Derde Blad Na. W9 vrijtiap 21 Fehruari Reus voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PUROL BEHOORENDE BIJ HET Openbare Vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, gehou den 26 Februari 1925 des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig waren de Ed.Aehtb. heer S. van Dalen, Voorzitter en de heeren A. J. H, Maas, P. W. Bok, M. van OoijeD W. van der Sluis, Th. ten Hage en G. A. Haasakker. De vergadering wordt ten 10 ure door den Voorzitter geopend, waarna worden voorgelezen de notulen der vorige ver gadering. Op de vraag of iemand op- of aanmerkingen op deze notulen heeft, zegt De Heer G. A. J. Bok dat hij meende, dat de notulen der vóórlaatste vergade ring waren afgekeurd. De Voorzitter en andere leden beves tigen echter dat zij zijn goedgekeurd met 5 tegen 2 stemmen. De heer Van der SluisIk meende ook dat zij niet goedgekeurd waren en als dat zoo geweest was, had ik gaarne dat dit zoo bleef. In die notulen staat nl al dat geklets over opmerkingeu die door raadsleden zouden gemaakt zijn over een rekening van den schilder Van der Heijden en ook mijn naam staat daarbij vermeld, wat ik beschouw als verdenking van laster. Van Ooijen. Nee, de laster komt niet uit den raad, maar van de straat is het in de vergadering gekomen. Van der Sluis. Dan stel ik voor voor taan dergelijke onzin niet meer in de notulen op te nemen. Voorzitter. Daar ben ik het geheel mede eens en het is ook niet meer mijn plan dat te doen. Volgens het nieuw vastgestelde reglement van orde ver melden de notulen in het vervolg de gewone besluiten en een beknopt verslag der discussies. Na een kleine wijziging in de notulen tengevolge van een op merking van den heer ten Hagen, worden deze goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat is inge komen Schrijven van Ged: Staten, houdende bericht van ontvangst van het vastge steld reglement van orde voor den raad. Schrijven van hetzelfde college waarbij de goedkeuring op het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs wordt verdaagd. Aangenomen voor kennis geving. Adres van de Oudercommissie te Aalst met verzoek eene subsidie te verleenen van f 150ten behoeve van den door het Hoofd der O. L. School gehouden wordende vervolgcursus. De heer P. W. Bok vindt de zaak nogal moeilijk. Aan de eene zijde be sloot de raad tot opheffing van vervolg onderwijs, en nu zou men aan den ande ren kant subsidie moeten gaan veDeenen. De heer Van der Sluis merkt op, dat het Hoofd der school uit eigen beweging is aangevangen met dit gratis-onderwijs. Deze winter is nu bijna verstreken, blijkt de behoefte later zoo groot te zijn en kan het dan niet anders, dan kan men nog zien. Met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Verzoek van de muziekvereen. „Prins Hendrik" te Aalst, om eene subsidie uit de gemeentekas, daar de geldmid delen der vereeniging in een weinig rooskleurigen toestand verkeeren. De Voorzitter vraagt, wat de heeren er van denken. Van der Sluis. De vereeniging bestaat al 20 jaar. Ik voel er wel wat voor iets te gevengeeft de gemeente niets, dan zal men misschien met een lijst rondgaan en betalen we er onder elkaar even goed aan. Van Ooijen. Ik b6n er tegen, eene muziekvereen. financieel te steunen uit een gemeentekas, waar toch al zoo groot tekort is. In stemming gebracht, zegt het lid Maas, zich van stemming te zullen ont houdenhij geeft liever iets uit eigen portemonnaie. Wordt weder met 5 stemmen afwij zend beschikt. Vóór, het lid Van der Sluis. Aan de orde Schrijven van mej. M. Maas en mej. J. A. Rüger te Aalst, waarin dank wordt betuigd voor de beschikbaarstelling van een schoollokaal voor een opgerichte naai- en breicursus. De cursus wordt reeds door 20 kinderen bezocht en er zouden er nog meer komen, doch voor sommigen is het cursusgeld eenigszins een bezwaar. De dames verzoeken eene kleine bijdrage, dan kan die strekken tot dekking der kosten voor