Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres in alle etalages gedurende S dagen van moderne Den fföoscfk £ïn«ffioi?en voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. I Telefoon 715. dige als de mathematische wetenschappen. Als merkwaardige bizonderheid kan worden genoteerd, dat de huidige Zweedsche koning Braiding's studiegenoot was te Upsala en dat tusschen beide personen tot den dood toe zeer hartelijke relaties, die door groote ongedwongenheid werden gekenmerkt, heb ben bestaan. Aan zijn aanvankelijke lieve lingsstudie heeft hij inmiddels zyn verdere krachten niet gegeven in 1884 kwam namelijk de keer in zyn leven wel was hij de beide voorafgaande jaren nog ver bonden aan de Stockholmsche sterrenwacht, doch daarna ging hy zich wyden aan soci ologische en economische vraagstukken en van laatstgenoemd jaar dateert eveneens zyn inniger belangstelling in de soc.dem. beweging, waaraan hij gedurende heel zijn verdere bestaan zijn krachten en talenten heeft gegeven. Het contact met de soc.- democratie bracht hem in de journalistiek en ria een tydlang medewerker aan de Taden te zijn geweest, werd hij hoofd redacteur van de Sociaaldemocraten. Van soc.dem. publicist tot lid van het parlement was slechts een stap en zoo kon het dan ook gebeuren, dat hy, voor het eerst in 1896, naar den rijksdag werd afgevaar digd. Gedurende zijn 25-jarig Kamerlid schap heeft hij overvloedig tyd en gelegen heid gevonden om de belangen der soc Rose Fouilloux moest gek geweest zijn, toen zij zich verbeeldde dat die vroolij- ke, goede Eusèbe Rouillard zulke zwarte plannen zou kunnen voeden. En toch had zij de gevangenis, den dood door geweld gezien. Hoewel zij trachtte zich gerust te stellen, veroorloofde de onverzettelijk heid van 't noodlot haar niet zich eene illusie te vormen. Dat alles was waar I Zij wilde niet meer twijfelen, haar be roep van waarzegster veroorloofde haar dat niet. Als zij niet meer in het boek der toekomst las, zou zij niet voortgaan met consult te geven. Haar handels eerlijkheid zou haar, ondanks haar in nerlijke gevoelens, verbieden met een beroep door te gaan dat zij afgeleerd had Kom I Rose, riep de Slak uit, wat voor akelige denkbeelden haal je je nu weer in het hoofd Om zich een houding te geven, dronk zij werktuiglijk haar glas leeg. Met haar gewone brutaalheid zeide Zéphyrine op een toon, die geen twij fel overliet: Terwijl ik je aan 't werk zag, heb ik hem weer geleerd. Wat? Wel, de truc 1 Rose was kwaad dat men zoo licht vaardig over ernstige dingen sprak. Dat verbeeldt je je maar, zeide zij schouderophalend. dem. met den meesten nadruk te behar tigen. Met zyn medestanders heeft hy er dan ook den achturigen werkdag en het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht door weten te halen, terwijl hij ook tal van andere sociale verbeteringen tot stand hielp brengen. In 1917 werd Branting minister van financiën in het liberaal socialistisch minis terie-Eden. In 1920 aanvaardde hij het premierschap in het zuiver soc, dem. me- nisterie. Branting is een groot deel van zyn leven met geestdrift opgekomen voor den Vrede, zijn streven was vreedzame beslech ting van internationale geschillen. Door de toekenning van den Nobelprys voor den Vrede, in 1921 werd dit streven gewaar deerd. Ook op de soc. dem. congressen bepleitte hij steeds de noodzaak om tot ontwapening te geraken, terwijl dit grootsch ideaal eveneens een welsprekend vertolker in Branting vond op de bijeenkomsten van den Vo'kenbondsraad, waarin zijn land hem afgevaardigde. In dit lichaam had hy veel gezag. In Branting is dan ook een groot vre- desvriend heengegaan, die aan de geheele menschheid is ontvallen. In Turksch Koerdistan is een opstand uitgebroken, waarvan de omvang nog wX niet heelemaal duidelijk is, maar die Angora toch blijkbaar ten zeerste verontrust, daar verschillende berichten reppen van een uitbreiding der rebellie. Het schijnt dat zich aan het hoofd der opstandelingen sjeik Saïd heeft geplaatst en volgens telegrammen uit Constantinopel aan de Britsche bladen, waren de insur- genten Dinsdag reeds in verzet gekomen m