Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP. A. Verschuur-Baert, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4471. Vrijdag 30 Januari 1925 De kleinhandelsprijzen en de rijksambtenaren. „Het Kasteel van Kerlor." Voor Uw sue Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN. l-AND VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DROGISTERIJ H E U S D E N. Haarlemmerolie Anijszaad, Anijsspiritus Talkpoeder Levertraan Sanatogen Sloan's Liniment Worm patronen. We leven wel in een tijd dat schier iedereen klaagt over de duurte van onze levensbehoeften. En als we niet wisten dat er wel reden tot klagen is, zouden we haa6t zeggen dat klagen een gewoonte van ons volk was geworden. De vele rijksambtenaren vooral, wier salarissen de twee laatste jaren gemiddeld een vermindering vnn ongeveer I8V2 P^t. ondergingen, voelen de duurte van alles en nog wat n niet geringe mate en het is dan ook niet te verwonderen, dat zich een geest van ontevredenheid van hen hoeft meester gemaakt Gedurende korten tijd hebben ze zich mogen verheugen in een salaris, waarvan ze eenigszins behoorlijk konden leven en zich wat ruimer konden bewegen dan voorheen, maar die tijdis te kort geweest. Men verdedigde de salarisvermindering in de eerste plaats met het argument dat alles zooveel goedkooper was geworden en dat de prijzen nog steeds in dalende lijn gingen En nu de vraag of dat argument juist was en of men niet te vroeg gejubeld heeft over de prijsdaling der allereerste levensbehoeften. Een9paar weken geleden bevatte de Haagsche Post een interessant artikel over de kleinhandelsprijzen te 's Graven- hage en waar die prijzen elders in den lande de Haagsche prijzen niet veel zullen ontloopen, kunnen we welzeggen, dat wat de Haagsche Post over den Haag zegt, ongeveer ook geldt voor de overige gemeenten in ons land. Mogelijk zal wel een enkel artikel in den Haag, als b.v. melk en vleesch, hooger in prijs zijn dan op het platteland, maar daar staat tegenover dat er weer andere ar tikelen zijn, als b.v. kruidenierswaren, die in den regel op het platteland duur der moeten worden betaald dan in de steden. fmjillktoiv 100 Robert kon niet nalaten zijn vriend te helpen. Inderdaad, wij bezoeken alleen de vrouwen wier edele gevoelens wij be wonderen en wier gedrag boven allen twijfel verheven is. Dan zijn wij vaak beter, dan wij zelf weten, zeide Mariana zonder veel over tuiging. Vindt jij, hernam Vernier, zonder je zelf mee te rekenen, twee schepselen, bekoorlijker en beter dan Carmen en Hélène? Dat zou moeilijk wezen, bevestigde mevrouw Vernier, mijn nichten zijn bij na volmaakt, wat dunkt u daarvan, meneer d'Alboize? Het was een rechtstreeksche aanval, maar Robert had dien zien aankomen en pareerde den slag. Ik denk er evenals meneer Vernier over, mevrouw En als ik? Ik zou het liever eens zijn met Paul, want hij heeft u er niet bij vergeten. Maar u bent lang niet galant. Ik be grijp nu, waarom Carmen, toen zij nog jufirouw de Kerlor heette, zich niet te buiten ging in lofspraken, toen zij van u sprak. Uw nicht vond niet genoeg te prijzen in mijn kwaliteit als walser. De Haagsche cijfers ontleent de Haag sche Post aan de door het gemeentelijk statistisch Bureau gepubliceerde klein handelsprijzen en indexcijfers. Het Bu reau heeft het algemeene indexcijfer of wel het herleid gemiddelde voor alle groepen te zamen opgebouwd uit de prijzen van ruim 30 artikelen, behoorende tot de voornaamste levensmiddelen, wel ke tot een zestal groepen zijn samenge vat, terwijl daarnaast de noteeringen der aardappelen zijn vermeld. Deze groepen zijnbrood, grutters waren, melk en kaas, vleesch en eieren, vetten, kruidenierswaren en aardappelen. De prijzen, die in het le halfjaar van 