Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «0.4458 VrijdOQ 5 C. DE KEMP. Jan Geerlzen, aiüüMm „Het Kasteel van Kerlor." DE EliVDEEOOZE TAAK VAX VROIWEX. Engstraat HEUSDEN. 2e. 100.000 Cadeau Ruime auto- garage's Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urinestoornissen, zenuwachtigheid, prik kelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loom heid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zyn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumaliek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een veistan- dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1 75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). LANDBOUW RUBRIEK. Nogmaals Bietenkoppen en -blad. Van verschillende zijden werd mij ge vraagd, hoe het nu met de geldswaarde staat van een H.A. bietenloof met koppen, als men ze niet direct vervoeren kan, als men ze dns moet inknilen. Dat de waarde dan lager wordt, zal iedereen wel duidelijk zijn. Het inkuilen toch is een gistingsproces. Daarbij gaat een gedeelte van de stof die aan die gisting deelneemt, verloren. In. door de ademhaling aan de nog in leven blyvende planten-cellen. 2o. door de werkzaamheid van de bac teriën, die het proces bewerkstelligen. 3o. door uitlooging. 4o. door scheikundige omzettingen. Evenals de hooibereiding noodzakelijker wijze in ons klimaat noodig is, om onze veestapel in den winter van ruwvoeder te voorzien, kunnen we het inkuilen van bie- tenbladeren eveneens als een noodmaatregel beschouwen, alleen met dit verschil, dat het al of niet inkuilen in hoofdzaak af hangt van de wil van de belanghebbende of van den aard van het bedrijf, of men n.l. in den herfst voldoende vee heeft, om de beschikbare hoeveelheid loof m verschen toestand rendabel te maken 1 beslist inkuilen Loof aan het vee bij voeren in weilanden waarin nog een aan merkelijke hoeveelheid gras voorkomt, is mijns inziens, morsen met geld. Eveneens als men het loof te lang op het land moet laten liggen. Ingekuild, heeft het bij kleine portie per dag een veel te hooge waarde, om het in den herfst bij groote hoeveelheden min of meer op te dringen aan het weide- vee. Vooral als men ook in rekening breugt, wat de laatste jaren steeds meer op den voorgrond is gekomen de vitaminen in de voedingsmiddelen. Algemeen wordt aangenomen, dat het voor de dieren hoogst gunstige resultaten afwerpt, zoo men ze tydens de stalperiode dagelijks een desnoods kleine portie groen voer toedienen kan. Het geheele rantsoen schijnt beter te verteren, komt beter tot zijn recht. Als men zijn bietenblad dan ook inkuilt, moet de waarde per H.A op andere ma nier vergelijken, dan wanneer het versch vervoederd kan worden n.l. met ander groenvoer: mangelvoer, voederbieten, knol rapen of ingekuilde pulp. Als basis kan men in het algemeen aannemen, dat de ingekuilde Vs minder weegt dan bij het begin van het inkuilings- proces. Nemen we dezelfde cyfers van de vorige berekeningen, dan krijgen we dat 27000 K.G. versch te vervoeren loof op een hoop gereden slinkt tot ongeveer 18000 K.G. kuilvoer. Volgens de brochure van Zwagerman (ook in mijn vorige artikelen aangehaald) heeft ingekuild loof een gemiddelde samen stelling van 22,2 K.G. Droge Stof 0,7 Verteerbaar Eiwit 7,3 Zetmeelwaarde. per 400 K.G. Voor ingekuilde pulp zijn de cijfers per 100 K,G. 11,6 Droge Stof. 0,3 Vert. Eiwit. 