Und van ALTENA Uitgave; Firma L J„ VEERMAN, Heusden No 4470 Woensdag 28 Januari 1925 i^tiLLrroft, „Het Kasteel van Kerlon" Uw gezondhei WYBSRT Dit blad.verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: pf 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCB OVERZICHT De Duitsche Rijksdag heeft met een flinke meerderheid de motie van vertrou wen in het kabinet Luther aangenomen. Bij de gehouden stemming werden uitge bracht 445 stemmen waarvan er zich 246 voor en 160 tegen dr. Luthers programma uitspraken, terwyl 39 stemmen blanco waren. Deze meerderheid is te danken aan het feit dat niet alleen de Duitsche Volkspartij, de Duitsch-nationalen, de eco nomische partij en de Beiersche Volksparty zich voor de regeeringspolitiek vei klaarden, maar ook vrijwel het geheele centrum de regeering zijn steun verleende. Slechts weinig leden van het centrum, dat geen fractiedwang had verordend, wierpen een rood stembriefje in de bus. De democra ten, wier fractie had besloten, dat de democratische leden één lijn moesten trek ken, stemden blanco. Dit voorbeeld werd eveneens gevolgd door de Volkischen, anders gezegd de nationaal-socialisten. Alleen de sociaal democraten en communisten stemden rechtstreeks tegen. Al verwierf het Kabinet een aanmerke lijke meerderheid, toch is de positie niet zoo sterk als de bedriegelijke cijfers dit doen voorkomen. Immers zoodra de re geering, hetzij op binnen-, hetzij op buiten- landsch politiek gebied ook maar een beetje haar boekje te buiten gaat, zullen de democraten, die ditmaal blanco en de centrumsleden, die voorstemden, zich tegen het kabinet keeren en dan zal de huidige meerderheid in een minderheid veranderen, die Luiher en den ministers het politieke leven kost. Reeds nu kan worden gezegd dat de meerderheid veel minder sprekend zou zijn geweest, wanneer eerst was ge stemd over de moties van wantrouwen, die door de sociaal-democraten en de com munisten waren ingediend, maar die niet in behandeling zijn gekomen, omdat zij door de aanvaarding der motie van goed keuring automatisch kwamen te vervallen. Voorloopig zijn de democraten en het centrum dus niet in de oppositie gedaan, daar zij het buitenlands-politieke programma,, zooals dr. Luther dat heeft aangekondigd, van dien aard vinden, dat zij er hun goedkeuring aan kunnen hechten. Wykt Luther echter van de door zijn voorganger, dr. Marx, gevolgde richtsnoeren af, dan behouden zij zich alle vryheid voor de regeering-Luther om hals te brengen. De tegenwoordige rijkskanselier heeft 99 Voordat ik den naam Vernier aan nam, noemde iedereen mij juffrouw Sainclair. De verleidende slang wachtte, met haar bewonderenswaardige kennis van zaken, slechts er op om, welke ook de koop, die gesloten werd, was, dien koop voorgoed te sluiten. De zaak beviel hem hoe langer hoe meer; hij zou den koopsluiten. In zijn hoofd maakte hij reeds het debet en credit op, als een man die alleen de macht van cijfers erkent. Hij hernam met veel goedigheid Welnu, komaan, ontvang al mijne excuses en laten wij elkaar zweren dat wij weer goede vrienden zijn geworden. Dat zweer ikl zeide mevrouw Ver nier op vroolijken toon, terwijl zij hare hand in die van Silverstein liet vallen. Hij drukte zijne lippen op haar sa tijnachtig velhet was de eerste aan raking, het eerste directe verbond, de eerste stap op den weg der verdorven heid. Mariana verbleekte een weinig, want zij begreep dat zij een pand had gegeven maar zij herstelde zich, schoon in haar schaamteloosheid. Hadden dan de ont zenuwende voorbereidingen nog niet lang genoeg geduurd Welnu, hernam de bankier, waarschijn- er bygevolg voor te waken, dat hij geen onverantwoordelijke dingen doet, waardoor hij centrum en democraten tegen zich in het harnas jaagt. Aangenomen kan dan ook worden, dat alleen, wanneer Luther blijk geeft van een voorzichtige stuurmanskunst, hij zfich een tijdlang zal kunnen handhaven. Kijkt hij te veel rechts, dan zal zijn ministerie op de rotsen te pletter slaan. Deregee- ringscrisis is dan ook slechts verdoezeld, niet opgelost. Volgens den