kinderen wier ouders onvermogend zijn. Voorzitter. Zooals wellicht bekend is, wordt 25 cent per week cursusgeld betaald, er zijn echter menschen voor wie dit nog te veel is. Ik vind eene tegemoetkoming uit de gemeentekas voor dit doel wel billijk. Van Ooijen. Ik had liever gezien, dat dit direct gevraagd was. Eerst een verzoek om een locaal en nu dit weer, dat maakt een rare indruk. G. A. J Bok. Ik ben er niet voor een bijdrage te geven. De Staat en de gemeente staan zelf voor tekorten en dan komt de een en dan de ander om geld voor een of ander doel. Van der Sluis. Er is niets tegen om wat te geven, als het strekt om de arme kinderen in de gelegenheid te stellen het handwerkonderwijs te volgen. Maar ik zou willen hebben, dat er dan werd toegezien welke kinderen er van profi- teeren. Voorzitter. Laat de vergadering zelf enkele personen daarvoor aanwijzen. Ik Btel voor eene subsidie te verleenen in den vorm, dat onvermogenden op den cursus gratis worden toegelaten en dat de gemeente daarvoor het geld betaalt. Worden aangewezen als commissie van toezicht de heeren G. C. Haasakker en W. van der Sluis en het voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren G. A. J. Bok en Van Ooijen. De Voorzitter deelt mede het proces verbaal van kasopneming bij den gem.- ootvanger, gehouden op 29 Januari j 1. Toen was in kas f499,57. Volgens op gaaf van de ontvangsten d.d. 23 dezer is in kas f315,92. Moet nog worden betaalt aan het rijk f2000 pensioens bijdrage en nog f1000 voor aflossing kasgeldleening. Er is due direct al noodig circa f2700 en bovendien moeten weer salarissen worden betaalt en verder moet de dienst toch ook gaande worden ge houden. Spreker stelt voor een kasgeld leening te sluiten van f 4000 tegen hoog stens 6 pCtaf te lossen dit jaar. Met algemeene stemmen aldus be sloten. Thans komt in behandeling verzoek van de Vereeniging tot stichting en in standhouding eener school met den Bijbel te Aalst om de beschikking te verkrijgen over de pastorie voor schoolgebouw en een bedrag voor dekking der kosten van eerste inrichting van dat gebouw. Van Ooijen. Ik meen dat er nog meer Btukken van het schoolbestuur in gekomen zijn. Voorzitter. U bedoelt waarschijnlijk de omschrijving der inrichting en opgaaf der leermiddelen, met raming van kosten. Deze stukken zijn bij Burgemeester en Wethouders ingekomen, waar zij ook thuis behooren. G. A. J. Bok. Het zal nuttig zijn, het verzoek toe te staan. Van der Sluis. Hoe staat het nu eigenlijk met die bijzondere school. Ik hoor al dat men begonnen is met de inrichting. Welnu, laat het Bestuur beginnen voor eigen rekening. Er is al geld genoeg bij elkaar gebracht in den loop der jaren. Gaat het goed en blijkt behoefte aan een school, dan geef ik later mijn stem daarvoor. Van Ooijen. Staat dat in de Lager- onderwijswet Maas. In de gemeente is al lange jaren gespaard en geofferd voor een bij zondere school. Ook ik heb daar wel aan betaald. Maar het was geen zuivere zaak met die betaling. Men liet sommi gen f 5 of f 10 betalen en eens kwam ik er achter dat anderen stiekum maar f 1 betaalden. Dat is niet in orde en dat noemt zich de Christenen in de gemeente Van Ooijen Nou nou Maas, je hoeft niet op de tafel te slaan. Maas. Ja, ik sla wèl op de tafel. Het moet maar eens uit zijn met dat gedraai en die verdachtmakingen achter iemands rug. Er ontstaat eenig rumoer, waarop de Voorzitter hamert en de leden tot de orde roept. Hij leest in dit verband voor een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt gezegd dat bij dat college den indruk is verkregen als zou de raad besloten hebben voor het openbaar on derwijs een lokaal te bouwen, als de openb. school aan het bijzonder school bestuur werd afgestaan. Is dit zoo, dan moet dit besluit nog aan hunne goed keuring worden onderworpen. Overigens deelen Ged. Staten mede, dat het be sluit tot opheffing der openbare school niet zal worden goedgekeurd