Eerste Blad RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. „Het Kasteel van Kerlor." ^ND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4446 Vrijdag 31 October 1924 Int. Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. Wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve Yereenigingen. FEUILLETON. Engstraat HEUSDEN. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, In de maand April dezes jaars werd door H. M. de Koningin bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, hou dende wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve vereenigingen. Zeer juist heeft de Hooge Regeering ingezien dat de talrijkheid der coöperatieve vereenigingen, haar steeds wassende om vang en de belangrijke invloed, dien zij, bovenal bij de landbouw-coöperatie, on misbaar op de nationale welvaart uit oefenen, eene goede regeling dier ver eenigingen tot een algemeen belang van niet geringe beteekenis maken. De wetgever heeft er naar te streven, eener zij ds dat de groote belangen, die bij eene behoorlijke functionneering der coöpra- 76 XLI. De Dronkenschap. Claudinet was even twee jaar. Hij vroeg alleen om te leven, de lie verd bij groeide, hij liep zooals alle kleine ventjes loopen. Wanneer hij eenige dagen niet moest hoesten, was hij prachtig en zijn vreugde verheugde zijn moeder; maar bij de minste verandering van weergesteldheid werd het kind lijdend het kreeg dan weer koortshij wilde dan steeds bij zijn moeder zijn, die hem dan op schoot nam en dan in slaap viel, waardoor hij zijn lijden niet voelde. Rose was altijd angstig. De dokter had haar verzekerd dat het kind niet zwak was, maar dat met de noodige voorzorgen, het spoedig op een leeftijd kwam, dat die ziekelijkheid wel langzamerhand minder werd en over zou gaan. Het arme meisje dat in den rouw was over den brandweerman leefde slecht voor Claudinet; zij merkte niet op dat zij dikwijls zieker was dan haar kind. Na het oogenklik dat Francois Cham pagne was overleden, scheen er een wonder gebeurd te zijn, want de tering bij Rose Fouilloux scheen te hebben tieve vereenigen op het spel staan, wor den beschermd, anderzijds, dat haar vrije ontwikkeling en hare vrijheid van be weging niet worden belemmerd. Omtrent een en ander willen we thans wat zeggen en we doen dat aan de hand der het wetsontwerp begeleidende Memorie van Toelichting, waaruit we duidelijheids- halve meerdere stukken overnemen. Aan bovengenoemde eischen voldoet de thans geldende wet, die in 1876 het levenslicht aanschouwde, niet. Wel geeft zij voorschriften ter waarborging eener behoorlijke functionneering der coöpe ratieve vereenigingen ter bescherming der daarbij betrokken belangen, maar de wijze, waarop zij de naleving dier voor schriften tracht te verzekeren, geeft aan leiding tot groote rechtsonzekerheid. In de eerste plaats maakt eene reeks van gevallen, waarin de vereeniging met nietigheid wordt bedreigd, dat de na- deelen der bestaande regeling, voor wat betreft die gevallen, veel grooter zijn dan de voordeelen het is toch een welhaast onhoudbare toestand, dat eene soms geringe fout, bij de oprichting eener vereeniging gemaakt, haar voortdurend aan nietigheid bloot stelt. Daarnaast zondigt de bestaande wet door het geven van ingewikkelde bepalingen ten aanzien van het verkrijgen en het verliezen van het lidmaatschap en het bewijs van een en ander, bepalingen dikwijls niet na te leven en die tot talrijke processen aan leiding gaven, waarin een onverkwikke lijk misbruik werd gemaakt van haar kloverijen, waarvoor de wet de deur opent. En dikwijls processen met succes want herhaaldelijk waren de vormvoor schriften, door den wetgever ter bescher ming van materieele rechten geheven, juist de oorzaak van het te loor gaan daarvan. Bij de samenstelling van meergenoemd wetsontwerp nu is er naar gestreefd aan dien ongezonden toestand een einde te maken door in de eerste plaats eene regeling te treffen, waardoor de dikwijls herhaalde bedreiging met nietigheid kan vervallen en in de tweede plaats de ingewikkelde