Eerste Blad L Verschuur-Baert. S. D. Lankhuyzen Co's Bank AMSTERDAMSCHE BANK, AMSTERDAM. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No 4465 Vrijdag 9 Januari 1925 I' „Het Kasteel van Kerlor." RAAMSDONKSVEER. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. 'Raad van Commissarissen T. BOONSTRA. LAND VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Internationale Tentoonstel ling voor Schoen en Leder industrie te Waalwijk. Het Hoofdbestuur der Vereeniging In ternationale Tentoonstelling voor Schoen en Lederindustrie is voornemens in 1925 eene groote internationale Tentoonstel ling te organiseeren. Het meent dat zoo danige tentoonstelling grootelijks zal bij dragen tot opbloei en opleving der schoen en lederindustrie en mitsdien van groote beteekenis voor die industrie is en in het bijzonder voor die streken, waar deze industrie in hoofdzaak is gevestigd. In een aan de Staten van Noordbra bant gericht adres om deelneming door de provincie in het garantiefonds tot een bedrag van f15000.— wordt gezegd, dat de opbloei van genoemde industrie da teert van 1903, in welk jaar te Waalwijk eene tentoonstelling werd gehouden, die voor de Schoen- en Lederindustrie van onberekenbaar nut is geweest, doordat zij oorzaak was van eene algeheele om zetting der industrie van handbedrijf in machinaal bedrijf. Sinds 1903 is in deze industrie een voortdurende ontwikke lingsgang waar te nemen in dezen zin, dat zij zich meer en meer ging voorzien van de nieuwste machines, dat zij als gevolg wederom daarvan zich ging toe leggen op betere fabrikaten, waarmede gepaard ging een meer en meer doorge voerde scholing der arbeiders zoodat lang zamerhand deze industrie den toets der vergelijking met het buitenland kan doorstaan. Dit wordt bewezen door het feit, dat in 1913 import en export van schoenen vrijwel gelijken tred hielden. In deze tienjarige ontwikkelingsperiode was deze industrie evenals thans nog voor het verkrijgen der machines die de nieuwe en verbeterde werkmethoden mogelijk maakten, aangewezen op het bui tenland. (Amerika, Engeland en Duitsch- land). Toen de oorlog uitbrak, en in deze landen al spoedig alle fabrieken werden omgezet in fabrieken van oorlogsmateri aal, stond de levering van verbeterde machines voor de neutrale landen van zelf stil. Intusschen heeft men in Amerika niet stilgezeten en zijn daar gedurende deze en de na-oorlogperiode tal van verbete ringen en uitvindingen toegepast. In Amerika is de hoofdzetel gevestigd *17 94 Zij had, weliswaar, eenige woorden gehoord, die haar eerst onbeduidend voorkwamen, maar toen zij er over na dacht, had zij ingezien, hoewel opper vlakkig, dat mevrouw de Kerlor en mevrouw de Saint-Hyrieix elkaar mede- deelingen van intiemen aard deden. Zij had vooral opgemerkt, dat de houding der twee vrouwen tegenover hare echtgenooten niet meer dezelfde was. Pélagie Crépin redeneerde alleen nog maar bij ingeving, maar zij merkte toch, dat zij een geheim op het spoor was. Kortom, men begrijpt wel dat deze vrouw, wier begeerigheid ons bekend is, niet in het duister werkte, alleen om naar wrok te koelen. Wat dat betreft, daarin leek ze niet op Mariana, en haar afkeuring was be perkt, want haar eigenliefde verdween altijd voor hare belangen. Carmen had haar een weinig beleedigd en Pélagie droeg haar daarom een leven dig gevoel van wrok toe, maar zij was veel kwader op Hélène, die een einde gemaakt had aan de onbeperkte voor deeltjes van de huishoudster. Door mevrouw Vernier in 't vertrou wen te nemen, beoogde Pélagie, wier blik buitengewoon scherp was, het doel om eerst van de edelmoedigheid van de der leidende Schoenmachinefabrieken, die hun onder-afdeelingen hebben in Engeland en Duitschland. Deze fabrieken volgen het systeem van verhuren. Holland ressorteert daarbij onder de afdeeling Duitschland. De huurcontracten zijn zoowel voor Holland als voor Duitschland gesteld in Rijksmarken en aangezien deze contrac ten zijn aangegaan voor lange