Eerste Blad L Verschuur-Baert, iSpringende S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Kloosterbalsem ^nd van altena RAAMSDONKSVEER. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4477 Vrijdag 20 Februari 1925 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25. en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De verplichtingen van den werkgever in geval van ziekte van zijn inwonenden arbeider (ook dienstbode) De vraag, welke verplichtingen een werkgever ingevolge de wet heeft bij ziekte van zijn inwonenden arbeider (meestal inwonende dienstbode) is er eene, welke dagelijks wordt gesteld. En meestal wordt die vraag gesteld met de kennelijke hoop, dat men een antwoord zal krijgen, hetwelk eene mogelijkheid opent om zich van de zieke dienstbode te kunnen ontdoen Gelukkig echter heeft de wetgever er voor gezorgd, dat een zieke inwonende dienstbode ver pleging en geneeskundige behandeling verzekerd is, zulks echter natuurlijk voor een bepaalden tijd en niet door loopend. Een zeer belangrijke verplichting des wetgevers, welke de wet hem oplegt, bestaat dan in de zorg voor behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling ingeval van ziekte of ongeval van een inwonende dienstbode en in de be taling der kosten van genezing en ver pleging. De wet beperkt de zorg voor verpleging en geneeskundige behande ling tot den duur der dienstbetrekking, doch uiterlijk tot den tijd van 6 weken. Bovendien heeft de werkgever deze ver plichting alleen „voor zooverre daarin niet uit anderen hoofde is voorzien". Wat de kosten betreft, gedurende de eerste vier weken zijn deze ten laste van den werkgever, behalve in de twee na te noemen gevallen. Is de ziekte van langeren duur, dan zal hij de kosten op de dienstbode kunnen verhalen. Na zes weken kan de werkgever dus niet meer verplicht worden voor de verple ging en geneeskundige behandeling zorg te dragen. Gedurende dezen termijn zal de werkgever zich niet van de zorg DROGISTERIJ H U S D N. Haarlemmerolie Anijszaad, Anijsspiritus Talkpoeder Levertraan Sanatogen Sloan's Liniment Worm patronen. kunnen ontslaan, uit welke oorzaak de ziekte of het ongeval ook ontstaan is. Wat nu de kosten betreft, de twee ge vallen waarin de werkgever de eerste vier weken deze niet behoeft te dragen, doch ze op den arbeider (ook dienstbode) kan verhalen, zijn Ie. wanneer de ziekte of het ongeval door des arbeiders opzet of onzedelijk heid is veroorzaakt, en 2e het gevolg is van een lichaams gebrek, waaromtrent de arbeider bij het aangaan der overeenkomst den werk gever opzettetijk valsche inlichtingen heeft gegeven. De strekking van het artikel is dui delijk. De werkgever moet onder welke omstandigheden ook, zyn zieken inwo nenden arbeider (ook dienstbode) niet op straat kunnen zetten, doch zorgen dat deze behoorlijk verpleegd en ge neeskundig behandeld wordt. De wet bedoelt met „geneeskundige" ook heel- en verloskundige hnlp. Wanneer eene inwonende ongehuwde dienstbode bevalt, zal ook degene bij wien zij in dienst is, haar evenmin eene behoorlijke behan deling mogen onthouden. In de meeste gevallen zal echter onder die omstandigheden de werkgever de kosten op haar kunnen verhalen, op grond dat de ziekte door hare onzede lijkheid is veroorzaakt. Daar evenwel eene bevalling zich in den regel door uiterlijk waarneembare kenteekenen aankondigt, zal de werkgever zich tijdig van zulk een dienstbode kunnen ont doen, door op rechtmatige wijze de dienstbetrekking binnentijds, eenzijdig te doen eindigen, hetzij tegen betaling der wettelijke schadeloosstelling, hetzij zonder schadeloosstelling, op grond eener dringende reden. Met „behoorlijke verpleging" bedoelt de wet eene verpleging naar gelang van de levensomstandigheden van het gezin van den werkgever. Waar de werkgever de verpleging moet doen geschieden, wordt niet voorgeschreven. Intusschen is het natuurlijk dat de werkgever dit zal kunnen