Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4450. Vrijdag 14 November A. Verschuur-Baert, BEHOORENDE BIJ HET DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. Mannen zoowel als vrouwen hebben on der zenuwachtige, beproevende omstandig heden gewerkt. Zy raakten overwerkt en missen de kracht om de baccillen van ge vatte influenza of koude te bestryden. Het bloed raakt overladen met overtollig urine zuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijnselen als hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, uriqekwalen, graveel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, styve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nie ren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steen vorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ont staan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen, Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Vrijdag 7 November, n.m. 7 uur. Wegens ongesteldheid van den Burge meester fungeert als Voorzitter Weth. v. d. Velden. Alle leden zijn tegenwoordig. Na opening op de gebruikelijke wijze, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken De autobusondernemer Garstman te Aalburg, verzoekt voor meerdere veiligheid, nabij zijn woning een lamp op de straat verlichting. De heer G. v. d. Pol vraagt, of het niet met het verplaatsen van een lamp zou zijn te vinden, zoo eenigzins mogelijk zou spr. het verzoek willen inwilligen, Garstman is een goede afnemer en is reeds lang aangesloten. De heer v. Wijk meent, dat de kwestie, of iemand een goede afnemer is en reeds geruimen tijd is aangesloten in deze geen gewicht in de schaal mag leggen. Wil Garstman zyn erf verlichten dan moet hij zelf maar een lantaarn hangen, is het ver zoek in te willigen met het verplaatsen van een lantaarn, zonder dat de straat verlichting er schade door lijdt of gedeel telijk er minder door wordt, dan zou spr. er niet op tegen zijn. Indertijd zijn de lantaarns echter geplaatst nadat door B. en W. de plaatsen waren aanggwezen. De heer J. v. d. Pol acht inwilliging van het verzoek gewenscht, met het oog op de auto-garage en de benzinepomp. Wynen heeft wel eens te kennen gegeven, dat hij gaarne «zag, dat de lantaarn bijzijn woning werd weggenomen, werd deze ver hangen en bracht men er een lantaarn bij aan, bij L. v. Wijk, dan was Garstman geholpen en zou de straatverlichting er beter door worden, de afstand is daar nu l te groot tusschen de lantaarns. De Voorzitter zegt, dat het de eerste vraag is of men het verzoek van Garstman zal inwilligen. Is men het er over eens, dat dit zal gebeuren, dan krijgt men te beoordeelen wat of men moet doen, een lantaarn verplaatsen, of er een nieuwe bij plaatsen. De heer G. v. d. Pol zou het verzoek in elk geval willen inwilligen, de veilig heid vraagt daar een goede verlichting. De heer Roza meent, dat uit de bespre kingen blijkt, dat de raad er wel voor voelt het verzoek toe te staan en vraagt of het dan niet 't beste is dat de raad het verder overlaat aan B. en W. en deze den toestand 's avonds eerst eens gaan opnemen. De heef v. Wijk zou het advies van Weth. Roza willen opvolgen, men kan van hier uit moeilijk over den toestand oordeelen, hij zou het verzoek echter alleen willen inwilligen, als er geen lantaarn bijgehangen behoeft te worden en het alleen met ver plaatsen kan geschieden. De heer G. v. d. Pol voelt meer voor het voorstel van den heer J. v. d. Pol, om het verzoek in te willigen en er een lamp bij te hangen. Het voorstel van het lid J. v. d. Pol wordt hierop in omvraag gebracht en met 4 stemmen voor aangenomen, de heeren Roza, Bouman en v. Wyk verklaren niet tegen inwilliging van het verzoek te zijn, doch zouden eerst den toestand door B. en W. willen doen opnemen. Het verzoek van de R. K. politiebond »St. Michaëk te 's Bosch om subsidie voor de politievakschool wordt op voorstel van den Voorz. aangenomen voor kennisgeving. Voorloopige vaststelling gemeentebegroo- ting 4923. Op verzoek van den Voorzitter brengt het lid Bouman