Eerste Blad „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave; Firma L* J, VEERMAN, Heusden. No* 4480 Woensdag 4 Maart 1925 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ^AND VAN ALTERA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De eerste president der Duitsche Repu bliek is overleden. Frits Ebert werd in 1871 geboren en zal wel nooit gedroomd hebben, dat hij het zoover zou brengen. In 1892 verruilde hij zijn zadelaarsvak met het redacteurschap van een partijblad te Bremen. Op zijn 41ste jaar, in 1912, kwam hij in den Rijksdag. In den Rijksdag ontplooide hy zijn ta lenten als leider. Op den 9 November 1918 werd hij Rijkskanselier, op den 11 November 1918 nam hij de eerste plaats van het Rijk in en op 11 Februari 1919 werd hy door de nationale vergadering tot voorloopig Rijkspresident gekozen. Zaterdagmorgen is Duitschland's presi dent overleden. Toen na de blindedarm-operatie de koorts optrad, sprak de president zich tegenover zyne familieleden uit, dat hij voelde den dood tegemoet te gaan. De doktoren deelden aanvankelyk zyne opvatting niet en meenden, dat Ebert nog over een groot uithoudingsvermogen beschikte. Vrijdagnacht kondigde zich het naderende einde aan. De werkzaamheid van het hart nam af, waarbij tegen vijf uur een hooge koorts kwam. De arts, die toen by den zieke waakte, liet toen de familie leden en prof. Bier waarschuwen, die tegen 6 uur aanwezig wareri. Ebert verloor spoedig zyn bewustzyn, dat hij nog slechts enkele seconden herkreeg. Ongeveer 10 uur overleed hij. Aan het sterfbed waren de echtgerioote van den president, zyne kinderen, zijn schoonzoon, dr. Jeriicke en staatssecretaris Meissner. Met Ebert, schrijft Wolfgang Heine in de Vossische Zettung, verliest Duitschland een man, die sinds jaren in het midden van den strijd stond zonder een oogenblik aan zichzelf of aan de nietigheid van den partijstryd te denken, die alleen oog voor het geheel, voor het vaderland en het volk had. Hy had een geweldige taak te ver vullen. Hij is het slachtoffer geworden van, zyn onverpoosden arbeid, van het rus- telbos strijden tegen alle vijandelijke mach ten, van de dagelijksche opwindingen en zorgen om het vaderland. Overal, zoowel bij de gewezen vijanden als in het rijk, zal men inzien, dat een man is heengegaan, die Duitschland heeft gevrijwaard voor den 109 O, hemel I antwoordde Zéphyrine, zoo moeilijk is dat per slot van rekening niet eens, als je 't weet. Willen we wedden, ging de somnambule, die er pleizier in kreeg, voort, dat het me dit maal is gelukt? De Slak had de glazen opnieuw ge vuld. Rose Fouilloux dronk nog eens. Zij wilde niet onder den invloed blijven van de vooroordeelen, waaraan zij te veel had toegegeven. De woorden van haar zuster brachten haar op een idee, dat zij eerst verwierp, maar dat toch weldra ingang vond in haar niet meer heldere hersenen. Zij zou zich zelve geen kaart leggen, maar Zéphyrine zou 1iet doen Rose had dan alleen maar de fouten harer jonge re zuster te herstellen. Je schijnt er pleizier in te hebben Zéphyrine, zei de Slak. Nu wil je weer voor je zuster de kaart leggen Dat's niet waar I hernam de somnam bule, in haar onbekendheid met beleef- dè taal. Rose kent haar beroep als de bestemaar ik zeg je dat ze me op den weg geholpen heeft. Zéphyrine nam de kaarten op. Nu we zoover zijn, hernam Rose op- gewekt en op uitdagenden toon, zullen we eens zien. Je moet me zeggen wat chaos en in staat zou zijn geweest nog meer onheil te bezweren. Hy stond rechtop in een zee van dwaas heid en gemeenheid. Een echte Duitsche kerel. Geen partijman meer, maar een trouw dienaar van het ryk. Later zal het Duit sche ook begrypen, dat zijn eerste repu- blikeinsche president, een eenvoudige, ver standige zoon van de arbeidersklasse, het symbool was van datgene, dat alleen een waarborg kan zijn voor de herwording van de Duitsche natie. De president is dood, leve de republiek, schrijft de Vorwfirts aan het einde van het aan Ebert gewijde artikel. Het buitenland, schrijft het blad, besefte veel beter wat Duitschland aan Ebert bezat dan Duitsch land zelf, Hy was een man, een groote geschiedkunstige