doen zoowel binnen- als buitenshuis, in een gesticht of zieken huis of in een particuliere woning, mits hij slechts zorg draagt, dat de verpleging en geneeskundige behandeling behoor lijk geschiedt. Evenwel ontheft de wet den werk gever van deze verplichting, „voor zooverre daarin uit anderen hoofde is voorzien". Is dus eene dienstbode deelgerechtigd in eene ziekenfonds of een bus en wor^t verpleging en genees kundige behandeling van wege deze verschaft, dan is de verplichting des werkgevers opgeheven. Geven de fa milieleden eener dienstbode er de voor keur aan, dat zij thuis wordt verpleegd, dan is de verplichting voor den werk gever eveneens opgeheven. De kosten zal hij niettemin, indien dit gevorderd wordt, gedurende den bovenvermelden termijn moeten blijven dragen. De wet beperkt dien termijn, wanneer de dienstbetrekking niet reeds vroeger is geëindigd, tot een tijd van zes weken De bedoeling der wet is niet, dat de werkgever slechts éénmaal tijdens den duur der overeenkomst of éénmaal per jaar met die zorg is belast. Ook indien de ziekte of het ongeval zich herhaalt, rust op den werkgever deze verplichting. De zes weken beginnen dan iederen keer bij ziekte opnieuw. Is de arbeider (ook dienstbode) van zulk eene ziekelijke gesteldheid, dat hij voor zijn werk on bruikbaar is, dan zal de werkgever van zijn recht, om de overeenkomst binnen tijds te doen eindigen, gebruik kunnen maken. Elk beding, waardoor de verplichtingen des werkgevers betreffende verpleging, geneeskundige behandeling en de beta ling der kosten, zouden worden uitge sloten, verklaart de wet voor nietig. worden en zacht j Inwrijven met hijt niet, doch verzacht AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcrediefen Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën7Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRiCH^flNG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en InbraakYrJje Llpskluls). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Jbdien gewenscht bediening aan huis. Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. SPAARBANK. Met het vorenstaande meenen wij, dat het onderwerp, hetwelk als opschrift werd gekozen, voldoende duidelijk is uiteengezet. Echter zijn wij, als steeds, gaarne bereid eventueele onduidelijk- geden nader te verklaren, mits men dan zijn daartoe strekkende vraag in de „Vragenrubriek" in ons blad late op nemen. BUITBNLANDSCH OVERZICHT De bezetting van de Keulsche zone is nog steeds een feit en zij is, gelijk men weet, gebaseerd op de bevindingen van de militaire contióle-commissie der geaillieer- den, die een generale inspectie in Duitsch land heeft gehouden. Het rapport zelf is nog niet geplubliceerd en het is juist het bezwaar vad Duitschland geweest, dat een belangrijke beslissing als de bestendiging van de bezetting der Keulsche zone is ge nomen, zonder dat haar de preciese feiten, waarop het besluit steunde, werden mee gedeeld. Generaal Walch, de Fransche voorzitter der intergeallieerde militaire con ti óle-commissie en generaal Wanchope, het Britsche lid daarvan, de dragers van het bewuste rapport, zijn inmiddels te Parys aangekomen en er mag nu worden aan genomen, dat spoedig meer bizonderheden bekend worden omtrent hetgeen het ver slag behelst. De voornaamste inhoud ervan, de conclusie althans, is inmiddels reeds bekend en werd o.a. vermeld in de bekende Kamerrede van Herriot, die als Poincaréis- tisch anti-Duitsch is aangeduid. Men weet, wat Duitschland voor de voeten wordt ge worpen men verwyt het, dat het de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles heeft geschonden omdat het over voorraden beschikt, grooter dan toegestaan is voor het leger «an Duitschland, dat niet grooter dan 100.000 man mag zijn ook zou de rijksweer, tegen de bepalingen in, over machinegeweren beschikken. Een bezwaar der geallieerden is tevens de te nauwe relatie tusschen de rijksweer en de Schupo de