alvorens in de behoefte van het openbaar onderwijs naar behooren is voorzien. G. A. J. Bok. Dan kloppen de no tulen niet. Er is wel degelijk besloten een locaal te bouwen. Het is toch ge- j lijk op welke plaats in de gemeente het openbaar en het bijzonder onderwijs wordt gegeven. Voo;zitter. De notulen zijn weldege lijk in orde. Er is nooit besloten een locaal te bouwen. Daar gaat het echter nu niet over, thans vraagt het school bestuur om de pastorie. G A. J. Bok. De opzet van de zaak is niet zuiver. Voorzitter. Dat weet ik ook. wel. Dat komt omdat de raad niet anders dan 1 verkeerde besluiten heeft genomen. Ik zal het verzoek van bet Schoolbe stuur in stemming brengen. Wordt met 4 tegen 3 stemmen beslo ten het verzoek in te willigen. Voor stemden de heerenG. A. J. Bok, M. van Ooijen, Th. Ten Hagen en G. C. Haasakker. Tegen de heeren A. J. W. Maas, P. W. Bok en W. van der Sluis. De Voorzitter zegt dat de aanvraag niet is overeenkomstig de Wet op het Lager Onderwijs en dat hij het besluit, ingevolge art. 70 der Gemeentewet aan H. M. de Koningin ter vernietiging zal voordragen wegens strijd met de wet. G. A. J. Bok. Het schoolbestuur ondervindt alleen tegenwerking van B. en W. In de notulen is ook al eens met minachting gesproken over de men schen die geen kinderen hadden. Voorzitter. Van minachting is geen sprake. Wel is in de vergadering ge protesteerd tegen het drijven van lieden die zelf geen belang bij de zaak hebben. Ik ga hier echter niet verder op in, daar dit van geen belang is. G. A. J. Bok. Ik acht dit wel van belang. De menschen hebben voor dit beginsel den eed afgelegd in de kerk. Van Ooijen. En Rüger en B. en W. hebben kinderen van de lijst der leer lingen afgeschrapt en de ouders omge praat. Voorzitter. Als dat zoo gemakkelijk gaat, dan zit het gevoel voor bijzonder onderwijs ook niet diep, nietwaar Van Ooijen. Maar ik wil hierover toch nog eens iets vragen. Die lijst waar Wijnstekers en Oomen mee geloo- pen hebben, is dat dezelfde als die Rüger had. Voorzitter. Ik weet van geen lijstaf. Je doet precies alsof zulks op mijn last is gebeurd. Je beschuldigd hier enkele menschen weer, kun je dat bewijzen. Of bedoelt U misschien die lijst waarop een aantal handteekeningen stonden, die al weer waren herroepen en waarop val- schelijk een aantal niet-leerplichtige kin deren stonden vVan Ooijen. De kinderen waren leer plichtig doch gingen nog niet naar school. Maar Ruger moet die lijst gezien heb ben anders kan het niet. De Voorzitter sluit de discussie. Aan de orde Vaststelling der gemeentebegrooting voor 1925. De Voorzitter leest voor het rapport der in de vorige vergadering benoemde commissie van onderzoek. De commissie betreurt o.a. dat de begrooting niet sluit en dat geen posten zijn uitgetrokken voor bijzonder onderwijs. Zij stelt voor de begrooting niet vast te stellen. Voorzitter. Burg. en Weth. weigeren een post op de begrooiing te plaatsen voor bijzonder onderwijs. Ik zal in stemming brengen het voor stel om de begrooting te behandelen. G. A. J. Bok en M. van Ooijen verheffen luidruchtig hun stemmen daartegen en roepen niet behandelen maar terug naar B. en W. Stemmen over het rapport Voorzitter. Er valt over het rapport niets te stemmen. Van der Sluis. Ik stel voor over te gaan tot behandeling. Nogmaals komt de heer G, A. J. Bok daartegen op, welke steeds roeptstem men over het rapport. De vergadering wordt weer rumoerig. Nadat de Voorzitter de orde hersteld heeft, doet hij nogmaals het voorstel over te gaan tot behandeling der be grooting. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemde de heerenG. A J. Bok, Van Ooijen, Haasakker en t. Hagen. De Voorzitter zegt, dat, waar de Raad weigert de begrooting te behandelen, B. en W. zullen weten wat hun te doen StfliSit G. A. J. Bok. En wij ook 1 Weer dreigen enkele leden op zeer luidruchtige wijze eene nabetrachting hierover te houden, doch de Voorzitter sluit de vergadering. Voor Ruwe en Schrale huid Handen en Gelaat Marktberichten. ROTTERDAM, 24 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 279 paarden, 20 veulens, 1483 magere runderen, 693 vette runderen, 127 vette kalveren, 1844 nuchtere kalveren, 100 graskalveien, 43 schapen of lammeren, 137 bjggen, 8 bok ken of geiten, 78 overloopers. Pryzen per stuk vau mager vee melk koeien f 350 400 515, kalfkoeien f 340 490, stieren f 150480, pinken f150 200 graskalveren f70—150, vaarzen f 225275, paarden f200350, slacht- paaiden f 100— 200, huten f180300, veulens f 60180, biggen f 816, biggen per week f 1,75—2, overloopers f20 36, fok-nuchtere kalveren f 2036, slacht- nuchtere kalveren f 1518. •e Rotterdansche eierreiliog. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe' zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed i Kipeieren f 5.05f 8.20 Eendeieren f 6.70f 7.35 Aanvoer 230000 stuks. GORINCHEM, 23 Febr. Op de vee- markt waren aangevoerd 99 runderen, 9 nuchtere kalveren, 258 overloopers, 316 biggen, schapen, lammeren en 0 geiten of bokken. De volgende prijzen wei den besteed zware kalfkoeien f 400f 500 melkkoeien f 300f 425 kalfvaarzen f 200f 325 guiste vaarzen f 200f 250 pinken f f graskalveren f 125f 200, nuchtere kalveren f 25 f 40, overloopers f 25f 35, biggen f7 f 16 schapen f f lammeren f f 's BOSCH, 25 Febr. Op de markt van heden werden aangevoerd 1511 stuks. 777 stuks hoornvee, 547 biggen, 85 zeugen, 37 schapen en lammeren, 95 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 300 k f 450, kalfvaarzen f 290 a f 445, magere ossen en koeien f 170 k f 270 vette ossen en koeien le kw. 55, 2e kw. 47J ct. p. p., pinken f 140 k t 220, zeugen f 85 f135, biggen f2.k f 2.25 p. w schapen f 25 f 45, lammeren f 22 a f 36. Handel lui, prijshoudend. 's BOSCH Marktbericht. Dinsdag werden aangevoerd 18,975 kilo boter. Hoogste prijs t 2.66 laagste prijs f 2,40 tniddelprijs f 2.62. Noteeringen Graanbeurs. Hóiel Jan Geertzen, St. Jansstr. 10 's B >sch. Bl. Erwten t 15 f 16 00 t 20.— Boonen f 15 Lij nkoeken t 18. - Groiidnoteiikoeken f18 50 Soja meel I 15.50 Lyumeel t 1H. Lijnzaad t 25 Haver 114. Zaaihaver t 46. Tarwe f 18. Rogge f 14. Mais f 13 Gerst f16 50 Lynkoekjes Bleu Ster f 16,50 Maishluterkoeken f16 50 Maishlutenmeel f 16.50 Alles per 100 K.G. ZALTBOMMEL, 24 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 75 biggen, prys van f9 tot f17. 48000 eieren, prys p. st. 6 a 7 ct. 840 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter fl.40, boerenb. fl.50, BUITENLAND. Aardschokken te Maastricht I Uit Maastricht wordt gemeld Maandagavond om ongeveer acht minuten voor tien uur, is hier een aardschok waar genomen. Het begon met een lichte tril ling, die in sterkte toenam en toen plot seling werd afgebroken. De schok duurde ongeveer vijf seconden. Ook in een groot deel van Belgisch Limburg is Maandagavond een schok ge voeld, gepaard met eenig onderaardsch ge rommel. In sommige dorpen zijn voor werpen of meubelen van hun plaats ge schud of omgevallen. Te Lanaeken, waar de schok erg hevig geweest, is, zyn tal van huizen beschadigd. Het observatorium te Ukkel meldt, dat tegen 9 uur 33 een schok is geregistreerd, die ontstaan is in de streek van Hasselt en zich heeft uitgestrekt tot het noorden van de provincie Luik. Deze schok is de sterkste, die sinds 1904 in België is op- geteekerid. De schok is ook in de mijn streek gevoeld, doch heeft in geen der mijnen schade aangericht. Te Hasselt ston den de huizen te bever. Het eenige slachtoffer is een vrouw, die van schrik dood gebleven is. Vrouw iu brand Toen Maandagmorgen mej. M. te Ven- ray, bezig was, haar kinderen aan te klee- den, kwam haar rok in aanraking met de gloeiende kachel en eensklaps stond zij in brand. De vrouw vluchtte, in vlammen gehuld, de straat op, waar voorbijgangers het vuur doofden. In ernstigen toestand, het geheele li chaam bedekt met