diplomatieken medewerker van de >Daily Telegraph* is de nieuwe interim-nota der geallieerden Maandag te Berlijn overhandigd. De nota bevat weinig meer dan een formeele bevesting van ont- vangstvan het Duitsche antwoord op de laatste geallieerde nota. Voorts neemt men aan, dat opnieuw te kennen wordt gegeven, dat vóór ontvangst van het definitieve verslag der commissie van contróle geen definitief besluit door de geallieerden kon worden genomen. Naar verluidt, zal de nota bovendien zeer kort met de Duitsche argumenten afrekenen. Feitelijk schijnt, naar de medewerker opmerkt, de Engelsche regeering zich te hebben neergelegd bij de Fransche stelling, dat de bezetting van de eerste zóne auto matisch zal voortduren, totdat Duitschland kan aantoonen, dat het aan zijn verplich tingen tot ontwapening heeft voldaan, waar bij het de zaak van Duitschland en niet san de geallieerden is het bewijs daarvoor te leveren. De op elkaar volgende ont ruiming van de eerste en tweede zóne ver krijgt op deze wijze meer het karakter van een gunst, dan van een verplichting. Berichten uit Rusland, via Riga in de Europeesche pers verspreid, gewagen van onlusten in de hongergebieden van de Oe- kraine en hes Noordelijk deel van de Krim. In het district Alexandrofsk is een afdee- ling kozakken overgeloopen naar de zijde der opstandelingen, die thans in het gou vernement Jekaterinoslaf en in de steppen van den Noordelijken Teurus optreden. In de streek van den Dunjepr zijn auto's met machinegeweren uitgezonden, teneinde in de dorpen de orde te bewaren. In het gebied van de Donetz worden de spoorlijnen beschermd tegen aanslagen van de zijde der weikloozen. In het district Melitopol komen vele lijk met de bedoeling om de logica aan zijn kant te hebben, daar alle misver stand nu gelukkig is opgeheven, zult u wel niet meer weigeren de kamers van mijn vrouw te bezoeken. Staat u er op Zou dat niet het bewijs zijn dat u mij uw geheele vertrouwen terug hebt gegeven Welnu het zij zoo I stemde Mariana toe, terwijl een glimlach haar schitterende witte tanden deed zien. XLIX. Het halssnoer. Mariana had besloten zich niet te verwonderen over de prachtig meubelen van de bankiersvrouw. Zij moest den toon van meerderheid bewaren, als iemand die te mooie din gen gezien en bezeten heeft om te veel verwondering te toonen bovendien ver wachte zij sommige dingen te zien die haar in staat stelden critiek uit te oefe nen, wat betreft smaak, stijl en omge ving. In het laatste vergiste mevrouw Ver nier zich niet. De meubelen waren buitengewoon kost baar en maar al te dikwijls met een betreurens waardige onregelmatigheid geplaats maar de vrouw van den beeld houwer was te verbaasd om aan haar voornemen te denken. Het behang, de tapijten, de gordijnen sterfgevallen tengevolge v«n uitputting voor. Aan de lijn van Lozownaja tot Sinfe- ropel zijn alle stations vol van uitgehon gerde boeren, die den reizigers restjes eten afbedelen. nun in iiuiiiniiilli nun ui iiiiiiilinilliiiiii ii i in i iiiiiiin in urn ii tuin ii i lUitw-nn ii 11 n TABLETTEN BÜÏTENLAXD! Neergeschoten In den afgeloopen nacht gelukte het de politie den op 13 December van het vorige jaar uit de gevangenis ontvluchte chauffeur Weingartner in een huis in de Middelstraat te Mannheim te arresteeren. Verscheidene personen met wie hij in gezelschap was werden eveneens geariesteerd. Weingart ner had nog verscheidene jaren tuchthuis te goed wegens een gepleegde inbraak. Even voor het politiebureau aan de Lang straat alhier probeerde Weingartner nog maals te ontvluchten. Toen hy op som matie van de politie niet bleef staan schoten de beambten op hem en viel hij zwaar gewond neer. Hij werd terstond naar het ziekenhuis gebracht, doch bleek bij aan komst aldaar overleden. De andere per sonen die mat hem gearresteerd waren werden in de gevangenis opgesloten als verdacht van hem hulp te hebben verleend bij zijn eerste ontvluchting. $0.000 mark gestolen Op het goederenstation Dortmund Zuid is de chef na ongeveer 80000 mark ver duisterd te hebben gevlucht. Tot nu toe heeft