komen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Aanmerking gem.-rekening 1923. In de eerste plaats merken Ged. Staten op, dat. van het batig saldo der rekening '22 groot f249.20 een bedrag van f229.26 is aangevoerd in de rekening 4924, zoodat in de rekening '23 slechts een bedrag van f 49.64 kan worden verantwoord. Verder vragen Ged. Staten, waarom na 22 Febr. '23 geen vervolgonderwijs meer is gegeven. De Voorzitter zegt, dat in Aug. '23 de raad heeft besloten geen vervolgonderwijs meer te geven. Dit raadsbesluit is niet opgezonden ter goedkeuring, omdat men de meening was toegedaan, dat dit niet noodig was. De rekening 4923 wordt hierdoor in ontvangst f 28991.72 en uitgaaf f 26652 91 sluit alzoo met een batigslot van f 2338.81. Begrooting 1925, Deze begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 24959.47, Voor onvoorziene uitgaven geeft zij aan een bedrag f389.36, tegen het vorig jaar f 210.57, De gemeentel, inkomstenbelasting is f 1600,lager ge raamd als het vorig jaar. Benoeming lid commissie van advies voor den vleeschkeuringsdienst. B. en W. bevelen hiervoor aan de heeren A. v. d. Kolk en J. Slegh. De eerste wordt met algemeene stemmen gekozen. De Voorzitter zegt, thans nog ter sprake te willen brengen de verpachting van een stukje grasland van de gemeente om te beweiden, verpacht aan Branderhorst te Eethen. Deze pachter heeft zich echter niet aan de voorwaarden gehouden en heeft het grasland, inplaats van beweid, gehooid. Tegen overtreding van het contract bestaat een boete van 3 X de pachtsom, zoodat de pachter thans 4 X deze som of 4 X f38 zou moeten betalen. De rrian, die bij spr. is geweest, geeft echter voor, dat hij in de meening verkeerde recht tot hooien te hebben en toen de overtreding bekend werd was het grootendeels reeds gemaaid, zoodat de waarschuwing te laat kwam. De notaris is met de overtreding in kennis gesteld en deze gaf het gemeentebestuur het advies te trachten, het met den pachter eens te worden en het op een accoordje te gooien, was hg daartoe echter niet bereid dan zou de notaris zelf de zaak ter hand nemen en dan ook de volle straf opleggen. Spr. heeft echter met Branderhorst afge sproken, dat hy de kwestie met den raad zou bespreken en deze heeft dus te beslissen hoe zij met hem wil handelen. B. en W. stellen voor, den man, die wegens zijn overtreding straf heeft verdiend, de dubbele pacht te laten betalen, hij wordt dan zeer billijk behandeld. De heer v. Ooijen vraagt of de pachter geen aanbod heeft gedaan, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. De heer Smits meent, dat de man zal moeten bloeden voor zijn overtreding, ook de overige heeren zijn het hier mede eens, zoodat het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Mocht de man hierop niet ingaan, dan zal de zaak in handen van den notaris worden gegeven. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. levendigen indruk. Hij las in de oogen van Carmen een vast besluit. Hij moest nu beproeven, of hij meer kracht had dan de jonge vrouw. Ik wil u gehoorzamen, zeide hij gelaten. Zij hernam "Wij moeren afscheid nemen. Gij verbiedt mij u weer te zienP Ik wil niet dat ons lijden wordt ver ergerd. Zouden we dat kunnen Ik weet wat gij wilt zeggen. Gij wilt me vragen om zuiver vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden, als of er niets was gebeurd tusschen ons. Het is onmogeluk Robert. Begrijp je dat niet Neenl Ik wil het niet begrijpen, her nam hij. Stel mij voor, wat gij wilt, maar verlang niet dat ik je nooit weerzie. Gij wilt toch niet, dat zoodra ik den drempel van dit kasteel overschreden heb, ik tot mij zelf zeg dat alles nu uit is, dat ik je voor immer zou verloren hebben Zij hernam Wij moeten elkaar blijven achten. Ik zal in het diepst van mijn hart de her innering bewaren van dat oogenblik. Al het overige zou profaan zijn. Ik zal nooit je liefje worden. Een oogenblik zwegen beiden. Daar «komt de Kerlor aan. zeide zij op fluisterenden toon. Ons besluit moet onherroepelijk zijn. Hij antwoordde met een stem die tot in het hart van Carmen