Tweede Blad io. 4480. Woensdag k Mean PU ROL Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Vragen op rechtskundig gebied !S! Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Als dit niet geregeld geschiedt, krygt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Op 7 Maart a.s. hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. «Sursum Corda» haar jaarlijksche uitvoering te geven. In afwijking met de hier heerschende gewoonte geeft deze Vereen, ieder jaar een uitvoering van uitsluitend zang en muziek. Dit geeft aan directeur en leden veel studie, maar men heeft ook tot voldoening, dat het peil der uitvoering veel hooger staat. Dit jaar is door den heer J. Boers van 's Gravenzande medewerking toegezegd. De heer Boers heeft als tenorzanger een goeden naam en hoopt op 7 Maart een zestal nummers ten gehoore te brengen. Ook worden verschillende, sopraan en alt solo's door de leden zelf gezongen. Wy hebben het programma gezien en twijfelden niet. of het zal voor liefhebbers van muziek en zang een genotvollen avond worden. Verzuime daarom niet deze uitvoering bij te wonen, die gehouden wordt in de Openbare school en aanvangt om 7 uur. Reeds maanden en maanden wordt onze gemeente in beroering gebracht door het schrijven van anonieme brieven. De ongelooflijkste verhalen doen er over de rondte en de brutaalste staaltjes werden er van verteld. De politie, die dag en nacht op den loer heeft gelegen, is het tot heden niet mogen gelukken de daders op het spoor te komen. Men vermoedt dat er een geheel complot bij deze schrijverij is betrokken en het zijn vertakkingen tot zelfs buiten de gemeente heeft. Met een betrekkelijke onschuldigen grondslag begonnen heeft het thans een buitengewone omvang aangenomen, niemand is er meer veilig voor, er wordt beweerd, dat door verschillende ingezetenen reeds 170-tal brieven zijn ontvangen. De vorige week zyn een drietal inge zetenen door de justitie gehoord, naar wij vernamen heeft dit verhoor echter geen resultaat opgeleverd, Alinkerk. Woensdagavond 25 Febr vergaderde de Chr. Schoolver. tot stichting en instandhouding van scholen met den Bybel te Waardhuizen en Uitwijk. Wegens onge steldheid van den Voorzitter werd de lei ding opgedragen aan den secr. de heer Kloosterman, hoofd der school. Na 't zingen van Ps. 25 2 en 't lezen van een gedeelte uit Gods Woord, werd door den Voorzitter in gebed voorgegaan en spreekt deze hierna alle aanwezigen een hartelyk welkom toe. Uit het rapport van het hoofd der school blykt dat de vereen, en de school met vele moeilijkheden te-kampen hebben gehad, doch dat deze alle weer zyn overwonnen, zoodat de school zich weer in bloei mag verheugen. Ook het verslag van den penningm. vertoonde een optimis tisch karakter. Hierna bracht de Commissie tot nazien der rekening 1924 rapport uit, en ver klaarde alles in de beste orde bevonden te hebben. Tot bestuursleden werden her kozen de aftredende heeren P. v. d. Wal en Z. van Herwyuen. Na nog enkele besprekingen sloot de Penn. de heer G. v. Herwijnen deze vergadering, na 't zingen van Ps. 89 7 met dankgebed. Breda. Op Woensdag der vorige week had in het Hotel Cosmopolite eene druk bezochte en zeer geanimeerde vergadering plaats der afdeelingen van de Prov. B.Br. Ver- eeniging het «Groene Kruist. Na het welkomstwoord van den Voor zitter en het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, gaf de Secretaresse voorlezing van het keurig verzorgde jaar verslag over het afgeloopen jaar. Hierop gaf de penningmeester verslag van het finantieele gedeelte over 1924. In ver band hiermede werd aan de orde gesteld het verslag der afdeeling Dinteloord als commissie