associeerde mogendheden. Wanneer Duitsch- land echter zijn best doet en loyaal vervult wat de bepalingen van het verdrag het voorschrijven, zal de bezetting resp. na 5 en 10 jaar tijds worden ingekrompen. Dit wordt uitdrukkelijk in het vredesverdrag gestipuleerd en wanneer Duitschland niet tegen de clausules had gezondigd, zou op 40 J^n. 1924 de Keulsche zone zijn ver laten door de bezettingstroepen. Vergadering van den raad der gemeente HEUSDEN, op Woensdag 7 Januari, n.m. 7.30 uur. Aanwezig alle leden. Vacature Cox. Om 7.50 opent de Voorzitter de ver gadering en zegt„Alvorens met de werkzaamheden te beginnen ligt het voor de hand, aangezien het de eerste ver gadering van het jaar is, dat ik U allen van heeler harte een gelukzalig Nieuw jaar toewensch. Moge 1925 voor U allen, in alle levensomstandigheden met Uw gezin als ook in zaken, een gunstig jaar zijn." De heer van E verdingen dankt den Voorzitter namens den raad voor zijn hartelijke woorden en wenscht dezen wederkeerig toe, dat het hem met zijn gezin in alle opzichten in 1925 wel moge gaan. De ambtenaar leest hierop de notulen der vorige vergadering, die daarna zon der op- of aanmerkingen worden vast gesteld. Ingekomen stukken a. Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, waarbij wordt medegedeeld, dat de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen bij Kon. besluit van 22 November is herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente, De heer van Everdingen wenscht den Voorzitter, benevens de gemeente Heus- den geluk met deze herbenoeming als Burgemeester en spreekt den wensch uit, dat Z E Achtb. de 6 jaren die thans weer voor hem liggen, kracht en gezond heid moge worden geschonken om tot zegen van de gemeente Heusden te kun nen werkzaam zijn. De Voorzitter spreekt zijn dank uit, zegt de woorden van den heer van Ever- dingen op hoogen prijs te stellen en met dezen te hopen, dat het hem gegeven moge zijn nog een tijdje werkzaam te blijven voor de belangen der gemeente. b. Goedkeuring door Ged Staten van de wijziging der gemeente-begrooting 1924. c. Goedkeuring door Ged. Staten der gemeentebegrooting 1925. d. Bericht van den Commissaris der Koningin dat met ingang van 1 Jan.'25 is benoemd tot zetter de heer N. F. Vermeulen, in plaats van den heer H van Wijk die is overleden. e. Proces-verbaal van kasopneming op 22 December bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. f. Verslag oyer 1924 van den keu ringsveearts, Holfel van dienst Aangezien dit verslag zeer lijvig is, zou de Voorzitter het voor de leden ter visie willen leggen Geen der heeren verlangt thans voorlezing, zoodat orer- eenkomstig het voorstel van den Voor zitter wordt besloten. g. Verslag Volkshuisvesting 1924. h. Idem correspondent Arbeidsbe middeling 1924. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. i. Schrijven van B. en W. van de gemeente Sprang—Capelle, waarin ver zocht wordt adbaesie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad van SprangCapelle van 15 Dec. tot Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen de jaarwedderegeling van alle gemeente ambtenaren te herzien en deze met 10 pCt. te verlagen. B. en W. stellen voor ook dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen De raad gaat met dit voorstel accoord. j. Rapport der Commissie, die inge volge raadsbesluit van 28 Sept. '24, is belast met het onderzoek naar de nood zakelijkheid van woningbouw. De Voorzitter zegt, deze zaak van zoo veel belang te achten, dat hij het rapport in zijn geheel zal voorlezen. Uit deze voorlezing blijkt, dat de Commissie unaniem van