Derde Blad No. 4465. Vrijdag 9 Januari UROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. voor de Handen BEHOORENDE BIJ HET Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente WERKENDAM op 29 December 1924 nam, 7.15. Voorzitter; de Edelachtb. Heer C. H. Bogers, Loco-Burgemeester. Secretaris: de WelEd. Heer J. A. Timmermans. De Voorzitter deelt mede dat de Bur gemeester ziek is, dat de heer de Boon heeft medegedeeld dat hij wegens on gesteldheid ook niet kan komen en dat de heer Baggerman ook nog ongesteld is Vervolgens zegt de Voorzitter, ik spreek zeker wel uit Uw aller naam, als ik de wensch uitspreek dat de heeren spoedig weer hersteld mogen zijn en hun plaats in ons midden mogen innemen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. 1. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede: a. Door B. en W. is besloten dat in den loop van Januari zal worden over gegaan tot aanbesteding der rioleering op het Slik en een gedeelte Kasloot, welk werk indertijd niet werd gegund. b. Dat B. en W. besloten hebben 2 electrische lantaarns te plaatsen, een op de z.g. Timmerwerf en een op de z.g. Boterstraat, achter de Bewaarschool. c. verder dat door B. en W. een schrijven is ontvangen van de P.N.E.M., waarbij deze de stroomlevering aan de Gemeente opzegd tegen 21 December '26. d. dat in de vorige vergadering een voorstel is gedaan om op de begrooting 1924/25 f180,— uit te trekken als sub sidie voor de gemeenteveearts. De meerderheid van B. en W. vindt deze uitgaaf niet gerechtvaardigd. De heer Groeneveld vraagt of het voor de Gemeente geen onaangenaamheden kan geven het salaris van den veearts te verminderen terwijl deze niet ontsla gen is De Voorzitter, het is geen salarisver mindering, de Raad heeft de bevoegdheid subsidie's ieder jaar in te trekken. De heer Van Wijk Als nfi èn de gemeente Werkendam èn de gemeente Sleeuwijk èn de Provincie hun subsidie intrekken gaat de veearts er finantieel toch veel op terug. Ik blijf bij mijn voorstel van de vorige keer en zou die f 180,willen geven. De heer Vos is er tegen en merkt op. de veearts heeft nu toch bestaansmoge lijkheid. De Voorzitter, dat meen ik ook. De tegenstanders blijven zooveel mogelijk buiten dit punt. Vervolgens zet de Voorzitter uiteen wat voor salaris de veearts heeft. Hierop wordt gestemd of aan de vee arts al dan niet subsidie gegeven moet worden. Voor stemde de heeren Van Wijk, Bakker, Groeneveld en De Waard, tegen de heeren Visser, Holster, Van Oord, Vos en Bogers, zoodat het voorstel met 54 verworpen is. e. dat de kas bij den gemeenteont vanger is opgenomen en in orde bevon den. In kas was f 19840,öB1/^. f. dat de goedkeuring is ingekomen van Ged. Staten om het veer Werken damHardinxveld te koopen van den Heer de Kath te Dordrecht. Het trans port heeft inmiddels plaats gehad. g. dat van het zelfde college is inge komen een schrijven waarin zij verzoe ken, 'enkele posten op de begrooting te veranderen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. h dat een schrijven is ontvangen van de heeren Verdoorn, de Boon en Groe neveld, waarin deze mededeelen dat zij hun benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Dit schrijven wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. i. dat is ingekomen een verzoek van de Provinciale Brandweerbond, om als nog tot haar bond toe te treden. B. en W. meenen dat er voor deze ^emeente geen termen bestaan om toe treden en daar afwijzend op te moe- beschikken. eMat Aan Ged. Staten is ingekomen 8r°Ot& met aanmerkingen op de be tend v De aanmerkingen zijn uitslui- W. administratieven aard en B. «aarvan alen voor de beantwoording dat igen over te laten. gekomen een schrijven van Mej, Venus, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School B in denBies- bosch, om ontslag met ingang van 1 Februari 1925. B. en W. zullen op nader te bepalen (datum het ontslag verleenen. De heer v. Wijk vraagt of zoo spoedig mogelijk in de vacature