Een sleepboot overvaren. te Gameren, terwijl tot bestuursleden zyn benoemd de beeren Z. ten Hagen, J. Has- selman, G. A. van de Werken en J. Brie- nen alhier. Raamsdonksveer. Tot Hoofd der Chr. U L.O. alhier vanwege de Herv. Gem. te stichten werd benoemd dhr. Kltnt van Willemstad. De Eerw. Heer Daniëls, kapelaan te Raamsdonk (dorp) werd overgeplaatst naar Groesbeek. Tot pastoor der St. Bavo's Parochie werd geïnstalleerd de Z.Eerw. Heer Van Heeswijk. Sleeuwijk. Woensdag 25 Febr. hoopt de meisjesvereen. «Dorcast haar jaarlijksche uitvoering te houden in de Openb, School. Sprang. Zaterdagavond komt de afd. «Pairimoniumc alhier in vergadering bijeen ter bespreking van de agenda voor de op 23 en 24 Febr. te Utrecht te houden bondsjaarvergadering. Door den vertegen woordiger van den Z. H. B. P. niet op 3 Febr. voor de afd. optreed is ook het jaarfeest uitgesteld en vastgesteld op 2 Maart e.k. De heeren Stoffels en de Licht hebben hunne medewerking (orgel en viool) voor dezen feestavond toegezegd. Veen. Naar men verneemt heeft het fanfarecorps «Wilhelmina# alhier het voor nemen onder leiding van haar Directeur dhr. v. d. Akker te 's Bosch op 20 Febr. a.s. hare winteruitvoering te geven. We twijfelen niet of een druk bezoek zal haar wel ten deel vallen. Op eene uitnoodiging van het be stuur van het «Groene Kruist hebben zich aangemeld ongeveer 20 dames, welke zich disponibel zullen stellen om mede te werken aan de oprichting eener Bazar. We zullen hopen hiermee veel 6ucces te verkrijgen. Wijk. Na herhaalt aanzoek heeft de heer B. Roza alhier, zich weder candidaat doen stellen als lid voor de Kamer van Koophandel te Waalwjjk, afd. Kleiribedrjjf en is by enkele candidaatstelling als zoo danig gekozen. Het Bestuur van het Groene Kruis voor Wijk, Aalburg en Veen heeft voor 1925 benoemd tot verpleegster-enquetrice Mej. van DoverenCampagne uit Aalburg. Waar Mej. van D. te Eethen zoo'n uit stekenden naam heeft nagelaten, is er geen twijfel aan, of de inwoners zullen hare diensten bij verdere kennismaking waar- deeren. Het aantal leden stijgt met den dag en omvat reeds ongeveer 500 gezinnen. Voor hen die nog niet toetraden kan dienen, dat men nog tot 1 Mei lid kan worden tegen de gewone contributie. Na dien datum wordt ter beoordeeling van het Bestuur een extra inleggeld gevorderd, omdat het onbillijk geacht wordt tegenover de betalende leden dat een niet lid direct hulp zou kunnen krygen, als hy die onver wacht dringend behoefde. Voor het magazijn zjjn reeds tal van hulpmiddelen aangekocht die op advies van een geneesheer gratis worden uitgeleend en waarvan nu al reeds veel een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Naast de 2 reeds bestaande ligtenten zjjn ook enkele rust stoelen aangekocht, waarvan er reeds 2 zijn uitgeleend. Gelukkig kan worden gecon stateerd dat de tent uit Veen nuttige dien sten heeft bewezen de patient aldaar heeft die thans niet meer noodig. De beide Roode-Kruis-Commissies uit Wijk en Veen uit den oorlogstijd hebben voorts hun nog aanwezig geld f115.al hunne goederen aan het Groene Kruis geschonken, inder daad een mooie verrassing en een prachtige aanvulling voor het magazijn. Eenstemmig hebben tal van dames en meisjes het plan gevormd een bazar op te richten, die klinkt als een klok. Waar zooveel goeden wil blijkt tot steun der schoone zaak, n.l. hulp verleenen in den nood, daar