Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE aêPes 3- /Slap jK; §pranger$. voor: TAFEL-, TÖEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GkAS. VERLAAGDE PRIJZEN. en Telefoon 715. fabrieken worden ingericht louter en alleen voor vredesproductie, dat de politie wordt hervormd, dat aan de geheime recruteering een eind wordt gemaakt, enz. ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Eerst heden kreeg ik inzage van een ingezonden stuk van »den grooten onbe kende» B. in een nummer van 't Noord- Brabantsch Dagblad »Het Huisgezin» van 12 Febr. j.)„ dat als repliek moest dienen op een ingezonden stuk van ondergetee- kende e. a. in dit blad. Om nogmaals in uitvoerige details te treden, om 't zwakke betoog van B, geheel te ontzenuwen, acht ik ten eenenmale overbodig, temeer daar alles wat in ge meld stuk door ons werd aangevoerd, juist door 't antwoord van B. ten volle is be vestigd, vooral op de gebrekkige manier waarop hij sommige dingen goed heeft willen praten. Waar B. met byzondere voorliefde dingen al zijn ze dan ook geheel buiten de waarheid naar voren tracht te brengen, die van hevigen wrok en wrevel tegen ondergeteekende en zijn medestanders getuigden en waar in zyn laatste schrijven dingen worden gezegd, als mij persoonlijk meer aangaande, acht ik 't myn plicht en goed recht, daarover in 't kort eenige nadere ophelderingen te geven. Terloops wil ik vooraf nog mededeelen, dat ik mij nog goed herinner, wie bij elke beraadslaging in de raadszaal aanwezig is geweest en daarom ben ik zoo vry, dan ook dezelfde conclussies te trekken, in wien B. steeds verpersoonlijkt was. B. schryft dan o.m. de Voorzitter zegt, en dat is dan tegen ondergeteekendn aBegin eerst bij je zelf, v. Hemert, die wel op kosten der gemeente naar het Gasthuis gaat, betaalt geen belasting.» Voorop wil ik dan eerst stellen, 't lage en onhoudbare van zulke uitingen. Wat toch is het geval. Toen indertijd in Hedikhuizen een epi demische ziekte was uitgebroken, waarvan voor sommigen nog lang de droevige her innering in 't geheugen zal blyveo, kwam de Gezondscheidscommissie uit Heusden met den Heer Inspecteur der Volksgezond heid en Dr. Auër in Hedikhuizen. om zich ter plaatse van den toestand op de hoogte te stellen. Waar ik toen zelf nog niet door de ziekte was aangetast, werd ik door den Heer Inspecteur en leden van de Ge zondheidscommissie ondervraagd, die toen meermalen als hunne meening uitten, dat 't meer dan schandelyk was, op welke wijze er van gemeentewege voor de volks- gezondheidheid werd gezorgd en dat de putten, waarin een ieder uit die buurt drinkwater moest halen, geheel vervuild en niet onderhouden waren. De heer Inspecteur was toen van oordeel, dat mijn vrouw en dochtertje, die toen reeds ernstig ziek waren, volstrekt niet in die omgeving mochten blijven en dat ze in een zieken- De broodouibrengster vertelde overal, dat zij zich nog eens dood zou drinken. Terwijl zijne moeder haar dood tege moet ging, kwijnde Claudinet op wien niemand lette weg. Hij, die vroeger zoo netjes en aardig voor den dag kwam, ontving niet eens mees de allernoodzakelijkste zorg met 't oog op zijn gezondheid. Etienne Poulot, die daarover zeer be droefd was, kon het stilzwijgen niet meer bewaren hij was het aan de na gedachtenis van Francois verschuldigd om voor 't kind in de bres te springen. Op vriendelijken toon had hij getracht een verstandig woordje met Rose te pra ten, door er op te wijzen, oat ze zoo doende haar gezondheid ondermijnde, en dat de Slak enZèphyrine te dikwijls bij haar kwamen. Zij luisterde hoofdschuddend naar hem, er niets van vermoedende, wat hij tot haar zeide. Toen zij het begreep, kreeg zij een