bij het voorbijgaan van een wagen te vallen. Zij zelve kwam er goed af, doch haar 3 jarig zoontje, dat ook op de fiets zat, kwam onder het achterwiel van den wagen terecht en overleed onmiddellijk. Een schipper verdrenken Men meldt uit Dordrecht Maandagmorgen omstreeks 4 uur, terwyl de schipper Simon de Waard van Papen* drecht met zijn roeiboot een passagier naar Dordrecht overzette, werd deze plotseling overvaren door een sleepboot. De passagier wist op de sleepboot over te springen. De schipper verdronk. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. o Ambtenaren gescherst Op het belastingkantoor te Eindhoven zijn enkele ambtenaren geschorst, welke schorsing verband zou houden met gepleegde malversaties. Een valsche aangifte De nachtwaker De Wit uit Amsterdam die onlangs bij de politie aangifte deed, dat hij op de Westerdokszij door een zekeren Vink was verwond, doordat deze twee kogels uit een revolver op hem gelost zou hebben van achter de omheining van het rangeerterrein, is thans zelf geaires teerd en blykt thans dat de nachtwaker een valsche aangifte heett gedaan. Hij heeft nl. op zich zelf geschoten en den aangehoudene Vink valschelyk beschuldigd, waardoor deze eenige dagen van zijn vrijheid is beroofd. De nachtwaker, die herstellende is van de kogelronde, zal nu terzake van vrijbeidsberooving vervolgd worden. De Zonsverduistering Io het 0"8teiyk deel van Amerika w«.« volgens een Reuter bericht de Zousverdm Storing Zaterdagmiddag zeer goed wan» it* nemen. Toen de eclips op haar hom punt was, heerschte in de stad New Y k een schier middernachtelijk duister, ar.de. planeten waren duidelijk boven den horizon te zien. Uit Ottawa meldt Reuter, dat de Zons verduistering achter de wolken verborgen bleef, tot teleurstelling der wetenschappe lijke waarnemers. De zoneclips heeft blijkens een Reuter bericht uit Londen in Engeland groote belangstelling gewekt. Vuorzoover kan worden nagegaan is slechts eens in '700 jaar een totale eclips zichtbaar geweest in Londen. Da eerste aanwijzing van de eclips had even voor dt ie uur (Greenwich- tijd) plaats. De verschillende tasen waren gemakkelijk waar te nemen daar de weersomstandigheden vrij gunstig waren. De eclips duurde tot zonsondergang. De schemering door het verschijnsel veroor zaakt was zeer merkbaar, zoodat de ver lichting eerder dan gewoonlijk moest worden ontstoken. o Spoerwegougeval Bij Bochumer Verein had een ernstige botsing plaats tusschen twee treinen. Een uit veertien wagens bestaande goederen trein reed op een op dezelfde lijn rijdenden trein. De botsing was zoo sterk dat het huisje van den machinist op den eenen locomotief geheel werd ingedrukt. De machinist kteeg een armbreuk en nog enkele verwondingen. Daar de stoomketel om na te denken en een besluit te ne men U zult van mij alles krijgen, wat u begeert, want nooit heb ik mij tot een vrouw voelen aangetrokken met zulk een onweerstaanbare macht Hij maakte een beweging, alsof hij deze buigzame gestalte wilde omhelzenzij echter huiverde terug, zij zag in zijn oogen een schittering van zulk een hef tig verlangen, dat zij er voor schrok Zij zou nooit hebben gedacht, dat het gelaat van een man zoozeer kon veran deren. Vaarwel, zeide zij, wegvluchtend. Mariana kwam in haar huis in de rue Cassini, een kwartier voordat Robert d'Alboize kwam. De goede Vernier had in afwezigheid zijner vronw, het oog gehouden over de toebereidselen voor het feestje. Hij richtte geen enkel verwijt tot Mariana, die zich haastte om van toilet te ver wisselen. De verbeelding van mevrouw Vernier was zeer opgewonden; ofschoon de tocht in het rijtuig haar den tijd had gelaten om zich te herstellen van haar ontroe ring, was zij toch niet boos nog eenige oogenblikken over te hebben, niet om dat zij den onderzoekenden blik van haar man vreesde, maar omdat zij be hoefte had om de feiten nog eens na te gaan Zij gevoelde een oogenblik schaamte over haar onderhoud met den bankier, doch weldra weid die verdreven door de droomen