bepalingen betreffende het lidmaatschap en het bewijs daarvan door meer bruikbare voorschriften te vervangen. Daarnaast worden voorge steld nieuwe voorschriften, waarvan de praktijk de wenschelijkheid heelt aan getoond. Dikwijls hebben wij als griel tegen de tegenwoordige wet hooren aanvoeren, dat voor de oprichting eener coöperatieve vereeniging eene notarieele akte ver- eischt wordt en toch gelooven wij met den wetgever dat de notarieele vorm alle aanbeveling verdient. Het in het opgehouden. Langzamerhand schenen de organen, die door de tuberculose aangedaan waren, zich te herstellen. De kaartlegster werd steeds beter. Zij was zoo juist opgestaan. Zij had zich voorzichtig aangekleed om den slapenden Claudinet niet te storen. 's Nachts was het kind wakker geweest. Hij had toen volgens voorschrift van den dokter een lepel van het drankje gehad. Claudinet was daarna weer in geslapen met de woorden op zijn lippen Ma-ma, bobo. De bakkersvrouw kwam op het ge wone uur; Rose vroeg haar geen leven te maken. De dag begon met het bezoek van de slachtersvrouw uit de rue Fontaine-au- Roi. Haar lichtvaardige echtgenoot had eindelijk de kantwerkster uit de rue de la Folie-Lericourt verlaten, hoewel de verradelijke echtgenoote zich toch niet kalm gevoeldezij wilde weten of haar man niet droomde van een verovering op de spekslagersvrouw, die zich op nieuw gevestigd had in de rue Oberkampf. De kaarten spraken zich niet duidelijk uit. De slagersvrouw toonde zich daar niet erg bevredigd over. De vorige keeren, riep zij uit, was ik dadelijk overtuigd. Rose antwoordde alleen door een scho uderophalen. Woedend vervolgde de handelaarster Denk u eens in mijn plaats, mevrouw Fouilloux, gelooft gij dat het voor mij een houdbare toestand is als vrouw in leven roepen van eene coöperatieve ver eeniging als rechtspersoon, bestemd als zij is in lengte van tijd te werken, is eene zóó gewichtige handeling dat er zekerheid moet bestaan, dat de oprich ting geschiedt op eene wijze, die het regelmatig functionneeren der vereeni ging waarborgt. Groote en gewichtige belangen zijn daarhij betrokken niet alleen van de leden, maar vooral van derden, die moeten weten wie aanspra kelijk is n.l. de vereeniging zelf "of de leden, die gehandeld hebben, persoonlijk. En die zekerheid heeft men niet, wan neer de akte van oprichting tot stand komt zonder rechtskundigen bijstand. Het opmaken der statuten toch door een niet-deskundige levert een bron van gevaren op en geeft aanleiding tot vele moeilijkheden en kwestie's. En dan niet te vergeten de algeraeene voordeelen van eene notarieele akte boven een onder- handsche. Eene notarieele akte n.l. blijft bewaard, geeft zekerheid van dag- teekening en waarborgt ook nog de echtheid der handteekeningen van de onderteekenaars. Vooral dit laatste is van veel belang. Bii eene onderhandsche akte bestaat steeds het gevaar, dat te eeniger tijd wordt ontkend, dat degeen, wiens naam onder de akte staat, die handteekening inderdaad heeft gesteld, als gevolg waar van de geheele vereeniging op losse schroeven kan komen te staan. Welke grief wordt nu tegen de nota rieele akte ingebracht Gewoonlijk noemt men het kostenbezwaar, doch het komt ons voor dat dit bezwaar niet op weegt tegen de genoemde voordeelen. Bovendien zijn de kosten in den regel niet zoo hoog en zullen vooral dan niet hoog zijn, wanneer coöperatieve veree nigingen worden opgericht in het belang van minder gegoeden. Intusschen ge heel ongegrond schijnt het bezwaar in sommige gevallen toch niet en daarom is in het wetsontwerp getracht daaraan zoo veel mogelijk tegemoet te komen door opname van de bepaling dat de notaris verplicht is kosteloos zijn diensten te verleenen, indien de oprichters of, bij wijziging der statuten, de bestuurders een bevel daartoe overleggen van den President der Rechtbank, die echter geheel vrij is in het geven of weigeren van zulk een bevel. De gegoedheid der oprichters mag in elk geval niet het eenige criterium zijnook het doel en de strekking der vereeniging zullen in