Eerste Blad Verkeersinspectie. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4456. Vrijdag 5 December 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS H. J. ABBIMi. ^nd van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eenigen tijd geleden schreven we een en ander over de „wegverbeteringen". Wij achten die, zooals wij opmerkten, urgent, maar even urgent achten wij eene betere regeling en een beter toe zicht op het wegverkeer, waarover wij thans wat willen zeggen. De verwarrende toestanden op de wegen, maken ingrijpen van de over heid hoog noodig en zeer te betreuren is het dan ook, dat de Minister van Waterstaat geen gevolg heeft willen geven aan het meermalen geuite ver langen om, in navolging van Frankrijk, waar in den „Code de la Route" regels worden gegeven voor alle voer tuigen op alle wegen in Frankrijk, een ontwerp-Algemeene Verkeerswet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen. Wel hebben verschillende klachten den Minister anleiding gegeven eene wijziging van de Motor- en Rij- wielwet aan de Staten-Generaal voor te stellen, en zulks met gevolg dat de Eer ste Kamer op 30 October j.l. hare goed keuring aan bedoelde wijziging hechtte. Deze wijziging geeft een verbetering van beteekenis en het belangrijkste voor het verkeer zijn wel de voorschriften nopens bet verkeer op de wegen en de rijwielpaden, welke ingevolge de Wet zullen worden opgenomen in een Kon Besluit. De voorschriften luiden 1. samenstelling, inrichting en uit rusting van motorrijtuigen, van rijwielen en van rij- en voertuigen, welke door een motorrijtuig worden voortbewogen 2. Het geheel of gedeeltelijk gesloten verklaren van wegen en rijwielpaden voor het berijden in eene of in beide richtingen, hetzij met een of meer cate gorieën van motorrijtuigen en rijwielen; 3. het voeren van lichten aan motor rijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen 4. het geven van seinen door be stuurders van motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen 5. het uitwijken door en voor motor rijtuigen, rijwielen, andere rij- en voer tuigen, rij- en trekdieren, ander vee en voetgangers 6. het doen stilhouden van motor rijtuigen en rijwielen en voor zoover motorrijtuigen betreft, het in rust bren gen van den motor 7. het doen voortbewegen van rij en voertuigen door motorrijtuigen. Ook is eene bijzonder belangrijke be paling, dat bij het Koninklijk Besluit tevens een maximum snelheid kan worden voorgeschreven. Wat de algemeene veiligheid op den weg aangaat, is thans bepaald, dat een rijbewijs voor wat betreft een motor rijwiel niet wordt afgegeven aan per sonen beneden 16 jaar en wat een motorrijtuig betreft*aan personen beneden 18 jaar. Voorts moeten een geneeskun dige verklaring en een bewijs van vol doende vaardigheid worden overgelegd, terwijl de bepaling, dat de berijder van het motorrijtuig aansprakelijk is voor toegebrachte schade, tenzij aannemelijk is, dat de schade is te wijten aan over macht, stellig de veiligheid op de wegen ten goede zal komen. Ongetwijfeld zullen genoemde voor schriften en regelingen leiden tot betere toestanden op de wegen, mits dan ook de contróle op het wegverkeer belang rijk wordt verscherpt. Daar echter in de tegenwoordige omstandigheden stellig geen uitbreiding aan de rijkspolitie zal worden gegeven, zullen door of van wege de provinciale besturen maatregelen moe ten worden genomen, bevorderd of ge steund om te komen tot een scherper toezicht. In een drietal provinciën zijn dan ook reeds met of zonder overheidsteun de gewenschte maatregelen getroffen. De provincie Gelderland, die steeds eene groote belangstelling voor het weg verkeer aan den dag heeft gelegd, heeft met ingang van 1 Nov. 1923 een verkeers inspectie ingesteld. Daarvoor werden aan geschaft drie Amerikaanschehydraulische wegvijzels, een Nederlandsche wegvijzel en een weegwerktuig. De inspectie werd opgedragen aan een inspecteur-autorijder en twee beambten, waarvan een een deskundige en de ander een politie beambte. Haar taak is o.m. i a. het toezien op de naleving der voorwaarden