Eerste Blad UitgaveFirma L, J. YEESMAN, Heusden. No, 4482. Woensdag 11 Maart 1925s FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." lAND VAN ALTEfA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLANBSC5H OVERZICHT Chamberlain, de Engelsche Minister v. Buitenlandsche Zaken, heeft Vrijdag zijn reis naar Genua ter bijwoning van den Volkenbondsraad, onderbroken en beeft te Parijs een samenkomst gehad met Herriot, den Franschen premier. De beide staatslieden zullen zich even min als ieder ander voorgesteld hebben dat zij in de paar uren die de ontmoeting duurde, een oplossing zouden vinden voor de problemen, die op 't oogenblik een regeling vragen. Het doel was slechts het terrein eens te verkennen en van elkaar eens te ver nemen, hoe onderscheidenlijk het standpunt van Frankrijk en Engeland is ten aanzien van problemen, die wegers hun belangrijk heid in het middenpunt der algemeene aandacht staan. Het voorloopig peilen heeft echter nu reeds uitgewezen, dat er nog heel wat water door den Rijn kan loopen, voordat de Britsche en Fransche opvattingen met elkaar zijn verzoend. Dit betreft met name het vraagstuk der veiligheid, waar de beide politici in hoofdzaak over hebben gesprokende kwestie der veiligheid en der ontruiming van Keulen zijn namelijk nauwelijks aangeroerd. Wat het garantiepact betreft, krijgt men na raadpleging der verschillende berichten den indruk, dat Chamberlain de noodzakelijk heid heeft betoogd van een vijfvoudig ga rantieverdrag tusschen Frankrijk, Engeland, België, Italië en Duitschland, waaraan Tsjecho-Slowakije en Polen naderhand rog hun adhesie zouden kunnen betuigen. Het eigenaardige geval doet zich hierby voor, dat dit pact van vyf niet stookt met de oorspronkelijke inzichten van Chamberlain, die steeds het meest heeft gevoeld voor een regionaal defensief verdrag tusschen Frankryk, Engeland en België. Daar de meerderheid der Britsche kabinetsleden, onder leiding van lord Balfour, het meeste 111 Ach, beste jongen, zeide de Slak. ik heb een traan in 't oog Maar laat ons eerst nog een hartversterking nemen. Je bent dus goed bij kas Misschien wel, antwoordde Eusèbe, met het gezicht van een rijkgewordene tegenover een vroegeren vriend, die arm is gebleven. Hij klopte op tafel en bestelde twee glazen en een fiesch absint. Niet te veel, zeide de hercules, de hand van den ander tegenhoudende, die zich gereed maakte om in te schenken. De Slak maakte een gebaar van ver bazing. Deze matigheid van zijn mak ker verraste hem, maar erg bedroefd scheen hij er niet over. Ik zal in mijn glas schenken wat ik dien kameraad had toegedacht, zeide hij bij zichzelf. Daarna wendde hij zich naar Mulot Hoe, je durft niet meer drinken? Ach, ik kan het niet meer, ik ben het niet gewoon. Zoo? Je verbaast mij Kom, laat ons gaan steun een beetje op mij Plaag mij niet zoo, smeekte de reus. Neen, 't is goed 1 Zoo'n soliede jon gen als jou zal ik niet plagen Je hebt geen bloed meer Misschien, oude vent, maar ik kan bet weer krijgen heil van een, trouwens ook door Churchill voorgestaan, vijfvoudig verdrag verwachtte, heeft Chamberlain aan de gevoelens der meerderheid de zijne ondergeschikt moeten maken en diende hij in zijn onderhoud te Parijs op te komen voor het meer uitge breide verdrag, dat echter ook door hem als een behoorlyke grondslag voor bespre kingen werd beschouwd. De Fransche premier daarentegen zou veel liever het bovenaangeduide drievoudige verdrag sluiten, nu toch eenmaal door de houding van Engeland, het protocol van Genève dat lievelingsdenkbeelden van het huidige Frankrijk belichaamde van de baan is. Direct afgewezen heeft de Fran sche minister-president het pact van vyf wei niet, maar hy had toch liever een nauw verbond met Engeland en België verwerkelykt gezien. Bovendien heeft Her riot niet nagelaten de Duitsche voorstellen te kritiseeren, omdat z. i. de positie van Polen hierdoor wordt bedreigd, omdat Duitschland niet op zich wil nemen om evenals de Fransch-Belgische grenzen die van