aanval van woede en zij schold den brandweerman met groote bitterheid uit. Hij durfde zoo spreken over Zéphyrine en de Slak mijnheer was zeker jaloersch omdat Rose van haar zuster en van den man, die Zéphyrine zou trouwen, hield. Rose had wel het verstoorde gezicht van Etienne gezien, toen het paar voor het eerst zag. Welnu I dan moest hij maar heengaan zij kon niet verdragen dat men haar famielie aanviel. Zij was te goed voor hem geweest, vandaag werd ze daarvoor beloond. Claudinet, die bij deze scène geweest huis moesten worden opgenomen. Hij voegde er toen bij, dat, indien de gemeente daarvoor niet zorgde, bij op hare kosten barakken zou laten komen, die de gemeente dan wel meer zouden hebben gekost, als nu 't geval is geweest. Ook Dr. Auër was deze meening toegedaan en deze heeft zich daarover onmiddellijk in verbinding gesteld met den Burgemeester van Hedik huizen. Hoe daaraan gevolg werd gegeven is mij genoegzaam bekend, maar daarover wil ik thans zwijgen, want 't wekt naast droeve herinneringen, slechts wrevel op. Ook schijnt 't B. niet bekend te zyn, dat wij, na bijna hersteld te zijn, op eigen verzoek het ziekenhuis hebben verlaten, hoewel Dr. v. Moorsel nog gaarne gehad zou hebben dat we minstens nog 14 dagen waren gebleven, terwijl genoemde dokter eveneens wilde, dat we met de ziekenauto naar huis werden gebracht, wat dan nog f 30 extra gekost zou hebben. Maar juist ter voorkoming van kosten zijn we voor eigen rekening met een gewone »bus« naar huis gegaan. Waar B. zegt, dat v. Hemert nog een veeg uit de pan kreeg, omdat hij volgens den Voorzitter stond te liegen, wil ik wel verklaren, dat niet de eerste maal is, dat de Voorzitter mij zulks toevoegde, maar dan had hij er eerlijkheidshalve bij moeten voegen, dat ik mijne woorden telkens waar. wilde maken, maar dat de Voorzitter mij zulks telkens beletten, door mij dan 't woord te ontnemen ondanks protesten van meerdere raadsleden. Dit kan èn pers èn publiek ook nog getuigen. Com mentaar dus overbodig. Eri wat nu 't hoofdpunt der quaestie aangaat, dat zijn de woorden van den Voorzitter »Van Hemert betaalt geen belasting». Voorop wil ik dan stellen, dat het hier schijnt, of er ambtsgeheimen ge schonden worden en ten tweede kan ik verklaren, dat 'teen fatale, gemeene leu gen is, en dat 't woord leugenaar op heel anderen van toepassing is. Ik geef een ieder gelegenheid om van myri belasting biljet inzage te nemen en ook by den heer Rijksontvanger te Heusden en den heer Inspecteur der Directe Belastingen te Waaiwyk kan men daar vry naar infor- meerert. Ik wil er slechts aan toevoegeu dat ik wel te veel naar mijn zin betaal, maar daarvoor woon ik dan ojk in 't berooide Hedikhuizen en ik reken 't my dan ook tot eer, dat ik met mijn collega's alles in 't werk stel, om de belasting ver laagd te krjjgen, maar dit schijnt B. en consorten niet naar den zin, want dan voelen ze dat op een andere manier in hun zak. Wat de aanslag van Van den Biandt betreft, daarover kan ik niet oor- deelen, want ik weet geen ambtsgeheimen, maar geloof maar vrij, dat de heer Inspec teur met hem evenmin consideratie zal gebiuiken als met de anderen, en dat hij wel naar zijn werkelijk inkomen zal zyn aangeslagen. Niemand zal dus met eenig veisiand aandacht kunnen schenken aan dergelijke uitingen, maar men kan die met anders kwaliflceeren als uitingen van was, had gehuild Rose Fouilloux had, buiten zichzelve van woede, het kind bedreigd, iets, dat haar nog nooit gebeurd was Etienne Poulot was zoo verbluft ge weest, dat hij dien stortvloed van ver- wenschingen had aangehoord, zonder antwoord te geven. Het was hem onmogelijk in die woeste feeks de goede en zachtzinnige