persoonlijkheid. Na eeuwen, als de standbeelden van koningen en vorsten weer tot puin zullen zijn geworden, zal iedereen nog weten, dat de eerste president van de Duitsche republiek Friedrich Ebert heette. Als een sprookje zal het worden verteld, dat een man uit het volk, een man van de onder drukte arbeidersklasse, de hoogste geschied kundige taak in het ryk had te vervullen. De beteekenis van Ebert voor de Duitsche natie begrypt iedereen, die niet door party haat wordt verblind. Hij was de vertegenwoordiger van de krachten, die in den strijd tegen het bolsjewisme en contra-revolutionaire be wegingen den weg naar de Duitsche democratie zochten. Als rijkspresident is hij met hart en ziel sociaal-democraat gebleven en voorvechter van de arbeiders klassen en voor het socialisme. Ook de Fransche, Engelsche en Belgische pers wijdt waardeerende artikelen aan den overleden president en de gezanten dezer landen hebben by de Duitsche regeering bezoeken van deelneming afgelegd. Morgen Donderdag wordt de president begraven in zijn geboortestad Heidelberg. De begrafenis zal plaats hebben met staatsie en praal. Op de zeestoomers en de regeeringsge- bouwen waaien de vlaggen half stok. De Pruisische regeering heeft voor den dag der begrafenis van het stoffelijk over schot van den rijkspresident de sluiting gelast van alle gebouwen voor publieke vermakelijkheden. Heden heeft voor het paleis van den rijkskanselier een rouw- betooging plaats waarby dr. Lather een redevoering zal houden. me overkomen zal. Vooruit dan maar. Zéphyrine toonde zich erg onhandig in de voorbereidende werkzaamheden Rose hielp haar terechtzoo goed en zoo kwaad als 'tging werd het spel neergelegd. Zéphyrine lachte weer valsch en be gon weer te redeneeren, toen haar zuster eensklaps sidderend opstond Rose had in een pakje ruitenvrouw, schoppenheer, hartenaas en schoppenzeven geziendat beteekent dat in baar huis een slechte man en vrouwt rachtten haar te bedriegen. Een ander pakje voorspelde Rose een plotseling overlijden in haar huis. Driftig schudde zij de kaarten. Je begrijpt er niets van per slot van rekening, riep zij wanhopig uit. Nu is 't genoeg. Zéphyrine was zoo booB dat ze een vloek op de lippen had. De Slak vreesde een twisthij zeide daarom Het is laatwe moesten maar gaan slapen. Ik stuur je niet weg, zeide Rose op een toon die beteekende dat zij er niet aan dacht hen te houden. Er heerschte een oogenblik van span ning. Het tweetal vertrok. Rose Fouilloux bleef alleen. Door dronkenschap kon zij niet met haar werk voortgaande kaartlegster had een verward hoofd ze had eigenlijk gewild dat haar verstand haar begaf. Wie zal hier sterven vroeg zij zich. zelve qp hollen toon af. Claudinet of ik BUITENLAND. Vreeslyk autobus-ongeval, 23 dooden Toen een autobus, waarin zich 33 personen bevonden, waaronder een vroolijk bruilofts partij, op weg was van Shajapoer (Britsch- Indië) naar Saranpoer, werd plotseling een lamp afgerukt door den storm. De lamp werd gevonden. Een man, die aan den kant van het spatbord zat, hield verder de lamp voor zich uit. De bestuurder, verblind door het licht, nam een verkeerden draai, waardooor de autobus omsloeg en de benzine-tank vlam vatte 23 passagiers kwamen onder de auto terecht en verbrandden levend. Belangrtyke ontdekkingen De opgravingen in het sint Richborough te Dean bij Gloucester hebben geleid tot interessante archaeologische ontdekkingen. Tot dusver zijn 9000 Romeinsche munten gevonden. Verder heeft men talrijke wa pens en menschelijke geraamten ontdekt. o Bomhardemliegtuig gevallen Bij Cheshunt is een groot Engelsch bom bardeervliegtuig, dat van Norfolk op weg was naar Norholt, tengevolge van den hevigen storm ge vallen. Drie der inzittende vlieger-officieren werden gedood. Van de overige leden der bemanning werden 3 ernstig gewond. Lcmaitra en Arrachard verdwenen f Er bestaat te Parys groote ongerustheid over het lot van de kapiteins Lemaitre en Arrchard, die Vrijdag j.l. uit Tomboentoe zijn vertrokken om naar Algries te vliegen. Men gelooft, dat beide vliegers een noodlan ding in de Sahara hebben moeten maken. De bladen melden