r. j, BORZtrzoe MUMHARDTS KUNSTHANDEL Ge Holland-lndië vlucht. Geestelijke afmaHinc Slapeloosheic^Onrus Zernjwachh'ghei'd v^or en Hjdens examens. Gebruik de renywslillen de en zenuwpférkende Zenuw-hablefien /Koker 75 ch r^aag vooral de echte voorzien ^van de naam MUhHARDT tqéstana is de deerlijk verbrande man naar het ziekenhuis gebracht, waar men weinig hoop had zijn leven te redden. Als de draak is in den man... Donderdagnacht is de politie een woning te Schoneberg (by Berlijn) binnengedrongen, waar zij tevoren een hevig twistgesprek had gehoord. In het eene bed vond zij het lyk van een bejaarde vrouw, in het andere bed in bewusteloozen toestand de lichamen van een zekeren Otto Kuhlmei en van de kleermaakster Sendick. Op het lyk van de doode vrouw werden sporen gevonden, die erop wezen dat zij was ge worgd. Een onmiddellijk ontboden genees heer kon echter de doodsoorzaak niet met zekerheid vaststellen. De twee bewuste loozen werden naar het ziekenhuis ge bracht, waar Kuhlmei spoedig na aankomst overleed. Het is gebleken, dat Kuhlmei en de kleermaakster die huurster van de woning was, in beschonken toestond naar huis waren gekomen, waar spoedig een twist ontstond met den noodlottigen afloop. De koning van Spanje beschuldigd De bekende Spaansche schryver Vicente Blasco Ibanez heeft in Frankrijk, Enge land en Amerika een brochure doen ver schijnen, waarin hy den koning van Spanje ervan beschuldigt, direct en persoonlijk verantwoordelijk te zijn voor de ramp, die het Spaansche leger in 1921 in Marakktf heeft getroffen en waarby generaal Silvestre en verscheidene duizenden Spaansche sol daten sneuvelden en duizenden krijgsgevan gen werden gemaakt. Voorts beschuldigt hij den koning ter raad jegens Frankrijk te hehben gepleegd, door gedurende den oorlog inlichtingen aan de Duitschers te hebben verschaft. Levend verbrand De Saint-Denis heeft zich een tragisch voorval afgespeeld. Aan boord van een daar liggend vaartuig was de schipper bezig een groote petroleumlamp te vallen, toen zijn 8-jarig zoontje hem spelenderwijs op den rug sprong. De lamp kantelde daarbij om en vloog onmiddellijk in brand, ferwijl de jongen in de brandende petroleum viel. Vergeefsch poogde de vader de vlammen te dooven. De kleine bekwam zoodanige brandwonden, dat hij weldra overleed. De vader zelf werd met ernstige brand wonden bedekt, naar het gasthuis vervoerd. 0 Tretxky gevangengenomen I Volgens »Petit Journalc gaat het ge rucht, dat muitery is uitgebrokeu onder de Russische marine-troepen te Kroonstadt en dat Trotzky zou zijn gevangengenomen. De sowjet-regeering zou in gevaar verkee- ren. 0— Hel Wij moeten aan de toekomst van Fan- fan denken. De beide echtgenooten zaten, op een kouden Decemberavond in het salon met Firmin en Carmen. De oude gravin, zooveel mogelijk haar landelijke gewoonten behoudende, was vroeg naar bed gegaan. De Saint-Hyrieix, weggedoken in een grooten fautouil, verdiept in bet lezen van de Staatscourant, de „Débats" en van den „Temps", nam geen deel aan het gesprek. Carmen, die zich eenigszins voelde af gezonderd, was bezig met een handwerk, maar haar neergeslagen blik en haar bleekheid duidden aan, dat zij in een droetgeestige stemming was. Annette Kergean had den kleinen Fanfan ter ruste gebracht f voor hij in zijn wiegje werd gebracht, hadden zijn ouders hem met kussen bedekt. Christiern, de Zweedsche hond, woonde die plechtigheid bij en zijn kwispelende staart duidde aan, dat hij met groote belangstelling er naar keek. Zijn goedige oogen hadden respectieve lijk al de menschen in de kamer aange zien nu vestigden zich zijn blikken op Fanfan. Indien de hond had kunnen spreken, zou hij zeker hebben gezegd Sebehle In Abdel Krim's kamp Het gerucht gaat, dat onder de volge lingen van Abdel Krim muiterij is uitge broken. Zyn ministers van buitenlandsche zaken en financiën zouden zijn vermoord. üeitery in fladrid Uit Parijs wordt geaield, dat 200 Spaan sche soldaten te Madrid aan het muiten zijn geslagen ten gevolge van het uitstel len van de demobilisatie, nadat de dienst tijd was verstreken. Verscheidene muiters weren gearresteerd. 