de streek van Guendj, Chapakchour, Pano, Lijje, Mush en Arghan. Nadien schijnt de opstand naar nog andere ge bieden te zijn overgeslagen. De Turken, die in sommige berichten den opstand als van voorbijgaariden aard voorstellen, hebben desniettegenstaande krachtige tegenmaatregelen genomen. Niet alleen is de staat van beleg afgekondigd in verschillende vilajets, maar ook hebben er tusschen de Turksche regeeringstroepen en de opstandelingen reeds ernstige ge vechten plaats gehadAngora is namel. dadelijk begonnen met het organiseeren eener expeditie en dit zal stellig hoog noodig zijn, daar men den indruk krijgt, dat in bovengenoemde en waarschijnlijk tal van audere gebieden de bevolking zich van harte by Saïd heeft aangesloten. Vrywel eensluidend zyn de berichten omtrent het doel, dat de rebellen trachten te bereiken. Zij zouden namelijk de tegen- j woordige Turksche regeering, dieatheistisch wordt genoemd, omvef willen werpen en zoowel een onafbankelyken Koerdischen staat willen stichten, als de pos tie van het kalifaat en de godsdienstige wetten willen hersteilen. Koning van Koerdistan zou dan een der ^zonen van Abdoel Hamid, den vroegeren sultan, worden deze sul- tanszoon zou ook reeds ijverig in de weer zijn om te trachten het kalifaat in Perzië te herstellen. PL A AT SmTl JK NIEU ws7 Hensden. Van de werf van de Firma De Haan Oerlemans, werd heden met goed gevolg te water gelaten het stalen Rijnschip genaamd >Vrachtco« gebouwd voor rekening van de »N. V. Sleepschip Vrachteo® te Rotterdam. De hoofdafme tingen zijn lang 67 Meter, breed 8,20 M. en hol 2.30 M., terwyl het laadvermogen circa 900 ton bedraagt. Het schip is naar de eischen des tyds ingericht, voor het snel heffen van de ankers is op het voordek een moter aangebracht. Het schip is tevens voorzien van een schroafraam, teneinde later een voortstuwingsmachine in het schip te kunnen plaatsen. Op de vrijkomende helling werd terstond de kiel gelegd voor een Rhein Herne Kanaalschip, groot circa 1370 tons, voor Duitsche rekening. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag in Hotel v't Wapen van Amsterdam® alhier een biljartseance worden gegeven door den bekenden professor de biljard de heer G. de Recht. Daar genoemde heer in Heusden geen onbekende is, twijfelen wij niet of vele blljartliefhebbers zullen Zondag van de geboden gelegenheid gebruik maken. Bij de gehouden aanbesteding tot het bouwen van een landbouwschuur voor den heer G. J. Baaijens alhier werd in geschreven als volgt A. A. H. Kramer, Genderen f 3128,00. P A. Kramer, f 2695,00. C. Honcoop, Veen f 2380,00. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Almkerk. Naar wij vernemen hoopt Ds. de Wit, Ned. Herv. pred. te Uitwijk (gera. Almkerk) op 19 April a.s. afscheid te nemen van zijne gemeente. 9 Op de j.l. gehouden verg. van de le den der Geref. kerk alhier werd besloten tot verbouwing der kerk over te gaan, ook zal een nieuwe consistoriekamer worden gebouwd tevens zal de kerk voorzien wor den van nieuw meubilair en Centrale ver warming. Begrooting der onkosten zijn f 19 000. Op 11 Maart a.s zal de Ring »Altena« van Herv. Jongel.-vereen. te Uit wijk eene vergadering houden. De collecte gehouden voor de Herv. Jong.-vereen. alhier, tydens het optreden van de heer v. d. Berg van Grypskerk, bracht op ruim f 22. Door de bakkers in deze gemeente is bet brood met 4 centen verhoogd en gebracht op 40 centen de. 4 pond. Capelle Jl. Maandag hield de Christelijke Schoolvereeniging a/d Loonschendijk haar gewone jaarvergadering. Uit de jaarver slagen van secretaris en penningmeester bleek, dat een en ander reden gaf tot te vredenheid. Tot bestuursleden werden ge kozen B. Verhoeven en P. Geenen ter ver vulling der vacature ontstaan door het be danken van C. Verhoeven en overlyden van Rozenbrand. Dansen. Bij de Wed. v. H. vond men een veulen dood in den stal. Een der knechts van den landbouwer J. K. te Hank reed met een geladen mest kar bij het over een brug rijden, daarnaast, zoodat kar met mest in het water terecht kwam. Met toegeschoten hulp wist men de kar, welke door het breken van een der burry's