Vierde Blad ft 4450. vrildag 14 November voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DAMRÜBRIEK. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor BEHOORENDE 'BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Aodel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. KLASSE A. Probleem no 7 (derde wedstrijd-probleem) AuteurP. Kleute, den Haag. De stand was Zwart10,13,14, 21, 33 en dam op 16. Wit22,23, 24,27, 30,32,37, 42 en 44. Oplossing Wit: 23—19, 22—17, 42—38, Zwart; 14 x 23, 21x12, 33 x 22, Wit: 24—19, 19x30 Zwart: 16x24. Zwart moet nu 1014 of 1015 spe len, wit 3024 en wint. De problemen van dhr. Kleute ken merken zich door hun fraaie afwikkeling Goede oplossingen van dit probleem ontvangen van de heeren Chr. A J. v. Herpt, A. A. Tamerus Azen A. Colijn te Dussen, P. van Krieken, P. Wilhelm, G, de Joode, P. v. d. Voort en P. van Andel te Woudrichem, H. Vogelaar en C. Redert te Andel en A. de Graag te Heusden. Probleem no. 9 (vijfde wedstrijd-probleem) Stand: Zwart (8 schijven) op 8,9,10» 11, 13, 17, 18, 26. Wit (8 schijven) öp 24, 28, 31, 32, 34, 38, 47, 48. X Wit begint en' wint. Onlossingen worden ingewacht tot 26 November as. 79 Hij had gehandeld als eene egoïsthij had geen vertrouwen in zichzelf gehad hij had te veel gewild. Mariana, die zich had afgevraagd, of Paul haar laatste woorden ook kwalijk zou nemen, zag terstond, dat haar echt genoot ze niet geheel en al had begrepen. Zij vervolgde De heer Silverstein is in waarheid een kunstbeschermer; dank hem, heb je vele teleurstellingen in je leven vermeden je moest hem je dankbaarheid toonen Ik was bang, mijn lieve Mariana, dat jij in je eigenliefde zoudt worden ge kwetst. Zij verhief zich hoog alsof zij^ekrenkt was. Je twijfeldet, naar het schijnt, aan myn goede opvoeding. Integendeel, mijn lieveling. Het is juist, wijl ik weet, hoe goed je bent opgevoed, dat ik weigerde je in een ge zelschap te brengen, waar het geld den boventoon voert en waar men de armoede niet toelaat. Kom, kom, Silverstein ontvangst ie dereen Ook Georges en Hélène waren op zijn laatste bal Je hebt te strenge ideeën, Paul Je meent, dat deze aan bidders van Plutus alleen toegankelijk zijn voor millionnairs Ik voor mij weet, dat de salons in de Rue de Téhé- KLASSE B. Vervolg partij Herman de Jongh (Wit) M. J. L. Béneker, (Zwart). Tot en met zet 11 gaven we deze partij de vorige week. De stand na zet 11 is Wit 29, 31 tot en met 43, 45, 47, 48, 49. Zwart: 2, 3, 5 tot en met 10, 12 tot en met 16, 18, 19, 20, 22, 24. Geen van beide partijen heeft in de zen stand eenig merkbaar voordeel, 't Verdere verloop was WitZwart 32—28, 7—11 28x17, 11x22; 4944, 27 om schijf 37 't opspelen te beletten. Wit overzag dit, en speelde ondoordacht 3732 als positiezet wel goed. Faalt echter door 18—231 16) 29x27, 17) 34x23, 18) 31 een varken voor eigen gebruik geslacht, voorbij gereden. De boerenwagen reed Balkom en G. M. Maaren. 12) 13) 14) 15) zonder daarvan ter secretarie kennis te hebben gegeven. Bekl. zei, dat hij zijn dochter opge dragen had aangifte te doen, doch dat deze het had vegeten. Op de vraag van den Kantonrechter, of het geslachte varken een gezond dier was, antwoordde bekl., dat het een lekker fijn beestje was, net zoo gezond als hij zelf. Dan is het zeker niet ziekelijk geweest, hernam de Kantonrechter en veroordeelde bekl. tot f5 boete subs. 3 d. hechtenis. H. J. A, M., zonder beroep te Oud- heusden, stond terecht wegens het vis- tegen de aardappelkar, met gevolg, dat Gehuwd deze laatste met voerman en paard in Nieuwenhuizen een sloot terecht kwamen. Een en ander wordt bevestigd door 2 getuigen. Bekl. ontkent. Deze zegt, niet hard gereden te hebben en er