vrouw te herkennen, waarvan Francois Champa gne zooveel had gehouden. Rose had de deur geopend en Etienne de trap gewezen. Het bedroefde gelaat van den goeden jongen had zulk een uitdrukking van smart gedragen, dat de kwaadheid van Rose Fouilloux eensklaps verdwenen wasmaar Etienne was reeds weg. De kaartlegster wilde echter haar on gelijk niet erkennen, en riep hem „Goede reis 1" achterna. Toen trof haar blik het portret van Francois en zij werd eensklaps bleek. Haar gezond verstand keerde terug, zij moest erkennen dat zij den trouwen metgezel van Champagne, die den ge kwetste had opgeheven en zijn laatste woorden had opgevangen, onrechtvaar dig had gejegend. Rose had spijt van dit oogenblik van opwinding, waarvan zij zelve de oorzaak niet begreep. Zij weende van schaamte. Eensklaps herinnerde zij zich dat zij in haar onverklaarbare opwinding op Claudinet kwaad was geweest. Zij snelde op het kind toe, dat in een hoek ge vlucht was en kuste het heftig, terwijl machtelooze woede, 't Pleit slechts voor de mentaliteit van zulke heeren, die niet mank schynen te gaan aan Christelijke piëteit. Ten slotte wil ik nog verklaren dat ik als vrijheer Van Hemert 't devies van myn wapenschild »Hom soit que malypense» met eere tracht hoog te houden. U mijnheer de Redacteur beleefd dan kend voor de afgestane plaatsruimte. D. v. HEMERT, Raadslid. Hedikhuijzen, 20 Febr. 4925, "plaatselijk nieuws. Hensden. Onze vroegere predikant, ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, pre dikant te Axel, komt voor op het zestal naar Adorp. Zondagavond gaf de R. K. tooneel- vereeniging mKunst en Vermaak» voor dit seizoen haar laatste uitvoering. Opgevoerd werden de klucht >Johan als Rentenier» en het tooneelspel »Redding in Nood». Was de verwachting hoog, de vereeniging heeft ze niet beschaamd, want 't spel was van 't begin tot het einde primazoodat het zeer talrijke publiek evenals de heeren dilettanten in ieder opzicht tevreden kunnen zijn over deze slotuitvoering. Donderdagavond trad voor het Depar tement Heusden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen op de heer A. Alt, organist te Bolsward. De heer Alt trekt altijd veel publiek, zyn avonden worden gerekend onder de mooiste die het Nut geeft. Ook dezen avond was weder een talrijk publiek tot ver uit den omtrek, een gezelschap zelfs per autobus, naar »Con- cordia» getogen. Nadat de Voorzitter van het Departement, de heer Hilwig, het tal rijk publiek had welkom geheeten, behan delde de heer Alt op meesterlijke en boriende wyze zijn onderwerp nl. de beroemde opera van Meijerbeer »De Hugenoten». Met zyn inleiding zette de heer Alt de feiten uiteen die de stof leverden deze opera, schetste de kuiperijen van Chatarina de Me dici, die meer nog dan de geloofskwestie aanleiding hebben gegeven tot den verschrik- kelijken Bartholomeusnacht op 24 Augustus 1572. Na zijn inleiding behandelde spr. de opera zelf, alles met lichtbeelden toe gelicht. Zyn geheele rede werd onder de grootste stilte aangehoord. Een langdurig applaus beloonde de heer Alt toen deze om half twaalf eindigde. Gaarne stemmen wy in met de woorden van dank die de Voorzitter tot hem richtte, het was werkelyk een mooie avond. De politie en kommiezen hebben Donderdag bij eenige ingezetenen huiszoe king gedaan, waarschijnlijk met het oog op een geheime brandery. Naar wij ver nemen heeft dit onderzoek echter geen resultaat opgeleverd. Aalburg en Heesbeen. 