doordrong De toekomst is in Gods hand. Den volgenden dag verliet kapitein d'Alboize Kerlor. Wordt vervolgd) Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Vrijdag 24 Oct., n.m. 7 uur. De EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren is wegens ongesteldheid afwezig. Voorzitter. Weth. K. v. d. Velden. Secretaris. WelEd. Heer E. Sluijmers. Alle leden zyn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde is ingekomen stukken Een verzoek van C. v. Tilburg te Aalburg om den buitenpas weder op dezelfde voor waarde als tot heden, in erfpacht te mogen hebben. Het voorstel van B. en W. om het stukje grond op dezelfde voorwaarden, dus voor f3.per jaar, voor den tyd van 10 jaar weder in erfpacht af te staan, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aanbieding gem.-rekening en rekening van de Afdeeling Aalburg 1923. Deze rekeningen worden voor de leden ter inzage gelegd, terwyl deze zullen worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de heerenJ. v. d. Pol, G. P. L. Bouman en G. v. d. Pol. Aanbieding gem.-begrooting en begrooting van de Afdeeling Aalburg 4925. Dezelfde commissie die de rekeningen onderzoekt, zal deze begrootingen aan een onderzoek onderwerpen, terwijl zy eveneens voor de overige leden ter inzage worden gelegd. Voorstel tot verlaging van den stroom- prijs voor de straatverlichting. B. en W. stellen voor den prijs per K.W. voor de straatverlichting te verlagen tot 30 cent. Weth. Roza licht toe, dat het niet de bedoeling is, om door deze verlaging te bezuinigen op den post voor de straatver lichting, doch alleen met dezelfde uitgaaf meer van de verlichting te profiteeren. De gemeente moet toch voor stroomgarantie bybetalen en kan dan beter, van de uit gaaf, profiteeren door sterker verlichting. De heer v. Wijk vraagt of het de bedoeling is meer lampen bij te hangen of sterker lampen aan te brengen. De heer Roza antwoordt, dat het de bedoeling is om de lampen van 50 kaarsen die versleten zijn, te vervangen door lampen van 100. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente hiervan geen nadeel zal ondervinden, het is alleen de bedoeling, nu men toch moet betalen daarvan door betere verlichting te profiteeren. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten met ingang van 1 Dec. de stroom- prijs voor de straatverlichting te stellen op 30 ct. per K.W. De Voorzitter zegt, dat op de begrooting weder een bedrag van f75 is geplaatst voor klompen voor hinderen uit Wijk en Aalburg, die tengevolge van het gemis daarvan, de school niet zouden kunnen bezoeken. Tot heden wa« de H. d. Sch. de bevoegdheid gegeven om bon's te verstrekken voor deze klompen. De klompen komen echter nog al eens terecht bij hen, die er niet voor in aanmerking kwamen, daarvoor zouden B. en W. het verstrekken dar klompen onder toezicht van B. en W. willen over dragen aan het Burg. Armbestuur. De heer v. Wijk zegt, dat de klompen tot heden slechts door een klompenmaker werden geleverd en meent, dat billijkheids halve iedereen die klompen verkoopt in de gemeente, daarvoor in aanmerking diende te komen. De Voorzitter zegt, dat het Burg. Arm bestuur met de opmerking van het lid van Wijk rekening kan houden. De heer Bouman, tevens lid van het Burg. Armbestuur, zegt, dat de ingezetenen steeds vrij werden gelaten, waar zij hun klompen wilden halen, zij kregen een bon en konden daar mee gaan waar zij wilden. De Voorzitter merkt verder op, dat op de begrooting de post voor een nacht wacht is geschrapt, omdat er tegenwoordig een particulier nachtwacht loopt, de com missie behoeft hierop dan geen aanmerking te maken. Verder wil de Voorzitter eenige mede- deelingen doen over de gehouden verga dering te Woudrichem op Woensdag 22 October. Daar zijn alle Burgemeesters en Wethouders uit het Land van Heusden en Altena bijeen geweest, met het doel om te trachten verbetering te brengen in de electrische bedrijven. Voor deze gemeente waren de beide Wethouders met den Secretaris vertegenwoordigd. De Burge meester was wegens ongesteldheid ver hinderd. Men was er algemeen van over tuigd, dat