WYBERT ^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No 4457. Woensdag 10 December 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Dit is het merk Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 615*15. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zondag zyn in Duitschland de verkie zingen gehouden. De volledige uitslag is nog wel niet beker.d, doch het staat thans reeds vast, dat aan de meerderheden der uiterste partijen een einde is gekomen en dat de republikeinsche partijen met de overwinning zyn gaan strijken. Commu nisten, Duitsch-Nationalen en Duitsch-Völ- kischen schijnen heel wat veeren te hebben moeten laten en aanmerkelyk gekortwiekt te zijn. Dezen bevredigenden uitslag had men feitelijk ook mogen verwachten en hij is de getrouwe weerspiegeling van de koers wijziging in de Fransche politiek. De staat kunde, waarvan Poincaré de voornaamste vertegenwoordiger was, leidde er toe, dat in Duitschland de extremistische richtingen numeriek het sterkste werden. Niet zoodra echter werd Poincaré als premier door den meer democratisch en internationaal voe lenden Herriot vervangen, welke laatste naar verzoening streefde, of de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland werd veel aangenamer. Bovendien deed zich de gelukkige omstandigheid voor, dat tot voor korten tijd het bewind van Herriot samen viel met dat van het Labourministerie- Macdonald. Ook de laatste was een kam pioen voor internationale verzoening. Ten gevolge van het feit, dat de democratische premiers van Frankrijk en Engeland een veel schappelyker houding gingen aannemen tegenover Duitschland dan hun nalionalis- tischer voorgangers, werden de gemoederen in Duitschland gekalmeerd. De conferentie van Londen, waar een nieuwe schadever goedingsregeling op den grondslag van hel iapport-Dawes tot stand kwam, gaf' den Duitschers verdere hoop. De geleidelijke liquidatie der Roei bezetting en het voor uitzicht, dat deze laatste weldra geheel tot het verleden zal behooren, vormden fac toren, die er in hooge mate toe bij droegen, dat het Duitsche volk Zondag niet weer als in Mei j.l. de rangen der ultra's ver sterkte. 86 Indien de ontvangst hartelijker was dan de Slak dorst hopen, zou Zéphyrine er gebruik van maken en mededeelen, dat zij den volgenden dag terugkwam met haar verloofde, en dan zou Eusèbe Rouillard, die de gebruiken der groote wereld kende, zijn aanzoek in allen vorm doenindien het noodig was, zou hij zelfs handschoenen aantrekken. Het zou dan de eerste maal in zijn, leven zijn, maar in alle dingen moet er een begin zijn. Zéphyrine kwam tegen vijf uur dien namiddag in de Rue des Trois Couron- nes aan. Zij trok krachtig aan de bel. Men kaa zich de verrassing voorstel len van Rose Fouilloux, toen zij opeens haar zuster voor zich zag. Zéphyrine had, om wat op kracht te komen, drie glaasjes cognac gedronken. Zij was rood als een pompoen, wat niet weg nam, dat zij een zekere waar digheid trachtte te toonen. Rose, die de deur geopend had, ge voelde een groote neiging om haar bui ten te sluiten. Doch ook maar voor een oogenblik. De kaartlegster voelde, ondanks haar grieven tegen haar oudste zuster, haar toorn verminderen. Het was toch haar zuster, die daar was, haar eenigst fami lielid, de tante van Claudinet. Er is veel drukker gestemd dan op 4 Mei. Ongeveer 90 pet. van het kiezers corps heeft aan de stemming deelgenomen, zoodat de nieuwe ryksdag meer afgevaar digden zal tellen dan de ontbonden rijks dag. De grootste winst hebben de sociaal democraten te boeken, die ongeveer met 30 tot 40 pet. vooruitgaan. De verliezen der Völkischen bedragen ongeveer 60 pet. Blijkens de voorloopige uitslagen uit 34 van de 35 kiesdistricten is de verdeeling als volgt Sociaal-democraten 426, Duitsch-nationa- len 400, Centrum 66, Duitsche Volkspartij 50, Communisten 48, Democraten 32, Beiersche Volkspartij 46, Völkischen (nat.