^nd van altena Uitgave: Firma L, J, VEERMAN, Heusden. No. 4484. Woensdag 18 Maart 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot I April verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITEN LAND SCH OVERSIGHT In de Volkenbondsvergadering van Zater dag is het antwoord ter sprake gebracht, dat de Raad heeft gegeven op de Duitsehe nota van 12 December, wai n door de Duitsehe regeering verschillen bezwaren werden geopperd. Het antwoord, dat de Raad thans Berljjn heeft doen toekomen en dat in een uiterst welwilienden toon is gesteld, houdt zich met deze bezwaren bezig. Zooals men zich herinnert, heeft Duitschland zijn bereidheid- in-beginsel te kennen gegeven om lid van den Bond te worden, maar het stelde er prys op, dat aan bepaalde verlangens van Duitschland tegemoet zou worden gekomen. Zoo vroeg het o.a. ervan vrygesteid te worden by strafmaatregelen bystand te verleenen, wanneer het er om gaat geza menlijk een staat, die handelingen verricht, welke in strijd zyn met het volkenbonds verdrag, te tuchtigen m.a.w. Duitschland verzocht, om ingeval zich een internationaal conflict mocht voordoen, verschoond te mo gen blyven van deelneming aan actief op treden tegen een zondigende» staat, Het dringt dus aan op het toestaan eerier uit zonderingspositie, waarvan de noodzakelijk heid wordt gemotiveerd door erop te wy» zen, dat de mate, waarin Duitschland heeft ontwapend, dezen staat het gevaar doet loopen by een conflict onder den voet te worden geloopen. Deze bezwaren wil den Volkenbondsraad niet erkennen gaarne is de Raad bereid Duitschland alle rechten van een grooten staat toe te kennen Duitschland kan o.a, rekenen op een zetel in den Volken bondsraad maar wanneer het op een voet van gelijkheid met andere landen wordt behandeld, dan is de consequentie hiervan, dat het ook dezelfde verplichtingen als de andere Bondsleden op zich moet nemen. Het antwoord is dus nu aan de regeering te Berlyn hoe dit zal uitvallen, is op het oogenblik moeilijk te zeggen, doch uit de berichten, waarover tot dusver valt te 113 Carmen richtte het hoofd op. Welnu, zeide zij, met een zekere iron ie in haar stem, ik geloof, dat we niet meer hebben te rekenen op het gehoopte wonder De Hemel heeft mij verlaten. Neen, want de heer Saint-Hyrieix is geen getuige geweest van uw flauwte. 'tls toch maar een kort uitstel, ik weet toch, dat ik onverbiddelijk ten doode ben opgeschreven. Zwijg Het is onmogelijk mijn toestand lan ger te verbergen Ik ben verloren 1 Mevrouw de Saint-Hyrieix leunde achterover in haar stoel, geheel verloren in een droevige vertwijfeling. De toestand scheen inderdaad wan hopigmevrouw de Kerlor, ondanks haar ontembaren moed, vroeg toch zich zelf af, of zij niet gedwongen zou zijn om zich over wonen te verklaren. O, zuchtte Carmen, ik had gedacht, dat mijn lijden ten einde was, waarom heeft de Hemel aan Hélène toegestaan om mij weer in het leven terug te roe pen. Zij vervolgde in een aanval van vrees lijke wanhoop Ik had het Üeschje met vergif moeten bewaren, dat ik gevonden heb in je ka mer in de rue Saint-Donatien, en dat het vergif bevatte, 'twelk jij wildet beschikken, schynt te mogen worden op gemaakt, dat men in Duitsehe regeerings- kringen meer en meer er toe gaat over hellen, ondanks de principieele bezwaren tegen een toetreding zonder voorbehoud, dit laatste toch maar te laten varen en »ja« te zeggen. Trouwens in werkelijk lioerale en democratische kringen van Duitschland raadt men algemeen aan zich niet langer afzijdig te houden niet, dat men in deze kringen ook geen bedenkingen heeft, maar men is daar van gevoelen, dat de te bereiken voordeelen tegen de nadeelen meer dan opwegen. Wanneer Duitschland eenmaal toegelaten is, zal deze daad een aansporing voor andere landen zijn, om eveneens lid van den Bond te worden en het opnemen van verscheidene andere en dikwijls machtige staten zal tengevolge hebben, dat de machtsver houdingen in den Bond, die nu vooral een geallieerd instituut is, veranderen. Uit Washington wordt gemeld, dat Coo- lidge van meening is, dat de jongste ont wikkeling der gebeurtenissen in het buiten land een belangryke wyziging ten aanzien van den stand van zaken betreffende de