3 Maart a s. hoopt Ds. J. C; C. Trillaard, Ned. Herv. pred. te Zwijndrecht, zyn 25 jarig ambtsjubilé te vieren. Hij begon zyn herderlijke loopbaan te Scherpenisse en stond achtereenvolgens te Aalburg 1909, Hendrik-Ido-Ambacht 1912 en Zwijndrecht 16 Febr. 1913. zij zoete woordjes stamelde. Eindelijk kreeg het ventje zijn vroo- lijkheid terug, en kuste op zijn beurt zijne moeder. Rose beloofde zichzelve aan Poulot te schrijven, om hare ver ontschuldigingen te maken. Ze deed dit echter niet. Toen zij gedronken had trachtte zij zich te over tuigen, dat de brandweerman met den twist begonnen wastoen zij nuchter was had den moed niet om pen en pa pier te nemen. Hoe dit ook zij, het verwijt van Etienne had haar getroffenhet verstand van Rose Fouilloux was nog niet geheel en al verdwenen. Zij had oogenblikken dat het haar speet zoo snel haar vertrouwen aan Zép hyrine en haren aanstaande te hebben geschonken. Maar toen zij kwamen met een glim lach op de lippen en een vroolijk gelaat, was Rose weer onder hunnen invloed en was zij opnieuw kwaad op den man, die dit hartelijke, belanglooze tweetal had belasterd. Zoo schieten wij niet op I zei de som nambule tegen Eusèbe, toen zij op een avond, vrij nuchter in Levallois terug keerden. Wat ben jij van plan te doen Dat zul je wel te weten komen. Ik kan die geheimen niet uitstaan. Je zult toch moeten doen wat ik wel, zeide de Slak op knorrigen toon. Toch eischte Zéphyrine in de echte lijke slaapkamer eenige verdere verkla ring, op gevaar afk'appen op te loopen. Kom, hernam zij, heb je erover nage dacht? predikbeurten 22 FEBRUARI Heusdenvm. 10 u. ds Huijgens Collecte Diak.Huis Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. leesdienst Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Jong B'brotk, nm. 2 u. dr Tjalma Doeveren, nm. 2 u. ds Huijgens Dussen, vm. 9,30 u. ds Luttervelt Ger. Kerk, vm. 9 u. en nm. 2 u. leesdienst ds Anker Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds de Jonge Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst Denderen, geen opgaaf. Zaltbommel vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Bruijn RaansdonKV.), 2.- u. J de Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 3 u. ds Akkerhuis van Maassluis Qeertruidenberg Evangelisatie, nm. 6 u. ds Jonkers van Waspik Sprangvm. 9,30 en nm. 2 u. ds Wolthers Ger. Kerk, vm. 9,30 leesdienst en nm. 5,30 u. Prof. Kuyper uit Bloe- mendaal leesdienst Veen. vm 9,30 u. dr Tjalma Ger. Gem., vm. en nm. leesdienst Wijk, vm. 9,30 u. ds Gobius du Sart Waspik, vm. 9,30 en nm- 2 u. ds Jonkers Woudrichem, nm. 6 u. ds Röth, Almkerk Openb. School, nm. 6 u. ds de Kat Angelino, Gorinchem Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. ds Kalkman Doopsbediening Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst Ger. Gem., vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. leesdienst Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Johannes, z. v. W. A. de Waal en E. Winnink Johanna Maria, d. v. J. Derks en A. de HommeiJan Johannes, z. v. G. Piron en A. L. v. Diem. Getrouwd: A. J. Jansen, 25 j. en J. M. Baaijens, 23 j. Overleden: Margaretha Wynen, 79 j., wed. van P, J. Kipping. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Teuntje, d. v. B. Noorloos en A. de Vries Maaike, d. v. H. v. Vugt en J. A. Ippel Adriana, d. v. W. Kieboom en C. G. de Kleijn Jan Arie, z. v. C. Pruijssen en F. RitmeesterMarinus Mi- Hij antwoordde Heusch Als je beter uit je oogen hadt geke ken, zou je het even goed weten als ik. Zéphyrine antwoordde op onverschil ligen toon Des te erger I Ik kan er niets aan doen. Ik zou niet willen hebben datje haar geen brood gaf. Met dat al, hernam de Slak, ben ik er nog niet achter waar zij haar verbor gen schat heeft. Ja, zij is voorzichtig. Zeg eens, Fifi, stel je voor dat ze ons voor den gek hield 1 Hoe dan Wel stel je voor dat ze al haar geld verteert Zéphyrine haalde haar breede schou