zal voorzien worden en de tijdelijke onderwijzeres Mej. Timmermans nog voorloopzg in haar functie te laten. De Voorzitter deelt mede dat aan den Inspecteur van Onderwijs te 's Bosch is gevraagd, wanneer deze eens hier kon komen om een voordracht op te maken voor een nieuw te benoemen hoofd der school aldaar, waarop deze heeft geant woord 8 Januari a s. te zullen komen. De tijdelijke onderwijzeres zal nog blijven. Punt 2 der agenda. Voorstel van B. en W. tot het opzeggen van het admi nistratief beheer van bet Electrieiteits- bedrijf aan de P.N.E.M. Dit contract moet twee jaar van te voren worden opgezegd. De Voorzitter zegt, het zal zeker ook wel de opening van de Raad zijn om tot opzegging over te gaan. De heer v. Wijk meende uit het schre ven van de P.N E.M. opgemerkt te heb ben dat zij de stroomlevering opgezegd hebben en vraagt „is dat zoo". De Voorzitter, dat is zoo, de P N.E M. met het contract ook opzeggen. De heer v. Wijk, administratief en fi nancieel zeggen wij het contract op aan de P N.E.M., maar waarom ook niet het technisch beheer. Het oordeel van den Raad is toch zeker ook dat wij niet zijn behandeld door de P.N.E.M. zooals wij be handeld hadden moeten worden, waarom nu niet alles opgezegd. Uit het admi nistratief, financieel en technisch beheer zijn steeds meerdere kosten voortgevloeid, als wij wel noodig hebben geacht. Zoo goed als wij ons in staat achten het fi nancieel en administratief beheer te voeren, kunnen wij ook wel het tech nisch beheer opnemen. De Voorzitter, deze zaak heeft ook de aandacht gehad van B en W. ©p de Begrooting is ruim f 1100 uitgetrokken, dat bedrag is uitsluitend bestemd voor administratief beheer, nu meenen wij dat het bedrag wel wat groot is. Onze meening was dat wij hierop wel konden bezuinigen, met het technisch beheer staat het anders, De gemeente-kosten over het afgeloo- pen jaar hebben f 800 af 400 bedragen. Door de P.N.E.M. wordt in rekening gebracht haar kostprijs en 5 pCt. voor haar bemoeiing, dat is dus niet te veel. Indien wij zelf het technisch beheer over nemen, komen wij dan wel klaar voor dat bedrag, wij meenden dat het wel meer zou kosten. De heer v. Wijk, zij hebben het kun nen doen voor dat bedrag omdat de ge meente de Werken c. a. het technisch beheer in dezelfde handen heeft gegeven als wij Laten wij trachten met de ge meente de Werken in overleg te treden en dan hetzelfde doen. Ik meen, dat, zoo goed als de P.N.E M. het kan, kun nen wij het ook wel. Als het werk door de P N.E M. wordt uitgevoerd, komt er almaal zooveel rommel bij. De Voorzitter, het laatste punt dat de heer v. Wijk aangeraakt heeft, als zou eventueel het werk vlugger uitgevoerd kunnen worden indien wij het deden, meen ik, dat het niet zoo is. Ik meen dat wij de Inspectie, met het toezicht op de werkzaamheden belast, toch ten allen tijde in kennis moeten stellen van de te verrichten werkzaarpheden. Ik heb een bedrag genoemd van f 300 f 400, maar dat is misschien voor het volgend jaar wel te hoog. Dit jaar móest er nog al eens een lantaarn bij geplaatst en verzet worden, dat zal nu wel verminderen, de kosten worden dan van zelf lager. De Voorzitter geeft vervolgens inlich tingen over het technisch beheer en deelt o.a. mede dat het te verrichten werk aan de lantaarns enz. door de agent van de P.N.E.M. is aangenomen. Een en ander was den heer v. Wijk niet bekend. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer v. Wijk zegt, met de riolee ring hebben wij ons toch steeds op het standpunt gesteld om aan huiseigenaren te vragen of zij aan het riool van de gemeente zouden willen aansluiten, het is mij opgevallen dat op verschillende plaatsen nog niet aangesloten is. Ik wil het college van B. en W. verzoeken in overleg te treden met huiseigenaren enz om aansluitingen op het gemeente-riool te bevorderen. Dan heb ik nog iets over de Suiker fabriek. Nog steeds zitten de bewoners daar zonder water, dan hebben zij wel een lantaarn maar geen petroleum, om het terrein daar te verlichten, zij zouden gaarne én petroleum én een pomp wil len hebben. Ik geef B. en W. in overweging deze zaak eens ernstig onder oogen te zien. De Voorzitter, ieder zal er wel mee simphatiseeren hetgeen door den heer v. Wijk is uitgesproken wat het eerste punt betreft. B. en W. zullen wel trachten men- schen te bewegen om aan te sluiten op het gemeente-riool. Wat aangaat het punt „licht en water voorziening van de suikerfabriek", dat in de eerstvolgende vergadering behan deld worden. Vervolgens bedankt de heer v. Wijk dat de lichtpunten op de Boterstraat en de Timmerwerf geplaatst worden maar vraagt waarom het lichtpunt bij den heer Bras niet geplaatst wordt. De Voorzitter antwoordt hier op dat het moeilijk gaat daar een lantaarn te plaatsen een eindje verder is er weer een steeg waarvoor ook wel een lantaarn geplaatst mocht worden en zoo zijn er nog wel meer plaatsen, het zou echter te duur komen om die overal neer te zetten. B. en W. hebben daarom ge meend er geen te moeten plaatsen bij den heer Bras. De heer Holster, er is nu wel een heel gesprek geweest over lichtpunten, maar ik zou toch wel gaarne willen dat de straat niet alleen 's avonds goed verlicht was maar ook des morgens. Zoo b.v. Maandag- en Dinsdagmorgen vooral, het gebeurt meermalen dat menschen die dan naar hun werk gaan tegen elkander opbotsen. De lantaarns zijn soms 's mor gens om 4 uur al uit, dat is in den winter toch wel wat te vroeg. De Voorzitter. Mijnheer Holster, ik vermoed dat U de Kade op het oog hebt. De heer Holster, neen, ik bedoel het voor het geheele dorp. De Voorzitter, er zijn een aantal nacht lantaarns, die zullen we de wintermaan den t Dt 's morgens 7 uur laten branden. De heeren Vos en de Waard klagen beide over de lantaarn die op het Slik bij de brug staat en zouden daar een sterkere lamp in willen hebben, de heer Vos merkt nog op en dan laten branden ook, want dat is ook niet altijd het geval. De heer Hakkers zou een lantaarn willen hebben aan het veer van Fop Smit Co volgens zijn zeggen, weet je 's avonds niet uit de boot te komen. De Voorzitter meent dat het meer op de weg van Fop Smit ligt om daar een lantaarn te plaatsen. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Vragen op rechtskundig gebied Ik ben 66 jaar en mijn vrouw 65 jaar, bestaat er voor ons gelegenheid ouderdoms rente te krijgen, en hoe moet ik hiervoor handelen V. V. Art. 24 der Ouderdomswet zegt Gedurende de eerste vier jaren na 3 December 1919 is ieder Rijksingezetene, die op dien dag den leeftijd van 35 jaar, doch dien van 65 jaar nog niet had bereikt, mits hij zelf of zijn echtgenoot niet in de vermogensbelasting en niet in de Rijksinkomstenbelasting naar een in komen van 2000 gulden of meer is aan geslagen, bevoegd zich by de Bank te verzekeren voor eene rente van 3 gulden per week na het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, tegen betaling van een premie van negen en dertig cent per week. Art. 28 zegtIeder Rijksingezetene, die bij het in werking -treden dezer wet (3 December 1919) den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of overschreden en niet in het genot is van eene rente als bedoeld bij de artikelen 369 of 370 der Invaliditeits wet of van eene uitkeering, welke hem in de plaats van die rente uit 's Rijks kas is toegekend, heeft behoudens het bepaalde bij artikel 30 recht op eene rente van 3 gulden per week. Waarvan noch u zelf, noch uwe vrouw onder de bepalingen van de twee genoemde artikelen valt, bestaat er voor geen van u beiden gelegenheid om Ouderdomsrente te krijgen. Is het voldoende, als een eigenaar van een eendenkooi, vergunning geeft, aan een aktehouder, om een dryfjacht te houden binnen de palen van een eendenkooi. B. B. De Jachtwet zegt dat het aan ieder ander <^pn den eigenaar eener eendenkooi is binnen haar kring buiten noodzakelijk heid handelingen te verrichten, waardoor de eenden in den kring kunnen worden verstoord