ontwapening gebracht heeft, welke de strek king heeft den weg te openen voor het bijeenroepen eener nieuwe ontwapenings conferentie door de Vereenigde Staten. De president zal de kwestie eener nieuwe conferentie tot beperking van de bewape ning ernstig met Kellogg bespreken, zoodra definitief is vastgesteld, of het protocol van Genève is prijsgegeven. Japan is opnieuw door een ernstige ramp geteistrd. Een hevige orkaan heeft over land en zee gewoed. Naby Nagasaki is, zooals gemeld, het passagiersschip Oewajima Maroe, een vaartuig van 450 ton vergaan, waarbij, naar thans vaststaat, 102 op varenden om het leven zijn gekomen slechts 16 personen werden gered. Verder vreest men, dat ongeveer 100 vissersvaartuigen tijdens den storm zyn vergaan, hetgeen een groot verlies aan men8chenlevens zou beteekenen. Een Ameri- kaansch schip pikte tusschen Kobe en Yokohama drie visschers op, die zich hadden kunnen redden op een omgekantelde red dingsboot. innemen Het is zoo geduld te predi ken, geduld en zelfverloochening aan de wanhopingen, als men zelf niet lijdt. Zeg mij, wat je lichamelijk scheelt. Ik ben als geradbraakt. Gevoel je hevige pijnen Neen, ik ben als uitgeput, ten doode toe vermoeid. Hoe kwam het, dat je je bezinning verloort De heer de Saint-Hyrieix hield me bezig met zijn plannen en wenschen ik luisterde met inspanning van al mijn krachten naar hem twintig malen stond ik op het punt hem toe te roepen „Houd u toch stil Ga heen 1" Hij begreep my niet, hij ging voort mij te vervelen met zijn beuzelachtige praatjes. Eindelijk ging hij heen op het oogen blik dat de krachten mij begaven. Mevrouw de Saint-Hyrieix omhelsde haar schoonzuster met groote heftigheid. Red mij, Hélène, red mij, zeide zij op hartverscheurenden toon. Hoe hernam mevrouw de Kerlor. Indien je het niet kunt, zeide Car men, laat me dan vrij in mijn hande lingen. Kom, wind je niet zoozeer op, riep Hélène uit op haar zachten en toch zoo overredenden toon Wij moeten naar een arts gaan Wees niet bezorgd, wij zullen in een afgelegen wijk gaan en onbekend blijven. Zooals je wilt 1 Hij zal one den dag opgeven Ik huiver als ik er aan denk, dat deze man mijn dagen zal kunnen tellen, zelfs Een slecht humeur, slaoéloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen, Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig/overwinnen. Zij wekken de lever op, jen worden aanbe volen tot het genezey van galzucht, ver stopping en maagkwi Prijs per flacon /an vyftig versuikelde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Kantongerecht te Heusden. Strafzitting van Vrijdag 6 Maart 1925 KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. Quarles van Ufford. GriffierMr. W. Ruitinga. Eene merkwaardig kleine zitting met slechts 36 zaken. Én toch duurde zij langer dan gewoonlijk het geval is met grootere zittingen, wat zijn oorzaak vond in een paar zaken, die geruimen tijd vorderden. Eerst werden 6 kinderzaken met ge sloten deuren behandeld. Van een dezer zaken vernamen wij het volgende Een viertal jongelui uit Wijk, n.l. M. M., C. v. L., P. B. en W. A. W„ zouden op zekeren avond Vos-Kipping te Heusden verhinderd hebben met zijn vrachtauto weg te rijden uit de Veld- straat. M. M. zou bekend hebben, zich te hebben schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde feit, maar de andere drie zouden ontkend hebben. Nu werden in deze zaak drie getuigen gehoord, n.l. L. v. Bergeijk en J. H. v. Rijswijk uit Wijk en A. v. Spijk uit Heusden. Wat die getuigen precies verklaard hebben weten we niet, maar wij ver namen, dat de eerste twee aanvankelijk verklaarden niets gezien te hebben, doch ten slotte dpor de mand waren gevallen door te zeggen, dat zij het ten laste gelegde feit wel gezien hadden, maar dat beklaagden hen verboden hadden iets los te laten. M. M. kreeg f 1 of 1 week tnchtschool, C. v. L. f 15 of 2 weken tuchtschool en P. B. en W. A. W. ieder f 15 of 10 d. h. D. B., timmerman te Werkendam, had geen zegeltjes geplakt voor meer dere zijner knechts. De getuigen A. Bakker en A. A. Egas verklaren, dat bekl. hun gezegd heeft dat hij niet wilde plakken, terwijl get. A. Brienen te kennen gaf, dat bekl. van hem loon had ingehouden om daar voor te