Tweede Blad No, W9 Yrijüag 27 Fehruari Glazen Flacons, Geel Etiket Foster Mc ClellaB Co. Lontion. Abdijsiroop NU JOL L Verschuur-Baert, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Tegen Verstopping. DAM RUBRIEK. Genees Uw hoest voordat het te laat is!! BEHOORENDE BIJ HET Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend verkocht wor den in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het kantongerecht te Heusden van Vrijdag 20 Februari 1925. Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren Ambtenaar van het Openbaar Ministerie j Jhr. Mr. Quarles van Ufford Griffier Mr. W. Ruitinga. 't Is een volle zaal met beklaagden, getuigen en belangstellenden. Vooraf gaan 7 kinderzaken daarna worden de deuren geopend voor de be handeling der gewone zaken De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra C. S. te Almkerk wordt het eerst uitgeroepen. Beklaagde had de Woningwet overtreden door een schuurtje dat oor spronkelijk van hout was opgetrokken en dat in den mobilisatietijd was afgebroken door het militair gezag, thans weer op te trekken van steenen in plaats van hout. De eerste getuige A. L. Thierens, kapi tein der Genie te Gorinchem, verklaarde dat beklaagde had gebouwd tusschen den kleinen en middelbaren kring, dat beklaagde wel vergunning om te bouwen had aan gevraagd, doch dat hem die vergunning was geweigerd, dat beklaagde toen toch gebouwd heeft in den tijd dat er geen opzichter der partificatiën was. Op eene vraag van den Kantonrechter of het schuurtje eventueel de verdediging van den lande in den weg zou staan, antwoordde getuigem. i. weler had in 't geheel geen steenen muur mogen staan wel een planken schuur. De tweede getuige J. Sankers, opzichter der partificatiën te Woudrichem zegt dat er geen steenen schuurtje geplaatst mag worden, omdat dit in stryd is met de Woningwet. De derde getuige J. W. Egberts, Burge meester van Almkerk en oud-officier, vindt het van absoluut geen belang of er een steenen dan wel een houten schuurtje staat en acht een steenen schuurtje in geen enkel opzicht in strijd met de verdedigings- belangen. De Kantonrechter zegt dat het volgens de Woningwet mogelyk is dat in het al gemeen belang dispensatie kan worden ver leend van het verbod om binnen de kringen steenen gebouwtjes te plaatsen. Hij vindt het niet erg om beklaagde een kleine straf te geven, want hij heeft de wet overtreden, maar wel vindt hy het nog al erg om aan eene eventueele boete den last te moeten verbinden om het schuurtje af te breken, en dat kan toch niet anders, omdat de wet het eischt. Hij wil de verdere be handeling der zaak uitstellen tot den eersten Vrydag in Juni om beklaagde daardoor gelegenheid te geven alsnog dissensatie te kunnen vragen en om alsdan nog als ge tuige te hooren den rijksveldwachter van der Wiel. f In de vorige zitting had de Kantonrechter P. V. melkventer te Woudrichem gelegen heid gegeven om met zijn hond, met welke hij toen het dier kreupel was, had gereden, heden naar Heusden te komen om te kunnen laten onderzoeken door een deskundige of de hond kreupel was geboren, zooals be klaagde had beweerd, dan wel of de kreupelheid van meer recenten datum was. De beklaagde was met zyn hondje niet verschenen en dit was zeker niet slim want nu kreeg hij f 15,00 boete of voor 10 dagen afscheid nemen van zijn kreupelen viervoeter. A. V. landman te Dussen had aldaar een varken doen slachten en een gedeelte er van verkocht, zonder het beest te hebben laten keuren. Beklaagde is niet verschenen. Een tweetal getuigen wordt gehoord n.l de slager Vingerhoets, die verteld dat het door hem voor beklaagde geslachte dier niet gekeurd was en de Wethouder van Dussen, T. K. van der Pluym, die een gedeelte van het geslachte en niet ge keurde varken van beklaagde had gekocht. De Kantonrechter merkte dezen laatsten getuige op, dat hij zijn functie van wet houder geen eer aandeed, want dat de beteekenis van het woord wethouder* toch zeker is houder of handhaver van de wetc en dat het nu toch niet juist is gezien om de Vleeschkeuringswet als 't ware te helpen overtreden, waar getuige zien kon dat op het hem afgeleverde vleesch geen stempels aanwezig waren. Bekl. werd veroordeeld tot 2 boete's elk van f 10 of 5 dagen hechtenis voor elke boete. De Kantonrechter zeide, dat hij bekl. kort geleden ook nog voor zich had gehad en deze blykbaar niet op al te vriend- schappelijken voet staat met wet en ver ordening. 