Zenuwen MIJNHARDT5 O AL SLIJM teren, wilde hij de 6 dagen principale hechtenis veranderen in eene voorwaarde lijke, met een proeftijd van één jaar en met het verbod om zich gedurende dat proefjaar ta bavinden in eene locaiiteit, waarvoor door Burgemeester en Wethouders vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein. komen hot" rusV doorï gebruik van Zenuw-tablel+en Koker 75 ch Waag vooral de echhe voorzien van de naam MUMhARDT BUITENLAND. De oorzaken van den wereldoorlog De »Times« meldt, dat het Engelsche ministerie van huitenlandsche zaken een verzameling officieele documenten zal pu- bliceeren, betrekking hebbend op den toe stand in Europa, waaruit de oorlog voort kwam. Dit besluit is vervat in een brief van Austen Chamberlain aan den bekenden geschiedkundige R. W. Seton Watson, die de aandacht van den minister van buiten- latidsche zaken vestigde op het nadeel, dat het nalaten van het publicaeren van offici eele stukken in verband met den oorsprong van den oorlog in het buitenland aan En geland berokkende. Door paniek gedood In een uit vier verdiepingen bestaand huis te New-York brak brand uit op het oogenblik dat de bewoners der verschillende verdiepingen nog sliepen, Daar in het trap gat zich een dikke rook vertoonde, werden eenige bewoners door angst aangegrepen en sprongen uit de vensters. Vijf vrouwen werden gedood en dertien min of meer ernstig gewond. o Eni stad geplunderd Naar uit M-xico wordt gemeld, heeft een bende van 70 man T*palapa, in den staat Jalisco geplunderd. Elf bewoners werden gedood, terwijl zeven zwaar ge wond werden. De bandieten zijn met veel buit gevlucht. Een treinmachiaiftt van schrik grstarven Het volgende wordt uit Brussel aan de vDaily Chronicle« gemeld De machinist van den trein Brussel - Antwerpen merkte op een gegeven moment, dat zijn machine aan een kant begen over te hellen. Hij stopte, onderzocht de locomotief en bevondt dat er een wiel mankeerde. By de gedachte welk een ramp er had kannen gebeuren, schrok de man zoo, dat hy neerviel en kort daarua stierf. XLV. Een bekentenis. Hélène was aan een verschrikkelijken angst ten prooi geweest, toen zij Carmen de woorden hoorde zeggen zoo vreeselijk en onverwacht, die wij hebben weerge geven. Georges zag wel, dat zijn vrouw ont roerd was en ondervroeg haarHélène antwoordde, dat ze zich ongesteld gevoelde De heer de Kerlor wilde dadelijk om den dokter zenden. De arme vrouw huiverde, alsof zij inderdaad de koorts had. Zij stelde evenwel haar man gerust en ging naar bed. Den volgenden dag, dank zij de kracht harer natuur, was zij geheel hersteld en had zij haar kalm te herwonnen. Zij zeide tot Georges, dat haar onge steldheid van geen belang was en zij had den moed om te glimlachen. De heer de Kerlor was daardoor gerust gesteld. De Saint-Hyrieix, altijd zeer druk be zig, had inderhaast ontbeten en zeide, dat hij twee ministers moest bezoeken, dien van buitenlandsche zaken en dien van koloniën. Hélène vond dus een geschikte gele genheid om met haar schoonzuster al leen te blijven. Carmen zag er slecht uit, holoogig, bleek, met verwrongen trekken, met koortsachtige lippenzij had niet beter geslapen dan Hélène. BINNENLAND Een vreesciyke dood Maandagmorgen omstreeks half acht ont dekten eenige personen dat op een zijmast van een der masten van de electriache bovengrondsche leiding van de P.N.E.M., nabij den molen te Rosmalen, een mans persoon hing met het bovenlijf naar be neden. De gemeente-veldwachter v. d. Els werd gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse, terwijl ook de burgemeester, inmiddels gewaarschuwd, aanwezig was. Het was duidelijk dat de man door den stroom was gedood, en, doordat zijn beenen zich om den zijmast gekronkeld hadden, was blijven hangen. Van het geneeskun dig