oordeel is, dat zoo de nood zakelijkheid van woningbouw is komen vast te staan en particulier initiatief daarin niet voorziet, het een plicht der overheid is, den woningbouw zelf ter hand te nemen, echter alleen in het uiterste geval, als onomstootelijk is komen vast te staan, dat woningnood werkelijk bestaat en van particuliere zijde niet zal worden voorzien, omdat woningbouw van gemeentewege, de be grooting gedurende 70 jaar niet onbe langrijk drukt. De commissie heeft een onderzoek ingesteld naar den woningnood en het is haar gebleken, dat er nog geschikte woningen te huur waren, zoodat de com missie unaniem tot de conclusie kwam, dat woningnood vooralsnog niet bestaat en de vraag dus ontkennend moet beantwoord worden. Het overschot aan geschikte woningen is echter niet zoo groot gebleken, dat hierin niet spoedig een verandering Tzou kunnen intreden, zoodat de commissie B. en W. in over weging geeft den toestand der beschik bare woningen steeds ernstig onder de oogen te blijven zien, en mede toe te zien, dat ter bewoning geschikte wonin gen niet aan hunne bestemming worden onttrokken. Onder dankzegging door den Voorzit ter aan de leden der Commissie voor de genomen moeite, wordt besloten ook dit adres voor kennisgeving aan te ne men. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid de heer P. F. Schmiehausen. Een raadscommissie bestaande -uit de heeren v. Everdingen en de Moll wordt door den Voorzitter aangewezen om deze geloofsbrieven te onderzoeken, waartoe de vergadering voor een oogenblik wordt geschorst. Na heropening verklaart de heer v. Everdingen namens de commis sie dat deze de geloofsbrieven in orde heeft bevonden en dus adviseert tot toe lating. Dienovereenkomstig wordt beslo ten. Verzoek van het Bestuur der kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. Evenals het vorig jaar wordt afwijzend op dit verzoek beschikt. Rekeningen over 1923 en begrootingen 1925 van de Godshuizen. Deze stukken zijn in onderzoek ge weest bij eene Commissie bestaande uit de heeren De Mol, De Haan en Uhl. De heer De Haan zegt namens de commissie te kunnen mededeelen, dat deze geen enkele op- of aanmerking heeft en dus adviseert tot goedkeuring, onder dankzegging aan het College der Godshuizen voor het correct en zuinig beheer over 1923. Rekening en begrooting worden hierop goedgekeurd. Benoeming van een lid van het Col lege van Regenten van Godshuizen we gens gewone aftreding van den heer F. H. Verhoeven. Door het College der Godshuizen is de aftredende op de voordracht geplaatst als nummer een en als nummer twee de heer S. Schreuder. Met 5 stemmen wordt de aftredende herkozen, een stem was in blanco uit gebracht. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens gewone aftreding van den heer H. Crijns, als tweede candidaat wordt aanbevolen de heer F J. P. Kleijn. Met algemeene stemmen wordt de af tredende herkozen. Brief van Ged. Staten houdende ver zoek tot wijziging van het huishoudelijk reglement der Commissie tot wering van Schoolverzuim. De Voorzitter zegt dat schijnbaar den laatsten tijd door Ged. Staten ernstige aandacht wordt geschonken aan de Commissie tot wering van Schoolver zuim. Genoemd College heeft het huis houdelijk reglement van de Commissie opgevraagd en heeft op een paar arti kelen een aanmerking gemaakt. Waar in het huishoudelijk reglement wordt gesproken van gewone en buitengewone vergaderingen stellen Ged. Staten voor, hierin geen onderscheid te maken en oproeping der vergaderingen te doen geschieden schriftelijk minstens 24 uur van te voren. Verder achten Ged. St. het niet wen- schelijk