- socialisteri) 45, Wirtschafspartei 40, Boe renbond 5, Landbond 7. De soc. democraten wonnen 29 zetels, het centrum 2, de Duitsche volkspartij 5 en de democraten 4 zetels. De Duitsch- nati^palen verloren 2, de communisten 48 en ook de riationaal-soc. (Völkischen) 48 zetels. Naar schatting zijn bij deze ver kiezing 4 a 4J millioen kiezers meer op gekomen dan bij de verkiezing op 4 Mei. Het orgaan van rijkskanselier Marx, »de Germania«, bespreekt den uitslag der verkiezingen en zegt, dat deze noch een zwenking naar rechts, noch een zwenking naar links hebben gebracht. De midden partijen hebben evenwel hun positie ver sterkt. Het blad acht het waarschijnlijk dat rijkskanselier Marx opnieuw een kabinet zal vormen. By de stemming is het in Halle tot een ernstig incident gekomen. Een groep Hiitler- en Stahlhelmleden trok in auto's door de stad. Zij vernielden de verkiezingsborden, waarvan de democraten waren voorzien. Ook drongen zij het vakvereenigirigsgebouw binnen, waarvoor zich een propaganda- wagen vari aanhangers van de rijksbanier bevond. Deze wagen werd vernield. De boekhandel van het vakvereenigirigsgebouw moest het ontgelden, nadat de venster ruiten door staalheimlieden was vernield. Inmiddels snelden lederi van de rijksbanier zwart-rood-goud toe, zoodat een heftig gevecht ontstond, waarbij van knuppels en boksyzers werd gebruik gemaakt. Ver schillende personen werden gewond. De politie greep ten slotte in met gevolg, dat verscheidene personen werden gearresteerd. Dat was de reden, dat Rose Fouilloux de deur niet sloot en zij daarentegen haar zuster ontving. Deze laatste wierp zich aan den hals van Rose, met tranen in de oogen. Mijn lieve Rose wat ben ik geluk kig Het is zoo langen tijd geleden, dat wij elkander niet gezien hebben Och, als jij wist s Rose Fouilloux, die eerst van plan was een koele houding aan te nemen, liet zich verteederen door deze ui tingen van liefde. De komst van Zép hyrine gaf eenige warmte aap haar hart, het was alsof ze zich niet zoo eenzaam gevoelde. Waar is Claudinet? vroeg Zéphyrine met overdreven haast. Ik heb er al zoo lang naar verlangd hem te omhelzen, mijn neefje. De somnambule volgde hierbij gehoor zaamde aanduidingen van den Slak. Deze bezat inderdaad een heel schran der verstand, wanneer hij niet dronken washij had de brieven van Rose ge lezen en herlezenhij had Zéphyrine laten vertellen en zoo had hij zich een denkboeld gevormd van het karakter zijnertoekomstige schoonzuster. Rose was natuurlijk ontroerd doch het verlangen, uitgedrukt door Zephyrine zij antwoordde Je zult hem zien. Zij wierp een onderzoekenden blik op haar jongste zuster, die, haar groene sjaal gehuld, er poogde uit te zien als een jong meisje. Je begrijpt, zeide de jongste zuster, dat ik niet langer zonder berichten van iiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiimimiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. iiiHimiiiiiniHiiiinHiiiiiiniiiiniiiiiiiimiHiiiiiiiiiiHiini inniiiiiimiiiHiiiiiiiimiiiiimii Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van 5 Dec. 4924 KantonrechterMr. C, W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr, Mr. E. Verheijen. Griffier Mr. W. Ruitinga. De groote zittingen houden nog maar steeds aan, want 76 zaken moeten worden behandeld. Een groot verschil met eenige jaren geleden, toen zittingen met zooveel zaken nimmer voorkwamen, terwijl tegen woordig een zitting met 75—400 zaken geheel normaal is. Allereerst wordt uitgeroepen de in de vorige zitting uitgestelde zaak contra T. J., bierhandelaar te Veen, aan wien ten laste wordt gelegd, dat hij met zijn vrachtauto op den weg tusschen Herpt en Haarsteeg te woest zou hebben gereden. Bekl. ontkent eri zegt, dat hij niet hard kon rijden, omdat zijn wagen op 3 cylinders liep, hetgeen door den getuige k décharche G. Walraven wordt bevestigd. Een der verbalisanten, de marechaussee Hooglander, thans als getuige gehoord, verklaart dat bekl, in den bocht by het caié van v. Dal onverantwoordelijk haid reed, zoodat Piet de Wilt Pzn. uit Herpt, op zijn rijwiel gezeten niet meer rechts kon ui wijken, maar zulks links moest doen. De Kantonrechter stelt de verdere be handeling der zaak alsnog 44 dagen uit en gelast de dagvaarding alsdan van ge noemde de Wilt. M. J. P,, mandenfabrikant te Vlijmen, had zijn hond niet teruggeroepen of op gehaald, toen deze een