gesticht Coudewater aldaar was in middels bericht ingekomen, dat Zondag avond een patiënt ontvlucht was. Eenige heeren van dit gesticht herkenden in het lijk den vluchteling. De directie der P.N.E.M. werd verzocht den stroom af te sluiten. Omstreeks 12 uur werd door eenige arbeiders van de P.N.E.M. het lijk naar beneden gehaald, terwijl het personeel van Coudewater het naar het Gesticht vervoerde. De belangstelling was natuurlijk groot. Paardenfokkerij Zalm- ei ElftriiseherQ In de Memorie van Antwoord op hoofd stuk V (Binnenlandsche Zaken en Land bouw) der Staatsbegrooling voor 1925 lezen we onder het hoofdje Paardenfokkerij De Minister zal met zyn ambtgenoot van Oorlog overleggen in hoever, als in 1924, ook voor 1925 van de gelden, op de Oorlogsbegrooting voor de paardenfok- kerij uitgetrokken, een deel ter beschik king kan worden gesteld door de paarden fokkerij ten behoeve van den landbouw. En onder het hoofdje Zalm- en Etftvis- scherij Het ligt, gezien de bereikte resultaten in het voornemen in de komende jaren op denzelfden voet door te gaan met de kunst matige zalmteelt, als de daarvoor benoo- digde gelden toegestaan worden. Er zijn voorbereidende stappen gedaan, om, be halve uit het Ryngebied, voor de kunst matige teelt hier te lande zalmeieren te betrekken uit Estland, Letland en Polen. Een uieuwe wyze van belastinginning M~n meldt uit Lemmer Er is hier een wyze voor het invorderen van achterstallige belasting ingevoerd. Onzen visschers wordt n.l. door den direc teur boekhouden van den gemeente-visch- afslag alhier, bij de uitbetaling van de be somming van de door hen aangevoerde visch, hun achterstallige belasting bij de betaling bij gedeelten gekort. De meesten onzer visschers zijn over dezen nieuwen maatregel slecht te spreken ze hadden n.l. beter gevonden, dat men dien in den ansjovistyd had toegepast, daar hun verdiensten dan in den regel ruimer zyn dan in dit schrale jaargetijde. 9 Aardige fomiliererhaudiagen Het echtpaar A. Dyk te Broek (Fr vierde voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft. De bruidegom is 78 en de bruid 76 jaar. Man en vrouw zyn beiden voor de tweede maal getrouwd en zagen ook beiden hun eerste huwelijk met zilver ge kroond. De kinderen uit beider eerste huwelijk zijn met elkander getrouwd. Een kleindochter der bruid is gehuwd meteen jongeren zoon van den bruidegom. Haar man is dus ook haar oom en dit zonder bloedverwantschap. De jongere zoon werd door dit huwelijk de kleinzoon van zijn eigen vader I Sabotage in een azynfabriek. 40.000 liter azijn weggevloeid. Men meldt Dezer dagen is melding gemaakt van een schade door sabotage in de azijnmakery van de Bierbrouwerij »De Gekroonde Valk« te Amsterdam. Klaarblykelijk door toe doen van een kwaadwillige is des nachts een groote hoeveelheid azyn weggevloeid. Het blykf, dat men hier met een zeer ernstig geval van schade door sabotage te doen heeft. Niet, zooals aanvankelijk was vermeld, is van slechts één reservoir '8 nachts de kraan geopend, doch van 10 azijnreservoirs zijn de kranen open gedraaid en niet minder dan 400 H.L. (40.000 Liter) azijn zijn weggevloeid, terwijl boven dien in verschillende kuipen, waarin de azyn wordt vervaardigd, soda is geworpen. Door de Directie is een bedrag van f 300 uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen om trent den dader kan verschaffen. Verzekering dekt de schade, aangezien de Brouwerij lid is van de vereeniging jMolest Risico*, welke vereeniging voor hare leden het risico van sabotage-schade draagt. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Als dit niet geregeld geschiedt, krijgt gy hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver -bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prys per flacon van vjjftig versuikerde pillen f 0.65 in apothoken en drogistzaken. let verblindende autolieht Dinsdagavond heeft hel verblindende autolicht weer een slachtoffer geëischt. Terwijl een bespanning langs den Utrecht- schen weg bij Zeist reed met drie jonge tjes achterop, kwamen van weerszijden twee auto's aanrijden. De tegemoetkomen de auto hield het verblindende licht aan, nadat de achterop rijdende chauffeur het zijne had gedoofd. Deze chauffeur zag door het felle licht niet, dat hij den bespannen wagen achterop reed en kwam er mee in botsing. De jongens sprongen er af, waar bij de 10-jarige Doeser viel. Hy werd door de auto overreden. Eerst naar huis vervoerd, werd hij later naar Utrecht overge bracht, waar hij tjjdens de noodzakelijke operatie overleed. 0 Enome spieriigrangst Men meldt uit Lemmer Er wordt hier de laatste weken een enorme hoeveelheid spiering aangevoerd. In geen juren is de vangst van deze visch zoo ruim geweest als thans. Er zjjn da gen, dat hier 10,000 K.G. spiering aan den afslag wordt aangevoerd, daarbij is deze visch van extra kwaliteit en flink groot van stuk. Was ook de prys eerst vry goed, door den grooten aanvoer loopt deze echter de laatste dagen snel terug. Da postcheque- en girodienst Men seint uit Den Haag De Staat is thans overgegaan tot de dagvaarding van de personen, die van den, tengevolge van de sluiting van den post- chéqne- eri girodienst ontstanen toestand gebruik gemaakt hebben om meer geld op te vragen en te on*vangen, dan waarop zij in werkelijkheid recht hadden. Tot dusver zijn elf dagvaardingen bij verschillende rechtbanken in ons land uit gebracht, teiwijl een vordering beneden f 200 hij een kantongerecht aanhangig is gemaakt. Goud aaar Nederland De weaens (len stai.d van den wissel koers reeds lang vei wachte goudexport naar Nederland heeft Woensdag een aanvang genomen. De Internationaal Acceptance Baek te New-York heeft 1 millioen goud met het s.s. aMauretania* naar Nederland verscheept. Be dubbele moord te Wycheu Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak m de zaak legen Jacobus van Munster, den hoofddader van den dubbelen moord te Wychen. De Arnhemsche recht bank had Van Munster tot levenslange gevangenisstraf conform den eisch veroor deeld, de advocaat-generaal by het Arn hemsche Gerechtshof eischle levenslange gevangenisstraf mr. S. Tromp Meesters had een nader onderzoek naar Munster's geestvermogens bepleit. Het Gerechtshof, uitspraak doende, oor deelde het onderzoek in de zaak-Van Mun ster, wiens mededader G. v. d. Broek tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld, niet volledig en gelastte een nadere in structie. De stukken zullen in handen wor den gesteld van den rechter commissaris te Arnhem. Door de zenuwartsen J. G. Dros- saers te Arnhem en dr. J. Casparie te 's Hertogenbosch ial een deskundig onder zoek worden ingesteld om uit te maken (zulks naar aanleiding van de ter terecht zitting afgelegde verklaringen van dr. Bie- rens de Haan en dr. Portheine) of be klaagde tijdens het plegen der hem ten laste gelegde feiten lijdende was aan zoodanige gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zyner verstandelijke vermogens, dat die feiten hem niet kunnen worden toegekend. De zaak zal dus over eenigen tijd weer te Arnhem voorkomen. Van Munster zelf was, blijkens een schrijven van den hem behandelenden ge neesheer, niet in staat om voor het Hof te verschjjnen. Een geheel onwaar bericht 'n Drietal weken geleden plaatsten we een bericht uit Melissant, waarin o.m. werd meegedeeld, dat ern zoon van de familie K. aldaar in een der Rotterdamsche zieken huizen, waar hy wordt verpleegd, in 'n ijlkoorts 't over een moord had gehad, dien hij met zijn moeder op zijn vader, die sinds 1920 wordt vermist, zou hebben gepleegd. Het blijkt nu, dat het