bepaalde personen aan te wijzen als plaatsvervangend Voorzitter en Sec retaris en lijkt het hen eenvoudiger te bepalen, dat bij afwezigheid het oudste aanwezige lid als vervanger zal optreden. Besloten wordt het reglement overeen komstig het verlangen van Ged. Staten te wijzigen. Nog wordt besloten de heer v. Ever dingen ontheffing te verleenen van zijn aanslag in de rioolbelasting van het pand Wijk O 66, dat niet als woning is ge bruikt. Het kohier voor de rioolbelasting voor 1925 wordt vastgesteld op een bedrag van f906. Nog is ingekomen een verzoek van A. D. Barghoorn om het besluit tot on bewoonbaarverklaring van het pand wijk N 98 in de Nieuwstraat op te heffen. De Voorzitter deelt mede, dat de Ge zondheidscommissie een onderzoek heeft ingesteld en naar aanleiding daarvan adviseert tot opheffing der onbewoon baarverklaring. Aldus wordt besloten. Verder is het noodig een paar postjes der gemeente begrooting 1925 te verhoo- gen, nl. meubelen Gemeentehuis. Voor de raadszaal is een prachtige kachel aangeschaft, met het oog daarop en nog eenige andere uitgaven moet die post met f 350 worden verhoogd Ook de post voor contributie voor de vereenigiDg van Nederl. gemeenten moet met f4.50 worden verhoogd. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde verhooging besloten. Verder is bij B. en W. een schrijven ingekomen van den Directeur der gem. Licht- en Waterbedrijven te Waalwijk, naar aanleiding van het schrijven van het gemeentebestuur van deze gemeente over de kosten van het voorloopig on derzoek, opdat het zou weten, met welk bedrag de gemeente er af is. Uit de raadsverelagen is gebleken, dat er bij de gemeentebesturen niet gemak kelijk geld zal zijn los te krijgen voor het maken van een voorloopige begroo ting. De Utrechteche maatschappij M.A.B E G. heeft de gemeente van Waal wijk voorgesteld, deze kosten voorloopig voor eigen rekening te nemen, omdat deze niet vooruit, zonder grondig on derzoek, zullen zijn teramen en hettochte betreuren zou zijn, dat het belangrijke en nuttige werk achterwege zou moeten blij ven. Genoemde maatech. verklaart zich bereid een voorloopig plan met begrooting te maken, zonder eenige vergoeding, mits de gemeente Waalwijk het voorgelegd plan aanvaard, indien de werkelijke kos ten niet hooger zullen zijn dan de ge raamde. De Vorzitter meent, dat er voor de gemeente niet het minste bezwaar kan bestaan hierop in te gaan, daar er geen kosten aan zijn verbonden en zij gedul dig kan afwachten, hoe groot de globale kosten zullen zijn, om eerst daarna een beslissing te nemen. In de vorige vergadering heeft de heer Uhl, bij de behandeling van het ver zoekschrift van den politiebond St Mi- chaël, het bezwaar geopperd, dat een Israëliet niettotde vakschool van genoem den bond zou kunnen worden toegelaten. Bij onderzoek is den Voorzitter gebleken, dat ook een Israëliet, die zich niet tegen de bestaande staatsorde blijkt te ver zetten, tot de school wordt toegelaten. B. "en W. worden voor 1925 gemach tigd de gewone jaarlij ksche verpachtingen van hooi- en grasland te houden, Thans zegt de Voorzitter nog iets te hebben. Zooals bekend heeft den 15 December de allen welbekende gemeen te-veldwachter D. van Kuijk ontslag gevraagd en verzocht gepensionneerd te worden en heeft dit verkregen. Van Kuijk heeft 15 December als datum ge nomen, omdat het niet onwaarschijnlijk was, dat tengevolge van de wijziging der gemeentewet zijn pensioen op 1 Januari 1925 niet onbelangrijk minder zou zijn. Van Kuijk heeft gedurende 30 ja ren de gemeente trouw gediend, dat getuigenis moet men hem nageven en ik twijfel