van den Maasmond geen schade behoorde toe te brengen aan het Westen van Noordbra-- brant Is het ook aan den minister bekend, dat bij de onteigening voor de bedoelde ver legging van te Bern, gemeente Herpt, ge legen gronden, welke gronden door de Nieuwe Maas moeten worden doorsneden, door het Rijk met de eigenaren van die gjonden is overeengekomen «ter plaatse, waar de te maken rivier den bandyk van Stad en Lande van Heus- den ten Oosten van Heusden doorsnydt, wordt deze kunstweg door een tolvrij pont- veer over de nieuwe rivier in gemeenschap gebracht met de openbare wegen cp den overliggenden oever* Acht de minister het nu wel in over eenstemming met voorschreven toezegging en overeenkomst, dat de dienstiegeiing voor gezegd pontveer, dat 23 November 1893 is in werking gesteld en sedert dien tot een ieders bevrediging heeft gewerkt vanaf 1 April 1924 zoo is gewyzigd, dat de uren, gedurende welke men met dat veer k&n worden overgezet, zijn ingekort ge worden, voor sommige tijden van het jaar zelfs aanmerkelijk en op de Zondagen nog aanmerkelijker is de minister bereid, vooral met het oog op de belangen van den landbouw, voor bedoeld veer mpdanige dienstregeling vast te stellen, dat riet bediend wordt tus- schen 5 uren 's morgens en 10 uren 's avonds. Andel. A.s. Maandag zal voor het comité voor winterlezingen alhier de eerste spreker optreden en wel de heer M. den Boer, theologisch candidaat te Amsterdam met het onderwerp: «De lachende leeuw*. Verleden jaar trad deze spreker te Go rinchem op voor een stampvolle zaal waar zijn rede onder ademlooze stilte werd aan gehoord. Niemand verzuime dezen spreker te gaar, hooren. De vergadering wordt gehouden in de Openbare school. Aanvang zeven uur. Almkerk. A.s. Woensdagavond 22 dezer hopen de Herv. Jong.-vereenigingen «Eben Haèzer* en «Samuël* een gecom bineerde vergadering te houden in de Cons istoriekamer alhier. Op den j.l. gehouden vergadering van de kerkelijke vereenigtng van Ned. Hervormden (gehouden in de Consistorie kamer aldaar), werd tot devinitief Bestuur gekozen de heeren J. Pruissen, C. de Boer Jz., P. v. Drunen, J. v. d. Koppel, Joh. de Witt. M. Geudeke ea B. Kraaiveld, Eere-voorzitter Ds. J. F. Röth. Op Woensdag 29 Oct. a.s. zal de Raad dezer gemeente in eene openbare vergadering bijeen komen. Beneden-Langstraat. Bij de ver pachtingen van griendhout en riet bestaat bijzondere animo. Voor het vierjarig griend- hout besteedt men zelfs tot f 580.per hectare, terwijl het riet, hetwelk dit jaar een mooi gewas geeft, het viervoudige van het voorgaande jaar afdoet. A&lbnrg. Woensdag j.l. is te Nijme gen de derde nationale Legwedstrijd offi- eieel geopend en werden de prijzen uitge reikt voor de beste toornen. De heer A. P. Michaël alhier, eigenaar van het hoen derpark «Altena», ontving niet minder dan 4 prijzen n.l. 3 voor hennen boven de 200 eieren en 1 voor boven de 180 eieren. In 41 weken tijd legden zjjne 5 W. L. hennen respectievelijk 214,236,182,172 en 232 eieren, samen 1036 of gemiddeld elke hen ruim 207, ter waarde van f 98.75, of per kip in 11 maanden f 19.75. De heer Michaël heeft de eer van Noord- Brabant dus schitterend gehandhaafd. Than3 heeft hij twee toornen ingezonden, n.l. Witte Leghorn en W. Wyandotte. Wij wenschen 't hoenderpark «Altena« geluk met deze mooie praestatie. Capelle. Bij de vorige week voor den heer B. Kamp aan den Winterdijk alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een café met woonhuis, schuur en stalling werd als volgt ingeschreven C. Michaël Vryhoeve-Capelle f 13197. Gebr. Maas, Waalwyk f 11990.H. Kuipers, Helmond f 8876. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. J.l. Zaterdag speelde een twaalftal van de korfbalclub «Juliana* uit deze ge meente te Tilburg in de finale om den sportparkbeker tegen «O.N.A.*, welke wedstrijd eindigde in een 21 overwin ning voor «Juliana«. Hierdoor plaatste «Juliana* zich in de demi finale, welke Zaterdag 1 November gespeeld wordt. Eenige tuinders te dezer plaatse gaan hun bedrijf door het leggen van een groot aantal ramen belangrijk uitbreiden, terwyl de heer C. J. v. d. Hoek zich naast de groenteteelt ook toe gaat leggen op druiventeelt. Voor dat doel wordt thans op zijn tuin derij aan de Nieuwevaart een warenhuis gebouwd. Dassen. J.l. Zaterdag had het doch tertje van den heer N. v. D. alhier, het ongeluk te vallen, met 't gevolg dat zij haar arm zeer bezeerdegeneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dranen. Ooze dorpsgenoote mej. A. van Seters is te Utrecht geslaagd voor het examen apothekers-assistente. Veiling van 17 October 1924. Goud Reinetten 13- -23 cent per K.G. Oranje 9- -14 Bellefleurs 6- -10 Goudguldens 7- -14 Sterappelen 15- -23 Dirkappel 8- -12J Kafappelen 9- -15 Zoete appelen 4- -10 William Duchesse 15- -26 Beurré Clairgeau 12- -21 Soldat Laboureur 9- -16£ Beurré Napoleon 9- -12£ Nauveau Paiteau 6- -10 Stoofperen 1- -9 Peen 2- -3 Spruitjes 20- -30 Noten 40- -60 100 Andyvie 400- -150 Prey 20- -26 bos. Seldery 18- -23 's Gravenmoer. Th. S. alhier werd Zondagavond thuis gebracht met een ge broken been. Dit ongeval had de jonge ling opgedaan op eene glijbaan. Herpt. In plaats van den heer P. de Wilt Pz. die zijne benoeming als lid der commissie, bedoeld in art. 131 der ge- meentewef, niet heeft aangenomen, is be noemd de heer Andr. P. Piron alhier. Sprang. Tot leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. Vos Dzn. en J. de Jong en gekozen H. Dijk en C. J. de Rooij. Zondagavond nam ds. G. H. de Jonge in het kerkgebouw te Sprang afscheid van de gecombineerde kerken Sprang-Capelle. Zijn Eerw. deed dit naar aanleiding van 1 Joh. 2 28. Aan het slot werd Z.Eerw. toegesproken door zijn vader Ds. H. G. de Jonge van 's Gravenmoer en Ds. P. de Vries uit Til burg. De [gemeente zong haren scheidenden leeraar psalm 121 1 en 4 toe. Het kerk gebouw was tot in alle hoeken gevuld, zoodat velen zich met een staanplaats moes ten tevreden stellen. Velen hadden, met het oog op de in deze gemeente uitgebro ken brand het kerkgebouw verlaten, wat eenige stooring te weeg bracht. Om c.a. 6 uur werden de bewoners opgeschrikt door het luiden der alarm klok en het geroep «brand*. Al spoedig zagen we dat het huis bewoond door J. Kloot wijk en M. Oekers in lichte laaie stond. Daar ln dit huis de schilderszaak en win kel van den schilder A. v. Driel is onder gebracht had het vuur in de werkplaats volop voedsel zoodat aan blusschen niet viel te denken. Het huis is tot den grond afgebrand. Een groote party verfstoffen,, olie, vloer- kleeden, matten en zeilen werd een prooi der vlammen. Van den inboedel kon nog een gedeelte gered worden. Een tweetal geiten kwamen in de vlammen om. Tegen een zeer matigen prijs is een en ander geassureerd. Naar wij vernemen zal Ds. T. de Vries uit Tilburg als consulent der Gere formeerde kerk alhier optreden. Veen. Zaterdag 