Polen te gerandeeren. Ook voorzag Herriot nog andere gevaren in verband met Duitschland's houding hy liet door schemeren, dat de consequentie ervan zou kunnen zyn een aansluiting by Oostenrijk en daaruit zouden gevaren voor Italië (Triëstkunnen voortvloeien. Maar zoo wel Chamberlain en Herriot waren van oordeel, dat voorwaarde voor onderhande lingen met Duitschland het toetreden van dit land tot den Volkenbond was. Ook zijn beiden het erover eens, dat het met Duitschland eventueel te sluiten pact op geenerlei wyze de rechten, die de gealli eerden aun het vredesverdrag ontleenen, mogen aantasten. De beide politici waren zoowel tegen een bekorting van den be- zettingstermyn voor 't Rijnland als tegen de opheffing van de demilitarische van het Duitsche gebied ten Westen van den Rijn. BINNENLAND. Brandstichting Zaterdagnacht is de sigarenfabriek van den heer Sellers te Emmen, naar de Te), meldt, tot den grond toe afgebrand. Het gebouw en de inventaris gingen in de vlammen op. De eigenaar en zijn zwager zijn als verdacht van brandstichting voor loopig in de marechaussée-kazerne opge sloten. Het gebouw was verzekerd. o Zie je, Mulot, ik ben klein, maar ik durf. Het oog van den hercules schitterde opnieuw. Denk niet, dat ik bang ben voor iets. Ik hoop het Indien je altijd zoo'n brave Hendrik blijft, zou ik niets meer van je willen weten Ik heb een he kel aan soliede menschen Ik kan anders worden 't Is te hopen, Mulot. De Slak keek hem aan en begon te lachen. Zoo gaat-ie goed. Je ziet er nu al veel opgewekter uit. Dat helpt mij niet, als jij me niet wilt vertrouwen. Ik zal er met Fifl over spreken. Waar hang je uit? Bij Courgebet, te Levallois Morgen kom je mij daar eens bezoeken. Mulot krabde zich achter de ooren. Het is waar, zeide hij, dat ik daar geen schoone lei heb Zoo Daar heeft hij me niets van gezegd Hij is het misschien vergeten. De reus scheen zich een weinig ge rust te stellen. Geloof je Ik elk geval, je behoeft je daarover niet te bezwaren Ik zal wel een woordje met hem spreken Maar 't is zonder ling, hij zei tegen me, dat ik wel nie mand meer in Parijs zou aantreffen bepaald, ik herhaal je, hij is je vergeten. Wanneer beginnen we weer zaken te doen Dat hangt van jou af. Van mij De Soerabarta gestrand Op het Noorderhoofd te Hoek van Holland, op dezelfde plaats waar destijds de »Berliri« is verongelukt, is Zondagavond het groote stoomschip »Soerakartac van de Rott. Lloyd gestrand. De stoomreddingsboot vertrok onmiddel lijk ter assistentie. De bemanning wei gerde echter het schip te verlaten. Ook de sleepboot >Scheldec van L. Smit Co. trachtte hulp te verleenen, doch is daarbij zelf bij de Zuiderpier ge strand. Het schip zit zeer gevaarlijk. Men zou trachten het schip langs het Zuiderhoofd te bereiken Na vele pogingen is het gelukt met een lyn verbinding te krijgen met de op den Zuiderpier gestrande sleepboot »Schelde« Zeven leden der bemanning zijn langs de lijn op de pier geland. Vandaar zijn zij met een sloep aan boord van de red dingsboot gebracht. De andere leden der bemanning, totaal 8 personen, zijn omgekomen. Te 11 uur Maandagmorgen heeft de reddingboot zeven overlevenden van de sleepboot Schelde te Hoek van Holland aan land gebracht. Gered zijn kapitein Weltevreden, de eerste stuurman Hartman en de matrozen Mellema, de Jong, Ketting, Poldervaart en Roelefs. Het reddingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard. De toestand van de geredden is van dien aard, dat vijf van hen onmiddellijk op advies van den dokter naar bed werden gebracht. Zij zijn ondergebracht in het gebouw van het loodswezen. Alleen de kapitein en de eerste stuurman waren nog monter. Acht opvarenden van de Schelde zijn om het leven gekomen. Het zijn de eerste machinist Byl, de marconist Boks- man en de matrozen Scholte, Bal, Plas, Beek en Sas, allen uit Vlaardingen, en Van der Haven uit Hoek van Holland. Tot nu toe zijn drie lijken aangespoeld. Drie leden van de bemanning zyn over boord geslagen en verdronken. De