Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het JEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL/EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. pluimpje wilde hebben. I De burgemeester zat even perplex en sloot toen de vergadering. pl^tselijknieuw¥.^ Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Wegens een defect aan de stuurinrichting had de chauffeur B. hét onge luk met zijn auto onder Haarsteeg in een sloot terecht te komen. Persoonlijke ongelukken kwamen r.iet voor. De keuring der dienstplichtigen voor deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag 14 April, ten raadhuize alhier. De Kon. Erk. Scherpschuttersver- eeniging »St. Blasius* zal dezen zomer aan verschillende concoursen deelnemen, o.a. aan het Bondsconcours te Besoyen en de concoursen te Vlijmen en Loon op Zand. Aalburg. Zaterdagmogen kwam de koopman C. Bouman alhier, tot de onaan gename ontdekking, dat al zyn eenden gestolen waren. Door de ijverige nasporingen van den Gem.-Veldwachter Hak en de Opperwacht meester der Kon. Maréchaussées te Heusden zijn de ontvreemde eenden te 's-Bosch en Loon op Zand opgespoord. Er zyn twee inwoners uit Veen, verdacht van dezen diefstal, aangehouden. Den laatsten tijd zyn reeds bij meerdere landbouwers eenden ontvreemd. Aalst. Donderdagmorgen had de onder machinist H. Dufournee, werkzaam op het watergemaal alhier, het ongeluk met een pink tusschen de machine te geraken, welk lichaamsdeel geheel verpletterd is. De heer J. C. C. Janssen volontair aan school J te Zalthommel, is tijdelijk benoemd als onderwijzer aan de openbare school alhier. Andel. Het was de vorige week voor de Fam. G Miilenaar een weemoedige week, immers hun zoon Sjaak ging zijn Ouderlijk huis en Vaderland verlaten. Hij nam af scheid van zijn hoogbejaarde Ouders, van Broers, Zusters, van Fam. en van Vrienden en Kennissen, om zich te Afrika te vestigen. Wie onzen vriend Sjaak van nabij heeft gekend, moet zeggen dat hij zich altijd heeft onderscheiden door nederigheid vrien delijkheid, bereidwilligheid, rang of stand kende hij niet. Hij leefde met een ieder mee, zelfs da kinderen konden hem niet missen. Dat Sjnak ieders vriend was, bleek dan ook de laatste dagen voor het vertrek, ieder wilde hem even handdruk en een groet brengen, ieder was onder den indruk bij het afscheid nemen. Laat ons hopen, dat vriend Sjaak een zeer voorspoedige reis mag hebbgn. Daj hij in een gezonde welstand bij zijn fam. in Zuid Afrika mag arriveeren en dat het hem verder in alle opzichten moge wélgaan rijs. De officier zag slechts een mogelijken afloop van deze zaakdat Carmen vluchtte. Hij zou zijn ontslag nemen; zij zou den Frankrijk verlaten, zij zouden bei' den een nieuw leven beginnen. Zouden zij de eersten zijn, die voor een wederzijdsche liefde alles opoffer den De jonge vrouw kon er echter maar niet toe komen om zich te voegen naar den wil van den officier. Zij schreef hem maar heel korte briefjeszij ver telde hem bijna niets anders dan dat zij hem altijd zou liefhebben. Zij deed hem geen enkel besluit kennenzij beefde bij het denkbeeld alleen, dat zij een besluit kon nemen, dat later onherroepelijk bleek. Mevrouw de Saint-Hyrieix had niet aan Hélène meegedeeld, dat zij corres pondeerde met den beer d' Alboize. De beide schoonzusters spraken bijna alleen over hetgeen voor de deur stond niet over de aanleidende oorzaak daar van. Mevrouw de Saint-Hyrieix kon niet verlangen van Hélène, wier reinheid en zedigheid zij kende, dat deze luisterde naar de mededeelingen van Robert. Carmen kon nu zelfs niet begrijpen, hoe zij er toe gekomen was om haar schande te bekennen aan Hélène en zoo het zuivere geweten van deze vrouw te kwellen. Dikwijls had Carmen vreeselijke oogen- blikken van wanhoop, dan stonden de beide vrouwen tegenover elkaar, rade loos en zwijgend, na enkele woorden is zeker de wensch van Andels burgers. Almkerk. A.s. Donderdag 12 Maait, 's avonds 7 uur, hoopt de Chr. Herv. Schoolvereeniging alhier een ledenvergade ring te houden. Naar wij vernemen hoopt de Ger. Jonge Dochtersvereeniging »De Heere is onze Banierop 19 Maart a.s. haar jaar feest te vieren. Beneden Langstraat. In den hooi en stroohandel is weinig animo. Naar het buitenland is zeer weinig verzending. Men besteedt voor het goede handeishooi niet hooger dar. f 20 per 500 K.G. en voor roggestroo f 9 per 500 K G., vrij aan de pers. 