0 Ernstig sgoorwegongeluk Naby Preston (Engeland; is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een personen trein kwam in botsing met een materiaal- trein. De machinisten der beide treinen werden gedood, en talrijke spoorwegarbei ders gewond. Een wagon werd in elkaar gedrukt. 0 Wolrenplaag Nu de winter in de Russische Karpathen weer zijn intree heeft gedaan, begint in de bewoonde streken weer de wolvenplaag. De dieren komen uit de bergen naar de dalen en dringen 'snachts de dorpen binnen, waar zij vee en huisdieren afmaken. Een enkelen keer vallen zij ook menschen aan. Negen visschers door een ni(jit gedood Reuter meldt uit Duinkerken, dat negen visschers door een ontploffing werden ge dood, terwijl zy in hun netten een drij vende mijn ophaalden. Foster's Maagpillen regelen de 'lever en wekken de maag op, Zy tfénezen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan e6n dosis Foster's Maag- pillen te gebruiken. Prijs per flacon v&n vijftig versoikerde pillen f 0.65 111 apo theken en drogistzaken. LANDBOUW RUBRIEK. et „doorschieten" in de Bieten velden. Bij den verbouw van suiker- en voeder nieten treedt bovengenoemd verschijnsel sommige jaren in erge mate op, lot schade en hinder van verhouwer en fabrikant, en eveneens hinderlijk bij het rooien en bij het vervoederen aan het vee. De aanleidende norzaken voor het door schieten schijnen het eene jaar veel ster ker te zijn dan het ander. Groote ver schillen hebben in dat opzicht 1923 en '24 te zien gegeven, n.l. in 1923 werd het bijna overal in hevige mate daaren tegen in '24 uiterst weinig geconstateerd. Meer dan een factor schijnt hier op in te werken. Vroeg zaaien in 't voorjaar en verder in den zomer een plotselinge overgang van koele dagen naar een hitte- periode schijnt het gevaar voor doorschie ten sterk te bevorderen. Verder bestaat deze neiging bij het eene bietenras in veel sterkere mate dan bij het ander. Frap pante cijfers kwamen daaromtrent reeds dikwijls in de verslagen der Rijksproef velden voor. Naar ik verneem kunnen omtrent de verschillen in neiging tot doorschieten tus- schen diverse bestaande bietenrassen t.zt. interessante publicaties van den heer Rijks- landbouwconsulent voor Noordelijk Gronin gen worden verwacht. Rekening houdend met evengemelde fei ten kunnen de bietenverbouwers het door schieten tot op zekere hoogte tegengaan, niettemin schijnt ook de werking van voor zorgsmaatregelen in jaren als 1923 nog uiterst beperkt te zijn. Waar mij juist dezer dagen aangaande deze belangrijke kwestie hoogst interessante mededeeiingen werden verstrekt door den heer G. Koster, landbouwer te Woltersum, kon ik niet nalaten naast enkele algemeen heden betreffende het doorschieten op be doelde mededeeiingen even de aandacht te vestigen. De heer Koster had n.l. voorjaar 1923 op een gelijkmatig perceel (op dezelfde dag en uit dezelfde zak) voederbietenzaad ge zaaid, na 4lit vooraf deels met Germisan en deels met Kopervitriool te hebben ont smet. Hoewel het met Germisan ontsmette zaad iets vlugger was ontkiemd, toch waren aanvankelijk geen groote verschillen ge constateerd. Verder in den zomer was evenwel in het met Kopervitriool behan deld perceel een groot aantal bieten door geschoten en in het ander perceel slechts zeer weinig, in verband waarmede van het laatste ook de bietenoogst bijna twee maal omvangrijker dan van het eerste per