bericht geheel berust op pure fantasie. Bij het politioneel onderzoek is n.l. komen vast te staan, dat er van een moord geen sprake is geweest. Het praatje van moord Sfljuynt in de wereld te zyn gebracht door een persoon, die de familie K. slecht gezind is. Eei royale gift De Minister van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen deelde in de Tweede Kamer mede, dat door een anonymus f 10.000 ter bevordering van kunsten en wetenschap pen aan den chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen overhandigd is. Een vreemd sterfgeval Het gezin van den schipper C. de B te Lopik was gezond naar bed gegaan, Toen den volgenden morgen de kinderen in de slaapkamer kwamen, kregen ze van vader noch moeder antwoord. De oumid- delljjk geroepen geneesheer constateerde bij den vader den dood en de moeder is in hoogst ernstigen toestand naar het zieken huis te Utrecht vervoerd. Tot hiertoe tast men over de zaak nog geheel in het duister. Kolendampvergiftiging is zeer onwaarschijnlijk. Arbeidswet Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Arbeid, Nijverheid eri Handel, op grond van art. 28, 5de lid der Arbeids wet 1919, aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin op 27 December niet gearbeid zal worden, te vergunnen het daardoor ontstaan verzuim in te halen iti het tijdvak van 15 December tot en met 3 Januari. In brand geraakt De echtgenoote van den heer E. Z. te Hoogeveen 'gebruikte bij het aanmaken van de kachel petroleum. Plotseling sloeg de vlam met eerawknal uit de kachel en zette de vrouw in vlam men. Haar man snelde op 't geroep toe en trachtte de vlammen te dooven, wat hem met veel moeite en meerdere hulp gelukte. De vrouw is echter deeriyk gebrand en moest zich under geneeskundige behande ling stellen. Haar toestand baart zorg, ook de man brandde zich aan de handen. Het toppunt van brutaliteit Verleden werk werd 111 magazijn »De Vlijt* te Lisse een inbraak gepleegd waar bij f 900 aan contanten werd gestolen. De eigenaar heeft f 100 uitgeloofd voor aanwijzingen omtrent de inbreker(s), het geen hij bekend maakte door aanplakking voor het winkelraam, in den nacht van Donderdag op Vrijdag is thans deze mede- deeling weggehaald. Men- heeft zich toe gang tot het magazijn verschaft door in- klimming door een gebroken ruit. In een taanketel gestikt Vrijdagmiddag is op de taanderjj en net- tendrogeiij aan den Maassluisschendyk een treurig ongeluk gebeurd. Om even haif 2 werden de 42 jarige gehuwde J. v. d. Ende, baas op genoemde taanderij en wo nende aldaar, en de 71-jarige weduwnaar J. de Ronde, koetsier, wonende Maassluis- 8Chendijk, in een taanketel gegaan, om dezen schoon te maken. Vermoedelijk door de zich in den ketel bevindende zwavel- waterstofdamperi zijri beiden bewusteloos geraakt en toen men om 2 uur het onge val bemerkte, bleek De R. reeds overleden, v. d. E, gaf nog teekenen van leven, doch de pogingen om met een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet gelukken. 's Avonds is het tweede slachtoffer over leden. Afschaffing der Staatsloterij Het wetsontwerp tot opheffing van de Staatsloterij is dezer dagen naar den Raad van State gegaan en zal over enkele weken bij.de Kamer inkomen. Minister Colijn hoopt, dat het wetsont werp in het a.s. voorjaar door de Kamers zal worden behandeld en dat in dit zit tingejaar de afschaffing der Staatsloterij nog een feit zal worden. 0 Oaor een taxi aangereden Mevrouw L. te Amersfoort die Vrijdag avond te ongeveer twaalf uur op het sta tionplein aldaar stond te wachten, werd door een taxi aangereden toen ze op het laatste oogenblik nog wilde uitwijken. Ernstig gewond is zjj naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was zoodanig dat zij niet verhoord kon worden. Den chauf feur treft geen schuld. 