Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. M. 4477. vrijdao 20 Februari ïjsiroop Jan Geertzen, DAMRUBRIEK. voordat het te laat is!! BIJ HARD WERK. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich />t>wegen voort durend last heeft van pij/? Hij moet zich dan wel in acht nemen./ Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef yen dan dient men op zijn hoede te zyn. V/rwaarloozing van deze waarschuwing lydt /aak tot nier- en blaas ontsteking, waterzucht, nierzand, rheuma tiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, Aermijd overwerking, zorgen, laat naar bedv gaan en alcohol, en houdt zoodoende hel overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Éoster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gy een geneesmiddel noodig hebt. Zy werken rechtstreeks op de nieren en blaas,/en verdrijven de stoornisver schijnselen/ uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten jopdruk). Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In den stand van probleem no. 22 (5e Wedstrijd probleem) van verleden week, kwam een fout voor. De stand in cijfers was goed, doch de diagramstand gaf aan een witte schyf op 44, dit moest zijn op 39. Daar wij verschillende oplossingen van trouwe inzenders nog niet ontvingen plaatsen we dit probleem nogmaals en geven onze oplossers nog 14 dagen tijd voor in zending. Probleem no. 22. (5e Wedstrijd-probleem), Stand in cijfers Wit 24, 27, 28, 30, 32, 34,35,39,40. Zwart 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17,18, 19, 23. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 14 Maart a.s. In „Het Damspel" vonden we het vol gende fraaie partijfragment uit den wed- stryd om het kampioenschap van Neder land. Herman de Jongh, Wit schyven op: 27, 28, 32, 34, 36, 37, 43, 44. P. J. van Dartelen, Zwart schyven op: 6, 11, 16, 17, 18 19, 23, 24. Het spel verliep ais volgt Wit: 1) 28-22 1! 17X28; 2) 4338 2429 (gedwongen) 3) 3430! 2833 (2934 was beter hoewel wit voordeel houdt.) 4) 2722!! en won, In de partij J. H. Vos (kapioen van Nederland 1924) met Wit, en M. A. Heye, Zwart kwam 't volgende voor Wit schyven op 28, 32, 33, 40, 44, 45, 48. Zwart 9,15,16,17,22,25,30. Vos aan zet, forceert het spel als volgt 1) 4035 1621 (gedwongen, daar op iederen anderen zet een schijf verloren gaat). 2) 35X24 2227 (weer de eenige 3) 24-19 27X29. 4) 28-23 29X18 5) 19—13 17—22. 6) 13X4 en won Herman de Jongh won het kampioen schap van Nederland, terwijl in den wed strijd om den meestertitel de heeren R. C. Keiler en L. Duitz gelijk aan kwamen. Uit deze twee belangryke tournooien hopen we volgende week een geanalyseerde party te geven. Correspondentie. C. A. J. v. H. te H. Uw eerste probleem zal ik binnenkort plaatten. Wanneer in den stand (van het probleem van Vogelaar) nog een witte schijf stond op 8 in het voorbeeld dat ik U gaf, zou, indien zwart r,é den slag b.v. 4540 speelde, wit gemakkelijk 8—13 kunnen spelen. Dan had U den stand wit mét een witte schijf op 13, zooals U bodoeld. 't Is maar een voorbeeld, 't partijverloop zou in een goede partij natuurlijk niet aldus zijn. Partij I (2) 12-18; Partij II (4) 3430, Marktberichten. ROTTERDAM, 17 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 226 paarden, 16 veulens, 1235 magere runderen, vette runderen, 203 vette kalveren, 1699 nuchtere kalveren, 110 graskalveien, 61 schapen of lammeren, 211 biggen, 12 bok ken of geiten, 69 overloopers. Prijzen per stuk vau mager vee melk koeien f300 400, kalfkoeien f 300 490, stieren f 130480, pinken f140 190, graskalveren f70 350, vaarzen f paarden f slacht- paarden f 100—210, hitten f200350, veulens f 60180, biggen f 816, biggen per -week f 1,752, overloopers f20 40, fok-nuehtere kalveren f 2540, slacht- nuchtere kalveren f 1620. De Kotterdamsche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.35f 8.50 Eendeieren f 7.00f 7.50 Aanvoer 155000 stuks. 's BOSCH, 18 Febr. Op de markt van heden werden aangevoerd 1627 stuks. 