door Gedeputeerde Staten aan, krachtens de Motor- en Rijwielwet of het Motor- en Rijwielreglement, ver leende vergunningen, verbonden b. het toezien op de inachtneming der bepalingen in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid der openbare wegen, geen Rijkswegen zijnde, voor het verkeer gesteld c. het toezien op de naleving der politiebepalingen van het Provinciaal Wegenreglement, die met het verkeer samenhangen. De instelling dezer inspectie werkt sterk preventief en men kan in Gelder land duidelijk merken, dat de toestanden op de wegen zich aanmerkelijk ten goede wijzigen. In Friesland is opgericht de Veree- niging „Vrijwillige verkeerspolitie in Friesland", welke vereeniging werkt zonder hulp of financieelen steun van de provincie en alle werkzaamheden belangeloos verricht. Zij bestaat uit ongeveer 50 leden, eigenaars van auto mobielen, die zich verbinden om volgens rooster zoo nu en dan een rit te maken, waarbij dan in den wagen een politie beambte of mareschaussée aanwezig is. De weggebruikers, die er nimmer zeker van zijn, dat zich in een passeerende of aankomende auto geen politie bevindt, houden met deze verkeerspolitie ernstig rekening en het gevolg is dan ook, dat de toestanden op de Friesche wegen den laatsten tijd belangrijk zijn verbeterd. In de provincie Utrecht heeft men Friesland's voorbeeld gevolgd en ook daar is door particulieren, eigenaars van auto's, in samenwerking met de Utrecht- sche Motor-Sociteit en met medewerking van de politie-autoritieten een particu liere Verkeersinspectie samengesteld. Het doel is: Waken voor de richtige naleving der wettelijk vastgestelde ver- keersvoorschriften op alle wegen in de provincie buiten bebouwde kommen van gemeenten. Er heeft zich gevormd een groep automobilisten, die zich bereid verklaarden om met hun wagen, waarin tevens een politiebeambte plaatsneemt, een vastgestelde route te rijden, teneinde te letten op het inachtnemen der ver- keersvoorschriften. Het ligt daarbij in de bedoeling om zooveel mogelijk de overtreders op het onjuiste hunner handelwijze attent te maken, ofschoon, gelijk trouwens wel van zelf spreekt, de bevoegdheid tot verbaliseeren, waar noodig, aan den politiebeambte blijft. Voorts wordt gelet op de belasting van vrachtauto's in verband met de wegenzorg. Zouden de andere provincie's het voorbeeld van Gelderland, Friesland en Utrecht niet spoedig volgen We hopen van harte dat we deze vraag binnen zeer afzienbaren tijd met een ,ja" zullen kunnen beantwoorden. En gij, Noordbrabant, provincie onzer inwoning, wat zijt gij voornemens te doen Dat ook wij hier groote be hoefte aan eene verkeersinspectie hebben, daarvoor is reeds voldoende argument de wijze van het vervoeren van passa giers per autobus, zooals dat soms plaats vindt en waarvan we gepasseerden Woensdag, ter gelegenheid van de Bos sche Sint-Nicolaasmarkt, weer treffende staaltjes hebben gezien. BUITENLANDSCH OVERZICHT De crisistoestand van Hongarije duurt nog steeds voort en schijnt zijn hoogtepunt te naderen. De regeering zoekt wel door kalmeerende communique's indruk te maken op de openbare meening en beweert, dat de jongste schandalige tooneelen in het parlement geen verstrekkende gevolgen zullen hebben. Graaf Bethlen verklaart, dat zijn kabinet onaangetast is, dat de sociaal democratische fractie in de nationale ver gadering tamelijk geïsoleerd is gebleven en slechts steun vond bij den rechtsradicaal Stephan Friedrich, terwijl de leider der uiterst radicale partij, de bekende Juliue Gombos zich reeds geheel los heeft gemaakt van de socialisten. Karakteristiek voor den geheelen poli- tieken toestand is de houding van de partij van Gömlös, die op den dag, dat de hef tige tooneelen in het parlement plaats had den, den premier er van beschuldigde, dat hij met moorf' ^aars en roovers gemeene zaak maakte, terwijl zy op denzelfden dag plotseling als verdediger van Bethlen optrad. Deze zwenking, die een verrassende uit werking op de openbare meening had, was het onmiddellyk gevolg van de bedreigingen van graaf Bethlen, dat de partij van