Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. la, U50, Vrijdag 14 Notfemlier IB RAAMSDONKSVEF.R. Behandel huiduitslag altijd direct Kloosterhahem Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. BEHOORENDE 'BIJ HET Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, WAALWIJK. Op 6 No», hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk eene vergadering ten Raad- huize. Voorzitterde Heer B. Timmermans. Secretaris de Heer M. A. J. v. Liempt. Tegenwoordig waren 13 leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Naar aanleiding van een ingekomen adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, waarbij onder meer de wen- echelijkheid wordt betoogd, na te gaan of de taak van het Rijks-Inkoopbureau zich niet onnatuurlijk uitbreidt en dat door eene commissie uit den handel toezicht wordt gehouden op de commercieele leiding, werd besloten aan den Minister kennis te geven, dat vooral dit laatste noodzakelijk wordt geacht. Gevreesd werd, dat zonder voortdurend contact met de kringen van den handel de gestie van het Bureau zou ontaarden in ambtenarij. Besloten werd, naar aanleiding van het rapport van de Kamers van Amersfoort en Meppel te kennen te geven, dat in schrijving van borgtochten niet wenschelijk wordt geacht. De vergadering was van gevoelen, dat de practische bruikbaarheid van het borgtochtenregister niet zeer groot is en niet evenredig aan de kosten, noch aan de ernstige bezwaren, die publiciteit van borgtochten met zich brengt. De vergadering was van gevoelen, dat het niet op den weg der vergadering ligt, zich uit te spreken tegen de wijziging van de gedragsiyn van de Nederlandsche Spoor wegen inzake het onbewaakt laten van spoorwegovergangen, zulks naar aanleiding van een hierop betrekking hebbend adres van de Kamer te Alkmaar. Klachten uit het district der Kamer werden niet ver nomen, terwijl voor de spoorwegen de maatregel een bezuiniging beteekent, die noodzakelijk wordt geacht. De Kamer wendde zich tot die van 's Hertogenbosch om te vernemen of van die zijde reeds stappen werden gedaan om wijziging te verkrijgen in den toestand bij den spoorwegovergang nabij 's Hertogen bosch op den weg uit de Langstraat, die eene ernstige verkeersbelemmering vormt. Naar aanleiding van het daarop ontvangen antwoordt werd besloten, in samenwerking met de Bossche Kamer en eventueele andere organen, pogingen aan te wenden om verbetering in den toestand te ver krijgen. Besloten werd het geschriftje van de Vereeniging »Nederlandsch Fabrikaat®, nWaar blyft van elke tien gulden inkom stenbelasting f 2.80®, aan de ingeschrevenen in het Handelsregister te doen toekomen tegelijk met de kennisgeving voor betaling der jaarlijksche bijdragen. De Voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van een verzoek van het lid G. van Loon, tot de Directie van de Neder landsche Spoorwegen het verzoek is gericht, om de treindienstregeling op de lijn Lage Zwaluwe 's Hertogenbosch aldus te wij zigen, dat de laatste trein, die thans ver trekt om 8.40 nm. te Lage Zwaluwe, zal aansluiten met den trein van Roosendaal voor reizigers uit België en Zeeland Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer te Alkmaar, om verlaging te verkrijgen van de tarieven voor inzage van de registers der bewaarders van hypotheken. De vergadering overwoog dat het nut van instellingen, die, als in schrijving van hypotheken, ten doel hebben de rechtszekerheid te bevorderen, verloren gaat, wanneer de heffing van te hooge rechten het ruim gebruik van die instel lingen in den weg staat. Goedkeuring werd verleend aan het adres van de Liraburgsche en Noordbra- bantsche Kamers van Koophandel, waarbij aangedrongen wordt, om eene betere ver tegenwoordiging te verkrijgen van de industrie in de Staatscommissie voor de Economische Politiek en de Commissie voor de Handelsverdragen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der Tilburgsche Kamer, inzake het wetsontwerp tot richtige heffing der directe belastingen. De vergadering over woog, dat het niet gewenscht is, dat de beoordeeling of een op zicb zelf geoorloofde rechte handeling wordt gelaten aan het persoonlijk inzicht van de belastingambte naren, al is een correctief op die beoor deeling mogelyk door eene uitspraak van den raad van beroep. Men was van oor deel, dat ook met dit correctief de rechts gelijkheid op dit stuk niet verzekerd is en deze niettemin allernoodzakelijk wordt geacht. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het tot de Tweede Kamer gericht adres door de Algemeene R. K. Werkgevers- vereen., de Christ. Werkgeversvereen. en het R. K. Verbond van Werkgeversver- eenigingen inzake de wijziging van de art. 22, 25, 74, 75 en 83 der Arbeidswet. De Kamer deelt het gevoelen van adres santen, dat, in tegenstelling met het advies, uitgebracht door den Hoogen Raad van Arbeid, het noodzakelijk is, dat bij Kon. Besluit wordt geregeld in welke gevallen het drieploegenstelsel zal kunnen worden gewerkt en dat de beoordeeling van de economische noodzakelijkheid daartoe niet wordt overgelaten aan het oordeel van den Minister. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal worden medegedeeld, dat de exportmogelijkheid voor de leder industrie wordt bedreigd, door voorgenomen verhooging van het invoertarief op crou- ponleder door de Duitsche Regeering. De vergadering vond geen aanleiding om steun te verleenen aan het adres van de Haarlemsche Kamer, waarby het wets ontwerp Rutgers C.s. [Plaatselijke Keuze] wordt bestreden. Hoewel zich geen der leden voorstander verklaarde van Plaatse lijke Keuze, oordeelde men, zich van actie te moeten onthouden, omdat de kwestie minder in deze vergadering thuis behoort. Ofschoon met het doel, waarvoor steun gevraagd wordt, werd gesympathiseerd, werd, met het oog op de beperkte middelen der Kamer, besl )tfr, afwijzend te beschikken op het verzoek van het Comité Nederland- Indië, om bij te ('ragen in het fonds, waaruit zullen word n bestreden de kosten tot voortzetting van den vliegtocht Neder landIndië. Steun zal worden verleend aan de Tielsche Kamer, inzake het zegelrecht voor incasso nota's. De Kamer zal toetreden als lid der Vereeniging sSchuttevaer®. Een verzoek van het Station voor de Maalderij en Bakkerij, om een bydrage van f 200 werd, mede op grond van een vroeger genomen beslissing, afgewezen. Door den Secretaris werd verslag uit gebracht van de gecombineerde vergadering van de Limburgsche en Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel op 11 Aug. j.l. gehouden, waar deze Kamer werd ver tegenwoordigd door het lid G. van Loon en den Secretaris. Naar aanleiding van het verslag werd besloten, den Voorzitter aan te wyzen als afgevaardige dezer Kamer, die met de afgevaardigden der andere Noord-Babrant- sche Kamers eene Commissie zullen vormen tot voortzetting der actie inzake de Pnem- tarieven, terwyl blanco crediet werd ge geven tot betaling van een evenredig aandeel in de kosten van deskundige voor lichting der Commissie. Van verdere actie inzake het verkoopuur van klein wittebrood zal worden afgezien, omdat de belanghebbenden zelf in deze kwestie verdeeld zijn. Aan het verzoek der Maastrichtsche Kamer aan de Regeering, ora gelden be schikbaar te stellen om de voortzetting der werkzaamheden voor het kanaal Maas- brachtMaastricht mogelyk te maken, zal steun worden verleend. Het graven van dit kanaal moet worden beschouwd als een productief werk, omdat het voor den* kolenafvoer der mijnen van de grootste beteekenis, en omdat door dit kanaal de verbinding moet worden gevormd via de gekanaliseerde Maas met Noord-Nederland en Zuidelyk tot ontsluiting van het land van Luik en van Frankryk, voor Limburg, Brabant en geheel Nederland. Besloten wordt de