laatste wordt beschouwd als een verkapt onderdeel der rijksweer en een uitbreiding daarvanhet in kazernes wonen der politie zou aan deze vooral een militair karakter geven. Ook wordt van Duitschland gezegd, dat in sommige fabrieken de machinerieën niet alleen niet derwyze zijn veranderd, dat er slechts vredespro- ducten mee kunnen worden vervaardigd, maar dat er in bedoelde fabrieken ook inderdaad wapens worden gefabrice^d. Aan een geheime recruteering zou Duitsch land zich eveneens schuldig maken. Deze en meer verwyten zullen vermoedelijk vervat zijn Jn het rapport, naar welks publicatie met zooveel belangstelling wordt uitgezien. Onder deze omstandigheden behoeft het niet te verwonderen en is het ze'fs zeer waarschijnlijk, dat de geallieerden van Duitschland zullen eischen, wil het een einde zien gemaakt aan de bezetting der Keulsche zóne, dat het surplus aan oorlogsmateriaal wordt uitgeleverd, dat de 106 De Slak snauwde haar af en verbood haar er verder op aan te dringen. De somnambule mopperde, maar daar zij een bepaald vertrouwen in haar ver loofde stelde, gehoorzaamde zij. Eusèbe stond op en ging de lucht der buitenwijken inademen. Dat deed hem goed hij vond die atmosfeer even zacht als die van Bretagne. Toen hij terugkwam, onderhield hij zich eenigen tijd met Courbiget, Courbiget was de baas van de gemeu bileerde kamers waar het tweetal woonde. Wij hebben gezegd dat die handels man niet altijd zonder blaam was ge weest. In Poissy had hij sokken ge breid wij moeten er bij voegen dat hij teruggekomen was van de ijdelheden der wereld hij leefde voortaan oogen- schijnlijk heel kalm, in vrede met de politie, voor wie hij overdag en op ge zette tijden verscheen, maar dat was maar voor den vorm, en ondanks dit toezicht ging hij toch met zijn zaakje door. Courbiget vertelde natuurlijk niet aan al zijne klanten dat hij ongelukken had gehad. Telkens als een ongelukkige onverwachts kwam opdagen, was de her bergier niet droog of hardvochtig als een parvenu, maar hij onthaalde den schelm, voedde en huisvestte hem voor een dag en verzocht hem daarna de plaat te poetsen. Courbiget had geen heler willen zijn, hij bemoeide zich niet meer met dief stal soms deed hij er uit liefhebberij nog aan, maar dan was het alleen om zaken te doen. Daar de Slak verklaard had dat hij contant zou betalen, had Courbiget geen voorzorgen genomen tegenover dien broeder, die had moeten erven. Eusèbe, die van een oogenblik gebruik maakte waarop er nu jutst niet te veel bezoekers waren sprak met den baas over de vrienden van vroeger. Courbiget gaf over hen de treffendste inlichtingen, allen waren ze op he laatst dDor de politie gepakt en boetten voor hun misdrijt in tropische gewesten. Dat verwondert me niet, mompelde Eusèbe, van zoo'n onverbiddelijke over heid. De Slak was blij dat hij niet in Pa rijs zatmen zou hem evenals de ande ren gevat hebben. Courbiget sprak met het vuur van een pas bekeerden zondaar Zie je, Slak de aardigheid is er af. Je moet liever wat anders beginnen. Je hebt mooi praten. Dat moet je eerst kunnen. Vroeger gingen de zaken goed Tegenwoordig is er alleen voor degroo- ten wat te halen. Als iemand eens een kleinen diefstal op het oog heeft, heb ben ze het dadelijk in de gaten, terwijl de bankiers, de handelaren, de menschen die aan politiek doen, die hooggeplaat- sten, alles mogen doen. Zoover is het gekomenT met die centralisatie die ze overal bij toepassen. Eusèbe Rouillard luisterde maar half naar de philosopnische en politieke be schouwingen van zijn gastheer een ding trof hemhij zou zijn oude kameraden niet meer terug zien. Dat speet hem en het maakte hem boos omdat hij nu tot nietsdoen gedwon gen was, want hij was zeer werkzaam en toen hij den langen weg van Brest naar Parijs aflegde, had hij zich ver heugd over de goede zaken die hij zou doen. De Slak kon er maar noode toe be sluiten alleen te handelen. Dat ging nu wel in Bretagne, waar