uit Algiers, dat vandaar vliegtuigen vertrokken, om beide vliegeniers te zoeken. Instortende muur maakt vele slachtoffers Op het terrein van de sUsme Lorraioe« te Saarburg is een in aanbouw zijnde muur van 5 M. hoogte ingestort, tengevolge waarvan 12 werklieden onder de neerval lende steenen werden bedolver. Men neemt aan, dat 5 hunner gedood en verscheiden zwaar zijn gwond. o Russische „cultuur" De »Prawda« verneemt, dat de staf van de Militaire Technische Hoogeschoo) Vystrell te Moskou de biblotheek, welke 100.000 Toen de Slak en Zéphyrine thuis kwa men waren ze allebei vreeselijk uit hun humeur. De een beschuldigde den ander dat hij de kwaadheid van Rose had opge wekt. Maar in hun hart vroegen zij zich met groote ongerustheid af, wat er in den geest van de kaartlegster had kunnen omgaan dat zij ook kwaad was geworden. Je weetzeide Zéphyrine, dat het noodig was geweest dat zij voortging. Wat zou jij gedaan hebben? Wat? Dat weet ik niet Mij dunkt dat je plan slecht is. Het gaat niet erg gauw, erkende Eu- sèbe. We moeten iets anders probeeren. Dat is goed 1 We zullen zien. Er zou bij slot van rekening wel een middel zijn om het te schikken, zonder dat er veel kwaad bij was zeide Zéphy rine. Ik denk van niet, zeide de Slak op onheilspellenden toon. We moeten haar geld zien te krijgen. Jawel, maar je vergeet een dingdat wij nog altijd niet weten waar zij haar geld verstopt als het er is. Zéphyrine wilde veronderstellingen maken, maar Eusèbe legde haar het stil zwijgen op met zijn beetje aangeboren galanterie, als hij kwaad was. Hij riep uit: Wees maar blij, dat je weet dat ik er op de een of andere manier er een ein de aan zal maken. Aan haar of aan haar jongen Aan beiden. deelen telde, heeft verkocht voor pulp aan een papierfabriek. Deze bibliotheek is in den loop der eeuwen samengesteld en be hoorde vroeger aan het Militaire College te Moskou. Zij bevatte waardevolle boeken uit de 18de en 19de eeuw en volledige edities van de Rusissche en buitenlandsche klassieken. De wolvenplaag in Rusland Omtrent de wilde-dierenplaag en vooral wolven waardoor in het bijzon der Noord-Rusland wordt geplaagd, ver nemen wij nog uit bladen van Riga Er zijn zelfs dorpen en kleine steden die vrijwel ontoegankelijk zijn, wyl de rondom gelegen wolvenhaarden een con stant gevaar voor reizigers opleveren. Verscheidene menschen zijn reeds door wolven en beren gedood en opgegeten. De verliezen onder het vee zijn aanzienlijk en bedragen duizenden stuks. De wolven hebben bij Zimenki zelfs een trein, waarin varkens vervoerd werden, aangevallen. Alle zwynen werden gedood. Ds wolven konden niet eerder dan na een aanval door de boeren met wapens en bijlen verdreven worden. Het ontzagelijke aantal wolven zou een gevolg zijn van ds weinige jacht, welke nu op deze dieren wordt gemaakt. Vroeger werden ze des winters bij hon derden neergelegd. flonderden dooden en gewonden Volgens een bericht uit Londen had bij Nictherovy in den staat Rio de Janeiro een ontploffing plaats in een opslagplaats van ontplofbare stofïer», waarbij 100 per sonen gedood en 600 gewond werden, ter- wyl 2000 huizen werden verwoest. Voor Allen die sukkelen met verstopping of moeilijken en I onregëlmatigenstoelgangzijn j Mijnhardt 's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug en radicaal en veroorzaken niet j 'de tpinste kramp. Doos 60c, k Bij Apoth. en Drogisten./" BINNENLAND. Auto ongeluk Op den Bornscheweg te Almelo is de heer J. Stoker, reiziger in dienst der firma wed. G. Boom, terwijl hij fietsende zich Dat was makkelijk gezegd: de Slak, welk een volleerde schurk hij ook was, deinsde toch voor een moord terug. Daarom betreurde hij 't dan ook meer dan ooit dat de vrienden verdwenen waren, die hij had kunnen aanvoeren en die voor hem het ruwe werk konden doen zonder dat hij verplicht was zelf het mes te hanteeren. Als scharenslij per zou hij het mes wel scherp maken, maar een zijner medeplichtigen zou het mes in 't hart van het slachtoffer steken. Zéphyrine wilde opnieuw beginnen zij werd nog ruwer dan den eersten keer teruggewezen. Als je mij nog meer hinnert, riep de Slak uit, zal