is geen twijfel meer aan het welslagen. Het ligt inde bedoeling aan de gemeente besturen en aan het Rijk subsidie aan te vragen, eerst aan de gemeenten omdat het Rijk in 't algemeen wel steunen wil, doch zijn steun regelt naar de groote der som, die de gemeente vaststelt. Waar echter de Burgemeester en de Gemeentebesturen en ook de Doctoren het werk van het Groene Kruis zeer genegen zijn, is er gereede verwachting, dat dit in goede aarde valt. Werkendam. Dinsdagavond liep van de auto toebehoorende aan Mevr. Sigsnond een achterwiel. Daar de chauffeur direct stopte werden ongelukken voorkomen. Woensdagavond 7 uur hoopt in de Chr. Ger. Kerk op te treden de WelEerw. Heer Ds. Zuidersma van 's Gravendeel. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan W. v. d. Heuvel, T. v. d. Stelt en P. H. van Doesburg voor 1 jaar vrijstelling van den dienst verleend wegens kostwinnerschap. Waalwijk. Op het bureau der Kamer, Raadhuis kamer no. 3 liggen voor belang hebbenden ter inzage le het nieuwe Tarief van Invoerrechten volgens de Wet van 20 Dec. 1924. 2e het nieuwe Belgische Douanetarief, in werking getreden op 10 Nov. 1924. Inlichtingen omtrent deze invoertarieven worden door de Kamer op aanvraag ook schriftelijk kosteloos verstrekt. Waspik. De Dinsdag gehouden alge- meene ledenvergadering van het Wit Gele Kruis, mocht zich in een buitengewone belangstelling verheugen. Aan de orde waren Verkiezing nieuwe bestuurslid vac. de heer B. van Schijndel en verloting fiets. Ofschoon er een talrjjk publiek aanwezig was, werden er slechts 75 geldige stemmen uitgebracht. Bij herstemming verkreeg de heer G. v. Son 41, W. Verschuren 32 stemmen, terwijl er 2 van onwaarde waren. Gekozen werd verklaard de heer G. v. Son. Bij verloting der fiets bleken alle loten, d.w.z. 300 verkocht te zijn. No. 92 viel de fiets ten deel. De wjjkverpleegster Mej. M. Offergeld was de gelukkige winnaar. Zaltbommel. Door schipper Meurs, het slachtofler van den jongsten storm is f 50 uitgeloofd voor het vinden van het lyk zijner vrouw en f25 voor dat van den eveneens verongelukten knecht. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 6 Febr. '25. ArbeidswetJ. v. V., Dussen, 6 X f 1 of 6X1 d. Idem 2e herh.J. K. v. d S., W'dam, 6 X f 5 of 6X3 d. 455 Sr.: M. v. D., Haarsteeg, f20 of 10 d. BroodbesluitJ. A. O., Meeuwen, f10 of 5 d. Scheepsregl.P. C. v. V., R'dam, f 10 of 5 d. Rijks wegen regl. B. S., Gorinchem, f3 of 2 d. M. R. wetA. M., Asperen, f 5 of 3 d. M. R. reglementC. P. J. d. V., Oudenbosch, f 3 of 2 d. N. G. J. S. en A. P. M., Andel, ieder f 1 of 1 w. T.S. Wet openb. midd. v. vervoer A. d. G., Meeuwen en K. v. D., Wijk, f 15 of 10 d. Mollen vervoeren G. P., Sleeuwfik, fl of 1 d M. T., Wyk, en H. V., DeWerken, f5 of 3 d. M. R., Veen, f3 of 2 d. Politieverord. W'chem A. A. v. B., Wijk, fl of 1 d. Idem Heusden J. A. v. W., Genderen, f3 of 2 d. Idem W'dam -f- 426 Sr. D. v. A., A'kerk, 2XflO of 2X5 d.A. v. d. B. en J. d. H., DeWerken, f 5 of 3 d. 451 Sr.: W. v. d. B„ W. H. S., M. d. J., H. A. d. S., W. B., allen te Gorinchem, ieder f 1 of 1 d. P. H. B., 433 Sr. J. S., Veen, f 10 of 5 d. Idem le herh. f15 of 10 d. Rijw. z. lichtT. O., Almkerk, e. a. ieder f 3 of 2 d. Verzetzaken K. v. D., Wijk en A. v. BHeusden. verzet vervalllen verklaard. BINNENLAND. Aanrijding Twee dooden Komende uit de richting van de Paul Krugerstraat te Rotterdam, maakte