fassant achtervolgde op grond van v. Dalen te Oudheusden, terwijl hij op dien grond geen wild of schadelijk gedierte mocht dooden of be machtigen. Bekl. erkent. De Opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussée te Heusden weet geen kwaad je kon Ik moest naar Parijs om te zien, hoe het met je was. Ik vroeg me zelf af, of je niet ziek waart. Rose scheen eenigszins verleden en hernam Je laatste brief kwam op een slecht oogenblik Ik kon bovendien je ware gevoelens niet weten. Het ijs was nu geheel en al gebroken. Rose ging Claudinet halen. Wat is het mooi, kindje. Men zou zeggen een kleine Cupido Geef je tante een kus Claudinet. Het kind scheen daar niet heel veel zin in te hebben, toen het roode gelaat van Zéphyrine het zijne naderde. Het keek zijn moeder aan. Rose zeide glimlachend en het toe knikkend Welzeker, jongen, het is je tante Zép hyrine. Na deze eerste begroetingen, vroeg Rese aan haar zuster, waar zij was af gestapt. Zéphyrine antwoordde, dat zij in een hotel logeerde. Je komt hier slapen, zeide de moeder van Claudinet. Het is maar, zeide Zéphyrine, en zij hield zich eenigszins verlegen, dat Eusè be ook te Parijs is. Wie is dat: Eusébe? Mijn verloofde. O ja, zeide Rose, die het zich herin nerde. Je begrijpt, dat de jongen is het niet waar? Stel je eens in mijn plaats, Rose. 1 Hij zal je hier komen bezoeken van bekl. op jachtgebied. Bekl. verklaart, dit jaar pas voor het eerst te jagen. Veroordeeiirig f3 boete of 2 d. h., zulks met het advies van den Kantonrechter, om gedurende de lange winteravonden de Jachtwet maar eens duchtig te bestudeeren. P. V., handelsreiziger te Oudheusden, liet verstek gaan in de zaak waarin hij bekl. is terzake dat hij op 44 Oct. j.l. heeft gejaagd op grond, waarvan hij het jachtrecht niet had. De Kantonrechter zegt te weten, dat bekl. als een berucht wildstrooper bekend staat en dat daarom een flinke straf in dat geval wel op haar plaats is. Bekl. krijgt "dan ook f20 boete subs. 40 dagen hechtenis, terwyl het niet in beslaggenomen geweer wordt verbeurdverklaard, doch "mocht bekl. het geweer liever willen be houden, dan daarvoor f 20 boete betalen of 40 dagen achter slot en grendel. M. K., landbouwer te Elshout, schijnt er steeds honden op na te houden, die wild achtervolgen op eens anders land, terwyl bekl. dan geen lust schijnt te hebben om die honden terug te roepen. Bekl. zegt, van den prins geen kwaad te weten, daar hij meende, dat het jacht recht van het door hem al tien jaar lang gehuurd stuk land aan den huurder behoort. De Opperwachtmeester v. d. Plas, die bekl. bekeurde en thans als getuige wordt gehoord, is het met bekl. in het geheel niet eens en zegt, dat bekl. pas zijn hond terugriep toen hij hem, Opperwachtmeester, zag. En ook, aldus de Opperwachtmeester, moge ik nog mededeelen, dat bekl. al meer honden heeft gehad, die wild vingen. De Kantonrechter ried bekl. aan, er voor taan maar schoothondjes op na te gaan houden, want honden die hazen vangen, zijn in den regel de oorzaak dat ook de baas gevangen wordt, maar dan op minder aangename wijze. Bekl. kreeg f 40 boete of 5 dagen zonder hond naar 's Bosch. P. H., landbouwer te Dussen, had een vrouwelyk rund laten bespringen door een niet-goedgekeurde stier. Met f3 boete of 2 dagen hechtenis kwam hij er best af. J. v. H., arbeider te Andel, zou met een steen hebben gegooid naar G. de Waal. De Waal verklaarde gezien te hebben, dat bekl. naar hem gooide de steen ging vlak langs hem heen. Bekl. had ook nog tegen de Waal gezegd, zooals deze ver- Dat vind ik meer passend Werkelijk? Je stemt er in toe hem te ontvangen Waarom niet, daar hij je wil trouwen Wij gaan trouwen te Parijs De aanteekening zal weldra geschieden. Zéphyrine zeide daarop, met gebogen hoofd, als beschaamd Ik behoef er voor jou geen eed op te doen, dat hij nooit den eerbied voor mij uit het oog heeft verloren Ik ben jong, een beetje opgewonden, maar ik heb niet te blozen over mijn gedrag. Rose Rouilloux zeide niet, dat haar dit ook heel moeilijk vallen zou, aan gezien zij altijd een hoogroode kleur had zij ging voort met niet te twijfelen aan de oprechtheid harer