Göm- bös betrokken was by het bekende schan daal met de uitvoerconcessies. Intusschen verklaren de sociaal-democraten, wier macht in het land aanzienlijk schijnt toegenomen te zijn, dat zij den strijd tegen de regee ring met alle kracht zullen voortzetten. De regeering, die op de openbare meening met kalmeerende verklaringen werkt, schijnt in werkelijkheid echter den toestand zeer ern stig op te nemen. In een ministerraad, welke uren duurde, is de toestand als bijna revolutionair* gekenschetst en de resultaten van dezen ministerraad zijn de zeer energieke maat regelen tot handhaving der orde. De heerschende spanning wordt nog ver scherpt door het optreden van enkele ver tegenwoordigers der uiterste richting. De regeerirg heeft nu een niet onbedenkelijk middel aangegrepen om den storm te be zweren. Zij beschuldigt de sociaal-demo craten en hun bondgenooten thans openlijk een opstand te beramen. De oppositie be antwoordt graaf BetlTlen in heftige be woordingen en steunt hierbij op de stem men der kiezers. De opwinding onder de Hongaarsche arbeiders is inderdaad zeer groot en niet ongevaarlijk. De geweldmaatregelen, die het kabinet Bethlen systematisch tegen de arbeidersbeweging aanwendt, hebben reeds lar.g een groote verbittering in de arbeiderswereld gewekt, welke thans tot uitbarsting dreigt te komen. Hoe onveilig graaf Bethlen zich gevoelt, bewijzen de buitengewone militaire voorzorgsmaatrege len, die te Boedapest en in verschillende plaatsen in de provincie zijn getroffen. Hoewel Zagloel pasja als Egyptisch premier vervangen werd door Ziwar pasja en deze laatsten zeer tot genoegen der Britten, alle eischen inwilligde, die Enge land stelde naar aanleiding van den moord op den sirdar sir Lee Stack, zijn daarmee nog niet de tegenstellingen opgeheven tusschen Engeland en de Egyptische na tionalisten. Het militaire machtsvertoon van Engeland nog steeds worden troepenversterkingen gezonden heeft een gematigd man ais Ziwar pasja wel geïntimideerd, maar de nationalisten be rusten er slechts noode in aangezien nu de laatsten heel wat in de melk hebben te brokken, is het zeer wel mogelijk, zelfs binnen zeer afzienbaren tijd, dat het tot nieuwe botsingen komt. Zooveel is wel zeker, dat de nationalisten niet stil zitten en zich zullen beijveren om hun opvattingen te eeniger tyd tot werkelijkheid fe brengen. Het blijkt, dat Zagloel pasja, in strijd met berichten, die het voorstelden, alsof hij een pas had aangevraagd om zich bui tenslands te begeven, voornemens is in Egypte te blijven. De ex-premier heeft n.l. zelf verklaard, dat hij in zijn land voor de rechten der natie zal blyven vech ten en hy gaf tevens uiting aan de hoop, dat »het land door eendracht weldra her AG ENXSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 9—12, Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvr^e Lipskluis). Pryzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. &ST Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE stel van zijn rechten en zijn vrijheid zal verkrijgen*. Dit is een bedekten vorm eener strijdaankondiging aan het adres zoowel van Engeland als het kabinet-Ziwar pasja. Immers wanneer rechten en vrij heden hersteld moeten worden, dan be- terkent dit, dat beide aangetast zijn en tevens volgt uit Zagloel pasja's verklaring, dat Engeland erop kan rekenen, dat het ook nog in den vervolge zoo fel mogelijk door de nationalisten zal worden bestreden. Want wat de Egyptenaren verlangen, is een volledige onafhankelijkheid, niet eene zooals Engeland hun in 1922 heeft ge schonken, maar een vrijheid, die niet wordt beknot door de bekende Britsch© reserves. Openbare vergadering van den Raad der gemeente AN DEL van 28 November 1924. Alle leden tegenwoordig. Voorzitterde Burgemeester Van der Schans. Secretaris B. van Andel. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. Aan de orde is 1. Benoeming der leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden J. F. Calame, B. van Andel, J. de Fijter en P. van Houwelin- gen worden herbenoemd met ingang van 1 Januari 1925 respectievelijk met 7-7-4 en 5 stemmen, 2. Vaststelling eener verordening tot heffing van 80 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting ingaande 1 Mei 1925. Tot heden werden 100 opcenten op die belasting geheven. De verordening op de heffing en de verordening op de invordering dier belasting worden met al gemeene stemmen vastgesteld. 3. Bemerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegrooting voor 1925. Deze bemerkingen betreffen het gedeelte van het batig slot der rekening 1923 ad f 4700 dat in deze begrooting niet is verbruikt maar gereserveerd wordt voor volgende dienstjaren. Ged. Staten verzoeken om dit gedeelte van het batig saldo voor tijdelijke belegging op den kapitaaldienst te brengen, waartegen de Raad geen bezwaar heeft. 4. Een verzoek aan den smid A. G. van Lier om het gebouw van de Elec. Nood-Centrale te huren voor smederij wordt op voorstel van den Voorzitter in geheime ver gadering behandeld wat betreft het al of niet verhuren van dat gebouw. Na heropening der vergadering wordt op het verzoek met 4 stemmen afwijzend beschikt. 5. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd tot gerechterlijke ver volging van enkele pachters wegens nog verschuldigde pachtsommen van hooigras. 6. De Voorzitter zegt dat het contract met de P.NE.M. hetwelk 34 Dec. 1926 eindigt, vóór 31 Dec. a.s. moet worden opgezegd daar het anders weder stilzwij gend met drie jaar wordt verlengd, De meeste gemeenten zeggen het op en zullen trachten er een aannemelijker voor in de plaats te krijgen. Het lid Schouten zegtKan die opzeg ging niet het gevolg hebben dat de P.N.E.M. geen stroom meer levert en wij met een stroomloosnet blyven zitten. De Voorzitter zegtDit zou kunnen, maar zal hoogstwaarschijnlijk wel niet ge beuren, want de P.N.E.M. kan, om zijn bedrijf rendabel te maken de gemeenten niet missen. De gemeenten zouden in het contract gaarne gunstiger bepalingen willen wat be treft de garantie en de maximale belasting. Het lid Schouten zou het gewenscht vinden als de gemeenten gezamenlijk eene actie begonnen tegen de P.NE.M. ten doel hebbend, om de stroom die werkelijk door de gemeente wordt verbruikt tegen een vastgestelden prijs te krijgen. De Voorzitter zegt, dat op initiatief van B. en W. van Woudrichem eene com missie is gevormd, die over deze zaak met de P.N.E.M. reeds in onderhandeling is. Het lid Schouten verzoekt den Voor zitter den Raad van deze onderhandelingen op de hoogte te houden, wat door den Voorzitter wordt toegezegd. Met algemeene stemmen wordt besloten het contract op te zeggen. De Voorzitter deelt mede, dat heden middag te Almkerk eene vergadering zal worden gehouden van den vleeschkeurings- dienst, in welke vergadering spr, zal trachten om de keuringen van Andel, Giessen en Ryswijk weder op te dragen aan den veearts, die zich hier zal vestigen. Het lid Schouten zou het gewenscht vinden, als die keuringsdienst in tweeën werd geplitst en bij Andel, Giessen en Rijsswyk ook Woudrichem werd gevoegd. De Voorzitter zou dit ook willen, maar vreest, dat het niet zal gaan. Bij de rondvraag zegt het lid v. d. Vliet, dat er menschen zyn die by hem komen klagen, dat al is er werk in Andelerbroek, de opzichter hen toch niet aanneemt, spr. is dit zelf ook overkomen. De Voorzitter zegt, die menschen hebben hun klachten niet te doen aan een raads lid, maar aan B. en W. Voor de werkzaam heden op de gemeentegronden hebben B. en W. de volgende regeling getroffen Zij die werkloos zijn, melden zich aan by den gem.opzichter. Van die aanmelding doet de opzichter Zaterdags mededeeling aan B. en W. en dan worden die men schen, als er werk is waarvoor zij geschikt zyn, aangenomen. Nu zijn er perioden in het jaar dat er vele menschen naar Haarlemmermeer, den Biesbosch enz. ver trekken om aldaar te werken. Het werk van de gemeente moet dan gedaan worden door de arbeiders, die hier blijven. Nu gaat het toch niet aan, als er voor die laatsten nog een enkelen dag werk is, om t voor kit Liil vai Heusden no Altena,deLangstraat en tie Bomntelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1