termijnen, is de in die contracten indertijd uitge drukte markenhuur langzamerhand door de daling der Duitsche Valuta geheel en al onevenredig geworden aan de wer kelijke huurwaarde der machines. Met dit gevolg, dat de hoofdfabriek in Amerika niet langer nieuwe machines en vindingen ter beschikking kon stellen van de Duitsche onder-afdeeling en dus ook ons land daarvan verstoken bleef De invoering van de Goudmark in Duitschland als wettig betaalmiddel heeft daarin evenwel sinds eenigen tijd ver andering gebracht. Men stelt zich nu voor dat door eene tentoonstelling een tweeledig1 doel zal kunnen worden bereikt, nl. dat zoowel patroons als arbeiders van de nieuwste vindingen kunnen kennis nemen en dat het buitenland zich zal kunnen verge wissen dat het Hollandsche fabrikaat nog steeds, ondanks de tienjarige isolatie, met het buitenlandsche kan wedijveren. Het groote nut van eene tentoonstel ling voor schoen- en lederindustrie voor ons Gewest wordt door ons ter dege ingezien, maar desniettegenstaande mee- nen wij toch, dat tegen het verleenen van financieelen steun uit de provinciale fondeen wel eenige bezwaren zijn aan te voeren. Eerstens komt het ons voor dat de tentoonstelling te grootscheeps is opge zet, daar hare kosten worden geraamd op f 158,240 en in de tweede plaats zijn wij van meening dat te veel voor open bare vermakelijkheden zal worden uit gegeven. Wanneer wij de begrooting nagaan, dan zien wij daarop b.v. een bedrag van f 9290 voor concerten, vuurwerk, muziek concours enz., terwijl wij voorts voor huur terrein eene som aantreffen van f3180, voor egaliseeren terrein en ople vering ouden toestand f5820, voor aan leg tuinen en tuinarchitect f 1500 enz. enz. Nu vinden wij bedoelde bedragen wel bijzonder hoog en onwillekeurig rijst dan ook de vraag „kan het niet wat minder zonder dat de zaak behoeft te worden geschaad?" Vergete men toch niet dat we nog steeds in een tijd van malaise leven, waarin een ieder verplicht is de noodige spaarzaamheid te betrachten en alle niet strikt noodige uitgaven dienen vrouw van den kunstenaar gebruik te maken en daarna betrouwbare inlichtin gen in te winnen betrefiende haar gel- delijken toestand. Die oude vrouw met dat stalen voorhoofd, met die bloedelooze lippen, die vooruitstekende kin. die de grootste reinheid van ziel voorwendde, was een eerste knoeister. Zij mompelde dan ook voor zij Mariana verliet. Vraag eens aan mijnheer Silverstein wat hij van de nieuwe Walachijsche leening denkt Mariana antwoordde Ik zal het hem vragen Ik zie hem misschien vandaag wel. Men heeft mij verzekerd dat het een zaakje was van den eersten rang Daar nu de aanwijzingen, die u mij ver leden maand over de Zuid-Braziliaansche leening verschaft hebt, uitstekend waren Ja, zeide Mariana achteloos, wij heb ben een paar kleine voordeeltjes behaald. Mevrouw Vernier verwijderde zich, terwijl Pélagie Crépin haar toekomstige winsten zat te berekenen. Pélagie Crépin beweerde dat zij geen zin in zaken had, want zij hield niet van wereldsche goederen maar zij dacht aan haar lieven neef Prosper, en zij wilde dat de arme jongen niet van mid delen ontbloot was. Mariana snelde naar de kamer van Annette Kerjean. De kindermeid hield den jongen Ker lor op hare knieën en hield een aardig gesprek met hem in laag-bretonsch, ter wijl het kind er pleizier in had aan de lange oorhangers van zijn min te trek ken. vermeden te worden Zeker kan men ons tegenwerpen, dat aan eene tentoon stelling openbare vermakelijkheden moe ten worden verbonden om aan geld te komen. Ja, dat weten wij wel, maar tevens weten wij ook dat er wel eens tentoonstellingen zijn gehouden, waarbij het tentoongestelde bijzaak was en de ver makelijkheden den hoofdschotel vorm den. En dat is glad verkeerd En nu krijgen wij door de begrooting van de a s Waalwijksche tentoonstelling eenige- zins den indruk, dat een en ander te royaal is opgezet en tevens dat te veêl voor openbare vermakelijkheden is uit getrokken. Onder dezen indruk achten wij steun uit de provinciale kas in de huidige omstandigheden, waarin ook de provincie zuinig aan behoort te doen, niet volko men gewettigd, tenzij in de laatste plaats, d.w z. als de belanghebbenden zelf vol doende garandeeren, hunne garanties geheel zijn uitgeput en bovendien na afloop der tentoonstelling blijkt dat geen noodelooze uitgaven zijn gedaan. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloosterbalsem Le vertraan. DROGISTERIJ HBOSDEN, Wittebroodstr. 52. 8ÏIÏTENLANDSCH OVERZICHT Woensdag is te Parijs de conferentie der geallieerde ministers van financiën aan gevangen, die allerlei netelige geldelijke kwesties heelt op te lossen en waarop misschien verscheidene moeilijkheden zullen rijzen, omdat de belangen der verschillende partijen zeer uiteenloopen en ieder natuur lijk tracht zooveel mogelijk van de buitin te palmen. Die buit dan wordt gevormd door de van Duitschland geinde en te innen gelden en hiervan maakt een niet onbe langrijk onderdeel uit het bedrag, dat in het laadje is gevloeid als resultaat der Roer bezetting. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat er tusschen de partijen oneenigheid bestaat omtrent de bestemming dezer gelden. De Engeischen namelijk verlangen, als spreken zij zich niet uit over de wettigheid der Fransch Belgische Roerbezetting, die door vele Britten inder tijd is bestreden, dat de bruto-opbi engst Mevrouw Vernier toonde zich lief en ontroerd. Lieve jongen! zeide zij, wat lijkt hij op zijn vader. Zij nam het kind uit de armen van Annette en kuste het hartelijk. Zoo vond Hélène haar, die uit 't rij tuig gestapt zijnde, zich gehaast had ha ren zoon op te gaan zoeken. Georges kwam weldra gearmd met de oude gravin Carmer liep achteraan. Dit vertoon van sentimentaliteit door Mariana voorbereid, had dus groot succes. Carmen alleen fronste de wenkbrau wen en gaf zich rekenschap van de lief desbetuigingen van haar achternicht. Hélène ontving Mariana met veel vriendelijkeheid en Georges was ook heel aardig. De moeder van Kerlor was het meest verteederd. Intusschen keek mevrouw Vernier Carmen langen tijd aanzij werd ge troffen door de verandering die haar nicht had ondergaan in die enkele da gen, Pélagie Crépin had gelijk voor Mari ana, die Carmen zoo goed kende, was het duidelijk dat mevrouw de Saint- Hyrieix in ernstige levens-omstandig heden verkeerde. Mevrouw Vernier had de bleekheid en de vermoeide oogen van Carmen aan een lichamelijke ziekte kunnen toeschrij ven, maar de zuster van Georges was nog nooit ziek geweest. Verder sprak zij moeilijker dan ge Iwoonlijk, hare bewegingen waren zenu- I wachtiger, en hare lippen trokken on- AGENTSCHAP DER D. ANDRESON, plaatsvervangend Directeur der Amsterdamsche Bank, Voorzitter. S. D. LANKHUYZEN, Gedelegeerd. Mr. A. M. DE ROON, Gedelegeerd. Mr. S. NAAYEN, Secretaris. verstrekt Handelscredieten op nader overeen te komen voorwaarden. Verricht overigens alle bankzaken. Wisselt gratis bankpapier. 4. DE DIRECTIE: van de bezetting in de algemeene reparatie kas van de bondgenooten zal worden gestort. Wel geven zij toe, dat de Fraoschen en Belgen recht hebben op het terugbetalen van de bizondere kosten, die zij zich ten gevolge van de bezetting hebben getroost, maar h. i. moet hierin worden voorzien op eendere wijze als ook geschiedt met de kosten der geallieerde bezettingslegers. De Britten bepleitten nl., dat krachtens een overeenkomst van 11 Maart 1922 de kosten van de Roerbezetting eveneens moeten worden goedgemaakt door de Duitsche leveringen in natura. De Franschen eti Belgen daarentegen wenschen de kosten af te trekken van de bruto opbrengst en zijn genegen het resteerende in de ge- gemeenschappelijke schadevergoedingskas te storten. De Engeischen hebben er natuurlijk veel belang bij, dat het bedrag van de 172 millioen in de algemeene kas wordt gestort. Bovendien zijn zij van oordeel, dat de leveringen in natura te laag in rekening zijn gebracht. In elk