aan de heerlijkheden welke ^eze haar had voorgespiegeld. van de locomotief scheurde kregen de stoker en een rangeerder brandwonden en bovendien bekwamen zij door de botsing nog inwendige verwondingen, zij moesten beiden naar het ziekenhuis worden over gebracht. Men schrijft het ongeluk toe aan den sterken nevel die het uitzicht belemmerde. Duitsch stoomschip vergaan Volgens de Belgische bladen geraakte het 4400 ton metende Duitsche stoomschip sAmerikac bij de Lofoden aan den grond. Naar men aanneemt, is de geheele be manning omgekomen. Een woningbouwstrop van 40 mille voor (•eertruidenberg In de Zaterdagnamiddag gehouden raads vergadering is besloten, van de in liquidatie zijnde N. V. »Bussche Bouw- en Handels- Maatschappij® 12 Middenstandswoningen te koopen voor de getaxeerde waarde van f 54 000. Daar de gemeente bii^het Rijk borg is gebleven voor f 94 625fo0, is dit een strop van f 40 625.50. Heugden. Onder leiding van den heer I)" long uit Almkerk. had in de Ger. K-»k een vergadering plaats, om te komen iot oprichting van een Jongelingsvereen. Staande de bijeenkomst traden reeds o et-td-re als ho toe. Op de volgende vergadering zal het bestuur worden ge kozen. De »Fai fare der H. Familie® is voornemens deel te nemen aan het Nat. Concours te Loon op Zand, dat met Pink stereu zal worden gehouden. Aalburg. Door den bouwkundige A. Michaël weid aan C. Garstman te Wijk aanbesteed het bouwen van een landbou werswoning voor den heer J. Bouman Cz. voor de som van f 5275. Ammerzodea. Onze fanfare »St. Ceciliac heeft iri haar zoo pas gehouden bestuursvergadering, in verband met de herdenking van het zilveren jubilé van den heer P. J. G. Baselaar als directeur, be sloten tot het houden van een groot Nat. Concours voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen alsmede Zangvereenigingen, op 14, 15 en 16 Augustus a.s. Om de belangstelling zoo groot mogelyk te doen zijn, heeft men plannen (in afwijking met den meest voorkomenden vorm), thans voor dezen wedstryd speciaal twee nummers naar eigen keuze te laten uitvoeren. Beneden Langstraat. In den hooi- handel is het stil, waardoor de prijzen begrijpelijkerwijze achteruitgaan. Men besteedt momenteel voor het goede handelshooi niet meer dan f 20 per 500 K.G., vrij in de pers. Vuor weiland worden aanvankelyk zeer hooge huren uitgeloofd. Toen zij eindelijk binnentrad bij haar man en kapitein d'Alboize, reikte zij de zen laatste baar hand toe met het kalme gelaat eener vrouw, die in alle opzich ten een rustig geweten had Men ging weldra aan tafel. Mariana toonde zich zeer bekoorlijk. Na eenige oogenblikken riep zij uit Ik heb dezen middag over u gespro ken, meneer d'Alboize. Robert keek haar met zekere verba zing aan Ja, vervolgde zij, ik heb vrienden ge zien, die verrukt zouden wezen u de hand te drukken Ik heb u overigens ver ontschuldigd door hen mee te deelen, dat u hedenavond vertrekt. Je raadt het niet? vroeg de beeld houwer, die reeds begreep. Robert dacht eenige oogenblikken na. Mevrouw Vernier legde het hem uit: Mijn neven de Kerlor en de Saint- Hyrieix d'Alboize kon een zekeren ontroering niet onderdrukken Zijn vurige liefde voor Carmen deed duidelijker begrijpen dan hij anders zou gedaan hebben Den eersten keer, dat hij Mariana ge zien had, was hij getroffen door de vreemde uitdrukking op het gelaat dezer vrouw. Zijn eerste indruk was niet gumtig geweest; hij was daarover boos op zich zelf geworden, wijl zijn vriend Paul deze vrouw ging trouwen, die be gaafd scheen met alle goede hoedanig heden; maar hoe Robert ook tracht4e, het gelukte hem niet, zijn gevoelens ten opzichte van Mariana te wijzigen. 