6,5 Zetmeelwaarde. Voegen we daarby nu nog de cijfers welke voor 1 K.G. grond notenkoek of -meel worden opgegeven, dan krijgen we 100 K.G. ingekuilde pulp 1 K.G. grondnotenkoek of -meel 11,6 0,9 12,5 K.G. D. St. 0,3 0,4 0,7 K.G. Eiwit. 6,5 -f 0,77 7,27 K.G. Z. W. In Droge Stof blijven we dan nog onder de cyfers van 100 K.G. kuilvoer, doch die voor eiwit en Z. W. ontloopen elkaar weinig. Alv we elke volwassen koe per dag 15 K.G. kuilvoer geven, kunnen we daarvoor in de plaats uitsparen 25 K.G. pulp -{- 1U grondnoot per koe per dag. Onze 18 000 K.G. kuilvoer per H.A. komen dus overeen met: 18 KG., pulp-j- 180 KG. grondnootkoek of -meel. Naar de tegenwoordige prijzen komt de waarde dus ongeveer op f 150 per H.A. Neemt men in plaats van grondnoot-, lijnkoek, dan wordt de waarde aanmerke lijk hooger lo. heeft men voor dezelfde hoeveelheid eiwit aanvulling ongeveer 300 KG. lijnkoek of -meel noodig 2o. is de prijs per KG. thans voor die lijnkoek hooger dan voor grondnotenkoek. De waarde van 18.000 KG. ingekuild bietenblad, komt dan op ongeveer f 180. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. 85 Jawel, dat schijnt je heel eenvoudig toe I Mevrouw heeft maar te spreken om bediend te worden naar hartelust I Men kan wel merken dat jij niet behoeft te loopen. O, je bent zoo'n flinke vent I Hij werd weer kalm, eenigszins gevleid in zijn dronkenschap, en hij sprak nog maar zwakjes tegen. Hou me niet voor den gek I Hij dacht zoo goed als hij kon in zijn dronkenschap na, want zijn tong sloeg reeds dubbel. Zéphyrine was nog niet zoo dronken. Zij kon beter sterken drank verdragen dan Eusèbe, die te vlug dronk. Zij herinnerde den Slak aan de ont moeting met Georges de Kerlor in het bosch van Kernéis. Dank je wel, bromde Eusèbe bij deze herinnering, ik had er genoeg van Ik voel nog den slag, dien ik toen ge kregen heb Ja, jij kunt er wel om lachen Dat is niet moeilijk voor je. Indien ik ooit den schelm ontmoet, mag hij oppassen, hij zal het mij duur betalen. Dan was het anders op zijn huwelijks dag Eusèbe dacht ook aan dat huweiijk. Dien dag hadden hij en Zéphyrine goed gewerkt. Ongelukkig was het geld gauw weer op geweest. Ach, zeide de Slak, indien er alle da gen zulke huwelijken plaats hebben, konden we wel blijven in Bretagne. Ondanks de kunstmatige warmte, veroorzaakt door den brandewijn, gevoelde het tweetal toch de koude. Hun wagen gaf den wind toegang door verscheidene openingenhet vuur dat zij ontstoken hadden in de kleine kachel verwarmde het vertrekje niet. Laat ons maar onder de wol kruipen zeide de somnambule, dan worden we nog eens warm. Heel goed, antwoordde Eusèbe, dan zal ik morgen een goed plan bedenken. Morgen zal er misschien een brief van Rose voor ons aan het postkantoor liggen. Ik reken er niet meer op, hernam Eusèbe. Je zuster lacht ons wat uit Zij heeft genoeg van ons. En ze heeft jou nooit gezien, deed de somnambule opmerken. Dat is waar. Dan moet men gelooven, dat ze jou niet vertrouwt. Dat zal wel veranderen. Het wordt tijd ook. Ik zal je aan haar voorstellen, zooals ik je eens beloofd heb. Komaan, morgen ga jij naar het post kantoor te Brest, ik voor mij zal hier wachten. Ik zal mijn tijd goed besteden. Eusèbe Rouillard viel dadelijk daarop in slaap. Hij droomde zeker dadelijk, want men hoorde hem zacht de volgen de woorden zeggen O, Parijs de wallen De herberg „les Trois Canons" Zéphyrine snorkte oogenblikkelijk. Den volgenden morgen overwoog de Voor