het onmogelijk kon blijven zooals de toestand thans is. De heer Sluijmers, secretaris dezer gemeente, stelde voor, dat een Commissie van zes Burgemeesters zich naar de P.N.E.M. zou begeven om een en ander nader te bespreken en voor te stellen dat de P.N.E.M. de bedrijven overnam. Er is ten slotte besloten, dat een com missie bestaande uit de Burgemeesters van Andel, Almkerk, Dussen, Eethen en de Werken en Sleeuwijk op Vrijdag a.s. met de Directie van de P.N.E.M. zullen gaan confereeren. Men deelde tevens mede, dat de P.N.E.M. zelf ook van het onhoudbare van den toestand, overtuigd was, het beste is dus thans af te wachten, wat deze con ferentie zal uitwerken. De leden zijn het met deze laatste op merking eens. Bij de rondvraag zegt de heer v. Wijk dat hij de rekening van de P.N.E.M. heeft nagezien en hem gebleken is, dat de ge meente jaarlijks een groot bedrag voor den transformator moet betalen. Toen spr. by de P.N.E.M. is geweest, is hem mede gedeeld, dat de P.N.E.M. de stroom levert in den paal by het gemeentehuis en de gemeente van daar af eerst betaalt, al wat aan dezen kant van den paal is, is eigen dom van de P.N.E.M. dus ook de trans formator. De heer Roza zegt, dat de gemeente 1 pCt. per maand aan de P.N.E.M. moet betalen of een bedrag van f 600, per jaar, dat de gemeente de transformator heeft moeten doen bouwen en het dus tegenstrijdig is dat zij daarvoor moet be talen. Er is echter niets aan te doen, het contract luidt alzoo. Dit is trouwens slechts één onbillijkheid, zoo zijn er ver schillende meer, 't is te hopen dat er thans verbetering in zal komen. De Voorzitter zegt, dat dezelfde opmer king die de heer v. Wijk heeft gemaakt eok reeds bij de P.N.E.M. is gemaakt, doch het staat zoo in het contract het zal dus weinig baten. De Secretaris deelt mede, dat de kwestie van stroomlevering aan de draaibrug over het Heusdensch kanaal, thans by het rijk aanhangig is, het rijk zal op eigen kosten een ondergrondschen kabel leggen naar de brug. De heer v. Wijk vraagt hoe of het met de bemesting van Korenzand staat. De Voorzitter zegt dat er een post van f 200,voor op de begrooting staat. De heer v. Wyk zou den raad willen geven om den grond voor onderzoek op te zenden naar het proefstation te Wage- ningen, om daar uit te doen maken, welke bemesting moet worden toegepast. De Voorzitter belooft met deze opmer king rekening te zullen houden en een steek grond te zullen opzenden. De heer Bouman zegt, dat het scheuren aan het Korenzand geen goed heeft ge daan en het te spoedig in weiland is herschapen. Het is de vraag of het met bemesting vooreerst ook nog wel tot goed weiland zal zijn te krygen. Waar schijnlijk was het volgens spr. het beste, om bijv. voor een jaar of vijf het in kleine perceeltjes als bouwland te verpachten, vooral omdat er in de gemeente behoefte aan bouwland is. De Voorzitter noemt het voorstel van den heer Bouman, die van kindsaf land bouwer is geweest, heel goed, men zou het op deze manier kunnen probeeren. De heer v. Wijk merkt op, dat men eerst zou kunnen probeeren het als bouw land te verpachten, zou de opbrengst dan te laag zyn, dan kon men het altyd nog als weiland blijven verpachten. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de leden voor de aan gename samenwerking die hij op de eerste vergadering, die hij als loco-Voorzitter had te leiden, mocht ondervinden. De raad gaat hierna in geheime zitting over, omdat de Voorzitter nog iets heeft, dat hij liever niet in het openbaar zag behandeld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Woens dag 22 Oct. nam. 7 uur. Voorzitter :^Ed<?lAchtb. Heer W. Beukeln- kamp. Secretaris de Heer J. A. Timmermans. Afwezig de heer Baggerman. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ontvangen van Gedep. Staten, waarin zij verzoeken, de laatste wijziging der begrooting te veranderen. Deze verandering zal worden aangebracht. 2. Geen ingekomen stukken. 