was blijven hangen, weer op de brug te brengen. Bij den landbouwer v. V. a'hier werd dezer dagen een kalf geboren, dat maar eventjes 115 pond woog. Nienwendijk. A.s. Zaterdag 28Febr. zal de A.R. KiesvereenVreest God, eert den Koning® in de consistoriekamer vergaderen, ten eerste zal Candidaatstelling plaats heb ben voor de Tweede Kamer, daarna zal een onderwerp worden gedaan door den heer Buize »Overheid en Religie,® alle A. R. wekken we trouw op deze vergadering bij te wonen. Maandagavond trad Ds. en Mevr. Biberauer van Boedapest voor een stamp volle kerk alhier op. Daar alleen in Duitche taal gesproken werd, werd het gesprokene door den heer Jac. van Oord van Wer kendam vertolkt. Duidelijk werd vertolkt welke ellende door den oorlog zijn ontstaan en hoe het communisme ellende op ellende heeft gebracht, met welke moeilijkheden het eenigste Geref. Ziekenhuis »Bethesda« hoeft moeten worstelen en nog steeds met geldelyke steun te kampen heeft, doch onder Gods besturende hand voor vernieling is gespaard gebleven. De collecte voor deze inrichting heeft opgebracht f 189.50. Sprang. Maandagavond 7 uur zal ter gelegenheid van het 16-jarig bestaan voor de afdeelingsleden en hare vrouwen optre den de heer Wetselaar uit Dordrecht met het onderwerp »De taak van Patrimonium in ernstigen tyd.® Door verbreking van een ruit is uit een slagerswinkel by de wed. N. alhier een party worst gestolen. Van de(n) dadei(s) geen spoor. Woensdagavond gingen er door een defect plotseling de lichten van de auto van de heer van G. uit. De heer G,,die zelf de auto bestuurde, raakte het stuur kwyt, zoodat deze in de sloot langs de Biersteeg terecht kwam. De inzittenden moesten door het raam uit de auto. Na hulp te hebben ingeroepen met ver eende kracht werd de auto op den weg gebracht die nog eenige averij opliep. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Veen. Maandagavond kwam in het café Jonker, het comité (bestaande uit de heeren G, Vos, voorzitterM. Honcoop, secr.-penn. F. den Dekker, C. G. Koolhaas, C. A. W. Jiskoot, F. D. Jiskoot, D. Roza, J. A. van Andel en H. Vos Gzn.) voor het te houden Bondsfestival in 1925 ter ver gadering bijeen. Zooals uit de notulen bleek, namen de heeren R. J. van Dover6n burgemeester, J. E. Schmitz, arts, H. H. van Gassel, Hoofd der School en B. van Wyk, onderwijzer hunne benoeming tot leden van het eere-comité aan. Verder werd als voorloopige datum van het festi val vastgesteld 2 en 3 September. Zooals wy bemerkten zal men trachten het feest zoo groot mogeiyk op te zetten, en wy twyfelen niet of het festival in 1925 door den Bond te geven in onze gemeente zal indien door onze zusterverenigingen wordt medegewerkt zeker niet tot de minsten behooren. A.JP.'S OOMA-PUDDING Werkendam. Donderdag 5 Maart a.s. hoopt op te treden voor de Geref. Jeugd verenigingen en de Geref. Jongel, vereen. ïTimotheus®, des avonds 7 uur in de Geref. Kerk alhier, de WelEd. Heer P. van Nes Czn. te Bodegraven, eindredacteur van het Geref. Jongel. blad. Vorige week had in de Nutszaal de reclame-voorstelling plaats van de firma Van den Bergh. Allereerst werd vertoont de prachtige natuurfilm, voorstellende de Vallei van Gapeau. Vervolgens werd de Blue Band film afgedraaid. Op duidelyke wyze werd het vervaardigen van de Blue Bandboter aangetoond. De twee films »De nieuwe huisknecht® en »'t Spookhuis® deden het aanwezige publiek hartelijk lachen. Omstreeks half elf, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Donderdagavond 7 uur, hoopt in de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. de Bruin van Maassluis. Tot bestuursleden van de afd. Werkendam en deWerken van Volksonder wijs zyn bij acclamatie herkozen de heeren J. C. Kleyn, C. van Loon, Dr. A. Mynlieff, H. J. Ph. Nelisse, J. C. Wink en Mevr. PaapEggink. CORRESPONDENTIE. Verschillende berichten moesten, wegens plaatsgebrek, tot een volgend nummer blyven liggen. (Red.) Firma ALPH. HUPSCH 2)ames- en Winderconfectie Wollen en Zijden Stoffen Woeden en 9awneewin£en. room Qreesmann (Wordt vervolgd). i SMAAKr ALS ROOM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2