's Gravenmoer. Gemeenteraadsver gadering. Aanwezig zijn alle leden. N$ opening en voorlezing der notulen, deelt de Voorzitter mede, dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd, de rekening over 1923, de begrooting over 1925 en eenige wijzigingen der begrooting over 1924. Aangeboden worden de verslagen over 1924, betreffende het Lager Onderwijs, de volkshuisvesting, de Arbeidsbemiddeling en de Vleeschkeuringsdienst. Terzake de waterleiding wordt geoor deeld, pogingen in het werk te stellen om ook over de Vaart het buizennet te verkrijgen, terwyl ook zal worden gestreefd naar uitbreiding in den Keikdijk en de Wielstraat. De huur der vroegere onderwijze! swoning wordt voor het hoofd der openbare school bepaald op I 300 per jaar. Hef stembureau voor de stemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt aangevuld met den heer G. Verhagen als lid en mevrouw Millenaar Lofff als plaatsvervangend lid. Drfinitief wordt thans besloten aan den havenlo8wal eene woning te bouwen voor den havenmeester en nabij de begraaf plaats eene voor den opziener der begiaaf- plaai8. Het voornemen is, deze beide woningen nog dit jaar te stichten. Vastgesteld werden voorts een drietal verordeningen den vleesch keuringsdienst beir'ffende het suppletoir kohiet^der hondenbelasting over 1924 en het primitief-kohier dierzelfde belasting over 1925. In de gemeente begrooting voor 1924 werden nog eenige uitgaven gewijzigd. Hedel. Loop der bevolking gedurende 1924 902 m. en 823 vr. vermeerde ring door geboorte 23 m. er» 14 vr. vermeerdering door vestiging 32 rn. en 40 vr. Geheele vermeerdering 55 m. en 54 vr. Vermindering door sterfte 14 m. en 15 vr. vermindering door vertrek 51 m. en 65 vr. Geheele vermindering 65 m. en 80 vr. Totale vermindering 10 m. en 26 vr. Bevolking op .31 Dec. 1924: 892 m. en 797 vr. totaal 1689 zielen. Er werden 17 huwelijken gesloten. Door Heeren Gedep. Staten werd tot poldermeester benoemd de heer A. v. Aken, no. 2 der voordracht. Door den Raad dezer gemeente werd medewerking geweigerd tot het be schikbaar stellen van gelden uit de ge meentekas voor de aanschaffing van a, nieuwe schoolkachels en b. leermiddelen voor het zevende leer jaar der R.-K. St. Jansschool te Hedel zulk op grond dat de leermiddelen en kachels reeds vóór het indienen der aan vraag waren aangeschaft. Het R.-K. Kerkbestuur te Hedel, in zijn hoedanigheid van Bestuur der R.-K. school te Hedel, kwam van deze beslissing bij Geduputeerde Staten in beroep. Dit college heeft met vernietiging van het betrokken raadsbesluit bepaald, dat door do gemeente Hedel bovengemelde door het Schoolbestuur gevraagde mede werking, als bedoeld bij artikel 72 dei- Lager Onderwyswet 1920 moet worden verleend. Ditmaal had hij een voorgevoel van een verborgen vijandschap Paul had hem verteld, dat juffrouw de Sainclair, opgevoed te Kerlor, dit ka steel had verlaten en zich naar Brest had begeven, toen hij haar had ont moet. De reden van haar vertrek was raad selachtig gebleven voor den heer d'Alboize, die in zijn oprechtheid niet hield van dergelijke vage verklaringen. De fiere blik van Robert kruiste zich met dien van Mariana, die een heel on schuldig gezicht zette. Mijn nichten waren uitgegaan, ver volgde mevrouw Vernier, ik heb ze af gewacht, want ik wou ze graag omhel zen Ik houd van haar, alsof ze mijn eigen zusters zijn. Ze zijn zoo goed, zoo bekoorlijk, voegde Paul er bij, meer oprecht De heer d'Alboize, ofschoon hij op zijn hoede bleef, bedankte zijn vriend met een blik U hebt Carmen ontmoet hernam mevrouw Vernier. Ja, zeide Robert. Mevrouw en meneer de Saint-Hyrieix waren op een partij, waar ik ook was genoodigd. Apropos, van een partij gesproken, zeide op achteloozen toon de vrouw van den beeldhouwer, mevrouw Silverstein geeft den lóden een bal Je wilt er heengaan? vroeg Paul. Wij zullen zien, zeide Mariana op een beslisten toon Het spijt mij, hernam Robert, dat ik niet naar het Pare aux Princes kon gaan, maar mijn kort verblijf te Parijs heeft Haarsteeg. Tot onzen spijt konden wij tengevolge van bijzondere omstandigheden de raadsvergadering die op Maandag 19 Januari, v.m. 40 uur is gehouden, nadat hiervoor 3 oproepingen waren gedaan, niet by wonen. De agenda dezer vergadering, waarin alle leden behalve de heer v. d. Heijden tegenwoordig waren, bevatte: 1. Ingekomen stukken alsmede nota van aanmerkingen van Gedeputeerde Staten op de gemeente-rekening dienstjaar 4923, die allen slechts van admiuistratieven aard *Ün- 2. Nota van aanmerkingen van Geo. Staten gevailer» op de gemeente-begrootii'g dienstjaar 4925. 