hen, wien het transport van het bietenblad naar de boerderij, nogal wat bezwaar oplevert, geven we hieronder nog een andere berekening. M. i. is voor hen n.l. de vraag of ze niet beter de kop pen alleen naar buis kannen vervoeren, onder het oog te zien. Zwagerman zegt »Gemiddeld bestaat het loof voor J uit koppen en voor uit blad. By 27000 KG. vervoerbaar blad en koppen, wegen de koppen alleen dus ongeveer 656700 KG. stel 6500 KG. Men bewaart ze het best in hoopen van 1 M. breed en J totM. hoog op grasvlakken. Alleen bij strenge vorst is een tydelijke bedekking met stroo aan te bevelen. Tot einde Januari kunnen ze dan wel goed blijven. De gehalte cijfers zijn per 100 KG. 23,4 KG. D. St. 1,1 Eiwit. 12,7 Z. W. 150 KG. ingekuilde pulp 3 KG. lijnkoek geven te samen ongeveer dezelfde voedingswaarde weer. Per H.A. komt de waarde van de kop pen dus overeen met 10000 KG. inge kuilde pulp en 200 KG. lijnkoek of onge veer f 100. We hopen in deze 3 artikelen zooveel mogelijk een antwoord te hebben gegeveen op de vragen, welke de praktijk te over wegen heeft, als het er om gaathoe men op de rendabelste wijze ieder in zijn omstandigheden, de bietenkoppen en -blade ren benutten zal. Is het een of ander den lezers niet duide lijk, volgaarne zijn we bereid tot nadere verklaringen of inlichtingen, F. C. HUIJSER, Land bou wonder wijzer, Woudrichem. PLAATSELIJK NIEUWS. »Wilhelminat mag dan ook gerust met trots op dezen avond terugzien en we ho pen dan ook tevens dat ze weer spoedig eene uitvoering zal geven. Thans is men bezig met het ver beteren der brug aan den z.g. voorsten Hoek wat voorwaar een mooie verbetering is te noemen daar deze brug den Jaatsten tijd voor 't verkeer van vrachten gevaar lijk werd. Wijk. Zaterdag j.l. zijn de laatste bie ten van de losplaats alhier ingescheept, zoodat de bietencampagne 4924 weder tot het verleden behoort. J.l. Zondagavond kwam de Wed. A. de Waal alhier tot de onaangename j ontdekking, dat een van hare runderen dood j in de stal lag. J.l. Vrijdagmorgen is van den land bouwer P. J. van Bergeijk, wonende alhier een rund in nood geslacht en daarna naar het abattoir vervoerd, om bacteriologisch onderzocht te worden of het vleesch al of niet geschikt voor de consumptie is. Woudrichem. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer P. Verhagen in zijn functie als burgemeester, een maand ziekenverlof toegestaan. Veiling van Vrijdag 28 Nov. Goud Reinetten I 1416 ct. per K.G. Zure Bellefleurs I 1143 II 45 Zoete appelen 6—10 Stoofperen 5J—9 Handperen 10 stuk Zetters voor uitbetalers, vanaf heden eiken Zaterdagavond van 67 uur, op de gewone plaats. BINNENLAND. Gestolen Van een ingenieur uit Den Haag, die te Antwerpen even den trein verliet, werd uit het bagagenet een tasch gestolen, in houdende 300.000 Fransche francs en 2 credietbrieven van f 10.000. Van de dame, die in zyn gezelschap was, had men den kostbaren bontmantel meegenomen. In hot ruim gevallen Een 20-jarige schippersknecht wilde op Aalburg en Heesbeen. Tot predi kant is beroepen de heer M. Ottevanger, Cand. tot den H. Dienst te Rotterdam. Ammerzoden. Van meerdere zijden wordt Notaris H. C. de Jongh, Dijkgraaf van Bommelerwaard boven den Meidijk aangezocht zich beschikbaar te stellen bij de aanstaande Kamerverkiezing. Hij heeft zitting in de Staten van Gel derland en is Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Nederbetuwe te Tiel en Voorzitter