niet of de heeren zullen dit wel onderschrijven. Van Kuijk is gelukkig nog gezond, in het bezit van een krachtig gestel en gevoeld zich zoo opgewekt dat hij nog gaarne eenig werk zou willen verrichten en niet graag heele- maal aan den dijk zou worden gezet. Hij gevoelt zich nog krachtig genoeg om nog iets in het belang van Heusden te doen. Het is bekend dat de veld wachter zich den laatsten tijd ook bezig hield met het houden van toezicht bij de uitvoering van gemeentewerken. Van Kuijk is wel geen technicus, om vak lieden op de vingers te kijken, doch wij weten allen, dat toezicht van een gewoon mensch dikwijls nuttig kan zijn. Nu meenen B. en W. wel gevolg te kunnen geven aan zijn verzoek en hem, zoolang als hij daartoe kracht en lust heeft, te belasten met het toezicht bij uitvoering van gemeentewerken. B. en W. meenen dat het niet onbil lijk is hem daarvoor een vergoeding van f 8 00 per week te geven, plus f 50.00 voor vergoeding van uniformkleeding, omdat, indien de Commissaris der Konin gin dit goed keurt hem een aanstelling als buitengewóón-veldwachter zal worden gegeven, voor het geval dit niet gaat, als buitengewoon agent van politie, tot welke benoeming ik bevoegd ben. Bij buitengewone gelegenheden kan van Kuijk dan nog dienst doen als politie man en is dit beter dat dit in uniform gebeurd. Zonder discussie vereenigd de Raad zich met het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag zegt de heer Uhl dat de Keuringsveearts in zijn verslag verschillende desiderata vraagt die de raad moelijk kan beoordeelen Spreker meent echter dat zijn vraag om een dag aan te geven waarop aanvraag voor keu ring moet zijn ingediend wel zou zijn in te willigen. Tegenwoordig is het de gewoonte dat aangifte tot slachten op eiken dag der week kan geschieden, hieraan is wel eenig bezwaar verbonden. De keurmeester is bijv. vandaag naar Haarsteeg geweest om te keuren en moet er dan vaak den volgenden dag weer heen. Dit euvel was naar spr. meent te verhelpen, met voor een bepaalde gemeente een vasten dag per week aan te geven, waarop keuring zal geschieden. Hiertegen kan geen bezwaar bestaan, daar men naar zijne meening toch wel een week van te voren weet op welken dag men wil slachten. De Voorzitter zegt, dat het «lë bedoe ling van den Directeur is dat de Keu ringsdienst Vrijdags zijn programma kan opmaken voor de volgende week. Spr. heeft over deze kwestie al eens met de Burgemeesters der aangesloten gemeente gesproken, doch in de praktijk schijnt een dergelijke oplossing erg lastig te zijn. Men zou de menschen bij veror dening moeten verplichten de aangifte voor een bepaalden d£g te doen en dit schijnt vooral voor de z.g. uithallers een groot bezwaar te zijn, omdat deze geen week vooruit kunnen opgeven wanneer zij slachten. Met de gewone slagers heeft men geen moeite. Het uithallen is den laatsten tijd buitengewoon druk, de minister heeft wel gezegd, dat uithallen geen groote afmetingen mag aannemen, daar dit uit hallen dan een slachterij gaat vormen. Spr. is echter van oordeel, dat zoolang de menschen hun eigen opgefokte dieren uithallen, men dit niet te veel mag be perken. Iets anders wordt het als men dieren van een ander gaat koopen om ze uit te hallen. Spr. belooft echter de aangevoerde kwestie nogmaals ter sprake te zullen brengen in de eerstvolgende vergadering die hij met de Burgemeesters heeft. Hierop sluit hij de openbare verga dering. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Door hst Bestuur van de VereeDiging »Het Groene Kruis* alhier, is een algemeene vergadering uitgeschreven op Dinsdag 13 Januari a.s.'s avonds 8 uur in Hótel «Central*. Als spreker zal dien avond optreden Dr. H. W. van Rhijn, Arts te Dordrecht, met het onderwerp: j>Wat de menschen den dokter al zoo vragen*. Zoowel leden als rtiet-leden hebben tot deze vergadering vrij toegang. Wy komen thans terug op de voor loopige aankondiging van een concert door het bekende «Waalwijksch Symphonie Ge zelschap* ten onzent te geven. Naar ons wordt medegedeeld is op de lijst, die in onze gemeente heeft gecircu leerd, op bevredigende wijze ingeteekend. Het concert zal plaats hebben op 14 Ja nuari e.k. des avonds te 8 uur precies in de bovenzaal van Hótel «Concordia*. Dat belooft een mooien avond. Het orkest gaf vorige maand in Waalwijk weer een schitterend geslaagde uitvoering. Ten aanhoore van een enthousiast publiek, dat de groote zaal van »Gerris« geheel vulde werden op reusachtige wijze vertolkt o.m. Ouverture Sylvio Pellico. Faust fantaisie Andante Cantabile (Tsjaikowsky) voor strijk instrumenten enz., terwijl de uitmuntend uitgevoerde Symphonie No. 6 van Haydu (Paukenschlag) een durf op zichzelf be- teekent Voorts het Adagio van Bargiel, solo voor violoncel, terwijl het programma voor Heusden in afwyking van dat te Waalwijk als No. 2 nog vermeld en Solo voor fluit en Hoorn. Er zal dus volop van mooie muziek te genieten zyn en eene opwekking aan ieder om deze voor onze plaats zeldzame gelegen heid niet onbenut te laten voorbijgaan zij hier op haar plaats. Volledig programma wordt nader bekend gemaakt. Gistermorgen had de arbeider B. v. G., werkzaam op de Scheepswerf alhier, het ongeluk van het schip (dat aan den steiger lag) bij de Scheepswerf te water te vallen. Zwemmende wist hij zich te redden, zoodat hij er met een koud nat pak afkwam. Voor een niet al te groot publiek had j.l. Dinsdagavond de Humoristen-Wed strijd plaats uitgeschreven door de «Heus- densche Harmonie« in de zaal van den heer P. Verheij. Na een openingswoord door den 2den Voorzitter, den Heer A. Hoge- toren, nam de Wedstrijd een aanvang en gaven de verschillende Humoristen hunne voordachten ten beste. De prijzen werden door de volgende Humoristen behaald W. Kuis, Herpt le prijs Gouden draag- medaille met f 7.50. A. van Wordragen, Ammerzoden 2e prijs Zilveren medaille met f5. J. van Hemert, Ammerzoden, 3e prijs, Bronze medaille met f 2 50. A. van Keulen, Tiel 4e prys (Troostprijs). De smidsknecht A. P. werkzaam op de scheepswerf alhier, had het ongeluk een stukje ijzer in het oog te krijgen. Hy is ter behandeling naar 's Bosch vervoerd. Naar wij vernemen hoopt de ge mengde Zangvereeniging «Crescendo* al hier op Woensdag 20 en Donderdag 21 Januari een uitvoering te geven in de zaal van het Wapen van Amsterdam*, waarbij zal worden opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven «Tropenadel* van Berineskerken. Aalburg. De heer Van Leeuwen uit Dordrecht heeft bericht gezonden, verhin derd te zijn om de volgende week in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. Het Nuthoesderpark »Altena« be haalde op de Waalwyksche Pluimveeten toonstelling met 9 inzendingen 8 bekronin gen, benevens 2 Eereprijzen n.m. een Bronzen Medaille voor de mooiste Kalkoen haan en een Massief Zilveren Medaille voor de mooiste collectie Goud Sebricht krielen. Capelle. De heer J. v. d. Schans, Hoogen Akker alhier, mocht op de Waal wyksche pluimveetentoonstelling een aardig succes boeken. Hij behaalde n.l. in de af- deeling hanen met een «Buff Orpuhgton* een derde prys. - Gedurende de afgeloopen maand werden in deze gemeente ter keuring aan geboden 17 runderen, 77 varkens, 11 geiten, waarvan 2 runderen