niets van te hebben bespeurd, dat hij een kar had aangereden De Kantonrechter gaf bekl. f 15 boete of 10 d hechtenis met een flink standje op den koop toe. J. v. d. Dlandbouwer tedeWerkenJ had een kar van Swaters uit Gorinchem, die geheel aan den kant van den weg stond, aangereden. De schade van M. Kuijsten 39 j. en C. 28 j.A. Brakel 37 j, en E. M. Nelemans 28 j.K. Timmerroars 27 j. en M. Breugem 23 j.Y. Steenstra 35 j. en M. E. v. d. Hoek 31 j.A. C. v. Dooren 25 j. en P. Konings 19 j.H. Paans 27 j. en A. v. d. Koppel 21 j. Overleden: A. Ophorst 67 j.J. Oerlemans 61 j.A. v. Zeist 3 m. DUSSEN, over October. Geboren: Maria d. v. J. Lankhaar A. van Hoven Otje Cornelia d. v. H. 24—29 19x46 26 om de dam te nemen door 4237, 1217 verhin dert dat. 19) 3329 brengt de dam weer in moeilijkheden. Niets rest zwart dan 46-19; 20) 3933, om direct te vervolgen met 2924. De dam kan ook niet terug naar 46 of 32 wegens 3328. 20—24 21) 29x20, 15x24 en de dam is geborgen. 22) 4339 een grove foutzet 24—30 19x21 schen met een hengel in verboden water. Swaters beliep f3,50. Jan vond het Bekl. zei, dat hij aan den gang was blijkbaar maar het best om dit bedrag geweest met een kinderhengeltje, met dadelijk te betalen, hetgeen dan ook de bedoeling om een kind te leeren geschiedde. visschen en bovendien, aldus beklis De Kantonrechter zeide, zulks flink de hengel, waaraan niet eene een dobber te vinden en veroordeelde Jan daarom zat, niet eens in het water geweest. De Kantonrechter zei, dat de wet geen 23) 35x24, Wit geeft op. Correspondentie. Zij, die antwoord per brief wenschen, gelieven porto voor antwoord in te slui ten. Kantongerecht te Hensden Strafzitting op Vrijdag 7 Nov. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar v. h. O. M.Jhr. Mr. E. W. J. Quarles van Ufford. GriffierMr. W. Ruitinga. 't Is weer, zooals de laatste maanden het geval is, een zaal vol menschen. 114 zaken moeten worden behandeld. Eerst worden 18 kinderzaken uitgeroepen, waarna de openbare zitting wordt geopend. De Heer Jhr. Mr. Quarles van Ufford wordt door den Heer Kantonrechter geïnstalleerd als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze heet den Heer Quarles, die geen onbekende voor hem is, in hartelijke bewoordingen wel kom en spreekt daarbij de hoop uit, dat de samenwerking tusschen hem en den Heer Quarles steeds vriendschap pelijk moge zijn. Vervolgens komt in behandeling de in de vorige zitting uitgestelde zaak tegen M J. P., arbeider te Werkendam, be klaagd van jachtovertredingen. De Rijksveldwachter Badenkop, als getuige gehoord, verklaart, dat bekl, niettegenstaande zijn ontkentenis, wel degelijk met geweer en twee honden aan het jagen is geweest en tevens voegt hij er bij, dat bekl. een groote strooper is. De Kantonrechter zegt, dat bekl. gansch geen onbekende voor hem is en dat bij op het gebied van stroopen niet gunstig bij hem staat aangeschreven, zoodat een flinke straf alleszins gewet tigd is. f30 of 20 d. hoorde de Bies- bos8chenaar tegen zich uitspreken. J. v. O., landbouwer te Herpt, had onderscheid maakt tusschen kinderhen- gels en hengels voor groote menschen, maar dat hij toch den verbalisant, den Opperwachtmeester der Marechaussée Van der Plas, wilde hooren om nadere inlichtingen te verschaffen. A J. P., landbouwer te Hedikhuizen, stond terecht voor drie overtredingen der Trekhonden wet. Van deze drie was de laatste, aldus de Kantonrechter, wel de gewichtigste, n.l deze, dat de hond, waarmede bekl.'s dienstbode gereden had, slechts 54 c.M schofthoogte had. Bekl. zei, dat de meid zonder zijn toestemming had gereden en dat anders nooit met den hond werd gereden In deze verklaring vond de Kanton rechter aanleiding