van de Gezondheidscommissie zetel Zaltbommel. Dassen. Zatei dagavond gaf de fanfare Wilhelmina® eene uitvoering in de zalen van der» heer J. J. Leemans alhier. Deze uitvoering mag in alle opzichten als goed geslaagd worden beschouwd. De zaal was goed gevuld en hoewel de stukken welke ten gehoore werden gebracht alle door leden dilitanten geschiedden kon men na ieder stuk aan het applaudiseeren best mer ken dat deze zeer in den smaak Vielen. Slak verschillende plannen, alle bestemd om hem geld te verschaffen voor een spoorwegreis. Hij vond geen practische ideeën. De streek, die hij thans met zijn tegenwoor digheid vereerde, bood werkelijk geen belangrijke bronnen aan. Men moet veel wagen om weinig te krijgen. De Slak beschuldigde zich zelf, dat hij niet op dreef was dien dag, maar hij plaagde tevergeefs zijn hersenen, hij vond niets' Welnu, zeide Zéphyrine, onder het ontbijt, wat heb je besloten te doen Wij zullen er komen, antwoordde Eusèbe, die een besluit had genomen. Maar hoe? Wij zullen de reis doen met onzen kar. Zéphyrine kon niet nalaten een leelijk gezicht te trekken. Het is niet anders, mijn beste, zeide de Slak, op een toon, die aanduidde, dat hij niet best tegenspraak kon ver dragen Indien je zuster het geld had gezonden, waarom je gevraagd hebt, dan kon men zich de weelde van een spoor wegreis veroorloven nu hebben we geen geld. Maar, hernam de somnambule, het zal me wel verwonderen, of Tropmann ons tot Parijs brengt. Hij zal wel moeten. 't Is ook hetzelfde, wij hebben er den tijd voor. Je hebt altijd gezegd dat je het reizen verrukkelijk vondt. 't Is goed, hernam de zuster van Rose Fouilloux, wij zullen op reis gaan als Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Tel. Interc. 436^ Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'sBOSCH jij het wilt. Wij zullen den weg nemen over Brest, zeide Eusèbe. Dan kan jij nog eens aan het postkantoor vragen of er niets voor je is. En als er iets is? Dan zullen we nog eens zien Het voornaamste is om nu maar dezestreek te verlaten. Er waren - niet veel toebereidselen noodig Men behoefde alleen maar Trop mann aan te spannen. Het arme dier scheen niet heel geluk kig, dat hem het gebit werd aangedaan. Het wist niet, waar het heenging, maar zijn ondervinding had het geleerd, dat hij niet weinig kilometers zou hebben af te leggen Hij liet de ooren hangen, als om te protesteeren tegen de reis. Een krachtige zweepslag deed hem evenwel gevoelen, dat de minste tegen stand hem niet zou baten en hij onder wierp zich. Te Brest antwoorde de postambtenaar aan Zéphyrine, dat hij niets voor haar had. Zéphyrine was woedend. Zij had nooit gedacht, dat haar zuster zoo hardvochtig een klein verzoek zou weigeren. Deze had dus volstrekt geen familiezin. Enfin, men zou er in Parijs verder over spre ken, waar ze haar verloofde zou voor stellen. De Slak trachtte zijn gezellin tot be daardheid te brengen. Hij voor zich rekende niet meer op het geld. Het was wel niet mooi, maar dat was ook alles het zou hun niet verhinderen om in ,t leven te blijven, om in Parijs OOK IN DEN WINTER. het aakschip »Corneliac, liggende in het Zwartewater bij Zwolle, een lantaarn aan steken. Door de duisternis zag hij niet, dat een luik van het ruim openstond en stortte naar beneden. Hij is in zorgelijken toestand naar het Sophia Ziekenhuis ge bracht. De zegelwet en de tuinbouwveilingen Evenals in andere plaatsen