werden afge keurd. Drunen. Veiling van 8 Jan. Goudreinetten 3j16| ct. per K.G. Bellefleuren 5—14 Zoete appelen 7| 10| Brederoden 5|10| St. Reraie 5| 71 Winterjan 1 5| Spruitjes 4—24 Witlof 2—19 Juin lOi -44| Peen 2J-3 Knolraap 2—2J Preij 25-27 bos Roode kool 7| stuk Savoie 6| Krulkoppen 120—140 100 Slederie 250—400 Genderen. Op Donderdag 15 Januari a.s. ten half zeven uur n.m. zal in het café »de Zwaan* alhier eene vergadering worden gehouden voor personen, die ge negen zijn tot medewerking in verband met het oprichten eener Fok- en Contrólever- eeniging voor de gemeente Eethen en om geving. De heer Tonches Struif, zuivelconsulent voor deze streek, hoopt daar tegenwoordig te zijn om inlichtingen en adviezen te geven. Alle belangstellenden zijn welkom. Giessen. Donderdag had alhier in de «gevaarlyke bocht* een botsing plaats tus- schen een paar automobielen, waarvan de eene toebehoorende aan den heer T. te Gorinchern en de andere aan den B. uit Werkendam. Beide wagens liepen mate- riale schade op, maar persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Dit is de tweede maal in korten tijd, dat hier een auto ongeluk plaats heeft. Wanneer zal men er eens overgaan, hier veiligheidsmaatrege len toe te passen. Nieuwendijk. Vergadering bondsring »Altena« Zuid van Jongelingvereen. op Geref. grondslag D.V. op Donderdag 15 Januari in de Geref. kerk te Almkerk. Aanvang 7 uur. Onderwerpen: 1. De J. V. en 't huis gezin door van Genderen. 2. De heiliging onzer voorbereiding door W. Wijnans van Dussen. Raamsdonksveer Na 4 maanden stilliggen werd de Zondagsschool weer begonnen met medewerking van Mevr. Ewoldt, Mej. v. Kuik en de heer W. v. Raamsdonk. Bij de heer v. Str. werden twee kistjes sigaren gestolen. Daders onbekend. De Bazaar, te houden door de Dameskrans wordt a.s. Dinsdag en Woens dag gehouden. Rijswijk. Zaterdagavond 4 dezer j.l. gaf de gern. Zangvereen. »De Lofstem« alhier in de O. Lschool eene openbare uitvoering. Niettegenstaande het zeer slechte weder, was nog een vry talrijk publiek opgekomen. Da heer Visser, eere-voorzitter der vereeni- ging opende met een toepasselijke woord deze uitvoering. Het programma bevat tende een 13-tal zangnummers waaronder een 2-tal kwartetten, benevens 2 solo's voor sopraan wordt een zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd en verdiende aller lof. Ook het komische gedeelte van deze uit voering was in goede handen en deden de lachspieren bij het publiek meermalen in beweging brengen. De heer van der Nat, directeur der ver- eeniging bracht hulde voor de wijze waarop de verschillende zangnummers werden uitge voerd, wat wij ten gehoore kregen getuigde dat er flink gestudeerd was. Het is echter te betreuren dat in deze gemeente niet veel meer animo bestaat voor de schoone zangkunst. Deze zangvereeni ging tellende eens 70 leden zag haar le dental op heden tot 20 gedaald. Wij hopen dan ook dat bij een volgende uitvoering haar ledental wederom aanmer kelijk zal zijn toegenomen. De Muziekvereeniging »Kunst en Vriend schap* alhier, is voornemens met mede werking van het duo Kiiijfï uit Gorinchern op Zaterdag 17 Jan. a.s. des avonds 7 uur in de O. L, school een openbare uitvoering te geven. In het schoolgebouw bestaat gelegenheid kosteloos rijwielen te bergen. FAILLISSEMENTEN A. Hoeflaken te Wijk. Rechter-Com- missaris mr. Vollgraff. Curator mr. P. P. M. Loeff. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten eenige be richten en het verslag der opening van de Chr. school te Almkerk tot het volgend nummer blijven liggen. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2