Prils¥@riaging WYBERT Und van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave; Firma L J. VEERMAN, Heugden. Vo 4447 Woensdag 5 November 1924 Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f .40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Nu men een volledig overzicht heeft van de Engelsche verkiezingen, blijkt, dat de Labour .partij er nog niet zoo slecht voorstaat als de uitslag der stemming zou doen gelooven, dit zelfde geldt ook voor de liberalen. De wisselvalligheden welke het Engelsche kiesstelsel biedt, zijn oorzaak dat de conservatieven zoo'n grooten voor sprong hebben gemaakt. Om maar één voorbeeld te noemen de Labour-Partij, die pl.rn. 1 millioen 100 duizend stemmen vooruitging bij verladen jaar, ging nochtans 'n 40-tal zetels achter uit. Was in Engeland dan ook gestemd volgens het stelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging, de arbeiderspartij zou veel minder zetels hebben verloren. Onder hetzelfde vei kiezingssysteem zou een vol strekte meerderheid der conservatieven, die thans een in 't oog springend feit is, minstens dubieus zijn geweest. De vraag, die nu ryst, is, 'welke buiten- landsèhe politiek Engeland bij de regeerings- wisseling zal volgen. Natuurlijk kan daar omtrent niets met zekerheid worden mede gedeeld, maar waarschijnlijk zal hierin geen principieele wijziging intreden en zal het pact van Londen evenzeer door de conservatieven worden gerespecteerd. Alleen de politiek tegenover Rusland zal natuurlyk veel minder welwillend worden. De vraag is, of de nederlaag van Macdonald ook haar weerslag zal doen gevoelen in Frankrijk, waar de conservatieven wellicht moreel gesterkt zullen worden door de overwinning hunner Britsche geestverwanten. Onmogelijk is het dan cok niet, dat, evenals in Engeland de pro-Russische po litiek van Macdonald is veroordeeld, nok in Frankrijk de reactionairen wegens de erkenning van Rusland door Herriot de campagne tegen dezen zullen verscherpen Het nJournal des Débats« b.v. gewaagt van de compromitteerende politiek der re geering-Macdoi aid tegenover Rusland, waar over het Britsche volk bij de verkiezingen zijn misnoegen heeft uitgesproken. Raad pleging van 'tFransche volk te dezer zake zou volgens 't blad dezelfde resultaten in Frankrijk opleveren De regeering heeft het voornemen na de heden Dinsdag te houden zitting van het kabinet, af te treden. De mogelijkheid blijft evenwel bestaan, dat zij dezen stap zal uitstellen, omdat het onderzoek naar de echtheid van den brief van Sinofjef eerst 76 't Is voor mijn kind. De kaartlegster voelde plotseling veel sympathiemoeders begrijpen elkaar spoedig. De bezoekster, een wolkaardster uit de straat Vicy-d' Azyr, vertelde dat haar kleintje met den dag magerder werd de moeder vreesde voor stuipen en de kaarten moesten haar vertellen, wat ze te doen had. Maar, riep Rose, u moet in de eerste plaats den dokter om raad vragen Dat heb ik gedaan, antwoordde de an derik ben op het stadhuis geweest om naar het adres van den stadsdokter te vragen, omdat ik ingeschreven ben. Dat is geen schande, nietwaar De dok ter is gekomenhij heeft me niet kun nen zeggen, wat de kleine had. Maar nu wil ik het van u weten U kunt alles raden dat is uw vak. Rose Fouilloux ging aan 't werk. Zij gaf een nogal geruststellende voorspel ling. Daar was wel een schoppen acht, die de ziekte voorspelde, maar de omge keerde zeven beteekende, dat de kwaal slechts van voorbijgaanden aard zou zijn maar dan was er toch nog een schoppen vijf, die den boel weer op losse schroeven zette. Rose sprak niet veel over de beteekenis van die laatste kaart. gereed moet zijn. Intusschen houden de bladen zich bezig met de mogelijke samenstelling van de nieuwe regeering. Betrouwbare inlichtingen hieromtrent zijn evenwel de eerstvolgende dagen nog niet te verwachten. Het is slechts zeker, dat Baldwin prem er wordt. Dj gemeenteraadsverkiezingen, weik« Zaterdag in alle provinciesteden van Enge land en Wales werden gehouden, liepen voor Labour gunstiger af dan de parle mentsverkiezingen, maar de liberalen be taalden andermaal het gelag. In de 70 voornaamste steden wonnen de conservatieven 50 raadszetels, maar ver loren er 