namens de Commissie rapport uii. Hy zegt dat de Commissie de rekening heeft nagezien en heeft ge meend op een paar postjes de aandacht te moeten vestigen. Het postje van f 10.50 voor het inzetten van ruiten in het gymna- stieklocaal, komt de commissie hoog voor. De heer G. v. d. Pol zegt, dat de com missie in de meening verkeerde, dat de ruiten werden ingezet door de vereenigingen die gebruik maken van het locaal. De heer Roza merkt op dat dit wel het geval is met de ruiten, die tijdens de repe titie worden gebroken, dat het echter on billijk zou zijn, de vereenigingen ook de ruiten te laten inzetten die door de school kinderen worden stukgegooid. De Voorzitter zegt, dat er al meer aan merking is gemaakt op de hooge rekenin gen der ambachtslieden, dat B. en W. echter voornemens zijn met de werkzaam heden voor de gemeente, volgens een ander systeem te werk te gaan, opdat deze reke ningen niet meer kunnen tegenvallen. De heer Bouman zegt dat de commissie verder een post is tegengekomen voor het behangen in de woning van het Hoofd der school te Aalburg. Eerst staat er voor een bedrag van f57,aan Furster, daarbij komt f42.voor den opzichter van Wijk en dan nog een bedrag van f42.voor duurder papier, zoodat het behangen totaal f84,heeft gekost. Met het oog op het behangen van de woning van het schoolhoofd te Wijk heeft de commissie gemeend, de aandacht op dezen post te moeten vestigen. Het behangen is voor deze woning hoog noodig, doch de com missie zag gaarne een bedrag bepaald, dat niet te boven zal worden gegaan. De Voorzitter zegt dat het dit juist is, wat B. en W. voornemens zijn te doen, de ambachtsman moet van te voren de kosten opgeven waarvoor hij de werkzaamheden zal uitvoeren, dan kunnen de rekeningen later niet tegenvallen. Wat de rekening van het behangen te Aalburg betreft, het papier dat eerst was uitgezocht was niet te krijsen, het andere papier moest f 42. meer kosten. B. en W. meenden dat het onbillijk zou zijn als men het Hoofd dit meerdere bedrag liet betalen. De heer Bouman is van gevoelen dat, a's het Hoofd een beter soort papier wil hebben hij het meerdere zelf maar moet betalen. De heer Roza merkt op dat het bes'uit tot behangen is genomen voor de zittings periode van dezen raad. Het uitgezochte behang was uitverkocht en toen is een ander patroontje genomen, dat iets duurder was. De heer v. Wijk vindt het wel merk waardig dat het dan altijd duurder en nooit goedkooper kan zijn. De heer Bouman zegt dat de commissie verder geen aanmerkingen heeft en dus voorstelt de rekening voorloopig vast te stellen op een ontvangst van f 76332,76 en een uitgaaf van 80076,61, alzoo met een nadeelig slot van f3743,85. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten, de Wethouders onthouden zich van stemming. Vaststelling begreoting G. E. B. 4915, De commissie heeft op deze begrooting geen aanmerkingen. Ook deze wordt met algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij ter tafel is gebracht. Voorloopige vaststelling rekening Ebbe 4923. Op deze rekening zijn evenmin aanmer kingen. Alleen zou de commissie in over weging willen geven te onderzoeken, of alle huizen der Ebbe, die alle aangesloten Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. zijn aan het electrisch net ook stroom afnemen. De Voorzitter zegt dat alle huizen zijn aangesloten, doch er op het oogenblik wei is, dat geen stroom gebruikt, bij het slot, zou spr. hierop willen terugkomen. De rekening der Ebbe wordt met alge meene stemmen voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 18107,275 en uitgaaf f 5347,09', sluitende alzoo met een batig slot van f 12760,4 8. Vaststelling begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1925. De heer Bouman zegt dat de commissie geen aanmerkingen heeft, alleen eenige vra gen zou willen stellen. Ten eerste was op de vorige begrooting een post uitgetrokken voor den bouw van een arrestantenlokaal, dit werk is echter niet uitgevoerd, thans staat hiervoor geen post op de begrooting, zal dit geen moeilijkheid opleveren De Voorzitter z«gt dat dit voor deze be grooting geen bezwaar kan opleveren. Verder zag de commissie gaarne dat waarschuwingsborden werden aangebracht op den Hoogen Maasdijk nabij Boender, de kerk te Aalburg en de werf aan den Molendijk. Dit'zijn gevaarlijke bochten, waarop vooral met het oog op het toe nemende autoverkeer wel de aandacht mag worden gevestigd. Aangezien hiervoor niets op de begrooting staat, meende de com missie dit thans ter sprake te moeten brengen. De heer Bouman zag ook nog gaarne een bord geplaatst aan de Beer- hoekstraat. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie ook aleens hebben besproken, doch terugschrikken met het oog op de groote kosten. Ook de heer v. Wijk is hiervoor bevreesd. De heer Bouman merkt op dat het niet de bedoeling is dure waarschuwingsborden te plaatsen, het is alleen de bedoeling aan een paal van het G. E. B. een gewoon bord te spjjkeren, waarop staat »gevaar- lijke bochu, het gemeentebestuur heeft dan aan zijn plicht voldaan en op het gevaar gewezen. Dit kost wel eenig geld, doch spr. wil daarvoor de verantwoordelijkheid niet dragen. Als er van daag of morgen een ongeluk plaats heeft, dan zou het gemeente bestuur hierbij thans niet vrij uitgaan. De heer jfyjza voelt niet veel voor liet idee, hy verwacht niet veel resultaat daar van, het zijn niet de vreemde autorijders die het gevaar opleveren, doch zy die met den weg goed bekend zijn en maar raak rijden. Deze spr. zag meer heil in het vaststellen van een maximum snelheid. De heer Bouman vreest, dat hierbij de Komaanwijzing moeilijkheid zal opleveren. De Voorzitter kan zich wel met het voorstel van het lid Bouman vereenigen, als een der leden dit wil ondersteunen zal hij in omvraag brengen een bedrag van f50,op de begrooting uit te trekken voor deze borden, welk bedrag kan worden gevonden door den post onvoorziene uit gaven te verlagen. De heer v. Wijk ondersteunt het "voorstel Bouman, dat hierop met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer G. v. d. Pol wijst ook nog op gevaariijke bocht bij v. Kuijk te Aalburg en de Wed. Kolf te Wijk. Het plaatsen van borden op deze punten zal, indien de post op de begrooting dit toelaat worden uitgevoerd. De heer Bouman zegt verder op de begrooting geen aanmerking te hebben, alleen is hij nieuwsgierig naar den post groot f 200 op de begrooting voor de be mesting van het Korenzatid, als dit als bouwland wordt verpacht is bemesting niet noodig en de post vanzelf overbodig. De heer Roza meent dat dit dan een meevaller is voor de gemeente. De Voorzitter zegt, dat de verpachting als bouwland nog niet vaststaat en dus rekening gehouden dient te worden met bemesting. De heer G. v. d. Pol maakt nog aan merking op de rekeningen der ambachts lieden. Deze rekeningen zijn zoo beknopt mogelijk, er zijn er bij, die evenals een doktersrekening alleen een bedrag noemen, zonder meer. De Voorzitter zegt, dat het daarom ook in de bedoeling ligt van B. en W. in 't vervolg eerst de kosten te laten opgeven, men weet dan van te voren wat het kost. De heer v. Wijk zegt, dat hij als me degeroepene zijne goedkeuring aan deze begrooting te hechten, deze is in gaan zien, bij den post onderhoud wegen groot f 1400 heeft hij daarnaast zien staan f 250, spr. vraagt wat dit beteekent. De Voorzitter antwoordt dat de post het vorig jaar f1350 bedroeg en deze thans met f 250 is verminderd. De heer v. Wijk zegt dat er verder staat een post van f 30 voor den ambtenaar belast met uitbetaling pensioenen, betreft dit rijkspensioenen dan meent spr. dat dit het rijk dient te betalen. De Secretaris licht toe, dat het betreft pensioengerechtigde in de gemeente en dat de wet eischt dat de ambtenaar belast met de uitbetaling daarvoor een vergoeding r krijgt. Verder vestigt de heer v. Wijk de aan dacht op den post van f 75 voor huur ziekenhuis. Deze huur is aangegaan voor 10 jaren en loopt thans af. Dit vormt voor de gemeente een bedrag van f750. Vooreen arrestantenlokaal is op de vorige begrooting een bedrag uitgetrokken