een nieuwe motorbenzinewagen van de Rotter- dameche tTramweg Maatschappij, bestuurd door den chef-machinist H. R. een proefrit in de richting Spijkenisse. Gelijktijdig met dezen wagen reed een eind verder door de Brielschelaan, op ander spoor in dezelfde richting, een goederentrein van het havenspoor. Toen de motorbenzinewagen de goederen trein in de Brielschelaan by het begin van de Wolphaertsstraat bijna ingehaald had, zag de chef machinist H. R. plotseling voor zich een met paard bespannen wagen, dat dwars over de spoor- en tramrails de Brielschelaan overstak en de goederentrein reeds voorbjj was Een botsing was toen onvermijdelijk. Paard en wagen, toebehoorende aan de gebroeders J. P. en J. van Gelder, jonge lieden van 21 en 23 jaar, die een bode dienst op Charlois hebben en beiden op den bok gezeten waren, werden gegrepen en een heel eind meegesleurd. De broeders werden van den bok geslingerd en kwamen op de straat terecht, terwijl de wagen, waarvan het lemoen brak wat het paard vermoedelijk het leven redde, in stukken is gereden. Zoo hevig was de schok, dat stukken van den wagen overal in de om geving zijn teruggevonden. De gebroeders J. P. en J. van Gelder werden zwaar gewond, een hunner reeds bewusteloos opgenomen de een bovendien met een gebroken schedel, de ander met een versplinterd been. Beiden zijn naar het ziekengasthuis vervoerd. Voor de komst aldaar was een van de broeders reeds overleden, de andere is nog denzelfden avond gestorven. —o Zes menschen verdronken. Omstreeks zes uur Woensdagavond heeft op de rivier de Maas te Rotterdam 'n tra gisch ongeval plaats gevonden, dat aan zes menschen het leven heeft gekost. De motor boot «Johanna Marykec is, naar de Msb. meldt, voor den mond van de Maashaven overvaren door de motorvrachtboot «Noord- Holland I1I« van de Maatschappy Koop vaart, gevestigd aan de Maaskade alhier. De «Johanna Maryke* breDgt iederen avond personeel van de scheepssmedery der firma K. en Co., Leliestraat van de Waal haven naar de Maaskade. Ook gisteren avond was dit het geval. Behalve de kapi tein D. H. de R., wonende Eenhoomstraat en de dekknecht J. P. uit de Nijverheids straat bevonden zich zes werklieden aan boord. Toen de «Johanna Marykec langs de Maashaven in de richting van de Rynhaven voer, kwam haar voor den mond van de Maashaven de «Noord-Holland III tegemoet, die eveneens naar de Maashaven koerste. Daar een groote sleep by haar aan stuurboord werd gesleept, moest de »Noord-Holland Illc een grooten zwaai maken, om er langs te komen. De kapitein van de «Johanna Marykec, dit ziende, stuurde naar bakboord, om uit te wyken, doch door een samenloop van omstandig heden, die nog nader zullen moeten worden onderzoch', is de «Noord Holland 111c\óór dat het roer kon worden overgegooid, op het achterschip van de »Johanna Marijkec geloopen, welke direct water maakte en byna onmiddellijk zonk. De kapitein en de dekknecht, die zich op het dek bevonden, geraakten te water, doch konden door het toewerpen van touwen gered worden door opvarenden van de sleepboot «Pioniert, die zicji in de nabijheid bevond toen de aan varing plaats greep. De zes werklieden, die zich in het roefje bevonden, hadden door het onverwacht gebeuren geen gelegenheid, zich er uit te werken en ze werden allen door de zin kende boot mee naar de diepte gesleurd. Het tragische ongeval heeft zich in het