's Gravenmoer. Woensdagavond zal Ds. H. G. de Jonge alhier in de Geref. Kerk voorgaan in eene bidure voor het gewas. Brakel. De keuring voor de dienst plichtigen behoorende tot de lichting 1926 zal plaats hebben te Zalt Bommel op 5 Mei a s. Gameren. Het Staatsblad no. 46 be vat een besluit van 24 Februari jl. tot intrekking van 't Kon. besluit van 10 November 1924 (Stbl. no. 508) tot schor sing tot 1 Juni 1925 van het besluit van B. en W. van Gameren, van 16 October 1924, waarbij het verzoek van H. C. van der Stam, in die gemeente, om plaatsing van zijn kleinzoon Peter van der Stam op de openbare lagere school te Gameren werd afgewezen, en verzoeker werd mede gedeeld, dat dit kind op de openbare lagere school te Nieuwaal kan worden toegelaten. Herpt. Door de schutterij »St. Catha- rina« alhier is besloten om dit jaar bij gelegenheid der kermis (Pinksteren) weder om haren jaariykschen wedstryd in het vogelschieten te houden. In de gehouden vergadering van den R. K. Jonge Boerenstand werd Jac. Luijben tot bestuurslid gekozen, zulks ter vervanging van Thomas Buijs, die door overschrijding van den maximum leeftyd ontslag moest riemen. De vorige week is op den toren der nieuwe R. K. Kerk het uurwerk ge plaatst. Het is een geschenk van een on bekende, die door deze royale gift zeker wel ieders dank verdient. Haaften. 5 Maart. Alhier had een droevig ongeval plaats. De veerman Ph. Klop haalde een heer over, die zich niet al te lekker gevoelde. Hij klaagde over stekingen in de borst. Bij den veerman binnengegaan, was hij genoodzaakt zich naar bed te begeven. De veerman waar schuwde den dokter en deze constateerde hartkramp. Denzelfjen avond overleed de ongelukkige. Uit papieren bleek, dat de overledene een reiziger was, afkomstig uit Voorbuig. Hij laat een weduwe met acht kinderen na. Na door de familie herkend te zijn, werd het lijk gekist en naar de begraafplaats overgebracht. Hedel. J.l. Vrijdagavond gaf bet Christe- te hebben gewisseld met schrik merk ten zij op, dat de toestand eiken dag ernstiger werd en dat de wonderlijke redding, waarop zij hadden gehoopt, uitbleef. Carmen wrong dan de handen en schreidde. Zij gevoelde zich schuldig, zij was bereid de wreedste kastijding te dragen, wanneer haar kind maar gevrij waard bleef voor den toorn van haar beleedigden echtgenoot, van haar diep bedroefde moeder, van een broeder, die zijn zuster zou vervloeken. Carmen was te hooghartig om jaloersch te wezen op haar neefje, maar toch dacht zij er aan, hoe geheel verschillend het lot van Jean de Kerlor zou wezen met dat van haar kind. Soms kwam zij daartegen in opstand. Waarom moest het lot der beide kin deren zoo verschillend zijn? Welk verschil was er tusschen de liefde van Georges en Hélène en die van Carmen en Robert? De eersten waren gehuwd, dat is waar. Maar stond dan het huwelijk der ouders geschreven op het voorhoofd der jong geborenen Als deze oogenblikken van opstand tegen het lot voorbij waren bij mevrouw de Saint-Hyrieix, werd de arme vrouw weer gek van angst. Zij kon maar geen beslissing nemen, wat zij ook deed, het scheen haar steeds toe, dat het ongeluk haar zou vervolgen. lijk Mannenkoor »Ons Genoegen* met medewerking van het Christelijk Meisjes zangkoor »Debora« zijn jaarlijksche uit voering (den vorigen avond voor donateurs) in het lokaal der voormalige