0 Ongeluk Het driejarig zoontje van B. in de Ach terstraat te Hardenberg is al spelend onder een wagen geraakt en kort daarop over leden. en Verstopp'inq, 'Tragen stoelgang,Èes> tong, Gek gelaatskleur L Gebruik M/JflHARDT? kLAXEERTABLETTEhj PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Donderdagavond 11 dezer hoopt in de zaal van aConcordia* voor het Departement Heusden der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op te treden Dr. H. J. Toxopeus met het onderwerp aGuido Gezellen. Bovendien zal mej. Chr. Rueb eenige liederen van Gezelle zingen. Het entree voor niet-leden bedraagt f 1, Aalburg en Heesbeen. De heer M. Ottevanger, Cand. tot dan H. D. te Rot terdam, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Almkerk. J.l. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging aNooit Gedacht*, onder leiding van den heer P. C. Koekkoek, voor een tamelijk bezette zaal van deR Heer Dekker alhier, haar eerste winter- concert, welke goed geslaagd mag genoemd worden. Zoowel samenspraken als muziek nummers werden op uitstekende wijze teri gehoore gebracht. Alles liep in de beste orde af. A.s. Donderdagavond 7 uur hopen de Herv. Jongel.-vereenigirigen aEben Haë- zer* en aSamuëi* alhier in ade Koning van Prui8sen« te Ippelschendyk een gecombi neerde vergadering te houden. Beneden-Langstraat. De handel in vette varkens is eerngszins flauwer gestemd. De prys van 80 cent per K.G., levend gewogen, kan zich moeilyk meer handhaven. Voor jonge biggen, met weinig vraag, be steedt men f7 a f 12 per stuk. Nuchtere kalveren gelden f 18 a f 22 en schapen f 30 a f 40. Capelle. Nu deze week de algemeene plaatselijke politieverordening voor de ge meente SprangCapelle van kracht wordt, zullen te beginnen met a.s. Z< ndag de café's des Zondags van 912 uur gesloten moeten zyn. De heer C. de Roon heeft bedankt voor zijn benoeming als notabel in de Ned. Herv. Kerk te Loonschendijk. Drunen. Zondag werd het jaarfeest van de opdracht der beide Congregatie's ge vierd en deden 31 jongens en meisjes hunne plechtige opdracht. Door den Heer Pastoor werden aan 20 jongens en 11 meisjes de medaille uitgereikt en als lid aangenomen. De Harmonie der jongelingen gaf eenige nummers ten beste voor de jubilarissen, die 50 jaren lid der vereeniging waren geweest, in de zaal der Jongelingen- Congregatie en die door den Eerw. Heer Pastoor hulde werden gebracht voor hunne trouwe plichtsbetrachting. Aan de heeren van Dommelen en Merkx werd het Eere- Diploma toegekend. 's Gravenmoer. Onder vele blijken van belangstelling vierden de vorige week de echtelieden Pieter Kielen en Adriana Talen hunne 50-jarige echtvereeniging. Vooral de buurt had er het hare toe bijgedragen om het gouden paar een aan genamer! dag te bezorgen. Ten verzoeke van het bestuur der Tuin- en Landbouwvereen. werd voorgaande week door den heer A. M. Welling te Naaldwijk, destyds werkzaam in Noord- Amerika, eene belangrijke lezing gehouden over het leven van den Amerikaanschen boer en tuinder, in verband met emigratie daarheen. Naar aanleiding hiervan maakt een onzer boeren ernstige plannen om fhet zijn gezin naar de nieuwe wereld te verhuizen. Donderdagavond 7 uur zal de heer K. Onrust technisch ambtenaar le klasse by den Plantenziektenkundigen Dienst te Oudenbosch in het café van G. Snels alhier, komen spreken over de ziekte der fruit- boomen. Voorzeker voor deze gemeente een belangrijk onderwerp, waarom deze geachte spreker op een flink gehoor kan rekenen. Nederhemert. Heden, Woensdag avond hoopt de Chr. Jongel.-vereeniging Jes. 40 8, onder leiding van den heer De andere bewoners van het huis, die htin koelbloedigheid bewaard hadden, wer den door spuitgasten gered. {Wordt vervolgd). Per doos SOct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2