van f 400, voegt men daarbij deze f 750, dan krijgt men f1150; waarvoor naar spr. meent de oude woning, waarin het laatst van der Vel den heeft gewoond, goed was in te richten voor ziekenhais, waarbij dit tegelijkertijd voor lijkenhuis kon worden ingericht en een arrestantenlokaal was te vestigen, de gemeente kreeg dan ook het voormalige brandspuithuisje weer vry en dan stond de woning niet langer voor spot en spiegel. De heer Roza zegt, dat B. en W. hetzelfde idee hebben, het aanagan van de huur voor het ziekenhuis voor een jaar heeft dit bewezen. De heer v. Wyk zegt, dat alsB.enW. dit voornemen hebben de zaak in orde is. De heer G. v. d. Pol acht een combi natie van ziekenhuis, lijkenhuis en arres tantenlokaal onder een dak niet gewenscht, de vraag is ook nog, of de gezondheids commissie dit zal goedkeuren. De heer Boaman zou er meer voor ge voelen de woning af te breken en op die plaats een veldwachterswoning met arres tantenlokaal te bouwen. Voor f 3000 meent spr. was dit wel te doen, tegen 6 pCt. zou dit f180 kosten, en thans betaalt de gemeente f260 huur voor een veldwach terswoning zoodat de gemeente er voordeel bij zou hebben. De Voorzitter zegt dat men van de eigenlyke begrooting afwijkt, en zou willen voorstellen als geen der leden iets meer heeft op te merken, de begrooting vast te stellen op een bedrag van f 67943.56'. De post onvoorziene uitgaven bedraagt f 700. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling begrooting Ebbe. Hierop zijn geen aanmerkingen, zoodat deze met algemeene stemmen in ontvangst en uitgaaf wordt vastgesteld op een bedrag van f 16315.68. De rekening voor den keuringsdienst van waren wordt goedgekeurd zooals zy ter tafel wordt gebracht. Bij de rondvraag zegt de heer v. Wyk dat hij weder bezig is geweest stroomaf nemers te krijgen. By de bewoners van de diaconiehuizen zijn er ook, die graag stroom zouden afnemen, doch deze vinden het een bezwaar zelf de installatie aan te leg gen. De diaconie vindt hetevenmin bezwaarlijk de kosten op zich te nemen, indien de gemeente een gratis lichtpunt wilde ver strekken zouden er wel van de huurders der diaconiehuizen zijn, die wilden aan sluiten. De Voorzitter acht het een bezwaar hiermede te beginnen, want, vroegen andere huurders waarvoor de verhuurders den aanleg niet willen bekostigen, dan ook om aansluiting, dan z >u men deze niet kunnen weigeren. De heer v. Wijk acht dit niet hetzelfde, de diaconie is niet als een gewoon eigenaar te beschouwen, ze is slechts uitvoerder. De heer G. v. d. Pol meent dat het de vraag is, of de aansluitingen loonend zouden zyn, daarbij vreest spr. ook, dat men in conflict zal komen met andere in gezetenen. De heer Roza zegt dat steeds is geble ken, dat het verstrekken van gratis licht punten een fiasco is, spr. acht het beter, dat dergelijke lui een huurinstaliatie nemen, zij geven dan blijk wat voor het electrisch licht te voelen. Desnoods zou men de huurbetaling zoo kunnen regelen dat de installatie tenslotte eigendom werd. De heer G. v. d. Pol noemt dit een beteren weg. De heer v. Wyk voelt ook wel iets voor dit idee, doch hoe hoog is de huur. De Secretaris zegt dat een lichtpunt 30 ct. aan huur kost per maand, 2 licht punten 50, drie lichtpunten 75 en vier lichtpunten 80 ct. De heer v. Wijk acht dit nogal bezwaar lijk, deze huur is nog al hoog. De heer Roza zegt dat deze huur door B. en W. is vastgesteld, eD dus ten allen tijde verlaagd kan worden. Een installatie kost plm. f10.om daar 30 ct. huur per maand voor te laten betalen acht spr. ook wel wat overdreven. Besloten wordt voorloopig af tewachten of er aanvragen om huurinstaliatie inkomen. De heer G. v. d. Pol zegt, dat het zoo lang duurt, eer bij de ingezetenen die ver zocht hebben de installaties weg te breken, dit geschiedt, spr. is van gevoelen dat men hiermede even vlug dient te zijn als met het aanleggen. De Voorzitter zegt, dat de schuld hier van by de P.N.E.M. ligt. De heer J. v. d. Pol merkt op, dat dit niet alleen de schuld van de P.N.E.M. is. De heer