tot onderzoek van het geldelijke beheer over dat jaar. Na nog eenigfc vragen te dier zake, die door den penningmeester werden beantwoord, werd de rekening eenparig conform de aanbieding vastgesteid. Met bijna algemeene stemmen werden mevrouw Plantenga als lid van het Hoofd bestuur en de heer N. M. v. d. Hammen als plaatsvervangend lid, beiden periodiek aftredend, herbenoemd. Met belangstelling werd kennis genomen van het verslag der commissie tot bestrij ding van de zuigelingenziekte in Noord- Brabant. Dit voor deze provincie zoo be langrijk werk voor gezamenlyke rekening der Groene en Wit Gele Kruizen ter hand genomen, schijnt hoe langer hoe meer door belanghebbenden te worden gewaardeerd. De ontwerpplannen van het Hoofdbestuur tot het waardig herdenken van het 25 jarig jubileum van het A. N. V. het Groene Kruis vond aller instemming. Bij de gebruikelijke rondvraag werden verschillende belangryke punten naar voren gebracht, waarna sluiting volgde. Voor het aanschaffen van een Rönd- geen-apparaat in het Diaconessenhuis te dezer stede zijn in niet minder dan 17 gemeenten in Westelijk-Noordbrabant gelden bijeengebracht. De belangstelling daarvoor en ook voor de inrichting zelve blijkt wel hieruit, dat in een korte spanne tyds in deze gemeenten ruim f 10 000,is bijeengebracht. Woensdag zijn die gelden door den heer Van Drimmelen, oud-Burgemeester van Klundeit, in tegenwoordigheid van ver schillende personen uit die gemeenten, aan het Bestuur van het Diaconessenhuis over gedragen. Voor zoover die gelden voor het aange wezen doel niet benoodigd zijn, zullen deze ook eene nuttige bestemming verkrijgen, terwijl ori- en minvermogenden ook ge tegenheid zullen verkrygen om vari dit apparaat te profiteeren. Capelle. In haar repetitielokaal hield de muziekvereeniging «Kunst na Arbeid» Vrijdag, 20 dezer haar jaarvergadering. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De heeren J. Michael, W. J. v. Nieuwenhuijzen, J. Kraak, E. Colet, W. v. Vuuren, W. M. de Bas en C. de Rooij werden herbenoemd in hunne respectievelijke functies. A. v. B., werkzaam op de zagery en schaverij van de firma Oerlemans al hier, had j.l. Zaterdag het ongeluk met zijn rechterhand in aanraking met de zaag machine te komen met het ongelukkig ge volg, dat hij zich onder geneeskundige be handeling van Dr. Kohier moest stellen. Dassen. Dezer dagen werd publiek aanbesteed door de «Vier Bannen» het baggeren van den Gantel. Voor dit werk waren veel liefhebbers opgekomen. Vóór de besteding werd bekend gemaakt dat er 10 inplaats van 15 c.M. beneden de bedding van de sluis bij het water- macbine te Hank gebaggerd moet worden en dat de bodembreedte 7 meter moet zijn. Het werk is in 5 perceelen aangenomen en gegund als volgt1ste perc. Arie Kant f 1902e perc. Adam Verhoeven f200; 3e perc. Joh. van Steyn f195; 4e perc. Ant. Hofmans f 1905e perc. K. Kolijn f150. Diusdagavond gaf de fanfare «Wil- heimina» wederom haar jaarlyksche vasten avonduitvoering in de zalen van den heer J. Leemans alhier. Deze uitvoering werd buitengewoon druk bezocht, het café was in de uiterste hoeken bezet. Deze groote drukten zouden we in de eerste plaats willen wijten in het optreden van den bekenden karakterhumorist Didden uit Waalwyk. We kunnen niet anders zeggen dan deze onverbeterlijk was, wat men het best kon merken aan het applaus na ieder stukje. Ook de muziek viel zeer in den smaak, er werden mooie stukken ten gehoore gebracht. Omstreeks half 12 was het program afgewerkt en werd tot 12 uur (sluitings uur) nog volop pleizier gemaakt, waarna allen ten zeerste voldaan huiswaarts keerden. Drunen. Veiling. Bellefl. I 20 —25 per K.G. II 10—13| Goudrenette I 9|19j Brederode I 13—14 II 7—8 Juin •HM I •HM CO T* Spruitjes I 31 —36 II 20—30 Witlof! 