44 Labour won 51 en verloor 31 de liberalen wonnen 18 en verloren 52 de onafhankelijken wonnen 14 en verloren 18. De laatste dagen is het hoven Groot- Brittannië en Frankrijk, evenais boven ons land, zeer slecht weer geweest. Door een aanhoudenden hevigen regenval zijn in Engeland verschillende rivieren buiten hare oevers getreden en is daardoor groote schade aangericht aan de te veld staande gewassen, tengevolge waarvan vele hoeren zware verliezen hebben geleden. Over de overstroomingen in Frankrijk meldt de »Times« onder meer nog dé volgende bijzonderheden De stad St. Valery, aan den mond van de Somme en het visschersplaatsje Hourdel zijn doorsde zee overstroomd. Men vreest, dat, wanneer dit zware weer voortduurt, de rivierdijken zullen bezwijken, waardoor al deze lage landen zouden overstroomen. In het ondergeloopen gedeelte steken slechts de bovenverdiepingen der huizen boven het uitgestrekte wateroppervlak uit. Het waterpeil in de Marne stijgt ver ontrustend snel. Het water stroomt reeds de vlakte tusschen Vitry le Francois en Epernay binnen. Te Ch&lons zyn de pro menade en de Jardin Anglais ondergeloopen. De Maas is boven en berieden Verdun buiten haar oevers getreden. De scheep vaart in de vallei van de Aire is stopgezet en vele dorpen zyn onder water geloopen. Ook uit Duitschland, vooral uit de ge bieden van Rijn en Main, komen berichten die over ernstige overstroomingen spreken. De rivieren zijn door de aanhoudende regens der laatste dagen zeer gezwollen. Sedert Zaterdag is de verbinding tusschen Biühl en Weier verbroken. De vrees bestaat, dat het water nog meer zal wassen. De bezoekster had als eenvoudige vrouw uit het volk, nog wel wat meer bijzonderheden willen weten. Zij was er vooral nieuwsgierig naar, of haar jongen gezond genoeg zou zijn om den volgenden Zondag bij zijn tante te gaan etenRose moest bekennen, dat de kaartleggerij het nog niet zoover had gebracht, dat zij zekerheid daaromtrent zou kunnen geven. De klant vertrok, na de kaartlegster bedankt te hebben en haar te hebben beloofd, dat zij bij voorkomende geval len haar vrienden en kennissen naar haar toe zou zenden. Toen Rose weer alleen was, gevoelde zij zich ontevreden over zichzelve. Zij beschuldigde zich, dat zij hare gewone schranderheid niet had getoond het scheen haar dat zij haar werk niet heel nauwkeurig had gedaan, Daarna gevoelde zij een soort van schrik. Het was niet de eerste maal dat zij een dergelijke verandering con stateerde. Zij maakte zich ongerust, zich zelf afvragende of haar verstand verzwakte, of zij de gave niet meer had. Gedurende eenige minuten was zij ter prooi aan een bij zonderen angst. In zekeren zin was er in haar het gevoel eener groote smart, als van een kunstenaar, die ziet, dat zijn talent ver dwijnt, van een zangeres, die haar stem verliest, van een acrobaat, die een been breekt. De beide bezoeksters waren vertrokken, de eene onvoldaan, de andere tevreden, maar zonder daartoe veel reden te hebben. In het Saargebied kwam de hoogwater catastrofe zoo onverwacht dat geen vol doende beschermingsmaatregelen genomen konden worden. De Saar steeg ieder uur met 40 c.M. Het water staat ihana 7 M. hoog. In verschillende kelders der woningen te Saar- b> ücken zijn voorraden en goederen verloren gegaan ter waarde van vele millioenen francs. Een aantal restaurants moest het bedrijf stopzetten daar de keukens onder water liepen. Ook de kleinere plaatsen in den omtrek zijn deels overstroomd. imilimlliiiiiimiimiinIiillilimilliiliiiiiiiitiimllimillliiilimmiiiiimmiimiimml groote doozen TABLETTEN S ui"innu iiiiitmi in BUITENLAND. Noodlottige vliegtocht Naar uit Pressburg wordt gemeld, heb ben zich met een estafettevlucht ernstige ongelukken voorgedaan. Drie militaire vlieg tuigen zouden van Kaschow via Ventra- Pressburg Olmutz naar Praag vliegen om president Masarijk in verband met den ria- tionalen feestdag, de gelukwenschen der Tsjechische troepen in Slowakië over te brengen. De machines moesten wegens den dichten nevel op een hoogte ven 2000 M. vliegen. Nog in de omgeving van Kaschow moest een der vliegtuigen wegens een motordefect dalen doch werd tegen een rots verpletterd. De beide inzittende