Regeering te kennen te geven, dat de Kamer zich niet kan vereenigen met het standpunt door den Zuivelbond ingenomen ten aanzien van de vraag, welke wijzigingen in de Boterwet behooren te worden aangebracht. De vergadering is van gevoelen, dat de con sument door de tegenwoordige Boterwet naast de Warenwet, voldoende wordt be schermd en dat drastische maatregelen, als door den Zuivelbond worden voorgesteld, door geen enkele noodzakelyk wordt geboden. Aan het Centraal Normalisatie-Bureau zal als blijk van belangstelling eene bijdrage worden verleend van f 25. Naar aanleiding van verschillende adressen, inzake Gemeentewet met betrekking tot de plaatselyke belasting, zal nogmaals worden te kennen gegeven, dat zakelijke belasting op de bedrijven in hooge mate onbillyk wordt geacht. Ten aanzien van de Forensenbelasting zal worden medege deeld, dat grondslag voor deze «belasting moet worden aangenomen eene zoodanige verhouding tot de heffende gemeente en eene zoodanige interesse bij de gemeentelijke huishouding, dat de forensen in de kosten dier huishouding bijdragen. Naar het oordeel der vergadering, is hiermede in het wetsontwerp niet voldoende rekening gehouden. Verwezen zal worden naar de arbeiders in den Biesbosch. Op het verzoek der vereeniging sinter- nationale Tentoonstelling voor de schoen en Leder-indu3trie Waalwyk 1925® om deel te nemen in het garantiefonds dezer tentoonstelling, werd in beginsel besloten, deel te nemen voor een bedrag van f 5000, onder voorwaarden, nader te ontwerpen door de gezamenlijke garanten en te be krachtigen door de vergadering der Kamer. Vastgesteld werd eene lijst van de branches, waarvoor ter uitvoering van het arbitrage-reglement arbiters zullen worden benoemd, n.l. Schoenindustrie en Schoen- handel, lederindustrie en lederhandel, me taalindustrie, zuivelindustrie, handel in granen, handel in vruchten en groenten, handel in kruidenierswaren, overig winkel- bediijf, geldhandel, bouwvakken, handel in bouwmaterialen, expeditie te land en expeditie te water. De begrooting 1925 werd vastgesteid in ontvangst en uitgaaf op f 9240. De volgende subsidies en bijdragen werden verleend Hooge Handelsschool te Waalwijk f'500. Ned. Kamer van Koophandel te Londen Vereen. Ned. in den Vreemde Bureau voor Handelsinlichtingen Vereen, voor Economische geschriften Binnenscheep vaart-congres Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid betoogd, om met het oog op de ge wijzigde tijdsomstandigheden en het opleven van handel en iudustrie, de postkantoren weder zooveel mogelyk opengesteld te krygen op de uren als vroeger. Dit punt zal in de volgende vergadering nader onder het oog worden gezien. f f 12 60, 25.-, 40.—, 50.-, 25.—, Gevestigd TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het ^Cantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, PLAATSELIJK NIEUWS. Aalburg. Voor een goed bezette zaal trad Donderdagayond in het Veerhuis voor de Coöp. Landbouwvereen. als spreker op de heer H. Visser, uit Utrecht, met het onderwerp ^Bemesting®. De voorzitter, de heer D. v. Wijk open de de vergadering met een woord van welkom aan de trouwe opkomst der leden en belangstellenden. De heer V. begon met te zeggen, dat het niet mogelijk is, om in een tijdsbestek van een paar uur de geheele bemestingsleer te behandelen omdat het een zoo alzijdige wetenschap is, dat men daarvan in een paar uren maar iets kan meedeelen. Toch gen, op het feit, dat het niet de massa is, die men als mest toevoegt, maar dat de waarde van de mest ligt in het gehalte aan voedingsstoffen, geheel afgescheiden van het begrip veel of grooten hoop. Uit sluitend door het nemen van proeven, is het vraagstuk van bemesting op te lossen. Reeds van Helmond (15771644) heeft een proef genomen, die hem leerde, dat de groote massa, waaruit het plantenlichaam is opgebouwd, niet door de plant uit den