O. L. School. Door den heer J. Jaarsveld, vöorzitter van het Mannenkoor, werd verzocht ter inleiding gezamenlijk te zingen Ps. 67 vers 20. Daarna werd een twaalftal liederen ten gehoore gebracht, waarvan vooral zeer vol deed Ps. 103 van Mobach. Ook Ps. 121 van H. van Eik en »Flw.k« van H, van Tusschenbroek werden keurig uitgevoerd. Door welwillende medewerking der heeren Dijkstra en Cornet werd de uitvoering opgeluisterd door een vioolsolo met orgel begeleiding. Een woord van dank aan de heeren Smits en de leden der beide vereenigingen voor de gei otvolle avonden door hen ver schaft. Nederhemert. Op Vrijdag 27 Maart as, des middags 12 uur, zal alhier aan de Noordzijde eene keuring worden ge houden van springstieren. Toen de voerman H. Wolfers met een beladen kar met zand van den bol boven aan de stoep kwam, schrok zijn hit en ging van den dijk. Zonder eenige schade of letsel liep alles goed af. Hoewel Maart zijn intrede schoon liet aanzien, zijn thans vele landbouwers teleurgesteld. Reeds druk bezig met hun land te bewerken, heeft de r,u deze zoo onverwacht ingevallen winter daaraan een einde gemaakt. Foederoijen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Aalst in deze gemeente is benoemd de heer J. C. C. Jansen te Zaltbomme). De keuring voor den dienstplicht, lichting 1926, zal voor deze gemeente ge houden worden op 8 Mei a.s. te Zalthommel, Raamsdonksveer. Onder leiding van Mevr. Tigchelaar, Mej. A. J. v. Dongen en Zuster Van Vreüningc n werd een naaikrans opgericht. Bij dhr. v. d. M. werden door een hond een 10 tal kippen gedood. Dhr. J. H. liep een bekeuring op wegens overtreding tapverbod. Een hoeveel heid sterken drank werd in beslag genomen door de Maréchaussees. Gedurende Febr. passeerden 1560 vaar tuigen met een gezamenlijken inhoud van 155247 ton de Rolbrug. Dhr. B. Knaap werd herkozen als lid van het Bestuur Groene Kruis, Afdeeling Raamsdorik. Rossam. 5 Maart. Bij de heden ge houden verpachting van weilanden besteedde men voor de voorscharen gemiddeld f 23 per schaar en voor de koescharen plm, f 90 per schaar. Sprang. Bij het spelen geraakte de 11-jarige J. D. onder een fiets. Zy werd tegen den grond -gesmakt en bekwam enkele kwetsuren aan haar hoofd, ook de fietser viel tegen den grond, doch kwam met eenig averij aan de fiets vry. J. T. had het ongeluk zich met een stuk glas te verwonden. Hier geen acht opslaande zwol eenige tijd de hand vreeselijk op, zoodat geneeskundige advies werd ingewonnen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Uitwijk. Ds. de Wit, pred. bij de Herv. Kerk alhier, zal op Zondag 19 April a.s. afscheid nemen van deze gemeente. Veen. Bij de Vrijdag gehouden ver huring van weiandeo, toebehoorende aan de Ned. Herv. Kerk, de Diaconie en anderen was nog al veel animo en gingen de prijzen dientengevolge nog hooger dan verleden jaar. Voor de weilanden der Kerk bedro -g dit circa f 200.meer. Waspik. De keuring van^springstieren uit deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 23 Maart te Waalwijk. Op het Zondag te Haarlem ge houden Concours behaalde »Waspiks Mannenkoor* den 3e prijs in de le af- deeling. Waalwijk. Het hoofdbestuur der Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waaiwyk 1925 heeft besloten den bouw niet te gunnen op de inschrijvingen der besteding, d.d. 28 Februari. Het heeft het werk thans onderhands opgedragen aan de firma Wed. A. Aarts en Zoonen, te Waaiwyk. Door de fa. was ingeschreven voor de som van f118.791. Wijk. In de op 10 Maart j.l. ge houden vergadering van den Raad i3 met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer den heer H. A. Wolters. Door B. en W. is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Aalburg den heer J. Brouwer te Gennep. Thans is ook in de gehouden ver gadering tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur, vacature W. Muuthaan, benoemd den heer G. v. d. Pol. Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN, op Donderdg 5 Maart, n.in. 2 uur. Tweede oproeping. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden, met uitzondering van Weth. Winkel, aanwezig. Om 2.15 opent de Voorzitter de ver gadering en leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Schrijven van het gemeentebestuur van Heemstede, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan het adres tot de regeering, waarin wordt aange drongen, dat de regeering langs beteren weg, dan door annexatie en vereeniging van gemeenten, moet trachten het land tot voorspoed te brengen. Dobbelsteen. Ik zou dit schrijven maar voor kennisgeving aannemen, die zaak is hier reeds afgedaan. Voorzitter. Dan is ze het eerste af gehandeld. Het schrijven wordt hierop voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, naar aan leiding van het adres van den raad der gemeente Hedikhuizen tot Z.Ex. gericht, over de kwestie van den straatlantaarn voor de woning van den Burgemeester. Zijn Excellentie deelt mede, over deze kwestie het advies van Ged. Staten te hebben ingewonnen, en dat dit college heeft bericht, dat het nog geen antwoord van den gem.raad mocht ontvangen op zijn schrijven. De minister dringt daarom bij den raad aan, aangezien deze schijn baar een groot gewicht aan deze zaak hecht, dat deze eerst het schrijven Ged. Staten beantwoordt. Dobbelsteen. Ik zou naar aanleiding van dit schrijven even een vraag willen stellen. Vroeger is besloten dat de raad van alle ingekomen stukken een afschrift zou krijgen, waarom nu niet van dezen brief Voorzitter. Omdat deze eerst eergisteren is ingekomen. Dobbelsteen. En hij is gedateerd 27 Februari. Secretaris. De brief is Maandag pas ingekomen en heeft bij de ingekomen stukken gelegen, zoodat U hem ook hebt ingezien. Dobbelsteen. Ik zou willen voorstellen om dit antwoord aan Ged. Staten te zenden. WelEd. Zeer Gestr. Heeren, Op verzoek van Zijne Excellentie, den Minister van Binnenlandsche Zaken, hebben wij de eer UEd. hiermede nog even van antwoord te dienen, op Uw schrijven van 15 Oct. '24 G. No. 96. Dat dit schrijven destijds gewoon voor kennisgeving werd aangenomen, ligt doodeenvoudig in het feit, dat bij ons den indruk gewekt werd, dat wij, door welk antwoord ook te geven, bij U geen succes zouden hebben, daar uit den in houd van dit schrijven duidelijk bleek, dat Uw oordeel reeds geveld was. Om U te overtuigen, dat bij onzen Raad van geen persoonlijke questie sprake is, doch alleen een billijksheids- en bezuinigingsstandpunt werd ingeno men, verzoeken wij U beleefd, de be grooting onzer gemeente over 1925 even na te willen slaan. U zult dan bemer ken, dat voor verlichting plm. f300. minder werd geraamd, wat verkregen werd, door opheffing van pl.m 15 lan taarns. Wanneer U nu b.v. een onderzoek in loco zoudt willen doen instellen, zult U bemerken, dat de verlichting voor de woning van onzen Voorzitter, gevoeglijk opgeheven en beter op eene andere plaats aangebracht kan worden. Was er van eenige persoonlijkheid bij ons sprake, dan zou de verlichting voor het huis van onzen secretaris even goed kunnen verdwijnen. Beleefd, doch dringend, verzoeken wij U dus nogmaals onzen Voorzitter op zijn niet-uitvoeren van Raadsbesluiten te willen wijzen en desnoods andere maatregelen te willen nemen. Hoogachtend, De Raad der Gemeente Hedikhuizen. Voorzitter. Kunnen de heeren zich er mede vereenigen, om den brief van mijnheer Dobbelsteen te verzenden van Engelen. In het schrijven wordt a.j^. jy o-fo A.J.P'S a; JA: m ZSWDDhNG er op gewezen, dat het een bezuinigings maatregel is. Dobbelsteen. Ook uit billijkheids oogpunt. van Engelen. Doch ook bezuiniging. Als men het over de raming van het Electr. bedrijf heeft, dan zou ik er op willen wijzen dat het Electr. bedrijf bij de P.N.E.M. een stroomafname van f2500 