offi cieren werden dood opgenomen. Het twee de vliegtuig bleef onderweg in een boom hangen. De bestuurder liep ernstige ver wondingen aan het hoofd op. Het derde vliegtuig moest in Neutra een noodlading maken. Te Praag keek men tevergeefs naar de komst der vliegers uit. Ken Bloedbad Toen Zaterdagmorgen te Gelsenkirchen omstreeks 6 uur de arbeider Pilaroki zijn woning vei laten had om naar zyn werk te gaan heeft zijne vrouw die sedert eeni- gen tijd teekens gaf van krankzinnigheid Rose stelde zich de vraag Word ik minder? Zij voelde zich geestelijk teneergeslagen en wilde niet in dien toestand blijven. Zij nam een flesch rum uit de kast en schonk zich een glaasje in. De ver langde uitwerking liet zich niet wachten haar sombere luim verkween. Wat bestaan bleef, dat was de toorn tegen Zérhyrine. Dat was er een, die zich beroemen kon het geduld harer zuster te hebben uitgeput. Rose wilde er niet meer van hooren spreken. Zij zou op dezen brief evenmin .antwoorden als op den voor- gaanden. De verbannen beroepszorgen keerden toen allengs terug Zij vormden bepaald een idee fixe van Rose Fouilloux. Sedert den dood van Francois Cham pagne voerde zij niet meer haar kleine administratie. Zij vroeg zich zelf af, of het aantal harer klanten niet verminderde zij her dacht het aantal keeren, dat zij vroeger de kaarten had gelegd, maar haar opge wondenheid verhinderde haar om precies te rekenen. Werktuiglijk nam zij de flesch rum en schonk zich een tweede glaasje in De uitwerking van den alcohol kwam nu Rose, die nog de oogen vol tranen had, had nu eensklaps vroolijke gedachten. Het ging haar thans bepaald beter. Was het welbeschouwd, verboden, om nu en dan eens den geest wat op te wekken Zij nam Claudinet in haar armen, zij vertelde hem duizend kinderachtige din- zijn twee zoontjes met een broodmes ge dood. De wonden waren van dien aard dat de kinderen terstond dood zijn geweest. In dezelfde kamer sliepen nog twee kin deren van acht eri elf jaar. Het meisje redde zich door uit het venster te springen en de jongen redde zich door de deur. Hij moest daarvoor eerst nog een gevecht voeren met zyn moeder die hem hetzelfde lot als zijn twee broertjes had toebedacht. Op het hulpgeroep van deze twee kinde ren kwamen de buren en de politie toe- loopen. In den tusschen tijd had de moe der hare twee slachtoffers de hemden uit getrokken en de lijken en de bedden van bloed gezuiverd. De moeder werd in af wachting van andere beslissing als politie- gevangene naar het ziekenhuis overgebracht. De beide lijkjes zijn in beslag genomen. Volgens mededeeling van den vader wer den reeds met het gemeentebestuur onder handelingen gevoerd om de vrouw in een krankzinnigengesticht te plaatsen. Een typhoon Het Fransche ministerie van Koloniën bericht dat een buitengewoon hevigen typhoon de kust van Anain op 23 Oct. j.l. heeft geteisterd. Eenige bewoners verloren het leven, terwijl aan gebouwen, spoor wegen en den oogst groote schade werd toegebracht. Aardbeving De Seismograaf van de Georgeal univer siteit te Washington heeft een aardbeving van gematigde bevoegdheid geregistreerd, welke in Centraal Amerika heeft plaats gehad. o Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland Het laatste resultaat van de gemeente lijke verkiezingen geeft aan dat de Con servatieven 18 zetels wonnen en acht ver loren de Liberalen wonnen er 4 en verlo ren er 16, de Labourpartij won er 19 en verloor er 14 de Onafhankelijke wonnen 8 en verloren 11 zetels. BINNENLAND, De Woningbouw Naar thans blijkt zal de gemeente Maas sluis dit jaar, tengevolge van het onver- huurd blijven van een groot gedeelte der indertijd onder hare garantie gebouwde 277 arbeiders- en middenstandswoningen, een schade lijden van ruim f 30.000. gen. Het kind, zeer gelukkig dat men zich met hem bemoeide, luisterde naar zijn moeder, babbelde met haar en lachte Dien namiddag werd de kunst van Rose nog tweemaal geraadpleegdde kaartlegster overtuigde zich, dat zij haar gave weer had terug ontvangenzij verweet zich zelf haar angst en vrees van dien morgen. Onder haar mededin gsters in het arrondissement was zij het wel, wier faam ongerept bleef, die het meeste geld maakte. Tegen