men geen spoor van hem kunnen vinden niettegenstaande op zijne aanhou ding een belooning gesteld is. Een gebouw voor Edison Als een bewijs voor erkenning van zyn werk ter bevordering van de beschaving zyn de electriciens te New-York voorne mens ter eere van Thomas Edison een gebouw van 20 verdiepingen te doen bouwen. van de zeldzaamste kant, schenen haar prachtig toe. Wat vooral hare oogen trof, dat waren de talooze voorwerpen van glas, die zij overal zag. De erfelijke aard verloochende zich nietmevrouw Vernier had, hoewel zij een geboren Sainclair was, de voorliefde van de mu lattin Aurora behouden, voor alles wat schitterde. Kleine kunstvoorwerpen of kleederen, alles verwarde voor hare oogen, die be- tooverd waren door alles wat maar een beetje schitterde. Vooral in de kleedkamer ondervond Mariana den betooverenden invloed van het glinsterende. De flacons van fijn kristal, de glazen van Boheemsch glas, de kommen van ondoorschijnend porselein zouden haar haar uitroepen van vreugde hebben doen slaken, als zij zich niet op de dunne lip pen gebeten had. Toch was zij zich bewust van de kin derachtigheid van haar voorliefde haar vreugde was plotseling geweest. Zij gaf er de sporen zwart bloed, die op som mige oogenblikken in haar aderen kook ten, de schuld van. Het gelukte haar zich te bedwingen voordat Silverstein die zonderlinge uiting bemerkte. Het was billijk dat zij waardeerde wat er nog te zien bleefporselein uit Saksen en Sevreseen verzameling waaiers en een menigte van die dure kleinigheden, waarmee mevrouw Silver stein hare schoorsteenmantels en tafeltjes bedekte. Een rozenhouten kast met twee deu- Dit gebouw Edison zal worden uit- genoodigd om den eersten steen daarvan te leggen zal in het centrum van de stad worden opgetrokken. Aan den ingang zal een bronzen, 25 voet hoog, standbeeld van den uitvinder worden opgericht. Behalve bureaux zal het pand ook een museum op electrisch gebied omvatten. Edi son zal worden verzocht voor dit museum zijn werkteekeningen af te staan. Ook aan andere uitvinders zal een dergelijk verzoek worden gericht. Ten slotte bestaat er een plan om in dit gebouw ook een electrische centrale onder te brengen. Reoforerval Wegens gepleegde inbraak met poging tot roof werd een ts Dusseldorp wonend arbeider Paulusch genaamd, gearresteerd. Op den 17e van deze maand drong hij bij eene op de Scheibenstraat wonende vrouw binnen en vertelde dat hij voor een in de gevangenis verblijvende bekeude een aalmoes kwam vragen. Toen de vrouw in een andere kamer ging om geld te halen wierp hij zich boven op haar doch de vrouw verdedigde zich met wanhopigen moed. Mede bewoners kwamen op het hulpgeroep der vrouw toesnellen waarop de aanrander op de vlucht ging doch de voorbijgangers hielden hem tegen en lever den hem aan de politie over. Bij visitatie vond men op hem een scherp geslepen mes en eenige sleutels. BINNENLAND. Dolle stier Een tweetal landbouwers te Aalten, F. B. en D., werden bij het transport van een stier door het plotseling woedend geworden dier aangevallen. Beiden ont vingen hevige stooten. De toestand van D. is niet zonder gevaar, die van B. redelijk. Droevig Te Boskoop is Zaterdagmorgen in een sloot dryvende gevonden het lijk vari de vrouw van den gemeei teveldwachter. De vrouw had een kind in de armen, dat ook dood was. Men vermoedt, dat zij door de duisternis te water is geraakt. Vrijgesproken Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Maandag den landbouwer H. Boom viyge- ren, met,een bovenstuk van groen mar mer, verkreeg een goedkeurend gemom pel van mevrouw Vernier. Schilderijen waren er niet veel en dan waren het nog copieën. Er was een „Elora geliegkoosd door Zéphir", „Jonge meisjes offeranden brengende aan de liefde" en meer andere dergelijke onderwerpen. Maar Mariana kon niet nalaten dit ge heel prachtig te vindendit deed Sil verstein veel pleizier, die stukken van werkelijke waarde voor zich zelf gekozen had. Mevrouw Vernier zag dat het al over zessen was op de oud-bronzen pendule, stijl Louis XV. Zij riep uit Ik moest wegIk