12—15 Peen 2 Savoyen 2 per stuk. Prey 7—11 Nleawendijk. 1.1. Vrijdag gaf de Zangvereeniging »G. K. K.t directeur deu heer Snijers van Raamsdonksveer voor een talrijk publiek een uitvoering. Voor deze uitvoering waren geen samenspraken nog voordrachten geleerd, doch werd meer studie gemaakt van den zang. De verwachting voor deze vereeniging was zeer hoog ge spannen, doch zij heeft deze niet beschaamd. Van het begin tot het einde werd er goed gezongen, zelfs werd op verzoek no. 7 van het programma herhaald. Ook de dames van Breugei en Walraven gaven blyk van flinke krachten voor de vereeniging. Door haar werden (Natuur, duo voor so praan en Alt) en (Zomeravond, sopraansolo) uitstekend gezongen. Het talryk publiek was in ieder opzicht tevreden over deze uitvoering. A.s. Donderdag 5 Maart zal de Bondsring «Altena» Zuid, in het Instituut vergaderen. Onderwerpen zijn le Ge rechtigheid voor Jood en Heiden in 't ge loof, Romeinen 3 21 31, door J. A. Verdoorn van Genderen 2e Gehoorzaam heid door J, van Wijk van Meeuwen. De Coöp. Zuivelfabriek alhier heeft in 1924 5.152.057 K.G. melk verwerkt met een gemiddelt vetgehalte van 3.20 pCt. vet. Het vorige jaar werd 5.182.079 K.G. verwerkt. Den 6 Maart a.s. hoopt het fanfare corps «Crescendo» in het Instituutlokaal een openbare uitvoering te geven. Het program is weer schitterend. Men ver zuime niet deze uitvoering by te wonen. Wondrichem. Zaterdagavond besprak in café Van Gooi, de heer J. v. d. Zadel hof! uit Dordrecht in een openbare verg. voor de afd. Woudrichem der S.D.A.P., de visscherybelangen en de ontwapening. De heer W. Viveen, als Voorzitter der afd., leidde den spr. in en bracht dank aan den heer v. Zadelhof!, voor hetgeen deze reeds in het belang van de binnen- visscherij heeft gedaan. In de rede van den heer Zadelhof!, die leeds een voorbereiding bleek te zijn voor de a.s. verkiezing, kwam in hoofdzaak naar voren datgene, wat door de S.D.A.P. in den loop der jaren in 't belang der bin- nenvischery reeds had gedaan. En al mocht zyn gepraat in de Tweede Kamer in den beginne ook al niet veel invloed hebben gehad, door telken jare steeds opnieuw voor de zaak op te komen, net alsof ze nog nooit eerder besproken was, had toch zeker al wel een en ander bereikt. De Visscherij-inspectie, die meer papier verwerkt dan daden doet, voldeed evenmin als het visschery-reglement, dat sinds 1911 reeds 12 maal gewijzigd moest worden en thans voor een gewoon ontwikkeld mensch haast niet te volgen is. Deu algemeenen toestand schetste spr. aldus, de visschen verdwynen uit de ri vieren en de visschers verarmen. In 1886 werden aan den afslag te Kralingt-n 105 duizend zalm verhandeld, terwijl in 1919 de aanvoer slechts 1012 duizend bedroeg. Als een groote factor waaraan de ver dwijning der trek- en standvisch is toe te schrijven, noemde spr. de waterver ontreiniging door de groote fabrieken. Duizenden ponden van dit heerlijke volks- voedsel zijn hierdoor reeds verloren gegaan. De kunstmatige teelt van zalm, keurde spr. goed, zoodat gezien de gunstige resul taten op heden, op uitbreiding moet wor den aangedrongen. Het zal daarom voor een en ander noodig zyn, dat ook gij visschers, als zynde arbeiders eener groote maatschappy, onze party versterkt, des te grootere mond zetten wij dan op, des te sterker dringen wij aan op verbetering. In het laatste gedeelte van zyn rede, wees spreker op de wenschelijkheid van geheele ontwapening. Liever zag hy, dat die millioenen bestemd werden, voor op voeding en onderwijs, ook voor het ar beiderskind. Maar, zegt spr., zooals het licht volgt op de duisternis van den nacht, alzoo zal ook een beter tijdperk volgen op de verdrukkingen van heden. In het belang van ;t algemeen en ook in eigen belang, zou hij de visschers willen aan raden, hun stem uit te brengen op de candidaten der S.D.A.P. Onder daverend applaus besloot spr. hierbij zijn rede. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. De heer Viveen dankte daarop den heer v. Zadelhof! en spreekt de hoop uit dat deze bijeenkomst zal strekken ten zegen der arbeidersklasse. Vanwege de afd. van den Prote stantenbond alhier, zal Zondag 8 Maart a.s. in de openbare school godsdienstoefe ning worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan, Ds J. L. N. Zillinger Molenaar uit Dordrecht. De dienst, voor een ieder toegankelyk, vangt aan voorm. half elf. Werkendam. De Herv. Chr. Jonge!. ^Schrijnende Hander U na de wasch verzacht dadelijk vereeniging «Maranatha» hoopt 5 Maart a.s., haar jaarfeest te vieren in de Nutszaal, aanvang 7 uur. Waalwijk. Volgens mededeeling van de Kamer van Koophandel zal Dr. Th. Metz, secretaris der Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a. M. voor belanghebbenden inzake Ned. vorderingen op Duitsche debiteuren en eventueel ook omtrent andere aangelegen heden, op Donderdag 5 Maart a.s. des namiddags van 1 tot 4 uur ter secretarie der Kamer van Koophandel te Nijmegen, Hersteeg 50, te spreken zijn. Kan een kleinkind aansprakelijk worden gesteld, als door zijn Grootvader hypotheek is genomen 84 jaar geleden, waar nooit rente van betaald is De panden, waar toen hypotheek op gemaakt zijn, behooren nog aan dezelfde familie. Grootvader en vader zyn beide overleden en de kinderen hebben het nooit geweten. De kleinkin deren worden nu lastig gevallen voor die schulden. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 20 Febr. '25. VleeschkeuringswetA. V., Dussen, 2XtlO of 2X5 d. Warenwet A. J. S„ Andel, f 15 of 15 d. G. J. B., Heusden, f30 of 15 d. TrekhondenwetE. M.. Veen, f 3 of 2 d. Pol.regl. rivieren G. d. S., IJsselmonden, f5 of 3 d.J. v. S., W'chem, f 10 of 5 d. Max, snelheid Almkerk M. H., Etter beek, f 15 of 10 d. Wet openb. midd. v. vervoerJ. A. v. K., Drongelen, f10 of 5 d. P. J. F., Wijk, f10 of 5 d. Motor- en Rywielregl.F. E., Nice, H. W., A'dam, J. V., Dordrecht, N. L. J. A., Berlicum, ieder f 10 of d. Pol.regl. D. J., 's Bosch, f 3 of 2 d. Pol.verord. W'chem R. v. Z., W'chem, f 0.50 of 1 d. i J. A. d. J., idem, f 2 of 1 d. LeerplichtA. W. v. d. W Haarsteeg, f 15 of 10 d.; T. J. M., W'chem (2X), 2 X f 1 of 2X1 d. 426 Sr.H, C., zwervende, 14 d. h. 427 Sr.J. .1. v. d. S., W'dam, A. R., Giessen, ieder f3 of 2 d. 460 Sr.J. A. v. W., M. v. R., Wijk, f3 of 2 d. 453 Sr. J. G., Wijk, f 3 of 2 d. Rijwiel z. lichtL. W. W'dam, e. a., allen f3 of 2 d. BUITENLAND. Een vuurbal Men meldt uit Bergen op Zoom d.d. 27 Februari Gisteravond woedde boven onze stad een hevig onweder. Even over half zes, terwyl de werklieden van de fabriek van de firma Beckers zich naar huis begaven, kwam juist boven hen met ontzettende vaart een vuurbal naar beneden, welke op ruim 10 M. afstand van hen neerkwam, eenige gaten in den grond sloeg, maar in h6t water uitdoofde. Overreden Te Bolnes is door de auto van den heer B. het achtjarig zoontje van v. d. Pol overreden. De kleine was onmiddellijk dood. o Tien jaar lang gas gestolen Tegen een bewoonster van een perceel in de Doelensteeg te Leiden is proces verbaal opgemaakt, omdat zy de gasleiding, buiten den meter om, met de binnenleiding van haar woning had aangesloten. De vrouw bekende, dat zy op deze wijze al tien jaar lang gas had gestolen. Kind verbrand