896 stuks hoornvee, 498 biggen, 84 zeugen, 49 schapen en lammeren, 100 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 300 f 460, kalfvaarzen f 290 a f 450, magere ossen en koeien f 170 f 270 vette ossen en koeien le kw. 55, 2e kw. 47| ct. p. p., pinken f 145 f 225, zeugen f85 f135, biggen f2.k f 2.25 p. w. schapen f25 a f 45, lammeren f 22 a f 36. Aanvoer goed, handel traag. 's BOSCH 18 Febr. Boter- en eierpr ijzen in de Boteihal. Boter fl 20—1.45 per pond eieren 68 cent per stuk. Noteeringen Graanbeurs. ilótel Jan Geertzeri, St. Jansstr. 10 's Bosch. BI. Erwten f 15. Boonen f 15. Lijnkoeken f18. Lijnmeel f16. Grondnotenkoeken f 18.50 Soja meel f 15.50 Lijnzaad f 25 Haver f 14. Tarwe f 18- Rogge f14. Mais f13. Gerst f 15. Maishlutenmeel f 17.50 Iblutenkoeken f 16.50 Lynkoekjes Bleu Ster f 17, Alles per 100 K.G. ZALTBOMMEL, 17 Febr. Op de heden gehouden yveekmarkt waren aangevoerd 37 biggen, prys van f7 tot f 15. 42000 eieren, prijs p. st. 6 a 7 ct. 860 K.G. boter, prijs per half K,G. roomboter fl.40, boerenb. fl.45. GORINCHEM, 16 Febr. Op de vee markt waren aangevoerd 192 runderen, 8 nuchtere kalveren, 168 overloopers, 349 biggen, schapen, lammeren en 4 geiten of bokken. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 525 melkkoeien f 320f 450 kalfvaarzen f 200f 300 guiste vaarzen f200f250; pinken f125 f 200; graskalveren f f nuchtere kalveren f 25f 40, overloopers f 25f 35, biggen f7 f 16 schapen f f lammeren f f PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Op Woensdag 11 Febr.'savonds 6.30 uur hield de Geitenfokvereeniging >De Goede Verwachting* in het lokaal der openbare school haar derde jaarvergadering. De voorz. opende de vergadering met een toepasselijke woord. Daarna werd de secr. in de gelegenheid gesteld de^ notulen der vorige vergadering voor te lezen, die onveranderd werd goed gekeurd. Verder konden wy uit het jaar- vei slag van den secr. hooren, dat onze vereen, nog steeds vooruit gaat in ledental, en dat er 't vorige jaar op de keuring werden aangevoerd 69 geiten en 2 bokken, waarvan verschillende eigenaars opgeruimd huiswaarts keerden, omdat zij met hun dier een prys hadden behaald, dus niet alleen 'een bewijs dat de vereen., maar dat ook de geitenstapel in Andel vooruitgaat. Ook over het verslag van den penning meester konden wij best tevreden zijn, want al was het batig saldo dan niet groot, hij hield toch altijd nog wat in kas. Toen dit alles afgeloopen was, moest er worden overgegaan tot een verkiezing van twee bestuursleden, aftredend waren de heeren P. Crieland, voorz. en J. Fondsen, secr., terwyl beiden wederom werden herkozen, er. deze benoeming ook hebben aangeno men. Uit een en ander kunnen we nu toch duidelijk zien, dat onze Geitenfokver eeniging vDe Goede Verwachting* haar naam nog geen oneer aandoet. En nu de omliggende plaatsen, waarom begint ge toch ook niet, een Geitenfokver eeniging op te richten Zooals ge hebt kunnen leeren zijn er toch wel vruchten te plukken, van zulk een vereen, en het zou voor ons een prachtig samenleven kun nen worden. Of heeft de Geit voor Uw gezin waarde Voor ons als leden eener vereen, zeer veel, en speelt het dier een heel voornamen rol in het gezin, wat betreft zijn goede eigenschappen als melk; dier. Niets meer aan de orde zynde sloot de voorz. om ongeveer 9 uur de vergadering en dankte hy alle leden voor hun trouwe opkomst, en goede orde die er tijdens de vergadering geweest was. En zoo behoort het jaar 1924 bij de Geitenfokvereeniging ook weer tot het verleden. Beneden-Langstraat. De handel in vette varkens is veel flauwer gestemd. De prys is gedaald tot 74 75 cent per K.G. schoon gewogen, zoodat bij het duurder worden der voederartikelen het mesten thans niet loonend is. Jonge biggen daaren tegen staan op goeden prys en gelden van f 12 tot f 16 per stuk, waardoor weder eenige animo komt voor het fokken. Drnnen Zondag j.l. gaf de Handboog schutterij »Constantia« in de nieuwe Har moniezaal een groot concert, met mede werking van de Harmonie *De Volharding®, enkele dilelttariten en den gevierden humo rist de Heer C Didden uit Waalwijk. Reeds na de twee