krijg menschen bij mij te eten. En u woont ver, voegde de bankier er bij, wetende dat zijne woorden hunne uitwerking zouden hebben. De donkerblauwe oogen van Mariana hadden een uitdrukking van verveling. Terwijl hij met de bezoekster naar beneden ging ontmoette Silversiein een bediende, die een verguld zilveren pre senteerblad in de hand hield, met brie ven en telegrammen. Permitteert u? vroeg de bankier, een oogenblikje maar. Hij vond werkelijk dadelijk wat hij zochthet was een telegram van zijne vrouw. Hij maakte het open en las hardop Marguérite veel beter. Aanval geen gevolgen. Kom morgen thuis. Silverstein scheen blijde te zijn, want sproken van den hem ten laste gelegden doodslag op den boschwachter Brekelmans te Helvoirt. o Het drama te St. Anna-land Betreffende 't drama te St. Annaland meldt de »Msb.« De 59-jarige Heiboer, wonende in een zjjstraat van de Nieuwstraat, kwam gister morgen om 41 uur plotseling het achter vertrek van zijn huis binnen, waar zijn 52 jarige vrouw bezig was met het gereed maken van het middageten. Voorzien van een houten hamer kwam hij op de vrouw toe en gaf hij haar een vreeselijken slag op het hoofd. De vrouw zakte bewusteloos ineen, na nog luid om hulp geroepen te hebben. Dit geroep werd gehoord door haar 24 jarige dochter Jacoba, die zich mat een jonger broertje in de voorkamer be=» vond. Toen zij de deur van de kamer opende en in de gang kwam, zag zij plot seling haar vader voor zich staan, die haar met hetzelfde voorwerp op het hoofd sloeg. Gelukkig kwam deze slag niet zoo hevig aan als bij haar moeder en kon zij zich naar buiten begeven om de hulp der buren in te roepen. De man is daarop teruggekeerd naar de keuken en heeft daar vreeselijk huis gehouden. Hij heeft o.m. de Zondagsche kleeren van de kinderen uit de kast genomen en ze over zijn bewustelooze vrouw heen gegooid. Een bus petroleum heeft hij daaroverheen uitgestort en daarna een steenen fornuis geheel in stukken ge slagen. Doordat het fornuis brandde, en vonken op de kleeren terecht kwamen, begonnen deze te smeulen. De buren, die het huis binnen wilden gaan deinsden terug omdat de man riep wie binnenkomt, sla ik dood. Toen alles stil was geworden, waagde zekere Hooydonk zich het huis binnen. Op het moment dat hij de deur van de keuken opende, zag hij dat de oude man zich een snede in den hals gaf. Aangegrepen door dit ontzettend schouwspel snelde hij terug naar buiten. De politie werd gewaarschuwd en weldra was de gemeenteveldwachter ter plaatse, die dadelijk den geneesheer liet ontbieden. Dokter Quakkelaar constateerde den dood van den ouden man en bracht de vrouw tot het bewustzijn terug. o Met een kind op de fiets Te Arnemuiden kwam een wielrijdster hij zeide Ha, dat stelt me gerust. Na de par tij van vanmiddag, was ik al bang dat ons bal van den lfden ook niet zou doorgaan. Mariana antwoordde U denkt alleen maar aan feesten U wilt de feesten uit de weelderigste tijden overschaduwen. Hij antwoordde: Het geld is zoo dom als het op sta pels ligt, maar wanneer het daarentegen rolt Hij greep plotseling de hand van Mariana. Lief kind, riep hij met veel beslist heid uit, je hebt de kamer van mijn vrouw bezocht. Zou je het niet prettig vinden als dat alles je toebehoorde Laten we nu niet opnieuw beginnen met gekheid te maken, zeide zij met een kwaadaardigen glimlach. Het is niet noodig dat ik u mijn ei gen vertrekken toon, Inderdaad niet. Zij zouden u weinig belang inboeze-- men En toch, ik ben zeker, dat mijn woning in de Rue d' Astorg u niet on gevoelig zou laten. Mariana riep op een gemaakt veront waardigden toon uit Neen Nooit Ondanks hetgeen we overeen zijn gekomen, begint u er weer over Hij viel haar in de rede Mijn lieve Mariana, zeide hij met ge dempte stem. Ik zal op je antwoord wachten tot aan het bal, waarvan ik je heb gesproken U hebt acht dagen NIEUWSBLAD voir Hot Land van Hsusdsn sn AllenaJeLanostriat ei ge Bomniglorwaari kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende Groote doozen 65 imiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1