zuster en hernam Het bezoek van meneer Eusèbe zal mij aangenaam zijn. Ik ben niet boos, als je mij je uitverkorene voorstelt. Zéphyrine scheen verrukt. Geef mij het adres van je hotel, her nam Rose, ik zal je koffer laten halen. Neen, neen, antwoordde de somnam bule op levendigen toon, het is beter dat ik mij zelf met die kleinigheden belast. Maar waarom Omdat omdat daar is vooreerst de wagen daar is het paard Ik moet dat alles bedisselen met den her bergier Ik vraag je maar twee uur. Zooals je wilt, antwoordde Rose. Ik wacht je met het diner. Zéphyrine keerde inderhaast naar Eusèbe tetug. De Slak wachtte haar met zeker on geduld. Welnu? vroeg hij. klaarde »als 't geen Zondag was, gooide ik je de hersens in«. Dit gezegde ontlokte den Kantonrechter de vraag, waarom men wel in de week maar niet op Zondag iemand's hersens mag ingooien ge beschouwt zeker gewoon gooien niet als werken, maar hersens in gooien wel. Getuige v. Andel had bekl. niet zien gooien en verder was bij de gooipartij niemand tegenwoordig geweest. 't Feit was dus niet bewezen, zoodat bekl., die ontkende gegooid te hebben, werd vrij gesproken. G. d. J., landbouwer te Almkerk, had op zijn rijwiel gezeten, twee paarden aan een touw geleid. Bekl. erkende, maar zeide, noch het verkeer noch de veiligheid in gevaar te hebben gebracht, wijl er niemand op den weg was en de paarden buitengewoon makke dieren waren van 47 en 48 jarenoud. Bekl. pleitte als een advocaat, maar, aldus de Kantonrechter, ige praat alleen over de feitelijke quaestie en de rechts- quaestie laat ge onaangeroerd en om die na te gaan, raad ik u aan eens na te zien, wat de Hooge Raad omtrent art. 45 der Motor- en Rijwielwet zooal heeft ge zegd. Ge moet dan maar eens enkele jaargangen van het Weekblad voor het Recht doorsnuffelen.® 't Pleidooi hielp bekl. intusschen niet veel, want hij hoorde zich veroordeelen tot f 5 boete of 3 dagen gratis logie's in de Brabantsche hoofdstad. Bekl. betaalde de f 5 direct, zoodat hij te Almkerk mag blijven. In de vorige zitting was L. v. d. P., koopman te Wyk. bij verstek veroordeeld tot 6 dagen principale hechtenis, omdat hij op 49 Augustus j.l. in het café van v. Strien te Heusden, in staat van dron kenschap B. Visser had vastgegrepen en hem tot vechten had uitgedaagd, zoodat hij iri het openbaar de orde had verstoord. Bekl. kwam tegen voormelde veroor deeling in verzet. De Kantonrechter begon met beklaagde een duchtig standje te geven over zijn drinken en hoewel de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bevestiging van het vonnis in zijn geheel vroeg, meende de Kantonrechter het vonnis te moeten be vestigen, behalve wat de strafmaat betrof. Terwille van bekl.'s zeer gunstig bekend staande familie en voorts, omdat bekl. belooofd had zijn gedrag te zullen verbe- Het gaat als op rolletjes, hernam zij, ik heb Rose geheel ingepalmd. Eusèbe Rouillard haalde verruimd adem. Hij voorzag in de toekomst al lerlei mooie dingen, waarvan de minste niet was zich meester te maken van het vermogen der kaartlegster. Heb je haar over mij geproken vroeg hij verder. Je kunt er heengaan wanneer je wilt. Zij beschouwt je reeds als haar schoon broeder. Eusèbe betuigde haar zijn groote te vredenheid Hij stelde als derde vraag. Zit je zuster er werkelijk goed in Een prachtig meubilair, hernam Zéphy rine. Ik denk dat ze haar schaapjes op het droge heeft. De kleine begeerige oogen van den Slak schitterden. Je ziet wel, riep hij uit, dat ik gelijk had om Bretagne te verlaten. O zeker Morgen zal ik een visite maken bij je zuster Ik zal aanstonds zien, wat er te halen ia. Wij zullen met haar doen wat wij willen, dat zeg ik je. Eusèbe maakte een grooten sprong van blijdschap. En de kleine aap? Is hij op weg om gauw dood te gaan Hij heeft een gezicht zoo wit als pa pier, net als zijn moeder. De twee bondgenooten keken elkander aan met een vreeselijken glimlach. De Slak wreef zich in de handen en mompelde Ik begin te gelooven, dat het een zeer goede familie is, die van jou 1 f I I voor kit Laid van Heusden en AlteisJeLangstrait ei le Bonslerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1