Eerste Blad Springende S. D. LANKBDYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Kloosterbalsem Uitgave; Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No4479. Vrijdag 27 Februari 1925, liet millioen voor de Olympische Spelen. FMJlLLKTOll. „Het Kasteel van Kerlor. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. handen T. BOONSTRA. ^nd van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Onlangs heeft de Algemeene Reken kamer de aandacht van den Minister van Financiën gevestigd op het feit, dat bij een declaratie f 0 75 in rekening was gebracht voor het vegen van een schoor steen, terwijl bij circulaire schoorsteen vegers hunne diensten voor een lager bedrag per schoorsteen hadden aange boden. De minister heeft deze mededeeling overgebracht aan de hoofden van dienst en hun op het hart gedrukt, bij voor komende gelegenheid prijsopgaaf te ver zoeken aan een drietal schoorsteenvegers, om concurreerende aanbiedingen uit te lokken. Wanneer het bekend maken van dezen jongsten bezuinigingsmaatregel nu maar niet ten gevolge heeft, dat zich een trust van schoorsteenvegers vormt om een uniform tarief van f0.75 of hooger in te voeren en wanneer bovendien de be oogde vermindering van 's Rijks uitgaven niet illusoir wordt gemaakt door de kosten van papier en enveloppes voor de uitnoodigingen, die tot de meester- schoorsteenvegers zullen worden gericht om hun prijsopgaef in te dienen en voor de kennisgevingen aan de uitverkorenen dat hunne diensten zullen worden aan vaard, kunnen er misschien eenige honderden guldens worden bespaard. En het volk van Nederland zal de Algemeene Rekenkamer loven, die im mers niet scherp genoeg kan waken tegen onnoodige uitgaven. Want de Staat der Nederlanden, die in vroeger jaren van den hoogen boom heeft geteerd, moet nu bij elk dubbeltje zich afvragen, of het wel goed besteed ishij heft zulke zware belastingen en beloont de diensten van verschillende categoriën van ambtenaren zóóveel min der, dan hij zelf eigenlijk geoorloofd acht, dat hij zich moet onthouden van alles wat op verkwisting zou gelijken Vandaar dat het Departement van Financiën zelfs op de rekeningen der schoorsteenvegers meent te moeten be knibbelen. Alle beetjes helpen als het lek in den dijk moet worden gestopt, versmaden we zelfs de diensten van kin deren met hun kruiwagentjes niet. Met het vorenstaande begint een hoofdartikel in een der jongste nummers 108 De papieren van zijn moeder kwamen niet erg gauwRose had wel eens vrije bewegingen opgemerkt tusschen beide gelieven, wanneer zij dachten dat't niet gemerkt werdzij spraken elkaar met jij en jou aan, om er vast aan te wennen, zeide zij. Maar alles samengenomen zou Rose wel dom zijn, als zij niet van haar kunst gebruik maakte om het karakter van Eusèbe te leeren kennen zij zou geen gewone speelkaarten gebruiken, zooals zij beloofd had, maar zij zou een tarok spel gebruiken, bestaande uit 78 kaarten. Zij schudde het spel, verzocht den Slak met de linkerhand te coupeeren, daarna telde zij twee en veertig kaarten, waarvan zij zes hoopjes van zeven maakte van de rechter- naar de linker hand gaandeze nam ze in dezelfde orde op als zij ze neer had gelegd. Naarmate zy ze opnam, legde zij de kaarten weer op een stapeltje en maakte zeven nieuwe hoopjes Zij nam de bo venste kaart van elk hoopje op, schudde die zeven kaarten en legde ze op een rij, ze van rechts naar links omkeerende. Daarna keerde zij twee kaarten van elk hoopje om en maakte twee nieuwe rij en onder de eerste. I <r Zij maakte vervolgens een parallel lo- gram van zes kaarten in de lengte zes van de Amsterdammer en toen we het lazen, dachten wij dat het aldus met 's lands financiën stond geschapen. Een kort geleden bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp, waarvan de strekking is aan het Comité voor de Olympische spelen, welke in 1928 te Amsterdam zullen worden gehouden, een Rijkssubsidie te verleenen van te zamen één millioen, doet ons echter gelooven. dat het met 's lands