1914, dat is dus in de maanden vlak voor het uitbreken van den oorlog, golden, stellen we op 100 en laten we de basis vormen. We krijgen dan voor 1924 de volgende cijfers Aanvang Einde Brood 172,7 194,7 Grutterswaren 149,8 154, Melk en kaas 161,7 183, Vleesch en eieren 175,8 178,2 Vetten 146,8 162,2 Kruidenierswaren 150,6 150,1 Aardappelen 182,200, Herleid gemiddelde voor alle groepen te zamen 164,5 175,9 Het herleid gemiddelde vertoont blij kens het bovenstaande aan het einde van het jaar, in vergelijking met den aanvang, een verhooging van 11,4 punt of wel van ongeveer 7 pCt. Met uitzon dering van de kruidenierswaren, waarvan het indexcijfer vrijwel onveranderd bleef, droegen alle groepen tot de stijging bij Speciaal het brood met een verhooging van 22 punten, melk en kaas met 21,3, vetten met 15,4 en de aardappelen met 18 punten vragen aandachtde verhoo ging voor deze groepen is sterker dan die voor het algemeen gemiddelde. Het herleid gemiddelde van alle groe pen te zamen op den eersten dag van iedere maand in 1924 vatten we in het volgend staatje samen, terwijl we er de indexcijfers der overeenkomstige tijd stippen van 1923 ter vergelijking aan toevoegen. Tijdstippen 1923 1924 1 Januari 163,6 164,5 1 Februari 162,1 166,4 1 Maart 162,166,4 1 April 159,4 162,2 1 Mei 157,8 161,7 1 Juni 154.6 157,2 1 Juli 159,9 162,4 1 Augustus 151,1 153,7 1 September 153,7 160,8 1 October 157,9 168,4 I November 164,9 172,6 1 December 165,7 175,9 Robert d'Alboize keek weer naar Ma riana. Was mevrouw Vernier bepaald vijan dig gezind tegen Carmen? Sprak zij daarom alleen onophoudelijk over mevrouw de Saint-Hyrieix om uit de uitdrukking van zijn gelaat op te merken of hij wel de schoonheid van Carmen bemerkt had, of hij haar be wonderde Mariana steeds glimlachend, verried door niets hetgeen er omging in haar hartde resultaten, die zij verkreeg door haar vragen, waren veel belangrijke^ dan men kon verwachten. Zij was getroffen door de terughouden- heid van Robert. Vroeger sprak hij over Carmen met een zeer warme sympathie, ofschoon steeds zeer voorzichtig blijvend in zijn woorden, maar zijn oogen schitterden als hij den naam uitsprak van het jonge meisje. Waarom toonde hij nu zulk een koel heid Zij drukte de lippen opeen en fronste de wenkbrauwen. Carmen was nu gehuwd, dat zou voor ieder ander dan Mariana een voldoende reden zijn, haar achterdochtig hart stelde daarmee echter niet tevreden. Zij besloot haar ondervragingen tot aan het einde toe voort te zettenzij deed dat op de meest wreede manier. Maakt het geluk niet beter hernam zij Zijn Carmen en Hélène niet ge trouwd omdat zij beminden Maar begon Paul. Mijn vriend, wij houden ons nu niet met ons-zelf bezig, als ik u verzoeken Zoowel het jaar 1924 als het jaar 1923 toont voor de zomermaanden lagere cij fers dan voor de overige maanden, het geen begrijpelijk is, als men bedenkt dat 0 a. melk, kaas, boter, eieren en aard appelen in den zomer goedkooper zijn dan in het overige deel van het jaar. Vanaf Augustus zien we voorts van maand tot maand eene stijging, waardoor het cijfer voor December 1923 komt op 165,7 en dat voor December 1924 op 175,9, hetgeen een puntenverschil geeft van 10. De beweging der cijfers in beide jaren vertoont zeer sterke overeen stemming, echter met dien verstande, dat die voor 1924 maand voor maand op een hooger peil staan dan in 1923. Volledigheidshalve mogen hier volgen de gemiddelde jaar- en indexcijfers van 1914 af. Jaren Indexcijfers Jaren Indexcijfers 1914 100,— 1920 236,3 1915 113,8 1921 217,4 1916 121,3 1922 176,8 1917 145,5 1923 159,4 1918 173,3 1924 164,4 1919 234,2 Het gemiddelde van 1924 komt hierbij 5 punten boven dat van 1923, terwijl December van 1924 175,9 noteerde of 10,5 