ceel was geweest. De overgang van weinig tot zeer vele schieters had zich zelfs precies op de ry af scherp afgeteekend. Aan de betrouwbaarheid van des Heeren Koster's mededeeiingen kan niet worden getwijfeld, niettemin betreft het hier nog slechts één voorbeeld. Thans daarom nog geheel in het midden latend, welke prac- tische waarde direct aan deze proef mag worden toegekend, toch meende ik er reeds om tweeërlei reden de aandacht op te moeten vestigen, n.l. 1. opdat andere landbouwers, die even tueel in bedoelde richting eveneens iets hebben waargenomen, hun bevindigen eens naast of tegenover die van den heer Koster gaan stellen, en 2. opdat bovendien in 1925 eveneens elders serieuze vergelijkende proeven in die richting worden genomen. Wellicht zou men thans reeds uit de gegevens sub 1 eenigszins positieve con- lusies kunnen afleiden, of n.l. sommige ontsmettingsmiddelen inderdaad stimulee- rend (echter in averrechische richting) werken of wel omgekeerd, of men even tueel met andere middelen juist het tegen- overgesielde zal kunnen bereiken. M. WIERSUM. J. VAN ROSMALEN Jj Verwerstraat 21 937 - 's-BOSCH. ETSEN, PLATEN, GRAVURES. Inlijsten/ui elke uitvoering en prijs. BINNENLAND. De kranige vliegers A. N. J. Thomassen Thulssink van der Hoop, H. van Weerden Poelman en mecaniciëu van den Broeke zijn Maandag om 1 uur 20 minuten be houden 111 Baia>ta geland. De geheele stad was in viaggentooi, handelshuizen en scholen waren gesloten. Duizenden waren naar hel vliegleriein gekomen om btj de landing tegenwoordig le zijn. Op bet leiiein arriveeiden achtei een volgens de viuoivoogd, vice admiiaal Goossen, generaal Bakker en de belde legei-commandanten, die ontvangen werden met het Wilhelmus*. Om 12 uur arriveert de landvoogd, verge zeld van den algemeeneti secretaris. Als het Wilhelmus* te hunner eere wordt gespeeld, wordt dit staande aangehoord. Verder zijn aanwezig de vice-president en de leden van den raad van Indië, de voor zitter van den Volksraad, het consulaire corps enz. Eindelijk komt hei bericht, dat de Fokker is gesignaleerd. Het vliegtuig heeft de tegemoet-ijlende leger vliegers ontmoet en begeleid door dit eere-escort, is het in aantocht. Een koortsachtige opwinding maakt zich van de duizendkoppige menigte meester. Eindelijk, om 1 uur 10, ver schijnt aan den horizon een tiental stippen. Een siddering vaart door het publiek, luide kreteu weerklinken van »Daar zijn ze It Eerst wordt nog over Weltevreden gecirkeld. Daarna komt het escader in y vlucht ter- reinwaarts gevlogen. Terwyl de vliegers over het terrein cirkelen, stijgt een opge wonden gejuich op. Te 1 uur 20 daalt de H. N. A. C. C. neer voor de tribune van den landvoogd. De muziek zet het »Wilheimus« in. Het juichend publiek stemt ontroerd in met het volkslied, dat luide over het vliegveld uit- schait. De landvoogd mr. Fock houdt een warme toespraak en deelt mede, dat H. M. de Koningin heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Van der Hoop tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden Van Weerden Poelman en verleend de gouden medaille der Oranje Nassau-orde aan Van den Broeke. Alom ook in ons land is het bericht van de behouden aankomst met geestdrift ontvangen. Aiie groote steden vlagden druk en vooral Amsterdam was in feesttooi. Talrijk zijn de telegrammen met geluk- wenschen die de vliegers zyn gezonden. Te Amsterveld is het huis, bewoond door H. Wanders, door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Een schaap en een geit zijn omgekomen. Bloedvergiftiging. De 49-jarige kuiper De B., te Vlaardingen» had het ongeluk een makreelgraatje onder den nagel van een zijner vingers te krijgen. Hierdoor ontstond bloedvergiftiging, met het treurig gevolg, dat De B. hieraan is overleden. De vrachtrijder C. Grinkis te Ouddorp kwam bij het garnalenlossen met een mand te vallen en was na eenige oogenblikken dood. 0 Brandstichting. De rechtbank te Middelburg, heeft den 37-jarigen bakker W. H. R. uit Ierseke wegens brandstichting veroordeeid tot drie jaar gevangenisstraf. 