financiën nog niet zoo treurig is gesteld als meer malen van de regeeringstafel moest worden vernomen. Het is te begrijpen, dat bedoeld wets ontwerp velen met vreugde vervult, maar niet minder begrijpelijk is het, dat het nog meerderen ergernis inboezemt. Wij voor ons zien niet, in de eerste plaats, het onuitsprekelijke nut en voor deel van de Olympische spelen binnen onze landpalen. Geenszins willen we hiermede echter zeggen, dat het houden dier spelen in ons land van geen belang voor ons volk zouden zijn integendeel zijn wij van meening, dat stellig meerdere belangen voor ons volk door het houden der Olympische spelen in Nederland worden gediend. Of even wel het dienen dier belangen met een bedrag uit 's Rijks schatkist van 1 mil lioen niet te duur is betaald en of niet die gelden voor andere meer nuttige doeleinden zouden kunnen worden be steed, zijn vragen, op welke we een antwoord willen trachten te geven. De spelen, die zeker tienduizenden vreemdelingen zullen trekken, brengen daardoor materieele voordeelen in ons land en wel in het bijzonder voor Am sterdam. Dat voor deze gemeente het brengen van een geldelijk offer dan ook alleszins gerechtvaardigd is, ligt wel voor de hand, zelfs nog al zou dat offer eenigszins onevenredig tot hare draag kracht staan Vele Amsterdammers toch zullen heel wat voordeelen van de te verwachten schare van vreemdelingen trekken en ook de gemeente zelf zal er op meerdere wijzen van kunnen profi- teeren, b.v. door de belasting op ver makelijkheden, entrée's voor gemeente lijke musea enz. Het plan bestaat om ter gelegenheid van de Olympische spelen te trachten, door nuttige voorlichting en alle practische middelen, die daartoe ten dienste staan, den vreemdeling vooral ook eens ons land en zijn landschap in al zijn frisch- heid en gemoedelijkheid te doen zien, om zoo bekend te doen worden, dat Nederland toch ook heel wat biedt voor den toerist en vacantiereiziger, die in de natuur behagen schept. Dat ook hierdoor gewis meer in het algemeen in de breedte, in het geheel had ze dus alle 42 kaarten gebruikt. Daarna begon ze de kaarten een voor een te lezen, en schudde de zes en dertig kaarten die over waren, altyd volgens den gewonen regelhet ondervraagde orakel antwoordde. Rose was zichzelve te veel meester om hare indrukken te verraden toch trok ken zich hare wenkbrauwen bijna on merkbaar samen, toen zij de slechtste voorspellingen bij elkaar zag. Zij zag de omgekeerde „sterren" dat beteekende duistere knoeierij. De „duivel", een onheilspellende kaart, wees er op dat Satan in 't spel was De „monnik" verried slimheid en hui chelarij. De „slaap" had ongeveer dezelfde verontrustende beteekenis. De „wachter van 't paleis van Memp his" kondigde schelmenstreken aan. „Cleopulus", hoewel hij een van de zeven wijzen van Griekenland was, wilde zeggen eene slechte omgeving. „David, koning der Joden" verper soonlijkte een slechte man. De „tweedacht" ried rechtvaardig wantrouwen aan. De „vermoeienis" beteekende een over haast vertrek. „Nimrod" die een goed man had moe ten zijn, werd, omdat hij op zijn kop stond, een slecht mensch. „Javan of Jon, zoon van Japhet, va der der Grieken" lag evenals Nimrod onderste boven. Dat voorspelde een gevangenneming. materieel voordeel wordt gebracht mag wel als vaststaand worden aangenomen. En dan de ideëele voordeelen Ook deze zijn er. Immers zullen de vreedzaam internationalen geest en een on- spelen ten goede kunnen komen aan een derlinge waardeering der volken, waar door de kans, dat de verbroedering der volken eenmaal iets anders wordt dan een groot woord, wordt vergroot. En daarmee zou een klein landje, als het onze, zeker niet het minst mede worden gebaat. We zien dus uit de paar genoemde voorbeelden dat de Olympische spelen van 1928 voor ons land wel degelijk van belang zullen zijn, maar daarmede zeggen we nmt, dat zij een Rijkssubsidie van 1 nr.iioen wettigen. Waren we er van verzekerd, dat de staatskas ruim gevuld was, dan zouden tegen het subsidie