duister in slechts enkele minuten afgespeeld. De rivierpolitie is direct aan het dreggen gegaan, echter zonder resultaat. Men zal zoo gauw mogelyk trachten, de gezonken boot te lichten. De «Noord Holland IIIc is voorloopig in beslag genomen en aan den ketting gelegd. Tegen den kapitein werd proces verbaal opgemaakt. De namen der verdronkenen zjjn B. Peters, Willem BarendszstraatA. Zoom, PersoonstraatJ. Klopstra, BloemhofN. Hijkamp en J. Kalb, beiden van het Tuin dorp Vreewijk en A. Germans, Generaal v. d. Heydenstraat, De meesten waren gehuwd en huisvader, één hunner was vader van 8 kinderen. Er bevonden zich ook twee jongens onder. De «Johanna Marykec behoort aan de firma K. en Co. Na eenige mislukte pogingen is het ge lukt de «Johanna Marykec te lichten. Er bevonden zich slechts 3 lijken meer in het kajuitje. Vermoed wordt, dat de lijken der drie andere slachtoffers bij de pogingen om het scheepje te lichten, uit de kajuit zijn gerold. Daarom zal ter plaatse, waar het vaartuig zonk, nog gedregd worden. De gevonden lijken zyn naar het zieken huis Coolsingel gebracht. Het is thans volkomen na te gaan, wat by de aanvaring eigenlijk is geschied. Door den schok, waarmede de «Noord-Holland 3c met de «Johanna Marijkec in aanraking kwam, maakte het motorbootje water. Het kwam toen recht overeind te staan en gleed in de diepte. De «Johanna Marijkec is n.l. zeer plat gebouwd. Dergelijke vaar tuigen kunnen maar weinig hebben. Vooral waar de «Johanna Marijkec zes passagiers aan boord had, wat een tamelijk zware lading is voor een dergelyk licht bootje, zonk het onmiddellijk. Het onderzoek wordt intusschen nog voortgezet. o Bekneld By het rangeeren geraakte Maandag middag de stoker Leijer aan het station te Bergen (N. H.) tusschen de buffers. In zorgwekkenden toestand werd hy naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Een ■••ie vondst Terwijl de vrouw van den veehouder W. Vos te Giethoorn bezig was een oude eikenhouten kast schoon te maken, werd een geheime bergplaats zichtbaar, die by nader onderzoek bleek te bevatten vjjf gouden en tien zilveren munten. —o Te water gereden Maandagavond is naby Doesburg een vrachtauto van de firma Tiecken, te Doetinchem door een defect aan de stuur- iniichting van den dijk te water gereden. De chauffeur wist zich met groote moeite te redden. De kist van Hugo de Groet In het «Utr. Dbl.c van Maandagavond lezen wij het volgende Onze stad heeft op het oogenblik een voorwerp binnen haar muren, dat in onze vaderlandsche geschiedenis een groote rol heeft gespeeld, namelijk de kist, waarin Hugo de Groot uit htt slot Loevenstein is ontsnapt. Deze kist namelyk is het eigen dom van de familie van Boetzelaer van Dubbeldam te Bilt, en zal nu worden ge plaatst in het Stedelijk Museum te Delft. Het transport van de Bilt naar Delft ge schiedt door de firma C. A. v. d. Lee hier ter stede, die de kist in haar expeditie ruimten had klaar staan voor de verzen ding naar Delft. Het is een groote kist van gebeitst vurenhout, waarop de vele jaren, die zij heeft meegemaakt, onmiskenbaar hun stem pel hebben gedrukt. Aan alle kanten is zij met ijzer beslagen, stevige ijzeren ban den loopen over het deksel, en zijn, als om een ton, ook tegen de wanden beves tigd. Aan weerskanten zit een groot me talen handvat, tarwijl het deksel kan wor den vastgemaakt door middel van drie groote sloten, waarvan