Kerstgeschenken 8 J. ELEKAN ANT. REMIE, in He van ouds Hetende zaak DE RECLAME MUZIEKHANDEL 7 Extra ingericht: Toonzaal GRAMOFOONPLATEIV. C. BOUMAN, Heden Ontvangen Bestel spoedig Kalif 10 ct. sigaar. DAMRUBRIEK. WINSTGEVEND Braad in een timmerfabriek In een timmerfabriek aan den Buiksloter- dijk te Amsterdam is brand uitgebroken. De brand i3 ontstaan in de motbergplaats door broeiing van houtafval. De vlammen sloegen fel uit de twee verdiepingen van het voorgebouw toen de brandweer arri veerde. Deze vatte met vier stralen op de motorspuit het vuur aan. Door de brandvrije muren wist men het vuur te bepreken tot deze beide verdie pingen. De schade is daardoor niet zoo groot. In de beneden verdieping staat een zuiggasgenerator, dis het gas opwekt voor den gasmotor, maar deze geheele machine inrichting heeft niets van den brand te leiden gehad. De schade wordt door ver zekering gedekt. Boterwet Het voornemen bestaat in de Boterwet eenige aanvullingen aan te brengen o.m. betreffende de aanduiding van margarine. Het ligt in de bedoeling een voorschrift op te nemen, waarbij de verkoop van boter en margarine in dezelfde lokalen wordt verboden. Een Nederlandsche wereldroiidrlHrht Omtrent het groote plan lot het maken van een wereldrondvlucht per vliegboot, meldt het »Hbld.« nader De organisator daarvan is thans bezig met het vormen van een comité, dat zich tot taak zal stellen te onderzoeken hoe de verwezenlijking van dit plan in financieel en technisch opzicht mogelyk is. De volgende heeren hebben zich thans reeds bereid verklaard in dit comité zitting te nemen P. J. J. Haazevoet, lid der Eerste Kamer prof. P. Meyer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft Jhr. H L. Quarles van Ufford, directeur der N. V, Zeehaven en Kolenstation Sabang en C. G. Vattier Kraane, directeur Blauw hoeden veem-Yriesse veen. Er zijn reeds van verschillende kanten door groote firma's toezeggingen gedaan voor de uitrusting van het vliegtuig. Zoo krijgt de organisator gratis besehikking over een volledig luchtfotografie-toestel een radio-ontvang apparaat allerlei instru menten benevens de uitrusting der beman Ding. Naar gebleken is, wordt er aan dit plan energiek gewerkt, zoodat binnenkort nadere bijzonderheden kunnen worden tegemoet gezien. o Een oplichter gearresteerd Te Heithuysen (Limburg) is gearresteerd de reeds gedurende ruim een jaar door politie en justitie gezochte H. T., uit Echt, die, door zich gewoonlijk als paardenkoop man uit te geven en den naam van be kende handelaren aan te nemen, hier te lande en in België zich op tal van plaatsen aan oplichting op groote schaal heeft schul dig gemaakt. Hij opereerde o.a. te Nij megen, Wyehen, Moergestel, Zevenbergen en Antwerpen. Ook wordt hij verdacht van diefstal te Valkenburg. Bij zijn aanhouding logeerde hij in een hotel te Heithuysen onder den naam Vos sen, paardenkoopman te Echt. Hij werd herkend door een bezoeker, die de politie waarschuwde. Een fiets, welke hij eenige weken geleden den smid R. te Boexem wist afhandig te maken, was nog in zijn bezit. voorthij trok over do grenzen van Bretagne en men bereikte Normandië. Men bleef twee dagen te Domfront. De Slak bromde op de inwoners, die nog minder waren af te zetten dan de Bre- tagners. Hij wreekte zich door te brommen Domfront, ie een ongeluksstad Om twaalf aangekomen, om één uur opge hangen. Zelfs geen tijd om te dineeren. Men trok naar Montagne. Normandië was weldra doorgetrokken. Men bereikte