brandwonden, is de ongelukkige naar het ziekenhuis overge bracht. o achtig groot is het gebruik van de wereld beroemde Oprechte Win- SUmer Zalf. Dit is de oorzaak dat men bij deze Zalf zulke goede resul taten bereikt. Zij geneest geheel pijnloos de gevoelige steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, snij-, brand en open wonden, zwerende borsten, dauw-, baard- en ringworm, winter handen en voeten, oude- en verwaar loosde wonden, fijt, likdoorns en wratten, open beenen en alle moge lijke wonden tengevolge van door liggen, smetten, kloven, barsten, en huidverschilvering. Duizeode lyders zijn door deze roemrijke Zalf radicaal genezen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35, Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn.Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr Gen.-Agent J. G. DE VR1E8, Winsnm (Gron.) In het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam is Maandag middag de 24-jarige fabrieksarbeider A. J. D., uit de Lange Baanstraat, zich ko men melden, onder mededeeling, dat hij zijn vrouw met een mes had gestoken, in de Kleine Leeuwenlaan. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waarbij de ont stellende waarheid aan het licht kwam. De 24-jarige echtgenoote van D. A. H. Barih genaamd, was al sinds geruimen tijd met een 5 jarig kind in gaan wonen in een pand aan de Kleine Leeuwenlaan. Haar man had tal van malen gepoogd haar te overreden weder bij hem te komen wonen, doch te vergeefs, de vrouw bleef weigeren. Toen zij nu de straat opging, liep D. haar achterna, waarna zij plotseling, door een messteek in de linkerzijde van den rug getroffen, in elkaar zakte. Zij wist zich evenwel te vermannen en zich steunende op een buurvrouw, naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel te begeven, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. o Werkende „steuntrekker»" Maatschappelijk Hulpbetoon voor dui zenden guldens opgelicht. Naar wij vernemen is dezer dagen ont dekt, dat een zestigtal leden van de Fede ratie van Transportarbeiders, allen te Rot terdam woonachtig, ondanks het feit, dat zy in de haven of elders werkzaam waren, iedere week, door bemiddeling der Fede ratie, bedragen als steun ontvingen. De Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zou op deze wijze voor bedragen van f 600 a f 700 per man zijn opgelicht, daar de Federatie voor rekening van dien dienst de uitkeeringen deed. Een uitgebreid on derzoek naar al deze dingen, wordt door de politie ingesteld. Bloeddorstige honden Onder Koudekerk hebben 2 honden dus danig onder een koppel varkens van den veehouder v. D. huisgehouden, dat 9 die ren moesten worden afgemaakt. Van som mige dieren waren de beenderen zichtbaar. Vermist Door opensluiting is ingebroken in een perceel aan de Van Hogendorpstraat, te Den Haag f 400 benevens eenige sieraden worden vermist. Gasrerstikkiog. Maandag heeft zich in de kiosk staande op den hoek Vaillantplein en Hobbemastraat te 's-Hage een geval van gasverstikking voorgedaan bij den 65-jarigen beheerder der kiosk. Toen de kiosk als naar ge woonte van 12 tot 2 uur gesloten was, omdat de beheerder gelegenheid had zijn twaalfuurtje te gebruiken, heeft deze blijk baar zyn vry uurtje willen benutten om een middagslaapje te maken en heeft hij zich daartoe op de bank uitgestrekt, met een kussen onder het hoofd. Terwyl hij sliep is de gasslang, die wat wijd was, van de gaspijp afgegleden waardoor de kleine ruimte spoedig geheel met gas ge vuld was. Toen later op den middag iemand een krant wilde koopen, bemerkte hy, dat de kiosk gesloten was en7 de man uitgestrekt lag op een bank. Hy waarschuwde de politie, die de deur open maakte en een onderzoek instelde. De beheerder was echter al overleden, Het lijk werd naar het bureau Vermeerstraat vervoerd. 1 Jtienwsblad van gebruik ik altijd Zaai E'Wien kort s»r«>o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9