ik je slaag geven. De somnambule mopperde op haar beurt en toonde zich vechtlustig. Een geregelde veldslag zou plaats heb ben, toen Eusèbe Rouillard, die de hand al ophief, zich bedacht, de schouders ophaalde en plotseling wegliep. Het is toch vreemd 1 dacht hij, het deed mij zoo'n genoegen Parijs terug te zien, en nu verveel ik mij er al. Ik zal weer aan het werk moeten. Als wij ons geld opgedronken hebben (en daar zal Zéphyrine voor een deel wel voor zorgen) zitten wij weerop zwart zaad dat bederft mijn humeur en maakt mij afkeerig van de maatschappij. Om niet in deze erg menschenhatende stemming te blijven, ging de Slak een kroeg binnen en liet er zich een glaasje brandewijn gevenhij beraamde plan nen zonder eenig practisch denkbeeld te vinden. aau een vrachtauto vasthield, door een hem achterop rijdende personenauto overreden. Zwaar verwond werd hy naar het zieken huis vervoerd. leel naar Rusland In de Am8terdamsche haven is aange komen het Duitsche stoomschip »Yotun- heima dat meel komt laden, bestemd voor Rusland (Odessa). Het vaartuig ligt bij de graansilo en zal ongeveer 4500 ton meel mede nemen. Naar wy vernemen is dit meel vervaar digd door Nederlandsche meelmolens. De contracten voor de levering aan Rusland zijn reeds eenigen tijd geleden gesloten. Voorts hooren wy, dat binnenkort het stoomschip »Startak« hier eveneens meel voor Rusland zal komen laden. Groot zijn de te verzanden quanta niet, maar het is toch wel merkwaardig, dat meel gaat naar de haven, waaruit vroeger juist veel graan kwam. Bencemd tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden in de vacature ontstaan door de benoeming van dr. Fentener van Vlissingen tot vice-president van het hoogste rechtscollege, mr. Kirgerger, thans Raads heer in het Amsterdamsche gerechtshof. o Voet afgekneld Te Vianen is in de grootesluis een ernstig ongeluk gebeurd. Een meisje van ruim 20 jaar had het ongeluk met haar voet bekneld te raken tusschen een staaldraad. De voet werd boven den enkel totaal af gekneld, zoodat de voet in het water viel. Het meisje behoorde thuis op een in de sluis liggend schip. Dokter Knegtering legde het eerste verband. Met een auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst van Utrecht, die plm. 20 minuten na het ongeval reeds in Vianen was, werd zij naar de Rijkskliniek in Utrecht overge bracht. Geluksvogel Naar de correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt, is het lot van één mil- lioen frank van de leening voor het her stel der Belgische verwoeste gewesten dit maal ten deel gevallen aan een Nederlan der, Jan Caenen, werkzaam in de zinkfa- brieken te Overpelt (Belgisch-Limburg), Caenen woont reeds twintig jaar in België en is 50 jaar oud. Hy is afkomstig uit Bergeik. Hij hernam zijn wandeling en kwam te Parijs terug door de poort van Cham- perret, nog altijd in zich zelf moppe rend. Al slenterend kwam hij den boulevard des Batignolles over, waar hij een troepje nietsdoeners zag staan om een kunste naar. Wat zou die daar uitvoeren vroeg Eusèbe zich af. Wat een troep luilak ken Wat een nietsdoenersZouden zij niet liever werken Ondanks deze alleenspraak, die des te minachtender was omdat de Slak wer kelijk zoo ijverig was als hij dat aan anderen aanried, achtte hij het niet be neden zijne waardigheid met zijn eigen persoon het aantal nieuwsgierigen te ver meerderen. Eusèbe had afleiding noodigzijn arm gewond hart zocht slechts vergetel heid. Op dat oogenblik was er een pauze en het orkest, voorgesteld door een draaiorgel, speelde de vroolijke wijsjes „Petit Bleu" en de „Valse des Chopines". De Slak, die volstrekt niet dweepte met muziek, werd toch door de keuze dezer drinkliederen getroffen. Hij was minder bedroefdhij herin nerde zich weer zijn vroegere bekwaam heden en met voldoening merkte hij op; hoe hij, als vanzelf, zijn handen dich ter bij de zakken der toeschouwers bracht. Maar eensklaps kwam hij tot betere gedachten. Waarom? waar denk ik aan? Die arme lui hebben toch bijna niets in hun zak fiir let Land vai Heisdei gi AilgiaJeLaiastraat si fie BuitUrvnr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1