niet die bezwaren bestaan, die er nu zijn, ook al zouden zelfs bij een goed gevulde kas toch meerdere onzer bezwaren niet verdwijnen. Immers, wordt het subsidie verleend ter bevordering van de sport, al moge het dan ook zijn van de internationale sport. Nu zijn wij in het algemeen groote voorstanders van sport, mits zij met mate wordt beoefend. Maar nu '4 f worden gaaf en zacht Inwrijven met bijt niet, doch verzacht „Clus, zoon van Cham, vader der Arabieren" was een agent. De „liefde" wie zou het gezegd of geloofd hebben? voorspelde een val of een ramp. De „tempel waar de bliksem inslaat" was in de hoogste mate onheilspellend Hij kondigde een dood aan, door ge- geweld. Het spel was uit. De Slak was opgestaan hij hield zich kalm, maar zijne kleine oogen glin sterden van bijgeloovige vreeshet ge zicht van Rose stond zoo ernstig dat hij zich niet op zijn gemak gevoelde. In spijt van zijn onbeschaamdheid en zijn twijfelzucht, was hij toch niet geheel gerustgesteld. Hij deed een paar passen, sluipende als een tijger, evenals de struikroovers van de buitenwijken; daarna stak hij de handen in zijn zak en floot om zich goed te houden en om te toonen dat al die waarzeggerij hem koud lietondanks dit alles werd hij bleek. Rose Fouilloux zeide heel wijselijk de beteekenis der kaarten niet; zij impro viseerde een orakel met behulp van de gewone gezegden die een kaartlegster altijd gebruikt als zij niet wil zeggen wat zij gelezen heeft. Maar Rose gaf aan haar symbolen een aannemelijke beteekenis en dathadZép- hyrene niet kunnen doen. De Slak was er tevreden mee, want zijn keel werd toegeknepen hetgeen hem, tusschen twee haakjes gezegd, een on- leschbaren dorst gaf; hij verlangde dat 't consult zoo spoedig mogelijk zou af AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12, Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvac.antie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Elfecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvr|je Lipsklnls). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. SST* Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE zijn juist de woorden „met mate" geen woorden die met betrekking tot spo t- beoefening in het kader van den tegen- woordigen tijd passen en daarom nu vinden wij, dat de sport ook hare groote schaduwzijde heeft. In welke maat schappelijke kringen men ook verkeert, maar al te dikwijls loopt het gesprek over „sport". Sport is een rage en het deel der jeugd dat er niet veel voor gevoelt, wordt eenvoudig beschouwd als, we zouden haast zeggen, minderwaardig En die overgroote zin voor sport doet groote schade. Hij maakt dat vele jongeren de sport tot een soort van af god maken, steeds maar aan sport denken en hun hoofd niet hebben bij den da- gelijkschen arbeid, dien zij hebben te verrichten. De sport wordt inplaats van bijzaak hoofdzaak en daarin schuilt nu het groote gevaar. En nu zien wij in de Olympische spelen een bevordering van den over dreven zin naar sport en daarvoor mag de Staat geen gelden beschikbaar stellen. Sport is uitnemend, maar „met mate". Een 25 jaar geleden werd de sport in al hare vertakkingen op geen stukken na beoefend op de wijze, waarop zulks thans geschiedt en kan men nu zeggen dat zij, die 25 30 jaren geleden jong waren, minder zijn dan het opkomende geslacht Neen, integendeel want wij gelooven dat de overdreven sportlust medeleidt tot eene wuftheid, die de tegenwoordige generatie meer kenmerkt dan de vroegere. De regeering wil 1 millioen beschik baar stellen voor de Olympische spelen loopen, bij zichzlf zwerende, dat hij niet meer opnieuw zou beginnen. Met een onverschillig gezicht schudde Zéphyrine het hoofd. Ik weet niet of jij net bent als ik, hernam Eusèbe, maar ik heb wel trek in een glaasje. Hij schonk zich een glas tot den rand toe volhij deed dat nog menigmaal in den loop van den avond. Hij had de tong van Rose los willen maken, die weinig sprak en niet zooals gewoonlijk dronk. De Slak schreef deze stilzwijgendheid