op te merken, dat 't merkwaardig was, dat, wanneer nooit met den hond was gereden, deze toch kon en wilde trekken en dat 'tdus wel een wonderhond was, die trok zonder het geleerd te hebben. Bekl. wist hier niet veel meer op te antwoorden. Hij kreeg drie boeten, n.l. van fl, f2 en f5, terwijl de Kantonrechter hem in over weging gaf het in den vervolge nauwer met de waarheid te nemen. W. S zonder bekende woonplaats, had te Woudrichem op de kermis visch, die in hoogst ondeugdelijken toestand verkeerde, verkocht. Getuige Ruitenbeek, keuringsambte naar, verklaarde, dat de visch gedeeltelijk in verregaande staat van verrotting ver keerde en gedeeltelijk beschimmeld was. Bekl., die niet was verschenen, werd bij verstek veroordeeld tot f50 boete, bij niet betaling te vervangen door 25 dagen hechtenis, zulks op grond, dat de Kantonrechter, naar hij zeide, de meening was toegedaan, dat knoeierij met levensmiddelen zwaar behoort ge straft te worden. J. v. B, koopman te Wijk, stond terecht, omdat, hij een kalf, op een hondenkar had vervoerd op noodelooB pijnlijke wijze. Het beest lag in een zak op den blooten bodem der kar, ter wijl het aan drie pooten was gebonden en een vuile zak over den kop was ver spreid, die de ademhaling bemoeilijkte. Bekl bekent, doch voegt er bij, dat het dier op stroo lag en den zak niet vuil doch schoon was. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling dezer zaak uit om alsnog den veldwachter Hak te hooren. A. H. v. d. P., landbouwer te Dussen, was met een met twee paarden bespan nen boerenwagen in razende vaart de met aardappelen beladen kar van Is. den Dekker uit Andel achterop en maar tot eene boete van 50 cent L. v. d. P., boterhandelaar te Wijk, had op 19 Augustus j.l. in staat van dronkenschap den boel opgeschept in het café van Van Strien te Heusden. Als gewoonlijk begon bekl. weer ruzie te zoeken, ditmaal was B Visser het mikpunt. Intusschen werd de kazerne der Kon. Marechaussée opgebeld, met gevolg, de verschijning der marechaussée Hoog lander, die bekl. onder hevig verzet medenam naar de kazerne. Bekl., die zelf niet verschenen was, kreeg 6 dagen principale hechtenis. Burgerlijke Stand. ran al wat naam heeft, vereenigen Je zult er op je plaats zijn, jij, die be last bent om zijn hotel in het Pare Mon- ceau te versieren. Hij zeide zacht en afwerend Ik ben zoo weinig geschikt voor die dingen. Dan, mijn vriend, zou het heel eerlijk van je zijn geweest, als je mij dit vooraf hadt gezegd, voordat je mij trouwdet. Je hebt mij integendeel verzekerd in de meest vleiende bewoordingen, dat ik de gelukkigste en meest benijdenswaardige vrouw zou wezen. Paul Vernier gaf zich overhij had, meende hij, genoeg weerstand geboden. Hij riep daarom uit Beveel, Mariana 1 Ik ben je dienaar, je slaaf Ik zal je gehoorzamen Als je mij maar altijd lief hebt. De slaaf dacht, dat hij een troostend woord zou ontvangen^ hij durfde niet op een liefkoozing rekenen. Hij ontving alleen ten antwoord Het is bijna ongelooflijk, dat je mij hebt gedwongen, dat alles te zeggen. Hij werd nog nederiger, onderdaniger. Hij smeekte haar het hem niet kwalijk te nemen. Hij had meenen te handelen in overeenstemming met den smaak van zijn vrouw. Hij erkende zijn dwaling, hij zou haar herstellen. Mariana had maar te bevelen, hij zou niet de kleinste tegenwerking meer maken. Zij huichelde zachtmoedigheid en edel moedigheid zij stond hem vergiffenis toe, waarom hij op zulk een smeekenden toon vroeg. Paul Vernier kwam daardoor in ver ALMKERK, over October. Geboren: Wijnand z. v. H. de Rui ter en H. Colijn Jan z. v. J. v. Breugel en A. de Graaf Hendrika d. v. A. La- grouw en H. v. Vark Neeitje d. v. M. de Ruiter en