3. Voorstel van B. en W. met betrek king tot de a.s. kermis. 4. Ontwerp-besluii tot wijziging van de gemeentebegrooting 4924. Onder de ingekoor eri stukken was de goedkeuring door Ged. Staten var» het Raads besluit tot het aangaan van een kasgelilleening groot f 45000.idem van het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte tuin van het hoofd der school. Naar aanleiding van het voorstel van den raad om de loonen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger met 10 pCl. te verlagen, berichten Ged. Staten, dat zij van dat voorstel henben kennis genomen en wanneer te eenigertijd een algemeene herziening der salarissen wordt noodig geacht zij het in nadere overweging zullen nemen. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen aan een adres van de gemeente SprangCapelle tot Ged. Staten waarin wordt aangedrongen de jaarwedde der gemeenteambtenaren met 10 pCt. te verlagen. Van het Kerkbestuur is een schrijven meekomen, waarin wordt bericht dat dit bestuur met 12 per leerling tevreden zal zijn, mits 80 pCt. direct ifls voorschot wordt gegeven. Het Kerkbestuur wijst er op, dat het recht heeft op f 27 per leerling, doch zy van dit recht geen gebruik zal maken, omdat de gemeente dan een fitiaricieelen strop zou hebben. Met algemeene stemmen wordt besloten 80 pCt. voorschot te geven. Ged. Staten wenschen de gemeente- begrooting 4925 niet goed te keuren. In hun nota van aanmerkingen op deze begrooting, noorligen Gedep. Staten den raad uit de jaarwedde van den gemeente bode te ramen op f 650,plus f 40, voor rijwieltoelage, omdat het college van oordeel is dat een gemeentebode in deze gemeente niet gemist kan worden. De heer Dobbelsteen merkt op dat de raad heel wat beter met den toestand in de gemeente op de hoogte is dan Ged. Staten. Besloten wordt het eens genomen besluit te handhaven. Ged. Staten zijn ook van oordeel dat ter secretarie een ambtenaar niet gemist kan worden en al was dit zoo, het dan nog niet aangaat om een ambtenaar in vasten dienst maar zonder meer te ontslaan, zoo dat zij verzoeken het oude salaris weder op de begrooting te brengen. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het eens genomen besluit gehandhaafd en dus niet aan het verlangen van Ged. Staten vol daan. Ged. Staten achten een post van f 200 mij geen vrijen tijd gelaten Ik acht meneer de Kerlor ten zeerste. En de Saint-Hyrieix vroeg Paul. Hem ook, antwoordde Robert. Je kent hem beter dan Georges. Wij hebben elkaar ontmoet te Stock holm zeide de officier. Ja, hernam mevrouw Vernier, Carmen heeft ons met een ware geestdrift gespro ken over het feest van St. Jan De standvastigheid, waarmee Mariana over dit onderwerp sprak, bewees aan den heer d'Alboize, dat hij reden had voor zijn voorgevoel en zijn wantrouwen. Had Carmen zich een woord laten ontvallen, dat onvoorzichtig was of al thans vreemd? De offfcier wilde het gesprek op een ander onderwerp brengen. Mijn waarde Paul, je moet Zweden bezoeken. 't is ver weg, merkte Mariana, op Is het land werkelijk zoo schilder achtig? vroeg Vernier, met de belang stelling van een kunstenaar, die altijd het schoone zoekt Heerlijk mooi, mijn vriend Je zoudt er onvergelijkelijke modellen vinden voor vrouwenstandbeelden. Mariana begon te lachen. Meneer d'Alboize, zeide zij, u schijnt er studiën van gemaakt te hebben. En waarom zou hij niet vroeg Paul opgewekt Niets verbiedt hem om zich aan zulke aantrekkelijke studiën over te geven. Mijn vriend I mompelde Mariana. Mevrouw, hernam Robert, ik ben niet van plan om luchtig te spreken over voor bind- en drukwerk niet voldoende en stellen voor, die op f 300 te brengen. Wordt besloten den post op f 200 te handhaven. Besloten wordt, alsnog f400 op de be grooting te brengen voor vet kiezingen dezen