hij zoo nu en dan eens stal om wat bij de hand te hebben. In Parijs kon men op grootere schaal werken, zonder te behoeven bang te rijn voor den slappen tijd, maar aan den anderen kant was het dan ook maar beter in gezelschap te zijn, waarbij ieder zijn eigen bekwaamheid meebracht. De Slak was een voorstander van goed werkenmen zou hem er nooit to9 ge bracht hebben een zaak te ondernemen die in legenspraak was met zijne ver heven opvatting van diefstal. Hij rekende er nu op om kameraden te krijgen die zijn zienswijze deelden; hierin was hij teleurgesteld en dat maakte dat hij slecht gehumeurd was. Maar nergens haast bij in afwachting van wat beters kon men de kaartlegster uit de rue des Trois Couronnes verple gen de Slak berustte daarin. Den dag daarna kwamen Eusèbe en Zéphyrine weer bij Rose Fouilloux. Rose had een begin van keelaandoe ning, haar stem was rauw en zwak. Ben je al weer verkouden zei de somnambule. Eusèbe besteedde aan zijn toekomsti ge schoonzuster de grootste toewijding. Hij slaagde er in haar wat op te vroo- lijken. Hij wilde Claudinet opvroolijken en omhelsde het kind. Dat gemeene gezicht leverde een verschrikkelijk contrast op met dat engelenkopje er vlak bij. Eindelijk slaagde de Slak er toch in Rose een glaasje absint te laten drinken. Eusèbe en Zéphyrine wilden niet aan nemen te blijven eten en vertrokken vroegtijdigdit speet de kaartlegster, want zij was bang voor de eenzaamheid, vooral nu deze verbroken was. De vroolijkheid van den Slak miste zijzij voelde een vreeselijke leegte om om zich heen. Om zich te verdooven dronk zij nog eens en zij was niet meer alleen Het gewone spook dat zij in haar dronkenschap opwekte, verscheen. Fran cois Champagne kwam haar troosten. Het plan van den Slak was met hel- sche slimheid gemaakt, hoewel de uit voering volstrekt niet moeilijk was. Op het eerste gezicht had hij gezien dat Rose borstlijdster wasondanks haar achterhoudendheid had de Slak, met zijn scherpziend oog in het vertrek cog nac en rum ontdekt; daaruit begreep hij dat de ongelukkige reeds in den alcohol een tijdelijke opwekking zocht om haar lijden te verdooven. Om haar heengaan te bespoedigen had de Slak het absint te hulp geroepen. Sinds zij daarvan geproefd had, kon Rose er niet meer buiten. Zij nam een glas voor het ontbijt, een des middags en een voor het middag maal. Langzamerhand vermeerderde zij de dosis, als de Slak en Zéphyrine er wa ren belastten deze zich met het schen ken en voegden er nog wat meer bij. Het zal je geen kwaad doen, zeidehij met zijn zachte stem. Je bent er aan gewoon, Ieder heeft wel eens verdriet; daardoor vergeet je het. De ongelukkige Rose begreep niet dat zij zich eiken dag vergiftigde, zoo zoet scheen haar dat vergif toe. Daardoor ontstonden storingen in de spijsvertering, gevolgd door eene buiten gewone zwaktede minste inspanning was haar verbodenhaar zenuwachtig heid was ongelooflijk. Eenige dagen voor de aankomst van het slechte tweetal was er een betrekke lijk goede wending gekomen in den toe stand van Rose, maar daarna was de kwaal dezelfde gebleven, Zoodra de Slak gekomen was met zijn vreeslijk geneesmiddel, liet de weder- instorting geen twijfel meer over. Het lichaam van Rose kromp zoo in, dat de buren zeiden-— Het lijkt wel niets meer. Zij sliep niet meer en voortdurend baadde zij in haar angstzweet. Zelfs de getrouwste klanten bleven wegsoms gaf Rose in geen dagen ach tereen consult meer. VIEinSBLAI» voor het Laid m Heisdsi ea AltsnaJeLingstraat en n Bimtltrwnrl in één nacht door het gebruik van Akker's Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid kan geven Beroemd huismiddel bij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, klovpn, wonden, open plekken, uitslag Ptr groote/pot van 20 gr. 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v^Jgr. f 1en 100 gr. f 1.75 nog voordeeliger!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1