of verjaagd. De bepaling is ge schreven uitsluitend in het belang van eigenaren van eendenkooien en daarom is het stellig geoorloofd om met vergunning van den eigenaar van een eendenkooi een drijfjacht te houden binnen de zgn. palen der kooi. Ik heb een stuk Weiland gehuurd in 't jaar 1922, voor 4 jaar, maar zonder eenig bewijs of huurakte. De man, de verhuurder is in 't afgeloopen jaar over leden, dus nu moet de pachtsom bij zijn vrouw betaald worden. Nu wil de weduwvrouw, het perceel weiland opnieuw verhuren. Daar ik als huurder de pachtsom elk jaar op tyd betaal, en ik nu nog 2 jaar huurder ben, heeft zij daar nu recht toe om zoo te handelen Of hoe moet ik handelen W. D. De huur van weilanden, zonder geschrift aangegaan, woidt gerekend voor één jaar te zijn aangegaan, tenzij met deugdelijke bewysmiddelen kan worden bewezen dat de huur voor meerdere jaren aangegaan is. Dat U reeds twee jaren het land in huur hebt gehad en tweemaal huur hebt betaald, bewijst op zich zelf geenszins dat U voor meerdere jaren hebt gehuurd. Het voeren van een proces zou ik U niet aan raden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoofdelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Met eenige belangstelling volgde ik het schrijven van de heeren C. Bok en Vogelaar betreffende het genomen Raadsbesluit, in de Zalt-Bommelsche Courant. Nu is het niet mijne bedoeling het standpunt van den Raad te verdedigen, doch wil mjj alleen bepalen, mijne verwondering uit te spreken over de houding van den heer Vogelaar. Steeds heeft het mijne aandacht getrokken, dat de heer Vogelaar, als voor aanstaand persoonlijkheid der A. R. partij, zijn omgang zoekt in Liberale kringen, en wat erger is, die zich niet ontzien een reeks onwaarheden op te disschen, waarvan de heer V. de onvoorzichtigheid beging ze te plaatsen in de Zalt-Bommel sche Co&rant. Blijkbaar vindt de heer Vogelaar dat niet zoo heel erg, althans het bleek niet uit zijn daaropvolgende schtyven. Behendig ontwykt hij de hem gestelde vraag hoe hij aan die gegevens kwam, en laadde daardoor de smet liever op zichzelven. Wel zeer barmhartig, doch in dit geval, mijnsinziens, niet prijzenswaardig, (Van een vriend van hem hoorde ik later dat Wethouder P. W. Buk hem de gegevens verstrekte.) Steeds toch blijft de heer Vogelaar volharden in zijn onjuiste mede deelingen, en dat gat my dan ook aanleiding de pen op te nemen. Hij tracht de heer C. Bok aan te wrijven, dat de nieuwe school, waarvoor deze pleit, zoo onder diens tegenwerking is tot stand gekomen. Ook dat, Mijnheer de Redacteur, is een grove lengen. Niet de minste tegenwerking is van den heer Bok uitgegaan. Mijnheer de Redacteur, het wil mij voor komen, dat de heer Vogelaar al zeer slecht in daden bewijst, wat hij met de lippen belijd. Is het daarom wonder, dat we den heer Vogelaar als zeer zonderling beschouwen. Weet de heer Vogelaar niet dat eenmaal een groot man gezegd heeft, hetgeen door alle tyden heen bewaarheid wordt»Zeg mij wie Uw vriend is en ik zal U zeggen wie ge bent.* Neen, mijnheer Vogelaar, indien ge uw naam eer aan wilt doen, keer uw vrienden den rug toe, vermijdt hun gezelschap, dan maakt ge U tenminste in de gemeente Poederoyen niet bespot telijk, zooals thans in het onderhavige geval geschied is. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, Uw dw. dienaar, G. TEN HAGEN. Poederoijen. 27 December. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Loop der bevolking over '24. Bevolking op 31 Dec, 4923 588 m. 561 vr. 1149 Gevestigd 9 m. -f- 33 vr. 42 Geboren 15 m. -j- 11 vr. 26 Vermeerd.24 m. -J- 44 vr. 68 Vertrokken 24 m. -f- 51 vr. 75 Overleden8 m. 8 Vermind.32 m. 51 vr. 83 Totale vermindering 8 m. 7 vr. 15 Bevolking op 31 Dec. 1924 580 m. 554 vr. 1134 Aantal huwelijken 10. Gameren. De collecten, welke in de Ned. Herv. Kerk gehouden werden uit sluitend voor de diaconie, hebben in 1924 de aanzienlijke som van f 1325 opgebracht. Het jaar daarvoor bedroeg het f1300. 