ders op en zeideIk herhaal 't je dat ze veel geld heeft Heb je het gezien? Dat weet ik. Och 1 zeide Eusèbe, die een twijfelach tig punt wilde opheffen, zien beteekent niets, je moet 't in je handen hebben. Het is een feit dat zij niet erg zuinig is. Maar, hernam de somnambule, als je ook wat wilt hebben, moet je met mij trouwen. Niets liever dan dat, Fifi. Een eerlijk man moet zich aan zijn woord houden Je begrijpt dat ik niet wil hebben dat ze van mij zeggenAlweer een meisje, dat door haar bedrieger verlaten is Wees maar stil, ik zal met je trou A.J.P's VANIÜÉ-CRÊriEPUDDING chael, z. v. J. W. Gulden en E. Cornelisse Huibert z. v, A, Koppelaar en G. van Burgel. BUITENLAND. Naar te Londen verluidt, heeft Cham berlain aan Kellogg bij diens vertrek naar Amerika een schrijven meegegeven, waarin Engeland zich bereid verklaart, elk voor stel der V. S. in zake ontwapening in wel willende overweging te nemen. o Bloedige botsing. Bij een gevecht tusschen Duitschers en Yoego-Slaviërs te Ninsjitsjovo, dat door een beslissing van de grens-commissie aan Roemenië was toegewezen, werden 3 per sonen gewond en 50 gearresteerd. o Toch gered Uit de St. Moritz wordt het volgende gemeld Na een week vermist te zyn ge weest en nadat men reeds alle hoop had opgegeven om de 3 skiloopers. die in de Alpen waren verdwaald, te redden, is een vliegtuig er in geslaagd de verdwaalden te vinden en te redden. De drie skiloopers, prof. Staub en zijn twee metgezellen ver trokken Woensdag '11 dezer uit Fezthal naar Marineili aan de Italiaansche grens, doch de sneeuw maakte de terugreis on mogelijk. ADVERTENTIEN De Heer en Mevrouw RUI- TINGA Kroes betdigen bij dezen hun hartelijKen dank voor de vele blijken van be langstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraambezoek Dinsdag 24 Februari, des non. 23| uur. ONDERTROUWD: Huwèlijksvolltrekking 5 Maart a. s. HEUSDEN, 19 Febr. VÖAPELLE, 1925. wen Ik wil geld hebben voor de brui loft, dat is alles. Eusèbe, zeide Zéphyrine, op teederen toon, je zult niet te klagen hebben. Scheid maar uit I antwoordde de Slak, om zijn gezellin niet verder te laten gaan. De somnambule sloeg dadelijk een anderen toon aan. En de jongen? vroeg zij. Die is net als zijn moeder. Wat dat betreft Het is evenwei niet hetzelfde. Op dien leeftijd kun je er niet op aan. Men zal hem wel aan ons toevertrou wen. Hij kan niet in betere handen komen. De twee ellendelingen wisselden een blik van verstandhouding. Toch vond Zédhyrine het noodig nog eens te toonen hoe uiterst gevoelig zij was. Zij riep uit We kunnen hem toch den nek niet afsnijden. Dat hangt er nog van af zei de Slak met een zweem van spijt En dan, hij zal zich niet verzetten als zijn moeder dood is. Waarschijnlijk niet. Hoe, vragen wij er niet om, dat het niet te lang zal duren Het is heusch in zijn eigen belang. Hij zal er minder door lijden. Natuurlijk. Het is jammer dat wij hem niet zich zelf kunnen laten doodddnkenzijne moeder geeft toch het voorbeeld. Beiden lachten onheilspellend. Firma ALPH. HUPSCH Aalburggeen dienst Aalst, nm. ds Leenmans Andelvm. 9.30 en nm. 6 u. ds v. d. Put Almkerk, vm. 9,30 u. ds Röth 's-Gravenmoer, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. Heesbeennm. 2 u. ds Luttervelt Meeuwen, nm. 2 u. ds Gobius du Sart Nederhemert, Zz. nm. 2 u. ds Smit van Nieuwendijk Geref. Kerk, Sleeuwijk, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds Feyk^e Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. Zie je dan niet dat zij begint te ma len eu dat het niet noodig is er den stoot aan te geven A..J.P ■D A..J.P. &UDDINQFABRIEH METBESSENSAUS IN PLAATS VAIy KAARTEN. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2