Eerste Blad C. DE KEMP. AUTOBUSSEN." A. Verschuur-Baert, S. D. LANKHUYZEN Go's BANK RAAMSDONKSVEER. reilILLKTON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden» Ne. 4444 Vrijdag 24 October 1924 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Engsti'aat HEUSDEN. II. J. ABBINK. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «d Vrijdagmorgen 9. uur ingewacht. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- eij^Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen. Het is moeilijk te weerspreken tot er tal van gevallen zijn, waarin we kunnen zeggen dat het algemeen belang in niet geringe mate door de autobussen wordt gediend. Men denke maar eens aan onze omgeving, waarin heel wat ge meenten zijn gelegen, die stellig nog langen tijd van elk openbaar middel van verkeer verstoken zouden zijn ge weest, indien niet de autobus zich over haar had ontfermd. En nu moge hij voor massa transport niet geschikt zijn, toch biedt hij voor het gewone doen heel wat wezenlijke voordeelen. De bus rijdt door den hoofdweg in het dorp en dringt door tot midden in de stad, wat natuurlijk zoowel tijdbesparing als ge mak geeft. Hij heeft een behoorlijke rijsnelheid, zoodat de reistijd heel wat wordt ingekort en wat zeer zeker ook een belangrijke factor isde tarieven zijn zóó dat zij onder het bereik van de massa vallen. Voor niet te veel geld kunnen de bewoners van het platteland nu ook genieten van de voordteelen van het motorvoertuig, dat hun een paar jaren geleden alleen nog maar stof en stank bracht. Het is alleszins te begrijpen dat de autobus in tal van kleine plattelandsche gemeenten direct de populariteit wist te winnen. Men kan hem beschouwen als eene verbeterde editie van de diligence, welke editie toch heel wat van het karak ter van deze laatste heeft behouden en juist wel die karaktereigenschappen, die hem geliefd maken bij de bewoners van het platteland. Immers zijn het dik wijls meer dan gemoedelijk karakter van den dienst en de gemeenzaamheid tus- schen het personeel en het publiek voor een goed deel behouden gebleven. Nu het aantal autobusdiensten zich den laatsten tijd zoo enorm heeft uit gebreid en de concurrentie op meerdere 74 Voor hij zich terug kon begeven naar de laan, zag hij zijn moeder, zijn zuster en Hélène verschijnen. Zij wachtten hem. Het was nu aan hem de andere ge ruchten te onderdrukken, zoodra hij kon gehoord worden. Men brengt Saint-Hyrieix mee Hij leeft 1 Hij viel in de armen van Carmen, die zoo wit als een doode was. Mijn beste Carmen mijn kleine Carmen, fluisterde Georges. Ik dacht wel, dat God ons niet zou willen schei den. De douairière antwoordde, terwijl broeder en zuster elkander omhelsden Ja, je zuster is door een wonder gered. Georges vervolgde En het was een tweede wonder dat mij Saint-Hyrieix deed terugvinden op het oogenblik dat hij reddeloos verloren scheen. Carmen maakte zich los uit de armen van haar broer. Zij zeide Mijn man is gewond? Dokter La Roche heeft mij medege deeld dat hem niets was overkomen. Men neemt Firmin mee. Laat ons hem tegemoet gaan, zei Hé lène. trajecten groote afmetingen heeft aange nomen, rijst onwillekeurig de vraag wat meer in bet algemeen belang is te achten nl. ongebreidelde vrije concurrentie of regelend ingrijpen van de overheid. De voorstanders van vrije concurrentie zien daarin het stand houden van die diensten, welke in staat zijn en zullen blijven om het publiek de beste ver- voergelegenheid aan te bieden tegen de laagste tarieven. Zij zijn de meening toegedaan dat de vrije concurrentie dezen meest gewenschten toestand op geheel natuurlijke wijze zal scheppen en be stendigen en zij achten het door dezen loop van zaken te verkrijgen voordeel van dusdanig belang voor de gemeen schap, dat zij bij voorbaat elke kapitaals vernietiging aannemen, welke uit de consequente toepassing van genoemd beginsel mocht voortvloeien. Aanvankelijk heeft deze zienswijze ook hier te lande talrijke overtuigde aan hangers gevonden, maar nu de praktijk eenigen tijd