Tweede Blad io. 4482 Woensdag 11 Maart voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. It I In li Ruime auto garage s BEHOORENDE BIJ HET LANDBOUWRUBRIEK. Bitslag Chili proef velden. I. In ons artikeltje «Proefveiduitslagen II» hebben we na een heel korte uiteenzetting de algemeen bekende praktijk-conclusie neergeschreven dat nieuwe gronden het eerst ge brek blijken te krijgen aan dè plan- tenvoedende stoffen iosforzanr (P.) en stikstof (N.). Enkele regels verder schreven we, «dat bij nader onderzoek, diezellde behoefte aan voor de planten opneembare P. en N. ook bestond op de meeste bouw- en weilanden, niettegenstaande deze min of meer geregeld met dierlijke nitwerpseleu (stalmest dus) worden bemest Voor we de cijfers meedeeien, omtrent de «Chiliproefvelden» willen we de oor zaak van dat gebrek kiijgen aan P. en N. trachten op te sporen. We beginnen met de fosforzuur (P.), welke we als plantenvoedsel toedienen met stalmest, Super en Slakkenmeel. De bouwvoor en de bodem, die als wei land in ons land gebruikt wordt, bevat van nature, «uit zich zelfbetrekkelijk weinig P. Tevens zit het in den grond in meestal moeilijk opneembaren vorm. Voor het als plantenvoedsel kan dienen, moet het een verandering ondergaan de fosforzaurhoadeude grondbestand- deelen moeten zoogenaamd«ver- weeren». Elke oogst onttrrekt aan het bouw land een bepaalde hoeveelheid fosforzuur. Wordt het weiland gehooid dan is het eveneens duidelijk, dat de bodem armer aan P. achterblijft. Maar ook al3 het gras land voortdurend geweid wordt, wordt het weiland jaar op jaar armer aan fosforzuur (P.). In het dierlijk lichaam wordt n.l. een belangrijk deel van de P. die het gras uit den bodem heeft opgenomen achtergehou den, voor opbouw o.a. van het beenderen stelsel, het geraamte. Houdt men onvolwassen, groeiende dieren op zijn weiden, dan kan men er dus vast van op aan, de bodemvoorraad aan P. jaar op jaar vermindert, met als govolg, dat het gras, hoe langer, hoe Moeilijker aan opneembaar fosforzuur (P.) zal kunnen komen. Hier volgt natuurlijk op, dat het voeder, hoe langer hoe minder zal kunnen voorzien in de tamelyk groote behoefte, die groeien de dieren aan P. hebben. Wie dus «jonge varkens, kalvers, venlens, pinken, vaarzen, schotten, jaarlingen, zengen oi schapens weidt, mag geen enkel jaar de bemesting met P., hetzij als Super, hetzy als Slakkenmeel overslaan. Bij het houden van melkvee, is een P, bemesting minstens even noodig. Want al zyn de melkkoeien meerendeels volwassen (ouder dan 4 jaar) men moet niet vergeten, dat in elke K.G. melk on geveer 2 G. P. voorkomen. Het gehalte van melk aan P. is tame lijk stctionair. Als de koe geen fosforzuur genoeg in zijn voedsel vindt wordt de be- noodigde hoeveelheid onttrokken aan het beeriderstelsel, wat zooais van zeif spreekt, zich op den duur most wreken. Houdt men melkvee, dat moet men dus eveneens zorgen voor geregelde bemesting met Super of Slakkenmeel. Geeft men het weiland stalmest, dan 'ordt daarmee ook eenigzins voorzien in i behoefte aan P. Doch maar eenigszins Stalmest toch verkrijgt men, voorn), door s uitwerpselen van de landbouwhuisdieren op stal. Zooals we. zagen houden die de J. voor een groot 'deel in het lichaam achter en wordt ze voor een ander deel ^gescheiden in de melk. Voor de mest lijft dus in hoofdzaak slechts dan fosfor- ur van eenige beteekenis achter, als men £>1 jarige dieren met sterk fosfor <aarhondende voederstoffen voert. De niet in het lichaam of de rnelk vast gelegde P. komt bijna uitsluitend io de vaste uitwerpselen terechtde nrine of gier is heel arm aan F. Bemest men dan ook zijn larideryen, met de in een gierkelder opgeza- melde vloeibare uitwerpselen, dan kan meu van de stikstof kalibemesting, die men met de gier toedient, alleen dan het hoogste rendement behalen, als men die akkers in