aanmerking moeten komen. Het voorschrift dat een notaris de oprichtingsakte moet verlijden biedt stellig geen afdoenden waarborg, dat de wet goed zal worden toegepast, maar den handel Zeker. Ja, het is vervelend. Wat raadt gij mij te doen? Niets, antwoordde Rose koel. Alleen de kaarten kunnen u antwoorden. Zij hebben het niet gedaan. Dan zal het een volgenden keer beter gaan, misschien. Zoo, zool Gij denkt mij zeker op die manier mijn geld af te zetten door iederen keer bij u te moeten komen. Wat zegt gij daar? antwoordde Rose op vasten toon. Ik wensch, ik wil. Gij weet het wel. Ik wensch dat mijn man mij getrouw blijft. O, de deugniet I als ik hem snap, dan bezweer ik je, dat hij een benauwd kwartiertje zal hebben. En de slagersvrouw uit de rue Fontaine- au-Roi vertrok terwijl zij de deur hard achter zich dicht sloeg. Dit leven hinderde niet meer, want de kleine Claudinet was sedert vijf mi nuten wakker. Het kind had, dank zij het kalmeerend drankje goed geslapen. Terwijl het de oogen open had, glim lachte het en speelde in het bed. Rose hoorde een lichte beweging, zij ging de slaapkamer binnen. Mama, mama, zei Claudinet, dag moesje. Hij stak de armpjes uit. Rose om helsde hem yen keek hem nauwkeurig aan, om te'zien of er ook sporen van de ongesteldheid overgebleven waren. Doch zij kon gerust zijn. De portierster bracht een brief binnen. Rose maakte een gebaar van ongeduld toch wel voldoenden waarborg dat de oprichtingsakte aan de eischen der wet zal voldoen, wijl die eischen heel wat zijn vereenvoudigd vergeleken met de thans bestaande. (Wordt vervolgd.) GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. BU1TENLANDSCB OVERZICHT Het zyn voor Engeland uiterst gewichtige dagen, omdat door de verkiezingen zal worden uitgemaakt, of Engeland ook voor de naaste toekomst door een Labour kabinet zal worden bestuurd. De positie van de arbeidersregeering is nimmer bijzonder aantrekkelijk geweest, omdat zij een minderheids! egeering was, die zich alleen op den duur kon handhaven, wanneer zij den eenen keer den steun der liberalen verkreeg, een ander maal kon rekenen op den bystand der conservatieven. Begrijpelijk is het dan ook, dat de regee- ring-Macdonald zoo voor en "ha al menige nederlaag heeft geleden. Daar de premier echter reeds dadelijk by het aanvaarden van zyn ambt had verklaard, dat alleen nederlagen in verband met principieele kwesties hem konden nopen heen te gaan, leidden de talrijke gevallen, waarin de oppositiepartijen zich niet met regeerings- voorstellen konden vereenigen, geenszins tot een aftreden. De bekende affaire-Campbell was echter voor Macdonald een reden om het erop aan te laten komen. Men kent het resultaat de motie van wantrouwen, in het Lagerhuis in verband met voren genoemde aangelegenheid aangenomen, was de aanleiding voor het uitschrijven van de nieuwe verkiezingen, die thans worden ge houden, maar waarvan de definitieve uitslag pas Vrijdag bekend kan zyn. Uit het feit alleen reeds, dat de Labour- regeering nieuwe verkiezingen heeft aan gedurfd, zou zyn af te leiden, dat zij zich krachtig gevoelt en versterkt uit de stem busstrijd denkt te komen. Doch ook de andere partyen doen heel optimistisch en meenen vooral de conservatieven toen zij de enveloppe zag. Zij herkende maar al te goed de hand en bovendien was de poststempel van Brest duidelijk genoeg. Die laat me ook niet met rust! riep de kaartlegster uit, terwijl zij koortsach tig den brief open maakte, welke het geschrijf van Zéphyrine bevatte. Ik wed er wat om. dat ze wel weer om geld vraagt 1 Rose Fouilloux vergiste zich nietzij behoefde haar slimheid in het raden niet te spitsenzij wist wel, dat haar jongere zuster haar slechts schreef om geld. Ditmaal had de somnambule, onder voorlichting van de Slak, een keur van mooie woorden bijeengebracht, waarmede zij uiting gaf aan de edelste gevoelens. Zeer ontstemd las Rose het volgende schrijven Lieve Zuster 1 „Ik schrijf je om je even mede te deelen, dat ik nog steeds in Bretagne ben. De zaken gaan niet schitterend, maar