heeft gegarandeerd en nu kan men de stroomafname nog zoo ver terug brengen, deze f 2500 moet men toch betalen. Over 1924 zijn we slechts f 27 boven het gegarandeerde bedrag gegaan en al verbruiken wij nu slechts de helft van den stroom, we moeten toch het volle bedrag betalen Vanaf 1 Januari zitten we half in 't donker, als wij zoo doorgaan zullen we in 1925 onnoodig moeten gaan betalen aan de P.N.E.M,, verdere inkrimping heeft geen doel. Wat het billijkheidsoogpunt betreft, hierover zou ik dit willen zeggen, dat het toch zeker gewenscht is, dat bij het Hoofd der politie een nachtlantaarn brandt, de heeren zullen het echter toch wel aannemen. Dobbelsteen. Ik zou nog wat willen zeggen van de f 27 boven de f 2500, ik meen dat het f2700 is en wij dus f200 boven het gegarandeerde bedrag moeten betalen. Den laatsten tijd zijn er nog al aansluitingen bijgekomen, zoodat wij het gegarandeerde bedrag wel blijven overschrijden. van Engelen. Dat er meer aanslui tingen komen is geen bezwaar, dat werpt voordeel af Hierop wordt met 4 tegen 2 stemmen besloten het schrijven van den heer Dobbelsteen aan Ged. Staten te verzenden. Tegen stemden wethouder van Engelen en de heer v. d. Heijden. Nota van aanmerkingen van Ged, Sta ten op de gemeentebegrooting 1925. De aanmerkingen zijn van administra tieven aard, besloten wordt deze over eenkomstig het verlangen van Ged. Sta ten aan te brengen. Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeenterekening 1923, met de opmer king dat aan jaarwedden voor de Wet houders f 19.04 te veel is uitgekeerd. De Voorzitter licht toe dat deze jaar wedden abusief volgens de oude regeling waren berekend, dat het bedrag echter reeds is teruggestort. Besloten wordt deze kleine wijziging in de gemeente-rekening aan te brengen. Aanmerking op de gemeente-begrooting. De Voorzitter zegt dat de heeren een afschrift van deze aanmerkingen hebben thuis gehad en deze dus wel nagezien zullen hebben en vraagt of jeen van hen op- of aanmerkingen heeft of wenscht voor te stellen "de posten te handhaven. Besloten wordt de posten te handhaven, zooals zij door den raad op de begrooting zijn gebracht. Schrijven van het Gemeentebestuur van Vlijmen inzake vaststelling tijdstip der kermis. Uit dit schrijven blijkt dat de kermis in Vlijmen aanvangt den eersten Zater dag na 19 Augustus en duurt tot Dins dags daarna, met bepaling dat de dag volgende op den laatsten kermisdag, de café's gesloten moeten zijn. De heer Dobbelsteen zegt zich er wel mede te kunnen vereenigen als op de zelfde conditie's als te Vlijmen, hier de kermis wordt gehouden. Spr. kan het echter niet goedkeuren, dat de Voorzitter hem in zijn schrijven aan het gemeen tebestuur van Vlijmen heeft betiteld als leider der raadsfractie, die het besluit heeft genomen. Het was een besluit dat door de meerderheid van den raad was genomen en niet door een raadsfractie. Voorzitter. Ik mocht dat gerust aan halen, het besluit is genomen door een raadsfractie. van Vrede. Dus alle besluiten worden door een raadsfractie genomen. Voorzitter. Mijnheer van Vrede, U hebt niet het woord, als U er om vraagt kunt U het woord krijgen, doch U moet me niet telkens in de rede vallen. van Vrede. Dank U, mijnheer de Voorzitter. Voorzitter. Raad wordt hier niet ge houden, het is altijd hetzelfde, zooals U bet voorstelt wordt het aangenomen. Dobbelsteen. Dat is verschil van opinie. Hierop verklaart de raad accoord te gaan met het schrijven van de gemeente Vlijmen en de kermis hier te regelen overeenkomstig dat schrijven. De Voorzitter zegt, dat het gemeente bestuur het advies van de Gezondheids commissie heeft ingewonnen over het sluiten der café's daags na den kermis- Firma ALPH. HUPSCH {Wordt vervolgd). -A.jy o,o Trien U pculdt. PuODlhiGFABmen. A.Ut fyieóo?itee^n. tLAH - G&ON/mglh T O 5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2