hare groote nadeelen heeft aangetoond, wordt hun getal steeds min der en wordt meer en meer erkend dat eene behoorlijke regeling toch de voor keur verdient. Dat vrije concurrentie niet kan brengen, wat velen er van ver wacht hebben, kunnen we ons best be grijpen Op de winstgevende trajecten, waar de behoefte van vervoer groot is, zullen er, zoolang de bezetting van de bus sen nog eene gunstige schijnt, telkens nieuwe autobus-ondernemers bijkomen. De bezetting van de buseen en daarmede de rendabiliteit der onderling concur- reerende ondernemingen zullen daar achteruit gaan telkens als het aantal busdiensten zich uitbreidt. Geen dezer diensten zal een minder winstgevende route kunnen blijven rijden. Zij zullen alle op den duur verouderd materieel in gebruik hebben en zij zullen hun krachten tot het uiterste moeten inspannen om het hoofd boven water te kunnen houden. Een gevolg van een en ander zal zijn de noodzakelijk heid van een voortdurend toezicht op den toestand, waarin de bussen verkeeren en op de uitoefening van den dienst, vooral ook op de middelen, die te baat worden genomen om zich op een of andere wijze een voorsprong op de concurrenten te verschaffen. En wordt zoodanig toezicht niet ingesteld dan kunnen ongelukken niet achterwege blijven. Op onderlinge hulp bij onge vallen, op onderlinge samenwerking enz. enz. zal bij scherp concurreerende diensten niet te rekenen zijn. De concurreerende autobussen zijn in Ja, ja antwoordde Carmen, met een vreemden klank in haar stem Ik moet. Het moet. Wees voorzichtig, zusje, haastte zich de Kerlor er bij te voegen, die dien vreemden klank op rekening van den angst schoof, ik verzeker je dat je man in 't geheel niet in gevaar verkeert. Mevrouw de Saint-Hyrieix wilde de trappen van de veranda afgaan, maar zij was er niet toe in staat en greep zich krampachtig aan de leuning vast om niet te vallen. De stoet verscheen in de eikenlaan. Georges presenteerde zijn zuster den armzij nam hem aan en trachte te loopen. De jonge vrouw stelde alle pogingen in het werk om haar koelbloedigheid weer te krijgen, maar zij was uitgeput. Zij voelde een groote leegte in haar hoofdzij leed zeer. Georges en Carmen kwamen bij de geïmproviseerde draagbaar. De Saint-Hyrieix had alleen wat lichte schrammen in het gelaat. Ondertusschen was de schipbreukeling bij kennis gekomen. Hij liet zijn oogen van links naar rechts gaan. Firmin zeide de Kerlor, hem bij de hand vattende, herkent gij ons? De toon van zijn stem had op den drenkeling een weldadige uitwerking. Hij richtte zich op en bracht de hand aan het voorhoofd. Zijn eerste woord was voor zijn vrouw. Carmen I Het gelaat van den echtgenoot klaarde Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTER1J HEUSDEN, Wittebroodsfr. 52. Ónze omgeving waarlijk geen onbekenden. Dat er vaak misdadig gereden wordt hebben zij, die geiSlgeld van autobussen gebruik maken, stellig meermalen onder vonden en wanneer dan door hen de vraag wordt gesteld of justitie of politie niet in alle gevallen kunnen ingrijpen, dan moeten we daarop hélaas een ont kennend antwoord geven. Zeker, er kan wel wat worden gedaan met artikel 15 der Motor-en Rij wiel wet en met de bepalingen der Wet op de openbare Middelen van Vervoer, doch deze laatste Wet, die dateert uit den tijd toen er nog geen sprake was van autovervoer n.l. van 1880 en wier maker dus moeilijk aan autobussen kon denken, is niet anders dan een noodhulp in sommige gevallen, 't Ware dan ook te wenschen dat er spoedig een wet tot stand kwam, die bet geheele autobus- verkeer regelde in verband met de veilig heid der openbare wegen en der zich in den bus bevindende passagiers Zoolang echter zoodanige Wet nog niet bestaat en Justitie en Politie der halve niet steeds, waar noodig, kunnen ingrijpen, daar is de eenige mogelijkheid dat het publiek zijn eigen belangen leert begrijpen en er zooveel mogelijk toe bijdraagt om de veiligheid zoowel van het publiek op den weg als van het publiek in den bus te helpen bevorderen. Zoo