eerste muzieknummers verwekte de groote spectacle-scène »De Landverhuizers® een onbedaarlijk lachsucces, trouwens alles wat door H.H. Dilettanten en den Heer C. Didden ten beste v erd gegeven moest de lachspieren in beweging brengen men gieide, men proestte het uit, de vrolijkheid was niet van de lucht en was in staat den verstoktsten pessimist in een lollige bui te brengen. Noemen we onder het vele aangebodene het humoris tisch »De vroolijke Kaalkoppen® en op ver zoek de hum. voordracht »Gerrit de lache bek®, trouwens alles was er op gebaseerd om de vrolijkheid ten top te voeren. Ten 11 uur scheidde men dan ook noode en de vele bezoekers van »buiten« moeten de overtuiging mede hebben genomen »Nou die Drunenschen hebben er slag van® 1 Sprang. Dinsdag 24 Febr. 's avonds 7.30 uur hoopt de Chr. Besturenbond Sprang- Capelle haar 4e jaarvergadering te houden. De agenda vermeld 1. opening, 2, le zing notulen, 3. jaarverslag secr., 4. jaar verslag penn m.% 5. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zyn J. Vos, W. M. Dalmeijer en C. Klootwyk, terwijl in de vacture Wagemakers moeten voorzien wor den, 6. varia, 7. sluiting. Waspik. Zondag hield de R.K. werk liedenvereniging hare algemeene jaarver gadering. De opkomst was schitterend. De Voorzitter de Heer J. Smits opende d- vergadering met gebed, waarna hy de lee den welkom heette. Hij huldigde hun ver trokken medelid P. Rolberg, die 12 jaren lid en strijder der Vereeniging was ge weest. Jammer, dat Rolberg afwezig was. Vervolgens toonde hij het huldeblijk, eene artistiek uitgevoerde oorkonde, vervaardigd door den Heer J. van Gerwen, waarna hij met een koït woord dank bracht aan de tooneelvereeniging Oefening baart Kunst*, voor de schoone uitvoeringen, deze winter maanden gegeven en tevens den wensch uitsprak, dat »Oefening baart Kunst* nog veel zal doen voor de geestelijke en mo- reele opvoeding van den werkman. Daarna gaf spreker een overzicht over het afgeloopen jaar, somde de voordeelen op den Coöperatie en de Spaarkas en gaf eindelijk nog een aanmaning tot het ma ken van propaganda voor aansluiting bij de vakbonden, omdat daarin juist de oeco- nomische vooruitgang van den arbeiders te vir.den is. Hoesten is een vevéchijnsel van den strijd, dien het li/haam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te. hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende Kazernebrand Men meldt nader over den brand in de Tolkazerne te Gorinchfem, dat door krachtig optreden van de brandweer, gesteund door de militairen, het vuur tot een gedeelte van het gebouw beperkt bleef. Eenige bureaux zyn uitgebrand. De meeste bureau-voorraden zijn in vei ligheid gebracht. Het archief heeft niet geleden. Om 7 uur van Dinsdagmorgen was men den brand meester. De oorzaak is vermoedelijk het omvallen van een bran dende kachel. o Gasvergiftiging Maandagmiddag klaagden eenige meisjes, werkzaam op de Zwolsche Bisquitfabriek over hoofdpijn. Even later voelden zij zich onwel. De meisjes werden naar buiten gebracht, waar haar melk werd te drinken gegeven. Toen de directie van een en ander op de hoogte was gesteld, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat een gedeelte van de gasleiding was afgebroken, terwijl de opening met een p>ug was dicht geschroefd. Tevens was een buis van een kraan afgeschroefd. Een en ander was verricht door een smid op j.l. Zaterdag middag, toen de fabriek stil stond en wel zonder dat de directie als de bedrijfschef daarvan in kennis was gesteld. Dit dicht- schroeven van de plug is blykbaar niet zorgvuldig genoeg geschied, zoodat op twee plaatsen een lek was ontstaan. Het gas is dus door beide lekken naar buiten ge stroomd. Na het toedienen van zuurstof verbeterde de toestand van de meisjes vry spoedig, zoodat zy den volgenden morgen allen we der aan het werk waren, uitgezonderd een drietal, n.l. Tonia Snhuit, Rika Wigbers en Bertha Morsink. Haar toestand is echter zonder gevaar. Een driftkop Wederom is een der Duitsche grens plaatsen in opschudding gebracht door een gruwelijke daad van een 14-jarigen jongen. Het betreft ditmaal een jong mensch uit Bocholt, wordt aan de »Ned.c gemeld, die zich door zyn 4-jarig buurmeisje in zijn spel gehinderd waande. Woedend liep hij het kind na en bracht het een viertal messteken toe. Hoewel een geneesheer spoedig ter plaatse was, mccht zijn hulp niet meer baten. De jeugdige misdadiger is naar het huis van bewaring overgebracht. o Motor-ongeval, Maandagavond reed een motorrijwiel met een 60 K.M.