T. Teuling Hendrina Maria d. v. A. v. Deszen en H. J. G. Visser Maria d. v. M. v. d. Stelt en C. Teuling; Nicolaas Dirk z. v. N. de Graaf en D. BoogertMarius Hendrik us z. v. C. v. d. Meijden en A. C. Noorloos Dirk Cornelis z. v. T. v. d. Nat en W. M. v. Daalen Herman Matthijs z. v. A. Colijn en H. Romijn. Ondertrouwd: A. Wemmers 19 j. met P. v. Drunen 20 j. Gehuwd: J. Roza 31 j. met G. Ver meulen 21 j. Overleden: A. de Horn 75 j. J. van Beek Roza 70 j. J. Confurius, wed. v. A. Raam 82 j. A. Schouten, wed. v. G. J. Koekkoek 61 j G. J. Nieuwkoop, echtg. v. G. v. d. Stelt 47 j. SPRANG CAPELLE, over October. Geboren: Jocobus Johannes z. v. A. Snijders en J. v. Beek Adiianus z. v. J. Brtx en G. Kluijtenaar Maria d. v. M. C. Wervers en P. de Haan Adriaan Johan nes z. v, J. Paans en C. A. Rijken Maria Elisabeth d. v. H. Bomers en J. N. de Rooij Johanna Wilhelmina d. v. C. Sny ders en M M. StamMaria Johanna d v. J. W. Molegraaf en P. J. Ruiters Herman Hendrik z, v. H, Dijk en H. Zil- voltWi'heimus Hubertus Elisius z. v. B. J. H. Kamp en J. A. LeemansAdriana en Jacoba d. v. A. Verduijn err P. v. d. Wiel Antonie Leendert z. v. C. Groeneveld en C. Biom Alberdina Johanna d. v. A. Christ en D. J. Molegraaf Hendrik Johannes z. v. J. Ruiter en E. v. Sitteren Cornelia Helena d. v. W. Konings en P. A. Snij ders Johannes Franciscus z. v. P. C v. en Groeneveld en A. N. VisserJohannes Adrianus z. v. M. Huigen en C. van Olst Gerardus Cornelis z v. L. van Mierlo en M. VerbuntPetrus Marinus z.'v. J. vaD Bergen en P. van DortmontBertus z. v. Th v. d. Water en M. H. Dekker Lam- bertus Henricus z. v. G. van Suntenmaar- tendyk en A. F. van der Pluijm Nicolaas Adrianus z. v. A. N. de Ronde en A. Th. Dortmont Wilhelmina Hendrika d. v. B. v. Daalen en C. G. van der SteltCornelia Christina d. v. A. Pruissen en A. van Daalen Cornelia d. v. G. v. d. Stelt en J. Rijken Antonia d. v. J. Wintermans en A. C. van Delft. Gehuwd: A. G. Rombouts 34 j. met C. M. van der Pluijm 34 j. G. W. Lens- velt 26 j. met J. M. Heijmans 26 j. EETHEN, over October. Geboren: Arie Lambert z'. v. D. Branderhorst en H. C. van HemertAd riaan z. v. G. van de Nieuwegiessen en J. Colyn. J. Mandemakers 23 j. 28 j. A. Branderhorst 41 j. 's GRAVENMOER. Franciscus Qatharina d. v. P. Gehuwd: A. met H. Kamerman Overleden: voering. En nu, hernam zij, nu heb je genoeg je tijd verloren Keer naar je atelier terug Werk, mijn vriend, werk De beeldhouwer gehoorzaamde. Mariana was gelukkig, dat ze weer alleen was. Zij verzonk in een gemijner, dat haar ver weg voerde van haar nederig huis Haar gelaat gloeide, haar oogen schit terden, zij hief trotseh het hoofd op. Maar daarna slaakte zij een diepen zuchter kwam een uitdrukking van bitterheid op haar gelaat. Zij had eerst haar vruchtbare ver beelding laten ronddolen, en nu drukte weer het proza van haar alledaagsch leven op haar. Zij ging plotseling opstaan. Nooit, zeide zij, nooit zou ik mij er toe willen leenen om langer op die wijze te leven. En toen gevoelde zij een hevige afgunst. Al wat Mariana wenschte, Hélène be zat het. Tevergeefs had mevrouw Ver nier de familie Kerlor meenen te ruï neeren door den brief van Ronan-Guinec te vernietigen. Het geldelijk verlies was zeer groot geweest, maar de torentjes van het ka- i steel Kerlor waren nog op hun plaats, en de familie leefde nog altijd rijk. Mariana zou wel een ander middel vinden om zich te wreken dat zou niet lang meer duren, daarvan was ze zeker. In afwachting dat deze plannen wer kelijkheid werden, leefde Hélène de Ker lor gelukkig met haar echtgenoot en haar kind, terwijl haar vijandin verteerd werd door de verveling. Het dienstmeisje trad binnen. Mevrouw Crépin, diende