is ook te Monster de uitbetaling van de leden der veilingvereeniging in strijd bevonden met de voorschriften omtrent het kwitantiezegel en zijn, naar de Tel. meldt, aan de leden boeten opgelegd tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 300.000. o Gaat Sinister Aalberse heen I In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdagmiddag deed de voorzitter mede- deeling van een bericht van den minister van Arbeid, dat hy zich in verband met de stemming over het amendement Boon, inzake de subsidieering van de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen en de ver klaring van den heer Schokking dienaan gaande, nader wenscht te beraden wat hem te doen staat. In verband daarmee heeft de minister verzocht, de behandeling der begrooting op te schorten. De aardbeving op midden-Java In de residentie Kedoe werd de inboor- lingenstad Nangtjoloredjo volkomen ver woest. Men vreest dat hier 90 menschen zijn omgekomen. o Overreden Op den Rotterdamscheweg nabij deZweih te Delft, is de 72-jarige wegwerker A. Mooy door een vrachtauto overreden en gedood. te komen. Zéphyrine zou hare zittingen geven. Eusèbe zou zijn beroep als scharenslij per uitoefenen en nu en dan zijn andere kleine talenten toonen, als er de gelegen heid voor was. Als de nood al te hoog steeg, zou de Slak twee of drie van zijn juweelen in de groote steden verkoopen. Maar op dit punt moest men redelijk wezen en den schat niet te veel aanspreken, daar men eens te Parijs gekomen, er veel meer geld voor zou krijgen, zoodat men zich eens netjes in de kleeren kon ste ken, voordat men de kaartlegster ging omhelzen. Zéphyrine erkende, dat Eusèbe gelijk had. Je begrijpt wel, zeide hij, dat indien wij haveloos bij uw zuster aankwamen, deze dit niet heel aangenaam zou vinden. Daar zou ze gelijk aan hebben. Terwijl, als wij er rijk uitzien, zij ons heel pleizierig zal ontvangen. De reis begon. Men hield stil, zoo vaak dat noodig was voor de beenen van het paard. Men overnachtte te Saint-Briène, te Lemballe, te Tougères, Zéphyrine kreeg een aantal klanten, die haar wijsheid raadpleegden, de Slak sleep een aantal messen en scharen, maar hij kwam nauwelijks in de gelegenheid om te stelen, zooveel haast had hij om in Parijs te komen. Evenals een practi sche jongen maakte hij eenige aanteeke- ningen in een smerig boekjemisschien konden die later te pas komen. De reiswagen hobbelde dag aan dag BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Kan men dat niet of onvoldoende dan d II 58J A Aan eieren werd perk re ge mi gemiddeld 200 A 81li ct f 17. Uitgaven aan voedert 15 Ko. C.E. i f 10:50 p. 50 Ko. f3.13 22 Ko. graan a f 7.50 p. 50 Ko. 3.30 f 6.45 Bruto winst per kip per Jaar f 10.53 Prijs C.E. 50 Ko. 110.50, met voerbak cadeau, franco naaste spoor of overl veer. C.E. bevat de noodigc A, B en C Vitaminen, Bestelt bij Uw leverancier, wanneer daar niet verkrijgbaar, per postwissel aan de fabriek, Eierlijsten met pract. voedermethode gratis. Weigert zakken zonder ons loodje en label. ATTEST v. d. heer R. Gd. Wassenaar. Oosterlittens (Fr,): Van mijn 6 Barneveldera gevoederd met C.E, in Uw droog voederbak, was de gemiddelde opbrengst van 2 Oct '23 tot 30 September '24: 210 eieren per hen. Kippenhouders maakten brandhout van den onpractischen, en daardoor onvoordeeligen, houten droogvoederbak en voedervermorser. 1 s——sm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5