plakken. De Kantonrechter zei, dat bekl. blijk baar boven den wetgever wil staan, de uren. Je bevrijding is misschien nog niet zoo dichtbij als je denkt Mijn bevrijding I herhaalde mevrouw de Saint-Hyrieix, terwijl de tranen langs hare wangen vloeiden. Ben je nog altijd zwak? Carmen richtte zich op en deed eenige schreden Ik gevoel me een weinig beter, ver klaarde zij nu. Zou je na het ontbijt kunnen uitgaan Zeker. Mevrouw de Saint-Hyrieix scheen min der droevig, welke ook de oplossing was, zij verlangde die zoo spoedig mogelijk te weten. Dezen dag ontbeet men, bij uitzonde ring, eens te zamen gewoonlijk was het alleen op het diner, dat men te zamen aan tafel kwam. De Saint-Hyrieix. die echter een nauwgezet man was, was nog niet thuis, toen men aan tafel ging. De oude gravin deed dienen. Carmen behoefde zich niet al te groote moeite op te leggen om haar verdriet te verbergen. De grootmoeder was vermoeidzij sprak weinig; haar bewegingen waren langzaam, zij at op een verstrooide ma nier en met weinig eetlust. Wat Georges betreft, hij was insge lijks afgetrokken, alsof hij over een nieuw plan nadacht, voor zijn toekomst. Nu en dan zeide hij daarvan een woord tot Hélène, die zwijgend naar hem luisterde. Soms fronste hij de wenkbrauwen dan zag hij ongetwijfeld nieuwe moei- hetgeen in een geordende staat niet aangaat. 72 geldboeten van fl elk of 72X1 d. h. en f20 of 10 d. naar 's Bosch toe, werden bekl.'s deel. De vorige bekl. D. B. had nog een zaakje en wel omdat hij er geen loonlijst op na had gehouden. Dit veruim kost bekl. 2 X f 5 subsidiair 2 X dagen, zulks met het advies van den Kanton rechter om voortaan de wettelijke voor schriften beter na te leven, daar anders meer malsche straffen opgelegd zouden moeten worden. J. d. K., bakker te Heusden, werd ten laste gelegd, dat hij drie zijner knechts in verboden uren had laten werken. Getuige J. G. van de Pol, knecht van bekl., kwam flink voor zijn baas op door te zeggen, dat werken in verboden uren nooit of te nimmer voorkwam en dat zijn baas er juist ongelukkig tegenvloog toen het juist voor het eerst gebeurde. Ja, zei de Kantonrechter, 't is toch wel buitengewoon ongelukkig, 't is pre cies of de politie het ruiken kan, wan neer ook maar één oogenblikje de Arbeidswet wordt overtreden. De in verboden uren gebakken beschuit zal ik voor deze eerste keer dat bekl. terecht staat nog maar niet te duur maken, hernam de Kantonrechter, en gaf bekl. 7 boete's elk van f0,50 of 7 dagen gaan logeeren te 's Bosch. G. J. L., arbeider te Babyloniënbroek, moest terecht staan, omdat hij aldaar in staat van dronkenschap de openbare orde had verstoord, zoodat een volksop loop ontstond en bovendien omdat hij burengerucht had gemaakt. Bekl. was niet verschenen. De Kantonrechter zeide, dat bekl. een bekende der justitie is, dat geheel Ba byloniënbroek bang voor hem is, dat bekl. ongunstig bekend staat en dat flinke straffen hier in alle opzichten gerechtvaardigd zijn. Bekl. kreeg de volgende straffenf 25 boete of 10 dagen hechtenis en f 15 boete of 5 dagen hechtenis. M. K., koopman te Veen, had er machtig veel pleizier in gehad om op 31 JaD. j.l. in de herberg van Jonker te Veen, waar toen eene zanguitvoering gegeven werd, in staat van dronkenschap een zekere G. Vos tot vechten uit te dagen. Ook deze bekl., die niet was verschenen, is geen onbekende op het kantongerecht. De door bekl. veroor zaakte berrie was van dien aard, dat de zanguitvoering geen verdere voortgang kon hebben. lijkheden opdoemen voor zijn geestdan weer verhelderde zich zijn gelaat en een glimlach speelde om zijn lippende hinderpalen zag hij overwonnen in zijn verbeelding. Hélène, hoezeer zij zich ook bezighield met haar schoonzuster, vond niettemin tijd om het gelaat van haar echtgenoot te bestudeeren. Zij wist wel, waaraan hij dacht, zij behoefde hem niet te ondervragen. Op dit oogenblik was Georges de Ker lor in zijn gedachten verre van Parijs; hij had de zeeën doorploegd en schiep zich een nieuw fortuin in een nieuwe wereld. Eindelijk gaf Hélène ook nog acht op haar zoon, dien de min Annette Kerjean op haar knieën hield. De Zweedsche windhond, dien men al zoo vaak de eetzaal had ontzegd, had toch nog weer