Februari-Maart met 6 8 baal Super heeft bemest.. Wil men Slakkenmeel gebruiken, dan zijn de maan den December en Januari het meest ge schikt. Dat men ook op bouwland naast den stalrnestgift, 68 baal Super moet toe dienen, heeft in het bovenstaande eveneens een verklaarbare oorzaak. Daar in deze omgeving veel, heel veel bouw- en weiland ligt, dat tot nog toe, zoo goed als geen aanvullende fosforzuur- bemesting ontving, moest juist een gift daarvan, als een eerste voorwaarde gesteld worden, om te komen tot ver hooging van de productiviteit van bouw- en veebedrijf. Op veel stuk ken wordt tot nog toe, ten opzichte van het fosforzuur zuiver roofbouw gepleegd, ten nadeele van landeigenr.aar en landge bruiken. En hoe onverklaarbaar toch Wat kost een Super- of Slakkenmeelbemesting per bunder Hoogstens tusschen de f 20 f 30. Ik k&n een paar landeigenaars, die in het huurcontract verplichting aan de huur ders opleggen, de een om jaarlijks een bepaald bedrag aan Super, de ander om jaarlijks een bepaalde hoeveelheid Super per H.A. uit te strooien in de maand Januari of Februari. Beide landeigenaars zijn vroeger zelf «boer» geweest. Uit eigen ondervinding wisten ze, hoe noodig en nuttig een fosforzuurbemesting is. L»zers, «wie zich aan een ander spiegeit, spiegelt zich zacht Ga eens na, wat door de boeren in de meest vooraanstaande landbouwstreken van ons land aan Super (of Slakkenmeel) wordt gebruikt. Lees en overdenk dit artikeltje nog eens met alle aandacht. Vermenigvuldig het aantal H A. land, dat gij in gebruik hebt met 6, 7 of 8. en bestel zoo spoedig mogelijk, zooveel balen Super, om ze in Maart direct uit te strooien. Met het dooiwater zakt ze dan goed in den grond, en gij hebt uw bedrijf een stap dichter bij de volmaaktheid ge bracht. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woudricfafem. V PLAATSELIJK NIEUWS. Sprang. Maandagavond 2 Mrt. werd door de Ifeden der afd. Patrimonium met hunne vrouwen, dochters, genoodigden en afgevaar digden in de zaal van den Chr. Volksbond al hier het 16-jarig bestaan dezer vereen, op feestelijke wijze herdacht. Na opening door den voorzitter sprak deze een openingsrede waarin spr. de roe ping van «Patr.» naar voren bracht. Door den heer Wetzelaar uit Dordrecht werd behandeld de taak van «Patrimonium» in ernstigen tijd. In een gloed vol betoog maakte spr. zijn gehoor duidelijk dat niet het materieel doch in alles het geestelijke voorop moet gaan. De verschillende afgevaardigden spraken' de beste wenschen uit voor den groei en bloei der afdeeling. Door de heeren Stoffels (orgel) en de Ligt (viool) werd prachtig muziek ten ge- hoore gebracht. Enkele samenspraken en voordrachten verhoogden de gezelligheid. De dienende dames zorgden voor de tractatie. Om c.a. 12 uur sloot de voor zitter op gebruikelijke wijze dit gezellig samenzijn. Dinsdagavond 3 Mrt. kwam de A.R. Kiesvereen. alhier in zeer druk bezochte jaarvergadering bijeen. Na een openingswoord van den voorzit ter werd door den secrataris een goed jaar verslag uitgebracht. Door den 2den Pen.-m. de heer C. J. van Heist werd het finan- tieel verslag uitgebracht. Beide verslagen onder dankzegging goedgekeurd. Bij acclematie werd de heer G. J. van Willigen burg. tot voorzitter herkozen. Ook de heeren C. Timmermans, M. Zwart en C. J. van Heijst werden bij vernieuwing gekozen die even als den voorzitter onder dankzegging voor het hun gestelds vertrou wen hun functie aannamen. De heer Maas zag zich genoodzaakt te moeten bedanken in diens plaats werd be noemd de heer E. J. Stoffels die de be noeming aannam en aan wien tevens hst secretariaat werd opgedragen. Besloten werd van de a. r. Kamer club en schrijven te zenden, waarin zij adheasie betuigd aan de verschillende ingezondene molie's inzake de olympische spelen. Door den heer J. Frings werd als onder werp ter bespreking