andere slachtoffers zyn aan boord van de Schelde tegevolge van de hevige zeeën doodgeslagen. De Schelde, die om half tien 's avonds aan den grond is geraakt, ligt bij laag water met het dek aan den waterspiegel. Bij hoog water staat de sleepboot geheel onder water en steken alleen de mast en een stuk van de voorpiek boven het water uit. Wel zeker Sedert ik hier terugge keerd ben, heb ik het te druk gehad met familliezaken Maar je hebt da gen achtereen geluierd, en jij zult wel eenige plannen hebben. Mulot antwoordde als een schooljon gen die berispt wordt. Dat is waar I In werkelijkheid was de hercules door den Slak opgeroepen uit zijn versuffing hij voelde in zich den moed terugko men van den boosdoener, die weer in het veld gaat. Hij zag visioenen van roof en moord voor zich. Eusèbe Rouillard bemerkte, terwijl hij dronk, deze verandering in het ge laat van zijn vroegeren makker en ver heugde er zich over. Hij vond Mulot nog dezelfden, een jongen een beetje moeilijk aan den gang te brengen, maar die ook van geen op houden wist als hij eenmaal aan den gang was. De Slak zou uitdenken en Mulot zou, uitvoeren. Zij zouden alles deelen, zij zouden altijd broederlijk met elkaar om gaan, beiden begrijpende, dat eerlijk heid in het werk zekerheid gaf voor het welslagen daarvan. Deze beide knapen waren tegenover elkander vol goede trouw, die even echt was als verbazend. Zij waren Castor en Pollux van het Bagno, en vormden volstrekt niet zulk een buitengewone uitzondering in de wereld der misdaad als men wel zou willen gelooven. Heel goed, hernam Eusèbe Rouillard Chocoladefabriek afgebrand Zondagmiddag is door onbekende oorzaak te Westzaan brand ontstaan in de fabrieken der N.V, Cacao- en Chocoladefabrieken firma D. en M. Grootes. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het raadzaam werd geacht om alle brand weermateriaal uit de geheele Zaan streek spoedig te requireeren. Binnen zeer korten tijd kwamen reeds de motorspuiten uit Zaandam, Wormerveer en Assendelft ter plaatse. Ook uit Zaandyk en Koog aan de Zaan werd hulp verleend. Het zeer groot aantal slangen, waaruit water werd gegeven, kon niet verhinderen, dat het vuur, hetwelk gretig voedsel vond, krachtig voortwoekerde. Opgeslagen waren groote partyen hout wol, papier en tienduizenden kilo's cacao die spoedig een prooi der vlammen werden. Groote partijen goederen, die gereed stonden voor export, zyn verloren. De fabrieken der firma Grootes, die dit jaar haar eeuwfeest zal vieren, zullen wel grootendeels verloren zyn. Vermoedelijk ontstond de brand op de papierafdeeling. Alle panden zyn op beurs- polis verzekerd. Zaterdagavond te 9 uur heeft het per soneel de fabrieken verlaten terwyl tot Zondagmorgen 5 uur voormiddag in de fabrieken is gewaakt. Ook Zondagmiddag te ongeveer 4 uur, toen iemand van het personeel op het fabrieksterrein was, is geen onraad bespeurd. Een uur daarna stegen rookwolken uit het pand op. De brand is een ernstige slag voor de gemeente. Een 140-tal arbeiders vond hier geregeld werk. Broekhuis gezocht In het »Algemeen Politieb!ad« komt onder de gesignaleerde personen voor W. H. Broekhuijs, die wegens overtreding van de Loterijwet is veroordeeld tot 4 maanden hechtenis8traf. Het beroep in cassatie werd door den Hoogen Raad verworpen, terwyl het inge diende gratieverzoek eveneens is afgewezen. De officier van Justitie te Rotterdam verzoekt thans tenuitvoerlegging van de opgelegde straf. Het slot Loeresteiu De restauratie thans toevertrouwd aan Vreemdelingenverkeer. De restauratie van het merkwaardige slot Loevestein, is sinds eenige jaren, ook op blijden toon, eindelijk vind ik je te rug Je zult den verloren tijd inha len Maar daarvoor is het voor jou nog niet te laat In welke wijk heb je al zoo gewerkt? Ver weg, antwoordde Mulot schuchter. In de provincie In Calvados Grappenmaker, en dat zeg je tegen ons, die uit Normandie komen Is er iets voor ons te doen? Weet ik dat? Kom, kom Zou jij er weer heen willen gaan? Indien er wat