geval zullen de Britten niet nalaten te trachten hun stand punt te doen zegevierenvandaar dat Engeland een gewiekst verdediger der Bntsche belangen naar de conferentie heeft afgevaardigd Churchill, den kanselier van de schatkist. Maandag hebben de gezanten van En geland, Frankrijk, Italië, België en Japan aan rijkskanselier dr. Marx een collectieve nota aangeboden, die betrekking had op de kwestie van de bezetting der Keulsche zone. Deze nota draagt een voorloopig karaktereen verdere mededeeling kan Duitschland tegemoet zien, wanneer valt te beschikken over het definitieve verslag van de militaire contróie commissie der geallieerden, die de laatste maanden een algemeen onderzoek heeft ingesteld naar de bewapening van Duitschland. In de tweede nota der verbonden mogendheden zal nader worden ingegaan op die punten, welke thans slechts beknopt worden aan gestipt en zal breedvoeriger worden uiteen- gezel, wat Duitschland nog heeft te pres toeren, zal het kunnen profiteeren van die bepaling van 't vredesverdrag, welke een partieele ontruiming van het West-Duitsche gebied door de geallieerden in uitzicht stelt. Het vredesverdrag van Versailles toch, zet uiteen, dat ter waarborging van de uitvoering door Duitschland van genoemd tractaat, de Duitsche gebieden ten Westen van den Rijn, de bruggehoofden inbegrepen, vijftien jaar lang, nadat het verdrag van kracht is geworden, bezet zullen blijven door de troepen van de geallieerde en ge- willekeurig samen. Onder het gesprek door, waarin veel sprake was van het werk van Paul, van zijn bekendheid en van zijn gewettigde verwachtingen, zeide mevrouw Vernier plotseling U weet dat mijnheer Robert d'Alboize in Parijs is? Carmen bleef kalm, want zij had blijk baar den onderzoekenden blik van hare nicht opgemerkt en zij paste wel op, maar Hélène kon een lichte ontroering niet onderdrukken, die Mariana niet ontging, hoewel zij haar geen nieuwe aanwijzing gaf. Carmen antwoordde echter Heeft mijnheer de Saint-Hyrieix, met wien je gepraat hebt terwijl je op ons wachttet, je dan niet gezegd dat wij den kapitein gezien hadden? Neen dat zal hij vergeten hebben. Meneer d'Alboize dineert van middag bij ons. Georges riep uit Beste Mariana, doe hem mijne groe ten en zeg dat wij hem heel graag eens zouden zien. Hij vertrekt uit Parijs om kwart voor elven, antwoordde Mariana. Gaat hij naar Bourges terug? Ja. Maar hoe komt het dan dat hij ons niet is komen opzoeken? Hélène antwoordde Misschien is meneer d'Alboize er ge weest, toen wij uit waren. Ach I dan spijt het me wel dat ik er niet was Mevrouw Vernier zal ons wel bij hem willen verontschuldigen. Het gesprek duurde nog een kwartier en Mariana maakte zich gereed afscheid te nemen van hare bloedverwanten. Ik vraag wel excuus, zeide zij, ik heb aan mevrouw Silverstein beloofd op haar five-o'clock te komen De oude gravin antwoordde Gij schijnt erg bevriend te zijn met die dame. Wel ja, haar man is vol attentie voor Paul, die juist het beeldhouwwerk van het hotel in 't Pare Monceau afgemaakt heeftmevrouw Silverstein overstelpt mij met vriendschapsbetuigingen Het zijn alleraardigste menschen. Zij geven prachtige partijen, antwoord de Georges die met zijn vrouw op een van die feesten geweest was. De graaf voegde erbij, terwijl hij de schouders ophaalde en bitter glimlachte Wij hebben ook een financier gekend die ook erg royaal was, hetgeen niet verhinderd heeft dat hij Waarom oude koeien uit de sloot te halen viel Hélène hem zacht in de rede. Marieana vervolgde Meneer Silverstein heeft aan mijn man verteld, hoe die Ronan-Guinec, want dien bedoelt u, niet waar zijn betrekking vervulde Die jonge man had er zijn hoofd bij verloren Een groot aantal van zijn vroegere cliënten zijn bij Silverstein gekomen en daar hebben ze hun slagen kunnen herstellendat komt doordat hij een uitstekend man is en erg soliede. t LiH in Heusden n AiteRa,deLii|straat n fle Boinmelerwaard Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1