ik ben besloten nog eenige maanden te blijven, als je er ten minste niet tegen hebt. Het heeft me wel verbaasd, dat je niet geantwoord hebt op mijn laatsten brief. Wat ik je vroeg had ik wezenlijk hard noodighet dak van mijn woning heeft reparatie noodig. Je begrijpt, dat ik niet ingericht ben als jijik moet nog geholpen worden. Ik zou je het geld zeker teruggegeven hebben. Je weet, hoeveel ik van je vsel te zullen winnen. De nuchtere feiten zullen spoedig uitwyzen, wie gelijk krygt. Uit de tot dusver bekend geworden voorloopige verkiezingsuitslagen blijkt, dat de conservatieve aan de winnende hand zijn. De publieke belangstelling in Engeland houdt zich nog steeds bezig over de kwestie of de gepubliceerde brief over bolsjewistische propaganda in Engeland echt is of niet. Hoe is het Londeusche blad, dat dezen brief het eerst publiceerde, aan een af schrift ervan gekomen vroeg Mac Donald in zijn verkiezingsrede. Ik verneem, dat sedert eenige dagen in het conservatieve hoofdkwartier gezegd werd, dat men ops op het laatste oogenblik een mijn onder de voeten zou leggen en dat dit verband zou houden met den brief van Zinowjet. Hoe zijn het hoofdkwartier der conserva tieven en het blad aan den brief gekomen Heeft één van beiden geholpen om het document naar Engeland te brengen Waar werd de brief vervaardigd, in Moskou, Parijs of Londen Volgens de inlichtingen, die ik heb ontvangen, kan het document overal zijn opgesteld. Hoe kan ik, als eenvoudig en eerlijk mensch dan anders doen dan v. antrouwen koesteren Ofschoon ik nog geen conclusie wil trekken, moest de verdenking wei hij mij opkomen, dat de geheele affaire een politieke manoeuvre is. Na de rede van Mac Donald twyfelt wel niemand in Engeland er meer aan, zegt het »Hbld.« dat de zoogenaamde brief van Zinowjef een mystificatie is geweest en men verwacht dan ook, dat de premier onmiddellijk na afloop van het officieele onderzoek zijn verontschuldigingen aan Mos kou zal aanbieden. Eerst moeten de verkiezingen achter den rug zijn. De toestand in China is nog steeds on duidelijk. Volgens een bericht uit Londen trok generaal Feng al zijne troepen uit Peking terug en liet slechts een kleine wacht bij het paleis van den president en het hoofdtelegraafkantoor achter. Tsjangt- solin zou eenige generaals der regeerings- troepen voor 'n conferentie naar Moekden hebben uitgnoodigd om door een procla matie den burgeroorlog te beëindigen. Volgens andere berichten heeft Woepeifoe een leger van 100.000 man geconcentreerd om naar Peking op te rukken. houd. Met zijn familie moet men op goeden voet staan. Toen je me dan ook niet antwoorddet, heb ik mezelve afge vraagd, wat je scheelde, daar ik niet kon vermoeden, dat je over me te kla gen hadt. Daarnaar heb ik het niet ge maakt. Ik ben dan overtuigd, lieve Rose, dat je me niet in ongerustheid zult willen laten. Zend me nu het bedrag van dertig francs. Ik zal je hulp niet meer noodig hebben, want ik haast me je te vertel len, dat er iets gewichtigs met me ge beurd is. Ik heb niet met je er over willen spreken voor ik er zeker van wasnu is het zoover. Ik ben ten huwelijk ge vraagd door een zeer net persoon, die nog wat van zijn ouders te wachten heeft. Hij heet Eusébe Rouillard. Ik zal nog wel eens over hem schrij ven. Wij rekenen er op, dat je op de bruiloft komt. Je begrijpt, dat we het verschrikkelijk zouden vinden, als mijn eenige zuster niet bij mijn trouwen was. Maar, je begrijpt, ieder heeft zijn zwak heden en zoo wil ik dat voor mijn trou wen mijn woning veranderd wordt. Antwoord me nu eens gauw. Schrijf me nu eens over jou en over mijn neef. Het spijt me wezenlijk dat ik niet weet hoe het met Claudinetjgaat't is zoo'n aardige jongen. Breng je hem mee op de bruiloft? Wat zal ik hem veranderd vinden 1 Hij is zeker groot en sterk geworden. Mijn aanstaande heeft een goed baantje, hij is scharenslijper. Ik zal erg geluk- NIEUWSBLAD voor tiet Laid vai Hegsden ei Alteia,deLasgstraat ei do Gommelerwaerfl 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1