punt boven het jaargemiddelde. Uit een en ander moge blijken, dat in de prijzen onzer eerste levensbehoef ten weer eene stijgende lijn valt waar te nemen. Wat daarvan de oorzaak is, is eene vraag, die door de beste economisten in verschillenden zin wordt beantwoord. Feit echter is dat de duurte niet slechts aanhoudt, maar nog steeds grooter wordt. Het vorenstaande is, dunkt ons, vol doende om aan te toonen dat het voor naamste argument voor salarisverlaging onzer Rijksambtenaren n.l. algemeene prijsdaling der eerste levensbehoeften, van geen waarde is. Dat men de amb tenaren mede laat dalen in de ri alaise is best, maar men doe zulks thans nog niet door eene korting van ongeveer l/6 deel op hun salaris. Eene korting voor pensioenbijdrage van 8^ pCt. zonder meer ware reeds ruim voldoende om de ambtenaren niet al te zeer te dupeeren. TABLETTEN "imjiimn.' mag. Je zult niet willen, dat ik in dichterlijke zinnen ons geluk bezing. De kunstenaar hernam Robert is daarvan zeker Ja, vervolgde Mariana, maar men moet niet op den schijn afgaan. Bijvoorbeeld, viel Vernier haar in de rede. Nog eenmaal, wij spreken niet over onszelf, mijn vriend I O, goed I Ik zal zoo vrij zijn aan den heer d'Alboize een onschuldige vraag van zielkundigen aard voor te leggen. Je weet niet eens of zielkunde onder wezen wordt op de militare school, meende de beeldhouwer. Spreek, mevrouw, hernam Robert, die steeds angstiger werd. Wie van beiden, Hélène of Carmen, zou het meest van haar echtgenoot houden Een wonderlijke vraag, riep Paul uit. Het is mij niet mogelijk daarop te antwoorden, zeide officier op koelen toon. Ik sprak Vernier, ik zou willen zeg gen, ofschoon ik toegeef, dat het een zeer kiesche zaak is, dat mevrouw de Kerlor meer van haar man houdt dan Carmen. Een vergissing, mijn vriend. Kom 1 Hélène heeft veel genegenheid voor Georges maar zij is kalm van aard, zij kent geen hartstocht. En Carmen Carmen is hartstochtelijk van aard. Zij aanbidt de Saint-Hyrieix. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTINQ (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. BBT Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. adere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE BUITENLANDSCH OVERZICHT Duitschland's antwoord op de gezamen lijke nota der geallieerden inzake de Keul- sche zone is aan de vertegenwoordigers der Ententemogendheden overhandigd. De Duitsche regeering verklaart daarin, dat zij tot haar leedwezen moet vaststellen, dat haar nota van 6 Jan. den Entente- regeeringen slechts aanleiding heeft gegeven tot een formeel antwoord, dat deze voor Duitschand en voor de Europeesche ver zoening zoo belangrijke aangelegenheid geenszins vooruitbrengt. De Ententeregee- rir'gen houden de Duitsche regeering nog steeds in onzekerheid over de feiten, waarop zij hun reeds verscheidene weken geleden genomen besluit baseeren. De Duitsche regeer irg begrijpt niet in welk opzicht haar miskenning van de draagkracht van art. 428 en 429 van het vredesverdrag kan worden verweten. Zij heeft niet bestreden en bestrijdt neg niet, dat deze artikelen de ontruiming van de noordelijke Rijnland-zone op 10 Jan. 1924 van zekere voorwaarden afhankelijk stellen. Zij be weert echter deze voorwaarden te hebben vervuld. Da volkomen ontwapening van Duitsch- land is zoo zonneklaar, dat de Entente- regeeringen hun weigering om op den gestelden termyn tot ontruiming over te gaan, niet met den tegenwooi digen stand van Duitschland's ontwapening kunnen motiveeren. De Ententeregeenngen schy- Jij zult het wel weten, hernam Paul, terwijl Robert een kalmte voorwendde, die hij volstrekt niet bezat. Mariana hernam Hélène is veel zachter, veel voorkomen der zij heeft voor Georges een genegen heid, die