post was den vorigen keer vergeten. Betreffende den post salaris veldwachter verzoeken Ged. St. deze op de begrooting te brengen overeenkomstig de regeling, opgenomen in het Prov. bijblad no. 59 van 4949. Besloten wordt, het genomen besluit te handhaven dit geschiedt ook met den post voor schoolbezoek uit andere gemeenten. Besloten wordt, den post verkoop boo- men van de begrooting te schrappen. Bij de rondvraag zegt de heer Dobbel steen, dat voor de woning var» den Voor zitter nog steeds de lantaarn hangt, hoewel de Kroon den Raad in het gelyk heeft gesteld. Spr. stelt daarom voor, het vol gende adres tot den Minister van Binnen- landsche Zaken te richten Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlaridsche Zaken Den Haag. Excellentie. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen den Raad der Gemeente Hedikhuizen, dat bij besluit van zijn Raad van 40 April j.l. zijn voorzitter verplicht werd een electrischen nachtlantaarn voor zijne woning op te doen ruimen, dat 41 April zijn voorzitter tegen dit besluit in beroep ging by de Kroon, doch dat dit beroep niet ontvankelijk werd ver klaard, als zijnde niet in 't algemeen belang, dat desondanks zijn voorzitter zich niet stoort aan de uitspraak van de Kroon en weigert de bewuste lantaarn buiten werking te stellen, terwyl art. 70 der Gemeentewet hem toch dezen plicht oplegt, dat ook aan andere raadsbesluiten door zijn voorzitter slechts lijdelyk uitvoering wordt gegeven, dat 29 Aug. j.l. Ged. Staten van N. Brabant van bovenstaande in kennis werden gesteld, doch dat tot heden dit nog zonder resultaat is gebleven, dat het strydig is met alle wetten, dat zyn voorzitter zijn eed schendende, zich daardoor boven de Kroon stelt, dat hierdoor een gevaarlijk precedent wordt geschapen en gevoeglijk een gedeelte der Gemeentewet kan worden opgedoekt, indien zulks onberispt wordt gelaten. Redenen waarom onze Raad Uwe Excel-' lentie beleefd, doch dringend verzoekt, aan deze zaak een einde te maken of andere ingrijpende maatregelen te willen nemen, 't Welk doende, enz. De Raad der Gemeente Hedikhuizen. Haarsteeg, 49 Jan. 1925. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten dit schrijven te verzenden. Raamsdonksveer. In het belang van het Studiefonds van den Ger. Bond zal Yrydagavond half zeven optreden in de Herv, Kerk op 't Veer Ds. Leenmans uit Delft. Deze week wordt er een commissie gevormd ter inzameling van gelden voor het Diaconessenhnis te Breda. Veen. In de laatste vergadering werd door het fanfarecorps ïWilhelminacc alhier besloten, deel te nemen aan het concours van het fanfare-gezelschap te Wyk, te houden op Hemelvaartsdag, de Scandinavische vrouwen. Het is goed, dappere ridder. Haar schoonheid treft aller oogen Ofschoon zij gedrapeerd blijven vroeg Mariana op zeer naïeven toon. Je brengt mij op een goed denkbeeld, vervolgde de kunstenaar Het volgend jaar zullen wij, als mijn vrouw er' in toestemt, ons verlof daar doorbrengen. Je zoudt niet kunnen gelooven, beste vriend, hoezeer de liefde voor mijn kunst mij doet verlangen naar nieuwe indruk ken Men moet de platgeloopen paden vermijden, indien men „iemand" wil worden Ik verlang altijd en ophou- delijk naar het onbekende Dat is een der vormen van de on standvastigheid, meende Mariana 4| Vernier kwam daartegen op Integendeel, dat is een voortdurende hulde aan het ideaal, is het niet, Robert De heer d'Alboize zal u wel bijsprin gen de mannen stellen zich altijd tegen over de vrouwen Pas op, mevrouw Vernier, antwoordde de echtgenoot met zijn gewone vroolijk- heid, je gaat je eigen geslacht daarmee belasteren, wjint als alle mannen dat doen, zullen de vrouwen wel niet beter verdienen. Mariana antwoordde slechts met een schouderophaling en een glimlach. En echter, bevestigde de beeldhouwer, ik zal er bijvoegen, zonder dat ik de zaak grondig beschouw, dat de voor beelden. die gij voor oogen hebt, u geen aanleiding geven tot bitterheid. C Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2