v. Wijk zegt, dat de kwitan- tie's voor het licht zoo onregelmatig worden gepresenteerd, men int nu eerst het bedrag van een paar maanden terug, dit is niet in het belang van het bedrijf en werkt nadeelig. De Voorzitter antwoordt dat het vorig jaar bij de P.N.E.M. reeds is aangedrongen op geregelde inning en belooft dit nogmaals te zullen doen. De heer G. v. d. Pol zou in 't vervolg de grint niet zoo dik over den weg strooien, dit veroorzaakt veel last en hij is nuttiger te gebruiken, op plaatsen waar gaten en kuilen in den weg zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook de bedoeling hebben in 't vervolg anders te werk te gaan, men zal langs den dyk hoopen grint laten brengen, dan kan deze gebruikt worden op plaatsen waar hy het meest noodig is. De heer Roza merkt op, dat daarom de betrekkelijke post ook met f 250.— is verlaagd. De heer G. v. d. Pol vraagt hoe of het staat met de pomp in de Heistraat en hoeveel de kosten van herstelling hebben bedragen. De Voorzitter antwoordt dat voor zoover bekend, deze pomp thans in orde is. De heer v. Wijk zegt dat de herstelling was begroot op f 45.enkele onderdeelen waren echter niet meer te vinden, zoodat dit bedrag wel iets, echter niet veel zal zijn overschreden. De bewoners zijn er zeer mede ingenomen en houden uitstekend toezicht op de pomp, zij zijn zelfs voor nemens op eigen kosten er een houten betimmering om te maken. De heer J. v. d. Pol zegt het goed te vinden dat in 't vervolg de bewoners der huizen van de Ebbe gratis lampen krijgen uit het Ebsfonds, als deze door het onweer zijn vernield, doch zou dan ook willen, dat de andere bewoners van Aalburg hiermede gelijk werden gesteld, anders is het tegen over dezen een onbillijkheid. De Voorzitter acht wel eenig verschii aanwezig, de woningen zijn uit het Ebs fonds gebouwd, dus zijn als het ware eigendom van de Ebbe, het is echter wel waar dat de Ebbe aan geheel Aalburg behoort. De heer G. v. d. Pol zou dan ook ieder een gelijk willen stellen, krygen de bewoners der Ebswoningen nieuwe lampen dan ook de overige bewoners. Ook de heer J. v. d. Pol is van dit gevoelen. Deze spr. merkt verder op, dat de wo ningen der Ebbe achteraan geen zolder hebben, en de zolder der voorwoning ook niet is afgemaakt, dat achterin wel rib ben liggen doch hierover geen planken zijn aangebracht. De bewoners zouden een adres hebben ingezonden om daar alsnog planken aan te brengen, schijnbaar is dit echter nog niet gebeurd. De beer G. v. d. Pol meent dat er niets tegen is het verzoek in te willigen. De Secretaris licht toe, dat op de be grooting der Ebbe een post staat van f1200 voor onderhoud der woningen, zoo dat hieruit altyd de ko3ten zijn te dekken. Verder zag de heer J. v. d. Pol gaarne in dezelfde woningen de leemen vloer in het achterhuis vervangen door een cemen- tenvloer. Ook hieraan zal zoo mogelijk worden voldaan. De heer v. Wijk vraagt of in de wel put bij een der woningen reeds grint is gestort, om zuiverder water te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit nog niet heeft plaats gehad. De Voorzitter zag gaarne achter in de Polstraat de bewoner Krop aangesloten aan het electrisch netmet een zestal palen was dit wel te doen en meteen kan dan ook Nieuwkoop worden aangesloten. Indien de transformator het licht zoo ver kaa brengen, zouden de leden de aan sluiting willen aanbrengen. Alleen de heer Bouman blijft hierbij buiten stemming. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand. DEWERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Hendrika, d. van W. v. Krugten en C. A. van Herpen Johannes en Bertus, zonen van J. v. d. Stelt en E. van Anrooij Gerrigje, d. v. A. Slag molen Jan Corneiis, z. van A. C. Konings en G. Klop. Ondertrouwd: A. C. van Drunen, 25 j., en A. Biesheuvel, 25 j.P. Bras, 27 j., en A. Verhagen, 24 j.A. Potters 22 j. met J- van Rosmalen 21 j. Getrouwd: N. W. Hardenbol, 25 j. en F. de Haas, 27 j.M. Rosier, 23 j. en J. C. v. d. Linden, 24 j. Kiettw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5