3. Aanbieding van a. Gemeentebegrootingb. Begrooting Waterleidingbedrijfc. Begrooting Elec- triciteitsbedrijfd. Begrooting Vleeschkeu- ringsbedrijfe. Begrooting Burgerlijk Arm bestuur, voor het dienstjaar 1925, ter onderzoek en vaststelling, zooals deze zijn aangeboden door B. en W. 4. Aanwijzing commissie tot het onder zoeken dier begrootingen. Deze commissie zal bestaan uit de heeren C. Hakkers, P. Holster, Joh. Visser, H. Vos, W. de Waard en C. van Wijk. De heer De Waard. Wat punt 3c be treft, kan daarbij niet eenige technische voorlichting gegeven worden. Op deze be- grooting zijn misschien nog wel eenige aanmerkingen te maken. De Voorzitter. U doet daar een lastige vraag, ik ken niemand die daar geschikt voor is. De heer Bogers. De heer De Waard wil zeker een derde persoon hebben, buiten de P.N.E.M. om. De heer De Waard. Ja, zeker. Vervolgens^keurt de Voorzitter het goed, als de commissie eenige technische voor lichting vraagt. 5. Beschikbaarstelling van gelden voor restauratie van het gebouw en voor eerste inrichting der school voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Ingekomen is een lijst behelzende de aangeschafte leermiddelen en wat gedaan is voor restauratie. Deze lyst is door B. en W. nagezien en zij adviseeren om het bedrag, groot f 2860.95, beschikbaar te stellen. De heer De Waard vraagt, of dit voor leermiddelen is, die uitsluitend ten laste van de gemeente komen, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. 6. Wijziging gemeentebegrooting dienst 4924. De begrooting zal gewijzigd moeten wor den met het bedrag genoemd onder punt 5. Aan Ged. Staten zal men vragen, of de post »onvoorziene uitgavenmet het zelfde bedrag kan worden verminderd. 7. Vaststelling nieuwe leges-verordening. De Voorzitter leest voor, waarop de leges geheven zullen worden. Deze verordening treedt in werking op 4 Maart 1925. De invordering der leges geschiedt door den Secretaris of door een ambtenaar ter secretarie, en deze moeten direct voldaan worden. De punten op de agenda voorkomende, zijn hiermede afgehandeld. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. op de begrooting een post groot f 100 is uitgetrokken voor steun voor het te geven vervolgonderwijs en vraagt, of de Raad er voor is, om het geld aan de oudercommissies en schoolbesturen be schikbaar te stellen. Dit plan wordt goedgekeurd. Rondvraag. De heer Vos. Ik wou wei eens infor- meeren, of de post voor gemeentereiniger al vervuld is. De Voorzitter zegt, dat de oproeping zoo spoedig mogelijk zal geplaatst worden. De heer Vos. Moet die persoon zich aan een geneeskundig onderzoek onder werpen Volgens den Voorzitter zijn B. en W. daar wel voor. Zij zouden in de oproeping willen zetten, dat er een proeftijd zal zijn van 1 jaar en dat de leeftijdsgrens is be paald van de 2030 jaar. De heer Bogers vindt 30 jaar wel wat laag en zou er 35 van willen maken. Na eenige bespreking wordt de leeftyds grens veranderd en zal nu zyn van 25 —35 jaar. De jaarwedde zal f1000 bedragen. De heer Holster merkt op, dat het wel gewenscht was, als de gemeentereiniger wist, aan welke voorschriften hij zich te houden had. De Voorzitter. De gemeeniereiniger zal zich hebben te houden aan hetgeen is vast gesteld of vastgesteld zal worden en dat B. en W. de bevoegdheid hebben om, zoo noodig, een instructie in orde te maken. Het is, volgens den Voorzitter moeilijk, om voor den gemeentereiniger een instructie vast te stellen. De heer Holster. Als ik goed ingelicht ben, heeft de heer Schaar er nooit een gehad, maar dat was niet noodig ook. Volgens den heer De Waard mag de heer Schaar wel een pluimpje hebben, deze heeft-toch altyd zijn best gedaan. De heer Van Wijk wil een instructie vaststellen in overleg met den Raad en niet door het college van B. en W. alleen. Volgens den heer Groeneveld verkeert het plantsoen aan de uitbreiding in geen netten toestand en vraagt, of dat het eens opgeknapt kan worden. De Voorzitter zal het bestuar van de woningbouwvereeniging een wenk in die richting geven. Dan zijn de nieuwe steenen, waarmede de Hoogstraat pas is opgeknapt volgens den heer Groeneveld veel slechter dan de oude, die er uit gekomen zijn. De Voorzitter zegt, dat de steenen tegen gevalle* zijn, voortaan