0 Een gift van de Rockefeller Foundation. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt het volgende mede. De Internationale Education Board van de Rockefeller Foundation heeft zich be reid verklaard een som van 100.000 dollar ter beschikking vari de Regeering te stollen, om daaruit, ten dienste van het onderzoek in het Natuurkundig Laboratorium te Leiden, bijzondere instrumenten en hulp middelen aan te schaffen. Dat aanbod heeft de Regeering met groote ingenomen heid aanvaard. Als con tra-prestatie heeft de Rockefeller Foundation, ten einde den voortgang van het wetenschappelijk onder zoek met de nieuwe hulpmiddelen te ver zekeren, gevraagd een jaarlijksch buiten gewoon subsidie ter beschikking van het laboratorium te stellen van fl0.000, waarvan f 7500 ten einde het aan wetenschappelijke werkers mogelijk te maken, hun tyd aan het onderzoek te wijten en f 2500 voor materieele onkosten. O Verduistering. Een voortvluchtige stationscommies te Soerabaja bleek f 5000 te hebben ver duisterd. De hoofdstationschef, de heer Spanjaard, moet de schade, door den dief stal ontstaan, vergoeden. Hy is wegens het niet uitoefenen van controle uit zyn functie ontheven. Verpletterd. Toen de laatste ploeg mijnwerkers uit de mijn Volmond naar boven kwamen, had een treurig ongeluk plaats. Op het oogenblik dat de mijnwerker B. de lift wilde verlaten liet de liftvoerder deze plot seling in de laagte gaan daar van onder uit de mijn het sein gegeven was naar beneden te komen. De mijnwerker werd door de lift mede naar beneden getrokken en geraakte beklemd tusschen de I ft en de schacht. De mijnwerker werd terstond naar het hospitaal in Bochum overgebracht doch sliert spoedig aan bekomen wonden. 0 fleerd te Zaandam. Te Zaandam had Zondagavond een ernstige iwi8tparty plaats, welke den dood van een der twistenden ten gevolge had. In het perceel Schindeler ontstond een meeningsverschil over een meisje, waarby iemand uit Krommenie zich zoo opwond, dat hij in koelen bloede den stratenmaker Veekers overhoop stak. De dader is van zijn bed gelicht. 0 verraden. Zondagochtend is op het emplacement van de Staatsspoor in Den Haag de 32- jarige rangeerder W. L. v. d. W., by het rangeeren gestruikeld en onder een wagon gekomen. De man was onmiddellijk dood. Aanranding. Zaterdagavond had de winkelier J. F. te Gorinchem een bad in het ziekenhuis genomen. Toen F. de inrichting verliet passeerde de huisschilder C. A. J. S., die F. aanviel met de woorden »dat is van mijn gelde en sloeg hem met een hamer op het hoofd. Het slachtoffer viel neer en leed veel bloedverlies. De toestand van F. was Zondag redelyk. Kind verbrand. Een kind te Oud-Beierland trok een pan heet water van een kachel en kreeg den inhoud over het lichaam. Het is spoedig aan de gevolgen overleden. 0 Vergadering Prev. Noord-Brabantsche Vereenigiag ,,Het Greene kruis" In het hotel Cosmopolite te Breda is voorgaande week eene algemeene verga dering gehouden van de Prov. Noord- Brabantsche Vereeniging »Het Groene Kruist, waarin o.m. werd vastgesteld de begrooting voor 1925, niet alleen voor deze vereeniging, maar ook voor hare af zonderlijke fondsen: het vacantie-koloniefonds en het fonds tot bestrijding der zuigelingen- ziekten in de provincie. Na de vaststelling van het quotum en de aanwijziug tot het onderzoek der rekening en verantwoording over 1924, werden de aftredende bestuurs leden, de heeren Mr. A. M. de Roon te Raamsdonksveer en Dr. van