-vaart nabij den Watertoren te Bussum, toen plotseling de motor wei gerde. Het rijwiel slipte en de duo-passagier H. H., wonende te Bussum, viel zoodanig dat hij met een gapende achter-hoofdwonde naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. De bestuurder bleef ongedeerd. De politie nam het motorrijwiel in beslag en stelt een onderzoek in naar de schuld. Eet mooie gift. Een echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, heeft door bemiddeling van dr. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam aan den Ned. Bond van Ziekenverpleging een Tehuis voor Oude Verpleegsters aangeboden. o Tusschen auto ea brugleuning. Omstreeks 6 uur, is Dinsdagavond in de Weimarstraat te Den Haag een motorspuit van de brandweer, die plotseling voor een van den tegenovergestelden kant komende tram moest stoppen, geslipt, met het ge volg, dat een daar wandelende 78-jarige dame, de weduwe A. C. S„ bekneld raakte tusschen de auto en de leuning van de brug bij de Prins Hendrikstraat. De dame, die gecompliceerde fracturen aan beide beenen bekwam, is door den Geneesk. Dienst naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De brandwacht viel tijdens het ongeluk van de spuit af en brak een been. Ook hij is door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis gebracht. o Een steiger ingestort. Dinsdagmiddag ongeveer twaalf uur waren te Amsterdam twee schilders Zwaan en Schauw genaamd, beiden ongeveer 35 jaar oud, aan het werk op een steiger, die aangebracht was op de eerste verdieping van perceel N.Z. Voorburgwal 61. Op een gegeven oogenblik bezweek het raamkozijn, waardoor de mannen met steiger en al van een hoogte van enkele meters omlaag 6tortten. Zwaan bekwam ernstige verwondingen en moest naar het Binnengasthuis worden vervoerd, terwyl de ander er betrekkelijk goed afkwam en zich, na verbonden te zijn, naar huis kon begeven. De steiger is door de politie in beslag genomen en naar bureau Warmoesstraat overgebracht. o Ongeval met een vrachtauto Maandagmiddag kwam te Zandvoort een vrachtauto van den heer Keum, vischhande- laar te IJmuiden, in aanraking met een tramwagen van de E.S.M. komende uit de richting Haarlem. Van de 8 inzittenden der vrachtauto bekwamen er een een been breuk een ander een herschenschudding en 3 inwendige verwondingen. De tramwagen werd beschadigd. Ongeweuicht bezoek Toen de huisvrouw van den paarden- slager R. te Roermond zich naar den zolder begaf, ontdekte zy daar 'n vreemden man. Zy riep om hulp, waarna de politie den vreemdeling kon arresteeren. Het bleek een Duitscher te zijri, die reeds twee dagen op dien zolder voor de politie, die hem zocht had weten schuil te houden. o De Amsterdamsche winkelsluiting Tegen alle vonnissen door den kanton rechter te Amsterdam geveld, inzake de overtreding der winkelsluiting-verordening, hebben hooger beroep aangeteekend. De tocht van de Koolhoven E.K, 31 De Nationale vliegtuig Industrie te 's-Gravenhage heeft telegrafisch bericht ontvangen uit Warschau, dat de Koolhoven F.K. 31 jagerverkenner, bestuurd door den Franschman Descamps, aldaar uit Weenen is aangenomen. Ondanks het ongunstige weer werd de afstand van 550 K.M. af gelegd in 2 uur 18 minuten. Lykgevischt. Uit de Maashaven te Rotterdam is op gehaald het lijk van den 43-jarigen roeier P. M. die sedert Vrijdag uit zijn woning aan den Sumatraweg werd vermist. Het is naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk over gebracht. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH Jtiettwsblad f 1.50 f2.75 f4.50 °-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5