gelegenheid gevonden om het verbod te overtreden en speelde nu met zijn vriendje Fanfan op een luid ruchtige wijze. De Saint-Hyrieix trad ten laatste bin nen. Hij zag er zeer gelukkig uit. Toen Carmen haar echtgenoot zag, steunde zij met beide handen op de tafel, een duizeling overviel haar, het was als of zij opnieuw in zwijm zou vallen. Firmin riep uit Weest zoo goed mij te verontschuldigen. De minister wilde mij niet laten gaan. Ik moet vanavond Parijs verlaten. De oude gravin vroeg hierop Gij ontneemt ons Carmen zoo spoedig Mevrouw de Saint-Hyrieix meende te droomen. Het antwoord van Firmin Ja, aldus de Kantonrechter, op herrie in een herberg volgt in den regel herrie op het kantongerecht, maar dan toch in eenigszins anderen geestwaar bekl. ongunstig bekend staat en hij maar niet schijnt te willen leeren, moet maar ge- voeilig worden gestraft. Voorts zei de Kantonrechter, dat hij ter wille van bekl's nette familie, die hij hoopt dat bekl. nog eens op het goede pad zullen weten te brengen, deze voor dit maal nog geen principale hechtenis wilde opleggen, maar nog wilde volstaan met f 25 boete subsidiair 10 d. h. L. A. R., schippersknecht te Werken dam, was in verzet gekomen van een vonnis van 1 Augustus 1924, waarbij hij wegens baldadigheid was veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. beweerde geen dagvaarding te hebben ontvangen, doch erkende het hem ten laste gelegde. De Kantonrechter zeide, dat het van daag wel een merkwaardige zitting is, omdat er zoo verscheidene zaken op de rol staan van personen, die de weg naar de zittingzaal van het Kantongerecht maar al te goed kennen. Evenwel, zei de Kantonrechter, ben ik op bezoek van zulke menschen niet erg gesteld en ik heb maar liever dat ze zorgen dat ze zulke bezoeken niet behoeven af te leggen. Tegen L. A. R. zei de Kantonrechter, dat in zijne verdediging geen enkele reden zag om zijn op 1 Augustus j.l. uitgesproken vonnis te vernietigen ofte wijzigen en dat er integendeel alle reden voor bestond om het vonnis te beves tigen, hetgeen dan ook geschiedde. BUITENLAND. Ernstig incident te Balie. In den strijd om den opvolger van rijks- president Ebert zijn Vrydag de eerste slachtoffers gevallen. Te Halle werden 7 personen gedood en 30 gewond. In deze stad, waar de communisten zeer veel aanhan gers tellen, zou Thaelman de communistische car.didaat voor het presidentschap, voor zyn aanhangers spreken. De groote vergader zaal was overvol en men was zelfs nog gedwongen, in een zaal een tweede ver gadering te houden. In de groote zaal ieide mevrouw Kruegger, lid van den rijksdag, de vergadering. Alhoewel de politie verboden had, dat buitenlanders als sprekers zouden optreden, verleende mevrouw Krue- ger na haar openingsrede het woord aan Engelschen geestverwant, De in de zaal aanwezige agenten lieten den Engelschman, die in zyn moedertaal het woord voerde, zou een beslissenden invloed hebben op het lot der jonge vrouw. Indien hij haar meenam, zou haar laatste hoop vervliegen, hoe zwak die ook was. Hij had gezegd: „ik verlaat Parijs," maar had dat alleen betrekking op zijn persoon, of moest zij hem volgen Moest zij zich niet gelukkig achten om het roemrijke lot van haar echtge noot te deelen? Zij hield den adem in om beter te lui steren. Firmin antwoordde Stel u gerust, waarde mama, Carmen blijft te Parijs. De moeder knikte tevreden met het hoofd. Mevrouw de Saint-Hyrieix gevoelde hoe een last haar van de borst gleed. En echter was het gevaar niet bezwo ren, want Carmen bleef bij haar moeder en haar broeder, maar de afwezigheid van haar man in deze noodlottige da gen schonk haar toch een verlichting. Waar gaat u dan toch heen? vroeg Hélène. Naar de Britsche eilandenantwoordde de Saint-Hyrieix, wien het te min was om voor zijn nieuwen post alleen Enge land te noemen. U hebt een post gekregen bij het ge zantschap? vroeg de oude gravin met belangstelling. Hij bracht een eenigszins hoogharti- gen glimlach op zijn gelaat als iemand, wiens bekwaamheden men te laag schat of wiens hoedanigheden men miskent. Goddank, zeide hy, ik heb my niet NIEUWSBLAD ïoor liet Lanil «an Heusden sii Altena,deLanptraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1