weigere men b.v. gebruik te maken van zgn. wilde diensten d.z. diensten, di^niet op de dienstregeling staan aan gegeven, indien men weet of ver moedt dat zij enkel uit concurrentie- haat worden gereden en zulks is zeker het geval indien opzettelijk gelijktijdig met een aangegeven dienst van een anderen ondernemer wordt gereden. Dat zulke diensten soms gerust doodenritten kunnen worden genoemd, omdat daarbij dikwijls gejakkerd wordt op de meest ge vaarlijke wijze om vóór te rijden, weet ieder, die wel eens van die diensten gebruik heeft gemaakt Stellig is het te betreuren dat er nog ondernemers zijn, die wilde diensten uit concurrentie- haat uitvoeren, want het is zeker niet de meest edele wijze van concurreeren, terwijl bovendien het reizend publiek geheel op, terwijl dat van de schuldige somber stond. Zoovervolgde Firmin, gemakke lijk ademhalend, ik geloof dat wij het mooi ontsnapt zijn. De bedienden van het kasteel kwamen de plaats van de visschers innemen en vervoerden den diplomaat naar een warmer bed. Dokter La Roche kwam ook en hij zei dat de heer de Saint-Hyrieix na eenige uren rust weer volkomen zou hersteld zijn. De goede dokter vertelde dat het geval van de Saint-Hyrieix in het geheel niet buitengewoon was. Dokter zei Firmin, gij hebt mij in het leven teruggeroepen. Mijnbeer de Kerlor heeft u gered en ik niet. Zoo, mijn waarde Georges, zei de Saint-Hyrieix met de grootste hartelijk heid, ik beloof je dat ik erkentelijk zal zijn. De Kerlor hernam Ik heb mijn plicht gedaan Ik ben er van overtuigd dat iedereen hetzelfde zou gedaan hebben. Is dat ook niet jouw meening, Carmen De jonge vrouw kreeg een gevoel of haar keel werd dicht geknepen en ant woordde niet. En jij, mijn lieverd, begon Firmin, hoe ben jij aan het gevaar ontsnapt? Mevrouw de Saint-Hyrieix vertelde dat zij zich vast geklemd had aan een stuk wrakhout en dat een golf haar toen op het strand had geworpen, waar zij bij het krieken van den dag door de douanen was opgemerkt, die haar had- maar AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCBE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9 12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten 'wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupwr§ Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscrdfietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFC-DFPOSlT-lNRiCHTlNGyftfegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipskluis). Prijzen naar grootte der ka&tfts ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Inettèn gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. o®?^Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt, Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE al te vaak aan verschil lende gevaren wordt blootgesteld. Te betreuren is het dat de wetgever niet toelaat de wilde diensten te verbieden en dat de autobusondernemer, wat het rijden van diensten betreft, aan de wet voldoet, indien hij de diensten rijdt, die op de dienstregeling staan aangegeven Van een bus, die bestuurd wordt door een chauffeur, die algemeen bekend staat als een roekelooze rijder, make het publiek zoo min mogelijk gebruik. Indien door een of anderen chauffeur op gevaarlijke wijze wordt gereden, doe het in den bus aanwezige publiek daarvan ten spoedigste aangifte bij de politie, die dan op klachte proces-verbaal kan opmaken. En zoo zouden we nog heel wat kunnen noemen, waardoor het publiek er zelf toe kan medewerken om de veiligheid van het autobusverkeer in de hand te werken. Hoe het thans staat met de werkzaam heden der bekende Staatscommissie- Patijn is ons onbekend. Van harte hopen we dat zij binnen zeer korteh tijd met haar rapporten voor den dag zal komen en dat deze er dan toe zullen leiden om in het autobusverkeer hier te lande de noodige orde te scheppen. BUITENLANDSCH OVERWICHT Aan het Hbl. wordt, uit Berlijn geseind De rijkskanselier heeft Zaterdag in den kabinetraad positief verzekerd Maandag avond valt de beslissing. Deze verzekering was niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Dr. Marx bedoelde óf het burgerblok, al dan niet met inbegrip van de democraten den bijgebracht en naar het kasteel ge voerd. De gravin vroeg aan den geneesheer, of hij ook anderen aan deD dood had kunnen ontrukken. De oude man verklaarde dat deze vreugde niet voor hem was weggelegd, maar het kon best zijn dat andere schip breukelingen in den naasten omtrek een onderkomen hadden gevonden. De Saint-Hyrieix riep zacht Heeft men ook tijdingen van den heer d' Alboize Carmen beefde over haar geheele li chaam. Georges keek zijn schoonbroeder aan, of hij vreesde dat Firmin sprak onder den invloed van een soort verdooving. Maar mevrouw de Saint-Hyrieix voegde erbij Ja, kapitein d' Alboize was met ons op de „Prins Hendrik". Hij nam onze uitnoodiging om te Kerlor te komen aan. De Saint Hyrieix hernam Indien dezen armen jongen een OEge- luk is overkomen, zou ik mijn geheele leven spijt hebben, want het zou mijn aandringen geweest zijn dat het had ver oorzaakt. Het scheen Carmen toe of haar hart omdraaide in haar borst. Zij wierp een onderzoekenden blik op den heer de Saint-Hyrieix. Iets ongehoords doorkruiste haar her senen. Een oogenblik voelde zij zich in staat om op haar knieën te vallen en haar eenige fout te bekennen. Maar de zachte en heldere oogen van komt tot stand, óf de rijksdag wordt ont bonden. De Rijkskanselier heeft woord gehouden. De beslissing is gisterenavond gevallen. De rijksdag is naar huis gestuurd. Nog Maandagmorgen had dr. Marx zoo wel tot de Duitsch-notionalen als tot de democraten een brief gericht, waarin hij probeerde de beide partijen er toe te be wegen wat water in hun wijn te doen. Den Duitsch-nationalen drukte hij op het hart genoegen te nemen met drie in plaats van met vier ministerzetels en den demo craten bezwoer hij in het belang des vader lands den rijksweerminister dr. Gessier toe te staan als lid vari de democratische par tij deel van het kabinet te blyven uitmaken. De Düitsch-nationale fractie was het eerst met haar bespreking van den brief van den rykskanselier gereed. Kort voor vijven verschenen de Duitsch-nationale lei ders bij dr. Marx om hem het besluit van hun fractie mede te deelen. Ook ditmaal hadden de conservatieven weer een slag om den arm gehouden. Zij konden den rijkskandelier rog geen antwoord op zijr: verzoek geveri, omdat hij zijn plan gehee afhankelijk heeft gemaakt van de mede werking der democraten en daar deze nog niet geantwoord hebben, moeten ook dr Duitsch nationalen zich hun antwoord voor behouden. Onmiddellijk na de Duitsch-nationaler verschenen de democratische leiders bi dr. Maix en verklaarden hem, dat de de Hélène ontmoetten die van haar schoon zusterzij herstelde zich. Ik heb hem niet gezien op het oogen blik van het onheil, vervolgde Firmin. Overigens ieder had ook het hoofd ver loren. Welk een verschrikkelijke zaak, mijn kinderen. Georges, zonder zich rekenschap te geven van den dolksteek, dien hij zijn teerbeminde zuster toebracht, riep Èn jij, Carmen, weet jij niet wat er van mijnheer d'Alboize geworden is? Ikantwoordde zij met een smarte- lijken toon in haar stem. Ik 1 Neen! Ik weet het niet. Vraag mij niets. Op het oogenblik dat de dokter af scheid zou nemen van de gasten op Kerlor, slaakte Hélène plotseling een kreet en viel op een stoel neer. De emotie veroorzaakt door de laatste dramatische voorvallen verhaastten de heuglijke geheurtenis, die eerst eenige dagen later moest plaats hebben. De dokter begreep dadelijk wat er voorviel en hij stelde er Georges mede in kennis. De jonge gravin moest op haar kamer blijven. Den volgenden morgen om acht uur had Hélène een zoon. Georges was niet de laatse van zijn geslacht. Een zoonEen telg om voort te planten het edele ras der Kerlors en van Penhoët. Georges was zeer gelukkig. Zijne lievelingsdroom was vervuld. Héléne, zeer bleek, zeer zwak nog, YIEIttSBLA» t Laid in Heisdei en AlteiajeLaigstraat ei üb Boiislerwiaro I r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1