er twee ontbreken. Uit den aard der zaak is niet meer na te gaan, of die vóór de ontvluchting zijn ver wijderd, om Hugo de Groot voldoende luchttoevoer te geven. Andere openingen in de kist konden wjj niet ontdekken, zoo dat het vermoeden gewettigd is, dat de groote sleutelgaten voor luchtkanalen ge diend hebben. Vanbinnen is de kist be kleed met een linnenstof, die ook al geen weerstand heeft kunoen bieden aan den tand des tjjds. Maar zooveel is zeker, Hugo de Groot heeft niet over een al te nypend gebrek aan ruimte te klagen gehad, want hij heeft in het houten gevaarte nog ruim schoots rechtop kunnen zitten I De beruchte hagclpatroon Te Westervoort vonden eenige jongens op de stortplaats voor huisvuil, van de Ge meente, een hagelpatroon voor een jacht geweer. Toen zij met behulp van 'n spijker en een steen beproefden of de patroon nog afging, kreeg het 5 jarig zoontje van den molenaar F. B. plotseling de volle lading in zyn rechteroog, terwjjl zyn hoofdhaar aan een kant geheel werd weggeschroeid. Men hoopt het licht in het oog nog te behouden. Op de stortplaats werden nog een viertal patronen gevonden. o— Roekeloozc daad Men meldt uit de Haarlemmermeer De vrachtryder v. T. aan den Buikslo- terdjjk was in een slop tusschen twee wo ningen bezig om een wagen met stroo te laden. Zyn zoon was op den wagen, om de bossen stroo aan te pakken en te or denen. Vlak boven hem waren een paar draden van het electrische laagspanningsnet. Een ander vroeg hem durf jij die wel aan te pakken Zijn antwoord was gerust, ik ben niet gevoelig voor den stroom. En de daad by het woord voegende greep hij de draden aan. Onmiddellijk werd hy erg benauwd en blauw en begon hy vreeslijk te schreeuwen en te slaan, met dit gevolg, dat hy door zyn rukken en stooten de isolator uit de windveer losrukte. Toevallig kwamen de beide draden daar door tegen elkaar, kwam er een oogenblik kortsluiting, en gelukte het hem in dit oogenblik los te komen, echter met zoo'n vaart, dat hy boven van den stroowagen afviel op den grond, waar hij deels werd opgevangen, zonder ernstige kwetsuren. Het is wel een groot wonder, dat deze jonge man zyn onvoorzichtige baldadigheid niet met den dood heeft bekocht. Een ongewoon abuis De burgemeester van Grootebroek deed in de raadsvergadering mededeeling, dat over het dienstjaar 1923—1924 abusive- Ijjk f 20.000 te veel aan gemeentelijke inkomstenbelasting was geheven. De Raad besloot daarop 50 pet. der belasting te restitueeren aan hen, die te hoog waren aangeslagen. o— Ia ecu put gevallen ea vedrauken Maandagmorgen is te Nisse bij Goes de 42-jarige werkman A. Hoebeke bij het water putten in een welput bij zijn buur man gevallen. Toen hij werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. o Turktche havenwerken opgedragen aan Nederlanésche Firma's De concessies voor het verbouwen en de uitbreiding van Turksche havens zyn ge gund aan Nederlandsche firma's. Geen Nederlanders omgekomen bjj het 9(ja«ng«luk Blijkens een aan het departement van buitenlandsche zaken van den consul te Dortmund ontvangen bericht, zijn geen Nederlanders omgekomen bij het mijnonge luk, dat daar is en, als bekend, een groot aantal menschenlevens gevergd heeft. M O Tegen den directeur der Maas- en Waal- sche bank, den heer J. G. J. te Nijmegen, die wegens malversaties zich in hechtenis bevindt is thans een bevel tot gevangenhou ding met