9 P. F., autobusondernemer te Wijk, had in een bus 16 personen geladen, terwijl er maar 12 in mochten. De ambtenaar vroeg f25 of 20 dagen, maar de Kantonrechter veroordeelde Piet tot f 10 of 5 dagen, omdat dit de eerste overtreding van bekl. was voor het laden van meer passagiers dan in de vergunning stond aangegeven. Een zekere F. Koole, steenkolenhande laar te Sprang, had by de marechanssée aangifte gedaan, dat een autobuschaufieur, K. v. D te Aalburg, op 21 Jan. j.l. op den Hoogen Maasdijk onder de gemeente Wijk des avonds bij donker midden op den weg was blijven staan, zoodat hij niet kon passeeren. Brkl. bekende, maar voegde er bij, dat de heer Koole met verblindende lichten in zijn luxe auto kwam aangereden en hij daardoor niets kon zien, zoodat hij met zyn bus met passagiers niet durfde uit wijken uit vrees voor ongelukken. Verder zei bekl., dat hij den aankomende auto reeds uit de verte signalen had gegeven om de lichten te dooven, terwijl hij zelf zijne lichten had gedempt. De heer Koole erkende dat bekl. licht signalen uit de verte had gegeven, maar dat hij volgens de wet niet verplicht was zijne lichten te dooven en zulks ook niet noodig vond. Getuige de Waal zag de bus en de lUxe auto voor zijn huis op den weg staan en is toen eens gaan kijken naar een en ander. Hij hoorde bekl. aan den hem onbekenden heer verzoeken de lichten te dooven en ook hij zelf heeft zulks dien heer gevraagd, om ongelukken te voorkomen. De luxe auto had nog best een M. meer kunnen uitwyken en dan was er niets gebeurd. Bekl. had zijn lichten gedoofd. De Kantonrechter noemde de handel wijze van getuige Koole meer dan ergerlijk en vroeg hem of hij ook nog menschelijk gevoel in zich had. Voorts, aldus de Kantonrechter, weet U evengoed als ik, dat de bermen van den dijk in Januari j.l. zeer slecht waren en daardoor op sommige plaatsen zeer gevaarlijk om er over uit ta wijken en zulks vooral voor eenigszins zwaar beladen wagens, hadt zeer lang zaam rijdende met gedoofde lichten be- hooren te passeeren, dan zou het best zijn gegaan. Verder zei de Kantonrechter, dat bekl. v. D. met de wet in de hand eene over treding had begaan, die strafbaar was, doch dat hy, gelet op de omstandigheden, geen straf wilde opleggen. Bekl. verdient in dit geval lof, omdat hy zijne passagiers en zich zelf niet aan een groot gevaar heeft blootgesteld. Alzoo barstte de bom voor bekl. geheel anders dan men aanvankelijk zou gedacht hebben P. V., voddenkoopman te Woudrichem, stond terecht omdat hij eenigen tijd geleden op den openbaren weg een hond legen een paar meisjes had opgesard en later by een der meisjes de rokken een paar malen had opgetild. Beklaagde beweert niets gedaan te hebben, maar er wel te zijn geweest en ook een ,,hond by zich gehad te hebben. Getuige Heiltje in 't Veld verklaart, dat beklaagde twee honden tegen haar en haar vriendin, met wie zy op weg was naar hare moeder te Rijswijk, heeft aangesard en dat hy tweemaal haar rokken heeft opgelicht. Beklaagde had nog een anderen jongen bij zich. Getuige Heiltje Kilwinger verklaart, dat zij op een raiddag te ongeveer half vijf met Heiltje in 't Veld op Schependam liep. Beklaagde hitste toen twee honden tegen haar op. De beide Heiltje's zyn toen teruggegaan en toen stonden er twee jongens op de sluis by de schuur en een van deze was beklaagde. De laatste getuige verklaarde ook dat beklaagde de eerste getuige de rokken heeft opgelicht. Beklaagde bleef ontkennen. De wacht meester der marechaussée en een maré- chaussée uit Woudrichem verklaren beide dat beklaagde ongunstig bekend staat. De Kantonrechter geeft beklaagde een ontzettenden uitbrander en waarschuwt hem zeer ernstig voor een tweeden keer. Met twee geldboeten een van f 20 en eene van f 10, te vervangen door respec- uevelyk 10 en 5 dagen hechtenis kwam beklaagde er dit maal zeker nog genadig af. G. J. B., varkensslager en melkverkooper te Heusden had melk met 10 pCt. toege voegd water verkocht. Beklaagde is met verschenen, waardoor hij stellig een geducht standje van den Kantonrechter ontliep, die niets van knoeierij met levensmiddelen moet hebben. f 30 te betalen in contanten of 15 dagen in eenzaamheid nadenken over de zonde, is bekiaagde's deel. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem 21. (4e wedstrijd-probleem.) Auteur A. Admiraal. De stand was Zwart schijven op 2, 4, 6, 7, 20, 21, 30, 32, 37 en dam op 49. Wit schijven op 10, 13, 18, 22, 23, 28, 29, 39, 45, 46 en dam op 33. De oplossing is: 33-47,45-40,39—34,47—41,18—13, 4X15, 49X35^ 30X39, 35X8, 8X18, 23X1, 1X251 32X23. De irileidingszet is schoon, omdat het doel, hiermede beoogt niet voor de hand ligt. Het opbrengen van den zwarten dam tot op 8 is ook brillant, en het aan bieden van vier schijven, dat hierna volgt, maakt de ontleding tot een schoon geheel. De na-slag 32X23, waardoor de winst stelling wordt verkregen, zet de kroon op het werk, en doet den amateur, als een goed problemist van slag-problemen, kennen. Goede oplossingen ontvangen van de heeren A. de Graag te Heusden, C. A J. van Herpt te Herpt, H. Vogelaar en N. Béneker (b. m.) te Andel, J. J. van Wijk te Zuilichem, P. Wilhelm, P. van Krieken, P. van Andel, S. de Joode Gz. te Wou drichem. Probleem no. 23. (6e Wedstrijd-probleem). Stand in cijfers Zwart (11 schijven) op 3, 10,12,18,20, 22. 23, 26, 28, 30, 35. Wit (12 schijven) op 6, 31, 32, 33, 37, 38, 39, 41, 43, 45, 47, 50. Oplossingen worden ingewacht tot 12 Maart a.s. Onderstaande party is gespeeld in 't jongste tournooi om den Meestertitel, ge analyseerd door R. C. Keiler in »Het Damspel*. P. Schaaf, Den Haag. Wit. L. Duit?, A'dam. Zwart. 1) 2) 3) 4) 5) 34-30 39—34 44—39 50—44 33-29 20—25 15—20 20-24 10—15 Inleiding tot de z.g. xpartie-De Haasc, welke tot zeer ingewikkeld spel leidt. By accuraat tegenspel komt vit echter in het nadeel. 5) 24X33 6) 38X29 17—21 Hier kwam voor zwart ook in aanmer king 1923 of 1722 om het centrum zoo sterk mogelyk te bezetten en te trach ten wit's korten vleugel in zijn ontwikke ling te belemmeren. 7) 42—38 8) 47—42 9) 29—23 Wit dringt kans om zijn 21-26 11 17 op naar het midden, de korten vleugel in het spel te brengen. In het spel-genre dat nu ontstaat, komt echter een andere zwakte aan het licht, n.l. het ontbreken van een stuk op ruit 47, waardoor wit's lange vleugel zeer zwak is en een aanval van zwart aan deze zijde van het bord zeer gevaarlijk kan worden. 9) - 10) 34X23 11) 40X29 12) 32X23 13) 31—27 14) 37X28 15) 35-30 16) 45-40 18X20 25X34 19X28 17-21 21X32 12—17 7 - 12 6-11 (Wordt vervolgd) Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de' slijm- •plo8sende en ontsteking genezende PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Mej. M. de Hoog uit Sleeuwijk verloor hier enkele dagen geleden haar horloge met armband. Gelukkig is dit in eerlijke handen gekomen. De heer M. Naaijen vond het verlorene nog ongeschon den, geheel onder het zand bedolven. De vader van M. bracht het by fam. de Hoog, waar hij voor zyn zoontje de uitgeloofde 40 gulden kreeg. De Werkliedenvereen. H. R. hield haar gewone driemaandelijksche vergade ring. Daar de Voorz. er niet precies op tijd kon zijn, opende de 2e Voorz. de ver gadering die beter was bezocht dan den vorigen keer. Hij heette allen welkom. Alle punten van de agenda werden vlot afgewerkt. Bij de rondvraag gaven ook leden te kennen dat de Vereeniging veel en nuttige werk verrichtte waaraan het Kerkelijk armbestuur en ook het Gemeente bestuur voordeel hadden, aangezien er ziek- geld werd uitgekeerd. De wenschelijkheid werd betoogd dat het Gem,best. daarvoor een kleine subsidie gaf, opdat de Vereeni ging haar zieke leden nog wat rijkelijker bedenken kon. Het voorstel om een kleine