grond wordt gehaald. Hij plantte daartoe een wilgenstek in een vat met aarde, na vooraf alles nauwkeurig gewogen te hebben, liet dit 5 jaar groeien, met alleen toevoeging van water en nawijzing bleek hem, dat de wilg 164 pond zwaarder was geworden, doch de grond] niet noemenswaardig lichter. Da conclussie. waartoe niet van Helmond kwam, maar andeje eerst een paar eeuwen leter, was deze dat de plant verreweg het grootste deel van haar lichaam opbouwt uit de lucht (koolzuurgas) dat zij met de groene bladeren jeei® en onder inwerking van het zonlicht Aerweikt tot bouwstoffen. Met cijfers lichtte spr. dit toe: 10 000 kg. hooi bevat 1500 kg. water en 8500 kg. droge stof. Van die droge stof is 7750 kg. uit de lucht, terwijl 750 kg. uit den grond wordt gahaald. Over hetgeen de plant uit de lucht haalt, behoeft de landbouwer zich niet te bekommeren, om dat dit buiten zijn invloed ligt, doch wel over wat uit den grond wordt gehaald. Daarom passen we bemesting toe. Toch zijn alle stoffen voor den landbouwer niet van even groote beteekenis. Over zwavel en ijzer, twee onmisbare plantenvoedings- stoflen, behoeft men zich niet druk te ma ken, eiken grond bevat er voldoende van. Anders is het met stikstof, kali, phosphor- zuur en kalk. Deze kernen wel voor in eiken cultuurgrond, maar bijna nooit vol doende. Deze moeten worden toegevoegd. En nu is het volmaakt hetzelfde in melken vorm we die stoffen geven, mits zij maar voor de planten opneembaar zijn, d .w. z. in water oplosbaar. Bemesten, als men daaronder verstaan wil het brengen van dierlijke uitwerpselen naar het land, heeft men al eeuwen ge daan. Toch is dat niet bemesten dear- onder verstaan we hej toevoegen van die stoffen, waarmede uien met de minste kos ten de hoogste opbrengsten verkrijgen kan. Bemesten met stalmest alleen is iri de meeste gevallen óf onvoldoend óf verkwis tend. In stalmest komen de 4 genoemde stoffen steeds voor, dus vo;rt men met stalmest steeds 4 stoffen naar het veld. och de verhouding, waarin die stoffen voorkomen, is niet voor elke plant ge schikt. Spr. maakte door voorbeelden dit dui delijk. In 40.000 K.G. stalmest (de ge middelde bemesting per H A.) komt voor 30.000 kg. water, en 10 000 kg. droge stof. Van die 10.000 kg. stof is 9170 kg. als plantenvoedsel waardeloos of on- noodig, terwijl van de 830 kg. 200 kg, stikstof, 100 kg. phosphorzuur, 250 kg. kali en 280 kg. kalk zijn. Het komt bij bemesten aan op het geven dar voedings stoffen in de juiste verhouding voor elke plant. Stel een aannemer koopt materialen noodig voor het bouwen van een huis als steenen, kelk, hout, kortom alle materialen, noodig om het huis te kunnen voltooien. Met bouwen bezig zijnde, komt hij tot de ontdekking, dat de steenen opgebruikt zijn, zonder dat het nog afgebouwd is. Ander materiaal kan hij daarvoor niet in de plaats stellen eerst wanneer hij steenen toevoert, kan het werk afgemaakt worden. De aan nemer had wel alle materialen maar niet in de juiste verhouding' Spj. bracht dit beeld over op een stuk land. Steleen stuk land bevat stikstof voldoende voor 6000 kg. hooi, phosphor zuur voor 8000 kg., kali voor 10000 kg. en kalk voor 12000 kg. Door toevoeging van kali, kan onmogelijk de oogst vergroot worden, ook niet door toevoeging van phos phorzuur, maar wel door stikstof. De op brengst kan dan 8000 kg. worden. Geeft men daarbij dan nog phosphorzuur en stik stof, dan kan men de opbrengst verhoogen tot 10.000 kg. en zoo verder. Deze vaste regel heet de wet van het minimum of met andere woordende opbrengst van een gewas wordt bepaald door die stof, die in de minderheid is. En nu is voor praktijk de groote vraag hoe weet ik welke stof in de minderheid is. Dat is echter niet zonder meer te be palen alleen het nemen ven proeven geeft het juiste antwoord. Doch door nauw keurig waarnemen nagaan wat de gewas sen aan den grond onttrekken, de