last tot instructie der zaak uit gevaardigd. o De Kon. Familie De koninklijke familie zal reeds 18 Maart a s. voor haar zomerverblijf uit de resi dentie naar bet paleis Het Loo vertrekken. De weeldebelasting Naar de Tel. verneemt, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat binnenkort op het ontwerp Aanvulling der Zegelwet 1917 (Weeldebelasting) een nota van wjjzi- ging zal worden ingediend, waardoor in verschillende bepalingen van het ontwerp nog verandering zal worden gebracht. Valsche rQwielplaatjes De politie te Rotterdam is er in geslaagd een fabriek van valsche rijwielplaatjes te ontdekken. In verband daarmede is een viertal personen gearresteerd, t. w. de 42 jarige vrouw J. S., wonende in de Doelstraatde 35-jarige los werkman, E. G. uit de Tweede Lombardstraat; de 43- jarige bootwerker, I. L. O., wonende in? de Catharinastraat en de 25 jarige los werkman M. R., ook uit de Tweede Lom bardstraat. In de woning van een hunner is een aantal valsche plaatjes in beslag; genomen, benevens verschillende benoodigd- heden voor het vervaardigen er van, waar onder een tweetal onafgewerkte stempels. Bij fouilleering zijn ook bij de anderen plaatjes gevonden. De politie zet het on derzoek voort. De mogelykheid is niet uitgesloten, dat binnenkort meer arrestaties volgen. BUITENLAND. Noodlottige ontploffing In een brikettenfabriek te Biiihl tus-- schen Keulen en Bonn heeft een ont ploffing aan een arbeider het leven gekost. Zeven andere arbeiders werden ernstig ge wond. Het fabrieksgebouw is totaal ver nield. - o Conflict b(j de Londensche tram De mannen, werkzaam aan het groote Londensche tramdépot, zijn in staking ge gaan tengevolge van de weigering van de maatschappij om de ontslagen mannen weer in dienst te nemen. Hierdoor is een ern stige ongeregeldheid ontstaan. Goudzoekers In de buurt van het St. Jansraeerft 0(^ mijlen van Mistassini (Canada) heeft men goud en zilver gevonden. De streek is over stroomd door gelukzoekers, die hopen er zooveel edel metaal te vinden, dat zij irb eens rijk zijn. o Wolven in den Kaakasaa De geheele Kaukasus is bedekt met sneeuw en de wilde dieren verlaten de bergen en de bosschen om in de dorpen voedsel te zoeken. Te Koetais, een plaats van 50.000 inwohers, verscheen een dezer dagen op het marktplein een groote troep wolven en er ontspon zich een formeel gevecht tusschen de roofdieren en de markt bezoek ers. Ook Batoen is door wolven be zocht. In de omgeving van de stad heeft; men ook reeds beren gezien. o Op het gemaskerd bal Op een gemaskerd bal te Muncheri b een treurig ongeluk plaats. Een persr ,0n, die verkleed was als een boer uit Ar gen- tinië, richtte voor de grap zjjn re' ,olver, die hy meende, dat ongeladen was f 0p een meisje en trok af. Een schot gir ,g af en het meisje viel doodeljjk gewond voor hem neer, bovendien trof de kogel tv jg 'n twee den persoon, die licht g&won<S werd. cv— Geheimzinnige b»/au den In het dorp Houfleur jn Normandië heb ben sinds enkele ma,andun voortdurend branden plaats, welke reed s een vijfde deel van het dorp in ascfe hebb en gelegd. Daar de branden met regelmatige tusschenpoozen en steeds in dezelfde avoc duren uitbreken, staat het wel vast, dat men met brand stichting te doen heeft. "Van den geheim- zinnigen misdadiger heeft men echter nog geen spoor kunnen ontdekken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10