subsidie te vragen aan den Raad der Gem. werd met algemeene stemmen aangenomen. De Voorz. die inmiddels was binnen ge komen sloot de verg. met een woord van dank. Tot sluisknecht alhier is benoemd met ingang van 1 Maart den heer van Oord, voorheen werkzaam bij de visschery, Inspectie Zierikzee doch thans op wachtgeld. Elshout. Ook wy hadden hier, Zondag en Maandag onze groote Vastenavonduit- Voor Allen die sukkelen met verstopping of moeilijken en onregelmatigenstoelgangzijn Mijnhardt 's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug en radicaal en veroorzaken niet j [de minste kramp. Doos 60c. Bij Apoth. en Drogisten.T voering door Fanfare, Liedertafel en Jongens- tooneel. Na een paar goed verklankte nummers door de fanfare, waardoor deze blijken gaf steeds xexcelsior* te gaan, gaf de Jongenstooneelvereeniging het drama in 3 bedrijven H. Tharcistus, martelaar van het H. Sacrament, eene episode uit de christenvervolgingen in het oude Rome. De jeugd der spelers in Aanmerking ge nomen, werd dit drama uitstekend vertolkt en gaf een helderen blik op den haat tus schen heidenen en christenen, de daarbij ko mende afgunst tusschen medescholieren, welke zelfs moord niet ontzietdaarentegen ook op de waarlyk Christelijke liefde tus schen vader en zoon en vrienden onderling meer vooral een getuigenis van de niets vreezende zelfopoffering voor de H. Eucha ristie. Hierop vergastte de eerst voor kort op gerichte Liedertafel ons op een zangnum mer en nog wel een lied in de Fransche taal: l'Orgue, waarin mannen-en jongens stemmen een harmonisch geheel vormden. Hierna ging het blijspel in 2 bedrijven Jochem «Stumpel als koning Herodes*, dat na het ernstige wat we geboord hadden, de vroolijke stemming er in bracht, 't Was aardig hoe deze, in hoofdzank jeugdige krachten door hun los spel ieders bewon dering afdwongen. In 't geheel een uit- mnntend geslaagde uitvoering, waartoe zeker aan de regie en de directeuren van Zang en Muziek eveneens een woord van lof toekomt. Dat de drie vereenigingen groeien en bloeien Per aspera ad astra 's Gravenmoer. Ten verzoeke van de Mannenvereeniging »Onderzoektdeschriften« hield Dinsdagavond de heer P. de Jonge alhier eene voordracht met het onderwerp talent en vermogen. De belangstelling was uitstekend en niemand speet het deze ure te hebben bijgewoond. Raamsdonksveer. Mej. v. T. kwam te vallen en brak daardoor het been onder den enkel. Voor de A.R. Kiesvereen. treedt 4 Maart op Ds. Mr. Beumer van Utrecht. Tot Bestuursleden van de C. H. Kiesvereen. werden gekozen de heeren A. Redert, D. Lankhuizen Sz., L. v. d. Waals en C. H. Timmermans Az. De heeren B. v. Achterberg en Lommers werden gekozen tot Bestuurslid van de A.R. Kiesvereen. ^Nederland en Oranje Waspik, Na eene ruim 20 jarige stipte en nauwgezette plichtsvervulling, heeft de heer J. de Glas zijn ontslag ge vraagd als administreerend Armmeester. Noode nemen zy ne medebestuursleden afscheid van den om zijn rechtschapenheid en ac curaatheid alom geachten man, wiens wer ken en streven in breeden kring steeds gewaardeerd werd. Zijn heengaan laat dan ook in het bestuur eene leegte achter, welke niet gemakkelijk zal zijn aan te vul len. Moge God den ijverigen werker voor zijn onvermoeiden arbeid in het belang van den noodlijdenden evenmensch, nog vele jaren eene welverdiende rust schenken. Door het verkeerd uitwyken van een motonyder werden de fietsers H. V. en A. de B. aangereden. Behalve eenige kneuzingen aan de hand, kwam V. er met een gebroken voorwiel en de B. er met een gebroken achterwiel af. Het nummer der motorfiets is b?kend en de politie heeft het zaakje in onderzoek, zoodat het muisje voor onzen motorrijder nog wel een staartje zal hebben. RECHTZAKEN. RECHTBANK 's BOSCH. Uitspraken van 19 Februari. A. K., Andel, mishandeling, f 5 sub dgh. A. S., Rijswijk (N.-Br.), mishandeling, f 45 sub 8 dgh. In verzegelde flacons verkrijgbaar bij Drogisterij, HEUSDfiN ffienwsblad 50 f2.75 f4.50 Dt grootc fiac zijn voordeelifltrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5