ingeleid Art. II van «Ons Programc. Stemming werd gehouden voor de can did a ten lijsten der a.s. verkiezingen. Na een korte bespreking en nadere toelichting van het bestuur werd gevolgd by de sa menstelling van lijst A. het advies van den centralen kieskring 's Bosch. Ook den bijlijst (lyst B) werd in orde gebracht. Na een woord san dank voor de trouwe opkomst door den voorzitter werd door den heer Dalmeijer met dankzegging ge sloten. Woudrichem. Vrijdagavond hield de land- tuin- en veilingsvereeniging «Land van Altena» in cafe Van Gooi, hare 20ste jaarvergadering. De Voorztiter, de heer T. Biesheuvel, opende met een- toepasselijk woord deze bijeenkomst. De notulen werden daarna gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ook het jaar verslag door den Secretaris, de heer J. Spiering samengesteld, kon geheel de goed keuring der vergadering wegdragen. Hij noemde 'het afgeloopen jaar, gunstig voor de boeren, dè aardappryzen waren hoog en de uiikomsteu niet slecht, ook de suiker bieten vielen met tegen, alleen het giaan moest onder zeer ongu stige weersom standigheden geoogst worden. De zuivetprijzen waren over 't geheel genomen, iels hooger dan 't vorig jaar. T«vrededen over deze resultaten, temeer daar wij niet te dachten hadden van een bietenbond die vergat te betalen, of een melkfabriek die duikelde, citeeide hij de bekende woorden «Doe genoeglijk rolt het leven, Eens geruste» landsman heen.« Het ledental bedroeg op 1 Jan. '25 269. (1 Jan. '24, 248). Het bestuur verloor door den dood uit zijn midden, den heer A. Vink, die daarin vanaf de oplichting zitting had, en de vereeniging een warm hart toedroeg. De omzet aan de veiling bedroeg 420.000 K.G. aardappelen, 64 000K.G. appelen en 114.000 K.G. peren, voor een totaal be drag van f 34147,97. Nog werd aange kocht een scheepslading kachelkolen, een partij sparren en wat pootaardappelen. Aan het einde van dit verslag, dar&te de Voorzitter den opsteller voor zijn accuraad werk. De commissie tot het nazien der rekeiong, bestaande uit de heeren P. van Vugt Jr. en Ant. v. d. Nat, bracht by monde van laatstgenoemde, een zeer gunstig rapport uit. Uit het onderzoek is gebleken, dat de rekening sloot met een nadeelig slot van f 362.67, dit als gevolg van een na vordering voor het Rijk, vanwege de Zegelwet waardoor f 456.50 moest worden gestort. De aftredende bestuursleden H. Otte- vanger en Job Verschoor werden herkozen, terwijl werd gekozen A. Vink Azn. Het te heffen Veilingspersentage werd voor 1925 gesteld op 4 pCt. (vorig jaar 32). De verschillende gratificatiën werden ongewijzigd vastgesteld, evenals het salaris van den Secr -Penn. voor het personeel bleef het procentenstelsel voor bepaling van hoo salaris, gehandhaafd. Besloten werd, te trachten alhier een Depót van ^Kunstmeststoffen te vestigen. Nog zal op voorstel van een der leden door het bestuur worden overwogen over wogen, de mogelijkheid van zelf expeditie van fruit naar de Veiling. Benoemd worden tot leden der Com missie tot het nazien der rekening 1925 de heeren Atird Vink en C. Vink Wzn. De Voorzitter dankte daarop de ruim 100 aanwezigen voor hun trouwe opkomst en voor de aangename wijze waarop een en ander besproken was. Tot slot had een gratis verloting plaats, waarbij een 15-tal nuttige landbouwwerk tuigen in handen der leden overgingen. Waspik. Op Donderdag a.s., 's avonds dm 6 uur, zal bij mej. M. de Bont alhier oene verplichte algemeene vergadering wor- een gehouden voor de leden der Boeren leenbank. Door de Centrale Suikermaatschappij zijn de prijzen der bieten voorloopig gesteld als volgt: le termijn, levering tot 10 Oct., f 18.50; 2e termyn, levering van 12 Oct. tot 19 Nov., f 16.50; 3e termijn, levering na 19 Nov., f 15. Door Ged. St. is de goedkeuring onthouden aan den verkoop van het school huis aan het R. K. Kerkbestuur. Waalwijk. De belangstelling voor de lot. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie uit zich meer en meer. Het aantal inschrijingen zoowel voor schoenen en leder, als machines en fournituren neemt met den dag toe. Vooral de machinehal zal door inzending van de eerste fabrieken voor den schoen- en lederfabrikant, maar ook voor den werknemer leering brengen. De belangstelling uit zich tevens door den steun die van alle zijden komt. Na de Provinciale Staten van Noord-Brabant de gemeente Waalwijk en den Bond van Schoenfabrikanten, de Kamers van Koop handel te Waalwijk en Tilburg zijn thans gevolgd de gemeenten Kaatsheuvel en Oisterwijk in het nemen van garantie, ter wijl zulks ook nog weldra verdacht mag worden van Drunen en Dongen, zoodat de schoen- en ledercentra niet aileen moreelen maar ook financieelen steun vetleenen, en daardoor het zeer groote nut der a.s. Ten toonstelling zeer duidelijk demonstreeren. Met het grondwerk is men reeds druk bezig, de gebouwen werden 1.1. Zaterdag aanbesteed, waarvoor de laagste inschrijver was in huur plm. f 54000 in koop plm. 90.000, de hoogste resp. f 136400 en f 145400. Weldra zal dus ook met bouwen der reuzenhallan enz. een aanvang worden ge maakt, terwijl aaq de andere zaken zooals vermakelijkheden, reclame, verkeersregeling, toewijzing en inrichting van stands, enz. hard wordt gewerkt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Naar aanleiding van een ingezonden stuk van A. Kentie te Woudr ichem in Uw courant van 4 dezer verzoek ik U beleefd onder staande te willen opnemen. Wanneer ik dan bedoelde rede van den heer K. rfUmvat, dan kom ik tol het volgende le. Verwijt aan »R.« dat diens betoog niet «bitter» genoeg was. 2e Wat «hum bug» omtrent z'n grootere woordenschat en 3e Voorstellingen gaan verkondigen waarvan hy ten slotte zelf moet gaan zeggen: »Ik weet er geen antwoord meer voor.» Hij gevoelt dus blijkbaar zelf dat het spaak loopt met hem, en geen wonder dus dat hij zich zelf niet meer vertrouwd en met R. in onderhandeling treedt om een meer passend woord te formuieeren. Wel laat hij uitkomen het met R. eens te zyn, dat ondergeteekende uit haat heeft gesproken. Hier bij zou ik hem wiilen opmerken dat hij eens goed moet zoeken in zyu Hol- landsche woordenschat, opdat hy daarin iets vinde wat uitstekend van dienst kan zijn n.i. een Holiandsch spreekwoord dat iets zegt over de Waard en zijn gasten. Doch wat mij het zondei lingst aandoet Dat, waar K. wêer eve als R. beweert, er geen touw aan vast te kunnen maken er toch wèl wat voor voelt zich tegenover rny uit te laten, en dan iri het betoog te kennen geven dat hij mij van az heeft begrepen. Ra. ra Men zou onder dit alles haast genegen zijn te zeggen «Hst zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen.» Ook «humbug» van mij vindt ge niet K. Doch intusschen is het dit wat mij wellicht den moed geeft met een enkel woord tegen .Uwe theologische kennis op te komen. Vooraf zij gemeld, dat er van een «onbezonnen spreken» waarvan U gewaagde absoluut geen sprake is, en er dus geen woord van wensch terug te nemen7 waar door het U dan wel direct duidelijk zal zijn, dat ik met Uwe theologische stelling allerminst instem. Immers U zegt«Dus staat God niet machteloos en «dadeloos» tegenover 't kwaad, maar Hij wil het I» (Cursivering van mij). Als dit zóó was, zou elke zonde zijn vrij te praten met«God wil het.» En dan ware het te verklaren dat men vry doorgaat met datgene wat door mij bij «Een misplaatst betoog» ten zeerste is gehekeld dan kan men «vlijtig» mêeijveren tot doodslaan,» zijn naasten laten verhon geren enz. enz. en dit alles onder de leuze «God heeft het zoo gewild.» Maar waar blijven wy dan met de woorden die ik ook al reeds aan R. schreef, n.l.Aan de vruchten kent men den boom Moet dien «kwaden» boom die immers slechte