11 Oct. j.l. gaf de Tooneelvereen. «Vondel* uit Vlijmen, in de Concertzaal van den heer Jonker alhier, hare aangekondigde uitvoering. Voor een stampvolle zaal werd opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven «De Wees uit het Gebergte*, met nog enkele comische scènes. Dat deze uitvoering welgeslaagd mag heeten, bewijst het daverend applaus na ieder nummer. Wij twyfelen dan ook niet, -of de bezoekers dezer uitvoering zijn voldaan huiswaarts gekeerd. Een woord van lof aan den pianist de heer van Zon, die de stemming in de aanwezigen wist te houden. Na afloop sprak de Voorzitter der Ver. een woord van dank tot het publiek en riep hen een spoedig weerzien toe. Waspik. Als vermoedelijken dader van den hier bij den heer v. d. B. ge- pleegden fietsdiefstal werd onze dorpsgenoot E.f na gedane huiszoeking door de politie aan een scherp verhoor onderworpen, waarna hy weer op vrye voeten werd gesteld. Op de Maandag gehouden markt waren aangevoerd ongeveer 100 stuks vee, benevens een paar bennen varkens. In 't begin was de naarkt flauw later werd de handel vlugger. Er werden hooge pryzen besteed. Kalfvaarzen werden verhandeld voor f330 tot f370; kalf koeien voor f450 tot f475; hokkelingen f80 tot f 100 varkens f10 tot f 12 per stuk. Waalwijk. Donderdag werd op fees telijke wijze herdacht het feit, dat voor 25 jaar de eerste groote lederfabriek van ons land in werking trad en wel die van de firma Van Iersel, Witlox en Co. Met dit feest waren twee krachten, n.l. de heeren De Jong, boekhouder, en Jos. Verschuren, meesterknecht, die den dag herdachten waarop ze voor 25 jaar bij de firma in dienst traden. Bij besluit van den Minister van Onderwys en van Arbeid, Nijverheid en Handel is de Commissie van Advies der Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers enz, alhier opgeheven. De begrooting, die den Raad is aangeboden, sluit wat de gewone ontvang sten en uitgaven betreft, op een bedrag van f 257.875 en van den kapitaaldienst op f63.706. De opbrengst van den Hoofd. Omslag is geraamd op f140.000 tegen f 141.500 van het vorig jaar. Is het heffingspercentage een vorig jaar verminderd, verwacht mag worden dat voor 1925 met nog een lager heffings percentage zal kunnen worden volstaan. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag uitgetrokken van f 33.354. Vervolgens is o.m. op de begrooting nog een post uitgetrokken voor het leggen van trottoirs in de St. Crispijnstraat. Werkendam. Donderdagavond j I. had de in ons blad van 15 dezer aange kondigde vergadering plaats van de Werk- liedenvereen. «Eendracht*. De Voorzitter opent de vergadering en roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Vervolgens leest de secretaris de notulen der vorige vergadering welke on veranderd worden goedgekeurd. Uit het flnantieel verslag van den pen ningmeester blykt, dat de inkomsten hebben bedragen f 454.83 en de uitgaven f 218.49, zoodat er een voordeelig saldo is van f236.34. Dit is een tegenstelling van de vorige kwartalen, daar er altoos een nadeelig slot was te boekeD. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering. Morgen (Donderdag) half acht hoopt in haar gebouw voor de Chr. Jongel.-vereen. «Adreas* op te treden de Weleerw. Heer Verheul, Godstdienstonder- wyzer te Giessendam. Znilichem. Aangenomen het beroep naar de Geref. Kerk alhier door ds H. j Brouwer te Borssele.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2