zij aan. Mevrouw Crépin, geboren Pélagin Bassinot, was een persoon, waarvan mee moeilijk den leeftijd kon bepalen Zij was mssschien nog niet -ouder dan vijf- en-veertig. Het was de huishoudster van de jonge mevrouw de Kerlor, zooals wij onzen lezers reeds hebben meegedeeld. Zij had een bleek gelaat, het voor hoofd leek wel van ivoor te zijn, haar oogen waren grijs, maar ze bleven altijd half verborgen onder de oogleden, zij had zeer dunne bloedlooge lippen, en een puntige kin. Onze lezers weten al, dat Pélagie, de weduwe Crépin, te Kerlor in dienst was gekomen, dank zij de aanbeveling van Mariana, die op deze wijze pliezier wilde doen aan een bloedverwante van Moni que Aubierge, de gouvernante van Yo- lande de Guidelvinec. Pélagie was gehuwd geweest met Iso- dore Creépin, griffier der rechtbank te Fouessant. Maar het huwelijk had niet heel veel geluk kunnen opleveren, want hij was spoedig daarop gestorven. Booze tongen wisten mee te deelen, dat Péla gie geen gemakkelijk leventje had be reid aan haar armen Isidore, die op zich zelf zeer kalm en meegaand was. Pélagie, weduwe geworden, had ge weigerd, om haar eersten man een op volger te geven. Aan allen, die haar voorstelden om opnieuw te huwen, gaf zij te kennen, dat zij eens met een ma gistraat getrouwd, het daarna niet met Geboren J. de Geus en G. van der Laar Jacob z. v. J. Nederveen en S. C. van Dongen. Gehuwd: D. Branderhorst en D. J. Baron", van Heckeren van Brandsenburg C. H. Spuijbroek en A. C. Heyblom D. C. Goedhart en G. W. van der Pot. O v e r I e d e n A. J. van Dongen, echtg. v. A. de Geus 46 j. P. Heyblom 6 w. W. Versteeg, echtg. van C. Timmermans 62 j. BRAKEL, over October. Geboren: Jan z. v. T. van Wijgei- den en W. Duijzer. Overleden: N. den Tek 48 j., echtg. van W. Veersteeg. POEDEROIJEN, over October. Geboren: Gijsbertha Catharina d. v. K. Schreuders en A. den Hollander Pio ternella d. v. A. v. Giessen en C. Clement. Overleden: C. Clement 27 j., echtg. van A. van Giessen. WIJK, over October. Geboren: Gijsbert z. v. D. Boumsn en H. Kraaij Wilhelmina d. v. J. Bou- man en J. ClementKlazina Antonia d. v. P. Bouman en E. A. Nieuwkoop Janneke d. v. D. Arendse en A. v. d. Wetering. Gehuwd: R. Kerkwijk 58 i. en Fr. C. v. Helden 5i j. O v e r I e d e n M. H. v. d Pol 41 j. J. d. Dekker 47 j. BINNENLAND. Te Muiden ontstand tijdns afwezigheid van den eigenaar brand in de woning van den heer Goudsmit, De knecht D. V. is, een eenvoudig mannetje zonder toga zou kunnen doen. Goeden dag, mevrouw Crépin,riep Mariana uit met een uitdrukking van groote sympathie in haar stem. Hoe gaat het u U is wel goed, mij eens te komen bezoeken. Pélagie antwoordde en putte zich uit in dankbetuigingen voor de ontvangst, die mevrouw Vernier haar wel wilde bereiden. Mevrouw Vernier haalde diep adem. Zij zag het paradijs geopend, waarin zij zoo gaarne een plaats wilde hebben, Marie liet Silverstein binnen. Hij groette de jonge vrouw met een zeer beleefde buiging en zij neeg vooi hem. Meneer Silverstein, zeide zij, aan welkt gelukkige omstandigheid heb ik het te danken u hier te zien Zij wees hem een zetel aan. De nieuw aangekomene was 47 a 48 jaar, zijn lengte was boven het gemid delde, hij was vrij zwaarlijvig. Het een weinig afgeleefd gelaat was omringd doo: een zwarten baard. Men vermoedde da: Silverstein dien verfde. De haren, eveneens zwart, waren dur en de blanke schedel blonk er doorheen Donkere, schitterende oogen kekeE tusschen de zware oogleden door, dit meestal half dichtgeknepen waren. Doo: een zwarte streep onder de oogleden had hij gepoogd de oogen nog meer te doen schitteren. Jficuwslilad Brand Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 13