den Hoek te Dinteloord, als zoodanig opnieuw verkozen. Besloten werd pogingen aan te wenden tot verkrijging van mildere bepalingen, betreffende het politietoezicht op auto's, wat aangaat de Groene Kruis-aute voor ziekenvervoer, teneinde het lastige aan houden daarvan zooveel mogelijk te beperken, waarna door den heer Dr. van Bemmei nog eene zeer belangrijke lezing met licht beelden werd gehouden over beroepsziekten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrydag 21 Nov. nam. 7 uur. Voorzitterde EdelAchtbare Heer W. Beukenkamp. Secretarisde WelEdele Heer J. A. Timmermans. Afwezig wegens ziekte, de heer Bag german. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1. Mededeeiingen a. De Voorzitter deelt mede, dat be richt is ingekomen van den heer Bagger man, dat hy de vergadering niet kan bezoeken wegens ziekte. De Voorzitter hoopt, dat de heer Bag german spoedig mag herstellen, b. Dat op 26 Sept. j.l. de kas bij den Gem.-Ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. 2. Ingekomen stukken a. Adres van de R. K. Politiebond »St. Michaelt te 's Bosch, om subsidie voor de politievakschool. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, daar afwijzend op te beschikken. b. Adres van het Dagelijksch bestuur der R K. Vereen. Moederzorg t te Heerlen, om subsidie van f25 Op dit voorstel wordt eveneens afwyzend beschikt. e. Miss van Ged. Staten, waarin zij eenige opmerkingen maken, over de gem.~ rekening dienst 1923. Deze rekening zal veranderd worden. d. Adres van mej. Piek, reeds in de vorige vergadering behandeld, waarin zij verzoekt geen waterleidinggeld te behoeven betalen, daar van het leidingwater door haar geen gebruik gemaakt wordt. De Voorzitter deelt mede, dat het regen water dat zij in den regenbak heeft, aan de gestelde eischen voldoet. De heer v. Wijk vraagt, of zij ontheven wordt van de verplichting om het leiding water te gebruiken, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. e. Verzoek van den heer K. v. d. Broek, Hoofd der Openbare school B (in den Bieschbosch) om ontslag met ingang van 1 Januari 1925, daar hy benoemd is tot Hoofd der school te Ter Heyde. Dit ontslag wordt eervol verleend. De Waard. Nu maar zoo spoedig mo gelijk een advertentie geplaatst, tot oproe ping van sollicitanten. Volgens den Voorzitter is deze adver tentie al geplaatst 5. Benoeming van 5 leden der com missie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding. B. en W. bevelen aanC. de Boon, K. v. d. Broek, L. Verdoorn, J. Kanters, H. Groeneveld. B. en W. stellen voor, den heer Ver doorn weer als Secretaris van die com missie te benoemen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Bij de gehouden stemming voor de leden der commissie, verwierf de heer de Boon 9 stemmen, en 1 blanco, de heeren v. d. Broek en Verdoorn ieder 10 stemmen. de Boon. Ik ben heelemaal niet tegen mijnheer Kant, maar komt het wel ge schikt voor hem uit om op Zaterdag te vergaderen Volgens mededeeiingen zal dit geen be zwaar opleveren. Vervolgens werden 10 stemmen op den heer Kant uitgebracht. De heer Groeneveld verwierf 10 stemmen en 1 blanco. (Vervolg Raadsverslag volgend nummer). PLAATSELIJK NIEUWS. t Hensden. Zondagavond gaf de Too- neelvereen. »Kunst en Vermaakt in het Patronaatsgebouw hare aangekondigde uit voering. De opkomst was zeer groot, de zaal was tot in alle hoeken bezet. Opgevoerd werden, het tooneelspel ïDe Rechte Wegt, en het blijspel 3Hij moet er uit en hy zal er uit<. Als gewoonlijk werd er door »Kunst en Vermaakt keurig spel geleverd, waarover de aanwezigen door luid applaus hunne tevredenheid te kennen gaven. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Wordt vervolgd). Ingezonden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2