'a-Gravenmoer. De Rijksambtenaren namen alhier Dinsdag 3 rijwielen in beslag, als zijnde deze niet voorzien van het wel bekende plaatje. Opgepast dus I Meeuwen. Tot Kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. W. Schreuders. Vanwege de Naaivereen. alhier, werd met het Kerstfeest aan de kinderen der Zondagschool, een rijke uitdeeling van kleedingstukken gehouden, terwijl ook verschillende anderen in de gemeente goed werden bedeeld. Een woord van dank past hier zeer zeker aan de ijverige leden van deze vereeniging. Nieuwendijk. Den 17en Januari hoopt de Kiesvereen. j Vreest God eert den Koning*, des avonds half zeven, in het Instituutlokaal een ledenvergadering te houden, terwijl bestuursverkiezing zal plaats hebben en verslag zal worden ge daan. Bovendien zal de heer B. Colijn het onderwerp behandelen ïDefensiec. f Zondagmiddag hadden enkele jongens de aardigheid om op een vlot te gaan varen. Een hunner, een zoon van J. D., was de groote Piet en sprong op het vlot, doch bracht het er ongelukkig af. Hij geraakte te water en kon slechts met moeite door zijn kameraden gered worden. Zaterdagavond vergaderde de Be- grafenisvereen. »0. H.« Penningmeester en Secretaris gaven jaarverslagen, terwijl stemming plaats vond voor twee aftre dende bestuursleden, de heeren A. v. d. Stelt Cz. en P. A. Vermeulen, die beide met meerderheid van stemmen werden herkozen. Vrijdag brandde in de polder »den Otter* een boerenhofstede totaal af. Twee paarden en een koe kwamen in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. De polder behoort aan de heeren Volker te Sliedrecht en C. Monshouwer alhier. Bij dhr. M. Wijnants kwam met Nieuwjaarsdag een kloek met kuikentjes te voorschijn. Indien de weersgesteldheid niet al te bar wordt, kan men zeker op vroege eieren rekenen. Door het stormweder der vorige week sloeg bij M. v. d. Stelt, door een windruk, de geheele bovenlast van een aak, geladen met hout. De aak zonk onmid dellijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op Zaterdag 24 Januari zal door den heer Kortenhoeve, van de stichting van vallende ziekte, een lichtbeeldenvoor stelling gegeven worden. Maandag gingen eenige arbeiders, die hun werk verrichten in den Biesbosch, als gewoonlijk nar hun werk. Een eind op weg zijnde, passeerde zij een motor schip. Het aakje, waarin zij zaten, wilden ze aan het motorschip vastmaken, waartoe vele handen naar het schip grepen. Dit gelukte, doch niet zonder onheil. De be stuurder van het aakje sloeg over boord. Hoewel men hem, tengevolge der duis ternis, niet zoo spoedig wist te ontdekken, gelukte het den schipper K. toch eindelijk den drenkeling te redden. Door H. M. de Koningin werd aan J. v. d. Stelt Jzn. alhier, f 25 geschonken, bij de geboorte van een tweeling. Veen. Tengevolge van een verkeerde opgave meldden wij, dat ds. Verhagen van Middelburg Donderdag 8 Januari voor de Geref. Gemeente alhier zou optreden, dit moet echter zijn Donderdag 15 Januari, 's avonds half zeven. m Wondrichem. In een vergadering van Dinsdag 1.1. van den Raad dezer ge meente werd vergunning verleend tot het houden van een lezing in de le openbare school, door den heer L. J. C. Poppe uit Bergen op Zoom, als onderwerp ïWaarom geheelonthouder.* Eveneens werd gunstig beschikt op een verzoek van eenige inge zetenen, om zoo mogelijk om de 3 weken op Zon- en Feestdagen gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der le openbare school voor het houden van gods dienstoefeningen in Vrijzinnigen Geest. Zeer waarschijnlijk zal op 19 Jan. a.s. te Oudendijk, voor de landbouwvereen. Samenwerking*, de heer Ariëns een lezing houden over fok- en controlevereenigingen. Toegang vrij. Waalwijk. Het bestuur van het Waterschap »de Bnitenpolder van Waal wijk* heeft de polder laten vloeien, zoodat de Putsteegweg onder water staat, waar door het verkeer met Heusden daarlangs is gestremd. ffietiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9