Dreux, daarna Houdain en Poissy. Wij komen vooruit, grijnsde de Slak, daar zijn we al in Seine-et-Oise. Het wordt tijd, hernam Zéphyrine, ik had gedacht, dat er nooit een eind aan kwam Tropmann doet één stap vooruit, tegen twee achteruit Wij moeten onze cavalerie eens vernieuwen, Eusèbe. Weldra kwam men in het land van Argenteuil. En eindelijk, op een regenachtigen, konden avond kwam de k*r te Parijs aan door de poort van Levallois. Het rijtuig en het paard werden op stal gezet in de „Rue Gipe", bij een ouden makker van Eusébe, die ook al eens met den strafrechter had kennis gemaakt. Zéphyrine en de Slak slaakten een zucht van verlichting, de reis was ge ëindigd. Zij vierden hun binnenkomen in de hoofdstad met talrijke herbergen te be zoeken, tot laat in den nacht. Zij dronken van alles en begonnen in het laatst met absint, zoodat zij wag. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. KLASSE A. Probleem no. 40. (6e wedstr.-probleem). Auteur: H. Vogelaar te Andel. De stand was Zwart: 6, 8, 9, 11, 13, 18, 19, 23 28 35 Wit: 17', 24, 26, 30, 32, 36, 37, 43, 44, 47. De oplossing is 36-31, 44-40, 43-39, 41-27, 11X22, 35X44, 44X23, 22X42, 47X29, 32X23 23X357" Geestig is het wachten van de witte schijf op 32. Wit wint aitijd, want bij 't beste spel is 't verloop der partij 26-21, 23X12, 21—16 6-11, 13—18, 11—17, 47X8 waarna de witte dam 't opspelen over de lange lijn van schijf 8 belet. Goede oplossingen van dit probleem ont vangen van Joh. Büchner en C. H. Spran- gers te AimkerkA. Tamerus Az., A. Colijn Cz., M. Colijn Az. te DussenP. van Krieken, P. Wilhelm. G. de Joode, P. v. d. Voort, P. van Andel te Woudri- chem N. Béneker (b. m.), H. Vogelaar en C. Redert te AndelA. de Graag te Heusden. Probleem no. 13. [8e wedstrijd-probleem] Zwart [4 schijven en 1 dann] op, 25, 28, 33 41 dam op 45. Wit [8 schijven] op 24, 27, 34, 37, 40. 43, 46, 48. Wit begint en wint. Onze oplossers zullen dit probleem des te meer bewonderen, wanneer zij weten dat dit stukje gecomposeerd is door een 16-jarige amateur. Oplossingen worden ingewacht tot 16 December a.s. KLASSE B. 't Volgende fraaie stukje is van dea componist E. J. B. van Vught, en draagt den titel van zde molenc. De fraaie rond- slag doet denken aan den loop van een molenwiek. Zet den volgenden stand op 't bord Zwart: 3, 5, 7, 9, 12, 17, 48, 19, 21, 25, 28, 29, 40 en dam op 23 Wit: 14, 26, 31, 32, 34, 41, 42, 43, 45, 46 en dam op 37. De afwikkeling is nu als volgt WitZwart 32—27, 21X32 34-30, 25X34 43-38, 32X43 42—38, 43X32 26-21, 17X26 14 - 3 3X14 37 48, 26X37 48X39. Wit slaat «1» schijven 37.18, 10, 29, 32, 7, 19, 40, 28, 12, 14 en 34, terwijl hierna de zwarte dam direct verloren gaat. Trekt zwart zijn dam terug op de large diagonaal, dan speelt Wit 41 37. Plaatst Zwart zijn dam op een der ruiten tusschen 1 en 23, speelt Wit 39—34 en wint. Een schitterend stukje, dat waard is uitgeknipt en bewaard te worden. Lossen jullie onderstaand probleem nu eens op. Probleem 14. [geen wedstrijd-probl.] Wit9, 23, 31, 35, 38, 44 en dam op 19. Zwart: 17, 21, 22, 25, 40 en dam op 11. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 16 Dec. a.s. Correspondentie.. J, B. en C. H. S. te Aimkerk. U kunt aan de oplossing van probleem no. 10 zien, hoe U op de eenvoudigste wijze noteeren kunt. Uwe notatie is te ingewikkeld. X beteekentslaat. beteekentschuift. De bovenste rij zjjn de witte zetten, de onderste die van zwart. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DKOGISTERIJ A. Verschuur-Baert, HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. -r7 v.:v' 77osJ 8. SPIERO, Kerkstr 19, - 's HERTOGENBOSCH. PRACHTVOLLE COLLECTIE Vraagt Uwen Leverancier Nedeuandsch Fabrikaat van de Firma W. A. SPOOR Jr., Gulemborg 7 JL. H. Wijken Aalburg Rentevergoeding voor inlagen 4XpCt A. MICHAËL Kasnier. Harmonica's Violen. Banjo's. Mandoline's Zithers. "ÖJ Sh O "O fl O Strijkstokken Metronomes Snaren Viool-Etui's Lessenaars. tegen de meest con correerende prijzen BERICHT voor een prachtcollectie Gramofoons, en Pathéfoons, alleen in de le klas merken o.a. His Master's Voice, Columbia, in prijzen van voor den oorlog Ruime keuze in ALLE merken Het Beste en Goedkoopste Adres I ^7 Drie Trompettersfraat HEUSDEN, heeft voorhanden Zalm, Kreeft, Sardines, An sjovisch, blikjes Garnalen, Kippered Herrings, Herrings in Tomate-saus, gesneden Os setong in blik, Lunchtong, blikjes Ham en Kip, Tong en Kip, Lever-pastei, Soepen, Sausen, Soya, Vruchten op 8ap, Kersen, Abrikozen, Per ziken, Pruimen, Groenten in blik, versche Bakbokking en gerookte Spekbokking. Verder alle soorten Kruide nierswaren en aanverwante artikelen. Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 'S-HERTOGENBOSCH. Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTONGERECHT- ERFENIS- en HUURaange, legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. Billjjke Conditiën. nieuwe collectie Winterstoffen uw WINTERJASSEN, MANTELS of COSTUUMS Spoedige bediening. Billijke prijzen. Dames en Heerenkleermakery, Breestraat 74, HEUSDEN. 1. VOS-VAN KBERGEN, Vischmarkt 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne SIGAREN en SIGARETTEN van de goedkoopste tot de duurste soorten. Aanbevolen merken Seriemerk VREDE. Imperial 20 ct. sigaar, Royal 15 Boquet 12 Petitos 10 d (in kistjes van 10 st.) Seriemerk HOFNAR. Excelent 10 ct sigaar. Pikant 8 Patent 6 Alle soorten fijne Sigaretten. Rookt het merk CUBA OVERAL 6 ct. sigaar. Aanbevelend, ALS BOVEN. IN DIT NIEUWSBLAD IS gelend hun logement opzochten. Den volgenden dag ging Eusèbe Rouil- lard naar een heler, om er dejuweelen te laten zien, afkomstig van de schip breuk. De man woonde in de Rue Vermignet, niet ver dus van de wallen, waarmee Eusèbe zooveel ophad, om de mooie gezichtspunten en om de velerlei geuren. Bidonneau, zoo heette de heler, had een kleinen winkel, niet veel ruimer dan een groote kast. Daarin oefende hij oogenschijnlijk het beroep van horloge maker uit. Het was een geslepen schelm, van ongeveer vijftig jaar, met een kaal hoofd en een sluw gelaat. Hij was klein en dik. Hij lonkte. Dit kwam zeker niet doordat hij te veel gebruik maakte van de loupe, want hij vermoeide zich niet te veel met het herstellen van horloges, die niet wilden gaan. Hij ontving de Slak met deze uitdruk king, die althans gemeenzaam genoeg was O, ben jij daar Je ziet eruit als de dood. Eusèbe hernam: Nou, er was daar ginder ook nauwelijks te eten Jij althans ziet er goed uit. Drommels, men zorgt ook een beetje voor zijn gezondheid 1 zeide Bidonneau. Ik breng je wat, hernam de Slak. Wat moois Je zult zien. Eusèbe haalde een zakdoek uit zijn zak, waarvan de uiteinden vastgeknoopt waren. Daarin bevonden zich horloges, kettingen, armbanden, oorbellen en an dere sieraden. Bidonneau kon zelfs niet laten een klein gebaar van bewondering te maken. Hij riep uit: Wel, ouwe vent, je hebt ook niet stil gezeten Waar heb je dat alles opge daan De Slak antwoordde met een