half zes werd er gebeld. Dat is Poulot, zeide Rose. Inderdaad het was de oude kameraad van Francois Champagne. Als hij geen dienst had, kwam hij altijd in de rue des Trois Couronnes, waar Rose hem ontving met al de sym pathie, die een vrouw gevoelt voor den vriend van een dierbaren overledene. Hun gesprek liep steeds over Francois Etienne Poulot wist altijd nog weer wat nieuws van hem te vertellen aan Rose. Zij rakelden oude herinneringen op met een wreed gevoelzij vonden daarin als 't ware een bittere voldoening. Etienne hield veel van Claudinet, en deze, met een bewustheid, dat deze uni form hem niet vreemd was, glimlachte tegen den sapeur. Rose had geen geheimen voor haar vriend Etienne. Zij had met hem gespro ken over Zéphyrine en over de zorg, die deze haar veroorzaakte. De kaartlegster {liet nu aan Poulot den brief zien, welken zij dien morgen Zilrerbons De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat de ingetrokken zilverbons van f2.50 [model 1915], alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 [model 1916], alsnog tot en met 31 Dec, ter inwisseling kunnen v orden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam [Heerengracht 344/46], Uit "het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de inge trokken zilverbons van f 1, f2.50 en f5 van den ouden vorm [model 1914] en dat op het oogenblik alleen in omloop zyn de zilverbons van f 1 en f2.50 van het nieuwe type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld dragen de bons van f 1 de dagteekeriing van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f 2,50 zijn gedagtee- kend 1 Juli 1918 of later. Rtytuig omgeslagen De wethouder van Haarlemmermeer, de heer Kistemaker, keerde Vrijdagavond van de raadszitting per rijtuig huiswaarts, toen het paard, verblind door de lichten van een aankomende auto, schichtig werd, met 't gevolg, dat paard en rijtuig in een langs den weg liggenden grinthoop terechtkwamen. De wagen sloeg om en de heer K. moest ernstig verwond naar het Diaconessenhuis te Haarlem worden vervoerd, alwaar bleek dat hij o.m. zijn linkerarm gebroken had. Zijn toestand is redelyk wel. Door den stroom gedood In een expeditieloods aan de L. Hor- tersiuslaan te Naarden vond men den 23 jarigen knecht C. Beuker uit Hilversum, op den grond liggen met den draad van een electrische looplamp in de handen. De draad stond onder 220 volt. Ondanks dat twee uren kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten te doen terug keeren. Verplaatsing ran Belgisch loodspersoneel ran Vlissingen naar Antwerpen Te Vlissingen is bij dagorder bekend gemaakt, dat het dekpersoneel van den Belgischen loodsdienst, benevens de hulp- loodsen en de loodsleerlingen op 1 Maart van Vlissingen naar Antwerpen worden overgeplaatst. Dit zijn ongeveer 90 ge zinnen. had ontvangen. Etiénne schudde het hoofd en mom pelde Het zijn misschien maar hersenschim men. Toen Poulot, die zijn bezoeken bij Rose nooit rekte, vertrokken was, viel de kaartlegster plotseling weer terug in haar somberheid. Claudinet begon weer te hoesten, zijn wangen kregen een purperen tintde koorts kwam weer terug. Rose, ineengedoken in haar stoel, hield zich het hoofd met beide handen vastzij dacht na Haar blikken wendden zich naar het kruis van 't Legioen van Eer aan Fran cois Champagne geschonken, vervolgens keek zij naar den knaap. De hersenen van de kaartlegster werk ten moeilijk, zij kon haar gedachten niet uitdrukken, zij waren verward, onduide lijk. En terwijl zij dat toch poogde te doen, leed zij, hoe meer zij een uitweg zocht in dezen droevigen chaos van ge dachten. Zij keek naar de pendule, die op zes uur wees. Rose Fouilloux richtte zich op en nam nog een glaasje .rum. Zeide iedereen niet, dat rum een gezonde drank was Allengs was zij er aan gewoon geraakt om zich dus te bedrinken. Had de drank, dien juffrouw Midoux haar had toebereid en "aangeraden, haar niet een dergelijke schijnbare vergetel heid van alles gebracht? De kaartlegster was echter van kwaad tot erger vervallen. Na den drank, NIEUWSBLAD oar int Leid van Heusoei es Aitsia,iteLaiqstrsat ei n Bmitltrwnri Bij Apothekers en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1