vruchten gaf) dan even als dat we dit figuurlijk kunnen zeggen, zonder zijn schuld in het vuur geworpen wor den Né, K. laat ons eerlyk zijn, en erken even als Gij dit deed toen ge er op wees dat R. niet had gezegd «waar de schoen wringt» ook hier de schoen op een andere plaats wringt, en wel daardat zoodra voor den arbeider een menschwaardig be- l staan wordt bepleit, tal van z.g n. Christenen en (ook zeker niet het minst onder de door U genoemde Orthodoxe Christenheid) komen opdagen om zulks te belasteren op de meest onverantwoordelykste wijze. En het is daarom dat ik nogmaals zou willen zeggen tegen de tienduizenden die zich hullen in Cfiristengewaad, doch zich steeds schuldig maken aan de door mij genoemde feiten en zich dus kenmerken als «een vrucht van den slechten boom» laat dien god varen, doch zoekt een God die U leert elkander lief te hebben, dien God als door mij de eenige waarachtige genoemd. En wanneer Gij K. aan dien God geloofde zoudt ge gaspaard zijn ge bleven om Uw pen in het gif te doopen, om neer te schrijven «dat ik de Orthodoxe Christenheid wou aanvallen,» en dan zoudt ge een betoog gelijk gij zelf thans houdt, «pure onzin» noemen. Wat K. verder nog zegt over mijn «door elkaar haspelen» zou ik hem wilien opmerken dat hij hiermede zelf in diermate besmet is, dat hij met zijn Hollandsche taalschat en met zijn schoen die wringt zóó door de theologie huppelt dat hij struikelt over het sociale van mij en mijn kiezers, om ion slotte in het ongeloof te verdwijnen. Dankend -voor de plaatsruimte teeken ik mij Hoogachtend, A. v. d. WIEL. Woudrichem, 4 Maart '23. Wy sluiten de discussie over deze zaak. De Redactie. BINNENLAND. Mollen- en Kikvorschenwet Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende zorgvuldige toepassing van de bepalingen der Mollen- en Kikvorschenwet in verband met de door bepaalde insecten aan weiden en hooilanden aangerichte schade, heeft de heer Heemskerk, minister van Justitie het volgende geantwoord Het was den ondergeteekende niet be kend, dat de emelten thans op een zoo ernstige wijze de belangen van den land bouw m gevaar brengen als in de eerste vraag wordt geschetst. Hij heeft zich echter tot zyn ambtgenoot van Binnenl. Zaken en Landbouw om inlichtingen gewend, waarby is gebleken, dat inderdaad de emelten (larven van iaugpootmuggen en r.iet identiek met ritnaalden) groote schade aan weiden, hooilanden en roggevelden dreigen toe te brengen. Uit het overleg met zyn ambtgenoot, voornoemd, gepleegd, is aan ondergetee kende voorts gebleken, dat de mol wel van beteekenis is voor den stiijd tegen scha- delyke larven, waaronder de emelten, doch dat van dat dier in gevallen, waarin zooals ten gevolge van de weersgesteldheid van dezen winter de larven in zeer grooten getale in het veld voorkomen, geenszins een afdoende bestrijding kan worden verwacht. De Plantenziektenkun- digen dienst zoude zich daarom met de toepassing van een meer afdoend bestrij dingsmiddel bezighouden. De ondergeteekende is bereid zorg te dragen, dat da betrokken ambtenaren een opdracht tot nauwlettend toezicht op de toepassing van de in de tweede vraag ge noemde Mollen- en Kikvorschenwet ont vangen. Intusschen meerit hij niet te mogen nalaten er op te wijze», dat deze wet in het algemeen niet den mol zelf beschermt, doch feitelijk de belangen van de landgebruikers tegen de rnollenvangers, die togen den wil van die gebruikers mollen vangen op hun landerijen. In streken waar de landbouwers den mol schadelijk of lastig achten, kan derhalve ook het strenge toepassen van de wet het vangen van mollen niet volkomen beletten. \m fmM,:: Bezoek van ouds bekend Hótel Bi *1 M Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '3 BOSCH, Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH &«ü1iT Kieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5