grond soort, het te verbouweu gewas, e. d. kan met groote waarschijnlijkheid benaderd s> A>' Thans behandelt hij nog de vraag hoe mesten we het voordeeligst. Als we aan den grond een goeden voorraad kali willen geven zullen we dit zeker niet doen in den vorm van stalmest. Immers, dan geven we veel te veel stikstof, en misschien ook te veel phosphorzuur wat verkwisting be teekent. Daarom raadt spreker aan be mest half met stalmest en vult aan met kunstmest. Daarbij kan als leidraad dienen, dat de veel bladgevende planten in de eerste plaats stikstof noodig hebben, de knol- en wortelgewassen vooral kali en de graan- en peulvruchten vooral phosphorzuur. Na een korte pauze behandelt spreker zeer vluchtig de voornaamste meststoffen. Spr. ried aan op deze zware kleigronden voor stikstofmest norgesalpeter te gebrui ken, zulks met het oog cp verslibbing door chilisalpetervoor weiland en hooiland hoofdzakelijk Thomasmeel, wegens het hoog» kaikgehalte de kali, die in dezen grond betrekkelijk veel zit, zou hij voor aardap pelen aanvullen met patentkali, overigens kan men de ruwe, goedkoopere kalizouten gebruiken. Voor kalk zou spr. nooit anders gebruiken dan ongebluschte kalk. Schuim aarde beval hy minder aan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik ge maakt. Tegen schurftige aardappelen raad spr. aan het gebruik van super en zwavel zure ammoniak. Verder kwam nog aan de orde de bewaring van ier. Aan de hand van een kleine rekensom toonde spr. aan van hoeveel waarde de goede bewaring van ier is en ried aan, dat men eens een proef moest nemen de vloeibare en vaste uitwejpselen gescheiden te houden en daar mede op twee veldjes de uitwerking eens nagaan. Goed uitgevoerd zal de conclussie zijn, dat de vaste uitwerpselen nagenoeg geen bemestingswaarde hebben. De voorzitter dankte aan het einde der lezing, die met de grootste aandacht ge volgd werd, den Heer Visser, voor de aan gename en bevattelijke wijze waarop hij het onderwerp behandelde en sprak de hoop uit, dat hij nog eens nader over het onder werp zou komen spreken. vleide spr. zich deze avond zooveel er van mee te deelen, dat de grondslagen waarop i worden, wat het te verbouwen gewas be de bemestingsleer rust, eenigszins duidelijk hoeft. Ieder landbouwer moet dit a. h. w. Spr. zouden worden. Vooral wilde spreker, den nadruk leg- instinktief gevoelen. Spr. kan niet voor elk gewas bepaalde recepten geven. Eerst is het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorkomt uitbreiding zu i ver t -en geneest 1 1 Andel. Vrijdagmorgen toen de land bouwer Jot. Verwijs met zijn trector bij C. de Fijter aan het dorschen was sprong de machine ineens uit elkaar, zoodanig dat de geheele trector onbruikbaar is. Wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats, aangezien de groote brokken ijzer rondom de trector lagen. Dit is de tweede trector die op deze manier uit elkaar is gevlogen. Merkwaardig is het dat op dienzelfden dag het dorsch- machien van den heer A. Nieuwenhuyzen alhier die te Nieuwaal aan het dorschen was ook uit elkaar is gevlogen zonder persoonlijke ongelukken, voor beide onder nemers een groote schadepost. o ftienwsblaii ttrliÉÈ SÉ. naacyatsMi•■aaraaacvMCBBBEÉMa——3—BBBaaan—i' rrri hit jji-jac» s want Akker's Kloosterbalsem zal de kwade stoffen, ontsteking en ziektekiemen uit het vleesch trekken, de pijn en de jeuk doen bedaren en de groei van een nieuwe gezonde huid bevorderen. Voorkomt litteekens. Daarom is Akker's Kloosterbalser-.; weergaloos bij eczeem, etterzweren, puisten, dauwworm, bloedvinnen, ver ouderde beenwonden, maar ook bij brand- en snijwonden, schrale huid, gesprongen handen, kloven, winter handen en wintervoeten, Aambeien. /Per groote pot van 20 gr. 50 ct. Alom verkrijgbaar. Potten van 50 gr, f 1,—; 100 gr, f 1.75 nog voordeelige»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 9