te doen is, jaIn den tijd van mijn prille jeugd had ik nog illusies en meende, dat er alleen zaken waren te doen binnen de vesting werken van Parijs Sedert heb ik ech ter moeten bekennen, dat er op het land ook nog wel wat is uit te voeren. Voor eerst is er reeds minder concurrentie Er is dus wat voor ons. Mij dunkt hetl H Is aardig van je om op mij te heb ben gewacht Voelde je er alleen geen kracht genoeg voor? Het is een te zwaar stuk werk. Zelfs voor een hercules? Je zult zien als je er eenmaal bent. De Slak was zeer tevreden over zijne besprekingen met Mulot, maar overeen ding moest hij nog zekerheid hebben Zeg eens, begon Eusèbe weer, zou je denken dat het noodig is bloed te stor ten 't Is mogelijk, antwoordde de hercules. En hij voegde er bij, om ook voer zich de verdeeling van den arbeid vast al om de bezuiniging, stopget. Het bestuur van de afdeeling Gorinchem van de Ver- eeniging Vreemdelingenverkeer heeft zich tot de regeering gewend, om in deze raad te schaffen. Het resultaat van eenige be sprekingen is, dat het vermaarde monument hoogstwaarschijnlijk aan de zorgeo van de vereeniging zal worden toevertrouwd. o Een Nederlander in den D-trein beroofd Zaterdagmiddag is een doctor uit Rotter dam, die van Hamburg via Osnabruck naar Nederland reisde, in den D-trein Berlijn Amsterdam van zijn portefeuille beroofd. In de zijgang van dien D trein ontstond bij het passeeren van een anderen reiziger eenige strubbeling, waarbij een Duitscher, dis den doctor wilde voorbijgaan, hem zij« portefeuille, inhoudende eenige honderden guldens, wat Duitsch geld, een pas, een reisbiljet en andere papieren wist te ont rollen. De berooving werd spoedig bemerkt en de op den trein dienstdoende beambte van de geheime politte stelde onmiddelijk een onderzoek in. De Duitscher, die tegelyk met den Rotterdammer in den trein was gestapt, had dien evenwel te Osnabruck kunnen verlaten en is voortvluchtig. Bewijzen van Nederlanderschap De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat bewijzen san Nederlander schap, afgegeven voor het reizen naar België, een onbeperkten geldigheidsduur zoodat deze bewijzen niet, zooals by pas poorten het geval is, behoeven te worden verlengd. Het verdient derhalve aanbe veling, bedoelde bewijzen goed te bewaren. Mijnwerkers Op 1 Febr. j.l. bedroeg h6t totale aantal arbeiders op alle mijnen in Limburg 8247 bovengrondsch en 22406 ondergrondsch, dus in totaal 30653. Er wordt gerekend in de eerste vier jaar op een vermeerde ring van 12.000 mijnwerkers. Hartelijkheid is maar alles! In de raadsvergadering te Ilpendam deelde de heer Lakeman (vrijz.) mede, dat hij ontslag nam als lid van den gemeente raad. Toen aan het einde der vergadering de burgetfieester het scheidende raadslid wilde toespreken, viel de heer Lakeman hem in de rede met de opmerking, dat hij van den burgemeester als ambtenaar geen te stellen Ik belast er mij mee. Ik ben er ook niet bang voor als 't noodig is. Dat weet men. Maar je arm is sterk Maak toch geen praatjes, als er te binden, te slaan of te steken valt, dan vertrouw ik de zaak aan niemand toe. Je hebt gelijk, Mulot, men wordt nooit beter bediend dan door zich zelf. Wanneer vertrekken we? Morgen, als je wilt. En de beide misdadigers, die elkaar hadden teruggevonden, ledigden hun glazen, na die tegen elkaar gestooten te hebben, ten bewijze van een volmaakte overeenstemming. LIV. Laatste verrassingen. Carmen leed steeds dezelfde marte lingen eiken dag nam zij het besluit er een einde aan te maken, maar Hélè- ne wist haar opnieuw er toe te brengen de zaak uit te stellen. Mevrouw de Saint-Hyrieix gevoelde, dat haar wil verlamd was. Zij wilde niet zich zelf en tevens haar kind dooden. Zij wilde de echtelijke woning niet meer ontvuluchten. Eiken keer, als zij kon, schreef zij aan Robert d'Alboize te Bourgdshij antwoordde haar poste restante te Pa- MEUVMD vnr let Lpid hi HgisIbi en AttenaJeLaigstrait en ie Boimelerwaard mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1