zal men ze direct van de fabriek laten komen. De heer Bogers merkt op, dat de keur van de steenen destijds niet deugden. Van Wijk zou nog gaarne 2 D« tieer aan de uitbreiding willen brandkranen vermeld stond in het hebben, z0° |an van aanbesteding en ,öu= heT spui-ei«d ook in orde willen laten maken. De Voorzitter zegl toe> de te zu"en onderzoeken. De heer Van Wijk. Wat heeft B. en W. er toe geleid, om de rioleering achter de woning van Dr. Bresier e. a. niet ten uitvoer te brengen Ik dacht, dat het al lang aanbesteed was. Voorzitter. De aanbesteding is ook ge houden, maar zij was V6el te ver boven de begrooting. Er zal nu tot het voorjaar gewacht worden, dan is er ook meer be hoefte aan werk. De heer Bogers. De begrooting bleek te laag te zijn. Er was door de aannemers ook geen behoefte aan werk. Ik geloof, dat de inschrijvers gedacht hebben »het werk moet toch geschieden, wij zullen maar eens hoog inschrijven*. De heer Van Wijk. B. en W. zullen het toch wel met mij eens zijn, dat er voortaan goed toegezien moet worden op de begrootingen, alvorens er tot aanbe steding wordt overgegaan. De heer De Boon. Het verwondert me, dat er nog geen candidaten gesteld worden voor een vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter. Met ingang van 1 Jannari 1925 moet de geheele commissie aftreden, wij zullen voor deze 2 maanden maar geen candidaten meer stellen. Hierop vraagt de heer De Boon, of de heg onder aan de stoep bij Mej. de wed. v. d. Wiel niet wat afgeknipt kan worden, aangezien het electrisch licht niet meer op die stoep kan schijnen. De Voorzitter zal aan Mej. v. d. Wiel laten vragen, of zij de heg af wil laten knippen. Vervolgens verzoekt de heer de Boon de straat wat af te spoelen daar deze er toch zoo smerig uitziet. Dit zal volgens den Voorzitter gebeuren. De heer Holster zou de draden van het electrisch licht eens na willen laten kijken daar het nog al eens gebeurt dat er een afknapt. Volgens den Voorzitter is daar niet veel aan te doen, vandaag worden ze nagezien en morgen breken ze af. De lasschen kunnen echter wel eens onderzocht worden. De heer Holster zou van de boven- grondsche een ondergrondsche electrische geleiding willen maken. De Voorzitter. We kunnen wel eens een berekening maken hoeveel of een ondergrondsche leiding moet kosten. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. flacon Foster's Maagpillen bevat een maand .gezondheid voor een familie. Zij zijn een ÏMgjt^kend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzb^f. het zuur, slechte spijs vertering, een besf&gen tong, schele hoofd pijn, en verstopping, poster's Maagpillen dienen in elk huis aanwelf te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerdg pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BmNBNLAltfD. Een dreigbriefschryrer Te Dinxperloo is gearresteerd de kleer maker B., die een dreigbrief had geschreven aan de familie Otten, aldaar, om direct aan het tramstation te Terborg voor Me- vroHw O. te deponeeren een pakje, waarin f 500. De vogel was niet slim genoeg en toen hij het inmiddels gedeponeerde waardelooze pakket in entvangst kwam nemen, was hij spoedig geknipt o In rryheid gesteld De in verband met den in 1918 ge- pleegden moord op Gerrit v. d. Oever te Scheveningen onlangs gearressteerde Rotter dammer G. G., die ten tijde van den moord in Scheveningen woonde, is door de justitie in vrijheid gesteld, nadat gebleken was, dat hij met den moord zelfs niets te maken heeft gehad. De broer van den juwelier en goudsmit De Ridder in de Donkersteeg te Leiden, die werd gearresteerd als ervan verdacht, zich aan de inbraak in den goudsmidswinkel van zijn broer te hebben schuldig gemaakt is op vrije voeten gesteld. Een gift van de Koningin De koningin heeft f 1000, doen toeko men aan den gouverneur van Curapao, als bijdrage tot leniging van den nood op de Bovenwindsche eilanden, welke door zwaar stormweer werden geteisterd. Zoowel op St. Martin, als op Saba en St. Eustatius werd groote schade geleden van gewas,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2