Vrijdagavond bad te St. Oedenrode een droevig ongeval plaats. Terwyl de haren van het 9-jarig dochtertje van den heer Antoon van Houtum gewasschen werden, naar men zegt met gasoline, ontplofte plot seling een bus, die de gevaarlijke vloeistof bevatte, waardoor het arme kind geheel in vlammen werd gehuld en zulke verschrik kelijke brandwonden bekwam dat het Za terdag aan de gevolgen is overleden. Ook mejuffrouw van Houtum en de heer Piet Ockhuyzen, ten wiens huize het ongeval plaats vond, kregen bij de reddingspogingen zeer ernstige doch niet levensgevaarlijke brandwonden aan aangezicht en handen. Heel het dorp is onder den inruk van dit tragisch gebeuren. o Voorjairskeuringen. Ged. Staten van Gelderland hebben bepaald, dat de gewone voorjaarskeuringen van Springstieren zullen worden gehouden Op 27 Maart, v.m. 8.30 uur, Zalt- Bommelv.m. 10.30 uur, Zuilichem n.m. 2 uur, Ammerzoden. Op 28 Maart, v.m. 8 uur, Haaften. Vliegen beven de bollenstreek Teneinde vooral de buitenlandsche be zoekers der Internationale Voorjaars Bloe mententoonstelling te Heemstede een over- zichtelyken indruk te geven van het bloem bollendistrict heeft de K.L.M. het voornemen om, te beginnen met Zaterdag 11 April geregeld vluchten te organiseeren boven deze streek, als een aantrekkelijkheid voor de bezoekers der tentoonstelling. Eigenaardige menscben Een beesten boe). Men schrijft uit Gorinchem aan de «Stand.» In het kleine stadje Woudrichem leven in de grootste ellende een man en een vrouw met 7 kinderen die alle wilden nagenoeg als beesten kunnen beschouwd worden. Man en vrouw zyn uit den netten stand afkomstig, maar het schijnt, dat voor hun huwelijk reeds een geestelijke afwijking bij beiden bestond. Nu is het een schaamte- looze bende een schande voor het stadje die zich onderhoudt met het gebedelde brood, dat medelijdende burgers ze nog geven. «Gaan de zaken slecht», dan leent de man een roeiboot om de overschotten van de soldatenmenages uit Gorinchem te halen, die eigenlijk voor de varkens bestemd zyn. Heeft de man dan een trog zwijnen- voedsel bemachtigd, dan houden de parasieten een feestmaaltijd. Zij behuizen in een kot, uit twee vertrekken bestaande de «huis kamer» is geheel uitgebroken van ramen is geen sprake meer de schoorsteenmantel, evenals een deel van het dak zyn als brandhout opgestookt, de tegels zijn uit den vloer gehaald en verkocht. In het andere vertrek, n.l. het zoldertje, ligt de geheele familie door elkaar plat op den vloer te slapen stroo en hooi doen dienst als bedden, de dekens worden vervangen door jute zakken. Het hooi dat zelden ververscht wordt is een broeinest van allerlei on gedierte. De diaconie heeft zich over deze onge lukkige ontfermd en heeft twee kinderen naar de Weesinrichting te Neerbosch ge zonden, terwyl 1 jongen naar een inrichting te Apeldoorn is gebracht: 75 pCt. der onkosten werden bestreden door het Rijk, terwyl de diaconie 25 pCt. er bij betaalt wenschelijk is het, dat de gemeente zich met de andere «leden van het gezin» bemoeit. Kindermoord Voor de Rechtbank te Breda is met gesloten deuren de zaak behandeld tegen den vader en dochter te Terheijden, die twee pas geboren kinderen om het leven hebben gebracht. Tegen den vader werd 6 jaar, tegen de dochter 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Dalende eierprtys De prijs der eieren is dalende. De op- koopers in het land van Maas en Waal besteedden 5 5| cent per stuk. o Bezoek van ouds bekend H6tel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Tel. Interc. 436 j Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH I fftctiwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 7