grijnslach. Ik heb een redding verricht. Dat wil zeggen, dat je de kas gered hebt. Ik was zeer gehaast. Bidonneau liet de juweelen door zijn handen glijden en bekeek ze aandachtig er waren minstens voor vijf duizend gul den. Wat is dat waard? vroeg de Slak. Indien het mij niet toeleek, gaf ik er niets voor Alleen Wat? Waar heb je ze buit gemaakt? Zeer ver weg Maar waar dan In het zuiden, dicht bij Marseille En hoe lang geleden Verleden jaar. Bidonneau scheen voldaan over deze inlichtingen, want zij bewezen, dat de justitie en politie zich wel niet meer met den diefstal zouden bezighouden. Hij hernam daarom Ik geef je tweehonderd vijftig gulden. Schelm 1 riep de Slak uit. Wacht een beetje, ik geef je tweehon derdvijftig pop dadelyk en dezelfde som over een maand. In elk geval zooveel in iedere hand, en dan dadelijk. Wees nou niet zoo dwaas, oude jon gen, je weet wel, dat ik geen afzetter ben Als ik die dingetjes koop, hoe lang duurt het dan wel niet, voordat ik ze weer kwijtraak? Daarvoor is heel wat tijd noodig Zonder nog te reke nen, dat er nieuwsgierigen kunnen zijn, die er hun neus in steken Wat? Je weet dat heel goed Ik zou alles ineens willen hebben, hernam Eusèbe. Dat kan mij niet schelen Je moet dan maar weer gaan scharenslijpen. Ik heb genoeg van dat hondsche be roep. Je weet, hernam de heler, ik laat me niet afdingen Zeg ja of neen Zeg het nu maar, wat je wilt, ik ben bezig met een remontoir te herstellen en ik heb geen tijd om te babbelen. Eusèbe gaf toe. Geef dan maar op I Goed antwoordde de ander, een lachje verbergend. Bidonneau kreeg de juweelen en be taalde den ander het verlangde geld, een biljet van honderd gulden, tien goud stukken van tien gulden en 't overige in zilvergeld. De Slak vertrok daarop on liet het geld in zijn zakken rinkelen. Hij was zeer tevreden. Hij kende de waarde van de juweelen niet. Met zijn tweehonderdvijftig gulden zou hij wat moois koopen voor Zéphyrine en zich zelf in een man van de groote wereld veranderen Toen hij terugkwam in de Rue Gilde; zeide hij tot de somnambule Kom eens hier, Fifi, kijk eens 1 En hij stalde het kleine vermogen uit op de waggelende kast, die het ka mertje versierde. Zéphyrine kwam in verrukking; zij slaakte kreten van vreugde. Reeds wilde zij de hand er naar uitsteken, maar Eusèbe stiet haar met zijn gewone ruw heid terug en zeide Ik heb je gezegd er naar te kijken, maar niet om er aan te raken Het kijken kost niets. Maar het kijken ook alleen Zij ded9n dien dag verscheidene in- koopen. Zij zagen er toen minder arm en gemeen uit, ofschoon zij voor hun kleeding al te schreeuwende kleuren kozen. En nu, riep de Slak uit, nu ga jij*® je presenteeren bij je zuster. Jij gaat toch met mij Waar denk je aan? riep Eusèbe en haalde eenige malen achtereen de schou ders op, alsof hij medelijden gevoelde met de onnoozelheid zijner gezellin Denk je, bruidegom, mij.maar zoo, on- genoodigd zal aandienen bij je zuster Wat zou zij er wel van zeggen? Zéphyrine scheen nu ook te begrijpen, dat dit inderdaad niet heel passend was. De Slak las baar ondertusschen goed de les en vertelde haar wat zij moest zeggen. De eerste samenkomst der bei de zustere zou mischien niet zoo heel aandoenlijk zijn, maar men zou in elk geval weten, wat juffrouw Fouilloux de oudste, dacht omtrent de jongste zuster. Stand in cijfers Stand POOR'S MOSTERD 05 Minzaam aanbevelend. Beleefd aanbevelend. VAN Wordt vervolgd). j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6