niet toe aan de tarokkaarten, en hij onderstelde ook in 't geheel niet dat zijn toekomstige schoonzuster voor hem de waarheid verborg, maar wel merkte hij op dat de houding van Rose niet meer dezelfde was, en terwijl de kaartlegster met Claudinet bezig was, fluisterde Eu sèbe Zéphyrine in Van avond kunnen we haar niet be driegen. Rose dacht langen tijd na, het speet haar dat zij niet kon voorspellen uit de trekken van het gezicht. Zij had zich zoo geheel en al aan het kaartleggen gewijd dat zij zich niet sterk genoeg voelde andere voorspellende Btu- diën te maken. En voor deze voorspelling moet men trouwens het voorwerp aanraken en Ro se had daar een zonderlingen afkeer van. De gewone handdruk had haar dezen afkeer wel afgewend wat betreft waar zeggerij uit de handmaar hoewel zij uit de lijnen der hand voldoende kon lezen, kwam haar kaartlegstersgeweten van 1928 en, naar we dezer dagen in de bladen konden lezen, ook nog een Va millioen voor eene woning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken. En nu vragen we, of zulks wel geoorloofd is, als we eens nagaan welke bezuinigings maatregelen de regeeaing wil treffen om aan het noodige geld te komen. Zij wil kantongerechten opheffen, zij wil tal van postkantoren doen verdwijnen, zij wii het rijkspolitietoezicht inkrimpen, zij wilja, nog heel veel, en dat al onder het motto „bezuiniging" ten koste van het platteland. Laten wij, bewoners van het platteland, er toch voor trachten te waken, dat speciaal onze belangen worden opgeofferd om uitgaven uit 's Rijks kas te kunnen doen, waarvan het nut zeer twijfelachtig is te noemen en die in ieder geval niet onder de „onvermijdelijke" kunnen wor den gerangschikt. BUITBNLANDSCM OVERZICHT Dinsdag is te Stockholm overleden Karl Hjabmar Branting, de afgetreden Zweed- sche soc.dem. premier. Branting was een zoon van een Stockholmsch gymnastiek- leeraar, die met een rijk meisje van adel huwde, waardoor Hjabmar Branting das in de gelegenheid was de beste onderwijs inrichtingen van zijn land te bezoeken. Voor al de sterrenkunde had zyn hart en hij studeerde dan ook aan de Stockholmsche sterrewacht om aan de hoogeschool te Upsala zijn studies voort te zetten, die zoo wel betrekking hadden op de natuurkun- er tegen op wat Eusèbe betrof. Toch was zij verplicht nieuwe ont dekkingen te doen. De Slak zat name lijk te redeneeren en om zijn argumen ten kracht bij te zetten, sloeg hij op de tafel, zoodat de palmen naarbuiten ge keerd waren. Onwillekeurig vielen Rose's oogen op de lijn van levensduur; deze lijn split ste zich zij liep uiteen onder aan den duim. De kaartlegster wilde zich tegen al deze voorspellingen verzettenzij be schuldigde zich zelf ervan niet meer juist te zien sedert den dood van Fran cois Champagne was zij, in haar eigen meening, niet onfeilbaar meermeer dan eens had zij tegenover een cliënt gestot terd. Het scheen Rose toe, dat de bron ha- rer geheimzinnige bekwaamheden zoo nu en dan opdroogde zij had niet meer in zichzelve dat trotsche vertrouwen dat weleer aan haar bezielende woorden j zooveel gewicht gaf. Wat Eusèbe betrof, was het mogelijk dat die man zooveel leelijke kaarten in zijn spel had Voor de eerste maal zag Rose zooveel duistere voorspellingen bij elkaar. Zij huiverde er nog van. Ze had zich zeker vergisthet orakel was tegen alle waarschijnlijkheid in. Die man had toch zoo'n goeden aard hij kon onmogelijk huichelen; zijn lee- lijk uiterlijk kon geen vooroordeel zijn voor de zwartheid zijner ziel. Hij zou Zéphyrine heel gelukkig ma ken. NIEUWSBLAD nor let Laid vu Heusden n AltsiajeLangstraat en n Bommslerwaard in één nacht door het gebruik van Akker's Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid kan geven OHOKaaBvc JBMQCUB Beroemd huismiddel hij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag Per groote pot van 20 gr. 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v 50 gr. f 1.— en 100gr. f 1.75 nog voordeeliger!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1