nooit verflouwt. Carmen, van haar kant, heeft een karakter, geheel verscheiden van dat harer zuster, voor de wereld, schijnt ze zich niet meer met de Saint-Hyrieix bezig te houden, alsof hij niet bestond. Zij bewaart haar gloed voor de oogenblikken, dat zij alleen met hem is. Maar heeft de Saint-Hyrieix je dat verteld vroeg Paul, met zulk een vroo- lijkheid, dat hij hardop lachte. Och, misschien, hernam Mariana, op een beetje lager toon. Wij staan op heel goeden voet, Firmin en ik, en ik zie in hem een uitmuntend man, die een groote toekomst voor zich heeft. Robert d'Alboize was volstrekt niet van plan om iets toe te voegen aan de vleiende meening van Mariana, en zij bedroog zich zeer, als zij dacht, dat de officier toegankelijk was voor lage nei gingen, maar toch leed hij veel, terwijl hij mevrouw Vernier zoo hoorde spreken. Het leek hem toe, alsof men het beeld van zijn Carmen ontheiligde. Overigens heeft de heer de Saint-Hy rieix een bewijs van groote belangloos heid gegeven, zeide Paul's vrouw, hij heeft Carmen genomen, op het oogen- blik, dat iedereen moest meenen, dat de Kerlor's geruïneerd waren Mijn nicht is alles aan haar man verplicht en dat zal zij zeker nooit vergeven. nen in hun nota onderscheid tusschen de draagkracht van 428 en van art. 429 te willen maken in dien zin, dat de in art. 429 voorziene etappegewyze ontruiming met een van hun beslissing afhankelijke tegemoetkomi1%t aan Duitschland zou ge lijkstaan. Een dergelijke opvatting zou echter in strijd zyn met den tekst van het vredesverag, die ondubbelzinnig aantoont, dat de voorschriften van art. 429 niet minder verdragsrecht zijn dan die van art. 428. Het gemeenschappelijke belang bij een vruchtdragende politieke samenwerking gedoogt niet den tegenwoordigen toestand, die het lot van een groot Duitsch gebied en zijn bevolking in het onzekere laat, voor onbepaalden tijd te verlengen. De Duitsche regeering verwacht daarom, dat de Ententeregeeringen de mededeeling van de aangekondigde bescheiden nu zoo spoedig mogelijk zullen laten volgen en aldus de voorwaarden voor het zich verstaan over de bijlegging van het ontstane con flict zullen scheppen. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen Mariana voegde er eenige oogenblik ken later aan toe Om het geluk van Firmin en Carmen volmaakt te doen zijn, moest er een kind wezen. Ditmaal had de slag getroffen de ver giftigde pijl trof d'Alboize in het hart. Hij hield den kreet terug, die opwel de in zijn keel, maar slechts door een bovenmenschelijke kracht. Mevrouw Vernier had niet den tijd om op te merken hoe belangrijk haar overwinning was, want die goede Paul hernam op heel burgerlijken toon en heel vrijmoedig Evenals bij ons I Mariana had geen pleizier van haar overwinning, zoo boos was zij bij het hooren van het antwoord van haar man. Robert kreeg daarvoor tijd om zich geheel te herstellen. Zijn lijden was inderdaad ondragelijk geworden. Paul kwam hem gelukkig te hulp. Zeg eens, Robert, vriendlief, ver geet niet den trein Wees gerustHet zou de eerste maal in mijn leven zijn, dat ik op het appel ontbrak. d'Alboize ging opstaan. Maar, zeide hij bij zich zelf, bijna sidderend van ontroering, wat is toch het doel van mevrouw Vernier? Wat wil deze vrouw van mij Zou zij, wegens een bekrompen en streng begrip van familieplichten tusschenbeiden wil len komen, na geraden te hebben, wat er in mijn hart omging? Tegenstrijdige gevoelens woelden in voor iiet Land van Heusilen en AltenaJeLangstraat en de Bommelerwaard iiiiiiiiHiiiiiiiniiitiihiiiiHiiiiiiliiiiiiiiïïmfrmTiïiiVriiiiiiiïillii... is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver frisschende Groote doozen 65 Ct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1